Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

σφιγγεις και ξεσφιγγεις την περιοχη πως κανεις οταν εχεις ενα μαλακο μπαλακι στο χερι σου, αυτα τα αντιστρες?ετσι σφιγγεις και την περιοχη του περινεου και οταν ειστε τελιομηνες οταν ουρητε ετσι οπως καθεστε να πηγαινετε λιγο μπρος και πισω γτ ειναι η ουροδοχος κυστη πιεσμενη και λιμναζουν ουρα και αυτο το λεω για αποφυγη ουρολυμωξεων

 

koufetaki μου σε ευχαριστω!τις ειχα κανει και αυτες που λες αλλα μετα ειχα πονακια...θα δοκιμασω ξανα, καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι το κανεις 4-5 φορες την ημερα για 3-4 λεπτα τη φορα...για να δουμε...το τελευταιο που με απασχολει ειναι η περινεοτομη-εδω μιλαμε για ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ στην καισαρικη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

koufetaki μου σε ευχαριστω!τις ειχα κανει και αυτες που λες αλλα μετα ειχα πονακια...θα δοκιμασω ξανα, καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι το κανεις 4-5 φορες την ημερα για 3-4 λεπτα τη φορα...για να δουμε...το τελευταιο που με απασχολει ειναι η περινεοτομη-εδω μιλαμε για ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ στην καισαρικη...

τα χω ζηση και τα δυο κοπελαρα μου!!δεν μασαμε ομως!!!μολις εχουμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα ολα περνανε!!με το γιατρο σου συζητατω γτ εγω οταν τις εκανα δεν θυμαμε για πονακια και καλο ειναι τις τελευταιες βδομαδες να κανεις μασαζ με babyoil γυρω απο τα χειλη κατι που το μαθα τελευταια δεν ειναι αχρηστη πληροφορια ομως γτ μπορει να κανω και 4ο θα δουμε!!;)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι, σιγουρα πρεπει να του το πω...στο ποστ με τα πονακια το αναφερει και μια αλλη κοπελα...θα ξαναδοκιμασω και βλεπουμε!!!μπραβο σου κουραγιο!!!αν το εχεις βεβαιως και να πας και για το 4ο!!!σου ευχομαι τα καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια που μου στείλατε πμ σας ευχαριστώ παα ρα πολυ.Απαντω σε ολες με την ευκαιρια την Εβελινας. Επειδη επανδρωνω τα μωρουδιακα μαθηματα για να ειμαι συνεχεια με το μωρο μου, καταλαβαινετε, οι εγγυουλες μενουν παραπισω...

Θα αναρτησω όμως σύντομα καποια βιντεο με ασάνας και αναπνοές για να κανετε σπιτι σας μονες σας με το μωρακι σας στην κοιλίτσα να νιώθει τους κυματισμούς του κορμιου σας . Ναι Σπυνι μου καλό είναι να μην αρχίσεις τελευταία στιγμή γιόγκα γιατι τα ευεργετήματα (που θα παρετε οι δυο σας) είναι πολλα για να χαθουν απλα λογω μετακομησης. Ενδεικτικα να σας πω , μονο με το να κάνετε βαθια κοιλιακη αναπνοη του διπλασιαζετε την οξυγονωση που παιρνει απο τον ομφαλιο λωρο. Επίσης , Εσεις μπορειτε να χτισετε ενα καλο περινεο ωστε ενας καλος γιατρος να μην σας κοψει καν για να γεννησετε.

Τωρα για την Ευτοκια, ξερω οτι πανε πλεον παρα πολλες γυναικες και πνιγονται.Ειδικα γυρω στις γιορτες και διακοπες ,που ολες φοβουνται τις καισαρικες , γινεται χαμος.Δεν νομιζω να αναλαμβανουν ακομα vbac( με γιατρο εννοειται) αν και κατι ειχαμε συζητησει με την Ελευθερία( νομιζω μου ειχε πει για την Αριστη οτι το συζητανε..αλλα δεν ορκιζομαι γιατι τοτε δεν γνωριζα τιποτα για την Αριστη και μου διεφυγε το ονομα.

