Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

καλησπερα ειμαι 23 χρονων και ειναι η πρωτη φορα που μενω εγκυος η αυχενικη διαφανεια ηταν 3,8 η pappa-a 0.47 η b-hcg 0,9 και μου γραφει για συνδρομο 21 1/246 για συνδρομο 18 1/1277 για συνδρομο 13 1/407 και προεκλαμψια 1/148 επειδη ο γιατρος μου θα της δει σε 2-3 μερες θελω να μου πειτε την γνωμη σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:Αν η ωορρηξία δεν ήταν κάλη,η περίοδος έρχεται πρίν τις 12-16μέρες?π.χ μια βδομάδα μετά?

 

 

τι εννοείς αν ήταν καλή ή όχι! θα έρθει όπως το υπολογίζεις συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...θα ήθελα να ρωτήσω τι κίνδυνοι υπάρχουν σε περίπτωση εγκυμοσύνης προτού παρέλθει το 3μηνο μετα από λαπαροσκοπική ινομυωματεκτομή. Το ινομύωμα ήταν στο κάτω δεξιά τοίχωμα της μήτρας. Είναι δυνατόν η μήτρα να έχει επουλωθεί μεσα σε 40 μέρες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υποτίθεται πωσ μετά από τόσες μέρες θα έπρεπε να απαντήσει ο ειδικός γιατρός!!! Τότε ποιος ο λόγος που γραφτήκαμε εδώ? Εχω μεγάλο παράπονο για την αδιαφορία σας! καλή συνέχεια σε ότι κάνετε. (είχα στέιλει ερώτημα από τισ 10/9/2014)!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για την απάντησή σας.

Μου έκανε κολποσκόπηση, τεστ παπ, καλλιέργεια μου είπε ότι μάλλον εχω κονδυλώματα,με έστειλε για βιοψία και γενικά έφυγα απο το ιατρείο κλαίγοντας γιατι ίσως χρειαζόταν και επέμβαση... Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας. Τα αποτελέσματα βιοψίας;;; Ελαφρά κολπίτιδα..... Είναι δυνατόν ;;;; Δεν μπορούσε να το δει;;; Τι με έστειλε για βιοψία;;; Συγγνώμη δεν είμαι γιατρός αλλα νομίζω ότι έχασα την εμπιστοσύνη μου...

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

Καλησπέρα. Μάλλον δεν κατάλαβα καλά το ερώτημα. Το αποτέλεσμα της βιοψίας δεν θα μπορούσε να είναι κολπίτιδα γιατί βιοψία γίνεται από τον τράχηλο. Είναι σημαντικό να ελέγξετε τον τράχηλο για λοίμωξη από μυκόπλασμα και χλαμύδια, αφού αυτά θα μπορούσαν να εμποδίσουν και την κύηση. Φυσικά πάντα μπορείτε να εξεταστείτε για τον ιό HPV (των κονδυλωμάτων). Θα ήθελα να με ενημερώσετε για τα αποτελέσματά σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα...θα ήθελα να ρωτήσω τι κίνδυνοι υπάρχουν σε περίπτωση εγκυμοσύνης προτού παρέλθει το 3μηνο μετα από λαπαροσκοπική ινομυωματεκτομή. Το ινομύωμα ήταν στο κάτω δεξιά τοίχωμα της μήτρας. Είναι δυνατόν η μήτρα να έχει επουλωθεί μεσα σε 40 μέρες;

 

Καλησπέρα. Σημασία έχει το μέγεθος του ινομυώματος και η θέση του μέσα στο μυομήτριο, δηλαδή πόσο κοντά στην κοιλότητα της μήτρας έφτανε. Η γνώμη μου πάντως είναι σε κάθε περίπτωση να μην προχωρήσετε σε διακοπή, αφού αυτή μπορεί να είναι πιο επικίνδυνη. Φυσικά το πιο ασφαλές είναι να ξεκινήσει μια κύηση μετά τους 6 μήνες από το χειρουργείο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα γιατρέ!

θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεισ γιατι έχω μπερδευτεί. Καταρχήν είμαι 30 χρονών και εδώ και σχεδόν 1,5 μήνα πρόσπαθώ με τον άντρα μου για παιδάκι! ο πρώτοσ μήνασ δεν μασ είχε ευχαριστα νέα και συνεχίζουμε! έχω πολύ σταθερό κύκλο 30 ημερών. τελευταία περίοδοσ ήταν 19/8/2014 και στισ 8/9/2014 επισκεφθηκα την γυναικολογο για τισ καθιερωμλενεσ εξετάσεισ. να σημειώσω πωσ έχω 2-3 μέρεσ που πονάει λίγο το στήθοσ μου. μου είπε λοιπόν πωσ βλέπει μια κύστη και πωσ αν δεν υπήρχε από παλιά μπορεί και να είναι εγκυμοσύνη. το ενδομήτριο ειναι 13,6 mm. υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνησ? έχω αγωνία γι αυτο. πότε να κάνω το τέστ? αν το κάνω τώρα θα έχω αποτέλεσμα έγκυρο? κάτι τελευταίο... πηγαίνω και περπατάω και κάνω και τρεξιματάκι. σε περίπτωση εγκυμοσύνησ έχω φόβο? να σταματήσω να τρέχω? ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγχαρητηρια για το έργο σας!

 

Καλησπέρα και λυπάμαι για την καθυστέρηση στην επικοινωνία. Το τεστ κύησης καλό είναι να γίνεται το νωρίτερο 1-2 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο και φυσικά ο έλεγχος της β χοριακής είναι πιο αξιόπιστος όταν ελέγχουμε το αίμα. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης η ήπια γυμναστική είναι ευεργετική, αρκεί να μην διατρέχετε κίνδυνο ατυχήματος. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλησπερα ειμαι 23 χρονων και ειναι η πρωτη φορα που μενω εγκυος η αυχενικη διαφανεια ηταν 3,8 η pappa-a 0.47 η b-hcg 0,9 και μου γραφει για συνδρομο 21 1/246 για συνδρομο 18 1/1277 για συνδρομο 13 1/407 και προεκλαμψια 1/148 επειδη ο γιατρος μου θα της δει σε 2-3 μερες θελω να μου πειτε την γνωμη σας ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα. Λυπάμαι για την καθυστέρηση στην επικοινωνία. Φαντάζομαι μέχρι τώρα ότι θα έχετε μιλήσει με το γιατρό σας. Πάντως να έχετε πάντα στο νου σας ότι τα αποτελέσματα είναι αριθμοί με στατιστικές πιθανότητες και όχι κάτι οριστικό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Kαλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:Αν η ωορρηξία δεν ήταν κάλη,η περίοδος έρχεται πρίν τις 12-16μέρες?π.χ μια βδομάδα μετά?

 

Καλησπέρα. Σε κάποιους κύκλους δεν γίνεται ωορρηξία, οπότε η περίοδος έρχεται σε άλλη ημέρα από την αναμενόμενη. Μετά την ωορρηξία η περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά, εκτός φυσικά σε περίπτωση κύησης.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Υποτίθεται πωσ μετά από τόσες μέρες θα έπρεπε να απαντήσει ο ειδικός γιατρός!!! Τότε ποιος ο λόγος που γραφτήκαμε εδώ? Εχω μεγάλο παράπονο για την αδιαφορία σας! καλή συνέχεια σε ότι κάνετε. (είχα στέιλει ερώτημα από τισ 10/9/2014)!!!

 

Καλησπέρα. Λυπάμαι για την καθυστέρηση στην επικοινωνία. Φυσικά κατανοείτε ότι δεν υπάρχει κάποια υποχρέωση από την πλευρά των συνεργατών για άμεση απάντηση στα ερωτήματα, εκτός φυσικά από την ηθική υποχρέωση. Δυστυχώς, όμως κάποιες φορές υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις, είτε επαγγελματικές, είτε προσωπικές που προηγούνται. Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω μπει στο δεύτερο τρίμηνο και θα ήθελα να σας ρωτησω αν το αμυγδαλελαιο ενδείκνυται για μασαζ στην κοιλιά προκειμένου να αποφευχθεί η εμφάνιση ραγαδων.ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ. Βάντζου σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!!!! Η γραμματέας της γιατρού μου είπε ότι οι εξετάσεις είναι μια χαρά κ ότι εχω ελαφρά κολπίτιδα.. Μιας κ η γιατρός ήταν απασχολημένη κ δεν είχε χρόνο να με δει. Λέω κ γω ευτυχώς είμαι καλά. Πίνω εγώ κ ο άντρας μου αντιβίωση για 10 μέρες μου τελειώνει κ η περίοδος και την 14 μέρα λέμε να προσπαθήσουμε πάλι μιας κ θέλουμε να κάνουμε μωρό. Σημειωτέον είμαι 32 ετών χώρις παιδί χωρίς ιστορικό αποβολών κτλ. Δυστυχώς όμως ξανά αίμα.. Πάω κατευθείαν στη γιατρό κ μου ανακοινώνει ότι εχω τραχηλιτιδα ελκωδη κ ότι δυστυχώς θα πρέπει να περιμένουμε να κοιμηθεί ο ιός... Και η προσπάθεια για μωρό;;; Να περιμένω λέει .. Το τεστ ΠΑΠ γράφει :ότι παρατηρούνται λίγα παρακερασωτικά κύτταρα. Συμπέρασμα ελαφρά κολπίτιδα αρνητικό για κακοήθεια.

