Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φταιει η ζεστη;


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα εδω και λιγες μερες (3-4) ο μικρος μου δεν τρωει οπως πριν τρωει 70-80 γρ.και δεν θελει αλλο.τι μπορει να φταει λετε η ζεστη;αυτες οι μερες ομως ειναι οι πιο ζεστες του καλοκαιριου δεν ξανακανε τοση ζεστη.ο μικρος ειναι μια χαρα ουτε ποναει εχει κεφια δεν γρινιαζει μονο δεν τρωει!πειτε μου οι πιο εμπειρες μανουλες τι μπορει να φταιει;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο την ζέστη είναι..το θυμάμαι σαν και τώρα περισι τέτοιν καιρό που ήταν 3μιση μηνών, και με είχε πιάσει ανησυχία καθώς εγώ είχα σαν παράμετρο του να είναι καλα το μωρό μου αν έχει όρεξη να τρώει..λοιπον για κάποιο διάστημα δεν έτρωγε με την ίδια όρεξη που έτρωγε πριν και είχα ανησυχήσει αλλά η γιατρός με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι είναι από την ΄ζεστη..όντως μετά από λίγο καιρό επανήλθε..απο τότε πολλές φορές το παρατηρησα..μην ανησυχείς καθόλου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα περναει τετοιες φασεις που δεν τρωει πολυ και μετα απο λιγο καιρο επανερχεται!!Προσφατα,μεσα στον ιουλιο,για 20 μερες δεν καλοετρωγε...μου βγαζει την πιστη για να φαει λιγο παραπανω απο το μισο που ετρωγε πριν.Κεφια ειχε μονο να φαει δεν ηθελε.Τελικα,της περασε...τους λογους δεν τους καταλαβα..Παντως απο την ζεστη δεν ηταν σιγουρα γιατι εχουμε δροσια εδω κι επισης εχω παρατηρησει μερες με ζεστη νατρωει μια χαρα και μερες με αρκετη δροσια να μην τρωει.Οποτε,για την δικια μου,τουλαχιστον δεν τιθεται θεμα θερμοκρασιας..Τι την πιανει και δεν τρωει,ενας θεος ξερει.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Οπως και εμεις ετσι και τα μωρα δεν εχουν την ιδια ορεξη παντα.

Εχω παρατηρησει στον γιο μου οτι καποιες φορες θα φαει καλα και καποιες οχι. Οταν τρωει παραπανω απο το κανονικο του βλεπω οτι εκεινο το διαστημα ειναι που βαζει βαρος και παιρνει και υψος.

Μην ανησυχειτε παιζουν πολλα ρολο. Ενα απο αυτα και η ζεστη.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.ο μικρος εξακολουθει να μην καλοτρωει οπως επισεις εξακολουθουν και οι ζεστες να ειναι αφορητες :shock::shock::shock:

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και εμένα το ίδιο! Έχει μειώσει την ποσότητα και κλαίει όταν της βάζω το μπουκάλι στο στόμα. Τρώει για κάνα δυο μέρες καλά και μετά πάλι τα ίδια...Τελικά δεν μπορεί να είναι τυχαίο αφού συμβαίνει σε τόσα πολλά παιδάκια. Τώρα που διάβασα και τα δικά σας ξεαγχώθηκα και λίγο γιατί σπάγαμε το κεφάλι μας να δούμε τι φταίει τελικά και φυσικά πάντα το μυαλό δεν πάει στα πιο απλά αλλά στα πιο σοβαρά :oops:

Άντε να δροσίσει να δούμε τι θα γίνει...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

arma μου πηρα τηλ την παιδιατρο και μου ειπε οτι αν δεν εχει διαρια δεν εχει πυρετο δεν κανει εμετο και δεν εχει σπυρακια στο σωμα τοτε ειναι η ζεστη μου λεει οτι τα μωρα ταλαιπορουνται απο τη ζεστη πολυ περισσοτερο απο εμας

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

vatraxaki μου και εμένα η παιδίατρος που μιλάμε συνέχεια στο τηλέφωνο αποκλείει γενικά κάτι σοβαρό εφόσον είναι χαρούμενη, δεν κλαίει όλη μέρα, δεν έχει πυρετό κτλ. Πάντως μου φαίνεται πολύ λογικό να φταίει η ζέστη και ειδικά το ζεστό γάλα,που να το πιούνε τα καημένα? :( Η δικιά μου με τις πρώτες γουλιές αρχίζει να στάζει και όταν πια έχει τελειώσει είναι σαν να της έχουν πετάξει ένα κουβά νερό. Για να δούμε θα στρώσουν εάν δροσίσει?

