Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ?? (βγάζει συνέχεια την γλώσσα)


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω την βοήθεια σας......

η μικρή μου έχει συγγενή υποθυροειδισμό.....το πρώτο σοκ το έχω ξεπεράσει χάρη στην βοήθεια του παιδιατρού μας,των γιατρών στο ¨Αγία Σοφία" και των μελών TARA και goeste εδώ στο forum (ευχαριστώ άλλη μια φορά κορίτσια)!!!

Αυτό δεν σημαίνει ότι το έχω ξεπεράσει τελείως και κάθε μέρα ανησυχώ για την ομαλή ανάπτυξή της.......

εδώ και κάποιες μέρες ,λοιπόν,πέρα από τα χαμόγελα που σκάει και όλα τα φυσιολογικά αντανκλαστικά που έχω διαβάσει ότι έχει ένα νεογέννητο-και η μικρή μου έχει- μου βγάζει συνέχεια την γλώσσα-σαν φιδάκι ένα πράγμα.........!!!!!!

Να σημειώσω ότι η μικρή είναι ακριβώς 30 ημερών σημερά......κάπου διάβασα ότι δεν είναι και πολύ καλό αυτό και μ΄έχει πιάσει ανησυχία και πάω να ξανακυλήσω στον πανικό που είχα τις πρώτες μέρες που έμαθα για τον υποθυροειδισμό...πείτε μου σας παρακαλώ εσάς το έκαναν ή κάνουν αυτό όντας νεογέννητα τα παιδάκια σας??

:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω κοριτσι μου οτι ΔΕΝ θυμαμαι....??? (εχω καψει φλατζα).....το κανει τωρα αλλα οταν τις λεω που ειναι η γλωσσα σου (το οποιο ειναι και συνειδητο)......τοτε πραγματικα εν θυμαμαι. Ειναι ολα ενα μπερδεμενο πραγμα στο μυαλο μου. Γιατι ομως να μην ειναι καλο δεν καταλαβαινω. Που το διαβασες? Εννοω με τι το συσχετιζουν? Δεν μπορω να φανταστω γιατι να μην ειναι καλο....μπορει απλα να αισθανεται την γλωσσα του χωρις να καταλαβαινει τι ειναι και να παιζει με αυτο, δεν ξερω. Ο γιατρος σου τι λεει?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

έχω υποσχεθει στον άντρα μου κ στον γιατρό μου να μην αφηνω τον πανικο να με κυριευει κ να ενοχλώ τον παιδίατρο μόνο σε πραγματική ανάγκη γιατί η αλήθεια είναι ότι τον τρελανα τον άνθρωπο.....είπα μηπως καθυσηχαστω από εδώ μέσα πριν τον πάρω

Link to comment
Share on other sites

ουτε και εγω θυμαμαι αλλα πρεπει να ειναι φυσιολογικο!!!! οτνα στο κανει μηπως της μιλας και ετσι αντιδραει???? για προσεξε το ... αλλα μην τρελλεναισε ... μην βλεπεις παντου προβλημα θα τρελλαθεις!!!! λογικα ειναι νορμαλ .. το παιδι μεγαλωνει και ανακαλυπτει το σωμα του χαχαχχαχα εγω ποτε δεν θα ξεχασω εκει 3-5 μηνων 2 μηνες που τσιρεζε και ετρεχε και αυτος γελαγε ... ειχε ανακαλυψει τις φωνητικες του ικανοτητες ... αχχχχχχ

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι με το παραμικρο:D.εμενα δεν μου φαινεται τιποτα μη φυσιολογικο.οπου διαβασεις σε βιβλια ή περιοδικα που μιλανε για την αναπτυξη των παιδιων λενε καποια πραγματα που κανει ή θα επρεπε να κανει ενα μωρο αλλα παντα τονιζουν οτι το καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο αναπτυξης.και γιατι να σε ανυσηχει και δεν σκεφτεσαι οτι αυτο που κανει το μωρακι σου,το κανουν μωρακια μεγαλυτερα.αν ανυσηχεις τοσο ομως στην επομενη επισκεψη στον παιδιατρο να του πεις τους προβληματισμους σου

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα δικα μου δεν ο εκαναν, το εκανε όμως το κοριτσακι μιας φιλης μου που τωρα ειναι 2 χρ. και ειναι μια χαρα....Καταλαβαινω το αγχος σου..και εγω ισως να ημουν ετσι. Αλλ, σε καθε περιπτωση, 30 ημερων παιδακι δεν θα εχει κατι...δεν εχει προλαβει ο υποθρεοειδισμος να του κανει κακο. Και πιστεω ότι παιρνει και Τ4

Link to comment
Share on other sites

εγώ την έχω και σε φώτο στο facebook με την γλωσσίτσα έξω σε αυτήν την ηλικία! μάλιστα είχα διαβάσει και σε κάποιο έντυπο (αμερικάνικο) οτι είναι καλό να τους την βγάζεις κι εσύ την δική σου, τα μικρουλάκια τρελαίνονται να μιμούνται και αν και δεν το κάνουν συνειδητά σε αυτό το στάδιο ωστόσο το γεγονός οτι υπάρχει μια αμφίδρομη επικοινωνία μάλλον το αντιλαμβάνονται. Θα το κόψει σύντομα πάντως.....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα τα μωρακι το κανουν αυτο κ θα το κανουν μεχρι τα 2 κοντα :D

δλδ οντος ειναι σαν τα φιδακια που ειπες, εξερευνουν τον κοσμο με το στομα,

καλε μην φοβοσαστε τοσο πολυ , η φυση εχει προνοισει για ολα, μην σας τρομαζουν τοσο πολυ ολα οσα ακουτε κ διαβαζετε!!

εαν τα μωρακια επικινωνουν μαζι σας , ανταποκρινοντε στα χαδια σας, σφυγγοντε με τα γαργαλιτα σας κ γενικα δεν κανουν κατι που να μην το εχετε ξαναδει ποτε στην ζωη σας , τοτε ολα ειναι μιαααα χαρα , γερα να ειναι ολα να μας αγχωνουν με τα καμωματα τους!!

α! που να δεις σε 4 μηνες τι θα κανει! :-P

Link to comment
Share on other sites

kalispera nanadel , i dikia mu kori apo tin imera pu gienitikie mehri pu eklise 2 minon ekane akriwos to idio , ewgaze tin glossa tis ekso sinehia , anisihusa kai ego stin arhi alla mu ipe pediatros oti ine fizjologiko

 

Μια απο τα ίδια!Ειδικά την ώρα που ξυπνούσε το έκανε συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας άρχισε να βγάζει τη γλώσσα του έξω δυο τρεις βδομάδες πριν βγάλει τα πρώτα του δοντάκια και από τότε τη βγάζει συνέχεια, ιδίως όταν χαίρεται ;). Είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικό και πολύ χαριτωμένο, μην ανησυχείς καθόλου.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...