Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υψος μωρου μου


Recommended Posts

καλησπέρα,είμαι καινούρια στην παρέα και νέα μαμά.

η μπεμπούλα μου είναι 4μηνών και 10 ημερών και θα ήθελα να μάθω από τις εμπειρίες σας το υψος της είναι 62 εκατοστά.μήπως είναι κοντούλα;αγχώνομαι γιατί υπάρχει μέλος στην οικογένεια αρκετά κοντό και φοβάμαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου ΦΙΦΙΚΑ καλώς όρισες στο φόρουμ και να σου ζήσει το μωράκι σου.Παρόλο που είμαστε σε λάθος ενότητα θα σου απαντήσω για να σου φύγει το άγχος. Αν κοιτάξεις στο βιβλιάριο υγείας του μωρού σου θα δεις ότι το ύψος του είναι λίγο παραπάνω από τη μέση φυσιολογική ανάπτυξη στην καμπύλη ανάπτυξης από 0-3 ετών (στο σκιαγράφημα). Το κοίταξα πριν από λίγο για να σιγουρευτώ για τα γραφόμενά μου.

Αλήθεια τι ύψος είχε κατά τη γέννησή της;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα ότι είμαι σε λάθος forum κάπως καθυστερημένα και ντράπηκα λίγο,συγγνώμη αλλά τώρα μαθαίνω!βιβλιάριο ακόμα δεν έχουμε.η μικρή γεννήθηκε 48 εκατοστά και τώρα είναι 62

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΦΙΚΑ εννοώ ότι έπρεπε να βάλεις το θέμα αυτό στην ενότητα με τα ιατρικά ή με τις ανάλογες ηλικίες των μωρών. Ίσως το μεταφέρουν οι διαχειριστές στη σωστή ενότητα.

 

Κάτι άλλο τώρα, την ημέρα που έφυγες από το νοσοκομείο δε σου έδωσαν ένα μπλε-γκρι βιβλιάριο του μωρού; Αν σου έδωσαν, τότε αυτό εννοώ. Θα δεις μέσα κάποιες σελίδες με τις καμπύλες ανάπτυξης των παιδιών και σκιαγραφήματα.

Πάνω κάτω και η δική μου κόρη, η μικρή, 4 μήνες μετά τη γέννησή της πήρε παρόμοιους πόντους. Δηλαδή γεννήθηκε 51εκ και έγινε 64εκ. Όπως μου είπε η παιδίατρος η κόρη μου θα ανήκει στα μέτρια σε ανάστημα παιδάκια.

 

Έχω λοιπόν την εντύπωση ότι και το δικό σου μωράκι πήρε αρκετούς πόντους. Δεν έχεις παρά να το επιβεβαιώσεις στον παιδίατρό σου. Εγώ είμαι σίγουρη ότι η μπεμπούλα σου θα γίνει μια χαρά στο ύψος.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατάλαβα τι εννοείς,όχι δεν μας έδωσαν βιβλιαρια γιατι μας είπαν οτι δεν έχουν(κι ακόμα δεν τους έχουν στείλει).σ'ευχαρίστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες,με καθησύχασες αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΦΙΚΑ μου παρακαλώ. Να το χαίρεσαι το μωράκι σου και να δεις ότι όλα θα πάνε καλά. Τι μπάχαλο είναι όλα. Έπρεπε ήδη να έχεις στα χέρια σου το βιβλιάριο με συγκεντρωμένες τις πληροφορίες για την πορεία της υγείας του παιδιού. Τουλάχιστον σε διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το G6PD; (αυτό αφορά την εξέταση που κάνουν στα νεογέννητα για να διαπιστώσουν αν υπάρχει η έλλειψη του ενζύμου που είναι υπεύθυνη για αλλεργία στα κουκιά, τη ναφθαλίνη κλπ)

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

μου είπαν ότι αν υπάρχει πρόβλημα,θα με ενημερώσουν εγγράφως μέσα σε 20 ημέρες.Από την στιγμή που δεν με ενημέρωσαν,θεωρώ ότι όλα είναι εντάξει(ελπίζω δηλαδή)!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...