Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνιμη εγκατάσταση στην Ανατολική Αττική;


Recommended Posts

εντάξει νομίζω της τα είπαμε τραγικά της κοπέλας..φυσικά αν μένεις ν. μάκρη και δουλεύεις αθήνα χωρίς αμάξι και μετακινείσαι με κτελ η καθημερινότητα είναι πολύ δύσκολη. εμείς μένουμε σε οικισμό εκτός ραφήνας εντελώς εξοχή και κατεβαίνουμε με ένα αμάξι είτε παλήνη είτε κέντρο ειτε πλακεντίας..τη μεγάλη την παίρνει κοπέλα από το σχολείο που την πληρώνω για φύλαξη ως το απόγευμα, που θα την πληρώναμε δλδ όπου και να μέναμε..

ψώνια πάω και μετά τη δουλειά - είμαι ομόνοια- τους φίλους τους στριμώχνουμε μετά τη δουλειά...και μην είμαστε υπερβολικοί δεν κατεβαινεις να δεις κόσμο δύο φορές τον χρόνο...

εμείς κατεβαίνουμε μία φορά το σκ είτε με παιδια είτε χωρίς..η μικρή μου θα πάει σεμινάριο σε μουσείο στο θησειο το σκ..φυσικά οι μετακινήσεις είναι πολύ κουραστικές, αν σε κουράζει ως προοπτική δεν αλλάζεις τρόπο ζωής γιατί απλά δεν θα τη παλέψεις..τι να πω. κι εγώ ώρες ώρες πήζω..΄θέλει πολύ οργάνωση αυτός ο τρόπος ζωής. η κόρη μου είναι φυσικά τρισευτυχισμένη, έχει τεράστιο κύκλο -τα καλά του "χωριού"- αφού βαρυγκομάω από τις πολλές προσκλήσεις σε πάρτυ κλπ...όλα γίνονται. αν δεν μπορείς να ζήσεις όμως χωρίς συγκοινωνία κάτω από το σπίτι σου, άστο καλύτερα..επίσης το κόστος..στην αν. αττική προ κρίσης, αγόραζες/έχτιζες μονοκατοικία σε τιμή που στο χαλάνδρι έπαιρνες διαμέρισμα...άρα δεν τίθεται θέμα είτε το ένα είτε το άλλο..

 

Δεν ειναι απλα οτι "δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις συγκοινωνια κατω απο το σπιτι μας". Απλα δεν βγαινει το προγραμμα με μικρο παιδι. Ποτε θα την παρω απο το σχολειο; Βλεπεις εμεις δεν μπορουμε να αφησουμε σε κανεναν το παιδι, λογω υγειας. πρεπει ο ενας απο εμας, να ειναι μαζι της. Δεν μπορω να παρω γυναικα.

 

Επισης δεν εχω καμμια βοηθεια για δουλεια δηλ δουλειες σπιτιου, να μαγειρεψω φαγητο για τη μικρη κλπ. Εφοσον θελω 2 ωρες να γυρισω σπιτι, μετα τη δουλεια, αν γυρισω αργοτερα απο τη δουλεια, γιατι πηγα πχ για καφε, αυτο σημαινει οτι θα κοιμηθω μετα τη 1 το πρωι.....οποτε δεν παιζει καφες καθημερινη. Αν εμενα κοντα στη δουλεια, θα μπορουσα οπως παλια, να γυρισω σπιτι, να μαγειρεψω κλπ, και μετα να παω για καφε σε αποσταση 15'...

 

Οπως λεμε και παραπανω, εχει να κανει με το πως ζει ο καθενας....και τις αναγκες του...πρεπει να τα ξερει ο καθενας πριν μετακομισει ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μου έχει λείψει όμως η άπλα. να έχω μονοκατοικία με κήπο να παίζουν τα παιδιά και να μη στριμοχνώμαστε στο μπαλκόνι. να μπορώ να βγω μια βόλτα με τα πόδια και να βλέπω πράσινο, χωρίς να κινδυνεύω να με πατήσει αυτοκίνητο, χωρίς να κάνω ελιγμούς ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα και χωρίς να πονοκεφαλιάζω από το θόρυβο και το καυσαέριο.

να βλέπω πράσινο από τα παράθυρα μου κι όχι το απλωμένο σώβρακο στο απέναντι μπαλκόνι.

.

 

Έχεις δει εσύ μονοκατοικία με κήπο να παίζουν τα παιδιά; Εκτός και αν έχεις κτήμα, όχι απλή μονοκατοικία, αισθάνεσαι ότι είναι δίπλα οι γείτονες και δεν είσαι και τόσο άνετα. Άντε να είναι 2-3 χρόνια που θα χρησιμεύσει ο κήπος για τα παιδιά. Μετα βαριούνται ή θέλουν παρέες που αναλόγως πόσο ανοιχτή είσαι σε αυτά γίνονται και μέσα στο σπίτι. Επίσης, το χειμώνα όλοι εξαφανίζονται με διαβάσματα και δραστηριότητες από μια ηλικία και πέρα, τις καθημερινές. Το καλοκαίρι και αν, που πάλι εξαφανίζονται στους παππούδες αρκετά παιδιά εργαζόμενων. Οι γυναίκες που μένουν σπίτι, έχουν πιο μεγάλο κύκλο σιτς γειτονιές τους και φτιάχνουν και παρέες το καλοκαίρι και πάνε για μπάνιο.

 

Για τα σώβρακα, δεν ξέρω τι περιοχές έχεις υπόψη σου, αλλά μου κάνει εντύπωση να έχει χτίσει ο άλλος σπίτι 300 τετραγωγικά και πάλι να μην έχει προβλέψει πού θα απλώνει, πού θα βάζει το λάστιχο του κήπου, τη σφουγγαρίστρα του. Κοινώς όλα αυτά και ό,τι ακόμα φανταστεί ο καθένας, μπορεί να είναι σε κοινή θέα. Επίσης, στο ωραίο χωραφάκι απέναντι, μπορεί ανα πάσα στιγμή να εμφανιστούν μπάζα, υλικά, γενικώς ό,τι γουστάρει κανείς και άκρη να μη βρίσκεις με κανένα. Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις σε αυτό το θέμα. Αν ζορίζεις κάποιον για τα μπάζα, για να μην τον πρήζεις, μπορεί να σπειρει το χωράφι χαλίκι για να μην του τα πρήζουν ότι έχει το καλοκαίρι αγριόχοτρα και να το περιφράξει με κοτετσόσυρμα και είναι όλα ΟΚ! Όνειρο!

