Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Κι εμένα ξεκινησε στον παιδικό χαλαρά ως παιχνίδι, μέχρι και το νήπιο. Εκεί είχε μάθει αρκετά και είχε κάνει αρκετά παιχνίδια. Στην Α΄δημ. ξεκινήσαμε κανονικά σειρά βιβλίων, πολύ ευχάριστη και χαρούμενη (pre junior) με πολλές χειροτεχνίες, παραμύθια, υπέροχες εικόνες κλπ. Μετά μπήκαμε γρήγορα στην Α junior όπου πάλι τα βιβλία ήταν υπέροχα και ενδιαφέροντα με φοβερούς ήρωες της Disney. Το ότι ακολούθησε σειρά κανονική τον βοήθησε να έχει τις γνώσεις σε μία σειρά, χωρίς να το καταλάβει και να τα μαθαίνει οργανωμένα και με σειρά ένα ένα. Είμαι αντίθετη σε ιδιαίτερα που γίνονται κατ'οίκον για να μάθει το παιδί να μιλάει.... τι να λέει??? αν δεν υπάρχει μία σειρά βιβλίων και πάνω στο μάθημα να αναπτύσσει τις σκέψεις του στα αγγλικά, πώς αλλιώς θα γίνει? Τώρα πάει Δ'δημ. και τελείωσε την Α κανονική και μπαίνουμε στη Β κανονική. Το καλό με το ιδιαίτερο είναι αυτό. Οτι ακολουθεί τις ανάγκες και τους ρυθμούς του παιδιού και εστιάζει στο παιδί και μόνο, οπότε δεν μένουν κενά.

 

Το παιδί σου πήγαινε σε παιδικό σταθμό που έκανε μόνο Γερμανικά ή και Αγγλικά? Σε ποιον παιδικό πήγαινε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Το παιδί σου πήγαινε σε παιδικό σταθμό που έκανε μόνο Γερμανικά ή και Αγγλικά? Σε ποιον παιδικό πήγαινε?

 

Επειδή δεν μου άρεσε κανένας παιδικός από τους πολύ ακριβούς που είχα δει. Είχαν όλοι κάποιο θεματάκι..... Τον έβαλα σε σχολείο κανονικό που είχε παιδικό από τα 2,5 και πάνω, οπότε έκανε αγγλικά εκεί για 3 χρόνια μέχρι και το νήπιο. Συγκεκριμενα τον είχα βάλει στην Ελληνική Παιδεία. Μετά που πηγε στην Α΄δημ. είδαμε ότι έκανε μόνο αγγλικά και εμείς θέλαμε και 2η γλώσσα, χωρίς να κουραστεί. Τα αγγλικά τα μαθαίνεις εύκολα, τα γερμανικά όμως???? Δεν μαθαίνονται εύκολα σε φροντιστήρια και το παιδί κουράζεται πολύ. Οπότε τον βγάλαμε και τον πήγαμε σε ελληνογερμανικό. Συνεχίσαμε έτσι αγγλικά στο σπίτι όπως σου είπα πιο πάνω. Οπότε τώρα είναι σε επίπεδο Α1 προς Α2 στα γερμανικά και Β κανονική στα αγγλικά. Χωρίς κούραση!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μου άρεσε κανένας παιδικός από τους πολύ ακριβούς που είχα δει. Είχαν όλοι κάποιο θεματάκι..... Τον έβαλα σε σχολείο κανονικό που είχε παιδικό από τα 2,5 και πάνω, οπότε έκανε αγγλικά εκεί για 3 χρόνια μέχρι και το νήπιο. Συγκεκριμενα τον είχα βάλει στην Ελληνική Παιδεία. Μετά που πηγε στην Α΄δημ. είδαμε ότι έκανε μόνο αγγλικά και εμείς θέλαμε και 2η γλώσσα, χωρίς να κουραστεί. Τα αγγλικά τα μαθαίνεις εύκολα, τα γερμανικά όμως???? Δεν μαθαίνονται εύκολα σε φροντιστήρια και το παιδί κουράζεται πολύ. Οπότε τον βγάλαμε και τον πήγαμε σε ελληνογερμανικό. Συνεχίσαμε έτσι αγγλικά στο σπίτι όπως σου είπα πιο πάνω. Οπότε τώρα είναι σε επίπεδο Α1 προς Α2 στα γερμανικά και Β κανονική στα αγγλικά. Χωρίς κούραση!

