Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός ... για ... ποιον;


alcyon

Recommended Posts

Με αφορμή τα σχόλια των μαμάδων σε αυτό το θέμα: θηλασμός άλλου παιδιού!!!

μου γεννήθηκαν τα εξής ερωτήματα:

 

Τελικά... όσες μαμάδες παίρνουν την απόφαση να θηλάσουν, γιατί το κάνουν; Εννοώ ποια είναι η εσωτερική παρόρμηση που τις οδηγεί;

 

Είναι ο θηλασμός κάτι "δικό μας"; Είναι μια απλή ανάγκη του παιδιού; Το κάνουμε μόνο για πρακτικούς λόγους; Το κάνουμε για συναισθηματικούς καθαρά; ....... γιατί το κάνουμε, αλήθεια;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πααααρα πολύ καλή ερώτηση....

 

Θα μιλησω για μενα. Η αληθεια ειναι οτι θηλαζω γιατι ειμαι εγωιστρια. Εχω πειστει απο τις μελετες ότι με τον θηλασμό πχ μειώνονται οι πιθανότητες πολλών ασθενειών... Ε, βαριεμαι να τρεχω στους παιδιατρους και τα νοσοκομεία, ειμαι αγχωτική στο τι μπορει να παθει το παιδί μου, και δεν θελω να περάσω τετοιο λουκι (μακαρι Παναγια μου να εχουν υγεια ολα τα παιδια)

 

Θηλαζω δηλαδη για μενα... Προσφερω το καλυτερο στο παιδι μου για να νοιωθω εγω καλά με τον εαυτό μου. Ειμαι λιγο τελειομανής και μου βγήκε και στο θηλασμο.

 

(Ελπιζω να καταλαβα καλά την ερωτηση και να μην ειμαι εκτος θεματος...)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα ανοιξες αλκυων !!!!! Για μενα ο θηλασμος ξεκινησε και συνεχιζεται καθαρα για τον μικρουλη μου , δεν μπορω να πω οτι στις αρχες ηταν ευκολα γιατι για εμενα θηλασμος συνεπαγοταν παρα πολλες καθημερινες αντλησεις ακομη και τη νυχτα . Για να καταφερω να μην πινει σταγονα ξενο γαλα επρεπε να αντλω και αυτο ηταν πολυ ψυχοφθορο , να αποστειρωνω τα θηλαστρα , το ενα στο σπιτι το αλλο για την δουλεια , να αποστειρωνω δοχειακια , μπιμπερο και ολα τα αλλα , που κανονικα οταν θηλαζεις τα γλιτωνεις ολα αυτα . Αλλα ηταν τεραστια ψυχικη ευχαριστηση για εμενα και για τον μπαμπα μας , που με βοηθουσε πολυ σε ολα να ξερουμε οτι το μικρο μας τρεφεται με τον καλυτερο δυνατο τροπο και εξακολουθει να ειναι μεγαλη χαρα που θηλαζω , γιατι ξερω ποια ειναι τα οφελη . Το κανω καθαρα για το σπορακι μου και απολαμβανω το γεγονος οτι του προσφερω αυτο το δωρο ζωης , οταν θα θελησει με το καλο να αποθηλασει θα ειμαι εκει για να το στηριξω και οχι να συνεχισω κατι μονο επειδη θα αρεσει και καλα σε εμενα .

Link to comment
Share on other sites

Για την φουκαριάρα την μάνα μου....:lol::lol:

Πέρα απο την πλάκα τώρα.Δίνω στο παιδί μου αντλημένο μητρικό γάλα γιατί θεωρώ οτι είναι το καλύτερο που μπορώ να του προσφέρω...Δεν μπορώ να σου πώ το κάνω για μένα ή το κάνω για το παιδί μου, δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο στο μυαλό μου.Όταν αποφάσισα οτι θα θηλάσω πάντως, σκέφτηκα πρώτα τα οφέλη που θα έχει το μωρό μου όχι αυτά που θα έχω εγώ(απλά τα δεύτερα ήταν μια παραπάνω δικαιολογία).Δεν θέλω να τυρανιέται με αρρώστιες πυρετούς και λοιπά βρε παιδί μου...Ξέρω οτι την αγάπη μου θα του την έδινα ούτως ή άλλως αλλά ήθελα να του προσφέρω και κάτι σε πιο πρακτικό επίπεδο.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο λόγος που όταν ανοίγω ένα ποστ δε γράφω τη δική μου άποψη είναι να μην επηρεάσω τις απαντήσεις (π.χ να απαντήσουν μόνο όσες συμφωνούν μαζί μου).

