Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρνείται οποιοδήποτε γάλα


Recommended Posts

Κοίτα εγώ πιστέυω ότι εκτός απο μια ψιλοζήλια που νοιώθει για το νέο μέλος της οικογενείας (να σας ζήσει και να το χαίρεστε )είναι και φάση που θα περάσει δηλ.εμένα η δικιά μου κάποια στιγμή ζήτημα να έπινε 100ml μέχρι εμετό το έκανε κτλ.τώρα όμως επανήλθε όλα καλά φτάνουμε κατα διαστήματα μέχρι και 250 οπότε μην αγχώνεσε θα συνέλθει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Και γω είμαι να σκάσω!!! Του έδινα το Απταμιλ step up αλλά έχει τώρα 2-3 εβδομάδες που δε το θέλει καθόλου!!! Θα πιει ίσως λίγο το πρωί...όχι παραπάνω από 90μλ και για το βράδυ ούτε λόγος!!! Σήμερα απελπίστηκα...είχε να φάει απτις 4 το απόγευμα...τον πήγα και κούνιες για να κουραστεί και να πεινάσει...και του φτιάχνω 180 μλ...ελπίζοντας να πιει...Στην πρώτη γουλιά μου έσπρωξε το μπιμπερό!!!! Έτρεξα στο super market...(είχε πάει 9 το βράδυ...5 ώρες νηστικός!!) και του πήρα το Neslac το evapore...Η αντίδραση πάλι η ίδια...μόλις πλησίασα το μπιμπερό και κατάλαβε ότι είναι γάλα....μου το σπρωξε...έβαλα το γάλα σε ποτήρι μήπως....αλλά τίποτα...Τελικά κατέληξα να τον ταίζω γιαουρτάκι κάνοντας τον κλόουν... Αποκλείεται να μην πεινούσε τόσες ώρες!!!! Ξέχασα να πω ότι ο Φώτης είναι 13 μηνών και γενικά μέχρι τώρα δεν αντιμετωπίσαμε σοβαρό πρόβλημα με το φαγητό...Δεν έπινε ποτέ την απαιτούμενη ποσότητα γάλακτος για την ηλικία του....αλλά τώρα τόχει κόψει εντελώς!!! Δε ξέρω τι να κάνω....

bcV1p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω κι εγώ τώρα αυτό το πρόβλημα με την μικρή που είναι 15 μηνών. Εδώ και μία εβδομάδα δεν πίνει γάλα με το μπιμπερό με τίποτα. Με περιμένει να γυρίσω από την δουλειά το απόγευμα για να την θηλάσω αλλά δεν έχω πολύ γάλα πλέον. Το βράδυ άλλο μαρτύριο, από τις 9 έως τις 11 στο στήθος κρεμασμένη, δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα στο σπίτι...

Μέχρι τώρα έπινε γύρω στα 500 ml την ημέρα ΝΟΥΛΑΚ σε συνδυασμό με θηλασμό. Το φαγητό της και τα φρούτα της τα τρώει κανονικά. Πέρασε μία ιωσούλα και από εκεί και μετά σπρώχνει το μπιμπερό λες και της δίνω δηλητήριο... Δεν ξέρω τι να κάνω και φοβάμαι πως αν το πω στην παιδίατρο θα μου πεί να κόψω τον θηλασμό... Το βράδυ όταν ξέρει πως είμαι σπίτι και την παίρνει ο άντρας μου να την κοιμίσει χαλάει τον κόσμο, σπαράζει στο κλάμα για να την πάρω. Όταν λείπω την κοιμίζει χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα.κι εγω ομοιοπαθουσα!!!!ο γιος μου ειναι 16 μηνων και ενω επινε 500μλ το 24ωρο τωρα,ουτε 150 δεν πινει.Ουτε να το δει το μπουκαλι του με το γαλα.Του αλλαξα 4 γαλατα μεχρι τωρα και τιποτα...κι οταν τον ζορίζω κανει εμετο!!!!!!!!!!δεν ξερω τι να κανω,τα εχω παιξει λεμε.......!σημερα πηρα το advans το βραδυ θα δω το σποτελεσμα.......θα το πιει η θα εχουμε παλι γκρίνια και εμετους!!!!!κοριτσια....τα φωτα σας σας παρακαλω....ειμαι σε απογνωση!!!!!!!!!:cry:

