Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα μας γενέθλια!


Recommended Posts

Πέρασε κιόλας ένας χρόνος και το Σάββατο έχουμε τα πρώτα μας γεννέθλια!

Το θέμα είναι ότι αν και θα ήθελα πολύ να τα κάνουμε στο σπίτι ο χώρος δεν ευνοεί γιατί είναι πολύ μικρό το σπίτι. Επίσης εδώ στο νησί δεν έχουμε παιδότοπο οπότε θα τα κάνουμε μάλλον σε αναψηκτήριο. Οι ερωτήσεις είναι:

- τι να ετοιμάσω για μπουφέ? θα πρέπει να είναι κάτι στεγνό και ευκολο να μεταφερθεί (πχ τυροπιτάκια κλπ). Κάποια πράγματα ίσως τα έχουν και στο μαγαζί οπότε θα δω αφού μιλήσουμε.

- τι δωράκια να πάρω για τα παιδιά μια και δεν θα είναι ίδιας ηλικίας. Θα έχουμε μάλλον ηλικίες 1 ετους, 2, 6, 8, και 12. Είναι λίγο πακέτο να έχω ξεχωριστά δώρα για το καθένα ανάλογα με την ηλικία και από την άλλη δεν μπορώ να δώσω στο 12χρονο ότι θα δώσω στο 6 χρονο.... :roll:

- ιδέες επίσης για στολισμό? είναι ο χώρος λίγο περίεργος και δεν μπορώ να κάνω και πολλά!

Ελπίζω στα επόμενα γεννέθλια να είμαστε σε πιο μεγάλο σπίτι και να τα κάνουμε όπως τα ονειρεύομαι...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χμ... Για να κατεβάσουμε ιδέες!

Λοιπον

Για μπουφε: κατι πανεύκολο που εχω φτιάξει σε γενέθλια και φανηκε πως άρεσε σε πολλους ήταν "σαντουιτσάκια" με ζαμπον/τυρι 'η τονοσαλατα (= πολτο που φτιάχνεις με 1 κονσερβα τονο λιωμενο με το πηρουνι - μαγιονεζα - λιγο τριμενο αγγουρακι τουρσι - λιγη λιωμενη πιπερια φλωρινης), με ψωμι τοστ χωρις κορα, κομενο σε 4 τριγωνακια.

 

Επισης τα κλασικα τυροπιτα ή σπανακόπιτα, κεφτεδακια ή - πιο ευκολο, χωρις τηγανισμα - μικρα μπιφτεκακια ψημενα στο γκριλ, ψητα μπουτακια κοτοπουλο (τυλιγεις και το κοκαλακι με αλουμινοχαρτο, για να το κρατανε αξιοπρεπως :D ) ή κοτομπουκιες (αν εχεις όρεξη για τηγανισμα), τυρια, κατι μακαρονοειδες στεγνο αλλα χορταστικο (πχ. βιδες ή φιογκακια με τυρια/ζαμπον/κρεμα γαλακτος και μανιταρια στο φουρνο).....

Link to comment
Share on other sites

και συνεχιζουμε.....

Για δωρακια: κι εγω (αν και είναι μεγαλυτερος μπελάς) συνηθως δίνω διαφορετικα αναλογα με την ηλικία: μπάλες, μαρκαδορους, κηρομπογιες, μικρα παραμυθάκια, μικρα playmobil, μπαλονια, αυτοκόλλητα, σφραγιδούλες, αυτοκινητάκια.. Εξαρταται απο το ποσό που διαθέτεις..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου.... εφτασε η μεγαλη στιγμη ???

Χρονια πολλα !!! Να τα εκατοστησει !!!

Εξηγησε μου και ψιλοπεριεγραψε μου το χωρο για να δουμε τα της διακοσμησης....

 

Επισης θελεις να εχεις θεμα ή οχι ???

Εγω διαλεγω ενα θεμα καθε χρονο....