 

Θέλω να πω, πρόσεξε μήπως βλέπεις εξιδανικευμένα τα πράγματα. Το καλό όμως με αυτές τις περιοχές, είναι ότι πράγματι, τις έχουν επιλέξει νέοι σχετικά άνθρωποι, που περιμένουν μια καλυτερη ποιότητα ζωής και αυτοί οι άνθρωποι έχουν εγκαταλειψει τις πιο κλασικές περιοχές, με αποτέλεσμα οι πιο κλασικές να βγάζουν, ακόμα και οι ακριβές, κάποιες φορές μια εικόνα εγκατάλειψης, που δεν είναι τόσο έντονη στις νέες. Εγώ για αυτό το λόγο και μόνο μακαραίζω την τύχη μου που φύγαμε από τα πιο κεντρικά. Αυτό απεικονίζεται σε κάποιο βαθμό και στις τιμές των ακινήτων, στο βαθμό που βλέπει κάποιος ένα ακίνητο ως επένδυση.

 

Να πω ότι μένουμε σε μια από τις όχι απομακρυσμένες περιοχές και τα μεινεκτήματα που γράφω παραπάνω είναι έντονα. Επίσης, δεν πηγαίνουμε εύκολα Κέντρο, αλλά δεν μου λείπει κιολας. Αυτό που μου λείπει πραγματικά, είναι ένα αξιόλογο μέρος για βόλτες καθημερινές, όπως στη Νέα Σμύρνη ή στον Άλιμο. Δεν έχει προς τα πάνω κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει εσύ μονοκατοικία με κήπο να παίζουν τα παιδιά; Εκτός και αν έχεις κτήμα, όχι απλή μονοκατοικία, αισθάνεσαι ότι είναι δίπλα οι γείτονες και δεν είσαι και τόσο άνετα. Άντε να είναι 2-3 χρόνια που θα χρησιμεύσει ο κήπος για τα παιδιά. Μετα βαριούνται ή θέλουν παρέες που αναλόγως πόσο ανοιχτή είσαι σε αυτά γίνονται και μέσα στο σπίτι. Επίσης, το χειμώνα όλοι εξαφανίζονται με διαβάσματα και δραστηριότητες από μια ηλικία και πέρα, τις καθημερινές. Το καλοκαίρι και αν, που πάλι εξαφανίζονται στους παππούδες αρκετά παιδιά εργαζόμενων. Οι γυναίκες που μένουν σπίτι, έχουν πιο μεγάλο κύκλο σιτς γειτονιές τους και φτιάχνουν και παρέες το καλοκαίρι και πάνε για μπάνιο.

 

Για τα σώβρακα, δεν ξέρω τι περιοχές έχεις υπόψη σου, αλλά μου κάνει εντύπωση να έχει χτίσει ο άλλος σπίτι 300 τετραγωγικά και πάλι να μην έχει προβλέψει πού θα απλώνει, πού θα βάζει το λάστιχο του κήπου, τη σφουγγαρίστρα του. Κοινώς όλα αυτά και ό,τι ακόμα φανταστεί ο καθένας, μπορεί να είναι σε κοινή θέα. Επίσης, στο ωραίο χωραφάκι απέναντι, μπορεί ανα πάσα στιγμή να εμφανιστούν μπάζα, υλικά, γενικώς ό,τι γουστάρει κανείς και άκρη να μη βρίσκεις με κανένα. Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις σε αυτό το θέμα. Αν ζορίζεις κάποιον για τα μπάζα, για να μην τον πρήζεις, μπορεί να σπειρει το χωράφι χαλίκι για να μην του τα πρήζουν ότι έχει το καλοκαίρι αγριόχοτρα και να το περιφράξει με κοτετσόσυρμα και είναι όλα ΟΚ! Όνειρο!

 

Θέλω να πω, πρόσεξε μήπως βλέπεις εξιδανικευμένα τα πράγματα. Το καλό όμως με αυτές τις περιοχές, είναι ότι πράγματι, τις έχουν επιλέξει νέοι σχετικά άνθρωποι, που περιμένουν μια καλυτερη ποιότητα ζωής και αυτοί οι άνθρωποι έχουν εγκαταλειψει τις πιο κλασικές περιοχές, με αποτέλεσμα οι πιο κλασικές να βγάζουν, ακόμα και οι ακριβές, κάποιες φορές μια εικόνα εγκατάλειψης, που δεν είναι τόσο έντονη στις νέες.

 

κοίτα, επειδή μιλάω για συγκεκριμένο σπίτι, ναι, θα έχει κήπο κι όχι απλά πρασιά. οπότε θα καθόμαστε έξω (ένα μεγάλο κομμάτι του κήπου θα είναι υπερυψωμένο στο ύψος του σαλονιού, σαν βεράντα, αλλά με πράσινο) και τα παιδιά θα μπορούν να παίζουν, όσο είναι παιδιά.

επίσης, αποφεύγεις θέα σε σώβρακα, μπάζα κλπ με το να βάλεις μια ωραία πράσινη περίφραξη και να βλέπεις αυτή.

για τα μπάζα, είναι στο χέρι του ιδιοκτήτη του οικοπέδου να κάνει ό,τι θέλει. δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτόα από την πράσινη περίφραξη που λέγαμε.

τώρα, επειδή η γειτονιά που χτίζουμε είναι ήδη διαμορφωμενη, δεν περιμένω εκπλήξεις.

 

πρέπει να σκεφτείς και να ψάξεις πολύ πριν μετακομίσεις σε κάποια περιοχή, πολύ περισσότερο αν είναι να κάνεις αγορά. και σίγουρα δεν μπορεί όλα να είναι θετικά. το θέμα είναι τί αξιολογείς εσύ ως σημαντικό για την ποιότητα ζωής σου.

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι για το θεμα υγείας που έχετε..απλά προσπαθώ να πω, πως έτσι όπως είναι τα ωράρια των εργαζόμενων γονιών και τα ωράρια των σχολείων έστω και ολοήμερων, πρέπει ή να μη δουλεύεις ή να είσαι δημ. υπάλληλος που σχολάει στις τρεις και η δουλειά είναι κοντά στο σπίτι.τέλος πάντων δεν υπεισέρχομαι σε λεπτομέρειες είναι ολα υποκειμενικά..και πολυπαραγοντικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο κήπος στη μονοκατοικία είναι θέμα..τον σεπτ καναμε το πάρτυ της μικρήςόπως κάθε χρόνο, είναι το γεγονός της χρονιάς για κείνη..και για μας να σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι οτι με τρομάξατε λίγο,ειδικά με τις επιθέσεις απο αδέσποτα και την απαλή εσάνς βοθρίλας σε όλο το σπίτι! :P

 