 

Τώρα στο θέμα μας!

Κι εγώ για τα μικρα μου θηλάζω. Θεωρώ πως εγώ είμαι "έτυχε" να είμαι η μαμά τους. Δεν τα "κατέχω" τα παιδιά, δεν είναι "δικά μου". Απλά κάποιος μου τα εμπιστεύτηκε και πρέπει να κάνω ότι περνά από το χέρι μου για να είναι καλά και να γίνουν σταθερές και ανεξάρτητες προσωπικότητες.

 

Αυτή η αρχή διέπει όλες της εκφράσεις της διαπαιδαγώγησης που ακολουθώ για τα παιδιά και φυσικά δεν εξαιρώ το θηλασμό. Το κάνω καθαρά για τα παιδιά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι περισσότερες μαμάδες κάπως έτσι σκέφτονται στις μέρες μας. Το αν καταφέρνουν να θηλάσουν είναι ένα άλλο θέμα όμως. Υπάρχει έλλειψη πληροφόρησης. Τη στιγμή που οι περισσότεροι παιδίατροι πρεσβεύουν ότι 6 μήνες είναι υπεραρκετό, να μην πούμε για τους διάφορους Ψ...

 

Εγω άρχισα το θηλασμό για τα ωφέλη προς το παιδί, ιδιαίτερα για τα αναφερόμενα σε σχέση με το δείκτη νοημοσύνης, εφόσον αισθανόμουν ότι τα μικρά μου, ώς δίδυμα, ήταν ριγμένα, γενικώς, σε πολλά επίπεδα. Συνέχισα το θηλασμό για μεγάλο διάστημα, πιο πολύ γιατί στην πορεία φάνηκε ότι αυτό ήθελαν και απολάμβαναν τα παιδιά περισσότερο, σε σχέση με τις εναλλακτικές. Και ναι, είδα διαφορά σε σχέση με τις ασθένειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θήλασα καθαρά για το καλό των παιδιών. Δε θήλασα πολύ 3,5 & 4,5 μήνες αντιστοιχα. Στο γιο μου ένας αλμπάνης γιατρός διέγνωσε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και όχι μόνο, μου απέκλειε κάθε τόσο κι απο μία δυο τροφές. Είχα φτάσει στο σημείο να τρέφομαι για δυο μήνες μόνο με ψωμί και μέλι. Πάλι καλά που άντεξα τόσες στερήσεις εκείνη την εποχή (δεν έτρωγα, δεν έβγαινα, δε κάπνιζα (αυτό καλό) δε "κοκό") και τις ορμόνες να στήνουν χορό! Χαλάλι όμως για τον λεβέντη μου. Στην μικρή ήταν καλύτερα τα πράγματα αλλα από τη στιγμή που θα ξεκινούσα πάλι τη δουλειά σταμάτησα. Δε μπορούσα με τίποτα τη διαδικασία του θήλαστρου, να αδειαζω το γάλα στη δουλεια, να το μαζευω και να στάζουν γάλα οι ρόγες μες στα meeting! Aν δε δούλευα θα τα θήλαζα κανα 4μηνο ακόμη, ήταν τρομερή ευκολία!

