Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΗΣ ΕΓΚΥΟΥ (με 200+ ενσημα)


Recommended Posts

Κοριτσια μου βοηθεια...

 

κανω βαρια εργασια και μαλλον θα φυγω(θα με διωξει) συντομα απο την δουλεια ο εργοδοτησ.

 

Ειμαι 9 εβδομαδων και εχω τα ενσυμα που χριαζονται για να παρω το επιδομα ανεργιασ απο τον οαεδ,

 

Αν το παρω ομωσ μηπωσ θα μου πουν απο το ικα πωσ αφου παιρνω επιδομα ανεργιασ δεν θα μου δωσουν επιδομα κυοφοριασ και λοχιασ???...

 

φοβαμαι μην πουν

"χρισιμοποιησεσ τα ενσημα σου για το επιδομα αυτο και δεν εχεισ αλλα για τα αλλα επιδοματα"..

 

...αν ειναι να μην παρω το επιδομα ανεργιασ....

 

πλιζ :D:wink: πειτε μου γιατι μονη μου...δεν βγαζω νοημα..

 

φιλια !!

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σε διωξει εγκυο δεν μπορει,. Ειναι παρανομο . Αν κανεις βαρια δουλεια υποχρεουται να σε βαλει σε ποστο που να μην θετει σε κινδυνο την εγκυμοσυνη ή να μην κανεις οτιδηποτε βαρυ εστω.

 

Τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται? Σου ειπε οτι θα σε διωξει ή το υποθετεις? Λογικα ξερει οτι δεν μπορει.

 

Με το καλο να υποδεχθεις το μωρακι σου

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στο ταμείο ανεργίας δικαιούσαι όλα τα επιδόματα σαν να εργάζεσαι. Και το επίδομα κυοφορίας και του τοκετού και μάλιστα παίρνεις τα ποσά του μικτού μισθού σου.

Link to comment
Share on other sites

Ti να πω τωρα???

 

το ενα ισχιει η το αλλο???

 

...ειμαι υδροθεραπευτρια και κανω μασαζ, ...

 

ελεγα λοιπον να σταματησω οικιοθελωσ με εικονικη απολυση στον 5το μηνα μια και η δουλεια ειναι σκληρη..για εγκυμοσυνη,,

 

.. και να παρω το επιδομα ανεργιασ..

 

Να ρωτισω ομωσ κατι αλλο..

 

εστο και φευγω οικιοθελωσ απο την εργασια μου..

 

και δεν παιρνω ταμειο ανεργιασ απλα δηλωνομαι ανεργη..τοτε παλι δεν παιρνω τιποτα??????

 

οι ανεργεσ κοπελεσ δηλ δεν παιρνουν τιποτα ή δεν υσχιει αυτο????

 

θα χρειαστει δηλ. να παθω κατι χτυπα ξυλο για να αναγκαστει η γιατροσ μου να μου γραψει αδεια λογο επιπλοκον πριν τον 7μο????? δεν μπορω να φυγω νωριτερα επειδη νιωθω ασχημα?

 

 

 

χελπ κοριτσια χελπ

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή dudu,

είμαι αξιόπιστη πηγή διότι είμαι παθούσα, έχουμε και λέμε:

 

Αν συμπληρώνεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια πριν την ΠΗΤ δικαιούσαι: επίδομα κυοφορίας, λοχείας και βοήθημα τοκετού, τα χρήματα τα οποία θα πάρεις για κυοφορία και λοχεία είναι βάση του τελευταίου μισθού σου στα μικτά πάντα, το βοήθημα είναι 930 € για όλες.

Εγώ γεννάω 25/12 πήρα το επίδομα κυοφορίας, μόλις γεννήσω θα πάρω της λοχείας και κανονικότατα παίρνω και το ταμείο ανεργίας!!!!. Τα δικαιούσαι 100% με την προυπόθεση όμως των 200 ενσήμων στη τελευταία διετία.

Πάντως να ξέρεις ότι δεν μπορεί να σε απολύσει απο την στιγμή που είσαι έγκυος έκτος αν το θέλεις και έσυ και έρθετε σε συνεννόηση... τότε αλλάζει!!! Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μισο λεπτο

 

γιατι υπαρχει κενο.

 

Εγω συμπληρωνω τα 200 ενσημα.

 

Αν φυγω απο την δουλεια και παω να παρω τα επιδοματα ΧΩΡΙΣ να εργαζομαι, οντασ δηλαδη απλα ανεργη ΧΩΡΙΣ να παιρνω επιδομα ανεργιασ τοτε θα μου δωσουν τα επιδοματα????

