Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρεατακια και υγρο στα αυτακια


Recommended Posts

Με απασχολει πολυ καιρο αυτο το θεμα... Ολο το χειμωνα....

 

Η κορη μου ειναι 3,5 χρονων και εχει κρεατακια με αποτελεσμα να μαζευει υγρο και στα αυτακια της..

Σε γιατρους ωριλα που εχουμε παει ιδιωτες ολοι μας ειπανε για εγχειρηση. Αλλα στο νοσοκομειο μας ειπανε οτι εγχειρηση σε παιδακια κατω τον 5 δεν κανουν πλεον κρεατακια.

Γιατι τωρα φενονται μεγαλα επειδη η μυτουλα τους ειναι ακομα μικρη. Και μετα τα 5 καταλαβαινουμε αν το παιδι εχει οντως προβλημα ή οχι.

 

Το θεμα ειναι οτι το μωρακι μου ταλαιπωρειται.....και αναπνεει τοσο καιρο με ανοιχτο το στομα....

 

Εχετε αναλογες εμπειριες απο τα παιδακια σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν θα σου πώ την εμπειρία μου γιατί το έψαξα και εγώ. Πήγαμε σε κάποιον ιδιώτη ΩΡΛ και αφού τελείωσε την εξέταση μου ειπε για αφαίρεση. Ωστόσο δεν επέμεινε ιδιαίτερα, μου εξήγησε ότι τον αν θα προχωρούσαμε ή όχι εξαρτώνταν απο την δική μου εμπειρία ως προς το παιδί. Δηλ αν το βράδυ έκανε συνέχεια άπνοιες, αν είχε μόνιμα υγρό στα αυτιά (Δηλ να μην απορρόφαται όταν τελειώνει η ίωση κλπ).

Επειδή ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, πήγαμε σε έναν ΩΡΛ στο Αγία Σοφία. Εκανε μια ακτινογραφία και αφού είδε τις αναπνευστικές οδούς και είχε ρωτήσει βέβαια και το ιστορικό του παιδιού μας είπε ότι δεν χρειάζεται επέμβαση γιατί οι διόδοι δεν είναι κλειστές.

Μας συμβούλεψε να κάνει πολλά μπάνια το καλοκαίρι και επισήμανε ότι όσο περνάει η ηλικία, είναι υπέρ μας, αφού συρρικνώνονται αμυγδαλές και κρεατάκια. Οπότε απορρίφθηκε και επισήμως το θέμα της αφαίρεσης. Θα σε συμβούλευα να πάς και στο Παίδων.

Αα να σημειώσω ότι στον ιδιώτη που πήγαμε του έβαλε ένα καθετήρα στο λαιμό για να δεί την κατάσταση, όχι ακτινογραφία.

Εσένα πως εξετάζουν την μικρή; έχετε βγάλει ακτινογραφία;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Νάντια αυτό για κάτω των 5 το άκουσα και εγώ από γνωστούς που περίμεναν να μεγάλώσουν λίγο τα παιδιά για να δουν αν χρειάζεται εγχείρηση.

Αν το μόνο θέμα που δημιουργείται είναι ότι αναπνέει με ανοιχτό το στόμα, νομίζω ότι είναι καλύτερα να περιμένεις λίγο.

 

Η μικρή μου, αναπνέει με δυσκολία όταν ετοιμάζεται να σκάσει δόντι και ροχαλίζει σαν μεγάλος. Ο παιδίατρος του παιδικού όταν είχε πάει εκεί και την είχε ακούσει, πριν την εξετάσει, αναρωτιόταν από που έρχεται τέτοιο ροχαλιτό.

Πάντως και αυτός και η δική μας παιδίατρος μου λένε ότι θέλει φυσιολογικό ορό και θα περάσει. Και όντος περνάει, όταν δεν έχει μυξούλες είναι μια χαρά.

Επειδή όμως η πεθερά μου, με έχει πρίξει ως ειδικός σε πάσης φύσεως θέματα, να μου λέει ότι η μικρή έχει κρεατάκια, ρώτησα την παιδίατρο πριν μια βδομάδα και η απάντηση : όλοι έχουμε κρεατάκια. Μου εξήγησε ότι αφού δεν είναι συνεχές και συμβαίνει μόνο όταν έχει μυξούλες δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας και ότι την τσεκάρει κάθε φορά. Μου είπε ότι έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρή για επέμβάσεις.