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

στην ιδια ηλικια το μειωσε κ εμενα κ τωρα 19 μηνων ειναι ενταξει παλι.βεβαια παλια επινε ολη μερα τωρα μονο πρωι βραδυ,κ να μην εχω γευμα εξω απο το σπιτι δεν μπορω να δωσω γαλα κ να μαι ησυχη,δεν θελει.ειναι φαση που περνανε ,μην το πιεζεις θα αλλαξει παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ πως σε καταλαβαινω!!

κι εμεις τα ιδια ειμαι μονιμως στο αγχος να προσπαθω να παιρνει ασβεστιο καθημερινα!!!

βαρεθηκα τοστ, μακαρονια με τυρι, γιαουρτι που δεν το τρωει κλπ

αχ τι τραβαμε εμεις οι μανες!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στην ιδια ηλικια το μειωσε κ εμενα κ τωρα 19 μηνων ειναι ενταξει παλι.βεβαια παλια επινε ολη μερα τωρα μονο πρωι βραδυ,κ να μην εχω γευμα εξω απο το σπιτι δεν μπορω να δωσω γαλα κ να μαι ησυχη,δεν θελει.ειναι φαση που περνανε ,μην το πιεζεις θα αλλαξει παλι

προσπαθω να μην τον ζοριζω αλλα οσο παει το λιγοστευει.....τιποτα και το ατβανς!!!!!!!προσπαθω τωρα να του το βαζω στα φρουτα και στην φαριν λακτε να παιρνει λιγο γαλα εστω κι ετσι!!!!!!μακαρι να ξανα πινει το γαλα του,δεν θελω να το κοψει απο τωρα!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

και εμεις κοριτσια 18 μηνων απο εκει που επινε 500γρ πρωι βραδι τωρα το πρωι δεν το θελει καθολου με αποτελεσμα να της το δινω με δημητριακα και να το πινει ευχαριστα οσο για το βραδι αν της το δωσεις με κουταλακι το πινει το μπιμπερο ουτε να το δει!

Βαρεθηκε το μπιμπερο να υποθεσω???εχω να παω στην παιδιατρο αυτην την εβδομαδα και θα το συζητησω μαζι της να δουμε τι θα μου προτεινει..ειναι παντως προβλημα οταν σταματανε το γαλα και ανησυχω και εγω ειναι η αληθεια..

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δεν έχει πιει σκέτο γάλα από τότε που αποθηλάσαμε εδώ και 2 μήνες. Το γάλα το τρώει με ψωμί (παπάρα) και με το κουταλάκι, περίπου 150 ml γάλα με δυο φέτες ψωμί πρωί και άλλο τόσο το βράδυ. Δεν την πιέζω και δεν με πειράζει καθόλου που δεν τρώει περισσότερο. Άλλωστε αυτά που διαβάζω γενικότερα σχετικά με τη χρησιμότητα του γάλακτος με προβληματίζουν. Μου αρκεί που τρώει φρούτα πολύ ευχάριστα και μόνη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κ καλό μήνα,

 

