Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε θα κανω β' επιπεδου. τοσο σοβαρο? μπορειτε να μου πειτε?


Recommended Posts

λοιπον εχουμε και λεμε. ο γιατρος μου ειπε ακριβως τα εξης..

"κοριτσι μου εγω οφειλω να σου πω για μια δευτερη γνωμη σαν γιατρος. εγω δε την εκανα στα 4 παιδια μου. απο μενα ολα καλα με το μωρο σου... τωρα εσυ θα αποφασισεις, δε μπορω να σε πιεσω ή να σε αποτρεψω να παρεις μια λεπτομερη εικονα και γνωμη".

 

απορια! ο,τι αποτελεσμα και να παρω μπορω να κανω κατι? δηλαδη π.χ με αγωγη θα αλλαξει το οποιο προβλημα τυχον διαγνωστει? και αν οχι, ποιος ο σκοπος που γινεται τωρα που ηδη προχωρησε η εγκυμοσυνη? μπερδευτικα :shock:.

σκεφτομαι να μη την κανω, αλλα και να την κανω (???)

τι να κανω?:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν ό,τι αποτέλεσμα και να πάρεις από τη β'επιπέδου έχεις σκοπό να κρατησεις το παιδί, ακόμα κ αν υπαρχει πολύ σοβαρό πρβ, τότε δεν έχεις λόγο να την κάνεις..

πιστεύω ότι αν κάποια κοπέλα δεν έχει σκοπό να τερματησει μια εγκυμοσυνη τοτε δεν χρειάζεται να την κάνει..

από όσο ξερω δεν μπορεί να αλλάξει κάτι με φαρμακα.. αυτά!

με το καλό το μωρακι σου

 

Edit admin προσοχή! Aυτή η δημοσίευση περιέχει παραπληροφόρηση. Η Β΄επιπέδου ΔΕΝ πραγματοποιείται μόνο στην περίπτωση που υπάρχει πρόθεση τερματισμού εγκυμοσύνης / στην περίπτωση εύρεσης ιατρικού προβλήματος στο έμβρυο
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι μου ειπε...ο ιδιος εκανε μονος του μια εξεταση αλλα θεωρουσε σωστο να παω και σε ενα ειδικευμενο γιατρο...ομως μου ειπε δε θα σε πιεσω...ειναι επιλογη σου αν θα πας ή οχι...ειναι και το οικονομικο στη μεση.Εγω την εκανα...ειπαμε με τον αντρα μου τοσα χρηματα πανε απο δω κι απο κει ...δε θα τσιγγουνευτουμε 100 ευρω που ειναι για θεμα υγειας.

Τωρα γι'αυτο που λες πως και να δειξει κατι τι γινεται...φυσικα θεραπεια δεν υπαρχει...διακοπη κυησης ομως εξακολουθει να γινεται υποθετω.

Εσυ για ποιο λογο σκεφτεσαι να μην την κανεις?Για μενα ειναι ισως η πιο σημαντικη εξεταση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εκανα καμπυλη αυτη τη φορα , τωρα ισως με στριμωξει ο γιατρος μοιυ που θα παω αλλα θα ειμαι αρκετα προχωρημενη. Τις βαρεθηκα τις ε3ετασεις αυτη τη φορα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε συμβούλευα να την κάνεις. Ο υπέρηχος μπορεί να δείξει κάποιο θεματάκι με το παιδί που γνωρίζοντάς το πριν τη γέννα θα μπορεί να αντιμετώπιστεί πιο άμεσα και προγραμματισμένα μετά τη γέννηση. Εγώ με αυτό το σκεπτικό το έκανα. Σου εύχομαι πάντως όλα να είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τί θα πάθεις αν την κάνεις;

τιποτα ούτε κι εσύ ούτε το μωρό.

 

Ισα ισα θα σε βοηθήσει να προετοιμαστείς καλύτερα για καποιο ενδεχόμενο πρόβλημα που ισως να δείξει σε εσένα ή στο μωρό.

 

το να μην εκμεταλευόμαστε τις δυνατότητες της τεχνολογίας και της σύχγρονης ιατρικής, ειδικά χωρίς άλλο λόγο, δεν το καταλαβαίνω προσωπικα.!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο να μην κάνεις την εξέταση. Εξάλλου, εκτός των ανωμαλιών, το υπερηχογράφημα μπορεί να δείξει και άλλα θέματα πχ τη θέση του πλακούντα, τον όγκο του αμνιακού υγρού, τη ροή των αγγείων, την πιθανότητα προεκλαμψίας κτλ.

