Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυκαρδίες με τα Yutopar!!!


Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια!!!

Μετά από συσπάσεις και εισαγωγή σε κλινική 5 ημέρες για συσπάσεις, ο γιατρός μού είπε να παίρνω yutopar μισό κάθε 4 ώρες! Δεν λέω άγιο αυτό το χάπι!!! Αλλά οι ταχυπαλμίες του, δεν αντέχονται... Και πριν την εγκυμοσύνη μου οι παλμοί μου ήτανε 80 - 90. Τώρα είναι 95-105, και σήμερα το μεσημέρι για λίγο βέβαια για πρώτη φορά μετά το φαϊ πήγανε 120!!! Τρελάθηκα αμέσως ξάπλωσα και ευτυχώς πέσανε. Πήρα το γιατρό μου και μου είπε να το παρακολουθώ και ότι αν κρατάει για λίγο (δηλαδή για κάνα 5λεπτο) δεν πειράζει. Είχε κάμια άλλη τέτοιο πρόβλημα? Γενικά διάβασα ότι οι παλμοί στην εγκυμοσύνη ανεβαίνουν, αλλά τόσο πολύ? Το ένοιωσε καμία????:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα...το παθαινα και εγω και στις δυο εκγυμοσυνες που επαιρνα τα γιουτοπαρ (τοτε λεγοτανε πρεπαρ)....μετα απο λιγο περναγανε...και 2-3 φιλες μου επισης....ειναι συχνη παρενεργεια....ειδικα στη δευτερη εγκυμοσυνη ητανε πολυ εντονη καιη ταχυκαρδια και ειχα και τρεμουλο εκεινη την ωρα στα χερια....ευτυχως δε χρειαστηκε να τα παρω στο δευτερο σχεδον καθολου (κανα δυο φορες) ....,με το καλο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

κ εγω παιρνω μισο ανα 8ωρο . Απο την ληψη σε μιση ωρα αρχιζει η ταχυκαρδια κ κραταει περ.30 λεπτα(κ τρομο στα χερια)....το εχω συνηθισει αλλα στην αρχη με αναστατωνε!!!!!....παντως οντως κανουν καλη δουλεια!!!:)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω επαιρνα yutopar στον 8ο γιατι εκανα προωρες συσπασεις...οι ταχυκαρδιες ειναι το κυριο συμπτωμα που δε το γλιτωνει καμια γι'αυτο παντα μαζι σου δινουν και isoptin που ειναι για τη ρυθμιση της ταχυκαρδιας.

 

Το καλο ειναι οτι για 10 μερες που τα επαιρνα εχασα 3 κιλα, λογω της εντονης λειτουργιας της καρδιας.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κοριτσια ειδα το θεμα και σκεφτηκα...τι μου θυμισατε τωρα... Η μικρη μου ειναι 5,5 μηνων περιπου σημερα. Εγω επαιρνα τα yutoparαπο τον 5ο μηνα να φανταστειτε προληπτικα μισο το πρωι και μισο το βραδυ διοτι πετρωνε η κοιλια μου και δεν ημασταν σιγουροι αν ηταν συσπάσεις η κολικοι απο το εντερο που ειχα ουτως η αλλως προβλημα. Στην 33η εβδομαδα παρατριχα να γεννησω οποτε και νοσηλευθηκα στην κλινικη με ενδοφλεβιο πρεπαρ για 2 ημερες και μετα σπιτι και 1 ολοκληρο χαπι ανα τετραωρο. Εγω μαλλον ημουν απο τις τυχερες γιατι ουδεποτε το στγκεκριμρνο φαρμακο μου εφερε ταχυκαρδια, αναφερομαι στο χαπι. Οταν το πηρα ενδοφλεβια ανεβασα μεχρι και 120 παλμους (τπ φυσιολογικο μου ειναι γυρω στους 70 φανταστειτε) και τα χερια μου ετρεμαν σαν να ειχα παρκινσον. Αλλα στο σπιτι με το χαπι... τιποτα. Ειτε το επαιρνα ειτε δεν το επαιρνα που λενε...φυσικα ομως κανει πολυ καλη δουλεια. Οταν η γιατρος μου ειπε οτι πρειε να τα κοψω την 35η εβδομαδα περιπου επαθα συνδρομο στερησης χαχα! Περισσοτερο γιατι φοβομουν τι θα γινοταν αμα δεν τα επαιρνα...τελικα γεννησα στην 36η εβδομαδα ακριβως...και τοσο που κρατηθηκε το ζουζουνι παλι καλα...Παντως γνωριζω περοιπτωσεις γυναικων που γινονταν τοσο ασχημα με αυτο το φαρμακο που αναγκαστηκαν να το σταματησουν..Η αληθεια ειναι οτι στην πλειοψηφια φερνει παρενεργειες τυπου ταχυκαρδια, τρομο τρεμουλο κτλ..elenigmn με το καλο το παιδακι σου, το φαρμακο αυτο ειναιι πολυ καλο μην στεναχωριεσει ολα καλα θα πανε...