Θεωρω ομως οτι μια συζητηση με την Ελευθερια Δημοπουλου( το κινητο της ειναι στην ιστοσελιδα του Κεντρου Φ Τοκετού (εννοειται δωρεαν) θα σας διαφωτισει και θα σας απελευθερωσει απο σκουριασμενες αποψεις του Ελληνικού Μεσαίωνα.Ετοιμαστε ερωτησεις κ κλειστε της ραντεβου. Θα δείτε και το χώρο και θα αποφασίσετε αν σας ταιριάζουν τα σεμινάρια.Στη θέση σας θα σημειωνα απο το προγραμμα των σεμιναριων (ρωτηστε τη Βασω -γραμματεα) ολες τις ομιλιες της Δημοπουλου. Η γυναικα ειναι 35 χρόνια στα Ελληνικά μαιευτηρια , γνωρίζει καλα ολες τις πλευρες του νομισματος. Θα σας πει τι να προσεξετε , πως βαζουν τις οκυτοκινες οι νοσοκομες , ποτε να πατε στο μαιευτηριο οταν ερθει η μερα , θα περιγραψει με πολυ ευφυη τροπο λεπτο προς λεπτο τη διαδρομη του μωρου κλπ κλπ . Γενικα ειναι συγκλονιστικη!Κανω μια λιστα με επιπλεον μαιες που κανουν τοκετους στο σπιτι. Θα την αναρτησω συντομα.

Ευχομαι να βοηθαω στο εργο σας!!!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΕΡΗΦΑΝΕΣ!!!

 

Θελω κι εγω να παρω τηλ στην Ευτοκια αν και δε μενω Αθηνα να κανω μερικες ερωτησεις γιατι εδω (Γιαννενα)ολες θεωρουν φυσιολογικο να τις βαλει ο γιατρος με τεχνητους στις 40 και 3.Μηπως ξερετε να μου πειτε αν υπαρχει περιπτωση να ξεπεραστουν οι 42 εβδομαδες και να μην εχουμε πονους σπασιμο νερων η τελος παντων κατι που να υποδηλωνει την εναρξη τοκετου?Με προβληματιζει πολυ αυτο...

Υogamama ειλικρινα το γραμμα της Ελινας στο blog σου ηταν σαν το εγραφα εγω...και πολλες αλλες να μου πεις.Συνεχισε...

Link to comment
Share on other sites

spyni απο την στιγμη που ασχολισε και ενδιαφερεσε ολα θα πανε καλα!!ναι kegel λεγονται αυτες οι ασκησεις ειναι καλες και για μετεπειτα βοηθανε στο να μην εχεις ακρατεια απο οτι διαβασα σε μεγαλη ηλικια!και τις θηλες καλο ειναι να τις κανετ μασαζ πριν τον τοκετο για να προετημαστουν,αν και δεν πρεπει πολλα λεπτα γτ ετσι ξεκινα η παραγωγη προλακτινης-ωκυτοκινης για κανα λεπτο-δυο την ημερα καλο ειναι!!εγω δεν ειχα σε κανενα παιδι μου προβλημα με τις θηλες στον θηλασμο και νομιζω οτι ηταν λογο μασαζ

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

spyni απο την στιγμη που ασχολισε και ενδιαφερεσε ολα θα πανε καλα!!ναι kegel λεγονται αυτες οι ασκησεις ειναι καλες και για μετεπειτα βοηθανε στο να μην εχεις ακρατεια απο οτι διαβασα σε μεγαλη ηλικια!και τις θηλες καλο ειναι να τις κανετ μασαζ πριν τον τοκετο για να προετημαστουν,αν και δεν πρεπει πολλα λεπτα γτ ετσι ξεκινα η παραγωγη προλακτινης-ωκυτοκινης για κανα λεπτο-δυο την ημερα καλο ειναι!!εγω δεν ειχα σε κανενα παιδι μου προβλημα με τις θηλες στον θηλασμο και νομιζω οτι ηταν λογο μασαζ

 

στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα μασαζ καθε βραδυ...με αλατονερο, το οποιο γραφει η Πατσουρου οτι δεν ειναι καθολου καλο..τωρα πια, πιο ενημερωμενη απο την πρωτη φορα, κανω μασαζακι στο στηθος και στη θηλαια αλω με το ιδιο λαδακι που κανω και στην κοιλια μου!!

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα μασαζ καθε βραδυ...με αλατονερο, το οποιο γραφει η Πατσουρου οτι δεν ειναι καθολου καλο..τωρα πια, πιο ενημερωμενη απο την πρωτη φορα, κανω μασαζακι στο στηθος και στη θηλαια αλω με το ιδιο λαδακι που κανω και στην κοιλια μου!!