 

ή η προιποθεση ειναι να εχεισ μεν τα 200 ενσημα αλλα ΚΑΙ να εργαζεσαι

ή να παιρνεισ ταμειο ανεργιασ????

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι...

 

Δικαιούσαι τα πάντα.... να πληρείς τα 200 ένσημα όμως.... πάρε όμως αν μπορείς το ταμείο ανεργίας σίγουρα είναι ένα βοήθημα κάθε μήνα και εγω παραλίγο να παραιτηθώ αλλά τους την έσπασα με την συμπεριφορά μου και ευτυχως με απόλυσαν!!!!!!

 

Για σιγουριά πήγαινε στο Ικα που ανήκεις θα σε ενημερώσουν και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα πολύ το θέμα αυτό και σίγουρα τα δικαιούσαι!!

Πάνε στο ΙΚΑ όπως σου είπα για να το ξεκαθαρίσεις και να ηρεμήσεις. Εγώ να φανταστείς στο σύνολο θα πάρω περίπου 4.000 € (κυοφορία,λοχεια,βοήθημα τοκετού, τα μικτά μου ήταν 1300 € ) δεν είναι και λίγα!!!!! :D

Ρώτα στο ΙΚΑ σε ποια κλίμακα ανήκεις ώστε να σου πουν περίπου και πόσα χρήματα θα πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω θα παω αυριο..

 

απλωσ σκεφτικα να σταματισω στον 5το ..και να κρατισω καβαντζα το επιδομα ανεργιασ για μετα την γεννα..

 

αφου εχω 200 ενσημα..

 

αυτο δεν εχο ξεκαθαρισει ..αν σταματισω ..αν θα τα παρω κι ολασ..

 

 

εισαι πολυ γλυκια θενκσ..

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5524&highlight=

 

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

 

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

 

2. Ιατρική βεβαίωση από αρμόδιο ιατρό του ΙΚΑ όπου θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

3. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση του γιατρού.

 

4.Υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία διακοπής εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία για όσο χρονικό διάστημα επιδοτείται. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση ιατρού και υπέυθυνης δήλωσης εργοδότη.

5. Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

 

6. Ταυτότητα - Αφμ

 

!!!! Ζητήστε μια εξουσιοδότηση από το τμήμα παροχών, την οποία θα επικυρώσει το κεπ ή η αστυνομία, έτσι ώστε ο σύζυγος ή κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας να μπορέσει να παραλάβει το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

 

Με αυτα που χρειαζονται απο εργοδοτη τι εκανες δλδ? ιοαννα? Ισως να κανω και λαθος. Καλυτερα ρωτα στο ΙΚΑ. Και με το τηλ μπορεις. Στον ΟΑΕΔ μου ζητησαν τα ενσημα μεχρι που σταματησα + βεβαιωση απο εργοδοτη παλι.

Αν μαθεις κατι ενημερωσε μας να ξερουν και οι υπολοιπες

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν είχα εργοδότη μου ζήτησαν απο το ΙΚΑ μια βεβαίωση του ΟΑΕΔ οτι επιδοτούμαι ή να προσκομίσω την κάρτα ανεργίας μου. Εγω πήγα βεβαίωση. Στο ΙΚΑ βλέπουν εκείνη την ώρα επι τόπου αν τα δικαιούσαι.... Τα δικαιολογητικά που προσκόμισα για το επίδομα κυοφορίας είναι τα εξής¨

 

Βιβλιάριο ασθενείας

Ταυτότητα - ΑΦΜ

Ένσημα ( τα ζήτησα απο το Ικα, αν και δεν χρειάστηκαν γιατί το βλέπουν από το σύστημα τους)

Βεβαίωση ΟΑΕΔ οτι επιδοτούμαι

Βεβαίωση ΠΗΤ άπό γυναικολόγο του ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

΄Γιατι δεν προσπαθεις να πάρεις άδεια επαπειλούμενης κυησης και να πληρώνεσε από το ΙΚΑ μέχρι να γεννησης και τα ένσημα σου θα έχεις και όλα τα επιδόματα και την άδεια και την άδεια από το ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα λοιπον και ο νομοσ λεει

 

αν εχεισ 200 ενσημα στα τελευταια 2 χρονια

ειτε εργαζεσαι ειτε οχι

προσκομιζεισ η χαρτι του εργοδοτη , η το χαρτι απολυσησ η το χαρτι παρετισησ και παλι παιρνεισ ολα τα επιδοματα.