Link to comment
Share on other sites

Οταν η γιατρος μου ειπε οτι πρειε να τα κοψω την 35η εβδομαδα περιπου επαθα συνδρομο στερησης χαχα! Περισσοτερο γιατι φοβομουν τι θα γινοταν αμα δεν τα επαιρνα...

 

:lol::lol:

Αυτο θα παθω κι εγω αυριο που εχω ραντεβου και μαλλον θα μου τα σταματησει!!

 

Τα παιρνω απο τον 5ο,ξεκινησα με μισο στο 12ωρο και τωρα παιρνω ολοκληρο στο 6ωρο και οταν δεν ειμαι καλα παιρνω και κανενα μισο στο ενδιαμεσο.Στις αρχες μου προκαλουσαν αρκετη ταχυκαρδια 100-110 (μεχρι 125 εχω φτασει) παλμους και τρεμουλο,αλλα σιγα σιγα ισως τα συνηθισε ο οργανισμος μου και ειμαι καλυτερα:lol::lol:

Συνολικα 15 μερες νοσηλευτηκα με ορο στις 29 και στις 32 εβδ και το ενδοφλεβιο μου προκαλουσε περιπου το ιδιο αλλα ημουν ετσι ολη μερα....Γενικα εχω παρει τεραστιες δοσεις (στην κλινικη "ξοδευα" 3-4 ορους τη μερα και οι μαιες μου λεγαν οτι συνηθως 1 ορος τη μερα αρκει:shock:) οποτε εχω παθει εξαρτηση!!

 

Με βοηθουσε στην ταχυκαρδια να μην κουραζομαι καθολου σωματικα για 1-1,5 ωρα μετα που το επαιρνα,οχι περπατημα,σκαλες κλπ και γενικα το εντελως ξαπλα μου προκαλουσε δυσφορια,καλυτερα ημουν καθιστη

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρενα μολις διαβασα το μην.σου ειπα "να και αλλη ομοιοπαθουσα!". Μην ανησυχεις παντως που θα τα σταματησεις, ετσι πρεπει γιατι αν τα παρεις μετα και την 35η εβδομαδα κινδυνευεις απο αιμορραγία, ετσι μου ειχε πει η γιατρος μου. Τα σταματας σταδιακα, δηλ. απο ενα ολοκληρο πας στο μισο και για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα μεχρι ανα τα κοψεις τελειως κ να καθαρισει ο οργανισμος. Σε ποια εβδομαδα βρισκεσαι τωρα?παντως ο ανδρας μου τοτε επειδη το χαπι δεν μου προκαλουσε τιποτα και η γιατρος μου σταυροκοπιοταν μου ελεγε οτι εγω ειμαι των σκληρων ναρκωτικων, μονο η ενδοφλεβια ντοπα με πιανει!χαχαχαχα! Ειναι παντως πολυ αγχωτικο, αυτο ειναι σιγουρο απο την μια να εχεις το αγχος σου για το μωρο σου και απο την αλλη να εχεις τετοια ταχυπαλμια που να μην αντεχεται...παντως εμενα μου ειχε απαγορευσει την καθιστη σταση μονο ξαπλα και στο πλαι μου ειχε πει πως πρεπει να καθομαι...Με το καλο το μωρακι σου κ ολα καλα θα πανε, μην ανησυχεις....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παντως πολυ αγχωτικο, αυτο ειναι σιγουρο απο την μια να εχεις το αγχος σου για το μωρο σου και απο την αλλη να εχεις τετοια ταχυπαλμια που να μην αντεχεται...παντως εμενα μου ειχε απαγορευσει την καθιστη σταση μονο ξαπλα και στο πλαι μου ειχε πει πως πρεπει να καθομαι...Με το καλο το μωρακι σου κ ολα καλα θα πανε, μην ανησυχεις....

 

Σε ευχαριστω πολυ!Ειμαι ηδη στην 36η εβδ.

