Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες σας.

 

Κανω ομοιοπαθητικη εδω και 10 περιπου χρονια και ειδα γιατρεια σε αρκετα προβληματα που με ταλαιπωρουσαν και βελτιωση σε καποια αλλα που ειναι απο την φυση τους "ανιατα", οπως π.χ. οι ημικρανιες που με ταλαιπωρουσαν.

 

Η μονη περιοδος που δεν εκανα ειναι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου και μετα απο αυτην τωρα που θηλαζω και αυτο επειδη εχω ελλιπη ενημερωση για το αν κανει ή οχι.

 

Τελος παντων. Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα που δεν θα το ανοιξω τωρα, ισως καποια αλλη στιγμη.

 

Ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι για να δω ποσες απο εσας κανετε ή εχετε κανει ομοιοπαθητικη στο παρελθον, τι προβληματα ειχατε και αν τα διορθωσατε και γενικα την αποψη σας.

 

Επισης επειδη σκοπευω μετα το τελος του θηλασμου να την ξαναρχισω και επειδη ειμαι ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕ, οσες απο εσας κανουν ομοιοπαθητικη εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα καφε συμβατου με την ομοιοπαθητική που να "μοιαζει" στην γευση με τον αληθινο καφε? Κοριτσια, εχουνε περασει τοσα χρονια που τον εκοψα (επινα πολλους την ημερα απ΄ολα τα ειδη) και ακομη δεν μπορεσα να απεξαρτηθω απο αυτον!!!!!

 

Φιλια σε ολες σας.

 

 

edit admin διαβάστε εδώ το θέμα που ξεκίνησε με αφορμή την δημοσίευση έρευνας που σαν αποτέλεσμα είχε ότι η ομοιοπαθητική είναι αποτέλεσμα placebo

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81548 είναι κλειδωμένο εξαιτίας του ότι εξελίχθηκε σε διαμάχη. Οι πληροφορίες παραμένουν εκεί προς ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατι να πειραζει η ομοιοπαθητικη στο θηλασμο? Ξερω κοπελες που αντιμετωπισαν μαστιτιδες με ομοιοπαθητικα και τις βοηθησε.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Kάνω ομοιοπαθητική για να βοηθήσω στο σβήσιμο μιας τεράστιας ουλής στην κοιλιά που απέκτησα από περιτονίτιδα και περιπλοκές προσφατα. Δεν ξέρω αν λειτουργεί, αν και ο αντρας μου λέει ότι επουλωνεται παααααρα πολύ καλά και σε πολύ μικρό διάστημα. Κι εγώ κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι και δεν ξέρω αν αυτό το αποτέλεσμα προέρχεται μόνο από την κελοσοφτ και το βαλσαμέλαιο.

 

Όσο για τον καφέ, αφήστε τα, μου λείπει πολύυυυυυυυυυ:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι για να δω ποσες απο εσας κανετε ή εχετε κανει ομοιοπαθητικη στο παρελθον, τι προβληματα ειχατε και αν τα διορθωσατε και γενικα την αποψη σας.

 

Επισης επειδη σκοπευω μετα το τελος του θηλασμου να την ξαναρχισω και επειδη ειμαι ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕ, οσες απο εσας κανουν ομοιοπαθητικη εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα καφε συμβατου με την ομοιοπαθητική που να "μοιαζει" στην γευση με τον αληθινο καφε? Κοριτσια, εχουνε περασει τοσα χρονια που τον εκοψα (επινα πολλους την ημερα απ΄ολα τα ειδη) και ακομη δεν μπορεσα να απεξαρτηθω απο αυτον!!!!!

 

Φιλια σε ολες σας.