Εγώ,όπως είπα δεν εργάζομαι,μεγαλώνω τη μικρή μου και ασχολούμε με τα οικιακά. Το θέμα μας είναι οτι η ζωή στο κέντρο της Αθήνας έχει γίνει απάνθρωπη,η καθημερινότητα μας είναι πολυ δύσκολη! Κοντά στο σπίτι μας έχουμε μόνο 2 παιδικές χαρές,εκ των οποίων η μια είναι τελείως παρατημένη,δεν έχει γίνει καμία συντήρηση εδώ και χρόνια και καταντάει επικινδυνη,η αλλη δεν εχει καθόλου σκιά αλλά είναι κάπως καλύτερη,επίσης λόγω πυκνωκατοικιμένης περιοχής παιρνούμε νουμεράκι για να κάνουμε κούνια! Πάρκο κ χώρους πρασίνου δεν έχουμε καθόλου κοντά μας,παρά μόνο με το αυτοκίνητο,έχουμε κάποιους πεζόδρομους οι οποίοι στα μάτια κάποιων φαντάζουν απέραντα πάρκιν κ παρκάρουν τα αυτοκίνητα τους. Παιδότοπους επίσης δεν έχουμε,ο πιο κοντινός είναι 2 στάσεις με το τρένο αλλά δε χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ με το παιδί γιατί την τελευταία φορά που μπήκα,είχαν ουρίσει μέσα στο βαγόνι κ τρελάθηκα! Έχουμε κοντά σούπερ μάρκετ αλλά πάλι με το αυτοκίνητο πάμε κ εκεί για να μην κουβάλαμε τα ψώνια του μήνα! Απογευματινές κ βραδινές ώρες δε κυκλοφορείς πεζός γιατί κυνδινέυεις! Γενικά το παιδί είναι πολλές ώρες κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα και μια βεράντα,που πάλι καλά που υπάρχει κ αυτή! Δραστηριότητες δεν έχουμε αρχίσει ακόμα αλλά και να αρχίσουμε με το αυτοκίνητο θα πηγένει και εκεί! Οσο αναφορά φίλους κ συγγενείς,τους βλέπουμε όποτε μπορούν κι αυτοί με τις δουλειές κ τις οικογένειες τους,οχι κ κάθε βδομάδα,οσο αναφορά τις εξόδους μας,βγαίνουμε για καφέ όλη η οικογένεια,επίσης με τον σύζυγο μου βγαίνουμε βράδυ κ αφήνουμε το παιδί στους γονείς μου που είναι πολύ κοντά μας,βέβαια δουλέυουν και οι δυο κ ενα ΣΚ που έχουν για ξεκούραση δεν θέλω να τους ξενυχτάω κ να τους κουράζω,εξάλλου και μεις βγαίνουμε οσο μας το επιτρέπουν τα οικονομικά μας! Τέλος επειδή εχω μεγαλώσει εδω που μένω οταν βγαίνω εξω πάντα θα δω κάποιον παλιο συμμαθητή,γείτονα,γνωστο κτλ να πω δυο κουβέντες!

 

Τα έγραψα ολα αυτα γιατι προσπαθώ να δω κ γω προς τα που κλίνει η ζυγαρια με τα υπερ και τα κατα!

Εμείς σκεφτόμαστε για Πόρτο Ράφτη μια μονοκατοικία με μια μικρή αυλή. Για μενα ιδανικά θα ηταν να παμε βόρια προάστια αλλα με τα λεφτα που διαθέτουμε μας βλέπω για καμιά ημιυπόγεια τρύπα! Στην Αν. Αττικη ειναι πιο οικονομικά τα ενοίκια βέβαια εχει βενζίνες κ έξοδα θέρμανσης αλλα και παλι πιστέυω το επιπέδο ζωής θα μας αποζημιώσει! Αυτή η νοοτροπία του χωριού με ξενίζει λίγο,ο αντρας μου εχει μεγαλώσει σε χωριό και δεν έχει πρόβλημα! Θα εχουμε περισσοτερό χώρο,καθαρό αέρα,θάλασσα και ησυχία! Θα απομονωθούμε λίγο αλλα με την αποξένωσει που βιώνουμε στο κέντρο θα είναι το ίδιο για μας! Ίσως το τολμήσουμε και αν δεν αντέξουμε να ξαναγυρίσουμε κέντρο! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι οτι με τρομάξατε λίγο,ειδικά με τις επιθέσεις απο αδέσποτα και την απαλή εσάνς βοθρίλας σε όλο το σπίτι! :P

 

Εγώ,όπως είπα δεν εργάζομαι,μεγαλώνω τη μικρή μου και ασχολούμε με τα οικιακά. Το θέμα μας είναι οτι η ζωή στο κέντρο της Αθήνας έχει γίνει απάνθρωπη,η καθημερινότητα μας είναι πολυ δύσκολη! Κοντά στο σπίτι μας έχουμε μόνο 2 παιδικές χαρές,εκ των οποίων η μια είναι τελείως παρατημένη,δεν έχει γίνει καμία συντήρηση εδώ και χρόνια και καταντάει επικινδυνη,η αλλη δεν εχει καθόλου σκιά αλλά είναι κάπως καλύτερη,επίσης λόγω πυκνωκατοικιμένης περιοχής παιρνούμε νουμεράκι για να κάνουμε κούνια! Πάρκο κ χώρους πρασίνου δεν έχουμε καθόλου κοντά μας,παρά μόνο με το αυτοκίνητο,έχουμε κάποιους πεζόδρομους οι οποίοι στα μάτια κάποιων φαντάζουν απέραντα πάρκιν κ παρκάρουν τα αυτοκίνητα τους. Παιδότοπους επίσης δεν έχουμε,ο πιο κοντινός είναι 2 στάσεις με το τρένο αλλά δε χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ με το παιδί γιατί την τελευταία φορά που μπήκα,είχαν ουρίσει μέσα στο βαγόνι κ τρελάθηκα! Έχουμε κοντά σούπερ μάρκετ αλλά πάλι με το αυτοκίνητο πάμε κ εκεί για να μην κουβάλαμε τα ψώνια του μήνα! Απογευματινές κ βραδινές ώρες δε κυκλοφορείς πεζός γιατί κυνδινέυεις! Γενικά το παιδί είναι πολλές ώρες κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα και μια βεράντα,που πάλι καλά που υπάρχει κ αυτή! Δραστηριότητες δεν έχουμε αρχίσει ακόμα αλλά και να αρχίσουμε με το αυτοκίνητο θα πηγένει και εκεί! Οσο αναφορά φίλους κ συγγενείς,τους βλέπουμε όποτε μπορούν κι αυτοί με τις δουλειές κ τις οικογένειες τους,οχι κ κάθε βδομάδα,οσο αναφορά τις εξόδους μας,βγαίνουμε για καφέ όλη η οικογένεια,επίσης με τον σύζυγο μου βγαίνουμε βράδυ κ αφήνουμε το παιδί στους γονείς μου που είναι πολύ κοντά μας,βέβαια δουλέυουν και οι δυο κ ενα ΣΚ που έχουν για ξεκούραση δεν θέλω να τους ξενυχτάω κ να τους κουράζω,εξάλλου και μεις βγαίνουμε οσο μας το επιτρέπουν τα οικονομικά μας! Τέλος επειδή εχω μεγαλώσει εδω που μένω οταν βγαίνω εξω πάντα θα δω κάποιον παλιο συμμαθητή,γείτονα,γνωστο κτλ να πω δυο κουβέντες!