Η κορούλα μου εδώ και 2 εβδομάδες και μετά απο μία ίωση που πέρασε δεν πίνει το γάλα της. Αλλα καθόλου γάλα λέμε. Μόλις δεί το μπουκάλι στρίβει απο την άλλη. Μόνο εχθές το βράδυ κατάφερα να της δώσω 200ml και πάνω που είπα οτι ξαναέστρωσε σήμερα πάλι τα ίδια. Ξεκίνησα το φρέσκο μπας κ της μυρίζει το άλλο αλλα τίποτα. Τώρα το πρωί τρώμε κρέμα με γάλα και το βράδυ γιαουρτάκι. Ενδιάμεσα καμιά φετούλα ή τοστάκι. Αλλα γίνεται ρε κορίτσια να συνεχίσουμε έτσι.. πολύ στεναχωριέμαι. Η παιδίατρος μου είπε οτι πολλά παιδάκια το παθαίνουν και αν συνεχίσει να μην το πίνει θα πρέπει να αναπληρώνω (όπως κάνω) με γαλακτοκομικά:cry:. Εχει τύχει σε καμία να το κόψει και μετά να το ξαναξεκινήσει απο μόνο του το παιδί..Εντομεταξύ εγώ να προσπαθώ με το γάλα ή να μην την πιέζω. Είναι και πεισματάρα. Με καμία κυβέρνηση..αν πει οχι έιναι όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους και όλες. Και εμείς έχουμε ένα πρόβλημα με τον μικρό μας. Είναι 11,5 μηνων και ξαφνικά εκεί που έπινε κανονικά το γάλα του, έχει τώρα δύο μέρες που αρνείται να βάλει το μπουκάλι με το γάλα στο στόμα του. Στην αρχή λέγαμε μήπως τον πανάνε τα δοντάκια του, αλλά όμως, μερό απο το μπουκάλι πίνει κανονικά. Μόλις καταλάβει όμως οτι είναι γάλα γυρίζει την μουρίτσα του και αρνείται πεισματικά να το πιεί. Να σημειώσω οτι περάσαμε και μία ίωση την περασμένη εβδομάδα (λέτε να είναι απο αυτό;;). Ο γιατρός πάντως μας είπε να του φτιάχνουμε την κρέμα του με γάλα και να του δίνουμε γιαουρτι. Να δούμε τι θα γίνει ....

Χιλιάδες κεριά μπορούν να ανάψουν από ένα κερί και η ζωή αυτού του κεριού δε θα μικρύνει. Όπως το κερί έτσι και η ευτυχία ποτέ δε μικραίνει όταν μοιράζεται"

- Βούδας -

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλό μήνα,

 

Η κορούλα μου εδώ και 2 εβδομάδες και μετά απο μία ίωση που πέρασε δεν πίνει το γάλα της. Αλλα καθόλου γάλα λέμε. Μόλις δεί το μπουκάλι στρίβει απο την άλλη. Μόνο εχθές το βράδυ κατάφερα να της δώσω 200ml και πάνω που είπα οτι ξαναέστρωσε σήμερα πάλι τα ίδια. Ξεκίνησα το φρέσκο μπας κ της μυρίζει το άλλο αλλα τίποτα. Τώρα το πρωί τρώμε κρέμα με γάλα και το βράδυ γιαουρτάκι. Ενδιάμεσα καμιά φετούλα ή τοστάκι. Αλλα γίνεται ρε κορίτσια να συνεχίσουμε έτσι.. πολύ στεναχωριέμαι. Η παιδίατρος μου είπε οτι πολλά παιδάκια το παθαίνουν και αν συνεχίσει να μην το πίνει θα πρέπει να αναπληρώνω (όπως κάνω) με γαλακτοκομικά:cry:. Εχει τύχει σε καμία να το κόψει και μετά να το ξαναξεκινήσει απο μόνο του το παιδί..Εντομεταξύ εγώ να προσπαθώ με το γάλα ή να μην την πιέζω. Είναι και πεισματάρα. Με καμία κυβέρνηση..αν πει οχι έιναι όχι...

 

δες σχετικά θέματα: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=66241

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53486

δυστυχώς δεν είσαι η μόνη με αυτό το προβλημα, μεταξύ άλλων κι εγώ και ακόμα το παλεύω εδώ και μήνες πότε με καλαμάκι πότε με κουταλάκι, εκεί που ειχε στρώσει στην ποσότητα, τις τελευταίες μέρες το έχει μειώσει παλι, ισως είναι τα δόντια, δεν ξέρω...υπομονη...ο παιδιατρος πάντως δεν μου έδωσε καμία πρακτική λύση δυστυχώς...