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σταμάτησε να τρώει η Φέλια, πήρα τον γιατρό της και μου είπε να της κάνω γενική και καλλιέργεια ούρων. Λέτε να είναι κάτι σοβαρό; Χριστέ μου αγχώθηκα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σταμάτησε να τρώει η Φέλια, πήρα τον γιατρό της και μου είπε να της κάνω γενική και καλλιέργεια ούρων. Λέτε να είναι κάτι σοβαρό; Χριστέ μου αγχώθηκα τώρα!

Οταν εννοεις σταματησε να τρωει?Ποσό εκοψε;Δεν τρωει καθολου και ποσες μερες ειναι που δεν τρωει;

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka μην αγχώνεσαι, κάτσε να δεις τι θα γίνει πρώτα με τις εξετάσεις. Γενικά είναι καλά? Γιατί αν η γενική της κατάσταση καλή τότε σίγουρα θα φταίει η ζέστη.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nea mamaka αυτή η διαφορά ποσότητας που αναφέρεις δεν είναι καθόλου ανησυχητική...

σκέψου παράδειγμα ότι ο δικός μου, πέρασε φάση που απ τα 300 έπεσε στα 50!

 

 

κι αυτό, και πάλι ήταν φάση που πέρασε...

κάνουν τέτοιες "κοιλιές" τα μικρά... δεν είναι κάτι, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αν κατά τα άλλα το παιδί παίζει είναι χαμογελαστό και ευδιάθετο

Link to comment
Share on other sites

Από τα 180-200 τρωει 100-130 εδω και 2 μερες

Παρομοια μειωση ειχε και η δικια μου για 20 -25 μερες και μαλιστα απο την πρωτη γουλια δεν ετρωγε,μου χε κανει τα νευρα κροσια,μετα ομως επανηλθε δυναμικα...τον λογο δεν τον εμαθα ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε να μην της κανω τελικά!

Την εξετασε και δεν ειδε τιποτα.

Ξεκινησε να τρωει λιγάκι παραπάνω και τρωει με ορεξη και την κρεμα.

Μου ειπε να την παρακολουθώ για καμια εβδομαδα.

Δεν ξερω τι να κανω. Μηπως να κανω την εξεταση απο μονη μου για να εχω το κεφαλι μου ησυχο; Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

αφου την εξετασε ο γιατρος και δεν εχει τιποτα αδικα ανυσηχεις!!ο δικος μου εχθες εφαγε λιγο καλυτερα ηταν και πιο δροσερη η μερα ας ελπισουμε οτι θα δρισισει λιγο ο καιρος!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνώ με το βατραχάκι. Αφού την είδε ο γιατρός δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Κάτσε να δεις και πως θα πάει τώρα που θα δροσίσει. Πάντως και η δικιά μου τρώει λίγο καλύτερα από χτες το βράδυ :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka η μείωση που αναφέρεις δεν είναι καν υπολογίσιμη

θα κάνει πολλές τέτοιες κοιλιές στη διατροφή του...

 

πιστεύω ότι οι εξετάσεις στην παρούσα φάση είναι περιττές και θα βασανίσεις και το μικράκι σου

δεν νομίζω ότι έχεις λόγο να αγχώνεσαι

εσύ τρως με την ίδια όρεξη κάθε μέρα όλο το χρόνο? δεν υπάρχουν περίοδοι που τρως περισσότερο ή λιγότερο? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το ιδιο απο χτες το απογευμα που "δροσισε" λιγακι εχει αρχισει κ τρωει καπως καλυτερα! Παντος καθε φορα με την ζεστη το ιδιο προβλημα εχω δεν τρωι με τιποτα , πινει λιγο γαλα για 3-4 λεπτα το πολυ αλλα συχνα ομως και μετα σταματαει και παιζει με το στηθος! Αφου τωρα που θα ξεκινισουμε κρεμουλες δεν ξερω ποτε να τις δινω δεν εχει καθολου ωραριο στο φαγητο !

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...