Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημιουργική απασχόληση για παιδί 2 ετών


Recommended Posts

Γεια σας! Είμαι σχετικά νέα στο forum και θέλω τη βοήθεια σας.

Έχω ένα γιο 22 μηνών, τον οποίο αποφασίσαμε φέτος να μη στείλουμε σε παιδικό σταθμό, αφενός μεν γιατί μας φαίνεται μικρός ακόμα για να "πάει σχολείο" και αφετέρου για να μην έχουμε το πρόβλημα με τις ιώσεις (έχω και μία κόρη 5 μηνών), αφού κι εγώ έχω ακόμα άδεια.

Όμως ο μικρός όλη μέρα στο σπίτι, είναι θηρίο και στο τέλος καταλήγει να κάνει μόνο σκανταλιές και αταξίες.

Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω τόσο εκπαιδευτικούς (θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη συμβουλή της Μαρίας Στυλιανάκη) όσο και πιο έμπειρες μανούλες για το πως θα μπορούσα να τον απασχολήσω δημιουργικά στο σπίτι, τι κάνουν τα παιδία της ηλικίας του στον παιδικό σταθμό. Ποιες δραστηριότητες είναι κατάλληλες για την ηλικία του, γιατί ακόμα για παράδειγμα δεν μπορεί να ζωγραφίσει - πιο πολύ ενδιαφέρεται να ανακατεύει τους μαρκαδόρους, παρά να ζωγραφίσει - μουντζουρώσει στο χαρτί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.θα μπορουσες να απασχολησεις το παιδι με οικοδομικο υλικο( με κυβους ,τουβλακια).σε αυτην την ηλικια μπορει να βαζει 5 με 6 κυβους τον ενα πανω στον αλλον,να φτιαξει πυργους,να τους μεταφερει μετο φορτηγο.θα μπορουσες να τοαπασχολησεις με πλαστελινη ή μαλακο πηλο και να φτιαξετε μαζι διαφορα σχεδια απλα να προσεξεις μην την βαλει στο στομα του.θα μπορουσατε να κανετε κολλαζ απο κομματια εφημεριδας και περιοδικων.θα μπορουσες να αγορασεις καποιο cd με μουσικοκινητικα παιχνιδια και να παιζατε μαζι.θα μπορουσες να του παρεις δαχτυλομπογιες και να την απλωσει με τα χερακια του πανω στο χαρτι (στην αρχη ισως να μην θελει να την πιασει μετα ομως θα του αρεσει.θα μπορουσες να του διαβαζεις ωραια και μικρα σε διαρκεια παραμυθακια και επισης θα μπορουσες να του δωσεις μαρκαδορους να ζωγραφιζει ελευθερα στο χαρτι ας κανει και μουτζουρες.

Link to comment
Share on other sites

πω πω karno δεν θα μπορούσες να πέσεις πιο πολύ μέσα στις σκέψεις μου ακόμα και αν ήσουν μέσα στο μυαλό μου! Έχουμε μια κόρη την Μυρτώ που είναι 3 χρονών και 3 μηνών και ο γιος μας είναι 4 μηνών. Κατόπιν υποδείξεων της παιδιάτρου αποφασίσαμε να μην στείλουμε την Μυρτώ στο σταθμό φέτος μιας και εγώ θα επιστρέψω στην δουλειά τον Ιούνιο του 2010 και λόγω των μικροβίων και των ιώσεων που θα μπορούσε να κολλήσει ο μικρός. Αισθάνομαι όμως φοβερές τύψεις γιατί θεωρώ ότι στο δίλημμα που τέθηκε ανάμεσα στην ψυχική υγεία του ενός παιδιού (να έρθει σε επαφή με παιδάκια της ηλικίας της και να έρθει και αντιμέτωπη μαζί τους) και στην σωματική υγεία του άλλου, εγώ επέλεξα με βάση την φοβία μου και όχι της λογικής ίσως. Μέχρι ώρας έχω καθιερώσει ένα "καθαρό δίωρο" το πρωί αφιερωμένο μόνο στην Μυρτώ που περιέχει κατασκευές με χαρτόνι, νερομπογιές, πηλό, πλαστελίνες, διάβασμα διαφόρων βιβλίων, μαγείρεμα στην δική της κουζίνα. Ψάχνω κι εγώ να βρω διάφορα να κάνω και τις επόμενες ημέρες (που θα χειμωνιάσει και θα περνάμε περισσότερες ώρες μέσα) θα εντάξω στο πρόγραμμά μας το κουκλοθέατρο (με κούκλες που μπορούμε να φτιάξουμε από κάλτσες) καθώς και μία φορά την εβδομάδα να βλέπουμε μια ταινία του Disney μιας και δεν βλέπει τηλεόραση. Αλήθεια τί άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε?