Οπότε κάνατε μία ξένη γλώσσα (αγγλικά) στην προσχολική ηλικία και στην Α’ Δημοτικού ξεκινήσατε τα Γερμανικά. Εμείς κάνουμε στον παιδικό γερμανικά από τα τρία και προβληματίζομαι εάν θα τον μπερδέψω να κάνω αγγλικά από την Α’ δημοτικού με δασκάλα στο σπίτι και βιβλία. Λέω μήπως είναι νωρίς. Από την άλλη μου φαίνεται αργά η Τρίτη δημοτικού. Ο δικός σου που είναι και αγόρι τελικά τα πάει καλά? Γιατί τα αγόρια δεν συγκεντρώνονται και εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάνατε μία ξένη γλώσσα (αγγλικά) στην προσχολική ηλικία και στην Α’ Δημοτικού ξεκινήσατε τα Γερμανικά. Εμείς κάνουμε στον παιδικό γερμανικά από τα τρία και προβληματίζομαι εάν θα τον μπερδέψω να κάνω αγγλικά από την Α’ δημοτικού με δασκάλα στο σπίτι και βιβλία. Λέω μήπως είναι νωρίς. Από την άλλη μου φαίνεται αργά η Τρίτη δημοτικού. Ο δικός σου που είναι και αγόρι τελικά τα πάει καλά? Γιατί τα αγόρια δεν συγκεντρώνονται και εύκολα.

 

 

Δεν έχει να κάνει με τη συγκέντρωση, αλλά με το σύστημα που ακολουθεί το σχολείο/παιδικός. Αν είναι σωστό και όχι βεβαρυμένο με λάθος τρόπο, το παιδί το "αιχμαλωτίζεις" και μαθαίνει μια χαρά σε στυλ παιχνιδιού και κερδίζει χρόνο στο μέλλον. Ουσιαστικά δουλεύει για το μέλλον. Το μυαλό είναι σφουγγάρι στην ηλικία αυτή. Τι να πουν τα παιδιά που είναι δίγλωσσα από γονείς και ίσως ζουν και σε μία τρίτη χώρα με άλλη γλώσσα?

Σπάνια μπέρδευε λέξεις μεταξύ τους στις δύο γλώσσες. Από την Γ΄δημ. και μετά σταμάτησε να τις μπερδεύει και τα ξεχώρισε. Είναι σαν να κατεβάζει ρολά στη μία γλωσσα και να τα σηκώνει στην άλλη....

Ακριβώς επειδή είναι αγόρι δεν ήθελα να τον φορτώσω με βαρύ πρόγραμμα το απόγευμα. Αλλά να κάνει μόνο ό,τι δραστηριότητα επιθυμεί. Γιαυτό είμαι τόσο ευχαριστημένη με τις επιλογές μας, γιατί πετύχαμε τους στόχους μας και χωρίς κούραση και νεύρα και διάσπαση προσοχής και...και.... (ακριβώς επειδή είναι αγόρι). Και το σύστημα του σχολείου τον έχει κάνει άριστο μαθητή, ακριβώς μέσω του υγιούς ανταγωνισμού που υπάρχει και των γνώσεων που αποκομίζει με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο δοσμένες, οι οποίες δεν τον κουράζουν, αλλά του εξάπτουν τη φαντασία και το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τη συγκέντρωση, αλλά με το σύστημα που ακολουθεί το σχολείο/παιδικός. Αν είναι σωστό και όχι βεβαρυμένο με λάθος τρόπο, το παιδί το "αιχμαλωτίζεις" και μαθαίνει μια χαρά σε στυλ παιχνιδιού και κερδίζει χρόνο στο μέλλον. Ουσιαστικά δουλεύει για το μέλλον. Το μυαλό είναι σφουγγάρι στην ηλικία αυτή. Τι να πουν τα παιδιά που είναι δίγλωσσα από γονείς και ίσως ζουν και σε μία τρίτη χώρα με άλλη γλώσσα?

Σπάνια μπέρδευε λέξεις μεταξύ τους στις δύο γλώσσες. Από την Γ΄δημ. και μετά σταμάτησε να τις μπερδεύει και τα ξεχώρισε. Είναι σαν να κατεβάζει ρολά στη μία γλωσσα και να τα σηκώνει στην άλλη....