 

Έχω κάνει πολλά χρόνια ομοιοπαθητική και έχω δει θεαματικά αποτελέσματα σε διάφορα θέματα που είχα με στομάχι και κοιλιά, πονοκεφάλους και διάφορα άλλα. Έκανα ομοιοπαθητική κατά τη διάρκεια της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και υποχώρησε το πρόβλημα των εμετών γιατί ήταν έντονο και έχω εφαρμόσει ομοιοπαθητική θεραπεία με θεαματικά αποτελέσματα και στα δυο μου παιδιά όταν χρειάστηκε σε προβλήματα που τα κλασικά φάρμακα δεν έδειχναν να βοηθούν (επίμονες διάρροιες κλπ). Το σημαντικό είναι να βρει κάποιος έναν καλό γιατρό, σωστό επιστήμονα και άνθρωπο.

 

Τώρα για τον καφέ, δυστυχώς δεν ξέρω μάρκες γιατί εγώ τον αντικατέστησα με τσάι και μου έχει γίνει πλέον συνήθεια ετών. Όμως, και ένας ελληνικός χωρίς καφείνη, μου είναι ευπρόσδεκτος που και που;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τον καφέ, δυστυχώς δεν ξέρω μάρκες γιατί εγώ τον αντικατέστησα με τσάι και μου έχει γίνει πλέον συνήθεια ετών. Όμως, και ένας ελληνικός χωρίς καφείνη, μου είναι ευπρόσδεκτος που και που;)

 

Καλημερα.

 

Εχω δοκιμασει πολλες μαρκες "καφε" αλλα καμια δεν με ικανοποιησε!!!!!!

Ο ελληνικος χωρις καφεϊνη επιτρεπεται? Πωπω αν επιτρεπεται μου εφτιαξες τη μερα γιατι οπως ειπα ειμαι λατρης του καφε και τωρα με τον μπεμπη τον χρειαζομαι ακομη περισσοτερο......

Ο δικος μου γιατρος παντως μου απαγορευε καθε ειδους καφε, εκτος απο τους "ομοιοπαθητικους" καφεδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο αντρας μου πινει το στιγμιαιο ροφημα του κορρε με κριθαρι βυνη κιχωριο.το καλοκαιρι κρυο το χειμωνα ζεστο.ειναι συμβατο με ομοιοπαθητικη.εχω δοκιμασει(κρυο-φραπεδακι),καλο ειναι.τους ντεκαφεινε να τους αποφευγετε,ειναι βλαβεροι λογω της επεξεργασιας(συμβουλη παθαλογου,γαστρεντερολογου,ομοιοπαθητικου φαρμακοποιου)

αυτα απο μενα!τις καλημερες μου

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

και δεν μου λες Μαρια...τον ξυπναει αυτο το ροφημα τον αντρα σου? Εγω κοιμαμαι ελαχιστα καθε βραδυ και δεν ξερω πως θα καταφερω να κραταω τα ματια μου ανοιχτα χωρις καφε. Με δυο μισι ωρες υπνο ειμαι παλι...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα εξάμηνο που ξεκίνησα γιατί εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα που έχει στα παιδιά μου (εδώ και 2 χρόνια κάνουν) και γιατί μετά τον θάνατο του πατέρα μου πήρα την κάτω βόλτα από υγεία...Τον καφέ τον αντικατέστησα με σοκολάτα και η μαμά μου (που επίσης ξεκίνησε) αντί για ελληνικό βράζει κακάο με νερό και ζάχαρη και γυρίζει και το φλυτζάνι ;)

Link to comment
Share on other sites

και δεν μου λες Μαρια...τον ξυπναει αυτο το ροφημα τον αντρα σου? Εγω κοιμαμαι ελαχιστα καθε βραδυ και δεν ξερω πως θα καταφερω να κραταω τα ματια μου ανοιχτα χωρις καφε. Με δυο μισι ωρες υπνο ειμαι παλι...

επεσες στην περιπτωση...κανεις απο τους δυο μας δεν χρησιμοποιουσε τον καφε γι'αυτο το λογο."δε μας πιανει " που λενε...οποτε σε συτο δεν μπορω να απαντησω.αλλα αφου δεν εχει καφεινη χλομο το βλεπω να λειτουργει ετσι...