 

Τα έγραψα ολα αυτα γιατι προσπαθώ να δω κ γω προς τα που κλίνει η ζυγαρια με τα υπερ και τα κατα!

Εμείς σκεφτόμαστε για Πόρτο Ράφτη μια μονοκατοικία με μια μικρή αυλή. Για μενα ιδανικά θα ηταν να παμε βόρια προάστια αλλα με τα λεφτα που διαθέτουμε μας βλέπω για καμιά ημιυπόγεια τρύπα! Στην Αν. Αττικη ειναι πιο οικονομικά τα ενοίκια βέβαια εχει βενζίνες κ έξοδα θέρμανσης αλλα και παλι πιστέυω το επιπέδο ζωής θα μας αποζημιώσει! Αυτή η νοοτροπία του χωριού με ξενίζει λίγο,ο αντρας μου εχει μεγαλώσει σε χωριό και δεν έχει πρόβλημα! Θα εχουμε περισσοτερό χώρο,καθαρό αέρα,θάλασσα και ησυχία! Θα απομονωθούμε λίγο αλλα με την αποξένωσει που βιώνουμε στο κέντρο θα είναι το ίδιο για μας! Ίσως το τολμήσουμε και αν δεν αντέξουμε να ξαναγυρίσουμε κέντρο! :cry:

 

Η αλήθεια ειναι οτι....σε τρομαξαμε λιγακι!! Κοιτα, αν θελεις την αποψη μου, επειδη δεν εργαζεσαι, αυτο ειναι μεγαλο υπερ. Απλα το επιχειρημα μου επειδη κι εγω το ιδιο επαθα (απο Κυψελη πηγα Αν. Αττικη), ειναι το εξης: ΟΚ, θελει καποιος να παει καπου πιο εξοχικα, με παρκα κλπ. Δεν χρειαζεται να το παρακανει κιολας, να παει και στο Μαραθωνα! Καταλαβαινω οτι το θεμα του ενοικιου ειναι σημαντικο, αλλα σκεψου το εξης:

Εμεις, πληρωνουμε

-450 ενοικιο ΣΥΝ

-130 βοθρο ΣΥΝ

-200 ευρω ο ΚΑΘΕΝΑΣ μετακινηση (βενζινη ο ενας, ΚΤΕΛ(=2,90 το εισιτηριο) ο αλλος) το μηνα!!!

Συνολο= 980 ευρω !!!!!

(780 αν μετακινειται μονο ο ενας!!!)

Με 500 ευρω βρισκεις σπιτι στο Χαλανδρι, στο Γερακα, στην Αγ Παρασκευη που εχουν παρκα και πρασινο, και ειναι κοντα σε συγκοινωνιες.

 

Οποτε στη θεση σου για να επιλεξω σπιτι στην Αν αττικη, θα εβαζα κατω τα εξης:

-Ποσες μετακινησεις εχει ο συζυγος το μηνα-ποσα χλμ

-Σε ποια περιοχη της Αν αττικης θα πατε (αλλο οπως λεμε Παλληνη, αλλο Μαραθωνας ειναι 20 χλμ παραπανω)

-Τι σπιτι θελετε (διαμερισμα-μονοκατοικια)

-να υπολογισετε τα παραπανω εξοδα, οπως το βοθρο.

 

Για περισσοτερες πληροφοριες, ειμαστε εδω! Καλη αναζητηση!

 

ΥΓ για Πορτο Ραφτη, μονοκατοικια, ψαξε λιγο το θεμα ασφαλεια. Δηλ θελεις σκυλο, δεν θελω να σε αγχωσω...

Link to comment
Share on other sites

ωραιες περιοχες και υπερβολικα καλοβολες στα παντα ειναι το πατημα χαλανδριου βριλλησια μελισσια.εγω μενω πεντελη που μπορεις να βρεις σπιτι με 500 ευρο απλα μπορει να ειναι λιγο πιο παλιο αλλα αν ειναι καλοδιατηρημενο δεν σε νοιαζει.σε αυτες τις περιοχες υπαρχει πρασινο-αγορα-φαρμακεια-παιδοτοποι-νοσοκομεια-μετρο-προαστιακο εκτος απο την πεντελη που ναι μεν εχει συγκοιμωνια αλλα περπατας λιγο μεχρι τη σταση.στο σημειο που μενω εγω σε 3 λεπτα εισαι στην λεωφορο πεντελης και στην λεοφορο αναπαυσεως(για οσες γνωριζουνε απο βορεια προαστια)λογω οικονομικης κρισης πλεον υπαρχουν πολλες ευκαιριες αλλα θελει ψαξιμο.πεντελη δεν εχει πολλα σπιτια για νοικι παρα μονο στη νεα πεντελη που ειναι εξισου καλα και με αγορα καλη.μελισσια υπαρχουν πολλες ευκαιριες και στο χαλανδρι. εκει που ειναι απλησιαστα και κρατανε τιμες χωρις να το καταλαβαινω ειναι τα βριλλησσια.ωραια περιοχη αλλα οχι και 700 ευρο για 80 τετραγωνικα δεκαπενταετιας σπιτι.γενικως αξιζει η μετακομιση θετοντας παντα τα δικα σου στανταρ.επειδη ομως εχεις μαθει κεντρο και αυτο δεν αλλαζει ευκολα μεσα μας θα σου προτεινα μελισσια η χαλανδρι. νεα μακρη μενει η αδερφη μου.πολυ χωριο δεν μου αρεσει το χειμωνα νεκρα μονο το καλοκαιρι λεει.εγω δηλαδη για να παω να την δω το θεωρω ταξιδι και φαντασου οτι μενω και πεντελη που υποτιθεται πας απο το βουνο και οχι απο μαραθωνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι οτι με τρομάξατε λίγο,ειδικά με τις επιθέσεις απο αδέσποτα και την απαλή εσάνς βοθρίλας σε όλο το σπίτι! :P

 