Ακριβώς επειδή είναι αγόρι δεν ήθελα να τον φορτώσω με βαρύ πρόγραμμα το απόγευμα. Αλλά να κάνει μόνο ό,τι δραστηριότητα επιθυμεί. Γιαυτό είμαι τόσο ευχαριστημένη με τις επιλογές μας, γιατί πετύχαμε τους στόχους μας και χωρίς κούραση και νεύρα και διάσπαση προσοχής και...και.... (ακριβώς επειδή είναι αγόρι). Και το σύστημα του σχολείου τον έχει κάνει άριστο μαθητή, ακριβώς μέσω του υγιούς ανταγωνισμού που υπάρχει και των γνώσεων που αποκομίζει με πολύ ενδιαφέροντα τρόπο δοσμένες, οι οποίες δεν τον κουράζουν, αλλά του εξάπτουν τη φαντασία και το ενδιαφέρον.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια καλή δασκάλα αγγλικών να την έχω υπόψη μου για του χρόνου. Μένω Μαρούσι σύνορα με Πεύκη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πληροφορήθηκα χθες από φίλη που στέλνει το παιδί της εκεί, ότι η Λεόντειος της Νέας Σμύρνης προχώρησε σε μειώσεις των διδάκτρων και σημαντικές διευκολύνσεις στην πληρωμή τους. Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει ανάρτηση στο site του σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Εϊμαι μεταξύ των τεσσάρων αυτών σχολείων που γράφω. Πρέπει να αποφασίσω άμεσα γιατί στην εράσμειο μου είπαν μέχρι 25/3 και εγώ φεύγω ταξίδι 15-25/3!!!!

 

Με ενδιαφέρει οπωσδήποτε η φύλαξη (μελέτη ή δραστηριότητες) οπότε να το λάβεται κι αυτό υπόψιν ... δλδ πού γίνεται καλύτερη δουλειά και σε αυτό το κομμάτι.

 

Θα προτιμούσα ένα σχολείο που να ξεκινάει με αγγλικά αλλά η Εράσμειος έχει καλή φήμη σα σχολείο. Ο Παναγιωτόπουλος έχει καλή φήμη κι αυτός και μου βγαίνει λίγο πιο φτηνά από τα άλλα, αλλά δεν έχει εγκαταστάσεις (και για να μην παρεξηγηθώ ... όταν πληρώνω 7 και 8000 για ιδιωτικό περιμένω και εγκαταστάσεις ναι ... δεν είναι το βασικό αλλά είναι κι αυτό μέρος του πακέτου). Ο Πλάτωνας δεν ξέρω τι φήμη έχει αλλά είναι υπερπαραγωγή από εγκαταστάσεις κι έχει κι αυτό το σύστημα το IB που πολύ μου άρεσε. Αλλά αυτό που με στεναχωρεί είναι που δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ....

 

Τέλος στον Κωστέα Γείτονα θα πάω τη Δευτέρα. Πάντως νομίζω ότι είναι στα λεφτά της Ερασμείου περίπου με τη φύλαξη.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει πληροφορίες για νήπιο-δημοτικό στην Μαίρη Αργύρη-Λαιμού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!

 

Για το νηπιαγωγείο έχω ακούσει τα καλύτερα. Για το Δημοτικό δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΕΡΑ!

Τον Πλάτωνα δεν τον εχω δει, Παναγιωτόπουλο, Εράσμειο και Κωστέα Γείτονα ναι. Την Εράσμειο (και την Ελληνογερμανική αγωγή) δεν τα επιλέγω τελικά λόγω γλώσσας (προτιμώ να είναι τα Αγγλικά η βασική).

Από Κωστέα και Παναγιωτόπουλο, προτιμώ Παναγιωτόπουλο γιατί μου φάνηκε πιο ζεστό και απλό σχολείο, εχει πολύ καλό IB (ναι, το παιδάκι μου 6 χρονών ακόμα και εγώ κοιτάζω το λύκειο!), μου έκανε κλικ οι άνθρωποι και ο χώρος (που όντως δεν έχεί τίποτα σουπερ εγκαταστάσεις). Δεν ξέρω όμως κανέναν που να πηγαίνει το παιδάκι του εκεί. Έχει κανείς κάποια άποψη;

Του Κωστεα μου άρεσε. Ολα όμορφα μου φάνηκαν και το πρόγραμμα επίσης. Απλά δεν μου εκανε κλικ...