 

Αχ,ειναι οντως αγχωτικο...Εμενα για τη σταση δε μου ειπε τιποτα,αλλα μου φαινεται λογικο γενικα για τις συσπασεις να ειναι σωστοτερη η ξαπλωτη θεση. Εμενα απλα με πιεζε η κοιλια και μου προκαλουσε περισσοτερο δυσπνοια και ταχυκαρδια,γι αυτο προτιμουσα την καθιστη ή εστω μισοξαπλωτη θεση

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα που πήγα στο doppler ο γιατρός που με εξέτασε και του ανέφερα τις ταχυπαλμίες του φαρμάκου, μου είπε πως δίνουμε πολύ σημασία. Τον ρώτησα αν η ταχυπαλμία έχει επίπτωση στον μπέμπη μου (ο οποίος παρεπιπτόντος ΓΥΡΙΣΕ!!!), και μου είπε πως εννοείτε πως όχι. Ο πλακούντας προστατεύει το μωρό, από οποιαδήποτε ανωμαλία εμφανίσει ο οργανισμός της μητέρας, για αυτό είναι και σημαντικό να ξέρουμε ότι είναι σε καλή κατάσταση. Του ανέφερα πως χτες έκανα παλμούς 125/λεπτό, και μου είπε πως μόνο εγώ το κατάλαβα, όχι ο μπέμπης μου... Μακάρι να είναι έτσι... Ρώτησε καμμιά σας το γιατρό της για κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου, μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να κανει το μωρο μια ελαφρια ταχυκαρδια την ωρα που εχω κι εγω,αλλα δεν μας πειραζει καθολου γιατι ειναι πολυ μικρη.Για τη δικη μου ομως ταχυκαρδια ο γιατρος μου ηταν, στην αρχη ειδικα ,αρκετα σχολαστικος γιατι μου ειπε οτι ετυχε σε συναδελφο του εδω στην Καβαλα εγκυος να κανει 180 παλμους και να την τρεχουνε στο νοσοκομειο να μη παθει ανακοπη!:shock:Γι αυτο γενικα ειχε παντα την εννοια για τις ταχυκαρδιες.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια Καλησπερα.Δεν θα αντεχα αν δεν απαντουσα σε αυτο το θεμα....

Απο την 20η εβδομαδα με yutopar....Νοσηλευηκα δυο φορες για μια εβδομαδα την καθε φορα για ενδοφλεβια και μαλιστα την δευτερη φορα με μια μικρη αποκολληση λογω τον συσπασεων...Περασα πολλα και η αγωνια μου τεραστια....Επερνα ενα χαπι καθε 3 ωρες!!!!!!!!!!!!!!ΚΑι οι συσπασεις στην ουσια δεν σταματησαν ποτε....Η ταχυκαρδιες που αναφερετε τις ειχα πολυ εντονες και ο γιατρος μου ειχε πει να μειωσω την δοση αν βλεπω οτι ξεπερνανε τους 120...Τα χερια μου φυσικα ετρεμαν εκατσα φυσικα ξαπλωμενη μεχρι τον 9ο μηνα σε πληρη ακκινησια μονο τουαλετα πηγαινα...

Το μωρο επηρεαζεται απο το χαπι...Στο νοσοκομειο μου κανανε καθε μερα καρδιοτοκογραφο για να ελεγχουν τον μικρο λογω του φαρμακου και χτυπουσε συνεχεια γιατι ειχε και το παλληκαρι μου ταχυκαρδιες μαζι με εμενα....

Το εκοψα την 36η εβδομαδα οχι για αιμοραγιες και τετοια γιατι καποια στιγμ θα επρεπε να αρχισουν οι συσπασεις της γεννας και με το χαπι λογικα δεν θα αρχιζαν ποτε...Τελοσπαντων δεν αρχισαν ποτε οι συσπασεις της γεννας γεννησα με καισαρικη την 39η εβδομαδα ενα υπεροχο και υγιεστατο αγορι...

ΠΡεπει να κανεις υπομονη με τις ταχυκαρδιες και αν δεις οτι ανεβαινουν οι σφυγμο σου να καθεσαι να χαλαρωνεις....Και ξαπλα...Εμενα τουλαχιστον αυτο με εσωσε...

Link to comment
Share on other sites

παίρνω και εγώ Yutopar ένα κάθε 6 ώρες περιπου από την 27-28 εβδομάδα. Τώρα πρέπει να τα σταματήσω γιατι περασε ο καιρος και ο γιατρός λέει πως δεν κάνει να πιέζουμε πλέον το μωρο να μείνει μέσα μπορεί για κάποιο λόγο να πρεπει να βγει!

