Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι καλυτερες διακοπες εξωτερικου


Recommended Posts

Παιδακια καλημερα σας , εχοντας ελλειψη υπνου μηνες τωρα , ονειρευομαι ταξιδι στο εξωτερικο , (συνηθως οχι ευρωπη για να εχω καλυτερες υπηρεσιες με μικροτερο κοστος;) ;)), να κοιμαμαι σε χλιδατο ξενοδοχειο να κανω τα μπανια μου και να χαλαρωνω , χωρις μαμα και υποχρεωσεις για λιγες μερες . ΕΡΩΤΩ λοιπον ,εχετε κατι να προτεινετε τουλαχιστον να το φανταστουμε αφου δεν μπορουμε να παμε , περιγραψτε το μερος , τι κανατε, πως περασατε, και που ξερετε οταν θελεις κατι πολυ ολο το συμπαν συνομωτει για να το αποκτησεις:cool:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μήπως να άρχιζες την περιγραφή εσύ που έχεις κιόλας και την ανάγκη να ξεφύγεις?

Aχ , περασμενα μεγαλεια. Λοιπον, θυμαμαι πριν περιπου 4 χρονια ειχα παει διακοπες καιρο- sharm el sheik, στο sharm ηταν ονειρο ,μεναμε hyatt, με αρκετα καλη τιμη, δεν θυμαμαι ακριβως ποσο, απο που να ξεκινησω ,το πρωινο , που δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω , τα εστιατορια και τα events καθε βραδυ , την βολτα με ιστιοφορο στους κολπισκους της ερυθρας θαλασσας για καταδυσεις , τον απιστευτο ηλιο και τις ατελειωτες ωρες ξαπλας στην παραλια, τον υπνο χωρις διακοπες τη νυχτα .

Στο sharm δεν εχει αξιοθεατα ειναι μονο για να χαρεις ξενοδοχειο και θαλασσα , ομως για να δουμε πηγαμε Καιρο , σφηγγα, πυραμιδες, βολτα το βραδυ στο νειλο , με χορο της κοιλιας και αιγυπτιακη κουζινα .

Κατι αναλογο θελω να ξανακανω και σκεφτομαι την κρουαζιερα στο νειλο μεχρι το ασουαν αλλα τωρα με τις διαμαχες δεν διοργανωνουν ευκολα ταξιδια τα πρακτορεια , εχετε αναλογες εμπειριες ?

Πειτε μηπως και προκυψει κανενα ταξιδακι απο το πουθενα:P.

Link to comment
Share on other sites

εμένα η μεγαλύτερή μου αγάπη είναι η ολλανδία, έχω πάει επανειλλημένα και πάντα εκεί θέλω να επιστρέφω, δε σου κρύβω ότι εκεί θέλω να ζήσω κι όλας σε βάθος χρόνου, θα θελα λοιπόν να είμαι στο singel στο amsterdam απέναντι από την bloemenmarkt και να πίνω μια heineken...όνειρο, θεός και απόλαυση..εναλλακτικά θα ήθελα πάρα πολύ να πάω στη Σουηδία να τη γνωρίσω και κυρίως στο βόρειο μέρος της μήπως συναντήσω και northern lights..όπως κατάλαβες είμαι κορίτσι των κρύων και του γκρι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι ονειρευομαι να ξαναπαω βιεννη να αμολυθω σε μουσεια κονσερτα βολτες παρολο το χιονι και φαι καλο με κοκκινο κρασι,,,ξυπναω απο τις 7 το πρωι να γυριζω ολη μερα και νε επιστρεφω μετα απο 15 ωρες περιπλανησης στο ζεστο ξενοδοχειο να χλαπακιαζω και να κοιμαμαι στο ζεστο παλπωματακι απο τις 10 το βραδυ

 

αλλο, καλοκαιρι ελλαδα η κυπρο σε ενα ωραιο ξενοδοχειο πανω στη θαλασσα, σε μια ωραια παραλια,,να ξυπναω να πινω πρωινο και με ενα βημα να ειμαι στην πριβε παραλια του ξενοδοχειου που θα εχει τα παντα μεσα,,,το βραδυ να πηγαινω να τρωω σε γραφικα ταβερνακια

 