 

Το ζήτημα δεν είναι μόνο αν θα προκύψει θέμα τερματισμού της εγκυμοσύνης. Μπορεί να βρεθούν θέματα που μπορούν να αντιμετωπιστούν εγκαίρως και να παρακολουθούνται.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε. ο γιατρος μου ειπε ακριβως τα εξης..

"κοριτσι μου εγω οφειλω να σου πω για μια δευτερη γνωμη σαν γιατρος. εγω δε την εκανα στα 4 παιδια μου. απο μενα ολα καλα με το μωρο σου... τωρα εσυ θα αποφασισεις, δε μπορω να σε πιεσω ή να σε αποτρεψω να παρεις μια λεπτομερη εικονα και γνωμη".

 

απορια! ο,τι αποτελεσμα και να παρω μπορω να κανω κατι? δηλαδη π.χ με αγωγη θα αλλαξει το οποιο προβλημα τυχον διαγνωστει? και αν οχι, ποιος ο σκοπος που γινεται τωρα που ηδη προχωρησε η εγκυμοσυνη? μπερδευτικα :shock:.

σκεφτομαι να μη την κανω, αλλα και να την κανω (???)

τι να κανω?:confused::confused::confused:

 

Ο γιατρός γιατί δεν την έκανε στα 4 παιδιά του; Πιστεύει ότι έχει βλαβερές επιπτώσεις; Γι ' αυτό θες να την αποφύγεις;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

...Εσυ για ποιο λογο σκεφτεσαι να μην την κανεις?.

 

γιατι δεν εχει νοημα απο τη στιγμη που εχει αναπτυχθει ηδη το μωρο. αν γινοταν πιο μπροστα.... αλλα τωρα που το νιωθω, του μιλαω, .πιανω "συζητηση" (μονολογο :rolleyes:) δε μπορω να κανω κατι ασχημο! για λεφτα ουτε συζητηση αν προκειται για υγεια, δε κολλαω.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω κοπελια γιατι στο ειπε αυτο το μονο που ξερω οτι στην απο πανω απ εμας κοπελα που κανανε τη β επιπεδου ειδανε οτι εμβρυο ειχε μη αναπτυσομενα ακρα (χερια και ποδια ) με αποτελεσμα να διακοψη τη κυηση (στους απλους υπερηχους του γιατρου δε φαινοτανε κατι )(βασικα εκανε τη γεννα κανονικα εννοω δε της κανανε καισαρικη για λογους ψυχολογιας αλλα δε ρωτησα καιποτε παραπανω λεπτομερειες γιατι η κοπελα λογικο ειναι να θελει να μη το συζηταει ,,,ευτυχως ο θεος της εδωσε αλλο μωρακι υγιεστατο εδω και ενα χρονο.....για εμενα καλυτερα να την κανεις....ειναι η πιο σημαντικη απο ολες,,,,σου ειπαν οι κοπελες ηδη τι κοιτανε,,με το καλο οτι αποφαισεις

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός γιατί δεν την έκανε στα 4 παιδιά του; Πιστεύει ότι έχει βλαβερές επιπτώσεις; Γι ' αυτό θες να την αποφύγεις;

 

 

γιατι δηλαδη πως γινεται? ειναι ακτινοβολια με τυχον επιπτωση? δεν την εκανε προφανως γιατι πιστευε οτι δε χρειαζοταν να τη κανει, αλλα για επιπτωση δε μου ειπε!

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που η συγκεκριμένη εξεταση γίνεται τόσο αργά είναι γιατί ελέγχει τα όργανα του παιδιού, που δεν έχουν σχηματιστεί πιο νωρίς.

Πιστεύω ότι είναι από τις πιο σημαντικές εξετάσεις, και οπως έιπε καποια κοπέλα μπορεί να ανκαλύψει κατι που να πρεπει να αντιμετωπιστεί άμεσα κατα τη γέννηση.

Φυσικά η απόφαση είναι δική σου.

 

Δεν έχει καμία επίπτωση στο μωρό. Είναι υπέρηχος. Που όμως κανονικά πρεπει να γίνεται από εμβρυολόγο εξειδικευεμένο σε τετοιου είδους υπερήχους.

Το όλα καλά του γιατρού σου είναι σχετικό κατα τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν εχει νοημα απο τη στιγμη που εχει αναπτυχθει ηδη το μωρο. αν γινοταν πιο μπροστα.... αλλα τωρα που το νιωθω, του μιλαω, .πιανω "συζητηση" (μονολογο :rolleyes:) δε μπορω να κανω κατι ασχημο! για λεφτα ουτε συζητηση αν προκειται για υγεια, δε κολλαω.