Η ιστολογική γράφει: τεμαχίδια τραχήλου εμφανίζουν έντονη χρονίζουσα κ οξεία φλεγμονώδη διήθηση με εξέλκωση του επιθηλίου στην μεγαλύτερη έκταση.

Εστιακά αντίστοιχα προς πλακωδώς μεταπλασθέν επιθήλιο αναγνωρίζονται λίγα κοιλοκύτταρα ενδεικτικά ιογενούς μόλυνσης κ σύστοιχη ήπια επιθηλιακή δυσπλασία, λόγω ωστόσο της ελκωτικής τραχηλίτιδας συνιστάται επανέλεγχος .

Πείτε μου σας παρακαλώ με την πείρα σας θα κανω παιδιά ;; Πότε θα κοιμηθεί αυτός ο ιός;;; Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά καταλαβαίνετε την αγωνία μου.. :cry: Σας ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυρια βαντζου . θα ήθελα να σας ρωτησο το εξης εγώ γεννησα πριν 16 μηνες κ εκανα ράματα αποροφομενα 3 εξωτερικα κ 1εσωτερικο μετα την γέννα δν πήγα στον γιατρό να με δει κ ουτε έχω παει απο τοτε το πρόβλημα μου είναι οτι με πονάει υπερβολικά πολύ στην περίοδο ( το ξέρω είναι φυσιολογικό αυτό ) κ καποιες Φερές όταν περπαταο η κάθομαι τα νιοθω έντονα σαν να ανοίγουν κ όταν έρχομαι σε επαφη με τον άντρα μου νιοθω λίγο πόνο εκεί τώρα τελευταία. πρεπει να πάω σε γιατρό να με δει ? Δν θέλω να ξανά παο μετα την γέννα γιατί πραγματικα τρομαξα

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα.Έχω μπει στο δεύτερο τρίμηνο και θα ήθελα να σας ρωτησω αν το αμυγδαλελαιο ενδείκνυται για μασαζ στην κοιλιά προκειμένου να αποφευχθεί η εμφάνιση ραγαδων.ευχαριστώ..

 

Καλησπέρα, το αμυγδαλέλαιο δεν αντενδείκνυται κατά την εγκυμοσύνη και μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε άφοβα.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γεια σας κυρια βαντζου . θα ήθελα να σας ρωτησο το εξης εγώ γεννησα πριν 16 μηνες κ εκανα ράματα αποροφομενα 3 εξωτερικα κ 1εσωτερικο μετα την γέννα δν πήγα στον γιατρό να με δει κ ουτε έχω παει απο τοτε το πρόβλημα μου είναι οτι με πονάει υπερβολικά πολύ στην περίοδο ( το ξέρω είναι φυσιολογικό αυτό ) κ καποιες Φερές όταν περπαταο η κάθομαι τα νιοθω έντονα σαν να ανοίγουν κ όταν έρχομαι σε επαφη με τον άντρα μου νιοθω λίγο πόνο εκεί τώρα τελευταία. πρεπει να πάω σε γιατρό να με δει ? Δν θέλω να ξανά παο μετα την γέννα γιατί πραγματικα τρομαξα

 

Καλησπέρα. Νομίζω πως καταλαβαίνετε και μόνη σας ότι πρέπει να εξεταστείτε από γυναικολόγο και να κάνετε και ένα τεστ παπ, εάν δεν έχετε κάνει μετά τον τοκετό. Εάν δεν θέλετε να επισκεφτείτε τον ίδιο απλά εμπιστευτείτε κάποιον άλλο. Αλλά δεν πρέπει να το αφήσετε.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σημασία έχει το μέγεθος του ινομυώματος και η θέση του μέσα στο μυομήτριο, δηλαδή πόσο κοντά στην κοιλότητα της μήτρας έφτανε. Η γνώμη μου πάντως είναι σε κάθε περίπτωση να μην προχωρήσετε σε διακοπή, αφού αυτή μπορεί να είναι πιο επικίνδυνη. Φυσικά το πιο ασφαλές είναι να ξεκινήσει μια κύηση μετά τους 6 μήνες από το χειρουργείο.

 

Ήταν 6,5 εκατοστά και ήταν πολύ κοντά στο ενδομήτριο αλλά ούτε το παραμόρφωνε - πίεζε πουθενά ούτε το ακουμπούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Ήταν 6,5 εκατοστά και ήταν πολύ κοντά στο ενδομήτριο αλλά ούτε το παραμόρφωνε - πίεζε πουθενά ούτε το ακουμπούσε.