Βέβαια το θέμα μου δεν είναι όπως το δικό σου, αλλά μήπως έχουν δίκιο στο δημόσιο νοσοκομείο? Άλλωστε δεν έχουν να κερδίσουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Polina μου ευχαριστω για την απαντηση σου.

Λοιπον ακτινογραφια δεν καναμε αλλα ολοι οι γιατροι (ιδιωτες) επεμεναν οτι εχει κρεατακια. Η γιατρος που μας εξετασε στο δημοσιο νοσοκομειο μας ειπε οτι χρειαζεται ακρινογραφια για να δουμε αν εχει οντως κρεατακια ή οχι αλλα δεν το εκκρινε απαραιτητο να κανουμε.

 

Πως την εξετασαν? καλη ερωτηση....

Ο πρωτος ανοιξαμε το στοματακι και ειπε αμεσως εχει κρεατακια

Ο δευτερος εβαλε κατι στο στοματακι της μικρης και στην μυτουλα και τα ειδε απο τον υπολογιστη....

 

Και το τριτος παλι χωρις τιποτα.....

 

Τελικα το δικο σου παιδακι ολα ενταξη τωρα γλυτωσατε την εγχειρηση???

Link to comment
Share on other sites

Μαρια30 και εσενα ευχαριστω τωρα ειδα την απαντηση σου....

 

Αχ τι να κανω δεν ξερω..Ειπα να κανουμε πολλα μπανια το καλοκαιρι και να δουμε απο το φθινοπωρο.....

 

Αλλα σε λιγο εχουμε καλοκαιρι και η μυτουλα της μικρης ακομα δεν ανοιξε :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nantia ναι δεν χρειάζεται τίποτα, αλλά νομίζω ότι η ακτινογραφία είναι αυτή που δείχνη την πραγματική κατάσταση. Δηλ σε αυτές τις ηλικίες τα πιό πολλά παιδάκια έχουν μεγάλες αμυγδαλές και κρεατάκια. Με την ακτινογραφία μας έδειξε ο γιατρος σε ποιό σημείο είναι τα κρεατάκια και ποσο ανοικτή είναι η αναπνευστική οδός (φαντάσου ένα σωληνάκι που έχει πιάσει πουρί σε κάποια τμήματα και στενεύει). Γιατί όμως να το υποβάλεις σε τέτοια ταλαιπωρία (ας είναι και μικρή). Εξαλλου υπάρχει και πιθανότητα να ξαναδημιουργηθούν.

Η μικρή σου πόσες φορές έπαθε ωτίτιδα φέτος; το υγρό απορροφάται απο τα αυτάκια της, μετά τη θεραπεία; (αργεί να απορροφηθεί να ξέρεις). Κάνει άπνοιες το βράδυ; (όταν δεν είναι μπουκωμένη). Αα επίσης για το ανοικτό στόμα...ένα θα σου πώ...ο γιός μου είναι μονίμως με το στόμα ανοικτό.

αν θέλεις να σου δώσω το τηλ του γιατρού που πήγα, στείλε μου πμ!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Νάντια, το πρώτο που λένε οι γιατροί είναι κρετάκια και εγχείρηση! Μην τους ακούσεις.. Πήγαινε σε ειδικό παιδοΩΡΛ (αν δεν υπάρχει στη Θεσσαλονίκη, έλα στην Αθήνα στο Παίδων), θα δεις ότι η διάγνωση θα αλλάξει εντελώς.

Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο αυτό που έχει η μικρούλα σου. (τουλάχιστον από τα συμπτώματα που περιγράφεις-μην το παίξω και γιατρός και παρεξηγηθώ..). Το έχω ακούσει σε πάαααρααααα πολλές περιπτώσεις παιδιών μικρών.

Ο δικός μας ΩΡΛ (στο Παίδων) μας είπε ότι δεν χρειάζεται ακτινογραφία για τα κρεατάκια, και άδικα υποβάλλουμε τα παιδιά σε τέτοια εξέταση.. Τον εμπιστεύομαι, γιατί έχει φοβερή εμπειρία σε παιδάκια. Το υγρό στα αυτάκια είναι επίσης πολύ συνηθισμένο. Να έχεις τη μυτούλα της ανοιχτή (με πολύ φυσιολογικό ορό ή physiomer) και το καλοκαίρι με τα μπάνια θα συνέλθει μια χαρά.