Link to comment
Share on other sites

Θηλασα την κορη μου 22 μηνες, γενηθηκε πολυ αδυνατη επαιρνε και αντιβιωση για 10 μερες ενεσιμη, την ενεση την εκανα εγω 3 φορες τη μερα δεν θα ξεχασω ποσο πονουσε... αυτο με βοηθησε να εδραιωσω το θηλασμο, γιατι εμοιαζε να την ανακουφιζει να τρωει μετα απο καθε δοση.Εγω πονουσα βεβαια πολυ, αλλα με παρηγορουσε η σκεψη πως το μικρο ανακουφιζοταν ετσι.Αφου περασε το κρισιμο 10 ημερο και ημασταν καλα δεν ειχαμε πυρετους πονακια γκρινιες οι εξετασεις ηταν οκ το βαρος ανεβαινε φυσιολογοκοτατα συνεχισαμε αποκλειστικο θηλασμο,δεθηκαμε παρα πολυ, περασαμε φυσιολογικα σε ενα σταδιο απογαλακτισμου, σε ολη αυτην τη διαρκεια δεν ειχε προβλημα με ιωσεις γαστρεντεριτιδες,δυσκοιλια,αλλεργιες.Ισως μετα απο ενα διαστημα θα μπορουσαμε να σταματησουμε αλλα δεν θελησα εγω,αν και το συγγενικο περιβαλλον ασκουσε πεισεις...Τελικα δεν μπορω να απαντησω με σαφηνεια και για τις 2 μας μαλλον!

Link to comment
Share on other sites

εγω ηθελα να την θηλάσω αρχικά το 1ο τριμηνο για το καλό το δικό της...συνεχιζω όμως ακόμη και τωρα λόγω δικης της απόφασης...δεν θελει με τιποτα αλλο γαλα η μπιμπερό..και γιατι να θελει δλδ??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη διάρκεια της πρώτης μου εγκυμοσύνης διάβαζα πολύ. Internet, βιβλία, άρθρα.

Για μένα ο θηλασμός ήταν η μόνη επιλογή, διαβάζοντας μόνο έμαθα για τα λάθη και τα προβλήματα που προκαλούν τη διακοπή του, την παραπληροφόρηση που δεχόμαστε από γιατρούς, μαιευτήρια και εμπόρους και τότε θωρακίστηκα ενάντια σ' αυτά.

 

Θήλασα καθαρά για τα παιδιά, διότι ένοιωθα πως μπορώ να το κάνω μιας και είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο από τη φύση μας. Δυσκολεύτηκα πολύ στο πρώτο μου μωρό, δεν ήξερα, άκουγα διάφορα που δεν παίρνει βάρος, που πεινάει, που το παιδεύω, τα κατάφερα αν και για λιγότερο από όσο ήθελα. Τα δυό επόμενα ήταν εύκολη κατάσταση.

