Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΙΚΑ-ΟΑΕΔ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα και χαιρετίζω όλους.

 

Είμαι ένας επικείμενος νέος πατέρας, τον ερχόμενο Απρίλιο περιμένω να γεννηθεί το νέο μέλος της οικογένειάς μας (του οποίου το φύλο δεν γνωρίζουμε ακόμη). Εγώ είμαι μηχανικός με ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ και εργάζομαι ως μισθωτός ιδιωτικός υπάλληλος. Η γυναίκα μου είναι καθηγήτρια ξένων γλωσσών και εργάζεται σε ιδιωτικό φροντιστήριο με σύμβαση ορισμένου χρόνου (Σεπτέμβριος-Μάιος) η οποία κάθε χρόνο ανανεώνεται και τα καλοκαίρια παίρνει επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.

 

Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω (και παρακαλώ πολύ όποιον γνωρίζει να μας φωτίσει!!!) είναι οι εξής:

 

1) Τα επιδόματα λοχείας, τοκετού και ότι άλλο δικαιούμαστε τα παίρνει υποχρεωτικά η γυναίκα μου από το ΙΚΑ ή μπορώ να τα πάρω εγώ από το δικό μου ταμείο (στο ΤΣΜΕΔΕ το επίδομα τοκετού είναι 2500€).

2) Η γυναίκα μου πως μπορεί να πληρώνεται κατά τις μέρες της άδειας των 119 ημερών πριν και μετά τη γέννα? Από το ΙΚΑ ή από τον ΟΑΕΔ?

3) Το ποσό αυτό πως υπολογίζεται βάσει του μισθού?

4) Κάπου είδα πως το επίδομα τοκετού για το ΙΚΑ αυτή τη στιρμή είναι 1007€? Πότε το παίρνεις αυτό?

5) Επειδή η γέννα θα είναι με καισαρική τομή υπάρχουν κάποιες επιπλέον παροχές για εμάς?

6) Οι ιατρικές εξετάσεις πριν από τη γέννα που γίνονται σε ιδιωτικές κλινικές καλύπτονται από το ΙΚΑ? Με ποιον τρόπο?

7) Οι ιατρικές επισκέψεις πριν από τη γέννα που γίνονται σε ιδιωτικές κλινικές καλύπτονται από το ΙΚΑ? Με ποιον τρόπο?

8 ) Τα έξοδα της ιδιωτικής κλινικής που θα γεννήσουμε καλύπτονται από το ΙΚΑ ως ένα ποσό? Με ποιον τρόπο?

9) Από τον ΟΑΕΔ παίρνει κάποιο επίδομα η γυναίκα μου?

10) Τί είναι η άδεια μητρότητας?

 

Συγνώμμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων, αλλά όπως καταλαβαίνετε οι απορίες μου είναι πάρα πολλές και στο ΙΚΑ δεν υπάρχει κανένας να μας βοηθήσει. Τα έξοδα επίσης είναι πάρα πολλά, τα έσοδα όπως σε όλους λίγα και αναζητούμε τουλάχιστον να διεκδικήσουμε αυτά που δικαιούμαστε και πληρώνουμε στα ασφαλιστικά ταμεία τόσα χρόνια...

 

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κατάσταση μας είναι παρόμοια, δηλ. εγώ είμαι καθηγήτρια στο φροντιστήριο και ο άνδρας μου μηχανικός με ΤΣΜΕΔΕ.

Απ' ότι ξέρω δεν μπορεί η γυναίκα σου να πάρει τίποτα από το ταμείο σου επειδή έχει τη δική της την ασφάλεια (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθως). Δικαιούται 56 μέρες πριν και 63 μέρες μετά τον τοκετό να πληρωθεί από το ΙΚΑ (άδεια μητρότητας και λοχείας) και να πάρει το βοήθημα τοκετού. Απ' ότι ξέρω τίποτα άλλο δεν καλύπτει το ΙΚΑ.

