Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οχι στις πριζες!!!!


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα ειμαι η μαμα ενος μπομπιρα 10 μηνων και οπως ολα τα μωρακια τωρα που αρχισαμε και μπουσουλαμε για τα καλα θελουμε να εξερευνησουμε το κοσμο!!!!εχω παρει ολα τα απαραιτητα μετρα ταπες στισ πριζες προστατευτικα στα ντουλαπια και τα λοιπα.ο μικρουλης μου λοιπον οπου βλεπει καλωδιο και συγκεκριμενα ενα(του λαπτοπ)πηγαινει πονηρα πονηρα και το τραβαει με αποτελεσμα να βγαινει απο τη πριζα και παντα τον προλαβαινω στο τσακ πριν βαλει το χερι του.του λεω συνεχεια "μη" "κακο" αλλα εκεινος με γραφει κανονικα!!!δε μπορω να ειμαι συνεχεια απο πισω του!τι να του κανω για να καταλαβει και να μη τα πειραζει?σιγουρα δε θελω να του ριξω καμια στο χερι και μετα να με φοβαται,αλλα απο λογια δεν ακουει.τι να κανω?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα ειμαι η μαμα ενος μπομπιρα 10 μηνων και οπως ολα τα μωρακια τωρα που αρχισαμε και μπουσουλαμε για τα καλα θελουμε να εξερευνησουμε το κοσμο!!!!εχω παρει ολα τα απαραιτητα μετρα ταπες στισ πριζες προστατευτικα στα ντουλαπια και τα λοιπα.ο μικρουλης μου λοιπον οπου βλεπει καλωδιο και συγκεκριμενα ενα(του λαπτοπ)πηγαινει πονηρα πονηρα και το τραβαει με αποτελεσμα να βγαινει απο τη πριζα και παντα τον προλαβαινω στο τσακ πριν βαλει το χερι του.του λεω συνεχεια "μη" "κακο" αλλα εκεινος με γραφει κανονικα!!!δε μπορω να ειμαι συνεχεια απο πισω του!τι να του κανω για να καταλαβει και να μη τα πειραζει?σιγουρα δε θελω να του ριξω καμια στο χερι και μετα να με φοβαται,αλλα απο λογια δεν ακουει.τι να κανω?
Αμα βρεις τρόπο σφύρα τον κι από δω! Για τα καλώδια δεν έχω βρει καμιά φοβερή λύση κι εγώ παρά μόνο να του αποσπώ την προσοχή με κάτι άλλο. Και το λαπτοπ το εχω σε μια γωνία χωμένο για να μην τραβάει καλώδια. Κατά τα άλλα, όποια συσκευή χρειάζομαι, τελειώνω δουλειά και την βγάζω από την πρίζα.

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και συ δηλαδη ε?τελεια!!μας αρεσουν οι πριζες και τα καλωδια τι να κανουμε?!?!παντως δε μπορει καποια λυση θα υπαρχει να μας ακουσουν χωρις φωνες βεβαια.λες να τον βρουμε ποτε???

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν βαζεις το λαπτοπ κ;που σε καποια τραπεζαρια ισως,,,εγω κατω δεν εχω κανενα καλωδιο ολα ειναι ψηλα διοτι οτι και να του λες εχει περιεργεια και τα καλωδια και πριζες ειναι πολυ επικυνδινα... ηα αν μπορεις βαζε καποιο μεγαλο αντικειμενο μπροστα απο την πριζα η καλωδιο ετσι δεν θα το φτανει...

Link to comment
Share on other sites

βαλε αντιηλεκτροπληξιακο διακοπτη

μπαινει πριν τον πινακα κανει περιπου 20-25 ευρο + τα εξοδα ενος ηλεκτρολογου 30ευρο φιλικα

καποια στιγμη δεν θα τον προλαβεις 5 δευτερολεπτα απροσεξιας εχουμε ολοι απλα ελπιζουμε να μην συμβει καποιο κακο σε εμας

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η πεθερα μου πριν χρονια πηγε και επλυνε τις πριζες με το σφουγκαρακι βρεγμενο

επεσε ο γενικος και δεν εμεινε χαμογελαστουλα!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