αλλο, ιταλια οπουδηποτε οποτεδηποτε, κυριως ρωμη, κανοντας γαστρονομικα οργια, απολαμβανοντας τεχνη, αρχιτεκτονικη, λιγα σικατα ψωνια και ακουγοντας και μιλωντας κατα την γνωμη μου την ωραιοτερη γλωσσα του κοσμου, φλερτ με εναν ευγενικο αναλαφρο και με αισθηση του μετρου βορειοιταλο

 

παρισι για πολιτιστικο σοκ και οχι μονο αλλα και στην υπεροχη γαλλικη υπαιθρο βορρα και νοτου,,πανε πακετο και οι σχετικες μασες,,,φλερτ με εναν εγκεφαλικο μορφωμενο γαλλο,,,περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπαω ανετα Ρωμη !!! Μη σου πω μενω κ εκει ... Να περπαταω καθημερινα στα γραφικα σοκακια της και να τρωω παγωτο ο,τι καιρο κ να κανει !!

 

Θα ξαναπηγαινα Βαρκελωνη αν μου ελεγαν οτι μπορω να μεινω σε ενα απο τα κτιρια του Γκαουντι , κατα προτιμηση στο Casa Batilo (αν το γραφω σωστα) !!!!

 

Τελος , θελω με τρελα να ξαναζησω το πρωτο μερος απο το γαμηλιο ταξιδι στις Μαλδιβες (το 2ο μερος ηταν στο Ντουμπαι , οπου δεν ενθουσιαστηκα) . Εξωτικα μερη , μαγευτικες παραλιες , απιστευτη περιποιηση ! Ονειρο ...

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Τρελαινομαι για ταξιδια!!!

Να ξεκινησω με τη Σρι Λανκα μερες ξεγνοιασιας εξωτικα τοπια που δεν φανταζεσαι, Μπολικο φαγητο και εξωτικα φρουτα.Αχ τελεια!

 

Φυσικα λατρεψα το Λονδινο αξιοθεατα, μουσεια , βολτες και ατελειωτα ψωνια ...

 

και Πραγα και Βουδαπεστη με απιστευτη αρχιτεκτονικη , θεα στο ποταμι και ατελειωτες φωτογραφιες.

 

Μακαρι να μπορουσα να παω παλι....

 

Εχουμε εναν κουμπαρα που ειναι αποκλειστικα ο σκοπος του για ταξιδια.Φασουλι φασουλι γεμιζει το σακουλι.χαχαχαχα

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aχ , περασμενα μεγαλεια. Λοιπον, θυμαμαι πριν περιπου 4 χρονια ειχα παει διακοπες καιρο- sharm el sheik, στο sharm ηταν ονειρο ,μεναμε hyatt, με αρκετα καλη τιμη, δεν θυμαμαι ακριβως ποσο, απο που να ξεκινησω ,το πρωινο , που δεν ηξερα τι να πρωτοδιαλεξω , τα εστιατορια και τα events καθε βραδυ , την βολτα με ιστιοφορο στους κολπισκους της ερυθρας θαλασσας για καταδυσεις , τον απιστευτο ηλιο και τις ατελειωτες ωρες ξαπλας στην παραλια, τον υπνο χωρις διακοπες τη νυχτα .

Στο sharm δεν εχει αξιοθεατα ειναι μονο για να χαρεις ξενοδοχειο και θαλασσα , ομως για να δουμε πηγαμε Καιρο , σφηγγα, πυραμιδες, βολτα το βραδυ στο νειλο , με χορο της κοιλιας και αιγυπτιακη κουζινα .

Κατι αναλογο θελω να ξανακανω και σκεφτομαι την κρουαζιερα στο νειλο μεχρι το ασουαν αλλα τωρα με τις διαμαχες δεν διοργανωνουν ευκολα ταξιδια τα πρακτορεια , εχετε αναλογες εμπειριες ?

Πειτε μηπως και προκυψει κανενα ταξιδακι απο το πουθενα:P.

εμεις καναμε την κρουαζιερα απο ασουαν μεχρι λουξορ και ηταν ΟΝΕΙΡΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!ηταν σα να πλεουμε στον παραδεισσο....αγνη καταπρασσινη φυση στις οχθες του νειλου κι εμεις να πλεουμε στα ηρεμα νερα του.....απο την αλλη μερια φαινοταν η ερημος και το δειλινο ακουγοταν οι ιαχες απο τα τζαμια....μαγεια!!!!ασε οι ναοι και τα τεραστια αγαλματα στις πολεις που σταματησαμε!!!!κορυφαια στγμη ηταν το αιγυπτιακο μασαζ που εκανα στο καταστρωμα....πραγματικα ΤΕΛΕΙΟ ΤΑΞΙΔΙ.