Εγώ,όπως είπα δεν εργάζομαι,μεγαλώνω τη μικρή μου και ασχολούμε με τα οικιακά. Το θέμα μας είναι οτι η ζωή στο κέντρο της Αθήνας έχει γίνει απάνθρωπη,η καθημερινότητα μας είναι πολυ δύσκολη! Κοντά στο σπίτι μας έχουμε μόνο 2 παιδικές χαρές,εκ των οποίων η μια είναι τελείως παρατημένη,δεν έχει γίνει καμία συντήρηση εδώ και χρόνια και καταντάει επικινδυνη,η αλλη δεν εχει καθόλου σκιά αλλά είναι κάπως καλύτερη,επίσης λόγω πυκνωκατοικιμένης περιοχής παιρνούμε νουμεράκι για να κάνουμε κούνια! Πάρκο κ χώρους πρασίνου δεν έχουμε καθόλου κοντά μας,παρά μόνο με το αυτοκίνητο,έχουμε κάποιους πεζόδρομους οι οποίοι στα μάτια κάποιων φαντάζουν απέραντα πάρκιν κ παρκάρουν τα αυτοκίνητα τους. Παιδότοπους επίσης δεν έχουμε,ο πιο κοντινός είναι 2 στάσεις με το τρένο αλλά δε χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ με το παιδί γιατί την τελευταία φορά που μπήκα,είχαν ουρίσει μέσα στο βαγόνι κ τρελάθηκα! Έχουμε κοντά σούπερ μάρκετ αλλά πάλι με το αυτοκίνητο πάμε κ εκεί για να μην κουβάλαμε τα ψώνια του μήνα! Απογευματινές κ βραδινές ώρες δε κυκλοφορείς πεζός γιατί κυνδινέυεις! Γενικά το παιδί είναι πολλές ώρες κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα και μια βεράντα,που πάλι καλά που υπάρχει κ αυτή! Δραστηριότητες δεν έχουμε αρχίσει ακόμα αλλά και να αρχίσουμε με το αυτοκίνητο θα πηγένει και εκεί! Οσο αναφορά φίλους κ συγγενείς,τους βλέπουμε όποτε μπορούν κι αυτοί με τις δουλειές κ τις οικογένειες τους,οχι κ κάθε βδομάδα,οσο αναφορά τις εξόδους μας,βγαίνουμε για καφέ όλη η οικογένεια,επίσης με τον σύζυγο μου βγαίνουμε βράδυ κ αφήνουμε το παιδί στους γονείς μου που είναι πολύ κοντά μας,βέβαια δουλέυουν και οι δυο κ ενα ΣΚ που έχουν για ξεκούραση δεν θέλω να τους ξενυχτάω κ να τους κουράζω,εξάλλου και μεις βγαίνουμε οσο μας το επιτρέπουν τα οικονομικά μας! Τέλος επειδή εχω μεγαλώσει εδω που μένω οταν βγαίνω εξω πάντα θα δω κάποιον παλιο συμμαθητή,γείτονα,γνωστο κτλ να πω δυο κουβέντες!

 

Τα έγραψα ολα αυτα γιατι προσπαθώ να δω κ γω προς τα που κλίνει η ζυγαρια με τα υπερ και τα κατα!

Εμείς σκεφτόμαστε για Πόρτο Ράφτη μια μονοκατοικία με μια μικρή αυλή. Για μενα ιδανικά θα ηταν να παμε βόρια προάστια αλλα με τα λεφτα που διαθέτουμε μας βλέπω για καμιά ημιυπόγεια τρύπα! Στην Αν. Αττικη ειναι πιο οικονομικά τα ενοίκια βέβαια εχει βενζίνες κ έξοδα θέρμανσης αλλα και παλι πιστέυω το επιπέδο ζωής θα μας αποζημιώσει! Αυτή η νοοτροπία του χωριού με ξενίζει λίγο,ο αντρας μου εχει μεγαλώσει σε χωριό και δεν έχει πρόβλημα! Θα εχουμε περισσοτερό χώρο,καθαρό αέρα,θάλασσα και ησυχία! Θα απομονωθούμε λίγο αλλα με την αποξένωσει που βιώνουμε στο κέντρο θα είναι το ίδιο για μας! Ίσως το τολμήσουμε και αν δεν αντέξουμε να ξαναγυρίσουμε κέντρο! :cry:

 

Πόρτο Ράφτη μένουν οι δικοι μου μέχρι σήμερα, κι έζησα κι εγώ από τα 9 μου έως τα 19 που ήρθα Θεσσαλονίκη. Κι εμείς με το σκεπτικό το δικό σου μετακομίσαμε εκεί, και σε μια εποχή μάλιστα που η κατάσταση στην Αθήνα ήταν πολύ πιο ανεκτή και δεν είχε καμια σχέση με αυτό που είναι σήμερα. Σε διαβεβαιώνω ότι αν το αποφασίσετε δεν θα μετανιώσετε για την επιλογή σας, άλλη ποιότητα ζωής και για σας και για το παιδί σας στ΄αλήθεια και τώρα πια έχει γίνει μία περιοχή με ένα σωρό σχολεία, καλή αγορά και αυτονομία στα πάντα. Για ό,τι χρειάζεσαι από παραπάνω πληροφορίες στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα οι αποψεις διιστανται...."ποιοτητα ζωης" χωρις νερο, ρευμα, αποχετευση, ομβρια, γιατρους, νοσοκομεια, υπηρεσιες, μαγαζια, προσβαση στη δουλεια σου, συγκοινωνιες, ευκαιριες για εξοδους, δραστηριοτητες, σινεμα, θεατρα κλπ, καθαρη θαλασσα, καλα φροντιστηρια και σχολεια.............................τι αλλο να προσθεσω οεο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Για το Πορτο Ραφτη εχω να πω τα εξης:

Εχω φιλους εκει και περνανε δυσκολα. Καταρχας, τα σχολεια στο Πορτο Ραφτη, δεν ειναι καλα. Δες πχ http://www.thetoc.gr/webtv/ontheroad/sxoleia-prwti-mera-me-polla-problimata-alla-kai-elpides. Επισης μου μιλανε ολο για κλοπες. Η δε θαλασσα δεν ειναι καθαρη οποτε πηγα, ειναι θολη. Γενικα η περιοχη δεν εχει δραστηριοτητες, ευκαιριες για εξοδους παρα μονο καφετεριεες και τα συναφη. Η προσβαση ειναι δυσκολη με την υπολοιπη Αττικη, θελεις μια περιουσια σε βενζινη ή να περιμενεις το χαλια-απαραδεκτο-τραγικο κτελακι.

