Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέμα 1 - Ύπνος με την μαμά - θέμα 2- κούρεμα σαν κοριτσάκι?


Recommended Posts

Ειμαι καινουργια στην παρεα ((χθεσινη),και θα ηθελα να ρωτησω κατι που ειμαι σιγουρη οτι το εχετε χιλιοαπαντησει αλλα βοηθηστε και εμενα σας παρακαλω.

ο γιος μου ειναι 14 μηνων και οταν ηταν 8 μηνων ενα βραδυ ειχε πρωτη φορα πυρετο και τον πηρα στο κρεβατι μου.(λαθος ε??)απο τοτε καθε βραδυ ξυπναει με σπαρακτικα κλαματα και σηκωνει τα χερακια του για να τον παρω.τον κοιμιζω ξανα στην αγκαλια μου και τον ξαναπαω στο κρεβατι του.σε λιγο ξυπναει και ξανα τα ιδια.αυτο μπορει να γινει και 20 φορες.επειδη δουλευω και εχω να κοιμηθω πολλους μηνες με ολο αυτο το περπατημα πολλες φορες εγκαταλειπω την προσπαθεια την 10 φορα.

τι να κανω??ειναι σωστο που τον κοιμιζω ετσι??

 

2.εχει μακρια μαλλακια μπουκλες και ειναι σαν αγγελακι(τωρα μιλαει η χαζομαμα)αλλα και σαν κοριτσακι.ολοι τον περνανε για κοριτσι.η γιατρος μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να κουρευτει γιατι μετα τους 20 μηνες αποκταει ταυτοτητα το παιδι.....αληθευει???πρεπει να κουρευτει??

σας κουρασα ...αλλα εχω αλλες 100 ερωτησεις που θα τις γραψω με την σειρα... :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαι καινουργια στην παρεα ((χθεσινη),και θα ηθελα να ρωτησω κατι που ειμαι σιγουρη οτι το εχετε χιλιοαπαντησει αλλα βοηθηστε και εμενα σας παρακαλω.

ο γιος μου ειναι 14 μηνων και οταν ηταν 8 μηνων ενα βραδυ ειχε πρωτη φορα πυρετο και τον πηρα στο κρεβατι μου.(λαθος ε??)απο τοτε καθε βραδυ ξυπναει με σπαρακτικα κλαματα και σηκωνει τα χερακια του για να τον παρω.τον κοιμιζω ξανα στην αγκαλια μου και τον ξαναπαω στο κρεβατι του.σε λιγο ξυπναει και ξανα τα ιδια.αυτο μπορει να γινει και 20 φορες.επειδη δουλευω και εχω να κοιμηθω πολλους μηνες με ολο αυτο το περπατημα πολλες φορες εγκαταλειπω την προσπαθεια την 10 φορα.

τι να κανω??ειναι σωστο που τον κοιμιζω ετσι??

 

2.εχει μακρια μαλλακια μπουκλες και ειναι σαν αγγελακι(τωρα μιλαει η χαζομαμα)αλλα και σαν κοριτσακι.ολοι τον περνανε για κοριτσι.η γιατρος μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να κουρευτει γιατι μετα τους 20 μηνες αποκταει ταυτοτητα το παιδι.....αληθευει???πρεπει να κουρευτει??

σας κουρασα ...αλλα εχω αλλες 100 ερωτησεις που θα τις γραψω με την σειρα... :oops::oops:

 

 

 

 

καλως ηρθες,διαβασε εδω μηπως και σε βοηθησει κατι!http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=350

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σου πρόβλημα είναι μια πονεμένη υπόθεση για όλους..

 

Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=350

 

Σίγουρα θα έχεις ώρα να διαβάζεις...

 

Πάντως και εμείς που έχουμε πρόβλημα με τον ύπνο έχουμε καταλήξει να κοιμόμαστε όλοι μαζί αγκαλιά. Διάβασε όσα γράφουμε εκει πέρα όλοι μας μήπως βγάλεις καμοια άκρη

 

Για το 2ο θέμα δεν ξέρω να σου πω. Έχω δει αγοράκια με μακρια μαλλάκια που μοιάζουν με κοριτσάκια, αν και με το ντύσιμο δεν μου έχει τύχει να μπερδευτώ ποτέ. Ο γιός μου έχει ίσιο μαλλάκι και το σκεφτόμουν να τον κουρέψω γιατί ήθελα να του τα μακρύνω.Τελικά το έκανα επειδή του πέφταν στα μάτια και τον ενοχλούσαν...Βέβαια εμένα δεν μου είχε πει κανεις κάτι τέτοιο, οπότε ίσως κάποιος άλλος να σου δώσει μια καλύτερη απάντηση.

 

Πάντως αυτό που μου λένε παππούδες γιαγιάδες αλλά δεν σκοπεύω να κάνω ειναι να το ξυρίσω γουλί το παιδί

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι ειδική νομίζω, ότι η επίγνωση της ταυτότητάς του (αγόρι -κορίτσι δηλ) δεν έχει να κάνει τόσο με τα μαλλιά του. Δεν μιλάω όμως για μαλλιά τοσο μακρυά όσο έχουν τα κορίτσια ε..

