Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 2012 ΣΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


Recommended Posts

Καλημέρα και εύχομαι να έχουμε ένα όμορφο Σ/Κ.

Έχω ένα ερώτημα και θα ήθελα όποιος μπορεί να απαντήσει.Υπάρχει καμμιά μανούλα που γέννησε το 2012 με καιδαρική τομή σε κλινική μη συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΠΥ και να έχει πάρει το επίδομα τοκετού?

Γιατί εγώ γέννησα στις 15/2 και δεν έχω πάει ακόμα (περιμένω τον σαραντισμό) και θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται προτού πάω στο ΙΚΑ και αρχίζω να μαλώνω με έναν υπάλληλο που είχα ρωτήσει πριν γεννήσω και μου είχε πει ότι αν γεννήσω με καισαρική να το ξεχάσω το επίδομα.Όποια είναι στην δική μου περίπτωση ας με πληροφορήσει παρακαλώ!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το δίνουν πλέον. Εγώ γέννησα στις 11.02.2012 και από το ικα Καλλιθέας (ΡΕΑ γέννησα) μου είπαν ότι πλέον δεν το δίνουν. Βέβαια μου είπαν να ξαναρωτήσω μήπως και άλλαξε κάτι αλλά ακρη δεν βγάζω. Αν έχεις νεότερα ενημέρωσε σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ακόμα και τον "παλιο καλο καιρο" (εγω γεννησα το 2009 και το 2010) το επιδομα καισαρικής αργούσε πολυ, θυμαμαι ότι ειχα παρει όοολα τα άλλα επιδοματα, κοντευα να επιστρέψω στη δουλεια και καπου εκει (στο τριμηνο-τετραμηνο) με ειδοποιούσαν για το επιδομα καισαρικής. ίσως διαφερει από περιοχή σε περιοχή βεβαια.

τωρα τι γίνεται δεν ξερω. νομιζα ότι οσες γεννανε σε ιδιωτικό μαιευτήριο παιρνουν κανονικά τα επιδοματα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως ακόμα και τον "παλιο καλο καιρο" (εγω γεννησα το 2009 και το 2010) το επιδομα καισαρικής αργούσε πολυ, θυμαμαι ότι ειχα παρει όοολα τα άλλα επιδοματα, κοντευα να επιστρέψω στη δουλεια και καπου εκει (στο τριμηνο-τετραμηνο) με ειδοποιούσαν για το επιδομα καισαρικής. ίσως διαφερει από περιοχή σε περιοχή βεβαια.

τωρα τι γίνεται δεν ξερω. νομιζα ότι οσες γεννανε σε ιδιωτικό μαιευτήριο παιρνουν κανονικά τα επιδοματα.

 

Παίρνεις κανονικά όλα τα επιδόματα αλλά σταμάτησαν να χορηγούν μόνο το επίδομα καισαρικής. Τα υπόλοιπα τα δίνουν αλλά όπως ανέφερες το πότε είναι ανάλογα με την περιοχή που μένεις.

Link to comment
Share on other sites

Η κουνίαδα μου γέννησε 10/1 και πήρε 900Ε.Γέννησε στο Ρέα

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κουνίαδα μου γέννησε 10/1 και πήρε 900Ε.Γέννησε στο Ρέα

 

Το ΡΕΑ είναι ιδιωτικό μαιευτήριο έτσι δεν είναι?Τα 900,00 είναι το επίδομα τοκετού αφού τα έξτρα που έπαιρνες για την καισαρική γύρω στα 300,00 πλέον σε μη συμβεβλημένη κλινική δεν τα παίρνεις αφού ο ΕΟΠΥΥ θεωρεί ότι μπήκες στην κλινική σαν ιδιώτης και όχι σαν ασφαλισμένος ώστε να σου καλύψει έξοδα νοσηλείας.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, τα 900 ευρώ τα δίνει το ικα όπως και το επίδομα λοχείας κανονικά. Έκοψε το επίδομα καισαρικής και χειρουργείου που είναι γύρω στα 250 ευρώ και αν κάνεις ένσταση και κερδίσεις παίρνεις άλλα 300 ευρώ. Ήταν για τη διαφορά που πλήρωνες στο νοσοκομείο λόγω χειρουργείου και φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Α συγνώμη νόμιζα πως η ερώτηση αφορούσε το επίδομα τοκετού:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ή μάλλον υπήρχε επίδομα καισαρικής; Εγώ είμαι στο ΙΚΑ κ γέννησα το 2010, όλα τα επιδόματα που πήρα μου τα κράτησαν κανονικά από το μισθό μου μετά εκτός από το επίδομα τοκετού που ήταν εκεί γύρω στα 900 ευρώ που ουσιαστικά αυτό είναι το επιπλέον. Για το επίδομα καισαρικής έπρεπε να κάνεις κάποια ενέργεια επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α συγνώμη νόμιζα πως η ερώτηση αφορούσε το επίδομα τοκετού:)

 

Για το επίδομα τοκετού είναι η ερώτηση.Ξέρεις σε ποιο ΙΚΑ ανήκει η κουνιάδα σου?