 

Για την Αν. Αττικη γενικα:

Μενω Γλυκα Νερα. Εργαζομουν κοντα, μεχρι που με πηγαν Πειραια. Φτυνω αιμα! Η προσβαση σε προαστιακους/μετρο ειναι κακη, με το αυτοκινητο εχεις πλεον μποτιλιαρισμα γιατι πολλοι ηρθαν και μενουν στα εξοχικα τους, τι να πω. Επισης συμφωνω με τις προλαλησασες για κουτσομπολια, βοθρους και τα λοιπα. Εμενα μου κοβουν και το νερο!!!! Πολυ συχνα.

 

Τα ειπα ολα κι εκτος που ξαλαφρωσα, τυψεις δεν εχω, οτι προειδοποιησα- Στην αν αττικη πας για να διορθωσω μια παραπανω, οταν εισαι πλουσιος, χωρις δουλεια στο κεντρο, πας τα παιδια ιδιωτικο σχολειο και εχεις και μια φιλοσοφια "και να μην εχω νερο σημερα, γιατι το εκοψαν παλι, δεν με νοιαζει". Αν εμπιπτεις σε αυτη τη κατηγορια και το μονο που σε νοιαζει ειναι οτι το σπιτι βλεπει θαλασσα, καλα εισαι.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει πολύ τραγικά τα παρουσιάζετε....νομίζω μια βόλτα από τη γειτονιά πριν πας να ζήσεις κάπου είναι κατατοπιστική. δλδ αν μένεις στην Εκάλη, είσαι πιο κοντά ή μακριά στο μετρο από ό,τι στην κάντζα? δεν το καταλαβαίνω..θίγετε όλες το θέμα της απόστασης που φυσικά είναι θεμα...άλλοι το παλεύουν άλλοι όχι..οκ μην υπερβάλλουμε και το ρεύμα δεν κόβεται κάθε μέρα ρε κορίτσια, το παρουσιέζετε λες και ζούμε στα γκράβαρα..είναι περιοχές ημιαστικές με εντελώς άλλη λογική/ υποδομές από το κέντρο ή τα προάστεια..για κάποια πράγματα κουράζεσαι παραπάνω, άλλα σε αποζημιώνουν..φυσικά αν βλέπεις θάλασσα θα κουραστείς στα υπόλοιπα..δεν μπορείς να τα έχεις όλα..και βάζω το εξής για τις ήδη κατοίκους, στο βιβλιοπωλείο βιβλιοθήκη στην είσοδο του Ν. Βουτζά , λεωφ.Μαραθώνος...το σάββατο είναι δωρεάν.

Δευτέρα 6 Οκτωβρίου

Θεατρικό παιχνίδι με την παιδαγωγό Μαρία Ζουράρη

6:30-7:30 για μικρά παιδιά (3-4,5 ετών)

7:30-8:30 για Α' Β' Γ' δημοτικού

Με κράτηση θέσης

 

****

Δευτέρα 13 Οκτωβρίου

Θεατρικό παιχνίδι με την παιδαγωγό Μαρία Ζουράρη

6:30-7:30 για μικρά παιδιά (3-4,5 ετών)

7:30-8:30 για Α' Β' Γ' δημοτικού

Με κράτηση θέσης

 

****

Σάββατο 18 Οκτωβρίου 6:30μμ

Παιδική εκδήλωση με αφήγηση και παιχνίδι

από τη Μαρία Ζουράρη, βασισμένη στο βιβλίο των εκδόσεων Ίκαρος

«Η πριγκίπισσα και τα μπιζέλια»

 

 

Η Λίλυ-Ρόουζ Μέι είναι τέλεια σε όλα της!

Όμως, δεν θέλει να φάει μπιζέλια και κάνει τέτοια φασαρία,

που ο μπαμπάς φωνάζει τον γιατρό.

Η διάγνωσή του είναι οξεία πριγκιπίτιδα και στέλνει επειγόντως τη Λίλι-Ρόουζ

να ζήσει στο παλάτι. Αλλά μια αμπίζελη ζωή πριγκιπικής πολυτέλειας

είναι τελικά όσο καλή ακούγεται;

Ένα αστείο παραμύθι γραμμένο ειδικά για πριγκίπισσες και πρίγκιπες

που δεν τρώνε λαχανικά!

Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλα τα παιδιά

 

****

Δευτέρα 20 Οκτωβρίου

Θεατρικό παιχνίδι με την παιδαγωγό Μαρία Ζουράρη

6:30-7:30 για μικρά παιδιά (3-4,5 ετών)

7:30-8:30 για Α' Β' Γ' δημοτικού

Με κράτηση θέσης

 

****

Δευτέρα 27 Οκτωβρίου

Θεατρικό παιχνίδι με την παιδαγωγό Μαρία Ζουράρη

6:30-7:30 για μικρά παιδιά (3-4,5 ετών)

7:30-8:30 για Α' Β' Γ' δημοτικού

Με κράτηση θέσης

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δηλ τωρα.....κοβεται το ρευμα, δεν εχεις αποχετευση, συγκοινωνια κλπ αλλα ολα καλα επειδη στο βιβλιοπωλειο διαβαζουν παραμυθακια;;; :confused: Γιατι αυτο καταλαβα. Τετοια εχει παντου, κι εκει που εχει ρευμα και αποχετευση. Δεν χρειαζεται να μενεις στο Ν Βουτζα. Μαλιστα σε πιο καλες περιοχες εχει πολυ καλυτερες παραστασεις.

 

οσο για την Εκαλη, εκει δεν μενεις εσυ κ εγω, μενουν ατομα που δεν τους νοιαζει η μετακινηση, προφανως.

 

Τελος θαλασσα βλεπουν ενα σωρο περιοχες στην Αττικη, δε χρειαζεται να πας 30 χιλιομετρα απο το μετρο για να εχεις θεα. Στην Αργυρουπολη, στη Γλυφαδα, στο ελληνικο, εχουν μετρο ειναι κεντρο σε 20' και εχουν και θεα θαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου, τον αντιπαρέρχομαι λοιπόν...

και φυσικά δεν είναι όλα καλά επειδή στο βιβλιοπωλείο διαβάζουν "παραμυθάκια"..φαίνεσαι πολύ πικραμένη με την επιλογή σου, μπορείς να την αλλάξεις λοιπόν γιατί δεν είσαι αντικειμενική. λυπάμαι που σου το λέω...αν νιώθεις ότι είσαι τόσο χάλια, ίσως να εξέταζες και την επιλογή να μετακομίσεις.

κι εγώ δυσκολεύομαι σε κάποια ζητήματα, διευκολύνομαι σε κάποια άλλα..αν ένιωθα έτσι θα έφευγα...κι εγώ μενω περίχωρα ραφήνας και δουλεύω στην ομόνοια..και το ρεύμα δεν μας κόβεται συχνά, στις μεγάλες καταιγίδες ναι..