Είναι πάντως κουραστικό και δύσκολο όλο αυτό δεδομένου ότι το μωρό μεγαλώνει, δεν θα κοιμάται τόσο πολύ και δεν θα έχω πάντα το δίωρο ελεύθερο. Τώρα σηκώνομαι από τις 07:00 για να βάλω το φαί να γίνεται, να πλύνω πιάτα κτλ, να κάνω αποστείρωση ή να πλύνω μπουκάλια, να μαζέψω λίγο το σπίτι και να αφιεριώσω στον εαυτό μου μισή ώρα για καφέ και 3 τσιγάρα. Η Μυρτώ σηκώνεται στις 9 και αφού ταίσω και το μωρό αρχίζει το δίωρό μας. Αλήθεια μπορεί κάποιος να μας δώσει ιδέες???:?:

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

eleni_k μπραβο που καταφερνεις και βρισκεις χρονο και ασχολησαι τοσο πολυ με την μεγαλη παρολο που εχεις και μωρο.εγω επειδη δεν τα καταφερνω αποφασισα να την στειλω παιδικο:oops::oops:να σου πω τι αλλο αρεσει στην κορη μου που ειναι 3 χρονων και μπορει να αρεσει και στη δικη σου.τα παζλ που ειναι λιγα κομματια και μεγαλα[με 12 ή15 κομματια]και τωρα τελευταια ανακαλυψαμε και τα βιβλια με τις ζωγραφιες που εχουν και αυτοκολητα.μπορει να κολησει με αυτο και πανω απο ωρα.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Ναι geoste καλή η ιδέα σου για τα puzzles. Η αλήθεια είναι ότι της είχα αγοράσει παλιότερα αλλά δεν είχε δώσει καμμία σημασία για τα χάρτινα παρά μόνο για τα ξύλινα puzzles. Θα το ξαναδοκιμάσω τώρα.

 

Πάντως να ξέρεις ότι δεν είναι εύκολο όλο αυτό το πράγμα και εγώ δεν φημίζομαι για την υπομονή μου... Ειδικά τώρα που είναι λίγος ο καιρός που έχουμε μπει σε πρόγραμμα με το μωρό και αισθάνομαι κουρασμένη ψυχολογικά και σωματικά. Θα με βόλευε αφάνταστα ο παιδικός σταθμός για την Μυρτώ αλλά .... Μακάρι να το κρατήσω και να μην βαρεθώ κάποια στιγμή γιατί είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για ένα παιδί που θα είναι κλεισμένο τον χειμώνα σε ένα διαμέρισμα!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα κι εγώ αυτή την απορία πριν καιρό.... http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=734650&postcount=30

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=734801#post734801

 

Ελπίζω να βρεις ιδέες! :) Να περάσετε καλά και να διασκεδάσετε!

 

Επίσης μην ξεχνάτε και το ελεύθερο παιχνίδι.... το δικό τους αποκλειστικό παιχνίδι είναι απαραίτητο. Δε χρειάζονται συνεχώς δημιουργική απασχόληση. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις σας. Θα τις δοκιμάσω όλες. Η αλήθεια είναι όμως ότι ο γιος μου είναι λίγο μικρός για τις περισσότερες από αυτές ακόμα. Δηλαδή, δεν παίζει ακόμα με τις πλαστελίνες, ούτε μπορεί να ζωγραφίσει κοκ. Γι' αυτό θέλω να μάθω πως θα μπορούσα να καλλιεργήσω τις ικανότητες του, όπως κάνουν στους παιδικούς, αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολη η ηλικία του. Πάντως θα επανέρχομαι συχνά με ζωγραφική, πλαστελίνες κ.λπ., γιατί βλέπω ότι καθημερινά καταφέρνει όλο και περισσότερα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια σε αυτην την ηλικια εχουν την δυνατοτητα να παιξουν με πε πλαστελινη.να την ζυμωσουν να κοψουν κομματακια.οπως και στην ζωγραφικη μπορουν να τραβηξουν γραμμουλες.ολα σιγα σιγα γινονται και με υπομονη!επισης ενα αλλο υλικο που τους αρεσει πολυ γιατι ειναι πολυ μαλακο ειναι τα playdoh.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εκτός από τουβλάκια, παζλ και ζωγραφική, εμένα έβλεπε και τα dvd του baby einstein, είναι τρομερά εκπαιδευτικά και μπορεί άνετα να τα παρακολουθήσει. Μου τα ζήταγε μετά να της τα βάζω συνέχεια να τα βλέπει!:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τη δική μου εμπειρία επειδή ο Θοδωρής μου είναι υπερδραστήριο παιδί δεν ασχολήθηκε ποτέ με ζωγραφική, ή με δαχτυλομπογιές ή με τουβλάκια (τα πέταγε από δω και από κει χωρίς να φτιάχνει κάτι συγκεκριμένο όπως πύργους) ή οτιδήποτε που να κάτσει για πολύ ώρα.