Τις εξετάσεις μπορεί να τις καλύψει αν τις γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ και να τις κάνει εκεί. Και κάποιες αλλές μπορεί να τις κάνει έξω αν τις εγκρίνει ο ελεγκτής του ΙΚΑ, δηλ. ας πούμε την αυχενική την έκανα έξω, την πλήρωσα, κατέθεσα χαρτιά και πήρα ένα ποσό πίσω. Αρκετές κλινικές έχουν έκπτωση για ΙΚΑ όταν πρόκειται για καισαρική, αυτό να ρωτήσετε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

και, ναι, για επίδομα μητρότητας υποβάλλει χαρτιά όταν μπει σ' αυτές τις 56 μέρες και μετά. για το βοήθημα τοκετού θα πάει (ή θα πας εσύ με μια εξουσιοδότηση) μετά τη γέννα. και μετα υποβάλλετε και για το επίδομα λοχείας.

Απ' ότι κατάλαβα για μας τις ωρομίσθιες το ποσό που μας αναλογεί υπολογίζεται λίγο διαφορετικά από τους κανονικούς μισθωτούς.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυτά που ξέρω από τη δική μου περίπτωση

 

1) Καλύτερα να ρωτήσεις το ΤΣΜΕΔΕ . Η γυναίκα σου ούτως ή άλλως θα πληρωθεί τις παροχές της εφόσον εχει συμπληρώσει 200 ημέρες ασφάλισης τα 2 τελευταία χρόνια.

2)Η γυναίκα σου εφόσον τώρα εργάζεται , θα πληρωθεί τις 56 ημέρες πριν και τις 63 μετα τον τοκετό από το ΙΚΑ . Όλες τις λεπτομέρειες για το πότε ακριβώς πρέπει να της γραψουν τις συγκεκριμένες άδειες μπορείς να τις βρεις στο http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/money/home.cfm όπου αναγράφονται και τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχει μαζί της. Οταν εγώ πληρωθηκα τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας μου τα έδωσαν επιτόπου και μετρητά , τώρα από ό,τι ξέρω δίνεις φωτοτυπία του βιβλιαρίου τραπέζης όπου η γυναίκα σου πρέπει να είναι η πρώτη δικαιούχος.

3)Το ποσό των επιδομάτων υπολογίζεται βάσει του ημερομισθίου/ωρομισθίου της

4)Το επίδομα τοκετού για φυσιολογικό τοκετό είναι κάτω από 1000 ευρώ (γύρω στα 900) αλλά για καισαρική τομή ειναι παραπάνω γιατί η καισαρική θεωρείται επέμβαση. Το επίδομα τοκετού το παίρνεις μετά τον τοκετό (μπορείς και την ίδια μέρα που θα πάρεις της λοχείας να πάρεις και αυτό) Επίσης να ξέρεις ότι το επίδομα τοκετού προσαυξάνεται (νομίζω 10% αν θυμάμαι καλά) εφόσον ασφαλίσετε το παιδί στο ΙΚΑ. Αν το αποφασίσετε αυτό θα πρέπει πρώτα να ασφαλίσετε το παιδί και μετά να πληρωθείτε τα επιδόματα λοχείας και τοκετού.

5)Σου απάντησα παραπάνω

6) Δυστυχώς δεν το γνωρίζω , είχα ιδιωτική ασφάλιση και την χρησιμοποίησα σε κάποιες περιπτώσεις

7)Οταν λες επισκεψη σε ιδιωτικές κλινικές εννοείς στον γυναικολόγο της? Δε νομίζω να καλύπτονται

:cool:Όσον αφορά την καισαρική δεν γνωρίζω πολλά γιατί ειχα φυσιολογικούς τοκετούς. Απ'ότι ξέρω πάντως στο ΙΑΣΩ που γέννησα μια φορά την εβδομάδα υπήρχε κι ελεγκτής του ΙΚΑ για αυτές τις περιπτώσεις. Η διπλανή μου που γέννησε με καισαρική μου είχε πει ότι το ΙΚΑ καλύπτει ένα σημαντικό μερος των νοσηλειων του ΙΑΣΩ και τα χαρτιά έπρεπε να τα καταθέσεις στο ΙΚΑ Αμαρουσίου. Κάτι παραπάνω πρέπει να ισχύει για τις καισαρικές ψάξτο λίγο καλύτερα.