 

Καλησπέρα. Σε κάθε περίπτωση η παρακολούθηση μιας εγκυμοσύνης μετά από ινομυοματεκτομή, λαπαροσκοπική ή ανοιχτή, πρέπει να είναι στενή, λαμβάνοντας υπόψιν το ιστορικό. Με αυτές τις προυποθέσεις δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Κυρια Βαντζου καλημερα. Πριν δυο εβδομαδες ειχα μια βιοχημικη κυηση. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι απο την στιγμη που πλεον εχω την πρωτη μου βιοχημικη να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια, ανοσολογικες και καρυοτοπο. Να σας πω επισης οτι εχω υποθυρεοεδισμο αλλα ειναι ρυθμισμενος με το χαπακι που παιρνω και εκανα και εξετασεις για διαβητη και ειναι ολα μια χαρα οπως μου ειπε η ενδοκρινολογος μου. Εσεις πιστευετε οτι πρεπει να παω αμεσα οπως μου ειπε για τις πιο πανω εξετασεις? Ειμαι 28 χρονων.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κυρία Βάντζου.

Είμαι μόλις δέκα εβδομάδων έγκυος και στην κολπική εξέταση που έκανα, διαγνώστηκα με μύκητες, είναι επικίνδυνοι για την πορεία της εγκυμοσύνης μου; μπορούν να προκαλέσουν αποβολή;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Βάντζου γεια σας,

η δική μου ερώτηση έχει να κάνει με το περιβόητο ζήτημα της θρομβοφιλίας κατα την εγκυμοσύνη.

Ακόμα δεν υπάρχει εγκυμοσύνη αλλά σκοπεύουμε να αρχίσουμε σύντομα τις προσπάθειες. Γνωρίζω λοιπόν ότι φέρω το γονίδιο G20210A του παράγοντα πήξης ΙΙ (προθρομβίνης) σε ετερόζυγη μορφή, το γονίδιο ΜTHFR C677T σε ετερόζυγη μορφή (με φυσιολογική τιμή ομοκυστείνης), και τον γονότυπο 4G/4G στο γονίδιο PAI-1.

Είμαι 30 ετών, αδύνατη χωρίς προσωπικό ιστορικό. Όσον αφορά στο οικογενειακό ιστορικό, η θεία μου η οποία έχει θρομβοφιλία έπαθε μια θρόμβωση σε ηλικία μεταξύ 40 και 50 ετών.

Σύμφωνα με μια γνώμη που πήρα απο αιματολόγο, έχω ήπια θρομβοφιλία με κάποιο οικογενειακό ιστορικό και ακολουθώντας τις κατευθυντήριες γραμμές του American College of Chest Physicians η σύσταση είναι ιδιαίτερη προσοχή / επαγρύπνιση (clinical vigilance) κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αντιπηκτική αγωγή μετά τον τοκετό για 6 βδομάδες.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς σημαίνει πρακτικά στην συγκεκριμένη περίπτωση η προσοχή/επαγρύπνιση (clinical vigilance)? Χρειάζεται μόνο να είμαστε ενήμεροι και επαγρυπνισμένοι σε περίπτωση που παρουσιαστούν κάποια συμπτώματα? Ή θα είναι χρήσιμο στην περίπτωσή μας να γίνονται κάποιοι επιπλέον έλεγχοι ή εξετάσεις απο το γυναικολόγο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

 

Επίσης, απο τη δική σας εμπειρία θα θεωρούσατε μήπως την πιο πάνω αντιμετώπιση ανεπαρκή για την περίπτωση?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον όποιο χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε γεια σας,κλεινω την κυριακη 7 εβδομαδες απο τον φ.τ οπου γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο.ολα πηγαν καλα αλλα 1 εβδομαδα μετα ανοιγουν τα ραμματα και μου τα ξανακανουν!πηγα στην γιατρο μου εξω που με παρακολουθει πριν 1 εβδομαδα ειδε την τομη οπου εχει θρεψη μια χαρα,μου εκανε και κολπικο υπερηχο και με εξετασε με κολποδιαστολεα!στον υπερηο βρηκε μητρα και ωοθηκες μια χαρα και παχυ ενδομητριο οπου σημαινει πως θα αδιαθετησω οπως μου ειπε!εγω ομως απο οταν γεννησα δεν εχει σταματησει το αιμα,ειναι μεν λιγο δηλ.αλλαζω σερβιετακια μονο και μπορει καποιες στιγμες να μην εχω και καθολου αλλα δεν λεει να σταματησει τελειως!υπαρχει περιπτωση να μην με εχει καθαρησει καλα ο γιατρος και γι'αυτο το αιμα?δεν θα το εβλεπε η γιατρος μου στον υπερηχο?το παχυ ενδομητριο σημαινει μονο οτι θα αδιαθετησω?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κυρια Βαντζου καλημερα. Πριν δυο εβδομαδες ειχα μια βιοχημικη κυηση. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι απο την στιγμη που πλεον εχω την πρωτη μου βιοχημικη να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια, ανοσολογικες και καρυοτοπο. Να σας πω επισης οτι εχω υποθυρεοεδισμο αλλα ειναι ρυθμισμενος με το χαπακι που παιρνω και εκανα και εξετασεις για διαβητη και ειναι ολα μια χαρα οπως μου ειπε η ενδοκρινολογος μου. Εσεις πιστευετε οτι πρεπει να παω αμεσα οπως μου ειπε για τις πιο πανω εξετασεις? Ειμαι 28 χρονων.Ευχαριστω