Αυτό που τον έκανε να κάτσει και λίγο στον πισινό του ήταν παιχνίδια με ρόλους. Δηλ. παίρνουμε δύο ή και περισσότερα αυτοκινητάκια ή ζωάκια και παίζουμε τον Μακουίν ή κάνουμε τη μαμά, τον μπαμπά και τον Θοδωρή ή ότι μου έρθει σαν ιστορία εκείνη τη στιγμή.

Αν και το δικό σου παιδάκι είναι έτσι υπερκινητικό δύσκολα θα βρεις καθιστική ασχολία που να του αρέσει.

Άλλο επίσης που του άρεσε ήταν να κλωτσάμε την μπάλα στον διάδρομο του σπιτιού και να τρώμε επίτιδες γκολ.

glitterfy-flpbk29013718620134.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ότι αφορά τη δημιουργική απασχόληση εμείς κάνουμε τα εξής:

 

puzzles αυτά που έχουν καμιά εικοσαριά κομμάτια αλλά πρέπει να ταιριάξεις ανα δύο μεταξύ τους (π.χ. στο ένα έχει έναν ποδοσφαιριστή και στο άλλο μία μπάλα)

Κάρτες μνήμης (τις χρησιμοποιούμε και σαν τράπουλα)

Τουβλάκια αλλά μέχρι τώρα πάντα φτιάχνουμε κάτι για να παίξουμε σε συνδυασμό με κάτι άλλο (π.χ. ένα τραινάκι για να πάνε βόλτα τα playmobil)

Ντόμινο (όσο περνάει ο καιρός συμμετέχει όλο και πιο πολύ και με περισσότερη υπομονη)

Μαγνητικός πίνακας (ζωγραφίζουμε, μαθαίνουμε σχήματα και ποσότητες, φοβερό παιχνίδι)

Παιχνίδια ρόλων (π.χ. παίρνουμε ένα καλαθάκι και κάνουμε ότι πάμε super market και ψωνίζει ότι θέλει)

Φυσικά διαβάζουμε παραμύθια και βιβλιαράκια και γενικά ότι πέσει στα χέρια μας και έχει εικονίτσες.

 

Και όπως λέει και η alcyon πολύ ελεύθερο παιχνίδι με αγαπημένο του τη μπάλα σε όλα τα μεγέθη και όλα τα σχετικά παιχνίδια, ρακέτες, κορίνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κορίτσια. Απαντώ τόσο εταιροχρονισμένα για 2 λόγους. Είμαι σχετικά καινούργια και διαβάζω λίγα, λίγα τα θέματα όλων. Όλα είναι ωραία όσα προτάθηκαν για την απασχόληση μικρών παιδιών. Έχω να προτείνω κάτι ακόμα. Δεν έχει όμως σχέση με υλικά παιχνίδια. Πιστεύω ότι τα μικρά παιδάκια που έχουν μωρά αδερφάκια συνήθως αντιδρούν με τους παραπάνω τρόπους μόνο και μόνο για να τραβήξουν την προσοχή μας. Τι θα λέγατε αν αφιερώνατε κάποιο διάστημα μέσα στο δίωρο να πάρετε αγκαλιά το 2χρονο παιδί και να παίξετε ας πούμε κάνοντάς το κούνια πάνω στην ποδιά σας, γαργαλώντας και φιλώντας το, πιάνοντας τα χέρια του χιαστή και κάνοντας γύρω, γύρω το μύλο. Παίξτε κυνηγητό και κρυφτό ή απλά νανουρίστε το στην αγκαλιά σας χωρίς να είναι η ώρα του ύπνου. Μετά από αυτά και άλλα που θα σκεφτείτε εσείς βάλτε το να παίξει με τα υλικά παιχνίδια. Νομίζω ότι θα έχει αισθανθεί πλήρες. Και θα ξέρει ότι η μανούλα τώρα που απέκτησε το δεύτερο μωρό δεν ξέχασε το πρώτο της παιδάκι. Ο λόγος είναι ότι το μεγάλο βλέπει πολλές ώρες αγκαλιά το μωρό (εξ ανάγκης) και λιγότερο τον εαυτό του και γι' αυτό δεν θέλει να παίξει με παιχνίδια.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