βαλε αντιηλεκτροπληξιακο διακοπτη

μπαινει πριν τον πινακα κανει περιπου 20-25 ευρο + τα εξοδα ενος ηλεκτρολογου 30ευρο φιλικα

καποια στιγμη δεν θα τον προλαβεις 5 δευτερολεπτα απροσεξιας εχουμε ολοι απλα ελπιζουμε να μην συμβει καποιο κακο σε εμας

αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον γιατι οντως μια στιγμη να μη προσεξεις και δεν αργει να γινει το κακο.παντως τα εξοδα του ηλεκτρολογου θα τα γλυτωσω γιατι ο αντρας μου ειναι ηλεκτρολογος-ψυκτικος.αυτο το διακοπτη μπορω να τον βρω σε ολα τα μαγαζια με ηλεκτρικα η καπου συγκεκριμενα?δε χρειαζεται να φτασουμε στην ηλεκτροπληξια για να κανουμε κατι,λες αμα δε του λεω τιποτα στο τελος να χασει το ενδιαφερον του και να μη τα πειραζει?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον γιατι οντως μια στιγμη να μη προσεξεις και δεν αργει να γινει το κακο.παντως τα εξοδα του ηλεκτρολογου θα τα γλυτωσω γιατι ο αντρας μου ειναι ηλεκτρολογος-ψυκτικος.αυτο το διακοπτη μπορω να τον βρω σε ολα τα μαγαζια με ηλεκτρικα η καπου συγκεκριμενα?δε χρειαζεται να φτασουμε στην ηλεκτροπληξια για να κανουμε κατι,λες αμα δε του λεω τιποτα στο τελος να χασει το ενδιαφερον του και να μη τα πειραζει?

 

μεχρι να βρεις λυση για αυτο θα εχει ανακαλυψει κατι αλλο..........:rolleyes:

ευτυχως που βαριουνται ευκολα αλλα δυστυχως ανακαλυπτουν γρηγορα νεες ανεξερευνητες γωνιες του σπιτιου!!!!!. αααντε παλι απ την αρχη να εφευρεις τροπους αποφυγης ατυχηματος!!!!:?

εγω τον αφηνω λιγο να το εξερευνησει(οσο γινεται) κ μετα αρχιζω, οχι εκει, μπουμ, βαβα, κακο κτλ. αρκετες φορες πιανει παντως. κ αν και κλαψουριζει κ με κοιταει τσαντισμενος φευγει απο εκει;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να βρεις λυση για αυτο θα εχει ανακαλυψει κατι αλλο..........:rolleyes:

ευτυχως που βαριουνται ευκολα αλλα δυστυχως ανακαλυπτουν γρηγορα νεες ανεξερευνητες γωνιες του σπιτιου!!!!!. αααντε παλι απ την αρχη να εφευρεις τροπους αποφυγης ατυχηματος!!!!:?

εγω τον αφηνω λιγο να το εξερευνησει(οσο γινεται) κ μετα αρχιζω, οχι εκει, μπουμ, βαβα, κακο κτλ. αρκετες φορες πιανει παντως. κ αν και κλαψουριζει κ με κοιταει τσαντισμενος φευγει απο εκει;)

καλο το κολπακι αλλα με τον δικο μου δε πιανει!!!με κοιταει και μετα χαμογελαει ολο πονηρια!!!το σπιτι ειναι ενας ατελειωτος κοσμος εξερευνησεων!τι να κανουμε?οσο μπορουμε απο πισω και μεις!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλο το κολπακι αλλα με τον δικο μου δε πιανει!!!με κοιταει και μετα χαμογελαει ολο πονηρια!!!το σπιτι ειναι ενας ατελειωτος κοσμος εξερευνησεων!τι να κανουμε?οσο μπορουμε απο πισω και μεις!

 

ναι οι μπριζες ειναι φοβοςπραγματικα, αλλα και το αλλο να καθεται και να βαραει το καιφαλι του στο τοιχο:shock:...εκει με πιανει καρδια....μα ειναι δυνατων να καθεται να με κοιταει και ολο και πιο δυνατα να χτυπαει...καλα αυτο το κεφαλι δεν ποναει?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πεφτει ο γενικος διακοπτης λιγο πριν παθεις ηλεκτροπληξια

δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα

 

ρελε εννοεις?