9)Από τον ΟΑΕΔ παίρνει επίδομα μετά τον τοκετό. Αυτό γίνεται αφού πληρωθεί όλα τα επιδόματα από το ΙΚΑ. Το ΙΚΑ θα της δώσει μια βεβαίωση όπου θα αναγράφονται και τα τρία επιδόματα (κυοφορίας,λοχείας και τοκετού) Με αυτή τη βεβαίωση και με κάποια άλλα δικαιολογητικά θα πάει στον ΟΑΕΔ να της βγάλουν το ανάλογα επίδομα

10) Προφανώς εννοείς την εξαμηνιαία άδεια μητρότητας την οποία παίρνει (αν θέλει) μετά την άδεια λοχείας . Ειναι όπως σου είπα 6μηνη και πληρώνεται τον βασικό μισθό (εγώ έπαιρνα γύρω στα 670 ευρώ/μήνα το 2010) Τώρα δεν ξέρω πόσο έχει πάει με τις τελευταίες εξελίξεις. Την εξαμηνη αυτή άδεια την παίρνει μετά το πέρας της άδειας λοχείας και της ετήσιας αδειάς της (δηλαδή ο ΟΑΕΔ σου λέει ότι πρέπει να πάρεις υποχρεωτικά και την ετήσια άδειά σου από τον εργοδότη σου πχ 20 μέρες) για να ξεκινήσεις την άδεια μητρότητας.

 

Κάτι τελευταίο. Δεν ξέρω που δουλεύεις. Εάν σας έχουν ομαδικό συμβόλαιο σε ιδιωτική ασφαλιστική στην εταιρεία που δουλεύεις ψάξτο κι εκει΄μήπως παιρνεις και από εκεί κανένα επίδομα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αν θέλεις καμμιά άλλη πληροφορία θα χαρώ να σας βοηθήσω

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με βοηθήσατε αρκετά, δυστυχώς μερικές απορίες σκόμη μου μένουν. Για παράδειγμα η γυναίκα μου φθάνει κατά πάσα πιθανότητα τα 185 ένσημα από την πιθανή ημερομηνία τοκετού και όχι τα 200... Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χάσει τα επιδόματα (εκτός από το εφάπαξ του τοκετού) ή μπορεί να εξαγοράσει τα ένσημα? Συμφέρει όμως αυτό? Ο μέσος μισθός της από τα φροντιστήρια τα τελευταία 2 χρόνια ήταν 450-500 €. Αξίζει τον κόπο ή τελικά το επίδομα λοχείας θα είναι 100 € το μήνα και τελικά πληρώσουμε περισσότερα για να εξαγοράσουμε τα ένσημα?

 

Αυτό που θα μπορούσες ίσως να με διαφωτίσεις είναι το τί γίνεται όταν ξεκινήσει η άδεια πριν τη γέννα, όπου έχει ήδη υπογράψει συμβόλαιο με τον εργοδότη της (ορισμένου χρόνου μέχρι τον Μάιο, νομίζω). Θα πληρώνεται από τον εργοδότη κανονικά σαν να δούλευε? Επίσης, στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ θα μπορέσει να μπει όπως κάνει κάθε χρόνο το καλοκαίρι?

 

Συγνώμη για τις πολλές απορίες μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τσέκαρέ το αυτό με τα ένσημα γιατί επειδή ειναι ωρομίσθια μπορεί και να μην ισχύει αυτό και να ανησυχείς άδικα.