γεια σας εχω μια μικρουλα 22 μηνων και επειδη κι εγω δεν δουλευω θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε δραστηριοτητες και παιχνιδια κυριως για μεσα στο σπιτι.Θα μπορουσαμε αραγε να κανουμε τις δραστηριοτητες που κανουν στους παιδικους?και αν ναι εχετε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

επειδη αναγκάστικα να στειλω την κόρη μου παιδικό σταθμό, ούτε 2,5 χρονών, θα σας έλεγα οτι στους παιδικούς σταθμούς διαβάζουν παραμύθια, λενε τραγουδάκια, παίζουν στην αυλή και ζωγραφίζουν. αυτο το πρόγραμμα κρατάει κανα δύωρο. μετα τρώνε και οσα θέλουν κοιμούνται.

από την αφιξη των παιδιών στο σχολείο, μετα το πρωινό και μέχρι την εναρξη του δύωρου, παίζουν με τουβλάκια, κουζινικά, καρότσι- κούκλες κλπ παιχνίδια που εχει ο παιδικός.

 

στο σπίτι μπορείτε ακόμη να ξεκινήσετε απλά απλά να φτιάχνετε παζλς. με μεγάλα κομμάτια που θα του λετε την εικόνα και θα τα βάζετε εσείς. εκ΄τος αν θέλει το ίδιο με την καθοδήγησή σας.

 

ποδήλατο, αν εχετε μεγάλο μπαλκόνι. ή παιδική χαρά τις δροσερές ώρες της ημέρας.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επισκεφθείς τα καταστήματα ELC. Έχουν πολύ ωραία εκπαιδευτικά παιχνίδια για κάθε ηλικία.Έγω έχω αγοράσει πολλά για τα παιδιά μου και τους άρεσαν πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά όλα αυτά τα παιχνίδια, αλλά και πάλι κάποια στιγμή θα βαρεθεί και δε θα θέλει να παίξει άλλο με τα παιχνίδια του και τότε αρχίζουν οι ζημιές...Και πώς να τα απασχολήσεις, όταν υπάρχουν και άλλα παιδάκια στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

επειδη αναγκάστικα να στειλω την κόρη μου παιδικό σταθμό, ούτε 2,5 χρονών, θα σας έλεγα οτι στους παιδικούς σταθμούς διαβάζουν παραμύθια, λενε τραγουδάκια, παίζουν στην αυλή και ζωγραφίζουν. αυτο το πρόγραμμα κρατάει κανα δύωρο. μετα τρώνε και οσα θέλουν κοιμούνται.

από την αφιξη των παιδιών στο σχολείο, μετα το πρωινό και μέχρι την εναρξη του δύωρου, παίζουν με τουβλάκια, κουζινικά, καρότσι- κούκλες κλπ παιχνίδια που εχει ο παιδικός.

 

στο σπίτι μπορείτε ακόμη να ξεκινήσετε απλά απλά να φτιάχνετε παζλς. με μεγάλα κομμάτια που θα του λετε την εικόνα και θα τα βάζετε εσείς. εκ΄τος αν θέλει το ίδιο με την καθοδήγησή σας.

 

ποδήλατο, αν εχετε μεγάλο μπαλκόνι. ή παιδική χαρά τις δροσερές ώρες της ημέρας.

Θα την ξεκινησω απο τον Σεπτεμβρη ολα αυτα που λες εσυ και οτι διαβασα απο τα κοριτσια.προς το παρον δεν καθεται να της διαβασω ενα παραμυθι ουτε καν να ακουσει αλλα της αρεσει να βλεπει τις εικονες.Η παιδικη χαρα ειναι η μεγαλη μας αδυναμια για αυτο της πηραμε κουνια και τσουληθρα εδω στο μπαλκονι για οταν δεν μπορουμε να ειμαστε εξω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η δικιά μου θα μείνει το χειμώνα σπίτι με την γιαγιά και σκέφτομαι να ξεκινήσει από Μάρτιο δειλά δειλά τον παιδικό ώστε να έχουν φύγει και οι ιώσεις.

Τώρα στο σπίτι δεν κάθεται και πολύ ώρα με μια συγκεκριμένη ασχολία. Περισσότερο ενδιαφέρεται για τα δικά μας πράγματα όπως να βγάζει παπούτσια από τα ντουλάπια, μπώλ, σι ντί ......

Μερικές φορές μπορεί να ασχοληθεί και λίγο με το αυτοκινητάκι της ή να φτιάξει γραμμούλες σε περιοδικά. ΄

Εκτός από διάβασμα παραμυθιών και το να βλέπει τραγούδια στο βίντεο τι άλλο θα μπορούσε να κάνει μια γιαγιά?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...