Σταμάτησα το θηλασμό επειδή γύρισα στη δουλειά και δεν ήθελα να αντλώ και να ξυπνάω τα μωρά αξημέρωτα για θηλασμό και γιατί δεν είχα ανακαλύψει το πάρεντς να με πείσει για το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εχω γραψει και σε αλλο ποστ αλλα θα το ξανα πω....Για μενα ο θηλασμος ηταν απλα μια οικονομια χρονου και χρηματων θηλασα το πρωτον μου με συμπληρωμα 10 μηνες γιατι πηγαινα σε σχολη σιχαινομουν να αντλω γαλα απο εμενα και να του το δινω μετα και φοβομουν οτι θα παθει τιποτα μικροβια κ.α.ενημερωση καμια η μαμα δεν μας θηλασε δεν εχει γαλα και στο χωριο ο θηλασμος θεωρειτε τσιγκουνια καιμαστ των γιουφτων δεν ειμαι ρατσιστρια αλλα αυτη ειναι η αληθεια για αυτους οι περισσοτερες φιλες μου δεν ειχαν γαλα αυτα ακουγα και που θηλασα και 10 μηνες θαυμα ηταν...σ΄αυτον ενημερωμενη περισσοπτερο απο το φορουμ ειπα θα θηλασω αφου θα ειμαι και ολοι μερα στο σπιτι 20 μερων εκει που τα νευρα μου ηταν σπασμενα χωρις καμια υποστηριξει ετοιμη να το κοψω αρωστενει βροχιολιτιδα και πνευμονια 2 μερρες κρισιμες μεσα στο νοσοκομειο και επειτα παραμονη για αλλο ενα μηνα μεσα στεναχωρια καταλαβαινετε κιομως τα καταφερα να τον θηλαζω συνεχεια μεσα μια και το θεωρουσα και ως αφορμη να τον κρατω στα χερια να τον αισθανομαι να αναπνεει να ακουω την καρδουλα του και αυτος εαν και δεν ειχε δυναμεις ατλουσε οσο για να κρατιετε στην ζωη η μερρες μεσα στο νοσ/μειο ηταν καταλαβαινετε μοναξια μολις επεφτε ο ηλιος επεφταν και οι δυναμεις μου ειχα ενα βαρος τεραστιο στο στηθος ομως οταν τον επερνα στην αγκαλια μου για να το θηλασα χανομουν περνουσε η ωρα κοιτωντας των να κοιματε στο στηθος μου και πραγματικα περνουσαν ολα... Πανεπιστιμιακο νοσ\μειο καθε μερα περνουσαν 30 γιατροι και συν μας εβρισκαν στο στηθος ημουν η μονη που θηλ αποκλειστικα μεσα στην αιθουσα ο διευ\ντης οταν περνουσε και εβλεπε συμπληρωμα αγριοκοιτουσε .να μην τα πολυ λογω τελευταια μερα πηγα να χερετησω και να τον ευχαριστησω που εκανε οτι μπορουσε για τον μικρο μου και μου ειπε να μην ευχαριστης κοπελα μου εμενα εγω δεν εκανα τιποτα το παιδι σου ειναι δυνατο .. ευχαριστησε εσενα που εδωσες σε αυτο το παιδι την δυναμη να συνεχισει να αγωνιζετε καθε φορα που ηταν στο στηθος σου εκανε προσπαθεια να γινει δυνατος ησουν βραχος και αυτος ναυαγος εσυ το εσωσες οπως το κρατησες 9 μηνες με αγωνα να ερθει στην ζωη ετσι το κρατας και τωρα συνχαριτηρια στην γυναικα σου λεει στον αντρα μου σου γυμνασε τον αντρικο σου και τον βλεπει φορτωμενο με τους αποστειρωτες κ.τα αυτα να τα πεταξετε και να συνεχισετε ετσι μεχρι τον χρονο οσο για νεφελοποιητη δεν σου γραφω γιατι δεν θα τον χρειαστεις εαν δεν καπνιζετε και τον θηλασεις συνεχεια χωρις ξενα γαλατα..Γυρισα στο σπιτι κουρασμενηεξατλημενη με ενα παιδι να με περιμενει και καμια βοηθεια ολοι επρεπε να φυγουν μανα πεθερα και ομως τα κταφερα και θηλαζω αποκλειστικα δεν λεω ειρθαν στιγμες και λυγισα να το κοψω αλλα ειμαι ανθρωπος και κανω λαθη..ευτιχως τα καταφερνω.. πλεον γιατι κουρασα αισθανομε οτι ο θηλσμος για μενα περα απο τα οφελη υγειας στο παιδι μου ειναι ενας αγωνας για να με κανει καλυτερη να ριξω τα θελω μου τον εγωισμο μου και να δωθω σε αυτο εννια μηνες μεγαλωσα και τα δυο μεσα μου με ενεσεις και αγχος λογω θρομβοφιλιας και δυο αποβολων μεγαλωναν με στερισεις αγχοι μεσα στη κοιλια μου μερα με την μερα ετσι τωρα καΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛ αισθανομε οτι αυτο το πλασμα που μου το εδωσε και επειτα μου το αφησε να το μεγαλωσωνα κανω οτιδηποτε περνα απο το χερι μου ωστε να ειμαι αξια απεναντι του με το γαλα μου τον εκανα αντρακι χωρις τιποτα ξενο μονη μου τα καταφερα και τον γεμισα αγαπη την αγαπη μου γιατι νομιζω οτι το γαλα μου ειναι η αγαπη μου που ειναι τοσο μεγαλη οσο με την ποσοτητα του και οταν καποτε σταματησω να τον θηλαζω θα υπαρχει μεσα τους και μεσα μου το δεσιμο αυτο...συγνωμη αλλα ποτε δεν ημουν καλη στην διτυπωσει εαν και μεσα μου εχω τοσα πολλα που δεν μπορω να τα εκφρασω...Με τοσα ψεματα που γραφτικαν οι λεξεις το σάγαπω πως να το πω να το πιστεψεις.... ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΚΟΥΡΑΣΑ..........ΘΗΛΑΣΜΟς ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥς ΔΥΟ ΜΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια... οι απαντήσεις σας είναι όλες... μοναδικές! :)