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε αυτή την ηλικία 2 γεύματα με γάλα ένα πρωί και ένα βράδυ, δοκίμασε το sanilac της Γιώτης και το Noulac, επίσης το frisogrow αρέσει.....μήπως όμως φταίνε και τα δοντάκια....μπορεί να τρώει στερεά αλλά να μην θέλει το γάλα....γιατί ενοχλεί στα ούλα έστω και λιγάκι ζεστό, δοκίμασε χλιαρό τελειώς.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με τον μικρό μου το είχε σταματήσει μέτα απο μία ίωση πέρυσι τα χριστούγεννα και μετα έπινε πολύ λιγο που και πού απο το καλοκαίρι όμως δεν θέλει καθόλου.δεν βάζει καν το μπούκάλι στο στόμα του.ανεκαθέν δεν ήταν φαν αλλα τώρα το έχει κόψει τελείως.εξακολούθω και πρόσπαθω στον ύπνο του ανα τακτα χρονικά διαστήματα αλλα μεχρι στιγμης μάταια.το κακό είναι οτι δεν τρώει έυκολα οτιδήποτε γαλακτοκομίκο παρα μόνο τα γιαούρτάκια.ελπίζω κάποια στιγμη να αλλάξει!!!

NNPYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η κόρη μου καποια στιγμή γυρω στα 1,5-2 πήγε να κοψει το γαλα, της γεμιζα το μπιμπερο πρωι βραδυ και επινε με το ζορι 100. Αλλα εγω συνεχιζα και τελικα επανηλθε και πίνει μπορει και 1 λιτρο τη μερα. δεν την πιεζω καθόλου, της αρεσει και το ζηταει μόνη, το πρωι οχι στανταρ, θελει το μεσημερι μετα το φαγητο πριν κοιμηθει, και δυο τρια μπουκαλια το βραδυ (ισως και σαν υποκαταστατο της πιπιλας που την κοψαμε). Βεβαια μερικες φορες το βρισκει και σαν αντι για φαγητο, οποτε αν δεν φαει το μεσημεριανο της δεν εχει και γαλα.

Από την αλλη ο μπεμπης από οταν μπηκαμε στις κρεμες, το βαρεθηκε. Πινει το πολυ 150 πριν κοιμηθει, περισσοτερο σαν νανουρισμα, ξυπναω στανταρ κατα τις δυο να του δωσω αλλο τοσο που θα τον πιασω στον υπνο και το πρωι κατα τις 6-7 αν δεν τον προλαβω και ξυπνησει θα πιει 50 και θα αρχιζει να παιζει. Στο μεσημεριανο μου ειπαν για μυζηθρα που δεν εχει αλατι, του βαζω και το τρωει.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημέρα κι από μένα!

Ο Νικόλας μου εκεί που έπινε 240 ml το πρωί και 300 ml το βράδυ από την προηγούμενη Τετάρτη το έκοψε μαχαίρι. Του άλλαξα το γάλα μήπως το βαρέθηκε, αλλά με το που βλέπει το μπιμπερό γυρνάει από την άλλη και ουρλιάζει. Έχω απελπιστεί...! Η παιδίατρος μου λέει ότι επειδή έπινε μεγάλες ποσότητες μπορεί να μπούχτησε. Λογικό μου φαίνεται...! Μεγάλο πρόβλημα, κλαίω κάθε βράδυ που το σκέφτομαι!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κι από μένα!

Ο Νικόλας μου εκεί που έπινε 240 ml το πρωί και 300 ml το βράδυ από την προηγούμενη Τετάρτη το έκοψε μαχαίρι. Του άλλαξα το γάλα μήπως το βαρέθηκε, αλλά με το που βλέπει το μπιμπερό γυρνάει από την άλλη και ουρλιάζει. Έχω απελπιστεί...! Η παιδίατρος μου λέει ότι επειδή έπινε μεγάλες ποσότητες μπορεί να μπούχτησε. Λογικό μου φαίνεται...! Μεγάλο πρόβλημα, κλαίω κάθε βράδυ που το σκέφτομαι!