Link to comment
Share on other sites

Από τα ταξίδια που έχω κάνει, θέλω να καταφέρω να ξαναπάω Αυστραλία, αλλά με τόσο μικρό παιδί δεν το σκέφτομαι για πολλάααα χρόνια ακόμα...

 

από αυτά που δεν έχω κάνει, μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η Αργεντινή τελευταία... αλλά βολεύομαι και με πιο κοντινά, καμιά Καλιφόρνια για αρχή ας πούμε ή Καραϊβική (I dream of Antigua)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης θα ηθελα να ξαναπαω στο Μπαλι....να τρωω πρωινο στην αυλη του παραδεισσου κυριολεκτικα ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ...hilton bali..τωρα λεγεται καπως αλλιως....να ξανακανω ραφτιγκ στο ποταμι και να βλεπω την τροπικη βλαστηση γυρω μου και να ξανακανουμε σταση στους μικρους καταραχτες και να κανω φυσικο ντουζ απο κατω με τον καλο μου...!!!!να ξαναδω τους ατελειωτους ορυζωνες και τα απεραντα λιβαδια με τους κλασικους ασιατες αγροτες....και να ξαναπιω φρεσκοκομμενο καφε στη μεση της ζουγκλας!!!!!!

 

 

 

αααχχχχ τι μου θυμισες!!!!με τα νεα μετρα εχουμε ξεχασει τα ταξιδια....πρεπει κατι να κανουμε επειγοντως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aχχχ βρε dhmhtrianna τι θέμα άνοιξεςςςς!!!!! Και εγώ τα λατρεύω τα ταξίδια και θα ήθελα να μπορούσα να γυρίσω όλο το κόσμο!! (αλλά όπως λέει και η rrrr με τα νέα μέτρα...άστα να πάνε άστα...!!!)

Παρόλα αυτά εκτός Ευρώπης ένα ταξίδι που περάσαμε καταπληκτικά και εύχομαι να μπορέσουμε να ξαναπάμε είναι στις Μαλδίβες!!!! Μαγευτικό εξωτικό τοπίο, ακριβώς όπως το βλέπεις στις καρτ ποστάλ...καταγάλανα νερά, λευκή άμμος, υπέροχο ξενοδοχείο & φαγητό.... πολύχρωμα ψαράκια να κολυμπάνε δίπλα σου (μαζί με μικρά καρχαριάκια!!!!)..και όλη μέρα να κυκλοφορείς ξέγνοιαστος και ξυπόλυτος!!!!! Θεικά!!!

Κορίτσια πολύ ωραίο θέμα...ταξίδεψα και μόνο με τις περιγραφές σας και μας εύχομαι και ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω από αυτά που έχω πάει μου έμειναν το γαμήλιο στο Μπαλί και το Λονδίνο!Αχ τι να πω....και τι δεν θα δινα να ξαναβρεθώ σε ένα από τα δυο. Τι βόλτες, τι ψώνια, τι ποδαρόδρομος ατέλειωτος χωρίς έγνοιες, μαγαζιά, κίνηση....αχ....μπορεί να ξαναπάω όταν με το καλό βγω στη σύνταξη...νωρίτερα δεν το βλέπω με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

ονειρευομαι να παω κωνσταντινουπολη με χιλια,,,, και απο μακρινα, δεν αντεχω πολυ τα αεροπλανα νομιζω οτι τοσες ωρες θα με πιασει πανικος, επιληψια, κλειστοφοβια αγοραφοβια κοψιμο τα παντα, μονον αργεντινη αντε και αυστραλια ,,,θα πρεπει να χαπακωθω

 

εσεις που εχετε κανει μακρινα ταξιδια πως τα αντεξατε??

 

προς το παρον το πολυ να παω μεχρι το χαλκουτσι αντε μεχρι τη χαλκιδα

Link to comment
Share on other sites

Απο τα ταξίδια που έχω κάνει θα ήθελα να ξαναπαω στο μαγευτικό Βιετνάμ!