μπραβο κοριτσι μου μα με αλατονερο?αφυδατωνει και σφιγγει!λαδακι και παλι λαδακι!καλα αν ηξερα κι εγω αυτα που ξερω τωρα για τον θηλασμο μεχρι και ταμνεντ θηλασμο θα καταφερνα αλλα πριν 16 χρ. δεν υπηρχε το παρεντσ μονο το παιδι μου κι εγω υπηρχε και η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε αρκετα τοτε εκτος απο τα βιβλια που ειχα διαβασει αλλα πολυ περιορισμενη γνωση τοτε!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Θελω κι εγω να παρω τηλ στην Ευτοκια αν και δε μενω Αθηνα να κανω μερικες ερωτησεις γιατι εδω (Γιαννενα)ολες θεωρουν φυσιολογικο να τις βαλει ο γιατρος με τεχνητους στις 40 και 3.Μηπως ξερετε να μου πειτε αν υπαρχει περιπτωση να ξεπεραστουν οι 42 εβδομαδες και να μην εχουμε πονους σπασιμο νερων η τελος παντων κατι που να υποδηλωνει την εναρξη τοκετου?Με προβληματιζει πολυ αυτο...

 

Δεν κατάλαβα, μιλάς για VBAC? Αν ναι τότε σου λέω από τώρα ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις γιατρό στην Ελλάδα να σε αφήσει να ξεπεράσεις τις 40 βδομάδες.

 

Αν μιλάς γενικά, τότε, στο εξωτερικό τουλάχιστον, όπως αναφέρεται στο βιβλίο μου (αυτό που πρότεινα κάποια στιγμή στο παρελθόν) κάνει αναφορά σε τοκετούς μετά την 42 βδομάδα, μέχρι και στη 45-47 αν δεν κάνω λάθος. Αλλά μην σ' ανησυχεί γιατί ένα πολύ πολύ μικρό ποσοστό τοκετών αρχίζουν μετά τη 42η βδομάδα.

 

Και όταν με το καλό μείνεις έγκυος (δεν είσαι τώρα, σωστά; ) ανοίγουμε και ένα τόπικ με φυσικούς τρόπους έναρξης τοκετού όπως είναι το Red Raspberry Leaf Tea (πίνω τέσσερεις κούπες τη μέρα αυτό τον καιρό, βοηθάει στην ωρίμανση του τραχήλου και κάνει τις συσπάσεις πιο αποτελεσματικές και λιγότερο επώδυνες), το Evening Primrose Oil και το Black Cohosh.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ιδεα σου για το συγκεκριμενο τοπικ ειναι φανταστικη!!!αυτα τα ροφηματα θα ειχες την καλοσυνη να μας πεις απο ποια εβδομαδα τα πινεις, αν επηρεαζουν το θηλασμο και που μπορουμε να τα βρουμε???σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κοριτσι μου μα με αλατονερο?αφυδατωνει και σφιγγει!λαδακι και παλι λαδακι!καλα αν ηξερα κι εγω αυτα που ξερω τωρα για τον θηλασμο μεχρι και ταμνεντ θηλασμο θα καταφερνα αλλα πριν 16 χρ. δεν υπηρχε το παρεντσ μονο το παιδι μου κι εγω υπηρχε και η αληθεια ειναι οτι με βοηθησε αρκετα τοτε εκτος απο τα βιβλια που ειχα διαβασει αλλα πολυ περιορισμενη γνωση τοτε!!

 

αστα ,πολλα τα λαθη στην κορουλα μου αλλα ευτυχως δεν της εδωσα ξενο μεχρι και που την αποθηλασα φυσικα πριν τρεις μηνες-18 μηνων-...λογω νεας κυησης και ιστορικου αποβολων...για ταντεμ θα το παλεψω και εγω...να δουμε θα θυμαται η μικρη μετα απο τοσο καιρο???

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, μιλάς για VBAC? Αν ναι τότε σου λέω από τώρα ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις γιατρό στην Ελλάδα να σε αφήσει να ξεπεράσεις τις 40 βδομάδες.

 

Αν μιλάς γενικά, τότε, στο εξωτερικό τουλάχιστον, όπως αναφέρεται στο βιβλίο μου (αυτό που πρότεινα κάποια στιγμή στο παρελθόν) κάνει αναφορά σε τοκετούς μετά την 42 βδομάδα, μέχρι και στη 45-47 αν δεν κάνω λάθος. Αλλά μην σ' ανησυχεί γιατί ένα πολύ πολύ μικρό ποσοστό τοκετών αρχίζουν μετά τη 42η βδομάδα.