 

Mα η εξεταση αυτη δεν γινεται να γινει πιο μπροστα γινεται σε συγκεκριμενες εβδομαδες.....

Δεμ μου αρεσει η υπερβολη με τις εξετασεις αλλα αν ο γιατρος μου μου ελεγε να μην κανω β επιπεδου και πως ας πουμε δεν χρειαζεται προσωπικα θα εφευγα τρεχοντας...:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

γιατι δηλαδη πως γινεται? ειναι ακτινοβολια με τυχον επιπτωση? δεν την εκανε προφανως γιατι πιστευε οτι δε χρειαζοταν να τη κανει, αλλα για επιπτωση δε μου ειπε!

 

 

οχι καλε...υπερηχος ειναι ....απλα με πιο λεπτομερη αναλυση να το πω και μετρημα κλπ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Επιτυχής αφαίρεση όγκου από έμβρυο κατά τη διάρκεια της κύησης

 

HEALTH.IN.GR 09:00

 

10687256.jpg

Το στοματικό τεράτωμα προεξείχε της στοματικής κοιλότητας του εμβρύου (Πηγή φωτό: American Journal of Obstetrics & Gynecology)

 

 

 

Επιστημονικό θαύμα

Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο - Χειρουργική ομάδα του Νοσοκομείου «Jackson Memorial» στην Φλόριντα ανακοίνωσε ότι αφαίρεσε επιτυχώς έναν όγκο από την στοματική κοιλότητα ενός εμβρύου, σε μια επέμβαση που διενεργήθηκε για πρώτη φορά παγκοσμίως.

Λεπτομέρειες της επέμβαση ανακοινώθηκαν σε σχετικό άρθρο του επιστημονικού εντύπου American Journal of Obstetrics & Gynecology.

Μετά από έλεγχο ρουτίνας κατά την 17η εβδομάδα κυοφορίας η Τάμμι Γκονζάλες ενημερώθηκε από τον θεράποντα γυναικολόγο της ότι «μια φουσκάλα προεξείχε της στοματικής κοιλότητας του κυοφορούμενου εμβρύου».

Ο περαιτέρω έλεγχο έδειξε ότι επρόκειτο για ένα στοματικό τεράτωμα, που μείωνε τις πιθανότητες του εμβρύου να επιβιώσει. Τελικά, μετά από την επιτυχή χειρουργική αφαίρεση του όγκου, η μικρή Λέινα τελικά γεννήθηκε πέντε μήνες αργότερα.

Οι γιατροί εξηγούν ότι ο συγκεκριμένος όγκος είναι πολύ σπάνιος και μόνο μια φορά στα 20 χρόνια έχουν αντιμετωπίσει ανάλογο περιστατικό.

Κατά τη διάρκεια της χειρουργική διαδικασίας, η έγκυος είχε υποβληθεί σε τοπική αναισθησία, αφού έπρεπε μια λεπτή βελόνη να εισαχθεί στον αμνιακό σάκο που περιβάλλει το έμβρυο. Με τη βοήθεια ιατρικού λέιζερ, όγκος τελικά αποκόπηκε από τα χείλη του εμβρύου. Η επέμβαση διήρκεσε περίπου μια ώρα.

Σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησαν οι γιατροί παρουσία της ασθενούς, η Τάμμι Γκονζάλες εξήγησε ότι «όταν τελικά αφαίρεσαν τον όγκο, αισθάνθηκα σα να έφευγε ένα μεγάλο βάρος από πάνω μου, ενώ μπορούσα πλέον να δω στο μόνιτορ καθαρά το πρόσωπο της κόρης μου.»

«Πρόκειται για την πρώτη στο είδος της επέμβαση, παγκοσμίως, εξ όσων γνωρίζουμε. Μέχρι σήμερα δεν είχε καταστεί εφικτή η αφαίρεση στοματικού τερατώματος, σε έμβρυο», υπογράμμισαν οι γιατροί του αμερικανικού νοσοκομείου.

Η Λέινα Μικαέλλα Γκονζάλες, γεννήθηκε τελικά στις 20 Οκτωβρίου 2010, με βάρος 3.6 κιλά και σήμερα είναι ένα υγιές κοριτσάκι 20 μηνών. Η μόνη σωματική ένδειξη για την περιπέτεια υγείας που πέρασε είναι ένα μικροσκοπικό σημάδι στα χείλη της.