 

 

Εγω δεν εχω καμια ακαλυπτη πριζα (τι χαζη ιδεα ηταν αυτη να τις βαλουμε χαμηλα δεν ξερω ).

Εχω βαλει ταπες σε ολες, εχω σφραγισει το γραφειο και οσες χρησιμοποιουνται προσπαθω να ειναι πισω απο καναπεδες ή εμποδια που δεν μπορει να προσπερασει.

Ακομα και το φωτακι του υπνου τους , το βγαζω το πρωι και βαζω την ταπα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ναι οι μπριζες ειναι φοβοςπραγματικα, αλλα και το αλλο να καθεται και να βαραει το καιφαλι του στο τοιχο:shock:...εκει με πιανει καρδια....μα ειναι δυνατων να καθεται να με κοιταει και ολο και πιο δυνατα να χτυπαει...καλα αυτο το κεφαλι δεν ποναει?:?

καπου ειχα δει οτι αυτο το κανει ενα παιδακι για να τραβηξει τη προσοχη της μαμας ωστε να της δειξει οτι αν δε περασει το δικο μου μπορω να με τραυματησω και δε με πειραζει κιολας!!η κατι τετοιο δε το θυμαμαι και πολυ καλα.στη θεση σου δε ξερω τι θα εκανα,μαλλον θα τον επερνα απο εκει και θα προσπαθουσα να του δωσω να καταλαβει οτι ειναι κακο αθτο ποθ κανει.τωρα το πως ειναι αλλο θεμα!!!ειμαι σιγουρη ομως οτι τα σκατουλια το κανουν επιτηδες απλα και μονο για να μας τραβηξουν τη προσοχη και οσο τους λες "μη" τοσο περισσοτερο το κανουν.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρελε εννοεις?

 

 

Εγω δεν εχω καμια ακαλυπτη πριζα (τι χαζη ιδεα ηταν αυτη να τις βαλουμε χαμηλα δεν ξερω ).

Εχω βαλει ταπες σε ολες, εχω σφραγισει το γραφειο και οσες χρησιμοποιουνται προσπαθω να ειναι πισω απο καναπεδες ή εμποδια που δεν μπορει να προσπερασει.

Ακομα και το φωτακι του υπνου τους , το βγαζω το πρωι και βαζω την ταπα.

και γω αυτο εχω κανει απλα το γραφειο μου ειναι μεσα στο σαλονι και πισω απο τη καρεκλα μου(που θεωρητικα δε φτανει κανεις)ειναι η πριζα με το καλωδιο.τσουκ τσουκ τσουκ λοιπον χωνεται απο κατω και τα πειραζει.ειναι και παμπονηρος κοιταει να δει τι κανω και αμα δε τον βλεπω τοτε τρεχει.αφου ξερω πια οτι αμα τον χασω θα ειναι χωμενο κατω απο το γραφειο!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να φορτίζεις το λαπτοπ το βράδυ, να βγάζεις το καλώδιο το πρωί κι όταν φτάνει στα όριά της η μπαταρία να το ξαναφορτίζεις. Βάλε μια καρέκλα ή ένα τραπεζάκι μπροστά από την πρίζα και σήκωσε το καλώδιο ψηλά

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

ναι οι μπριζες ειναι φοβοςπραγματικα, αλλα και το αλλο να καθεται και να βαραει το καιφαλι του στο τοιχο:shock:...εκει με πιανει καρδια....μα ειναι δυνατων να καθεται να με κοιταει και ολο και πιο δυνατα να χτυπαει...καλα αυτο το κεφαλι δεν ποναει?:?

O μικρος σου το κανει αυτο που χτυπαει το κεφαλι του? επειδη το κανει κ ο δικος μου κ ανυσυχησα. απο μεγαλυτερα παιδακια το εχω συναντησει αλλα απο τοσο μωρακι ΟΧΙ! ρωτησα την παιδιατρο κ μου ειπε οτι το κανει για να τραβηξει την προσοχη μου:roll:. μα δεν ειναι μικρος ρε παιδια???? κ σιγα το παραμελημενο δηλαδη!!!!!!:mrgreen:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