Βέβαια αν τον κουρέψεις αγορίστικα, θα δείξει περισσότερο ότι είναι αγόρι. Οταν κούρεψα τον Ιωακείμ για πρώτη φορά - ειχε κάτι μπουκλιτσες - μου φάνηκε σα να μεγάλωσε και έδειξε αντράκι.

για το θέμα του ύπνου θα σε βοηθήσει το ποστ που θα διαβάσεις!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

όταν είναι ακόμα 20 μηνών δεν τίθεται ακόμα τόσο μεγάλο θέμα -

υποτίθεται ότι όλα τα παιδιά ανεξαρτήτως φύλου πρέπει να τα μεταχειριζόμαστε το ίδιο άρα και να φαίνεται σαν κοριτσάκι είναι πρόβλημα περισσότερο αυτού που δεν το ξέρει παρά του παιδιού.

Αν μου έλεγες ότι είναι 3 ετών, που βλέπει και πολλά άλλα παιδιά και πηγαίνει σε παιδικό και στην παιδική χαρά πολύ ναι τότε θα διευκολύνει την επικοινωνία του με τα άλλα παιδιά που ενδεχομένως μπερδεύονται.

Αλλά για την ταυτότητα, αυτό θα το δεί απο το σώμα του περισσότερο, όχι τόσο πολύ απο τα μαλλιά του.

δηλαδή αν σας βλέπει γυμνούς, και δεί ότι έχει πουλάκι σαν το μπαμπά του θα του πείτε κιόλας τα αγοράκια έχουν πουλάκι. τα κορίτσια δεν έχουν.

Θα ξέρει έτσι ότι είναι αγοράκι. Δεν θα βοηθήσει την "ταυτότητά" του να καταλάβει ότι είναι αγοράκι.

Τα αγοράκια κάνουν πιπί όρθια και τα κοριτσάκια καθονται στην τουαλέτα για πιπί.

(αργότερα αυτό. σε αυτή την ηλικία που θα μπορεί και να κάνει πιπί όρθιος πχ και θα βλέπει τα κορίτσια να κάνουν καθιστά, τότε θα συνηδειτοποιήσει και την διαφορά πραγματικά)

 

Η ταυτότητα δεν έχει σχέση με το φύλο :)

Γενικά τα παιδιά στην ηλικία των 20 μηνών δεν καταλαβαίνουν την διαφορά κορίτσι αγόρι αν δεν ξέρουν την σωματική διαφορά που έχουν οι γονείς τους.

Νομίζω δεν υπάρχει λόγος για ανησυχία, για τα μαλλιά ενός 20 μηνών αγοριού.

Περισσότερη ανησυχία υπάχει όταν τα μαλλιά είναι μπροστά στα μάτια - που κάνει τα παιδιά να σκύβουν ή να κουνούν περίεργα το κεφάλι τους προς τα πάνω και στο πλάι για να δούν!

 

και ένα θεωρητικό κομμάτι που εξηγεί πως/πότε καταλαβαίνουν τα παιδιά το φύλο.

 

Psychologist Lawrence Kohlberg identified a series of steps through which children progress as they acquire an understanding of their gender and that of others (1966).

In the first stage, preschool children can label individuals as male or female, but these categories are not stable. Often, gender is ascribed to visual markers such as clothing or hair length. Children at this stage believe that simply changing those features will change the gender. For example, if a child thinks that women wear dresses, then putting on a dress will make a person a woman. Anatomical features are not a consideration because these are not visible in most situations. Therefore, the sex of a person may change based on the outfit or other highly visible characteristics.

In the second stage, children begin to understand that gender is a constant feature; yet they will still indicate that one can switch genders by changing outward appearance (Kohlberg 1966). Children at this stage are more likely to experiment with cross-gendered play to help them understand that gender is constant. At this point in their development children understand that their gender has not been altered when they dress or pretend to be the opposite. By engaging in cross-gendered play at this stage, children enhance their understanding of gender consistency in others.

In the third stage, children understand that sex is a constant feature regardless of outward appearance (Kohlberg 1966). Children may still engage in cross-gendered play as a method to help them understand social role and expectations. However, children at this stage are less likely to exhibit these behaviors because of the increasing social expectations and gender stereotypic beliefs placed on the child.

(gender= φύλο

cross-gendered play =όταν τα παιδιά παίζουν παιχνίδια που κανονικά θεωρούνται "του άλλου φύλλου".)

 

http://www.childcarequarterly.com/winter06_story1.html

 

πιό πρίν στο άρθρο αναφέρει ότι αφορά παιδιά ηλικίας 1- 5 . λογικά το πρώτο στάδιο αναφέρεται σε παιδιά 1 -2 ετών. Φαντάζομαι ότι πόσο γρήγορα προχωράνε τα στάδια εξαρτάται απο την ωριμότητα του κάθε παιδιού.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...