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μου μενει δλδ ειναι να κουτουλαω το κεφαλι μου στον τοιχο.........αχχχχχχ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καφε......

 

 

 

Αλλα επειδη μπορει να χρειαστει να κανω ομοιοπαθητικη (ειναι να κλεισω ραντεβου) σκεφτομαι πριν πεινασω (μαλλον πριν διψασω!)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες σας.

 

Κανω ομοιοπαθητικη εδω και 10 περιπου χρονια και ειδα γιατρεια σε αρκετα προβληματα που με ταλαιπωρουσαν και βελτιωση σε καποια αλλα που ειναι απο την φυση τους "ανιατα", οπως π.χ. οι ημικρανιες που με ταλαιπωρουσαν.

 

Η μονη περιοδος που δεν εκανα ειναι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου και μετα απο αυτην τωρα που θηλαζω και αυτο επειδη εχω ελλιπη ενημερωση για το αν κανει ή οχι.

 

Τελος παντων. Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα που δεν θα το ανοιξω τωρα, ισως καποια αλλη στιγμη.

 

Ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι για να δω ποσες απο εσας κανετε ή εχετε κανει ομοιοπαθητικη στο παρελθον, τι προβληματα ειχατε και αν τα διορθωσατε και γενικα την αποψη σας.

 

Επισης επειδη σκοπευω μετα το τελος του θηλασμου να την ξαναρχισω και επειδη ειμαι ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕ, οσες απο εσας κανουν ομοιοπαθητικη εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα καφε συμβατου με την ομοιοπαθητική που να "μοιαζει" στην γευση με τον αληθινο καφε? Κοριτσια, εχουνε περασει τοσα χρονια που τον εκοψα (επινα πολλους την ημερα απ΄ολα τα ειδη) και ακομη δεν μπορεσα να απεξαρτηθω απο αυτον!!!!!

 

Φιλια σε ολες σας.

 

Υπάρχουν στο φαρμακείο δύο είδη ομοιοπαθητικών καφέδων του Κορρέ. Ο ένας έχει μέσα κριθάρι και βύνη και κατεχίνες νομίζω. Είναι και ο πιο ακριβός από τον πρώτο τον πιο απλό. Μοιάζει σε γεύση με τον καφέ....τον νες εννοώ, όχι τον Ελληνικό. Εγώ αυτόν παίρνω και τους μοιράζω, βάζω λίγο νες και λίγο απ' τον ομοιοπαθητικό. Καμιά φορά τον πίνω και σκέτο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

σωστη!!πατως εμεις ειδαμε αποτελεσματα,και στο παρελθον ειχα και μια περιπτωση με αιματωμα στον εγκεφαλο σε ενα συγγενη μας και ειδε κι εκεινος γιατρεια.οποτε λεω ναι πιστευω στη δυναμη της ομοιοπαθητικης.

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο φαρμακείο δύο είδη ομοιοπαθητικών καφέδων του Κορρέ. Ο ένας έχει μέσα κριθάρι και βύνη και κατεχίνες νομίζω. Είναι και ο πιο ακριβός από τον πρώτο τον πιο απλό. Μοιάζει σε γεύση με τον καφέ....τον νες εννοώ, όχι τον Ελληνικό. Εγώ αυτόν παίρνω και τους μοιράζω, βάζω λίγο νες και λίγο απ' τον ομοιοπαθητικό. Καμιά φορά τον πίνω και σκέτο βέβαια.