O μικρος σου το κανει αυτο που χτυπαει το κεφαλι του? επειδη το κανει κ ο δικος μου κ ανυσυχησα. απο μεγαλυτερα παιδακια το εχω συναντησει αλλα απο τοσο μωρακι ΟΧΙ! ρωτησα την παιδιατρο κ μου ειπε οτι το κανει για να τραβηξει την προσοχη μου:roll:. μα δεν ειναι μικρος ρε παιδια???? κ σιγα το παραμελημενο δηλαδη!!!!!!:mrgreen:

αρα καλα το θυμομουνα οτι το κανει για τη προσοχη.σημερα το εκανε και ο δικος μου οχι ομως στο τοιχο αλλα στην πλατη της καρεκλας του φαγητου.δεν ειναι θεμα παραμελημενου παιδιου(!)δε το βλεπει ετσι απλα εισαι η μαμα του και σε θελει 24 το 24 και αν πας να κανεις κατι αλλο η απομακρυνθεις και δε του δινεις σημασια εστω για λιγο αυτο νιωθει εγκαταληψη και κανει οτι περναει απο το χερι του για να σοθ τραβηξει τη προσοχη(αυτο σιγουρα το θυμαμαι ετσι ακριβως!!)

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχ ρε κοριτσια τι κακο ειναι αυτο!εχουμε 1 και μοναδικη μπριζα που φτανει και εχουμε την παροχη του ενυδρειου!ολο εκει ειναι!τι να του κανω που δεν καταλαβαινει?τον φωναξαμε τον μιλησαμε ηρεμα τιποταααα!!!βοηθεια!ειναι ατακτος!η κορη μου δεν ηταν ετσι!και μου κακοφαινεται που δεν ακουει!

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο εχω κανει απλα το γραφειο μου ειναι μεσα στο σαλονι και πισω απο τη καρεκλα μου(που θεωρητικα δε φτανει κανεις)ειναι η πριζα με το καλωδιο.τσουκ τσουκ τσουκ λοιπον χωνεται απο κατω και τα πειραζει.ειναι και παμπονηρος κοιταει να δει τι κανω και αμα δε τον βλεπω τοτε τρεχει.αφου ξερω πια οτι αμα τον χασω θα ειναι χωμενο κατω απο το γραφειο!!

 

ax το ξερω αυτο απλα μου φαινεται οτι το κανει επειδη ειναι λιγο μαζοχας:mrgreen:...αφου το κανει και του λεω ΜΗ!!! και γελαει το σκασμενο με κοιταει και συνεχιζει...αυτο μου το κανει οταν βαζω μεσα στο κρεβατακι να παιξει με τα παιχνιδια του και φυσικα ειμαι παντα στο ιδιο δωματιο με αυτον!!!!

Link to comment
Share on other sites

ax το ξερω αυτο απλα μου φαινεται οτι το κανει επειδη ειναι λιγο μαζοχας:mrgreen:...αφου το κανει και του λεω ΜΗ!!! και γελαει το σκασμενο με κοιταει και συνεχιζει...αυτο μου το κανει οταν βαζω μεσα στο κρεβατακι να παιξει με τα παιχνιδια του και φυσικα ειμαι παντα στο ιδιο δωματιο με αυτον!!!!

λοιπον εχει αρχισει και μενα και το κανει αυτο με το κεφαλι του.παιδια του αρεσει το γκουπ γκουπ που κανει!!αν ειναι δυνατον το τυπαει στο τοιχο στο τραπεζακι στο καρεκλακι και μετα γελαει το χαζουλι.με τη πριζα δε ξανασχοληθηκε παντως!!εδω και μερικες μερες πιανεται και σηκωνεται ορθιος οποτε ασχολειται μονο με αυτο τη πριζα τη ξεχασαμε!!!:lol:

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

η ομορφουλα μου ειναι 11 μηνων και παρολο που δεν περπαταει, οταν πλησιασει με το ποδηλατο η την περπατουρα το τραπεζακι, τις κουρτινες κλπ, θελει να τα αρπαξει ολα. της λεω μηηηη, αλλα τιποτα. τωρα της λεω και κακο και της απομακρυνω το χερι.αλλα δεν βλεπω να με πολυακουει. αν δεν την παρω απο εκει.τι προτεινετε???δεν θελω να τα μαζεψω ολα, απλα θελω να καταλαβει καπως οτι αυτα δεν πρεπει να τα πειραζει. ζηταω πολλαα???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...