Όταν μεγαλώσει με το καλό, αν όντως έχει κρεατάκια, κάνει και την εγχείρηση αν χρειάζεται. Έχω ακούσει ότι πλέον δεν την κάνουν σε μικρά παιδιά. Πάνω από 5 χρονών νομίζω..

O gios mou-3 H korh mou-4

weight.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Nantia ναι δεν χρειάζεται τίποτα, αλλά νομίζω ότι η ακτινογραφία είναι αυτή που δείχνη την πραγματική κατάσταση. Δηλ σε αυτές τις ηλικίες τα πιό πολλά παιδάκια έχουν μεγάλες αμυγδαλές και κρεατάκια. Με την ακτινογραφία μας έδειξε ο γιατρος σε ποιό σημείο είναι τα κρεατάκια και ποσο ανοικτή είναι η αναπνευστική οδός (φαντάσου ένα σωληνάκι που έχει πιάσει πουρί σε κάποια τμήματα και στενεύει). Γιατί όμως να το υποβάλεις σε τέτοια ταλαιπωρία (ας είναι και μικρή). Εξαλλου υπάρχει και πιθανότητα να ξαναδημιουργηθούν.

Η μικρή σου πόσες φορές έπαθε ωτίτιδα φέτος; το υγρό απορροφάται απο τα αυτάκια της, μετά τη θεραπεία; (αργεί να απορροφηθεί να ξέρεις). Κάνει άπνοιες το βράδυ; (όταν δεν είναι μπουκωμένη). Αα επίσης για το ανοικτό στόμα...ένα θα σου πώ...ο γιός μου είναι μονίμως με το στόμα ανοικτό.

αν θέλεις να σου δώσω το τηλ του γιατρού που πήγα, στείλε μου πμ!

 

Πολινα θεσσαλονικη μενω, παντως ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Nantia ναι δεν χρειάζεται τίποτα, αλλά νομίζω ότι η ακτινογραφία είναι αυτή που δείχνη την πραγματική κατάσταση. Δηλ σε αυτές τις ηλικίες τα πιό πολλά παιδάκια έχουν μεγάλες αμυγδαλές και κρεατάκια. Με την ακτινογραφία μας έδειξε ο γιατρος σε ποιό σημείο είναι τα κρεατάκια και ποσο ανοικτή είναι η αναπνευστική οδός (φαντάσου ένα σωληνάκι που έχει πιάσει πουρί σε κάποια τμήματα και στενεύει). Γιατί όμως να το υποβάλεις σε τέτοια ταλαιπωρία (ας είναι και μικρή). Εξαλλου υπάρχει και πιθανότητα να ξαναδημιουργηθούν.

Η μικρή σου πόσες φορές έπαθε ωτίτιδα φέτος; το υγρό απορροφάται απο τα αυτάκια της, μετά τη θεραπεία; (αργεί να απορροφηθεί να ξέρεις). Κάνει άπνοιες το βράδυ; (όταν δεν είναι μπουκωμένη). Αα επίσης για το ανοικτό στόμα...ένα θα σου πώ...ο γιός μου είναι μονίμως με το στόμα ανοικτό.

αν θέλεις να σου δώσω το τηλ του γιατρού που πήγα, στείλε μου πμ!

 

Πολινα θεσσαλονικη μενω, παντως ευχαριστω

 