 

νες δεν κανει στην ομοιοπαθητικη,γενικως καφε δεν κανει λογω καφεινης

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά εμένα με έχει σωσει η ομοιοπαθητικη!!!!και το εννοω αφτο!οταν γενησα την κορη μου επαθα καταθλιψη .ημουν σε ασχημη κατασταση…κλαμα και τα σχετικα με τον καιρο περασε αφτο και μου εμεινε μια τρομερη φοβια.φοβομουν μηπως παθει κατι το παιδι .εγινα τρομερα υπερπροστατευτικη κατι που ηταν κακο και σε μενα και στο παιδι.καποια στιγμη αυτή η φοβια ηρθε πανω μου και αρχισα να παθαινω κρισεις πανικου.με πηγαν νοσοκομειο και μου εδωσαν χαπι για το αγχος να ηρεμισω….για ένα χρονο που τα επερνα ημουν στη χειροτερη κατασταση στη ζωη μου!!!καποια στιγμη οι δικοι μου με επιασαν και με πηγαν σε καποιο ομοιοπαθητικο και από τοτε βρηκα την υγεια μου και τον παλιο μου εαυτο που ειχα ξεχασει…τωρα πια η ομοιοπαθητικη για μενα και την οικογενεια μου εγινε τροπος ζωης!! Από το σοβαροτερο προβλημα μεχρι και για ένα απλο βηχα του παιδιου μου σμβουλευομαι τον ομοιοπαθητικο μου και μονο αν εχεις κανει ομοιοπαθητικη και εχεις δει τα γρηγορα και θεαματικα αποτελεσματα που εχει τοτε μπορεις να πιστεψεις!!!τωρα πια σκευτομαι να προχωρισω και σε ένα ακομα παιδι..κατι που παλιοτερα με ολη αυτή την ασχημη ψυχολογια που ειχα δεν ηθελα καν να το ακουω αφου όλα ειχαν ξεκηνισει αφοτου εκανα το παιδι μου!!!!!μακαρι να ειχε μπει νωριτερα στην καθημερινοτητα μας!!!ειναι ασφαλης και σε εγκυμοσυνη και σε θηλασμο ακομα και σε νεογενητα !! υπαρχουν πολες σελιδες στο internet που μπορειτε να ενημερωθειτε!!!!και προτιμω να ειμαι καλα απο το να πινο καφε!!!!!αν και ο ομοιοπαθητικος μου μου λεει πωσ αραια και που και πειραζει να πιω ενα καφεδακι αρκει να μην ειναι η πρωτη μερα τησ αγωγησ...εγω ουτε που δοκιμαζω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα ομοιοπαθητικη 10 χρονια και πηγαινα σε εναν γιατρο στην επαρχια (δεν θελω να πω σε ποιαπολυ γιατι εκει υπαρχει μονο ενας).

 

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη αλλα νομιζω οτι τον τελευταιο καιρο η θεραπεια ηταν καπως στασιμη.... Σκεφτομαι να αλλαξω τωρα που θα ξαναρχισω και θα παω σε καποιον στη Θεσσαλονικη που ειναι και κοντα. Αν εχετε να μου προτεινετε καποιον ευχαριστως (αν θελετε για να μην φανει διαφημιση στειλτε προσωπικο μηνυμα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες σας.

 

Κανω ομοιοπαθητικη εδω και 10 περιπου χρονια και ειδα γιατρεια σε αρκετα προβληματα που με ταλαιπωρουσαν και βελτιωση σε καποια αλλα που ειναι απο την φυση τους "ανιατα", οπως π.χ. οι ημικρανιες που με ταλαιπωρουσαν.

 

Η μονη περιοδος που δεν εκανα ειναι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου και μετα απο αυτην τωρα που θηλαζω και αυτο επειδη εχω ελλιπη ενημερωση για το αν κανει ή οχι.

 

Τελος παντων. Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα που δεν θα το ανοιξω τωρα, ισως καποια αλλη στιγμη.

 

Ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι για να δω ποσες απο εσας κανετε ή εχετε κανει ομοιοπαθητικη στο παρελθον, τι προβληματα ειχατε και αν τα διορθωσατε και γενικα την αποψη σας.