 

 

η επιστήμη δεν μπορεί να τα λύσει όλα (ακόμη κι όταν χρησιμοποιείται από άξιους ανθρώπους και σωστά)

 

αλλά είναι κρίμα να μην εκμεταλλευόμαστε στο μέγιστο βαθμό ό,τι μπορούμε να κερδίσουμε για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήμυον έγκυος στο πρώτο μου παιδί ήταν έγκυος και μια φίλη.

Είχαμε βγει βόλτα το απόγευμα και την άλλη μέρα θα έκανε τη β επιπέδου.

Πήρα τηλέφωνο να μάθω τί έγινε όλο χαρά αφού την προηγούμενηκάναμε σχέδια για τα μωρά μας. Απάντησε ο άνδρας της.

Με λίγα λόγια το μωρό είχε δυσπλασία στην καρδιά του, έλειπε ο ένας κόλπος και η μία κοιλία. Το μωρό είχε ελάχιστες πιθανότητες να επιβιώσει μετά τη γέννα κι αν επιβίωνε έπρεπε να περιμένει για μεταμόσχευση καρδιάς :( αφού θα έκανε μαι σειρά εγχειρήσεων. Δεν τα κατάλαβα και πολύ καλά γιατί ο άνθρωπος έκλαιγε και έκτοτε δεν το ξανασυζητησαμε.

Οι άνθρωποι τερμάτισαν την κύηση γιατί απλά θα ταλαιπωρούσαν ένα μωράκι καταδικασμένο ήδη, αν επαναλαμβάνω επιβίωνε.

Θεωρώ απαράδεκτο σήμερα με την πρόοδο της τεχνολογίας να μην κάνουμε αυτές τις εξετάσεις οι οποίες όχι μόνο σου λένε αν το μωρό είναι υγιές αλλά φροντίζουν και να γενηθεί υγιές. όπως είπε μια κοπέλα πιο πάνω.

Άλλο περιστατικό. Φίλη σε δίδυμα πάει για β επιπέδου και της λέει ο γιατρός τα χάνεις τα μωρά.....πάμε τώρα για περίδεση. Γέννησε στις 37 εβδομάδες 2 γερά μωρά. Αν δεν το είχε κάνει θα τα είχε χάσει.

Η απόφαση δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξέρεις καν τι είδους εξέταση είναι πως αποφάσισες να μη την κάνεις;

Αν κάνεις μια βόλτα στο φόρουμ θα δεις γονείς που το Β' επιπέδου τους έδειξε πρόβλημα υγείας του εμβρύου και χάρη σ αυτή την εξέταση ήταν απολύτως προετοιμασμένοι ψυχολογικά και κυρίως πρακτικά για τις κινήσεις που θα έπρεπε να ακολουθήσουν μετά τη γέννηση (χειρουργείο αμέσως μετά κ.λπ)

Προσωπικά, ότι δυνατότητες μου δίνει η επιστήμη και η τεχνολογία θα τις εκμεταλλεύομαι στο έπακρο..

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου, εκτός των ανωμαλιών, το υπερηχογράφημα μπορεί να δείξει και άλλα θέματα πχ τη θέση του πλακούντα, τον όγκο του αμνιακού υγρού, τη ροή των αγγείων, την πιθανότητα προεκλαμψίας κτλ.

.

 

εχμ σημαντικα ετσι οπως το θετεις...:?

Link to comment
Share on other sites

Γραφω κ σβηνω συνεχεια γιατι δεν ξερω πως να εκφραστω,σημερα εχει μηνα που εκανα διακοπη κυησης στην 23 εβδομαδα.Στον β' επιπεδου διαγνωστηκε δισχιδης ραχη κ υδροκεφαλιαση,το μωρακι μου ηταν πολυ αρρωστο.

 

Edit:Στα γραφω αυτα γιατι για μενα ειναι πολυ σημαντικη η εξεταση,δεν εχω λογο κ δεν θελω να σε τρομαξω...

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε συμβούλευα να την κάνεις. Ο υπέρηχος μπορεί να δείξει κάποιο θεματάκι με το παιδί που γνωρίζοντάς το πριν τη γέννα θα μπορεί να αντιμετώπιστεί πιο άμεσα και προγραμματισμένα μετά τη γέννηση. Εγώ με αυτό το σκεπτικό το έκανα. Σου εύχομαι πάντως όλα να είναι καλά!

 

Γι'αυτο ακριβως που ειπε η κοπελα!!!