 

Εϊμαι μεταξύ των τεσσάρων αυτών σχολείων που γράφω. Πρέπει να αποφασίσω άμεσα γιατί στην εράσμειο μου είπαν μέχρι 25/3 και εγώ φεύγω ταξίδι 15-25/3!!!!

 

Με ενδιαφέρει οπωσδήποτε η φύλαξη (μελέτη ή δραστηριότητες) οπότε να το λάβεται κι αυτό υπόψιν ... δλδ πού γίνεται καλύτερη δουλειά και σε αυτό το κομμάτι.

 

Θα προτιμούσα ένα σχολείο που να ξεκινάει με αγγλικά αλλά η Εράσμειος έχει καλή φήμη σα σχολείο. Ο Παναγιωτόπουλος έχει καλή φήμη κι αυτός και μου βγαίνει λίγο πιο φτηνά από τα άλλα, αλλά δεν έχει εγκαταστάσεις (και για να μην παρεξηγηθώ ... όταν πληρώνω 7 και 8000 για ιδιωτικό περιμένω και εγκαταστάσεις ναι ... δεν είναι το βασικό αλλά είναι κι αυτό μέρος του πακέτου). Ο Πλάτωνας δεν ξέρω τι φήμη έχει αλλά είναι υπερπαραγωγή από εγκαταστάσεις κι έχει κι αυτό το σύστημα το IB που πολύ μου άρεσε. Αλλά αυτό που με στεναχωρεί είναι που δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ....

 

Τέλος στον Κωστέα Γείτονα θα πάω τη Δευτέρα. Πάντως νομίζω ότι είναι στα λεφτά της Ερασμείου περίπου με τη φύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα σχολεία που λέτε, υπάρχουν πολλές πολλές πληροφορίες στο φόρουμ. Κάντε μία αναζήτηση, θα σας φανεί χρήσιμη. Εγώ έχω καλή εικόνα και για τα 4 (άντε ίσως για τα 3):wink:.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα σχολεία που λέτε, υπάρχουν πολλές πολλές πληροφορίες στο φόρουμ. Κάντε μία αναζήτηση, θα σας φανεί χρήσιμη. Εγώ έχω καλή εικόνα και για τα 4 (άντε ίσως για τα 3):wink:.

 

για ποια 3 έχεις καλή εικόνα? Έχεις για κάποια κακή εικόνα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει και για μένα η ώρα της τελικής απόφασης και ζορίζομαι... Το ένα σχολείο [Εράσμειος] με έχει πείσει ότι κάνει μια καλή κλασική δουλειά με τους δασκάλους του, οι εγκαταστάσεις του μου άρεσαν πολύ και γενικά έχει μια ανθρώπινη κλίμακα σχολείου. Με προβληματίζει η ύπαρξη πάρκου πυλώνων υπερυψηλής τάσης σε απόσταση περίπου 800μ. σε ευθεία και μια συντηρητικότητα που χαρακτηρίζει το σχολείο...

 

Το άλλο [Ελληνογερμανική Αγωγή] έχει τεράστιες εγκαταστάσεις, ένα προαύλιο για την Α μόνο με τσιμέντο και τίποτε άλλο και μάλιστα μπαίνουν και τα σχολικά το πρωί εκεί όπου αργότερα προαυλίζονται τα παιδιά της Α, πράγμα που δε μου αρέσει καθόλου. Μου θυμίζει λίγο εργοστάσιο γενικά [σε όψη και άισθηση] αλλά ΔΕΝ μπορώ να παραβλέψω ότι έχει υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις, φοβερή υλικοτεχνική υποδομή και ένα δυναμικό πρόγραμμα μαθημάτων, ότι έχει απίστευτες επιλογές για έξτρα δραστηριότητες [πέραν των αθλητικών που δε με ενδιαφέρουν και πάρα πολύ] πχ ρομποτική, πειραμάτων φυσικής, english drama στο γυμνάσιο κλπ Γενικά βλέπω ένα σχολείο με μια πιο σύγχρονη ματιά στην παιδεία... Αυτό που δεν ξέρω είναι αν όλα αυτά έχουν πραγματικό αντίκρυσμα ή είναι βιτρίνα εντυπωσιασμού... Γιατί ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ σημασία έχει ο ΤΡΟΠΟΣ που γίνεται κάτι αλλιώς τσάμπα τα χρήματα...