 

Με μικρο παιδι θα πήγαινα κάπου στην Ευρώπη ή Καναδά ή Καλιφόρνια.

 

Με μεγάλο παιδι θα πήγαινα Συρία ή Υεμένη ή Λιβύη ή Μαρόκο.

 

Χωρίς παιδι θα πήγαινα Νεπάλ ή Μποτσουανα ή Ναμιμπια ή Καμπότζη.

 

Αλλα στην παρούσα φάση με την κούραση που έχω θα ήθελα να αραξω Καραϊβική ή Σευχελες ή Ινδονησία!

 

Ζητάω πολλα;;;;;

 

Αχ, ξεσηκωθηκα πάλι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαιι για πες μας για το Βιετνάμ! Πολύ ιδιαίτερος προορισμός!! Πρέπει να έχει και πολύ ωραίες παραλίες εε;

Jackrussel τα μακρυνά ταξίδια δεν είναι τόσο δύσκολα όσο τα φαντάζεσαι γιατί τα αεροπλάνα είναι πολύ πιο μεγάλα και όχι σαν αυτά που πάμε Ελλάδα ή Ευρώπη... Έχεις μπροστά σου οθόνη και μπορείς να δεις έργα, τρως αρκετές φορές και κάπως περνάει η ώρα και αν καταφέρεις να κοιμηθείς και όλας λίγο ακόμα καλύτερα!! Και βέβαια ονειρεύεσαι τον προορισμό που θα πας και περνάει η ώρα ακόμα πιο ευχάριστα!!!! (η επίστροφη είναι λίγο πιο ζόρικη βεβαίως :wink:

Link to comment
Share on other sites

Απο τα ταξίδια που έχω κάνει θα ήθελα να ξαναπαω στο μαγευτικό Βιετνάμ!

 

Με μικρο παιδι θα πήγαινα κάπου στην Ευρώπη ή Καναδά ή Καλιφόρνια.

 

Με μεγάλο παιδι θα πήγαινα Συρία ή Υεμένη ή Λιβύη ή Μαρόκο.

 

Χωρίς παιδι θα πήγαινα Νεπάλ ή Μποτσουανα ή Ναμιμπια ή Καμπότζη.

 

Αλλα στην παρούσα φάση με την κούραση που έχω θα ήθελα να αραξω Καραϊβική ή Σευχελες ή Ινδονησία!

 

Ζητάω πολλα;;;;;

 

Αχ, ξεσηκωθηκα πάλι!

Υπεροχα!!!!!! αλλα δεν ξερω αν σε αυτη την φαση μπορω να σκεφτω το ταξιδι με παιδι , το εξωτερικο το εχω συνδιασει με διακοπες για το ζευγαρι.

Συρια ειναι ενας απο τους προορισμους που γυρνανε συχνα στο μυαλο , αλλα καραιβικη & σευχελες νομιζω οτι ειναι η απολυτη χαλαρωση(ποιος πειθει ομως το συζυγο να μπει τοσες ωρες σε ενα αεροπλανο (φοβοταν γενικως αλλα μετα απο ενα περιστατικο που ειχαμε επιστρεφοντας απο σιγκαπουρη δυσκολα ξαναμπαινει , τουλαχιστον για πολλες ωρες), μας ξεσηκωσες ολες τις ταλαιπωρημενες μανες νομιζω:-P

Οσο για το βιετναμ περιμενω πληροφοριες και λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το λεξοτανιλακι μου θα το επαιρνα

ΑΧ... τι μου θυμισες , ειχε παρει ενας φιλος μας σε ενα απο τα ταξιδια μας και καναμε για να τον ξυπνησουμε 6 ωρες στο αεροδρομιο που φτασαμε . Τρελα γελια λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Aχχχ βρε dhmhtrianna τι θέμα άνοιξεςςςς!!!!! Και εγώ τα λατρεύω τα ταξίδια και θα ήθελα να μπορούσα να γυρίσω όλο το κόσμο!! (αλλά όπως λέει και η rrrr με τα νέα μέτρα...άστα να πάνε άστα...!!!)