Θα σου πω οτι στον β υπερυχο βρηκαν την μεσοκοιλιακη επικοινωνια στη καρδια της κορης μου.Συνηθως το βρησκουν μετα την γεννηση και ειναι πιο δυσκολο,θελει παρακολουθηση και αντιμετοπιση στις περιπτωσεις που χρειαζονται.Και να σου πω απο την εμπυρια μας οτι μονο παιδοκαρδιολογος μπορει να το δει αυτο η να το ακουσει!Για 5 μηνες την ειχαν ακουσει αποιροι παιδιατροι και κανενας δεν ανεφερε φυσιμα,μολις πηγα σε ειδικο το ακουσε αμεσως.

Και εγω προτεινω να πας για να εισαι και υσηχη οτι ολα ειναι καλα με το μωρακι σου

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου κ αναποδα!οταν την κανεις και ειναι ολα καλα θα συνεχισεις ηρεμα την εγκυμοσυνη σου και θα την απολαμβανεις..αν δεν την κανεις καποια στιγμη θα σου μπει το μικροβιο του αγχους και θα τρελλαινεσαι...για μενα καν'την...θα εισαι σιγουρη για το μωρο σου και θα το απολαυσεις τουλαχιστον μιση ωρα να το βλεπεις!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε. ο γιατρος μου ειπε ακριβως τα εξης..

"κοριτσι μου εγω οφειλω να σου πω για μια δευτερη γνωμη σαν γιατρος. εγω δε την εκανα στα 4 παιδια μου. απο μενα ολα καλα με το μωρο σου... τωρα εσυ θα αποφασισεις, δε μπορω να σε πιεσω ή να σε αποτρεψω να παρεις μια λεπτομερη εικονα και γνωμη".

 

απορια! ο,τι αποτελεσμα και να παρω μπορω να κανω κατι? δηλαδη π.χ με αγωγη θα αλλαξει το οποιο προβλημα τυχον διαγνωστει? και αν οχι, ποιος ο σκοπος που γινεται τωρα που ηδη προχωρησε η εγκυμοσυνη? μπερδευτικα :shock:.

σκεφτομαι να μη την κανω, αλλα και να την κανω (???)

τι να κανω?:confused::confused::confused:

 

αν ειναι δυνατον υπαρχουν τετοιοι γιατροι?εγω θα τον ειχα αλλαξει και θα του εφερνα μια καρεκλα στο κεφαλι δεν εχει κανεις το δικαιωμα να παιζει με την υγεια των παιδιων μου.σου υπεγραψε κανενα χαρτι οτι το παιδι ειναι καλα?εδω κοπελα μου κανουν αυχενικη διαφανεια οχι ο καθε γιατρος για να δουν αν το μωρο ειναι καλα απο το πρωτο τριμηνο ηδη στο β επιπεδου ειναι αργα.

εγω θα συγκρουστω μαζι σου εχεις προσβαση στο διαδυκτιο και ακομη ακους το γιατρο σου?

τελικα φταιει και το κεφαλι μας καλα λεει μια φιλη ειμαστε τοσο πονηρεμενες γιατι σε καποιο θεματα δεν το ψαχνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Γραφω κ σβηνω συνεχεια γιατι δεν ξερω πως να εκφραστω,σημερα εχει μηνα που εκανα διακοπη κυησης στην 23 εβδομαδα.Στον β' επιπεδου διαγνωστηκε δισχιδης ραχη κ υδροκεφαλιαση,το μωρακι μου ηταν πολυ αρρωστο.

 

Edit:Στα γραφω αυτα γιατι για μενα ειναι πολυ σημαντικη η εξεταση,δεν εχω λογο κ δεν θελω να σε τρομαξω...

 

λυπαμαι στη 2η εγκυμοσυνη μου εκανα μονο μεγαλο υπερηχο το ξαναεπανελαβα γιατι ετυχα σε βλακα τελος αυτο.

στην 3η εγκυμοσυνη καταλαβα τι ειναι σωστη παρακολουθηση,δηλ απο την αυχενικη διαφανεια ηδη μπποορεις να προλαβεις πραγματα αρκει ο γιατρος να ειναι σε μια λιστα

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

δε θυμωνεις με γιατρους οι οποίοι δεν ενημερωνουν?οι οποιοι σου λενε ψεμματα# ρε μεγαλε γιατι δεν εισαι στη λιστα?γιατι με στελνεις μονο για β επιπεδου στις 23 εβδομαδες ενω ο ελεγχος λεγεται 20-22 εβδομαδες?

κοριτσια ψαξτε το βρειτε γιατρους που ειναι σε αυτη τη λιστα και παρακολουθουν εγκυμοσυνες.ας ξυπνησουμε επιτελους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...