Χαίρομαι που οι μανούλες θηλάζουν τα μωρά τους. Αυτό έχει σημασία στο κάτω-κάτω.

 

Θα παρεκτρέψω λίγο το αρχικό ερώτημα και θα το πλησιάσω περισσότερο με το θέμα της Αρχοντούλας.

 

Θα ήθελα πολύ να ακούσω όμως κι εκείνες που θήλασαν ... πώς να το πω... για δική τους ευχαρίστηση. Εκείνες που το έκαναν καθαρά για να νιώσουν "μαμάδες" και για να αισθανθούν πληρότητα για τον ίδιο τους τον εαυτό μέσα από το θηλασμό. Δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω καλύτερα.....

 

Θα βασιστώ στο θέμα της Αρχοντούλας για να πω αυτά που σκέφτομαι.

Η Αρχοντούλα και προφανώς η μαμά του άλλου παιδιού κοιτάζουν το μωρό και τις ανάγκες του. Καλύτερο για το μωρό το μητρικό. Το θήλασε. Χωρίς δεύτερη σκέψη. Η μαμά του άλλου παιδιού θεώρησε πως το μητρικό είναι σαφώς ανώτερο ποιοτικά από το ξένο και ευχαρίστησε την Αρχοντούλα για την προσφορά της.

 

Δε σκέφτηκε πως ίσως να θίγεται ο γονεϊκός της ρόλος. Όσες λοιπόν ανέφεραν πως ίσως τους πείραζε μια άλλη μαμά να θηλάσει το δικό τους παιδί, πώς βιώνουν το θηλασμό; Ποια είναι η σχέση και το κίνητρο που τις ωθεί να θηλάσουν ένα παιδί; Το δικό τους παιδί, το ξένο παιδί, το άγνωστο παιδι......

 

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα θηλαζα παντως οποιο παιδακι ειχε την αναγκη μου ειμαι γυναικα μανα τροφως αυτο πιστευω ειναι και θα ειναι τελικα η αποστολη μας εδω στην γη ..αλλα το δικο μου που ετυχε ισως να το θηλασει καποια που στο παρελθον εριχνε χολη για μενα και συνεχιζει μου δεν μου ηρθε και το καλυτερο εαν ηταν οποιαδηποτε αλλη που θα το εκανε με αγαπη πραγματικη και οχι ψευτικη οπως κανει για τα δικα μου παιδια θα το δεχομουν γιατι θα το εκανε με πραγματικη αγαπη και θα του μετεφερε ακριβως τα ιδια συναισθηματα με μενα... και οχι το τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

 

Θα μιλησω για μενα. Η αληθεια ειναι οτι θηλαζω γιατι ειμαι εγωιστρια. Εχω πειστει απο τις μελετες ότι με τον θηλασμό πχ μειώνονται οι πιθανότητες πολλών ασθενειών... Ε, βαριεμαι να τρεχω στους παιδιατρους και τα νοσοκομεία, ειμαι αγχωτική στο τι μπορει να παθει το παιδί μου, και δεν θελω να περάσω τετοιο λουκι (μακαρι Παναγια μου να εχουν υγεια ολα τα παιδια)

 

Θηλαζω δηλαδη για μενα... Προσφερω το καλυτερο στο παιδι μου για να νοιωθω εγω καλά με τον εαυτό μου.