 

Επισης επειδη σκοπευω μετα το τελος του θηλασμου να την ξαναρχισω και επειδη ειμαι ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕ, οσες απο εσας κανουν ομοιοπαθητικη εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα καφε συμβατου με την ομοιοπαθητική που να "μοιαζει" στην γευση με τον αληθινο καφε? Κοριτσια, εχουνε περασει τοσα χρονια που τον εκοψα (επινα πολλους την ημερα απ΄ολα τα ειδη) και ακομη δεν μπορεσα να απεξαρτηθω απο αυτον!!!!!

 

Φιλια σε ολες σας.

 

Ο λόγος που ξεκινήσαμε την ομοιοπαθητική είναι γιατι ο άντρας μου είχε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση δεν μπορούσε όχι να φάει αλλά ούτε και να μυρίσει το σκόρδο αμέσως τύμπανο το στομάχι δοκιμάσαμε και ησυχάσαμε.

Εγώ στην πρώτη καισαρική είχα πρόβλημα με το έντερο δεν λειτουργούσε καλά η γυναικολόγος(φαν της ομοιοπαθητικής) μου είχε σκάσει οπότε στη δεύτερη καισαρική όλα λύθηκαν μ'ένα φαρμακάκι.

Με το παιδί το τι θα πει πόνος από τα δοντάκια του δεν καταλάβαμε τίποτα ούτε το μωρό (δεν είχαμε γκρίνιες και τα συναφή).Τους κολικούς τους ξεπεράσαμε με αγωγή όπως και τις ενδεχόμενες παρενέργειες των εμβολιασμών.Για τα πεσίματα και τις μελανιές κρεμούλα άρνικα και δεν φαίνεται τίποτα.

Και συνεχίζουμε ακάθεκτοι το έχουμε κάνει τρόπο ζωής.Πολλές αγωγές έχουν μάκρος χρόνου καλό θα ήταν να μην σταματάς και ξαναρχίζεις.

Ο καφές που πίναμε μέχρι πρόσφατα είναι ο NOCCA πωλείται μόνο στα φαρμακεία (γύρω στα 11ευρω).Τελευταία ανακάλυψα και τον Sonna στο s/m Βερόπουλου(3,5ευρω)και ο Carro extra (5,5ευρω).Ο άντρας μου επίσης λάτρης του καφέ μ'αυτούς βρήκε την υγεία του και σαν ενναλακτική του ελληνικού υπάρχει ο ρεβυθοκαφές.

Αυτά για την ώρα και πολλά έγραψα στις 2:00 το βράδυ.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Ο καφές που πίναμε μέχρι πρόσφατα είναι ο NOCCA πωλείται μόνο στα φαρμακεία (γύρω στα 11ευρω).Τελευταία ανακάλυψα και τον Sonna στο s/m Βερόπουλου(3,5ευρω)και ο Carro extra (5,5ευρω).Ο άντρας μου επίσης λάτρης του καφέ μ'αυτούς βρήκε την υγεία του και σαν ενναλακτική του ελληνικού υπάρχει ο ρεβυθοκαφές.

Αυτά για την ώρα και πολλά έγραψα στις 2:00 το βράδυ.

 

 

Και κανουν δουλεια οι καφεδες? Σε ξυπνανε? Η χωρις καφεινη ολα ειναι απλα ροφηματα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

για καφέ δεν ξέρω γιατί ξεκίνησα μικρή και δεν ήπια ποτέ (!!!!) αλλά εμένα μου στοιχίζει πιο πολύ η κανέλα... που δεν έχεις να την αντικαταστήσεις και με τίποτα... άστα να πάνε... πάντως απαγορεύεται και το τσάι και η κόκα κόλα και τα παναντόλ γιατί κι αυτά περιέχουν καφεϊνη. θέλει προσοχή κορίτσια... αλλά γενικά είναι μια καλή ευκαιρία για απεξάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα ομοιοπαθητικη 10 χρονια και πηγαινα σε εναν γιατρο στην επαρχια (δεν θελω να πω σε ποιαπολυ γιατι εκει υπαρχει μονο ενας).