ουππςςς δεν το πρόσεξα!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό το είχε ο μεγάλος μου γιός από δύο ετών. Περάσαμε δύσκολα με ωτίτιδες και υγρό στα αυτία. Κάναμε θεραπείες με αντιβίωση και σταγόνες στη μύτη για μεγάλα δαστήματα περιμέναμε δύο καλοκαίρια. Το αποτέλεσμα είναι ότι στα τέσσερα περίπου διαπιστώσαμε ότι το παιδί είχε απώλεια ακοής και από τα δύο αυτία. Μας είπαν ότι υπάρχει περίπτωση το υγρό να αρχίσει να πήζει μέσα στο αυτί και να δημιουργήσει συμφύσεις. Κάναμε τελικά αδενοειδεκτομή και βάλαμε σωληνάκια για παροχέτευση του υγρού. Το πρόβλημα λύθυκε άμμεσα και η επέμβαση ήταν σχεδόν ανώδυνη. Δυστυχώς λόγω της ελλατωματικής ακοής που είχε αυτά τα δύο χρόνια δεν έμαθε να λέει σωστά το σ το οποίο και δεν άκουγε σωστά. Τώρα είναι δέκα και προσπαθούμε ακόμα να το διορθώσουμε με λογοθεραπείες. Η κόρη μου μετά παρουσίαζε το φαινόμενο να αναπνέιε με ανοικτό το στόμα αλλά και να ροχαλίζει πολύ έντονα τα βράδια. Ξυπνούσε με απίστευτη γκρινια και δεν ξεκουραζόταν καθόλου στον ύπνο της. Στα τέσσερα αποφασίσαμε ΄και βγάλαμε αμυγδαλές και κρεατάκια ενώ γενικά δεν είχε προβλήμτα με ωτίτιδες και αμυγδαλίτιδες. Παρόλα αυτά το παιδί αναστήθηκε έγινε άλλος άνθρωπος και άρχισε να τρώει. Επίσης τώρα μας λέει η ορθοδοντικός ότι θα είχε και σοβαρά προβλήματα με τα δόντια αν δεν το είχαμε κάνει.

Πέρα από αυτό έμαθε και αυτή από τον μεγάλο να λέει λάθος το σ επειδή δεν είχε όμως ποτέ πρόβλημα ακοής το διόρθωσε μόνη της κατόπιν προτροπής. Ο μικρός δεν είχε κανένα από τα παραπάνω προβλήματα αλλά το σ το έμαθε κι αυτός λάθος.

Η απόφαση είναι δική σου απλά να ξέρεις ότι οι επεμβάσεις αυτές είναι πολύ απλές και μερικές φορές τα προβλήματα που έχεις όταν δε τις κάνεις είναι πιο σοβαρά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχω και εγω τον γιο μου με κρεατακια βαριας μορφης.

διαβασα οτι απ τα κρεατακια μπορει να εχει πολυ σοβαρες επιπτωσεις στην αναπτυξη του οπως(να μην περνει κιλα,ορθοδοντικα προβληματα,κακη οξυγονωση εγκεφαλου με συνεπεια ζωηραδα και ανυπακοη).

μονο και μονο απο αυτα εχω πανικοβληθει και εφοσον διαπιστωσα οτι ετσι ειναι οφειλω να ομολογησω οτι τα κρεατακια (κακη οξυγονωση)ειναι ενα πολυ σοβαρο προβλημα.

Τωρα ειμαστε σε φαση να βρουμε τους καλυτερρους ΩΡΛ να δουμε τι θα κανουμε.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΟΝΕΙΣ ΑΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ .

Συγχαρητηρια σε οσους βοηθανε με οπιονδηποτε τροπο συνανθρωπους και ειδηκα τους γονεις!!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν γίνεται πια τέτοια επέμβαση σε παιδάκια κάτω των 5 ετών πρώτη φορά το ακούω. Εγώ έβγαλα τα κρεατάκια (χωρίς καμία ν΄΄αρκωση παρακαλώ) όταν ήμουν 4, και ο ΩΡΛ είπε ότι θα έπρεπε να τα είχα αφαιρέσει νωρίτερα.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου (20 Αυγούστου γίνεται 4 χρονών) έχει κρεατάκια και υγρό στο αυτί τουλάχιστον από τα Χριστούγεννα. Σε αυτό το διάστημα έχει κάνει 2-3 ωτίτιδες που αντιμετωπίστηκαν με Ponstan ή αντιβίοση. Ροχαλίζει λίγο το βράδυ.

Μέχρι τώρα το παρακολουθούσαμε σε ΩΡΛ. Μετά την τελευταία ωτίτιδα που έπαθε πριν 3 μέρες μας είπε τον Αύγουστο να τα αφαιρέσουμε...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ειδικός ΩΡΛ για παιδιά καθώς και συμβουλές από γονείς με παρόμοιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη, προτού κάνετε οποιαδήποτε αφαίρεση στ ακρεατάκια, καλό θα ήταν να προηγηθεί μια ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ. Θα δείξει την πραγματική κατάσταση στα κρεατάκια των παιδιών σας.