Όσον αφορά την άδεια κυοφορίας (πριν τον τοκετό): αυτές οι 56 ημέρες ουσιαστικά πληρώνονται από το ΙΚΑ όχι από τον εργοδότη . Το ίδιο και οι 63 μέρες μετά.

Όσον αφορά το τελευταίο ερώτημα με προβλημάτισες λίγο. Η γυναίκα σου θα γεννήσει τον Απρίλιο .Δεν ξέρω αν μπορεί ο εργοδότης της να την απολύσει τον Μαιο . Για τις εταιρείες τουλάχιστον ο εργοδότης δεν μπορεί να απολύσει την μητέρα αν δεν συμπληρωθεί 1 χρόνος απο την γέννηση του παιδιού. Αν επειδή ειναι ωρομίσθια έχει το δικαίωμα αυτό τότε η λογική μου λέει ότι εφόσον θα είναι άνεργη δεν θα πάρει την εξαμηνιαία άδεια . Πάντως θα ρωτήσω και την αδελφή μου που στο παρελθόν ήταν καθηγήτρια στα φροντιστήρια και θα επανέλθω.

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν απολύεται από τον εργοδότη αλλά λύεται η σύμβαση ορισμένου χρόνου που έχει υπογράψει. Αυτό εννοούσα...

 

Επίσης, εμείς έχουμε ήδη κάνει κάποιες εξετάσεις (π.χ. αυχενική διαφάνεια και εξετάσεις αιματολογικές προγεννετικού ελέγχου) σε ιδιωτικό εργαστήριο και έχουμε ήδη πληρώσει περίπου 300 € για αυτές. Μπορούμε εκ των υστέρων να ζητήσουμε από το ΙΚΑ να μας τις γράψει και να πάρουμε κάποια χρήματα πίσω? Με ποια διαδικασία? Γιατί αν είναι να φάμε μέρες για να πάρουμε πίσω 20 €...

Link to comment
Share on other sites

oson afora ta ensima - to idio (200 ensima) ishiei kai gia tous oromisthious, dil. 2 mines prin tin pithani imerominia prepei na ta ehei simplirosi. an tis leipoun liga, as kanonisei apo tora na tis ta valoun apo to frontistirio kai na tous plirosete eseis (ipologise 6 evro ana ensimo).

de nomizo oti tora kathisterimena mporoun na sas grapsoun autes tis exetaseis, alla mporeite na to kanete me oles tis epomenes.

pos epairne i ginaika sou epidoma anergias ta proigoumena hronia an den eihe ensima? Ego persi den mporesa na paro giati den eiha 120 ensima simpliromena.

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα ενεργίας το έπαιρνε κανονικά μέχρι και φέτος το καλοκαίρι, μόνο φέτος δεν συμπληρώνει τα ένσημα λόγω της φετινής χρονιάς (Σεπτέμβριος 2011-Μάιος 2012) γιατί 2 από τα 3 φροντιστήρια που εργαζόταν δεν συμπλήρωσαν τμήμα για παιδιά και άρα δεν υπέγραψε νέα σύμβαση. Οπότε με ένα μόνο φροντιστήριο (5-6 ώρες την εβδομάδα) όπως καταλαβαίνεις τα ένσημα δεν συμπληρώνονται... Από το ΙΚΑ νομίζεις ότι δεν μπορεί να εξαγοράσει τα ένσημα? Γιατί είναι δύσκολο να ζητήσει από το φροντιστήριο να της τα βάλει και μετά να τα πληρώσουμε εμείς (το φροντιστήριο είναι πολύ νομότυπο και μάλλον δεν θα μπορέσει).

 

Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πει αν το επίδομα κοφορείας και λοχείας έχει κάποιο κατώτερο όριο, γιατί εμείς με τους μισθούς των τελευταίων 2 ετών που έπαιρνε η γυναίκα μου από τα φροντιστήρια μάλλον για εκεί μας βλέπω.