 

 

 

Σα να ησουν μες στο κεφαλι μου..αυτο ακριβως....:P

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ?

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΟΤΕ ..

 

Ξεκίνησα για λίγο ως τα 40 έλεγα είναι καλό για το παιδί σκεφτόμουν

 

Πλέων έχουμε γίνει ένα απόλυτο θηλαστικό ζευγάρι

 

για εκείνων ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για εμένα ΜΟΝΑΔΙΚΟ ……….

 

428 ΗΜΕΡΕΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ .....................!!!!!

428 ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΜΕΡΕΣ ...............!!!!!!!!!!!!!!

 

428 ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ...............!!!!!!!!!!!!

 

ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑΣ

 

ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ

.....

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Δε σκέφτηκε πως ίσως να θίγεται ο γονεϊκός της ρόλος. Όσες λοιπόν ανέφεραν πως ίσως τους πείραζε μια άλλη μαμά να θηλάσει το δικό τους παιδί, πώς βιώνουν το θηλασμό; Ποια είναι η σχέση και το κίνητρο που τις ωθεί να θηλάσουν ένα παιδί; Το δικό τους παιδί, το ξένο παιδί, το άγνωστο παιδι......

 

 

για μενα χτυπαει η καμπανα, αλκυ??:lol:

 

οκ, θα σου πω... θεωρω τον θηλασμο κατι εξαιρετικα προσωπικο.. ισως γιατι απετυχα να δωσω στο παιδι μου δικο μου γαλα πανω απο ενα (σκαρτο) τριμηνο, κι αυτο με τρομερη δυσκολια και μονο αντλωντας..

 

πολυ απλα, ετσι και εμπαινα ξαφνικα σπιτι μου, και εβλεπα καποια γυναικα να θηλαζει το παιδι μου, χωρις να εχω ενημερωθει εγω, θα παθαινα εγκεφαλικο...

 

για εναν τρισεκατομμυριο λογους..

 

ισως με πειραζε τοσο πολυ επειδη εγω δεν τα καταφερα..

παντως θα παθαινα σοκ...

 

δικος μου εγωισμος, λοιπον... εγωκεντρικη σκεψη

 

(αν εξαιρεσουμε τη πιθανοτητα, του να βλαψει το παιδι το να πιει γαλα απο μια ξενη γυναικα για καποιους λογους.. δεν το ξερω αυτο)

Link to comment
Share on other sites

για μενα χτυπαει η καμπανα, αλκυ??:lol:

 

οκ, θα σου πω... θεωρω τον θηλασμο κατι εξαιρετικα προσωπικο.. ισως γιατι απετυχα να δωσω στο παιδι μου δικο μου γαλα πανω απο ενα (σκαρτο) τριμηνο, κι αυτο με τρομερη δυσκολια και μονο αντλωντας..

 

πολυ απλα, ετσι και εμπαινα ξαφνικα σπιτι μου, και εβλεπα καποια γυναικα να θηλαζει το παιδι μου, χωρις να εχω ενημερωθει εγω, θα παθαινα εγκεφαλικο...

 

για εναν τρισεκατομμυριο λογους..

 

ισως με πειραζε τοσο πολυ επειδη εγω δεν τα καταφερα..

παντως θα παθαινα σοκ...

 

δικος μου εγωισμος, λοιπον... εγωκεντρικη σκεψη

 

(αν εξαιρεσουμε τη πιθανοτητα, του να βλαψει το παιδι το να πιει γαλα απο μια ξενη γυναικα για καποιους λογους.. δεν το ξερω αυτο)

 

ΑΓΑΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟ ΝΑ ΤΑΪΖΩ 100 ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ

 

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΑΛΛΗ ΤΩΝ ΓΙΟ ΜΟΥ

ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΓΩ ΜΙΛΑΩ ΕΚΤ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΤΩΡΑ ΑΦΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ …..

.....