 

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη αλλα νομιζω οτι τον τελευταιο καιρο η θεραπεια ηταν καπως στασιμη.... Σκεφτομαι να αλλαξω τωρα που θα ξαναρχισω και θα παω σε καποιον στη Θεσσαλονικη που ειναι και κοντα. Αν εχετε να μου προτεινετε καποιον ευχαριστως (αν θελετε για να μην φανει διαφημιση στειλτε προσωπικο μηνυμα).

 

κι εμένα άλλαξα πρόσφατα πόλη και με παρακολουθεί μία γιατρός στη θεσσαλονίκη και είμαι αρκετά ευχαριστημένη... θα σου δώσω το τηλέφωνο, 2310314675 (επειδή είμαι καινούρια στην παρέα και δεν είχα χρόνο να ψάξω πως να σου στείλω π.μ.) αλλά σε προειδοποιώ... δεν γνωρίζω πόσα πλήρωνες και πόσα παίρνουν γενικά στη θεσσαλονίκη αλλά δυστυχώς είναι τσουχτερές οι τιμές της (με αποδείξεις βέβαια) και δε νομίζω να δικαιολογεί καμία ασφάλεια. σίγουρα πάντως θα έχεις πολλές επιλογές. κι εγώ από επαρχία είμαι και είχα μόνο μία επιλογή και το ίδιο πρόβλημα... στασιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες σας.

 

Κανω ομοιοπαθητικη εδω και 10 περιπου χρονια και ειδα γιατρεια σε αρκετα προβληματα που με ταλαιπωρουσαν και βελτιωση σε καποια αλλα που ειναι απο την φυση τους "ανιατα", οπως π.χ. οι ημικρανιες που με ταλαιπωρουσαν.

 

Η μονη περιοδος που δεν εκανα ειναι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου και μετα απο αυτην τωρα που θηλαζω και αυτο επειδη εχω ελλιπη ενημερωση για το αν κανει ή οχι.

 

Τελος παντων. Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα που δεν θα το ανοιξω τωρα, ισως καποια αλλη στιγμη.

 

Ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι για να δω ποσες απο εσας κανετε ή εχετε κανει ομοιοπαθητικη στο παρελθον, τι προβληματα ειχατε και αν τα διορθωσατε και γενικα την αποψη σας.

 

Επισης επειδη σκοπευω μετα το τελος του θηλασμου να την ξαναρχισω και επειδη ειμαι ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕ, οσες απο εσας κανουν ομοιοπαθητικη εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα καφε συμβατου με την ομοιοπαθητική που να "μοιαζει" στην γευση με τον αληθινο καφε? Κοριτσια, εχουνε περασει τοσα χρονια που τον εκοψα (επινα πολλους την ημερα απ΄ολα τα ειδη) και ακομη δεν μπορεσα να απεξαρτηθω απο αυτον!!!!!

 

Φιλια σε ολες σας.