 

Καλησπέρα, οι βιοχημικές κυήσεις είναι συνήθως τυχαία περιστατικά και δεν συνδέονται με σοβαρότερα προβλήματα, όπως θρομβοφιλία, γενετικές ανωμαλίες κλπ. Όμως, δεν είναι κακό να ελέγξετε όλες τις πιθανότητες. Αυτό εξαρτάται από εσάς. Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει άμεσα λόγος να τις κάνετε τις εξετάσεις, εκτός φυσικά και υπάρχει και κάτι άλλο που σκέφτεται ο γιατρός σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας κυρία Βάντζου.

Είμαι μόλις δέκα εβδομάδων έγκυος και στην κολπική εξέταση που έκανα, διαγνώστηκα με μύκητες, είναι επικίνδυνοι για την πορεία της εγκυμοσύνης μου; μπορούν να προκαλέσουν αποβολή;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

 

Καλησπέρα, η μυκητιασική κολπίτιδα είναι αρκετά συχνή στην εγκυμοσύνη, κυρίως λόγω των αυξημένων υγρών που υπάρχουν. Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, αφού οι μύκητες δεν μπορούν να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα στο μωρό. Επίσης δεν επηρρεάζουν σε τίποτα τον τράχηλο και την πορεία της εγκυμοσύνης. Καλό είναι να πάρετε αγωγή με κολπικά υπόθετα μετά τις 12 εβδομάδες εσείς και χάπια ο σύντροφος, εάν έχετε επαφές, καθώς και να επαναλάβετε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού σε ένα μήνα περίπου.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
γιατρε γεια σας,κλεινω την κυριακη 7 εβδομαδες απο τον φ.τ οπου γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο.ολα πηγαν καλα αλλα 1 εβδομαδα μετα ανοιγουν τα ραμματα και μου τα ξανακανουν!πηγα στην γιατρο μου εξω που με παρακολουθει πριν 1 εβδομαδα ειδε την τομη οπου εχει θρεψη μια χαρα,μου εκανε και κολπικο υπερηχο και με εξετασε με κολποδιαστολεα!στον υπερηο βρηκε μητρα και ωοθηκες μια χαρα και παχυ ενδομητριο οπου σημαινει πως θα αδιαθετησω οπως μου ειπε!εγω ομως απο οταν γεννησα δεν εχει σταματησει το αιμα,ειναι μεν λιγο δηλ.αλλαζω σερβιετακια μονο και μπορει καποιες στιγμες να μην εχω και καθολου αλλα δεν λεει να σταματησει τελειως!υπαρχει περιπτωση να μην με εχει καθαρησει καλα ο γιατρος και γι'αυτο το αιμα?δεν θα το εβλεπε η γιατρος μου στον υπερηχο?το παχυ ενδομητριο σημαινει μονο οτι θα αδιαθετησω?

 

Καλησπέρα και συγχαρητήρια! Εάν δεν θηλάζετε τότε πιθανότατα να σας έρθει η περίοδος σύντομα, οπότε μόλις τελειώσει, καλό θα ήταν να βλέπατε πάλι το ενδομήτριο. Θα πρέπει να είναι λεπτό. Εάν όμως θηλάζετε, θα έπρεπε το ενδομήτριο να ήταν λεπτό και να μην είχατε αίμα. Υπάρχει περίπτωση είτε να υπάρχει κάποιο υπόλειμμα στη μήτρα, είτε να πρόκειται για κάποια φλεγμονή. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να το παρακολουθήσετε και να ακολουθήσετε τις συμβουλές του γιατρού σας.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...