Link to comment
Share on other sites

Θηλασμός για σένα μωράκι, που γατζώνεσαι πάνω μου σαν να είμαι μια σανίδα που επιπλέει στο κενό, που κουρνιάζεις στην αγκαλιά μου και σταματάει ο πόνος και ο φόβος, που χαμογελάς με ανακούφιση και έπειτα σε παίρνει γλυκά ο ύπνος...

 

Θηλασμός για μένα, που όπως σε κοιτάω από κει πάνω, χάνομαι στην αθωότητά σου

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμος κατα τη γνωμη μου ειναι μια συνθετη διαδικασια που δεν αφορα μονο στη σιτηση του μωρου.Εχει να κανει και με την ψυχικη επαφη που αναπτυσσεται (τα ματακια που σε κοιτανε,τα μικροσκοπικα χερακια που σε χαιδευουν, τα γελακια και αλλα πολλα), οποτε νομιζω κι εγω οτι αν καποια αλλη θηλαζε το μωρο μου και μαλιστα χωρις να εχω ρωτηθει θα με ενοχλουσε.Ομως εξαρταται ποια θα ηταν αυτη η αλλη, ποσο θα ηταν το μωρακι μου και πολλοι αλλοι παραγοντες.

Οσον αφορα στην ερωτηση του τοπικ εγω ξεκινησα το θηλασμο καθαρα και μονο για το παιδι αλλα στην πορεια, μετα τους εξι μηνες (οποτε και διαγνωστηκε αλλεργια στο γαλα) αρχισα να το απολαμβανω και εγω και να σας πω την αληθεια η αλλεργια με βολεψε γιατι εγω δεν ειχα προθεση να κοψω το θηλασμο.Οι αλλοι με ειχαν πρηξει (μανα, γιατρος και λοιποι) οτι το παιδι δεν παιρνει αυτα που πρεπει.Μετα ηρθατε κι εσεις στη ζωη μου και μου ανοιξατε τα ματια.Τωρα που κοντευει τα δυο νομιζω οτι το απολαμβανουμε και οι δυο (αντε ισως εγω λιγο παραπανω χιχιχι)

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θήλαζα στην αρχή καθαρά για την μικρή μου. Αλλά στην πορεία νιώθω τέτοιο δέσιμο με την Νιόβη μου.....με κοιτάει όπου κι αν είμαστε μέσα στα μάτια ....με ψάχνει στο χώρο...λιώνω.

Οπότε έγινε πλέον και για μένα απαραίτητο. Αλλά πάντα στο μυαλό μου κυριαρχεί πρώτα η υγεία και το καλό της κορούλας μου και μετά η δική μου ικανοποίηση.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

εγκυμοσύνη για ποιον;

τοκετός για ποιον;

 

για τους λόγους των παραπάνω έτσι και για το θηλασμό.

 

είναι η φυσική διαδικασία

 

κακώς μας την στερούν

 

για μενα είναι μονόδρομος, όπως γεννάς, έτσι θηλάζεις, σετάκι, φούστα-μπλούζα, γιατί να τα διαχωρίσω, είναι μέρος μιας διαδικασίας όλο το πακετάκι,έτσι το σκέφτομαι, γιατί να αναρωτιόμαστε αν θα θηλάσουμε ή όχι και να μην αναρωτιόμαστε αν θα γεννήσουμε ή όχι, το ένα είναι πιο εύκολο απ το άλλο; για το ένα είμαστε ικανές για το άλλο όχι;

 

αν θα θήλαζε το γιο μου κάποια άλλη;

για ποιο λόγο;

θα τον γεννούσε και κάποια άλλη;

 

εγώ δε θα το επιθυμούσα αυτό, επίσης για πολλούς λόγους

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μανούλες, νομίζω ότι είμαστε θύματα μιας τεράστιας "συνωμοσίας" της φύσης!:)

Ο θηλασμός δεν είναι τίποτα άλλο από μια απαραίτητη τροφή για την θωράκιση και ανάπτυξη (σωματική & συναισθηματική) του μωρού, που του προσφέρει η μανούλα. Η κατσίκα στο κατσικάκι, η ελεφαντίνα στο ελεφαντάκι κοκ.