 

Ο άντρας μου ψηφίζει Εράσμειο μάλλον και είμαι εγώ αυτή που θα πάρει την τελική απόφαση και πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω... Ως τη Δευτέρα θέλει απάντηση η Ελληνογερμανική Αγωγή, η οποία εντωμεταξύ είναι και 10 λεπτά πιο κοντά στο σπίτι μας από ότι η Εράσμειος...

 

Έχω γνωρίσει τους διευθυντές και των δυο σχολείων... Ο ένας [της Αγωγής] μου έδωσε την εντύπωση του πανέξυπνου δραστήριου τεχνοκράτη ενώ η διευθύντρια της Ερασμείου καθώς και ο υποδιευθυντής, το παλιό στυλ του κλασικού εκπαιδευτικού [χωρίς να εννοώ ότι είναι αυτό κακό]... Η Αγωγή είναι ένα σχολείο με φουλ μάρκετινγκ ενώ η Εράσμειος ένα παραδοσιακό σχολείο, κλασικό...

 

Ουφ, ουφ, θα σκάσω...

Link to comment
Share on other sites

για ποια 3 έχεις καλή εικόνα? Έχεις για κάποια κακή εικόνα?

 

Έχω μία άποψη για τα σχολεία αυτά, η οποία έχει διαμορφωθεί από ανάγνωση συζητήσεων εδώ μέσα, οι περισσότερες πριν γίνω καν μέλος. Επομένως δεν θα πω τη γνώμη μου, τουλάχιστον δημόσια, γιατί δεν είναι άμεση. Εγώ μπήκα στη συζήτηση μόνο και μόνο για να σου πω, ότι, αν κάνεις μία αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες από άμεσα εμπλεκόμενους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αφού ο μικρός μου είναι 4 χρονών. Έχω φίλες μαμάδες με το ένα παιδί στην 1η Γυμνασίου (από Εράσμειο) και τον άλλο απόφοιτο πια.

 

Έχει τα χαρακτηριστικά ενός τυπικού αμερικάνικου σχολείου που δίνει έμφαση και στα καλλιτεχνικά και στα αθλητικά ενδιαφέροντα του παιδιού.

 

Και οι δύο μαμάδες ευχαριστημένες.

 

Η μαμά του απόφοιτου μου είπε όμως ότι μαθαίνουν τα παιδιά να είναι ανεξάρτητα από νωρίς και τα "απομακρύνουν" λίγο από την οικογενεια με συνέπεια κάποιες εντάσεις στην έτσι κι αλλιώς δύσκολη εφηβεία.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δ

Η μαμά του απόφοιτου μου είπε όμως ότι μαθαίνουν τα παιδιά να είναι ανεξάρτητα από νωρίς και τα "απομακρύνουν" λίγο από την οικογενεια με συνέπεια κάποιες εντάσεις στην έτσι κι αλλιώς δύσκολη εφηβεία.

 

Ως απόφοιτη, μπορώ να πω οτι δεν ειναι το κλασσικό οικογενειακό σχολειο ή ενα σχολείο που ενισχυει ιδιαιτερα τους οικογενειακούς δεσμους μεσα απο δραστηρίοτητες κλπ.

 

Δεν ξερω ποσο εχουν αλλάξει απο τοτε που πήγαινα εγώ, αλλα θα έλεγα οτι δίνουν περισσότερο έμφαση στον αθλητισμό, τα καλλιτεχνικά και την ενίσχυση των προσωπικών ενδιαφερόντων, παρα στα ίδια τα μαθήματα. Τωρα βεβαια, δεν εδωσα Πανελληνιες και το ειχα αποφασίσει απο μικρή οτι θα έβγαινα εξω οποτε δεν ξερω πως θα ηταν εαν ειχα δηλώσει οτι ηθελα να μπω σε Πανεπιστήμιο εδώ.

 

Δεν ηταν παντως καθόλου αυστηρό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Κακό δεν είναι. Εγω περασα παρα πολυ όμορφα στο σχολείο μου. Μπορει να μην έμαθα πχ. αρχαια και μαθηματικά που ημουν αδιάφορη αλλα με βοήθησε να βρω τις κλίσεις μου και να τις καλλιεργήσω. Αλλα βέβαια, υπάρχουν γονεις που θέλουν το σχολείο να ειναι αυστηρο και να προετοιμάζει πολυ καλά για Πανελλήνιες απο τις μικρές τάξεις.