 

Και όταν με το καλό μείνεις έγκυος (δεν είσαι τώρα, σωστά; ) ανοίγουμε και ένα τόπικ με φυσικούς τρόπους έναρξης τοκετού όπως είναι το Red Raspberry Leaf Tea (πίνω τέσσερεις κούπες τη μέρα αυτό τον καιρό, βοηθάει στην ωρίμανση του τραχήλου και κάνει τις συσπάσεις πιο αποτελεσματικές και λιγότερο επώδυνες), το Evening Primrose Oil και το Black Cohosh.

 

Ναι για vbac μιλαω.Το εξρω οτι δεν υπαρχουν τετοιοι γιατροι εδω...δυστυχως ψιλοαπογοητευτηκα τωρα αλλα θα σε εχω και στα υποψιν μου οταν και αν μεινω πρωτα ο Θεος...ειχα την εντυπωση οτι αν αναλαβω την ευθυνη και οτι αν εξηγηθω απο την αρχη στον γιατρο θα μπορουσε και κατι να γινει...τωρα εχω αρχισει να σκεφτομαι και την ιδεα του τοκετου στο σπιτι αν και ειμαι Γιαννενα και εδω δεν υπαρχουν πολλες εναλλακτικες.Παντως προς το παρον δεν το βαζω κατω.ευχαριστω για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

spyni ποιο λαδακι αναφερεις ? ειναι ευκολο να το γραψεις εδω? απο ποια εβδομαδα κανεις μασαζ?

επικοινωνησα με την Ευτοκια για να ξεκινησω τα μαθηματα ανωδυνου και να δουμε και για μαιευτικη βοηθεια να δεχτει ο γιατρος μου να συνεργαστει με μαια της Ευτοκιας ....δε ξερω αν θα τα καταφερω για VBAC αλλα θα το παλεψω .....

Link to comment
Share on other sites

τι ωραιο θεμα...

εκανα με καισαρική(κ ολικη) το κοριτσακι μου λογο ισχιακής προβολής και περιτύλιξη πλακουντα.

ηταν ανατρέψιμη η κατάσταση??γινοταν να γλυτωσω την καισαρικη?ποιος ξερει??

παντως εμενα με στεναχώρησε το συμβολαιο του--μετα την καισαρική , καισαρική..

ειναι σκληρο να μην ζεισ την στιγμη που φέρνεις στον κοσμο το ανθρωπακι σου.

κ με την ολικη γινονται χειροτερα τα πραγματα,κατι που δεν διαλεξα εγω.

με τιποτα μα με τιποτα δεν θελω να το ξαναζησω..

επλιζω να γινετε κατι κ για μενα..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ιδεα σου για το συγκεκριμενο τοπικ ειναι φανταστικη!!!αυτα τα ροφηματα θα ειχες την καλοσυνη να μας πεις απο ποια εβδομαδα τα πινεις, αν επηρεαζουν το θηλασμο και που μπορουμε να τα βρουμε???σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

 

Το Red Raspberry Leaf Tea χρησιμοποιείται και στο θηλασμό, αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο υπάρχει στην Ελλάδα, φαντάζομαι η Αγλαϊα θα γνωρίζει να μας πει.

 

Μπορείς να το πίνεις καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά θα πρέπει ν' αυξήσεις τις δόσεις τις τελευταίες βδομάδες, και κατά τη διάρκεια του τοκετού ετοιμάζεις πολύ ισχυρό αφέψημα.

 

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ: Raspberry Leaf Tea.

 

Αν κάνεις ένα google search θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες γι' αυτά. Τα βότανα αυτά προτείνονται από μαίες σ' όλο τον κόσμο για εκατοντάδες χρόνια τώρα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

koufetaki μου σε ευχαριστω!τις ειχα κανει και αυτες που λες αλλα μετα ειχα πονακια...θα δοκιμασω ξανα, καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι το κανεις 4-5 φορες την ημερα για 3-4 λεπτα τη φορα...για να δουμε...το τελευταιο που με απασχολει ειναι η περινεοτομη-εδω μιλαμε για ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ στην καισαρικη...

 

Spynaki μην τις φοβασαι καθολου . Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για ολο το πυελικο εδαφος που υφισταται ισχυροτατο πληγμα κ δυστυχως τα "βγαζει τα προβληματα" πολυ αργοτερα... βλεπε προπτωσεις μητρας( θυσαυριζουν κ παλι οι χειρουργοι γυναικολογοι)

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

τι ωραιο θεμα...