Ταχυκαρδίες δεν έχω ιδιαίτερες αν και παίρνω και υψηλή δόση φαρμακου του θυρεοειδή που και αυτό προκαλεί ταχυκαρδίες. Όμως δεν έχουν σταματήσει και ιδιαίτερα οι συσπάσεις και οι πόνοι. Εύχομαι να μη γεννήσω με το που τα κόψω!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

παίρνω και εγώ Yutopar ένα κάθε 6 ώρες περιπου από την 27-28 εβδομάδα. Τώρα πρέπει να τα σταματήσω γιατι περασε ο καιρος και ο γιατρός λέει πως δεν κάνει να πιέζουμε πλέον το μωρο να μείνει μέσα μπορεί για κάποιο λόγο να πρεπει να βγει!

Ταχυκαρδίες δεν έχω ιδιαίτερες αν και παίρνω και υψηλή δόση φαρμακου του θυρεοειδή που και αυτό προκαλεί ταχυκαρδίες. Όμως δεν έχουν σταματήσει και ιδιαίτερα οι συσπάσεις και οι πόνοι. Εύχομαι να μη γεννήσω με το που τα κόψω!

 

Βρε Νατασσα μου εισαι κοντα στις 38 εβδομαδες.....Γιατι να μην γεννησεις?

ΤΟ πιο πιθανο βεβαια ειναι να μην γεννησεις αλλα δεν υπαρχει προβλημα κιολας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenigmn καλησπερα. Να σου πω την αληθεια, εγω και λογω δουλειας (ειμαι κοινωνικη λειτουργος και εργαζομαι με γονεις παιδιων με ειδικες αναγκες) την ειχα πρηξει την γιατρο μου για το αν επηρεαζουν αυτα τα χαπια το παιδι η οχι αν εχουν επιπτωσεις, στην εγκυμοσυνη δεν πηρα ουτε ντεπον που λενε, φαρμακα τιποτα (οχι πως δεν επιτρεπονται καποια η θα συνεβαινε κατι απλα εγω λογω υπερβολικου αγχους δεν ηθελα).Με ειχε βεβαιωσει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αλλα βεβαια εαν διαβασεις μεσα στις παρενεργειες μεχρι και για τερατογενεσεις αναφερει (απειροελαχιστες πιθανοτητες), τα ιδια γραφει και στα utrogestan που τους πρωτους μηνες επισης τα επαιρνα με τις χουφτες (πονουσα κι ειχα λιγο αιμα), γενικοτερα μου ελεγε να μην δινω σημασια στο χαρτι που ειχε μεσα το φαρμακο κι οτι οι πιθανοτητες να επηρρεαστει το παιδι ειναι απειροελαχιστες.Βεβαια, εγω εκανα πολυ συχνα καρδιοτοκογραφους αλλα περισσοτερο για να δουμε εαν οι συσπασεις σταματουσαν η οχι για να ρυθμιστει η δοση του φαρμακου. με τον καρδιοτοκογραφο επισης βλεπεις εαν το παιδι εχει ταχυκαρδια η βραδυκαρδια αλλα αν συμβαινει αυτο δεν οφειλεται στο φαρμακο αλλα σε καποια δυσφορια του παιδιου λογω θεσης κτλ, στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον αυτο συνεβη.Και οταν η μικρη καποιες στιγμες ειχε 155-160 παλμους μου ελεγαν οτι ειναι φυσιολογικο, κανεις δεν μου ειπε οτι οφειλεται στο φαρμακο(γιατι οπως θα διαβασες παραπανω το χαπι εμενα δεν μου εφερνε καθολου ταχυκαρδια μονο το ενδοφλεβιο με το οποιο ανεβασα μεχρι και 120 παλμους μια φορα.... . με τον συχνο ομως καρδιοτοκογραφο το παρακολουθεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Ευστρατία. Ευτυχώς πλέον ο γιατρός μου το έκανε μισό ανα 6ωρο και νοιώθω πολύ καλύτερα. 3 βδομάδες μείνανε, και μπαίνω στην 36 που μου είπε ότι θα το σταματήσω. Και εμένα ο γιατρός μου ανέφερε να μην δίνουμε σημασία στις παρενέργειες των φαρμάκων γιατί τότε ούτε panadol δεν θα παίρναμε... Ποιος ξέρει άραγε το σωστό??? Κανείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω τα ιδια επαθα ! στον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης μου , ειχα συσπασεις και ουτε που θυμαμαι ποσα πακετα yutopar - prepar πηρα ( τα ιδια ειναι ) . η καρδια μου πηγαινε να σπασει . απλα οταν εχεις συσπασεις σου επιβαλει νομιζω ο/η γιατρος ξαπλα . αρα καπως το ελεγχεις . επειδη πηρα αρκετα φαρμακα στην εγκυμοσυνη , και ειδικα αυτο το πηρα και για αρκετο καιρο , απο ανησυχια παντα ρωτουσα την γιατρο μου εαν κανουν ζημια στο μωρο . Ειδικα το πρεπαρ , μελετες λεει εχουν δειξει , πως τα μωρα γινονται πιο εξυπνα !!! ( τωρα μαλλον για να με ηρεμισει το ειπα , αλλα να που το δικο μου τερατακι μας πουλαει και μας αγοραζει , αρα ισως ισχυει !!! ) με το καλο , και να μην αγχωνεσε !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα ξεκίνησα κι εγώ. Είμαι στο κρεβάτι και πάω μόνο τουαλέτα. Εχω αφήσει και το παιδάκι μου στους γονείς μου και μου λείπει.....