 

Αχ βρε κορίτσια, είναι πολύ υποτιμημένο το επάγγελμά σας. Σπουδάζετε τόσα χρόνια, ασκείτε λειτούργημα παιδαγωγώντας παιδιά και αμοίβεστε με ψίχουλα. Για να μη μιλήσω για τις παροχές...

Link to comment
Share on other sites

Ego tha pao ti deutera mallon gia to epidoma mitrotitas kai oti mou pou tha grapso kai edo. Ligotera apo mena den mporei na ehei giati ego didasko mia glossa pou den einai kai toso dimofilis (kai idiaitera persi pou arhisan ola me tin krisi kai o kosmos den apofasize toso eukola na paei se frontistirio) kai kata meso oro evgaza 250 e to mina (nai, nai, mono gia hartziliki), epomenos to katotato orio tha einai to diko mou.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ, αν με ενημερώσεις όταν το πάρεις με βοηθάς πολύ.

 

Τα ποσά που έπαιρνες από τα υπόλοιπα επιδόματα (πριν και μετά τη γέννα) ποια ήταν αν επιτρέπεται? Και από ποιους πληρωνόσουν (εργοδότης-ικα-οαεδ)?

 

Και η γυναίκα μου πάντως που είναι καθηγήτρια Γαλλικών έχει το ίδιο πρόβλημα με σένα, πλεόν τα παιδιά με το ζόρι μαθαίνουν Αγγλικά και αυτό αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα... Άτιμη κρίση

Link to comment
Share on other sites

ego akoma den eho parei kanena epidoma tora shetika me tin egkimosini, oute prolava pote na paro epidoma anergias. tora me tin egkimosini pisteuo oti dikaioumai auta ta tria (mitrotitas, toketou kai loheias), alla tha argisoun ligo na mou ta dosoun epeidi ta ensima ta simplirosa tora to Septemvri kai opos xeroume, theloun dio mines na perastoun sto sistima tous.

Link to comment
Share on other sites

Α, νόμιζα πως είχες ήδη πάρει τα πρώτα επιδόματα και τώρα θα έπαιρνες και το επίδομα μητρότητας...

 

Από πότε έχεις γεννήσει? Μπορείς να τα πάρεις εκ των υστέρων τα επιδόματα λες...

 

Να σου ζήσει αν έχεις ήδη γεννήσει

Link to comment
Share on other sites

den eho gennisei. to epidoma mitrotitas einai auto to proto pou pairnei i ginaika prin na gennisi, meta to voithima toketou kai meta to loheias.

piga simera (einai triti fora pou pao - proti na enimerotho, deuteri prospathisa na katatheso ta hartia alla mou ipan oti itan noris kai tora triti fora) kai epesa se mia ilithia (poli diskolo auto) i opoia telika mou eipe oti den mporo kan na katatheso ta hartia mou mehri na perastoun ta ensima mou sto sistima tous!!! kai tora perastikan ta Iouniou!!! ara stin kaliteri periptosi, tha xanapao teli Noemvriou. Ti rotisa an mporei na to kanei o andras mou gia mena kai mou eipe oti mporei me mia exousiodotisi epikiromeni sto KEP. Kapou s'auto to forum eiha diavasei oti sto IKA dinoun mia sigkekrimeni morfi exousiodotiseis kai elpizo na min ta patisoume kai pali me kapoia alli ipallilo tin epomeni fora. Kai afou i sigkekrimeni "kiria" den ixere kan pote mporo na perimeno na perastoun ta ensima, den tolmisa na tin rotiso pos ipologizetai kai to poso pou tha paro.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Αυτή είναι η τραγική πραγματικότητα με το ΙΚΑ. Πληρώνεις τόσα χρόνια για να έχεις παροχές που δεν μπορείς να διεκδικήσεις και να αποκτήσεις λόγω της "γραφειοκρατίας" και της "ατυχίας" να πέφτεις πάντα σε υπάλληλο που δεν έχει όρεξη να σε εξυπηρετήσει...