βλέπω όμως τις κόρες μου να ανθίζουν, να μεγαλώνουν ευτυχισμένες και κοινωνικοποιημένες..ήταν και ο λόγος που μετακόμισα να σου πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα θα μείνω παραπάνω από τη δουλειά να δω τις φίλες μου -οκ δεν το κάνω συχνά αλλά δεν φταίει η απόσταση, φταίνε οιυποχρεώσεις ολων..και την Κυριακή θα πάω τη μεγάλη μου στο Θησείο να παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα σε μουσείο. μπορείς να το δεις και θετικά, ότι έχεις τα καλά της επαρχίας με την εγγύτητα στην Αθήνα, εκμεταλλεύεσαι τα υπέρ του κάθε τόπου..άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου, τον αντιπαρέρχομαι λοιπόν...

και φυσικά δεν είναι όλα καλά επειδή στο βιβλιοπωλείο διαβάζουν "παραμυθάκια"..φαίνεσαι πολύ πικραμένη με την επιλογή σου, μπορείς να την αλλάξεις λοιπόν γιατί δεν είσαι αντικειμενική. λυπάμαι που σου το λέω...αν νιώθεις ότι είσαι τόσο χάλια, ίσως να εξέταζες και την επιλογή να μετακομίσεις.

κι εγώ δυσκολεύομαι σε κάποια ζητήματα, διευκολύνομαι σε κάποια άλλα..αν ένιωθα έτσι θα έφευγα...κι εγώ μενω περίχωρα ραφήνας και δουλεύω στην ομόνοια..και το ρεύμα δεν μας κόβεται συχνά, στις μεγάλες καταιγίδες ναι..

βλέπω όμως τις κόρες μου να ανθίζουν, να μεγαλώνουν ευτυχισμένες και κοινωνικοποιημένες..ήταν και ο λόγος που μετακόμισα να σου πω την αληθεια.

 

Ο τονος μου ειναι αποτελεσμα μιας διαδικασιας που περναω τοσο καιρο στα Γλυκα Νερα, οποτε λεω στους κατοικους "να φτιαξουμε αυτο.....να ζητησουμε εκεινο" απλα δεν θελουν να κανουν τιποτα, και μου λενε κατι παρομοιο, πηγαινε στη θαλασσα, δες τα θετικα, α! και εχει μια εκδηλωση σημερα ο Δημος κλαπ κλαπ τι τελεια κλπ. Δεν μπορεις να προοδευσεις αν βλεπεις ετσι! Θελει πολλη δουλεια, κι εδω δεν τους καιγεται καρφι μου φαινεται.

Οποτε ναι, ψαχνω απο περισυ για Νοτια προαστια αλλα δεν βρισκω κατι καλο, ειναι και κατι υποθεσεις που εχουμε να κλεισουμε πριν φυγουμε, αλλα, ναι θα φυγουμε κι εμεις εννοειται!!!!!!

 

Καταλαβαινω οτι εσυ ζεις σε μια Αν Αττικη διαφορετικη απο αυτη που ζω εγω, γιατι εμενα τα παιδια οχι μονο δεν εχουν κοινωνικοποιηθει, οπως ειχαμε κανει στην προηγουμενη περιοχη που μεναμε, αλλα ειναι ολοι κλικες, παρεες απο παλια, σαν χωριο βρε παιδι μου. Δεν μας μιλανε-δεν μας καλουνε. Η μεγαλη γκρινιαζει παρα πολυ, της λειπει η ζωη στο προηγουμενο μερος αλλα δεν γινεται να παμε εκει ειναι μακρια απο τη δουλεια μου. Νοτια προαστια η Πειραια θα ειναι καλα (δουλευω Πειραια).

Link to comment
Share on other sites

οκ τότε σε νιώθω..έχεις δίκιο...

τι να σου πω, εμείς αντιθέτως τα βρήκαμε όλα εύκολα...

βεβαια το κυνηγήσαμε πολύ, μπηκαμε σε συλλόγους -αθλητικό, πολιτιστικό,το ένα έφερε το άλλο..σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χαιρομαι που διαβάζω τη συζήτηση γιατί αισθάνομαι το ίδιο Ελίσα24! Ερχονται το πρωί οι μητέρες, αφήνουν τα παιδια σχολείο, μετα πανε για καφε (δεν εργάζονται), ή συναντιούνται στις δραστηριότητες που εμείς δεν προλαβαίνουμε να πάμε, το ΣΚ κανονίζουν μεταξύ τους...εγώ είμαι η αλαφιασμένη που αφήνει το παιδί το πρωί τρέχοντας, ούτε τα πρόσωπά τους δεν ξέρω!

 

Babycobra συμφωνώ με Ελίσα24 στο ότι ζεις σε αλλη Ανατολική Αττική. Μάλλον εγω είμαι στην εξαίρεση. Δεν ζούμε σε σπίτι με κήπο, δεν παίζει η κόρη μου στο ύπαιθρο παρά μόνο το ΣΚ όπως και στο Χαλάνδρι και φίλους δεν έχουμε κάνει εδώ, με αποτέλεσμα να μας λείπουν εκείνοι που μένουν Αθήνα ή αλλού. Πάντως με πειράζει πάρα πολύ όταν μου κόβεται κι εμένα το ρεύμα, Αθηναια τελικα, δεν μπορώ χωρίς αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ζω πολυ εντονα στην παιανια αυτο το χωριατικο στυλ κλικας που λεει η Ελισα και την καταλαβαινω.

Περα απο αυτο, μας κοβουν σπανια το νερο, αλλα ειναι χωρις προειδοποιηση :shock:... το ρευμα δεν κοβεται, αλλα η τάση ανεβοκατεβαινει συνεχεια με αποτελεσμα να πρεπει να επαναρρυθμιΖω τις ηλεκτρονικες συσκευες και να φοβαμαι για πιθανη βλαβη, και το τηλεφωνο κοβεται στην μεση της συνομιλίας και για καποια ωρα ειναι νεκρο !!!

Το θεμα της αποχετευσης δεν ειναι μονο η βοθριλα, αλλα και οι βροχες οπου ολο το βουνο κατεβαινει στο δρομο και εγκλωβιζομαι μεσα στο σπιτι καθως το νερο μου φτανει μεχρι τη μεση της γαμπας και τα σκουπιδια και τα κλαδια κανουν παρτυ.

Αλλο ενα προβλημα στην παιανια που ειμαστε διπλα στο κορωπι, ειναι οι αλλοδαποι που δουλευουν εκει και οι ντοπιοι εδω το λενε κορωπισταν. Για να παρω το λεοφωρειο ειμαι μεσα εγω και 30 πακιστανοι.