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Για το επίδομα τοκετού είναι η ερώτηση.Ξέρεις σε ποιο ΙΚΑ ανήκει η κουνιάδα σου?

 

ωραία λοιπόν, το επίδομα τοκετού που πήρε είναι 900Ε. Στο ΙΚΑ Κορυδαλλού ανήκουμε.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

ωραία λοιπόν, το επίδομα τοκετού που πήρε είναι 900Ε. Στο ΙΚΑ Κορυδαλλού ανήκουμε.

ανηκω κ εγω στο ικα κορυδαλλου κ γεννησα 4/1.. το επιδομα τοκετουδεν το πηρα ακομα.μας ειπαν θα μπει καποια στιγμη αλλα δεν ξερουν ποτε κ να μην πηγαινουμε λεει συνεχεια να ρωταμε γιατι δεν ξερουν κ εκεινοι.ξερεις ποτε ακριβως το πηρε?? οσο για το επιδομα καισαρικης δεν μας το δινουν παροτι πληρωσαμε κανονικοτατα το ΙΑΣΩ..:evil::evil:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

ανηκω κ εγω στο ικα κορυδαλλου κ γεννησα 4/1.. το επιδομα τοκετουδεν το πηρα ακομα.μας ειπαν θα μπει καποια στιγμη αλλα δεν ξερουν ποτε κ να μην πηγαινουμε λεει συνεχεια να ρωταμε γιατι δεν ξερουν κ εκεινοι.ξερεις ποτε ακριβως το πηρε?? οσο για το επιδομα καισαρικης δεν μας το δινουν παροτι πληρωσαμε κανονικοτατα το ΙΑΣΩ..:evil::evil:

 

Νομίζω πως δεν έχει πολλέσ μέρες που το πήρε. Μήπως πχ κατέθεσε τα χαρτιά πιο γρήγορα?Τι να πω..δεν ξέρω..Πάντως καισαρικής όχι δεν πήρε ακόμη.Εδώ εγώ γεννησα 16/11 και το πήρα πριν λίγες μέρες το καισαρικής.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνουν τους άμοιρους Έλληνες πολίτες.Χτες σε μία ενημερωτική εκπομπή στην τηλεόραση είπανε ότι το επίδομα τοκετού δεν το δικαιούνται όσες γέννησαν με καισαρική σε μη συμβεβλημένη κλινική.Πλησιάζουν οι μέρες που σαραντίζω και θα πρέπει να πάω στο ΙΚΑ και από τώρα αγχώνομαι για την μάχη που πρόκειται να δώσω και για τον καυγά που σίγουρα θα στηθεί.

Καμμιά άλλη μανούλα που το πήρε υπάρχει βρε κορίτσια?Για να έχω κάτι να αντιτάξω σε αυτά που θα μου πουν στο ΙΚΑ.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μας τρελάνουν τους άμοιρους Έλληνες πολίτες.Χτες σε μία ενημερωτική εκπομπή στην τηλεόραση είπανε ότι το επίδομα τοκετού δεν το δικαιούνται όσες γέννησαν με καισαρική σε μη συμβεβλημένη κλινική.Πλησιάζουν οι μέρες που σαραντίζω και θα πρέπει να πάω στο ΙΚΑ και από τώρα αγχώνομαι για την μάχη που πρόκειται να δώσω και για τον καυγά που σίγουρα θα στηθεί.

Καμμιά άλλη μανούλα που το πήρε υπάρχει βρε κορίτσια?Για να έχω κάτι να αντιτάξω σε αυτά που θα μου πουν στο ΙΚΑ.

 

του τοκετού εγώ το πήρα κανονικά και γεννησα στο Ρεα στις 11.02. Είναι 900ευρώ πλέον. Αυτό που δεν μου δίνουν είναι το επίδομα κασαρικής. Αν σου πουν κάτι διαφορετικό ενημέρωσε μας! Καλή υπομονή! Να μας ζήσουν τα παιδάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ή μάλλον υπήρχε επίδομα καισαρικής; Εγώ είμαι στο ΙΚΑ κ γέννησα το 2010, όλα τα επιδόματα που πήρα μου τα κράτησαν κανονικά από το μισθό μου μετά εκτός από το επίδομα τοκετού που ήταν εκεί γύρω στα 900 ευρώ που ουσιαστικά αυτό είναι το επιπλέον. Για το επίδομα καισαρικής έπρεπε να κάνεις κάποια ενέργεια επιπλέον;

 

έπρεπε να κατεθεσεις στο ικα που ανήκει το νοσοκομείο που γέννησες τα χαρτιά που σου έδωσε το νοσοκομείο για την καισαρική, το χαρτί που αναφέρει το λόγω της υποχρεωτικής καισαρικής αντι φτ και την απόδειξη που αναφέρεται αναλυτικά ο κατάλογος με τη φαρμακευτική αγωγή που σου χορήγησαν.