όσο για τα προβλήματα, εγώ ξεκίνησα πριν 6 χρόνια επειδή πάθαινα 4-5 φορές το χρόνο αμυγδαλίτιδα και χρειαζόμουν και αντιβίωση! έχω και μεγάλο πρόβλημα άγχους.... αρχικά δεν έβλεπα μεγάλη βελτίωση, αρρώσταινα αλλά τουλάχιστον ανάρρωνα με φυσικές ουσίες κι όχι τις χημικές των αντιβιώσεων, μέχρι πρόσφατα μου έπαιρνε μεγάλο χρονικό διάστημα να αναρρώσω και όλο εμφανίζονταν νέα συμπτώματα ακόμη κι όταν επρόκειτο για ένα απλό κρυολόγημα, που όμως με ταλαιπωρούσε βδομάδες. βέβαια έχω πάρει αντιβίωση σ' αυτό το διάστημα 2 φορές και τα τελευταία 2 χρόνια αρρωσταίνω όλο και λιγότερο. πρόσφατα άλλαξα γιατρό και η τελευταία φορά που αρρώστησα επιτέλους με γέμισε ελπίδες πως έχει αποτελέσματα!! ήμουν άρρωστη με κρυολόγημα δύο εβδομάδες επειδή δεν είχα πρόσβαση σε φαρμακείο με ομοιοπαθητικά στις διακοπές και τελικά πήρα ένα μικρό χαπάκι και μέσα σε 6 ώρες δεν είχα κανένα σύμπτωμα! μακάρι να συνεχίσω έτσι ή κάπως έτσι τουλάχιστον γιατί είχα αρχίσει να απογοητεύομαι...

Επίσης ο αδερφός μου ξεκίνησε από μωρό γιατί είχε τρομερό πρόβλημα με εκζέματα και έπαιρνε συνεχώς κορτιζόνες και με την ομοιοπαθητική βρήκε την υγειά του.!

γιάυτό συνιστώ σε όλες τις μανούλες να ψάξουν το θέμα γιατί πιστεύω πως όντως η ομοιοπαθητική σε κάνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΓΙΗ(αυτός είναι κι ο στόχος, αρμονία σε σώμα και ψυχή και νου που είναι ΑΡΡΗΚΤΑ συνδεδεμένα και αυτό φαίνεται και από το ότι εμφανίζονται συνεχώς νέα συμπτώματα που συνδέονται μεταξύ τους, πχ άγχος με γαστρεντερικά και άλλα που δεν τα βάζει ο νους μας!) κι αυτο είναι ότι καλύτερο και για τους ίδιους τους γονεις και για τα παιδιά. γενικά ασπάζομαι την ομοιοπαθητική σαν φιλοσοφία και τρόπο ζωής που εναρμονιζει και καθαριζει με ΦΥΣΙΚΑ βοηθήματα και ουσίες σώμα και πνεύμα, ολόκληρο τον οργανισμό ώστε να αντιμετωπίζει μόνος του τα προβλήματα (ψυχολογικά, σωματικά).

και επειδή είπα καθαρίζει τον οργανισμό άλλος ένας λόγος να το σκεφτουν σοβαρά οι μανούλες είναι πως έχω διαπιστώσει από τις περιπτώσεις που γνωρίζω πως όσο πιο επιβαρυμένος είναι ο οργανισμός( με ψυχολογικά και με αντιβιώσεις, τσιγάρο, κτλ) τόσο πιο χρονοβόρα είναι η θεραπεία γι'αυτό ίσως πρέπει να σκεφτείτε σοβαρα να κάνετε αυτό το "δωρο" στα παιδιά σας(με τη δική τους ή και τη δική σας θεραπεία).

 

μιλάω με επιφύλαξη αλλά είμαι σίγουρή πως πρεπει να το ψάξουν όλοι το θέμα.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας απαγορεύει καφέ (+τυραμισού και μόκα), μαύρο τσάι, χαμομήλι, μέντα (βλ. μαστίχες, οδοντόκρεμες, καραμέλες κ.λπ.), extra panadol, καμφορά, voltaren, mesulid και διάφορες άλλες χημικές ουσίες (π.χ. σε μπογιές) που δεν τις θυμάμαι τώρα...

Από τα υπόλοιπα τσάγια λίγη ποσότητα και να μην αφήνουμε πολύ ώρα να μουλιάζει το βότανο μέσα στο νερό.

Προφανώς όλα αυτά διαταράσσουν την ισορροπία του οργανισμού και γι' αυτό αποφεύγονται. Οπότε αν σκεφτεί κανείς γιατί ανοίγει το μάτι με τον καφέ, ίσως και να μην ξαναπιεί με τόση λαχτάρα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...