 

Επισης οσον αφορα τα φαγητα οσα σου λεει η μαμα ειναι σουπερ, απλα εγω θα επιμεινω κλασσικα στις μπόμπες... θεωρω οτι ειναι το πιο απλο και το πιο υγειινο ευκολοφαγωτο κλπ κλπ και μπορεις να κανεις πολλες διαφορετικες (ζαμπον - τυρι, γαλοπουλα - τυρι, σε αλλη να βαλεις βουτυρο, σε αλλη μαγιονεζα, σε αλλη μουσταρδα, σε αλλη κετσαπ, με κοτοσαλατα, με τονοσαλάτα, με σαλάμια για τους αντρες και γενικα με διαφορα....), ολοι θα τις τσακισουν !!! χαχα

 

Περιμενω λεπτομεριες για να επεκταθουμε σε ολα, α και κανε και μια λιστα με τα παιδακια, ηλικια και φυλο να βρουμε δωρα.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Μαριλένα μου!

Ο χώρος, είναι σαν ταχυφαγείο, πχ με σαντουιτς, τοστ, κλπ, αλλά όχι σαν καφετέρεια οπότε δεν θα έχει γενικά πολύ κόσμο. Εμείς θα πιάσουμε μια γωνίτσα με 3-4 τραπεζάκια. Εκεί γύρω μάλλον θα βάλω μερικά μπαλόνια, γιρλάντες κλπ (άλλο?)

Τα παιδιά, θα είναι 4 παιδάκια ηλικίας 1 έτους (2 κοριτσάκια, 2 αγοράκια), 1 κοριτσάκι 2 ετών, και τα υπόλοιπα κορίτσια 6, 8 και 12 (ίσως και 14) ετών. Αχ τώρα που το σκέφτομαι έχουμε και αλλους να καλέσουμε...Οκ, ίσως να είναι και 4 αγόρια ακόμη, 2, 4, 8 και 14 ετών. Τα μεγάλα δεν ξέρω αν έρθουν, απλά επειδή πχ το κορίτσι είναι του νονού του λέω ίσως έρθει.

Αχ και αυτές οι μπόμπες! Ακόμη δεν κατάλαβα ποια λέμε μπόμπες! Πάω να ξαναδώ το θέμα με τις συνταγές, νομίζω εκεί λεει σχετικά...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου ειπες ? Θεματακι θα εχεις ? Εκει εχετε παιχνιδαδικα ? Που να εχουν ωραία ειδη πάρτυ ? Ελα να του βρουμε ενα θεμα που να του αρεσει... ποιο καρτουν θελει πιο πολυ ?

Μπορεις να βαλεις μια γιρλαντα με σημαιακια (εμενα μου αρεσει πολυ αυτο, παντα εχω), μερικα μπαλονάκια και τραπεζομάντηλα, χαρτοπετσέτες, ποτηράκια κλπ με το θέμα !!! Τρελαινομαι για τέτοια !!!

 

Μπομπες ειναι σαν πολλα τοστακια το ενα πανω στο αλλο.... κομμενες στα 4 !!! Αυτο το φοβερο !!! χαχα :wink: Απλά είμαι πολυ υπερ γιατι ειναι κατι απλο, καθαρο, υγιεινο για τα παιδακια μας και ακινδυνο !

 

Τωρα οσον αφορα τα δωρακια, αν κανεις θεμα, θα μπορουμε να βρουμ εκατι σχετικο με το θεμα, αλλιως κατι άλλο, εξαρταται βεβαια και απο το ποσο που μπορεις να διαθεσεις, για λεγε .... Αντε να προλαβουμε !!! χαχα

 

Βεβαια, αφου εκει που θα πατε θα εχει φαγητο, μηπως δεν πρεπει να φτιαξεις εσυ τιποτα ? Για ρωτα τι εχει....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το θέμα στα πιατα, ποτήρια κλπ θα είναι ο Μίκυ (γιατί μόνο αυτό βρήκα σε σετ!!). Το αγαπημένο του καρτούν όμως είναι ο Τουίτυ οπότε θα κάνουμε την τούρτα Τουίτυ. Ο στολισμός θα είναι και αυτός Μίκυ

Στο θέμα του φαγητού μάλλον θα μας τα ετοιμάσουν στο μαγαζί, μπορεί εγώ να κάνω μόνο τυροπιτάκια κλπ για τα μικρά.