Αλλά τί να κάνουμε? Αρκεί να έχουμε ενα καλό αποτελεσμα. Το περίεργο είναι οτι δε νιώθω ταχυκαρδίες.

Απο οτι βλέπω πάντως όσες τα ξεκινήσατε τα πήρατε μέχρι τέλους, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα ξεκίνησα κι εγώ. Είμαι στο κρεβάτι και πάω μόνο τουαλέτα. Εχω αφήσει και το παιδάκι μου στους γονείς μου και μου λείπει.....

Αλλά τί να κάνουμε? Αρκεί να έχουμε ενα καλό αποτελεσμα. Το περίεργο είναι οτι δε νιώθω ταχυκαρδίες.

Απο οτι βλέπω πάντως όσες τα ξεκινήσατε τα πήρατε μέχρι τέλους, σωστά?

Λες και διαβαζω για τον εαυτο μου!!!ξαπλα κι εγω, η κορουλα μου στους γονεις μου και μονο τουαλετα!!!ουτε κι εγω εχω ταχυπαλμιες...ποτε εχεις πητ?

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μόνο 23 εβδομάδων! ΠΗΤ έχω στις 10/9.........

Εσύ απο πότε έκατσες στο κρεβάτι?? Υπομονή, κοντεύεις απο οτι βλέπω!!!

 

Τα πονάκια περνάνε εντελώς με το χάπι γιατι εγώ είμαι χωρίς πόνους για κανα 2-3ωρο και μετα πάλι έχω κατι στιμπηματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μόνο 23 εβδομάδων! ΠΗΤ έχω στις 10/9.........

Εσύ απο πότε έκατσες στο κρεβάτι?? Υπομονή, κοντεύεις απο οτι βλέπω!!!

 

Τα πονάκια περνάνε εντελώς με το χάπι γιατι εγώ είμαι χωρίς πόνους για κανα 2-3ωρο και μετα πάλι έχω κατι στιμπηματάκια.

εχω 5 μερες τωρα γιατι με επιασαν συσπασεις...θα πρεπει να καταφερω να κατσω αλλες 2 εβδομαδες τουλαχιστον.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τα περνω απο την 25η εβδομαδα!!!βεβαια μου εχει πει ξεκουραση αλλα οχι να μεινω στο κρεβατι!!!τα πονακια ερχονται και φευγουν!!!οποτε τα αισθανομαι ξαπλωνω να ξεκουραστω!!βεβαια μην φανταστεις οτι ειμαι στο ποδι ολη την ωρα!!!προσεχω!!!απ' οτι καταλαβα μεχρι να μπω στην 36η θα τα παιρνω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εμενα σημερα ο γιατρος μου ειπε να ξεκινησω να τα παιρνω γιατι ειχα εντονους πονους στην κοιλια. επειδη μου φεραν εντονη ταχυκαρδια, τρεμουλο και μια σχετικη αναστατωση, μου ειπε να παιρνω μισο isoptn μιση ωρα πριν το yutopar για να μην εχω αυτες τις παρενεργειες και να μενω ξαπλωμενη η να ξεκουραζομαι γενικα. παντως μου ειπε πως δεν εμφανιζεται σε ολες η ταχυπαλμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια εδώ και δύο ημέρες μου έγραψε και εμένα ο γιατρός τα yutopar. Παίρνω μισό κάθε 6 ώρες. Τρέμουν τα χέρια μου και τα πόδια μου, λες και έχω πάρκινσον και οι παλμοί της καρδιάς έχουν ανέβει πάνω από 100. Απ' ότι διάβασα στις παρενέργειες ανεβαίνουν και οι παλμοί των παιδιών. Πόσο δηλαδή;;; Έχω τρομάξει.... Αφού τα μωρά ήδη έχουν 120 με 140 το λεπτό......Με έχει σμπαραλιάσει το χάπι κυριολεκτικά...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...