 

Καταρχάς σου εύχομαι καλή λευτεριά! Σε ποιόν μήνα είσαι? Εμένα η γυναίκα μου έχει μόλις κλείσει τον τρίτο μήνα και γεννάει λογικά το πρώτο 10ήμερο του Απριλίου (λόγω καισαρικής γεννάμε λίγο νωρίτερα από το φυσιολογικό).

 

Εσύ πόσα ένσημα υπολογίζεις να έχεις μέχρι 2 μήνες πριν από την Π.Η.Τ.? Επίσης, γνωρίζεις μήπως αν για την Π.Η.Τ. σου δίνουν κάποιο επίσημο χαρτί από το ΙΚΑ και πότε? Εμάς από ένα μήνα πριν ένας γιατρός του ΙΚΑ που πήγαμε να μας γράψει κάποια φάρμακα που μας έδωσε ο ιδιωτικός μας γιατρός έγραψε στη γυναίκα μου Π.Η.Τ. νομίζω 23/4/2012 επάνω στο βιβλιάριο και δεν ξέρω αν βάσει αυτού υπολογίζεται...

 

Εμείς κάναμε τη βλακεία (λόγω μη ενημέρωσης...δυστυχώς αργήσαμε λίγο να ασχοληθούμε με τις δυνατότητες παροχών που έχουμε λόγω άλλων προβλημάτων τον πρώτο καιρό) και δεν πήγαμε στο ΙΚΑ να μας γράψει τις πρώτες προγεννετικές εξετάσεις που κάναμε σε ιδιωτικό εργαστήριο (Αιματολογικές-Καλλιέργειες-Αυχενική διαφάνεια) και τελικά πληρώσαμε τόσα χρήματα και δεν θα πάρουμε πίσω ούτε την κρατική διατίμηση που μας οφείλεται. Για τις επόμενες εξετάσεις όμως που θα πάμε σε 20 μέρες περίπου η γυναίκα μου θα πάει στο ΙΚΑ μπας και βρεθεί κάποιος καλός άνθρωπος και της τις γράψει!

 

Α..για την εξουσιοδότηση καλύτερα να πάρεις κάποιο τηλέφωνο πριν πας εκεί γιατί τους έχω ικανούς στο ΙΚΑ να έχουν δική τους φόρμα εξουσιοδότησης και να μην δέχονται κάποια κοινή εξουσιοδότηση που υπάρχουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ego eimai ston ogdoo mina kai tora eprepe na kanoniso auto gia tin adeia, dil. gennao to Dekemvrio. Ta 200 ensima pisteuo ta simlirosa to Septemvrio, pisteuo tha eho giro sta 215 sinolika.

apo to IKA to mono pou pira mehri stigmis einai 40 euro (apo ta 60) gia to PAPP-A pou kanoume mazi me tin auheniki, mia fora mou ekanan aimolipsia sto IKA kai ola ta ipoloipa plirono. Katalava oti apla den axizei na asholoumai mazi tou giati otan piga ti 2i fora gia aimolipsia autoi molis eihan allaxei tous kanones kai den mporese o elegktis na mou epikirosei to harti pou mou egrapse i ginaikologos mou, alla mou eipan oti i giatros mou prepei na mou to grapsei se ena eidiko entipo (gia to opoio i giatros meta mou eipe oti pige 2 fores sto IKA k perimene alla den eihan na tis dosoun?!) kai meta na pao sto IKA sto opoio anikei i giatros mou kai meta na ertho sto diko mou gia aimolipsia! Me toses voltes pou tha ekana (giati fisika gia kathe apo autes tis douleies theleis alli mera na pas giati ola ginontai mono to proi kai vale kai gia ta apotelesmata pou prepei na pas ti sigkekrimeni ora) mono me ta lefta gia ta eisitiria pou tha edina shedon plirona tis exetaseis sto idiotiko mikroviologiko (pigaino sto Euromedika pou ehei kai kales ekptoseis gia tous asfalismenous tou IKA). Kai vale kai tis zestes to kalokairi...