εκανα με καισαρική(κ ολικη) το κοριτσακι μου λογο ισχιακής προβολής και περιτύλιξη πλακουντα.

ηταν ανατρέψιμη η κατάσταση??γινοταν να γλυτωσω την καισαρικη?ποιος ξερει??

παντως εμενα με στεναχώρησε το συμβολαιο του--μετα την καισαρική , καισαρική..

ειναι σκληρο να μην ζεισ την στιγμη που φέρνεις στον κοσμο το ανθρωπακι σου.

κ με την ολικη γινονται χειροτερα τα πραγματα,κατι που δεν διαλεξα εγω.

με τιποτα μα με τιποτα δεν θελω να το ξαναζησω..

επλιζω να γινετε κατι κ για μενα..

 

Η ισχυακη προβολη ειναι ενδειξη καισαρικης ( αν και καποιοι μαγκες γιατροι με μαγκιτισσες μανουλες εχουν βγαλει μωρο με φυσιολ. τοκετο) αλλα να αποφασισει το μωρο ποτε θα ερθει και να μην πας με ραντεβου , να νιωσεις τις συσπασεις , να περασεις εσυ , η μητρα και το παιδι απο αυτο το σταδιο

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

spyni ποιο λαδακι αναφερεις ? ειναι ευκολο να το γραψεις εδω? απο ποια εβδομαδα κανεις μασαζ?

επικοινωνησα με την Ευτοκια για να ξεκινησω τα μαθηματα ανωδυνου και να δουμε και για μαιευτικη βοηθεια να δεχτει ο γιατρος μου να συνεργαστει με μαια της Ευτοκιας ....δε ξερω αν θα τα καταφερω για VBAC αλλα θα το παλεψω .....

 

Κοριτσια κανετε μασαζ με ελαιολαδο , απο το χουριο σας !!! Αντε με αμυγδαλελαιο το πολυ . Κανε ολο τον τελευταιο μηνα και φυσικα καντο θεμα στο γιατρο η ιδανικα στη μαια να στο βγαλει αυτη με προσοχη γιατι εμενα μου αδειασε η Δημοπουλου ενα μπουκαλι λαδι την ωρα της εξωθησης ( μου το πε ο Δημητρης).

Τωρα κατα ποσο Ελληνας γιατρος θα συνεργαστει με τις ευτοκομαιες ... αμφιβαλλω , μακαρι ομως!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

και εγω αμφιβαλλω και στεναχωριεμαι γιατι ημαια του γιατρου μου ειναι απειρη....πιστευεις οτι αν προετοιμαστω καταλληλα μπορω να τα καταφερω μονη μου??? δηλαδη ατο Ιασω με το γιατρο μου και τη μαια του που ειναι μεν καλο και συνεργασιμο κοριτσι αλλα απειρο???ειμαι λιγο αφελης μαλλον ε???.....

το θελω τοσο πολυ και νιωθω οτι αν τα καταφερω θα προχωρησω σε πολλα αλλα θεματα στη ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Η ισχυακη προβολη ειναι ενδειξη καισαρικης ( αν και καποιοι μαγκες γιατροι με μαγκιτισσες μανουλες εχουν βγαλει μωρο με φυσιολ. τοκετο) αλλα να αποφασισει το μωρο ποτε θα ερθει και να μην πας με ραντεβου , να νιωσεις τις συσπασεις , να περασεις εσυ , η μητρα και το παιδι απο αυτο το σταδιο

 

Yogamama μου η ισχυακή προβολή δεν είναι ένδειξη καισαρικής, εκτός και αν αναφέρεσαι στην Ελλάδα! Αλλά ακόμη κι εδώ πολλά μωράκια γεννιούνται φυσικά με ισχυακή προβολή (η γυναικολόγος μου για παράδειγμα δεν το θεωρεί λόγο κ.τ. και τα ξεγεννάει κανονικά).