Link to comment
Share on other sites

του τοκετού εγώ το πήρα κανονικά και γεννησα στο Ρεα στις 11.02. Είναι 900ευρώ πλέον. Αυτό που δεν μου δίνουν είναι το επίδομα κασαρικής. Αν σου πουν κάτι διαφορετικό ενημέρωσε μας! Καλή υπομονή! Να μας ζήσουν τα παιδάκια μας!

 

ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ !

Από το πρωί το παίζω δικηγόρος και ψάχνω όλες τις εγκυκλίους σχετικά με το επίδομα γιατί την Τρίτη θα πάω στο ΙΚΑ και πρέπει να είμαι ετοιμοπόλεμη....Σε ποιο ΙΚΑ ανήκεις και σου το έδωσαν?

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ !

Από το πρωί το παίζω δικηγόρος και ψάχνω όλες τις εγκυκλίους σχετικά με το επίδομα γιατί την Τρίτη θα πάω στο ΙΚΑ και πρέπει να είμαι ετοιμοπόλεμη....Σε ποιο ΙΚΑ ανήκεις και σου το έδωσαν?

 

Ανήκω στο ικα Αγίας Παρασκευής και για το καισαρικής έπρεπε να το δώσω στο ικα Καλλιθέας. Δεν μπορούν να μη στο δώσουν έτσι κι αλλιώς γιατί και τώρα να το σταμάτησαν έχεις γεννήσει από φεβρουάριο που ίσχυε. Έτσι νομίζωτουλάχιστον, αν και έτσι όπως είναι τα πράγματα...τι να πω. Καλό κουράγιο και ελπίζω να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω στο ικα Αγίας Παρασκευής και για το καισαρικής έπρεπε να το δώσω στο ικα Καλλιθέας. Δεν μπορούν να μη στο δώσουν έτσι κι αλλιώς γιατί και τώρα να το σταμάτησαν έχεις γεννήσει από φεβρουάριο που ίσχυε. Έτσι νομίζωτουλάχιστον, αν και έτσι όπως είναι τα πράγματα...τι να πω. Καλό κουράγιο και ελπίζω να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

 

Σε ευχαριστώ.Με τόσα που έχω ακούσει και ειδικά από το ΙΚΑ Αριστοτέλους που ανήκω εγώ με έχει πιάσει το στομάχι μου.Γιατί αυτά τα 900,00 και ανάγκη τα έχουμε αλλά είναι που με πιάνουν τα νεύρα που προσπαθούν να κάνουν περικοπές στερώντας από τις γυναίκες που γέννησαν κάτι που τους ανήκει.Δύσκολες εποχές για να κάνεις συναλλαγές με το ΙΚΑ.....

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα .

Λοιπον τι επιδοματα δικεουμαστε εμεις που θα γεννησουμε με καισαρικη ????Τι ποσο δλδ ?

Εγω θα γεννησω με το καλο σε διμοσιο νοσοκομιο.

 

Αν γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο σίγουρα δεν δικαιούσαι επίδομα καισαρικής (ούτε πριν την ενοποίηση θα το έπαιρνες,αφορά μόνο τα ιδιωτικά) και χωρίς να είμαι σίγουρη (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ούτε και επίδομα τοκετού.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα .

Λοιπον τι επιδοματα δικεουμαστε εμεις που θα γεννησουμε με καισαρικη ????Τι ποσο δλδ ?

Εγω θα γεννησω με το καλο σε διμοσιο νοσοκομιο.

Καλημερα ksanthi.Η συζυγος μου θα γεννησει με το καλο στο αττικο.Ρωτησα αν δικαιουμαστε τιποτα επιδοματα και μας ειπαν μονο κυησης και λοχειας.Του τοκετου πλεον δεν το δινουν,απλα δεν πληρωνεις το νοσοκομειο.Το κανονιζουν αυτοι με το ταμειο σου,εκτος αν θελεις να κανεις αναβαθμιση του δωματιου σου που θα πληρωσεις την διαφορα

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ksanthi.Η συζυγος μου θα γεννησει με το καλο στο αττικο.Ρωτησα αν δικαιουμαστε τιποτα επιδοματα και μας ειπαν μονο κυησης και λοχειας.Του τοκετου πλεον δεν το δινουν,απλα δεν πληρωνεις το νοσοκομειο.Το κανονιζουν αυτοι με το ταμειο σου,εκτος αν θελεις να κανεις αναβαθμιση του δωματιου σου που θα πληρωσεις την διαφορα

 

 

Με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας στον κοσμο.

Αυτα τα δυο ( κυησης και λοχειας) ποσο ειναι περιπου ?

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας στον κοσμο.

Αυτα τα δυο ( κυησης και λοχειας) ποσο ειναι περιπου ?

Σου ευχομαι και γω με την σειρα μου να σου πανε ολα καλα.:PΠοτε με το καλο?Εμεις εχουμε μελλον,τον Σεπτεμβριο.Τα επιδοματα βγαινουν βαση τον μισθο που επαιρνες(πανω κατω ο μισθος σου)Αυτα θα στα υπολογισουν στο ικα και στον οαεδ

tdmnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...