Τώρα ποιά κατα τη γνώμη μου, είναι η "συνωμοσία"; Θηλάζοντας η μαμά ξεχειλίζει από συναισθήματα αγάπης, χαλάρωσης, ανακούφισης (μάλλον λόγω ορμονών). Έτσι ο θηλασμός της γίνεται απαραίτητος μετά από λίγο καιρό (όσο κι αν έχει ταλαιπωρηθεί στην αρχή)!

Πέρα από την πλάκα, προσωπικά ξεκίνησα να θηλάζω προς όφελος του μωρού μου. Τώρα πια νομίζω ότι εγώ επωφελούμαι περισσότερο!

 

Στο νοσοκομείο που γέννησα, αντλούσα για λίγα λεπτά γιατί πέτρωνε το στήθος μου και δεν μπορούσε ο μπουμπούκος να θηλάσει. Έβγαζα 60-80ml την φορά και το πέταγα. Είχα πει τότε στις μανούλες διακριτικά ότι μακάρι να είχαν μια τράπεζα γάλακτος για να το φυλανε για περιπτώσεις που χρειάζονται συμπλήρωμα. Συμφωνούσαν μαζί μου και πηγαίναν να ζεστάνουν το μπιμπερό του μωρού με το αγελαδινό!!! Τί να πω; Ίσως το επεξεργασμένο να τους ενέπνεε περισσότερη ασφάλεια από το δικό μου. Απόλυτα σεβαστό.

Link to comment
Share on other sites

Θηλασμός για σένα μωράκι, που γατζώνεσαι πάνω μου σαν να είμαι μια σανίδα που επιπλέει στο κενό, που κουρνιάζεις στην αγκαλιά μου και σταματάει ο πόνος και ο φόβος, που χαμογελάς με ανακούφιση και έπειτα σε παίρνει γλυκά ο ύπνος...

 

Θηλασμός για μένα, που όπως σε κοιτάω από κει πάνω, χάνομαι στην αθωότητά σου

 

Ωραία τα είπες, με εκφράζεις...

Έτσι ένοιωθα για το θηλασμό, αυτή την εικόνα είχα στο μυαλό μου πολύ πριν σκεφτώ εγκυμοσύνη...

Όταν μια φίλη μου γέννησε είδα στον ύπνο μου πως θήλαζα το μωράκι της.. αυτή η ζεστασιά που ένοιωσα στο όνειρο με κυνηγούσε κ την υπόλοιπη μέρα!!

Δεν ξέρω αν μπορώ να σας κάνω να καταλάβετε αλλά... θήλασα γιατί δεν μπορούσα να κανω διαφορετικά....Γιατί έτσι μου ερχόταν φυσικό, από μέσα μου, σαν παρόρμηση...

ούτε για μένα, ούτε για το μωρό... απλά ήταν η μόνη κίνηση που μπορούσα να κάνω μετά τη γέννηση της μπεμπούλας..

Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολα: μαραθώνιοι θηλασμοί, επίπεδες θηλές, καντιντίαση, αλλεργία της μικρής κ αποχή μου από φαγητα.

Δεν σκέφτηκα στιγμή να το σταματήσω, δεν μπορούσα να διανοηθώ τέτοια εξέλιξη και ευτυχώς τώρα το απολαμβάνουμε κ οι δυό μας.. ακριβώς όπως το περιέγραψε η φίλη μας!!

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

..... και ειλικρινά θα θήλαζα με μεγάλη ευχαρίστηση το μωρό μιας άλλης γυναίκας!!

Περιμένω να γεννηθεί το παιδάκι της αδερφής μου κ αν χρειαστεί θα του δώσω από το γάλα μου με μεγάλη χαρά!!

Αληθεια γνωρίζετε αν μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να προκαλέσει πρόβλημα σε ένα μωρό το γάλα κάποιας άλλης γυναίκας??

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...