 

Αν διαβάσεις σε ξένα φόρουμς αμέτρητα μωράκια γεννιούνται ισχυακά με φ.τ. στο σπίτι τους με μαίες. Απλά εδώ στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι και οι μαίες μας δεν έχουνε εκπαιδευτεί στο φ.τ. ισχυακής προβολής γι' αυτό τον βλέπουνε λόγο για καισαρική, όπως ακριβώς γίνεται και με το VBAC...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Yogamama μου η ισχυακή προβολή δεν είναι ένδειξη καισαρικής, εκτός και αν αναφέρεσαι στην Ελλάδα! Αλλά ακόμη κι εδώ πολλά μωράκια γεννιούνται φυσικά με ισχυακή προβολή (η γυναικολόγος μου για παράδειγμα δεν το θεωρεί λόγο κ.τ. και τα ξεγεννάει κανονικά).

 

Αν διαβάσεις σε ξένα φόρουμς αμέτρητα μωράκια γεννιούνται ισχυακά με φ.τ. στο σπίτι τους με μαίες. Απλά εδώ στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι και οι μαίες μας δεν έχουνε εκπαιδευτεί στο φ.τ. ισχυακής προβολής γι' αυτό τον βλέπουνε λόγο για καισαρική, όπως ακριβώς γίνεται και με το VBAC...

 

Thanks Rossie kai sorry!

Ναι και η Δημοπουλου εχει ξεγεννησει ισχυακο .

 

Αντζελα μου μακαρι να ημουν εγω αυτη που θα καθοριζε το αν θα τα καταφερεις , με ολη μου την καρδια θα ριχνομουν στη μαχη.Ομως μη γελιεσαι , ειναι μια μαχη που θα δωσεις εσυ και το μωρο σου και μονο.Οσο περιμενεις να σου πουν οι γυρω σου οι γιατροι κ οι μαιες τοσο θα απομακρυνεσαι απο το στοχο σου. Το δικο σου σωμα θα ανοιξει στα δυο το δρομο του μωρου σου. Με το δικο σου μυαλο θα τα καταφερεις.Εσυ κ το μωρο μαζι 50-50! Εχω ξαναπει , αν καθομουν μονη μου να φτασω διαστολη μεγαλη (οπως μου πε η Ροσσυ) θα γενναγα ηρεμα κ ωραια σπιτι μου. Μεγαλη επιτυχια εχει και το κρασι. Μου το πε η δασκαλα μου στην Αγγλια. Ειδε τη μαια να φευγει λεγοντας της δεν γεννας ακομα πιες ενα κρασακι να χαλαρωσεις. Πινει κ η Ουμα το κρασσακι (που δεν πινει ποτε αλκοολ) , χαλαρωνει και να σου η διαστολη στο 9 , ισα που προλαβε η μαια να επιστρεψει.

Δυστυχως η μαια της παιρνει 2000 λιρες για να αναλαβει εξολοκληρου τον τοκετο στο σπιτι.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ομως μη γελιεσαι , ειναι μια μαχη που θα δωσεις εσυ και το μωρο σου και μονο.Οσο περιμενεις να σου πουν οι γυρω σου οι γιατροι κ οι μαιες τοσο θα απομακρυνεσαι απο το στοχο σου. Το δικο σου σωμα θα ανοιξει στα δυο το δρομο του μωρου σου. Με το δικο σου μυαλο θα τα καταφερεις.Εσυ κ το μωρο μαζι 50-50!

κραταω αυτο και το συναισθημα-προαισθημα που εχω οτι οταν παω στο νοσοκομειο δε θα τους δωσουμε ευκαιρια εγω και ημικρη να σκεφτουν πως θα γεννησω ...θα ειναι ηδη τοσο μεγαλη η διαστολη μου και τοσο ετοιμη η μικρη να βγει που δε θα προλαβουν να σκεφτουν τη καισαρικη...

αν δε δεχτει ο γιατρος μου θα πω στη μαια απο την ευτοκια να με προετοιμασει μεχρι τη στιγμη που θα παω στο μαιευτηριο .μακαρι καποιος απο τους δυο να δεχτει....

Link to comment
Share on other sites

α και μια χαζομαρα μου,

λεω ναι θελω να προσπαθησω αλλα αν δε τα καταφερω τελικα και ξαμακανω καισαρικη ???θα μπορεσω να τη χειριστω τελειως διαφορετικα απο τη προηγουμενη ή θα με σημαδεψει αρνητικα και αυτη?

βεβαια τωρα ξερω πως θα εχω κανει το ταξιδι ως εκει και θα ειμαστε πια κοντα με το μωρο μου εχοντας και οι δυο μας την ευκαιρια να προσπαθησουμε και ισως τελικα αυτο να ειναι που μετραει και κανει τη διαφορα...

εχω γινει πολυ ευαισθητη ε???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...