Παρόλα αυτά εκτός Ευρώπης ένα ταξίδι που περάσαμε καταπληκτικά και εύχομαι να μπορέσουμε να ξαναπάμε είναι στις Μαλδίβες!!!! Μαγευτικό εξωτικό τοπίο, ακριβώς όπως το βλέπεις στις καρτ ποστάλ...καταγάλανα νερά, λευκή άμμος, υπέροχο ξενοδοχείο & φαγητό.... πολύχρωμα ψαράκια να κολυμπάνε δίπλα σου (μαζί με μικρά καρχαριάκια!!!!)..και όλη μέρα να κυκλοφορείς ξέγνοιαστος και ξυπόλυτος!!!!! Θεικά!!!

Κορίτσια πολύ ωραίο θέμα...ταξίδεψα και μόνο με τις περιγραφές σας και μας εύχομαι και ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!

cristine 30 μη χανεις το κουραγιο σου θα ερθει ασπρη μερα και για μας:mrgreen:.

Μαλβιδες ειχε παει ενα φιλικο ζευγαρι και απο τοτε καθε χρονο εκει πανε ειναι τοσο ωραια τελικα μηπως να το σκεφτω , τον ιουνιο τι καιρο εχει εκει , λες να αρχισω να μαλαγανιαζω το συζυγο???:cool::cool::mrgreen:.

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα!!!!!! αλλα δεν ξερω αν σε αυτη την φαση μπορω να σκεφτω το ταξιδι με παιδι , το εξωτερικο το εχω συνδιασει με διακοπες για το ζευγαρι.

Συρια ειναι ενας απο τους προορισμους που γυρνανε συχνα στο μυαλο , αλλα καραιβικη & σευχελες νομιζω οτι ειναι η απολυτη χαλαρωση(ποιος πειθει ομως το συζυγο να μπει τοσες ωρες σε ενα αεροπλανο (φοβοταν γενικως αλλα μετα απο ενα περιστατικο που ειχαμε επιστρεφοντας απο σιγκαπουρη δυσκολα ξαναμπαινει , τουλαχιστον για πολλες ωρες), μας ξεσηκωσες ολες τις ταλαιπωρημενες μανες νομιζω:-P

Οσο για το βιετναμ περιμενω πληροφοριες και λεπτομερειες.

 

Θέλεις κάτι κοντα με θάλασσα; Όλο και κάτι θα σκεφτώ! Πόσες ωρες πτήση;

 

Αχ για το Βιετνάμ θα μπορούσα να μιλάω ωρες! Μαγεία! Απο που να αρχίσω;

Άνθρωποι υπέροχοι, μέρη φανταστικά, εμπειρίες που σε κάνουν να γυρίσεις διαφορετικός άνθρωπος!

Εννοείται πήγαμε μόνοι, χωρίς γκρουπ κτλ κι έτσι ζήσαμε χωρίς να έχουμε "περιτύλιγμα" εκει.

Κι αυτή η μυρωδιά........ Μια μυρωδιά στους δρόμους που συνδύαζε μπαχαρικά, λαχανικα, ζέστη, υγρασία, αρώματα ανατολής... Δεν μπορω να το περιγράψω! Ίσως ο M. Cane το περιγράφει κατατοπιστικα εδω:

http://m.youtube.com/index?desktop_uri=%2F&gl=US#/watch?v=9o_VXTPRFOY

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ηθελα να παω σε κάποια από τα εξωτίκ και τροπίκ μέρη που όλη μέρα είσαι ανάσκελα με ένα κοκτέιλ στη παραλία, σου κάνουν όλα τα είδη μασάζ, πας σε κάτι σούπερ μπαρ το βράδυ, τρως σε γκουρμέ εστιατόρια...

 

Δεν βαριέσαι, για διακοπές καλό είναι και το ληξουράκι...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Oλλανδία θα ξαναπήγαινα άνετα.

Καλοκαίρι την Ελλάδα δεν την αλλάζω.Ασε που βλεπω πολυ Animal Planet και όπου θέλω να πάω στο εξωτερικό ή καρχαρίες θα έχει ή φίδια ή κροκόδειλους :-P

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Ταξίδι στο εξωτερικό με παιδί 7,5 ετών. Πού έχετε πάει, σας άρεσε και θα το συστήνατε για ολιγοήμερες διακοπές; Δε μιλώ για συγκεκριμένη εποχή αλλά, αν θέλετε, μπορείτε να προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...