 

Απο την άλλη δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αφού ο μικρός μου είναι 4 χρονών. Έχω φίλες μαμάδες με το ένα παιδί στην 1η Γυμνασίου (από Εράσμειο) και τον άλλο απόφοιτο πια.

 

Έχει τα χαρακτηριστικά ενός τυπικού αμερικάνικου σχολείου που δίνει έμφαση και στα καλλιτεχνικά και στα αθλητικά ενδιαφέροντα του παιδιού.

 

Και οι δύο μαμάδες ευχαριστημένες.

 

Η μαμά του απόφοιτου μου είπε όμως ότι μαθαίνουν τα παιδιά να είναι ανεξάρτητα από νωρίς και τα "απομακρύνουν" λίγο από την οικογενεια με συνέπεια κάποιες εντάσεις στην έτσι κι αλλιώς δύσκολη εφηβεία.

 

 

Ο απόφοιτος ήθελε να περάσει Ελλάδα ή πήγε έξω? Ξέρω ότι έχουν πολύ καλές επιτυχίες εδώ.

Ο μαθητής της Α'γυμν. είναι ευχαριστημένος? Τα αγγλικά του φαντάζομαι ήταν καλά για να μπει.... τώρα βελτιώθηκαν πολύ? Εργασίες κάνουν? Πώς δηλ. το επέλεξε η μητέρα του σε σχέση με το γυμν. της Ερασμείου? (Κι εμείς Εράσμειο πάμε γιαυτό σε ρωτάω).

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα σχολεία που λέτε, υπάρχουν πολλές πολλές πληροφορίες στο φόρουμ. Κάντε μία αναζήτηση, θα σας φανεί χρήσιμη. Εγώ έχω καλή εικόνα και για τα 4 (άντε ίσως για τα 3):wink:.

 

Από το forum έχω διαβάσει καλά λόγια για Εράσμειο, μέτρια για Παναγιωτόπουλο, τίποτα για Πλάτωνα και ελάχιστα για Κωστέα ... Τι να αποφασίσω τελικά? Εράσμειο?

 

Εντωμεταξύ είδα τον Πλάτωνα που έχει αυτό το σύστημα με τις ομαδούλες στην τάξη κι όχι το κλασικό με τα θρανία το ένα πίσω από το άλλο και πολύ μου άρεσε!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Εντωμεταξύ είδα τον Πλάτωνα που έχει αυτό το σύστημα με τις ομαδούλες στην τάξη κι όχι το κλασικό με τα θρανία το ένα πίσω από το άλλο και πολύ μου άρεσε!!!!

 

Αυτή η διάταξη είναι η προτεινόμενη από το ΙΒ για το δημοτικό. Μάλιστα τα παιδιά δεν έχουν σταθερή θέση, αλλά οι ομαδούλες φτιάχνονται συνέχεια διαφορετικά για να ανανεώνονται οι συνεργασίες.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διάταξη είναι η προτεινόμενη από το ΙΒ για το δημοτικό. Μάλιστα τα παιδιά δεν έχουν σταθερή θέση, αλλά οι ομαδούλες φτιάχνονται συνέχεια διαφορετικά για να ανανεώνονται οι συνεργασίες.....

 

πολύ καλό μου ακούγεται ... σε σημείο που έχω αρχίσει και δε βλέπω με καλό μάτι τα άλλα σχολεία που δεν το έχουν.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

@ bobonela:

 

Ο απόφοιτος ήταν αδιάφορος για τις Πανελλήνιες γιατί ήθελε να ακουθήσει κλασικές μουσικές σπουδές και να γίνει επαγγελματίας μουσικός.

 

Ο άλλος έφυγε από την Εράσμειο γιατί είχε έντονες καλλιτεχνικές ανησυχίες και ασφυκτιούσε στο περιβάλλον του σχολείου του. Στο Pierce το έβγαλε αυτό μέσα από τον όμιλο ζωγραφικής και είναι μια χαρά τώρα.

 

Δεν σημαίνει τπτ αυτό όμως για την Εράσμειο αφού ο αδερφός του (μικρότερος) εξακολουθεί να πηγαίνει στην Εράσμειο. Κατά την προσωπική μου άποψη, ο χαρακτήρας του παιδιού στα 12-13 και οι κλίσεις του είναι σημαντικός παράγοντας για την επιλογή του σχολείου (Γυμνάσιο/Λύκειο).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...