Όσον αφορά στα δωράκια, εγώ βιάστηκα και πήρα 2-3 (πιο πολύ παιδικά βιαβλιαράκια, μαρκαδόρους κλπ) αλλά μίλησα με καναδυο μαμάδες και μου είπαν ότι δεν το συνηθίζουν να δίνουν δωράκια στα παιδιά οπότε λέω να μην το κάνω και φανώ υπερβολική. Χωρια που θα ξεκινήσω καινούρια συνήθεια και θα με κυνηγάνε μετά! :lol: Αυτά που ήδη πήρα θα τα κρατήσω μάλλον για τον μικρό ή θα τα δώσω στα μικρά σε άλλη φάση.

Ααα και η μπόμπα, είναι τύπου κλαμπ σάντουιτς δηλαδή. :?:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Nα σου ζήσει ο γιόκας σου!!!! :D:D

Να είναι χιλιόχρονος!!! :D:D

Γερός και δυνατός σε όλη του τη ζωή, ότι βάζει στόχο να γίνεται πραγματικότητα!!!! :D:D

Να περάσετε τέλεια σήμερα!!!! :D:D:D:wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κιόλας ένας χρόνος και το Σάββατο έχουμε τα πρώτα μας γεννέθλια!

 

Να τα χιλιασει το μπουμπουκακι σου,να ειναι παντα γερο,χαρουμενο και καλοτυχο και εσεις να το καμαρωνετε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ !!! Να τον χαιρεσαι !!!

Να περασετε σουπερ σημερα!!!

 

Αν μου ειχες πει νωριτερα για τον Τουιτι θα στα εστελνα απο εδω βρε ή απο Ιντερνετ!!! :(

 

Περιμενω φωτο κλπ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια! Να είστε καλά και να χαίρεστε κι εσείς τα ζουζούνια σας!

Rosangel με το καλό και το δικό σου νινάκι!

Μαριλένα, κι εγώ είχα σκοπό να τα παραγγείλω από ιντερνετ, αλλά ο σύζυξ έχει μαγαζί εδώ, οπότε θα τα έπαιρνε αυτός, απλά ο προμηθευτής του δεν είχε την σειρά του Τουϊτυ.... :roll:

Α! Το παρτάκι θα γίνει αύριο, λόγω του ότι ο μπαμπάς μας δουλεύει σήμερα.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!!

καλη διασκεδαση στο πρωτο σας παρτυ!!!!!!! :D:D:D

(κριμα που εχασα θεμα με παρτυ μου αρεσουν τοοοοσο πολυ και παντα δινω ιδεες ομως ιωση ειναι αυτη :( δεν ρωταει θελετε Νινεττα μου να γραψετε σε κανενα θεματακι να περασω αυριο? τσ,τσ,τσ δεν εχει τροπους)

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!!

καλη διασκεδαση στο πρωτο σας παρτυ!!!!!!! :D:D:D

(κριμα που εχασα θεμα με παρτυ μου αρεσουν τοοοοσο πολυ και παντα δινω ιδεες ομως ιωση ειναι αυτη :( δεν ρωταει θελετε Νινεττα μου να γραψετε σε κανενα θεματακι να περασω αυριο? τσ,τσ,τσ δεν εχει τροπους)

:lol::lol::lol: Περαστικά σου Νιννέτα και διώξε τις ιώσεις μακριά με αλάτι πίσω από την πόρτα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Angela, Νινέττα, Ρούλα σας ευχαριστώ πολύ! Να τα χαίρεστε κι εσείς τα ζουζούνια σας!

Πω πω...βλέπω στο τίκερ 1 χρόνος και 2 μέρες και μου φαίνεται πολύ παράξενο.... :lol::lol:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...