Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν εχει καθολου ορεξη...


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!!εχω μεγαλο προβλημα με το φαγητο της μικρης..δεν τρωει καθολου μεσημερι, πινει μονο το γαλα της το πρωι και το βραδυ και το απογευμα τρωει κανενα γιαουρτακι???εχω απελπιστει??μηπως πρεπει να συμβουλευτω το γιατρο??εσας σας εχει τυχει κατι τετοιο?

τωρα ειμαστε 18 μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ετσι ακριβώς είμαστε και μεις eleana μου.Εμένα ο δικός μου είναι 14,5 μηνών και καθε φορα για να φαει γίνετε μάχη.Με τα χίλια ζόρια τρωει το μεσημεριανό του και το ιδιο κανει και με το γιαουρτι η οτιδήποτε αλλο του δωσω για απογευματινό.Το μόνο που τρωει λιγο πιο ευχαριστα ειναι η φρουτοκρεμα.Δεν ξερω και γω τι να κανω για να τον κανω να τρωει πιο ευκολα χωρις να μου βγαζει την ψυχη καθε φορα με κλαματα και υστεριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

είσαι και συνονόματη και στην αρχή νόμιζα ότι το έβαλα εγώ το θέμα, κι εμείς μια από τα ίδια και έχει πέσει στις καμπύλες, είναι στην προτελευταία και σε ύψος και σε βάρος, τρώει από λίγο και μετά δε θέλει άλλο, θα πάω και στο άλλο τόπικ να δω ιδέες

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η μικρή μου αρρώστησε.Όχι κάτι σοβαρό,σινάχι και χαμηλός πυρετός.Ευκαιρία για να της κοπεί η όρεξη.Προχτές ήπιε δύο γουλιές γαλατάκι το πρωί και το μεσημέρι σούπα.Της την έδινα και την έφτυνε.Χτες 3 κουταλιές σούπας.Σήμερα πάλι τίποτα.Ούτε νερό,ούτε χυμό που της αρέσει δεν δέχεται.

Τι κάνουμε τώρα;Φοβάμαι μην αφυδατωθεί :roll:

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αχ και εγω τα ιδια μονο γαλα, είμαστε 15 μηνων βγαζουμε και δοντακια και δεν τρωμε ούτε το γιαουρτακι μας , το βαρεθηκαμε τουλαχιστον πινει νερο και γαλα αντε και κανενα μιραντα μπισκοτο, ελπιζω να του ερθει συντομα η όρεξη

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο προβλημα με το μικρο μου 20 μηνων. εδω και ενα μηνα περιπου εχει κοψει τη φρουτοκρεμα, τα οσπρια και τα λαχανικα και θελει να τρωει μονο μακαρονια!! δεν ξερω τι να τον κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια...

λοιπόν η κόρη μου είναι σήμερα 17 μηνών και το καλοκαίρι πέρασε τη φάση ..."όχι άλλο κρέας"...μία, δυο, τρείς μέρες την τέταρτη είχα αρχίσει να φορτώνω...η μικρή τρελαίνεται για μπανάνες...ε, λοιπόν όλο το υπόλοιπο καλοκαίρι έτρωγε "κινέζικο"!!!...μαζί με το κρέασ-λαχανικα άλεθα και μια μπανάνα, η οποία επειδή έχει έντονη μυρωδιά της τραβούσε την προσοχή και κατέβαζε όλο το φαγητό!!! Ρώτησα και την παιδίατρο αν αλληλοεπηρεάζονται οι τροφές..κυρίως αν η μπανάνα επηρεάζει την απορρόφηση του σιδήρου, μου είπε κανένα πρόβλημα...οπότε συνεχίσαμε έτσι, σιγά-σιγά μείωνα την ποσότητα της μπανάνας μέχρι εξαφανίσεως...και επανήλθαμε στα φυσιολογικά..

Επίσης, λογικό είναι να βαριούνται τα ίδια και τα ίδια..στο γιαουρτάκι δοκιμάστε να προσθέσετε διάφορα..όπως μουλιασμένες σταφίδες οι οποίες και το γλυκίζουν και έχουν και μπόλικο σίδηρο ή δημητριακά, βρώμη φρέσκα φρούτα, μπισκοτάκια ...γενικά ότι νομίζεται ότι θα του τραβούσε την προσοχή...

Εμάς μας αρέσει να τρώμε τα ίδια και τα ίδια??? γιατί λοιπόν να αρέσει στα παιδάκια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεχρι πριν δυο βδομαδες ο μικρος μου ειχε αριστη σχεση με το φαγητο!

Μολις εβλεπε το κουταλι απλα ανοιγε το στομα και καταπινε, χωρις να δειχνει αν του αρεσει ή οχι, απλα ετρωγε, χωρις κολπα χωρις παιχνιδια!

 

Πριν 2 βδομαδες αρχισε να ψιλοαρνειται στην αρχη καθε γευματος αλλα το ξεπρναγαμε γρηγορα. Μετα αρχισε να αντιδρα ολο και πιο πολυ ωσπου φτασαμε να τρωει ακουγοντας τραγουδακια ή παιζοντας με καποιο παιχνιδι.

Εδω και 3 μερες δεν τρωει με τιποτα... φρουτοκρεμα καθολου, ουτε λιωμενα ουτε κομματακια, φαγητο και γιαουρτι το μισο με το ζορι, μονο το γαλα πινει ευκολα..