 

Τελος θα πω πως εδω περνανε καλα μονο οι πλουσιοι και οι ηλικιωμενοι απο οτι βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

οκ τότε σε νιώθω..έχεις δίκιο...

τι να σου πω, εμείς αντιθέτως τα βρήκαμε όλα εύκολα...

βεβαια το κυνηγήσαμε πολύ, μπηκαμε σε συλλόγους -αθλητικό, πολιτιστικό,το ένα έφερε το άλλο..σου εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή.

 

Τι να σου πω....εμείς τιποτα...ειναι ηδη φιλες ολες, παιρνουν τα παιδια η μια της αλλης απο το σχολειο, ειναι γειτονισσες κλπ. Δεν μας μιλανε απλα. Αθλημα κανει η μεγαλη αλλα δεν εχει γινει και τιποτα.

Σε ευχαριστω για τις ευχες σου, μακαρι!

Καλο ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι Γλυκα Νερα σε κεντρικο σημειο, ουτε θεμα με το νερο εχουμε ουτε με το ρευμα. η πολυκατοικια εχει βιολογικο κ ετσι δεν εχουμε το κοστος του αδειασματος του βοθρου. η παραλια ειναι σε 30 λεπτα κ το κεντρο σε 40 κ η δουλεια μου σε 10. εχω πρασινο, μπαινει ηλιος στο σπιτι μου, λεω μια καλημερα με τους γειτονες μου, παω το παιδι μου με τα ποδια στην παιδικη χαρα σε 5 λεπτα. ενταξει δεν εχω ενα θεατρο εξω απο το σπιτι μου, ουτε κλαμπ,ουτε εστιατοριο της αρεσκειας μου.

αυτο που θα ηθελα κ για μερικες απο εσας ειναι προβλημα ειναι να εχω περισσοτερες επαφες με γειτονες που εχουν παιδακια για να παιζουν με τον μικρο μου. ειμαι σιγουρη ομως οτι κ αυτο θα γινει οταν παει παιδικο.

κ επειδη βλεπω οτι ειμαστε πολλες απο Γλυκα νερα, παιανια, γερακα,καντζα δεν ανοιγουμε ενα θεματακι να μιλαμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια είμαι στην ίδια ακριβώς φάση. Από Πειραιά, Νέο Φάληρο, θέλω να πάω Ανατολικά αλλά σχετικά κοντά σε μετρό.

 

Που είναι καλύτερα Παλλήνη ή Γέρακα? Έχω μικρά παιδάκια, θέλουμε πάρκο κοντά, σχολείο κλπ.

 

Είμαι μπερδεμένη..Η Παλλήνη έχει αποκλειστικά βόθρο ή κάποιες περιοχές της έχουν αποχέτευση? Ο Γέρακας? Στο Γέρακα επίσης είναι κάποιο μέρος που δεν ενδείκνυται? Μου είπαν ότι κάπου έχει γύφτους, ισχύει? Και αν που?Βλέπω υπάρχουν πολλά μέρη Γαργηττός 1 Γαργηττός 2, ΔΕΣΗ, ΣΤΑΥΡΟΣ, ΜΠΑΛΑΝΑ, ΛΕΟΝΤΑΡΙ κλπ

 

Που είναι καλύτερα σε Γέρακα/Παλλήνη?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι στην ίδια ακριβώς φάση. Από Πειραιά, Νέο Φάληρο, θέλω να πάω Ανατολικά αλλά σχετικά κοντά σε μετρό.

 

Που είναι καλύτερα Παλλήνη ή Γέρακα? Έχω μικρά παιδάκια, θέλουμε πάρκο κοντά, σχολείο κλπ.

 

Είμαι μπερδεμένη..Η Παλλήνη έχει αποκλειστικά βόθρο ή κάποιες περιοχές της έχουν αποχέτευση? Ο Γέρακας? Στο Γέρακα επίσης είναι κάποιο μέρος που δεν ενδείκνυται? Μου είπαν ότι κάπου έχει γύφτους, ισχύει? Και αν που?Βλέπω υπάρχουν πολλά μέρη Γαργηττός 1 Γαργηττός 2, ΔΕΣΗ, ΣΤΑΥΡΟΣ, ΜΠΑΛΑΝΑ, ΛΕΟΝΤΑΡΙ κλπ

 

Που είναι καλύτερα σε Γέρακα/Παλλήνη?

 

Από τις περιοχές που λες, σχετικα καλά ειναι στο Γερακα, κοντα στην οδο Ηρακλειτου, στο Πατημα. Εισαι κοντα στο μετρο Δουκ Πλακεντιας, εχει ησυχια και παρκα, αλλα και αγορα για τα απαραιτητα. Βεβαια για ολα θα πρεπει να περνας απεναντι, στο Χαλανδρι.

 

Παλληνη εχει τρομερα ασχημο κλιμα, βοθρους παντου και για να πας στο μετρο (Παλληνη ΟΧΙ δουκ πλακεντιας, εχει πολυ πιο αραια δρομολογια) θελει αυτοκινητο εκτος αν μενεις πολυ κοντα στη Μαραθωνος.

 

Γερακα από την Κλεισθενους εως τη Μαραθωνος ειναι αρκετα υποβαθμισμενη περιοχη, οσους ηξερα που μετακομισαν Γερακα εφυγαν τρεχοντας, λογω των Πυλωνων της ΔΕΗ (υπερυψηλης τασης!), της κακης συγκοινωνιας, της κακης καταστασης των δρομων και μερικοι λογω των γειτονων, δεν ειναι τοσο καλη περιοχη. Γενικα ειναι ενας αδειος χωρος, χωρις θεα και με κακη ρυμοτομια και τεραστιες αποστασεις απο τα παντα.

 

Γι αυτο που ρωτας για τους γυφτους δεν ξερω γιατι το ρωτας....ναι εχει. Παντου στις περιοχες που λες. Αρκετους θα ελεγα. Και εχουν χτισει πια σπιτια κανονικα γιατι ειχαν χωραφια εκει πριν μπουν οι περιοχες εντος σχεδιου πολεως.

 

ΥΓ ανταλλαζουμε???? Νεο Φαληρο????? εγω απο αν αττικη θελω να παω νοτια προαστια. Αλλα δεν βρισκω σπιτι, δεν τα νοικιαζουν λογω ΕΝΦΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

αν επιτρέπεται πού μένεις και θέλεις να πας στον γέρακα? εννοώ πως θα χάσεις μεγάλο μέρος της βολής σου χωρίς να είσαι στην εξοχή. στο λέω εγώ που μένω περίχωρα ραφήνας..δλδ τη θεωρώ και άχρωμη περιοχή, το φτωχό συγγενή του χαλανδρίου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...