 

Εγω ειχα παει σε 3 ΩΡλ ιδιωτικούς, μετά πήγα σε ακτινολόγο και τέλος σε 4ο ΩΡΛ οπου μας είπε οτι δεν συντρέχει ακόμη λόγος εγχείρισης. Αν είχα ακούσει τους 3 πρώτους θα ειχαμε κάνει την επέμβαση.

 

Απο χειμώνα, με τις ιώσεις θα δούμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΩ ΜΕ ΕΜΈΝΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ.

ΜΕΧΡΙ ΤΑ 8-9 ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑΝ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ. ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑ 10 ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΥΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΧΑΛΗΤΟ!

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΤΑ ΞΕΧΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΙ ΑΥΤΗ ΜΑΖΙ!

ΣΤΑ 23 ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΑΛΙ ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΕΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΑΦΙΑΡΕΣΗ ΣΤΑ 25 ΚΑΙ ΞΕΝΙΑΣΑ. ΤΑ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ. ΠΑΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως γνωρίζετε κάτι για την τυμπανοτομή κοινως σωληνάκια στα αυτιά? Ο Βασίλης μου (3 χρονων) έβγαλε τα κρετάκια αλλά μάλον δεν γλιτώνουμε την τυμπανοτομή

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γειά σας,

 

βάζω εδώ αυτό το βίντεο γιατί απαντάει σε όλα τα ερωτήματα που γράφουν εδώ οι μαμάδες.

 

 

λέει για το ότι μετά απο καποια χρόνια η καμπύλη των στατιστικών για τα κρεατάκια κτλ κατεβαίνει, -

αυτό όμως φυσικά και δε συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις και είμαι και εγώ μια απο αυτές,

 

όπου μια ζωή έχω ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ που γράφει αυτό το βίντεο, και όλα ξεκινούν απο αυτά τα μικρά πράγματα, τα κρεατάκια τον αδενοειδή δηλαδή.

Σε κάποιους δηλαδή δεν εξελίσσεται αυτή η καμπύλη.

Επίσης για να το πάρει κανείς απόφαση για ένα παιδί όπου υπάρχει η πιθανότητα μετά απο χρόνια να περάσει ή όχι, εξαρτάται σίγουρα απο τα συμπτώματα που έχει ένα παιδί, κατα πόσο είναι η περίπτωση βαριά.

Εαν επηρεάζει την ακοή, τον ύπνο... όλα αυτά ειναι σοβαρά συμπτώματα για ένα παιδί που βρίσκεται στην ανάπτυξή του.

 

 

η μουσική του βίντεο είναι μελό, (χωρίς λόγο !) δείτε το χωρίς μουσική.

Η αλήθεια όμως είναι αυτά που γράφει και είναι αρκετά σημαντικό θα έλεγα.

Στο τέλος εχει όλες τις θεωρίες και έρευνες που έχουν γίνει

για να τις διαβάσετε θα πατάτε για λίγο pause καθε φορά

γιατί τα δείχνει γρήγορα.

 

 

 

εδώ ειναι η ιστορία ενός παιδιού που πήγε να κάνει εγχείριση,

 

(αδενοειδεκτομή adenoidectomy και αμυγδαλεκτομή tonsillectomy )

για όσους θελουν να εξοικειωθούν με την ιδέα του τι θα αντιμετωπίσουν,

 

Δείχνει απλώς το τι λέει το παιδάκι σε διάφορες φάσεις, πριν , και λίγο μετά. (δεν περιλαμβάνει κάτι που θα σας συγχίσει, δεν κλαίει το παιδάκι αντίθετα συζητάει, και συμμετέχει)

 

στο you tube θα βρείτε και άλλα βίντεο που μιλάνε παιδιά πριν και μετά, έτσι ώστε να μπορέσετε να τα δείξετε στο παιδί σας,

(κρίμα που δεν υπάρχει κάποιο στα Ελληνικά! ) για να εξοικειωθεί και αυτό περισσότερο με την ιδέα εάν είναι σε ηλικία 5-6-7-8-9 ετών

 

 

όπως θα δείτε, το παιδί στο βίντεο είναι απόλυτα ενημερωμένο για το τι θα του συμβεί, ξέρει και το όνομα της εγχείρισης και των αδενοειδών. Φαίνεται πραγματικά ότι η προετοιμασία και η συμμετοχή των γονέων μπορεί να βοηθήσει πάρα πολυ στο να είναι η διαδικασία αυτή όσο δυνατόν λιγότερο επώδυνη για το παιδί.