 

Ειναι φαση? Γινεται μεχρι 14 σχεδον μηνων να ετρωγε τοσο ευκολα τα παντα και ξαφνικα να μην θελει να φαει? Και δεν ξερω τι του αρεσει για να του δινω πιο πολυ απο κατι γιατι δεν εδειχνε ποτε καποια ιδιαιτερη προτιμηση...

 

Εχει 3 μονο δοντια μεχρι στιγμης, μπορει να φταιει οτι τον ενοχλουν τα δοντακια? Δεν δειχνει να ποναει οταν τον ταιζω ομως..

 

Ουφ ειμαι να σκασω, πειτε μου καμια γνωμη βρε κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Του αλλαζω γενικα τις γευσεις, του δινω και καινουργια πραγματα...

Απλα το προβλημα ειναι οτι αυτες τις μερες αρνειται να φαει. Μολις δει το κουταλι, χωρις να δοκιμασει τη γευση, κλεινει το στομα.

Ελπιζω να ειναι απλη φαση..

Αναρωτιομουν αν ειναι απο τα δοντια ποσες μερες μπορει να του κρατησει?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν δυο βδομαδες ο μικρος μου ειχε αριστη σχεση με το φαγητο!

Μολις εβλεπε το κουταλι απλα ανοιγε το στομα και καταπινε, χωρις να δειχνει αν του αρεσει ή οχι, απλα ετρωγε, χωρις κολπα χωρις παιχνιδια!

 

Πριν 2 βδομαδες αρχισε να ψιλοαρνειται στην αρχη καθε γευματος αλλα το ξεπρναγαμε γρηγορα. Μετα αρχισε να αντιδρα ολο και πιο πολυ ωσπου φτασαμε να τρωει ακουγοντας τραγουδακια ή παιζοντας με καποιο παιχνιδι.

Εδω και 3 μερες δεν τρωει με τιποτα... φρουτοκρεμα καθολου, ουτε λιωμενα ουτε κομματακια, φαγητο και γιαουρτι το μισο με το ζορι, μονο το γαλα πινει ευκολα..

 

Ειναι φαση? Γινεται μεχρι 14 σχεδον μηνων να ετρωγε τοσο ευκολα τα παντα και ξαφνικα να μην θελει να φαει? Και δεν ξερω τι του αρεσει για να του δινω πιο πολυ απο κατι γιατι δεν εδειχνε ποτε καποια ιδιαιτερη προτιμηση...

 

Εχει 3 μονο δοντια μεχρι στιγμης, μπορει να φταιει οτι τον ενοχλουν τα δοντακια? Δεν δειχνει να ποναει οταν τον ταιζω ομως..

 

Ουφ ειμαι να σκασω, πειτε μου καμια γνωμη βρε κοριτσια!

καλε μην ανησυχεις τα περνανε αυτα τα μωρακια,,,κι εμενα ενω ειναι γενικα βολικος που και που περναει μια φαση που δεν τρωει,,,παρατηρησα οτι συμβαινει οταν ειναι να βγαλει δοντια, η μετα τα εμβολια η αν ειναι κρυωμενος η απλα αν εχε ιβαρεθει και θελει τιποτα καινουργιο να δοκιμασει η να παιξει,,,κραταει λιγες μερες εκτονωνεται η ενταση η ο πονος και ξαναρχιζει να τρωει,,,εμενα οταν ειναι σε αυτη τη φαση θελει μονο να θηλαζει, ειναι 13 μηνων,,αλλα θελουν μονον γαλα απο το μπιμπερο τους,,,,υπομονη και μην το πιεσεις καθολου, θα του ξαναερθει η ορεξη,,,οσο αγχωνομαστε τοσο χειροτερα ειναι για εκεινα,,,,παντως τα δοντια ειναι μεγαλος μπελα ειδικα οι τραπεζιτες μην το υποτιμας καθολου,,,,,μπορεις να του δωσεις και λιγο ντεπον,διοτι αν ποναει καπου θα περασει και ισως φαει καλυτερα,,,υπομονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του αλλαζω γενικα τις γευσεις, του δινω και καινουργια πραγματα...

Απλα το προβλημα ειναι οτι αυτες τις μερες αρνειται να φαει. Μολις δει το κουταλι, χωρις να δοκιμασει τη γευση, κλεινει το στομα.

Ελπιζω να ειναι απλη φαση..

Αναρωτιομουν αν ειναι απο τα δοντια ποσες μερες μπορει να του κρατησει?

3-4,,,εμενα παντως οταν ηταν κρυωμενος τα χριστουγεννα εκανε εβδομαδα να του ξαναερθει η ορεξη,,,ετρωγε ελαχιστα αλλα θηλαζε φουλ,,,οταν τους περασει τρωνε φουλ μετα,,,δινε του μονον οτι του ερεσει γαλατακι γιαουρτια κλπ

 

αν παντως κραταει πολυ κι εχει πυρετο εννοειται οτι το βλεπει γιατρος για να αποκλειστει λοιμωξη, ωτιτιδες κλπ,,

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ!!! Με καθησυχασες γιατι ειχα αγχωθει μηπως αλλαξει και γινει απο τα παιδακια που δεν τρωνε!

Και μπραβο σου που θηλαζεις ακομα,σε ζηλευω! Εγω το εκοψα-μου κοπηκε- στους 11,5 μηνες :(

Θα κανω υπομονη λοιπον και θα προσπαθησω να μην τον πιεζω γιατι η αληθεια εχασα την ψυχραιμια μου σημερα και ημουν λιγο πιεστικη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...