Oson afora tin pithani imerominia - auto itan eukolo. Mou eipan (kai edo sto forum kai sto IKA) na kleiso ena rantevou sto manas kai paidiou merikes meres prin na vgo se adeia (dil. peripou 60 meres prin tin PIT) kai na pao ekei me harti tis giatrou mou pou grafei tin imerominia (ego pira kai oles tis proigoumenes exetaseis pou eiha, alla telika den mou zitise tipota, apla rotise pote gennao) kai o giatros tou ika simplironei to proto meros enos hartiou grafontas tin imerominia. to deutero meros to simplironei o ergodotis kai to trito i ginaika.

Esi rotises sto tameio sou gia tin asfalisi tou paidiou? kai an dikaiouse kai kati epipleon? poses meres dikaiouse gia gennisi tou paidiou? 2? kai eiha kai mia aporia - to lefta pou dinoume stin kliniki gia to paidiatro, mporoume na ta paroume piso apo to TSMEDE mia kai tha asfalisoume ekei to moro?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχω ρωτήσει στο ΤΣΜΕΔΕ για την ασφάλιση του παιδιού αλλά εκεί θα το ασφαλίσω σίγουρα. Έχει διάφορα καλά που αφορούν την ελεύθερη επιλογή του ιατρού για το παιδί και παίρνεις και τα χρήματά σου πιο εύκολα από ότι το ΙΚΑ.

 

Ναι οι μέρες που δικαιούται ο πατέρας στη γέννηση είναι 2 (δυστυχώς...). Τώρα θα μου πεις τί να προλάβει σε 2 μέρες να πρωτοκάνει ο σύζυγός σου κατά την εγκυμοσύνη...

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις τη διαδικασία που σου πληρώνουν τις εξετάσεις που κάνεις στο ιδιωτικό εργαστήριο από το ΙΚΑ? Πρώτα στις γράφει ο γιατρός σου, μετά τις πας στον γιατρό του ΙΚΑ να στις γράψει, μετά τις κάνεις στο ιδιωτικό εργαστήριο, καταθέτεις τις αποδείξεις στο ΙΚΑ και μετά πληρώνεσαι...?

 

Αυτό για τον παιδιάτρο που ρωτάς δεν το ξέρω ακόμη αλλά έχω σκοπό να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ και να ρωτήσω από κοντά (λογικά την εβδομάδα μετά την 28η Οκτωβρίου). Υποθέτω πάντως πως πρέπει να γίνεται αυτό που ρωτάς, εφόσον το παιδί θα είναι ασφαλισμένο από τον άνδρα σου στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Και πάλι σου εύχομαι καλή λευτεριά και ελπίζω να αλληλοενημερωνόμαστε μιας και οι "αρμόδιοι" μας γράφουν κανονικότατα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με μικρή καθυστέρηση (αφού κ εμένα με καθυστερήσανε από το ΙΚΑ λόγω του δικού τους λάθους που δε θα είχαν διορθώσει ακόμα αν δεν επέμενα) - επίδομα για τις καθηγήτριες υπολογίζεται σύμφωνα με το κατώτερο ημερομίσθιο.

Όσον αφορά τις αποδείξεις, εγώ είχα πάρει μόνο μια φορα στην εγκυμοσύνη για το PAPP-A - μου έγραψε η γιατρός μου (συμβεβλημένη με ΟΠΑΔ), πήγα στο ΙΚΑ να μου το σφραγίσουν και μετά με την απόδειξη και αυτό το χαρτί πήγα στο ΙΚΑ (στα ιατρεία) και κατέθεσα τα χαρτιά.

Τώρα πρέπει να δω αν δικαιούμε κάτι από τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες...