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαιρνα ήδη ταμειο ανεργειας οταν έμεινα εγκυος. Το ταμείο μου λήγει τον απριλιο κι εγω γενναω λογικά τον Μάρτιο. Γνωρίζει καποιος αν παίρνει καποια παράταση ή τελος παντων αν δικαιούμε κάτι απο τον ΟΑΕΔ?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

απο τον οαεδ οχι πρεπει να εχεις εργασιακη σχεση για να παρεις κατι(πριν 2 μερες τα ρωτησα) αλλα απο τον ασφαλιστικο σου τομεα λογικα κατι θα παρεις αναλογως με τα ενσημα που εχεις

Link to comment
Share on other sites

και εγω επειδη με διωξανε απο την δουλεια οταν εμεινα εγκυος...(αλλη ιστορια αυτη)το επιδομα που πηρα απο τον οαεδ ετυχε να τελειωσει ακριβως τον μηνα που γεννησα.,,,δεν παιρνεις κατι παραπανω....απο το Ικα ομως λογω ενσημων πηρα ολα αυτα που θα επαιρνα αν δουλευα κιολας....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Και έγω ρώτησα που λήγει τον Μάρτιο το ταμείο, γεννάω μέχρι 25/12 και μου είπαν ότι δεν υπάρχει παράταση....

Άνεργες μητέρες και σκοτώνεται το κράτος να μας βοηθάει :twisted::twisted:

Απλά κάτι ακουστηκε για παράταση των επιδομάτων λόγω της κρίσης......

Άντε να δούμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mετά τη λήξη του επιδόματος ανεργίας και εφόσον το εκκαθαριστικό σου είναι κάτω από ένα ποσό, δικαιούσαι αλλες 17 (νομίζω) μέρες, ως εφάπαξ βοήθημα. Κάνεις ανανέωση της κάρτας σου αμέσως μόλις λήξει το επίδομα και κάνεις αίτηση για το βοήθημα.

Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα ήδη ταμειο ανεργειας οταν έμεινα εγκυος. Το ταμείο μου λήγει τον απριλιο κι εγω γενναω λογικά τον Μάρτιο. Γνωρίζει καποιος αν παίρνει καποια παράταση ή τελος παντων αν δικαιούμε κάτι απο τον ΟΑΕΔ?

 

 

ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ(ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ-13 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ)ΕΑΝ ΤΟ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ)ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 8.500 ΕΥΡΩ.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ .ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΡΩΤΗΣΕ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ :lol:

matina

Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα ήδη ταμειο ανεργειας οταν έμεινα εγκυος. Το ταμείο μου λήγει τον απριλιο κι εγω γενναω λογικά τον Μάρτιο. Γνωρίζει καποιος αν παίρνει καποια παράταση ή τελος παντων αν δικαιούμε κάτι απο τον ΟΑΕΔ?

 

 

ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΜΑ(ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ-13 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ)ΕΑΝ ΤΟ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟ

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ)ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 8.500 ΕΥΡΩ.

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΡΩΤΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ .ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΡΩΤΗΣΕ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ :lol:

 

708 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΕΙΚΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΩΡΗΣΕ ΠΛΟΥΣΙΑ !!! :evil::evil::evil:

 

 

ΩΡΑΙΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΟΥΜΕ.... αντε να μηναρχισω ...

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γνωρίζετε αν στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ μπορούν να συμμετέχουν ελεύθεροι επαγγελματίες? Η βεβαίωση ανεργίας είναι υποχρεωτική για να μπορείς να συμμετάσχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.Θα ήθελα να κάνω κι'εγώ μια ερώτηση.Δούλευα για 2 χρόνια στον ίδιο εργοδότη και απολύθηκα τον Ιούνιο του 2008,όπου και γράφτηκα στο ταμείο ανεργείας και παίρνω το επίδομα.Εμεινα έγκυος τον Οκτώβριο του 2008 και τώρα διανύω τη 17η βδομάδα.Δικαιούμε τα επιδόματα απο το Ικα κυοφορίας,λοχείας και τοκετού?Και αν ναι πότε θα πρέπει να πάω στο Ικα για να φτιάξω τα χαρτιά μου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα..

επειδη ειμαι και γω στο ταμείο ανεργίας, λήγει ομως τον Ιούνιο και γω ΠΗΤ έχω 12/8..αναρωτιέμαι εαν παίζει ρόλο αυτο ή όχι στο να πάρω τα επιδόματα.

Δηλ. πρεπει κατα τη διαρκεια του τοκετου-λοχειας να ειμαι στο ταμειο ή όχι?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...