 

δείτε και αυτό ειναι για παιδιά:

 

http://video.aol.com/video-detail/molly-after-tonsillectomy-and-adenoidectomy/324842549

 

χρειάζεται να υπάρξουν και τέτοια βίντεο στα Ελληνικά.

Όποιος γονέας θα έκανε κάτι τέτοιο, πραγματικά, θα βοηθούσε πολύ τόσα άλλα παιδιά για να αισθανθούν καλύτερα πριν απο κάτι τέτοιο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

για τα σωληνάκια είδα καποιο βίντεο αλλα δεν το αποθήκευσα,

και εδειχνε τι και πως ειναι.... αν ρωτήσεις απο τον γιατρό σου τον λατινικό ορισμό, και τον βαλεις στο youtube θα βρείς πολλά ενημερωτικά βίντεο..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βρήκαμε λύση στις ωτίτιδες με τα εξής:

Υπερβολικά συχνό φύσιμα μύτης (σχεδόν συνέχεια όταν έχει μύξα)

3 φορές την ημέρα Physiomer αρχικά και τώρα τελευταία το αντίστοιχο της Johnson που είναι ακόμα καλύτερο.

Μαστίχες αρκετές για να περνάει αέρας από τις σάλπιγγες στο μέσο ούς.

Νερό πολύ για ενυδάτωση και ρευστοποίηηση της μύξας.

Otrivin μόλις πάει να μπουκώσει η μύτη.

Με όλα τα παραπάνω, αν και τα κρεατάκια υπάρχουν σταμάτησαν οι ωτίτιδες!

 

 

ΥΓ. Κάποιοι ΩΡΛ επέμεναν να αφαιρέσουμε τα κρεατάκια, τελικά καλά κάναμε που δεν τους ακούσαμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Nantia ναι δεν χρειάζεται τίποτα, αλλά νομίζω ότι η ακτινογραφία είναι αυτή που δείχνη την πραγματική κατάσταση. Δηλ σε αυτές τις ηλικίες τα πιό πολλά παιδάκια έχουν μεγάλες αμυγδαλές και κρεατάκια. Με την ακτινογραφία μας έδειξε ο γιατρος σε ποιό σημείο είναι τα κρεατάκια και ποσο ανοικτή είναι η αναπνευστική οδός (φαντάσου ένα σωληνάκι που έχει πιάσει πουρί σε κάποια τμήματα και στενεύει). Γιατί όμως να το υποβάλεις σε τέτοια ταλαιπωρία (ας είναι και μικρή). Εξαλλου υπάρχει και πιθανότητα να ξαναδημιουργηθούν.

Η μικρή σου πόσες φορές έπαθε ωτίτιδα φέτος; το υγρό απορροφάται απο τα αυτάκια της, μετά τη θεραπεία; (αργεί να απορροφηθεί να ξέρεις). Κάνει άπνοιες το βράδυ; (όταν δεν είναι μπουκωμένη). Αα επίσης για το ανοικτό στόμα...ένα θα σου πώ...ο γιός μου είναι μονίμως με το στόμα ανοικτό.

αν θέλεις να σου δώσω το τηλ του γιατρού που πήγα, στείλε μου πμ!

 

Πολινα θεσσαλονικη μενω, παντως ευχαριστω

 

αν και μενω γρεβενα μπορω αν θες να σου συστησω ενα πολυ καλο ΩΡΛ θεσ/νικη. ειναι καθηγητης πανεπιστημιου. πηγα σε αυτον για αλλο προβλημα και ενω 3 αλλοι ωρλ μου συνεστησαν χειρουργειο αυτος μου ειπε να το αποφυγω. απο τοτε δεν τον αλλαζω.