 

Ενημερωτικά (μιας και έχει περάσει καιρός πλέον και μάθαμε κάποια πράγματα...):

 

1) Οι καθηγήτριες δικαιούνται να πάρουν επίδομα λοχείας κτλ. με τους ίδιους όρους που διάπουν κάθε άλλο μισθωτό εργαζόμενο, δηλαδή 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια. Αυτό είναι άσχετο βέβαια με το γεγονός ότι η φύση της εργασίας τους δεν τους δίνει και 5 ένσημα την εβδομάδα, όπως όλοι οι υπόλοιποι...

 

2) Όλες τις εξετάσεις που κάνει κανείς σε ιδιωτικό νοσοκομείο ή εργαστήριο πρέπει να έχουν παραπεμπτικό του δικού σου ιατρού με νωρίτερη ημερομηνία από την εξέταση και μαζί με την αναλυτική (αναλυτικότατη μάλιστα λίστα) με τις εξετάσεις που έκανες και την απόδειξη πας μετά στον γιατρό του ΙΚΑ να τις εγκρίνει, να πας στο τμήμα παροχών, να παραλάβεις αριθμό πρωτοκόλλου και έπειτα από 10 μέρες να σου εγκρίνουν το ποσό το οποίο θα λάβεις μετά από 2 εβδομάδες περίπου σε αριθμό λογαριασμού που έχεις δηλώσει.

 

3) Οι εξετάσεις πρέπει να αναγράφονται αναλυτικότατα, π.χ. η εξέτεση αίματος δεν μπορεί να αναφέρεται απλά σαν γενική αίματος αλλά να γράφει ανάλυση του τί ακριβώς περιλαμβάνει. Αυτό μας έχει προκύψει σαν θέμα στο ΙΚΑ Παγκρατίου οι οποίοι μας αναγκάζουν να τους πηγαίνουμε κάθε φορά μια λίστα με 10-15 εξετάσεις που γίνονται στη γενική αίματος!

 

4) Λόγω του ότι η σύμβαση που υπογράφουν οι καθηγητές φροντιστηρίων είναι έως τον Μάιο μας είπαν ότι για εμάς που γεννάμε αρχές Απρίλη, ο εργοδότης θα μας πληρώνει μόνο για τις 15 μέρες της άδειας και μετά μόνο το ΙΚΑ...Αυτό δεν ξέρω γιατί.

 

Να χαιρόμαστε το ΙΚΑ που μας βοηθάει τόσο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

OLIVE ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

 

ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΩΝ ΕΝΣΗΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ 1007 € ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΣΟΥ ΛΕΩ 1540 €) ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ.

 

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ-ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΕΨΕΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΑΝΑΠΟΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ (Π.Η.Τ.). ΑΥΤΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΤΟΥ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΣ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ Π.Η.Τ.

 

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΑΕΔ ΔΙΑΡΚΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ-ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ (ΠΟΣΑ-ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΔΕΙΩΝ ΚΤΛ. ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ.

 

ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ... ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΣΕΝΑ ΤΡΑΒΑΓΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΕΨΑΞΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ..

 

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

SOS! Έτυχε καμιά κοπέλα να έχει βρεθεί στη θέση μου? Αν ναι, ας με ενημερώσει!!! 31 Μάη απολύθηκα από το κέντρο ξένων γλωσσών που δουλεύω. Έχω ΠΗΤ 23/9. 56 μέρες πριν θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το επίδομα κυοφορίας και 62 μέρες μετά θα πάρω το επίδομα λοχείας. Σήμερα μπήκα στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ για να παίρνω το βοήθημα. Όταν θα πληρωθώ από ΙΚΑ, πρέπει να κόψω το βοήθημα του ΟΑΕΔ??? Επίσης, μετά την άδεια λοχείας, θα επαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο που δούλευα... Δικαιούμαι το εξάμηνο μητρότητας από ΟΑΕΔ? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μία υπάλληλος μου είπε όχι, ενώ μία άλλη μου είπε ναι. Σας παρακαλώ, όποια μπορεί να με διαφωτίσει!!!

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...