ισως και να μπουχτησε αλλα μηπως αν αλλαζες το μπιμπερο?ετσι εκανε και η δικια μου και τωρα το πινουμε απο εκπαιδευτικο ποτηρακι μονη της..ειχε βαρεθει το μπιμπερο μαλλον..περασαμε το σταδιο με το κουταλακι,καλαμακι και περασαμε στο ποτηρακι.:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μια απο τα ιδια και εδω.... ο μικρος μου απο 8 μηνων ( τωρα ειναι 15 μηνων ) το εκοψε τελειως σταδιακα μεσα σε 1 βδομαδα . απο τοτε προσθετω εβαπορε σε οποιο φαγητο ταιριαζει . Γιαουρτια απειρα , τυρακι , τραχανο , λαχανικα πλουσια σε ασβεστιο και οτι αλλο βρω που τρωει. Εχω δοκιμασει ΟΛΑ τα γαλατα , φρεσκα , παιδικα , εβαπορε , σκονες 4 διαφορετικες μαρκες , αλλα χαμενα λεφτα .Μπιμπερο , ποτηρακια , καλαμακια χαρουμενα , μιλκ σεικς , μια περιουσια εφυγε :-((( Ισως να το βαρεθηκαν απλα και αφου υπαρχουν τοσες αλλες τροφες που περιεχουν ασβεστιο , ας τις καλυψουμε τις αναγκες απο εκει ..... ( απελπισμενη ειμαι και εγω , αλλα πλεον αφου τα προσπαθησα ολα , ας μην πιει )

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Η ίδια κατάσταση συνεχίζεται και με μας. Δεν πιάνει τίποτα! Εχτές προσπαθήσαμε να του δώσουμε λίγο στο άσχετο, αλλά τίποτα!

Οπότε το παίρνω κι εγώ απόφαση πια και δεν το ξαναπροσπαθώ. Αυτές τις μέρες του δίνω κρέμα άνθος αραβοσίτου βανίλια το πρωί και για βράδυ του κάνω 150ml γάλα και μέσα βάζω μία κρέμα της Nutricia Alergy Care που έχει κάπως ευχάριστη γεύση και διαλύεται σε γάλα. Όσο περνάνε οι μέρες μου φαίνεται ότι αρχίζει να τα βαριέται κι αυτά. Τι άλλο βρε κορίτσια μπορώ να του δώσω για πρωί-βράδυ που να έχει γάλα; Λαχανικά, τυριά κτλ. δεν θέλει.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βρασεις τραχανα με γαλα μονο αντι για νερο και αλατι λιγο και λιγο ελαιολαδο. κουακερ επισης βρασμενο με γαλα. αυγο καλα βρασμενο χτυπημενο στο μπλεντερ με εβαπορε και λιγο αλατακι. εβαπορε με 1 μπανανα και μπισκοτα παιδικα . μεχρι εκει εχω καταφερει να φανταστω που να ριξω το γαλα για να το πιει ......

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Kajoe2 ευχαριστώ για τις ιδέες. Για να είμαι ειλικρινής, τον τραχανά και τα βρασμένα κουάκερ τα έχω σκεφτεί απλά με αηδιάζουν σαν σκέψη και μόνο και πιστεύω ότι δεν θα του αρέσουν. Βλέπεις μέχρι τώρα έχουμε τα ίδια γούστα... Δεν έχω να χάσω κάτι όμως, θα δοκιμάσω αρχικά με τον τραχανά. Νομίζω υπάρχει και γλυκός, έτσι δεν είναι; Επειδή είμαι άσχετη, αλέθεται; Γιατί μαζί με όλες τις παραξενιές, τα θέλουμε όλα αλεσμένα σαν κρέμα χωρίς κανένα κομμάτι λίγο στερεό.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα να σου πω την αληθεια , απο γευσεις δεν ξερω καν πως ειναι !!!!Γιατι δεν δοκιμαζω τιποτα απο αυτα που φτιαχνω για τον μικρο ! Σκεψου πως δεν εχω φαει ουτε 1 κουταλια απο κρεμες εμποριου να δω τι γευση εχουν !!! Αλλα τραχανα εχω φαει σε φαγητο και ειναι ωραιος ! Αλεθεται ο τραχανας και γινετε σαν κρεμα! Υπαρχουν πολλα ειδη τραχανα , γλυκος , ξινος , με λαχανικα κ.α. πολλα . Το κουακερ απλα ειναι υγιεινο . Εμεις ακομα μελι δεν εχουμε φαει , εαν τρωει το μωρακι σου μπορεις να το γλυκανεις με μελι ή μαυρη ζαχαρη (εαν και καλυτερα να αποφευγεις την ζαχαρη ) αλλιώς μπορεις να κανεις αλμυρο κουακερ , με νερο λιγο αλατι και ελαιολαδο / πρεπει να τρωγετε !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...