ψαξτο λιγο με τα κρεατακια. μην το αφηνεις. μαθητης μου (διδασκω σε φροντηστηριο) κοντεψε να μεινει κωφαλαλο το παιδι γιατι δεν τον πηραν χαμπαρι οτι απο τα πολλα κρεατακια δεν ακουγε σωστα. ευτυχως τον εγχειρησαν πριν σοβαρεψει το θεμα (στα 7 χρονια). τωρα ειναι 12. σορυ αν πικρανα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα στην παρεα θα ηθελα και εγω να σας πω οτι αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα ο γιος μου 3,5 ετων με τα ιδια συμπτωματα ομως η διαφωρα ειναι οτι κανει και απνοιες το βραδυ περιτο να σας πω ποσο πολυ ροχαληζη το μονο που δεν εκανα ηταν να παω στο νοσοκομειο η 3 γιατροι μου ειπαν επεμβαση να παω και στο νοσοκομειο ?η να την κανω τελικα σε ιδιοτη ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες, καλημέρα!!!

Με τη μικρή μου αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τα ίδια συμπτώματα. Ροχαλητό πολύ και βαρύ, λες κι έχω τον παπού στο σπίτι, όλο το χειμώνα ωτίτιδες κι ιώσεις με μίξες, και, βέβαια, επειδή αναφέρθηκε, ξυπνάει το βράδυ, κάνει ταραχώδη ύπνο. Είναι γενικά ένα παιδί ζωηρό, σε σημείο εξάντλησης. Ρώτησα τον παιδίατρο της κι είπε ότι έχει κρεατάκια και το καλοκαίρι να κάνει πολλά μπάνια. Το φθινόπωρο να την δει πάλι. Όταν ρώτησα για εγχείριση ήταν αρνητικός. Μόνο σε περίπτωση άπνοιας, είπε ότι πρέπει να επισπεύσουμε την εγχείριση.

Όμως, το παιδάκι μου υποφέρει. Τώρα, που συνήρθαμε κάπως από τις ιώσεις, ψάχνω να βρω κάποιον καλό ΩΡΛ στο Παίδων για να την δει και να δούμε. Εάν ξέρετε κάποιον, παρακαλώ, ή ακόμη κι ιδιωτικά, αρκεί να μπορέσει να δώσει λύση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς αντιμετωπίσαμε αυτό το πρόβλημα με τα κρεατάκια. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν πήγε στο προνήπιο οπου ήταν άρρωστος τη μισή και βάλε σχολική χρονιά γι αυτό και δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί και στο σχολείο.Τα συμπτώματα ήταν δύσπνοια, βουλωμένη μύτη μύξες αναπνοή από το στόμα που μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες και γενικά ταλαιπωρία μεγάλη. Φάρμακα με το τσουβάλι aerius, xozal, singulair φυσιολογικούς ορούς σπρέυ για τη μύτη κλπ. Καναμε μια εξέταση που λέγεται δεικτής ige

και βρέθηκε τελικά ότι το παιδί είναι άκρως αλλεργικό πήγαμε σε έναν καθηγητή στο Αγία Σοφία που μας έδωσε μια θεραπεία δεν τον πιστέψαμε βγάλαμε τα κρεατάκια και επιστρέψαμε στο μηδέν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα

Αντιμετωπιζω και εγω οπως εσεις το ιδιο προβλημα με την κορη μου (ειναι 3 ετων). Επειδη ειμαστε απο επαρχια θελω να επισκεφτουμε παιδοωρλ στο Παιδων. Μηπως μπορειτε να μου συστησετε καποιον?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μανούλες, εμείς επισκεφθήκαμε το ΠΑΙΔΩΝ στις 3-8 και μας είπαν ότι καλοκαίρι δεν κοιτάζουν τέτοια πράγματα, εφόσον το παιδί δεν έχει κάνει ή δεν έχει ολοκληρώσει τα μπάνια στη θάλασσα. Έτσι, κλείσαμε πάλι ραντεβού για τις 28-9, όπου περιμένουμε να δούμε τι θα μας πουν. Η αλήθεια είναι, πάντως, ότι το ροχαλητό έχει ηρεμήσει και κάνει πιο ήσυχο ύπνο. Οψόμεθα.

Για τη μανούλα που ρωτάει για ΩΡΛ στο ΠΑΙΔΩΝ, έχει αναφερθεί κι εδώ το όνομα του κου Χουλάκη, κι από ό,τι μου έχουν πει είναι ο καλύτερος. Τώρα εάν θα την δει αυτός, δεν ξέρω.

Θα σας κρατάω ενήμερες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...