Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ....


elepet

Recommended Posts

Λέμε να φύγουμε για 4 μέρες με την μικρή και τον άντρα μου για Θεσσαλονικη.Δεν έχω ξαναπάει...ο άντρας μου μόνο μια φορά αλλά δε θυμάται πολλά.Θα είναι καλά λέτε για Χριστούγεννα??...ή δεν θα καταλάβουμε διαφορά απο την Αθήνα?? :)

Εσείς οι Θεσσαλονικιές του φόρουμ :wink: για πείτε πληροφορίες..κανένα καλό ξενοδοχείο...περιοχή να μείνουμε εκει..μαγαζια κτλ.... :)

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω την αλήθεια πιστεύω ότι δεν έχει διαφορά άπό την Αθήνα, μια μεγάλη πόλη είναι και εδώ. Χριστουγεννιάτικος διάκοσμος υπάρχει παντού και ειδικά στην Πλ. Αριστοτέλους που είναι μαγευτική με το δέντρο, την φάτνη και το καράβι. Στο Cosmos (εμπορικό κέντρο) επίσης είναι γιορτινά και έχει και καρουζέλ και τρενάκι για τα παιδιά.

Για να μείνετε έχετε πάρα πολλές επιλογές και εξαρτόνται από το βαλάντιο σας. Και εντός πόλης και λίγο εκτός.

Για να φάτε και να δείτε πάλι η επιλογές είναι πολλές.

Αν θέλεις πες μας πως ακριβώς φαντάζεσαι αυτήν την εκδρομή κια να σου προτείνουμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

daffy τη Θεσσαλονικη την επιλέξαμε γιατι δεν εχουμε παει ποτε εως τώρα και γιατι θεωρώ ότι είναι κάτι διαφορετικό σαν πόλη απο την Αθήνα που αξίζει ίσως να δούμε.Επειδή θα έχουμε την μικρή μαζί μας νομίζω ότι η πόλη μου παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια απο ότι η επαρχια, σε περιπωση που χτύπα ξύλο συμβεί κάτι (έχω τέτοιους φόβους δεν το κρυβω.. :roll: )

Λοιπόν στο κέντρο της θεσσαλονίκης δεν έκλεισα δωμάτιο παρότι βρήκα πολλά στο ιντερνετ,γιατι δεν με εξυπηρετούν με τη μικρή.Θέλω να έχουν κουζίνα να μπορώ να της ζεσταίνω το γάλα,να βάζω πράγματα στο ψυγείο,να μαγειρεύω κτλ.

Βρήκα σε μια περιοχή που λέγεται Αγ.Ιωάννης,..έξω απο τη Θεσσαλονίκη,που απ ότι μου είπε ο κύριος που το έκλεισα,είναι πολύ κοντα στο κέντρο.Πρόκειται για διαμερίσματα 50 τμ, με κουζίνα σαλόνι υπνοδωμάτιο στη τιμή των 90 ευρω η μερα,όσο θα μου στοίχιζε ένα ξενοδοχείο και ίσως λιγότερο. Βρίσκεται στην εξής ηλεκτρονικη διευθυνση.. http://www.melonsuites.gr .

Καθ ότι δεν εχουμε ξαναπάει στη Θεσσαλονίκη δεν εχω ιδέα που ειναι περιοχή αυτη και κατα πόσο εξυπηρετει.Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι δεν εχει και διαφορα με την Αθηνα!!!!!Μεγαλη κιολας!!!!Εκει στον Αγ. Ιωαννη ειναι ωραια και απο εκεινη τη μερια εχει πολλα μερη να πατε.Βεβαια ειναι λιγο μακρια το κεντρο π.χ η Αριστοτελους που σου ειπε και η daffy και εδω θα συμφωνησω μαζι της,ειναι πολυ ωραια και τωρα τις γιορτες.Παντως ψαξτο λιγο ακομη με τα δωματια εχει αρκετα.Δεν μου ερχεται κανενα τωρα στο μυαλο μου!!!!!!!!Αν μου ερθει θα σου πω.Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα περασετε ωραια.Κατι διαφορετικο τελως παντων :D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι δεν εχει και διαφορα με την Αθηνα!!!!!Μεγαλη κιολας!!!!Εκει στον Αγ. Ιωαννη ειναι ωραια και απο εκεινη τη μερια εχει πολλα μερη να πατε.Βεβαια ειναι λιγο μακρια το κεντρο π.χ η Αριστοτελους που σου ειπε και η daffy και εδω θα συμφωνησω μαζι της,ειναι πολυ ωραια και τωρα τις γιορτες.Παντως ψαξτο λιγο ακομη με τα δωματια εχει αρκετα.Δεν μου ερχεται κανενα τωρα στο μυαλο μου!!!!!!!!Αν μου ερθει θα σου πω.Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα περασετε ωραια.Κατι διαφορετικο τελως παντων :D:D:D:D:D:D

 

ΧΕΛΙΔΟΝΙ...αν μπορεις πες μου ποια μερη εχει απο τον Αγ Ιωάννη κοντα να πάμε?

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα συμφωνησω με την daffy,πολη η μια,πολη και η αλλη,και μαλιστα

μεγαλουπολεις...

αν μπορουσα να παω, προσωπικα παντα μιλαω,ταξιδι για τις μερες των Χριστουγεννων θα διαλεγα ενα διαφορετικο χειμωνιατικο μερος...

και στην θεσσαλονικη ναρθεις θα νομιζεις οτι βρισκεσαι Αθηνα.....

η αποφαση δικη σου καλα να περασετε....αν ερθετε!!!

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μένω πάρα πολύ κοντα στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο (που δεν ήξερα καν ότι είναι ξενοδοχείο, νόμιζα ότι ήταν πολυκατοικία!!!!).

Είναι πολύ όμορφο και η περιοχή πολύ ύσηχη. Parking άφθονο...

Τώρα για βόλτες έχει τα εξής: Εμπορικό κέντρο COSMOS (ούτε 5 λέπτα απο κει που θα μένεις), κυκλοφορεί πολύ καρότσι σ΄αυτό το εμπορικό!!!!! άρα θα σε βολέψει!!!

Magic Park (απέναντι απο το COSMOS )

Apollonia Politia ( εμπορικό κι΄αυτό, αρκετα καλό)

Για να πας κέντρο από τον περιφεριακό είναι από 15΄- 30΄ανάλογα την κίνηση που θα βρείς. Ευκολο το κέντρο καμμια σχέση με Αθήνα, θα γίνεται ένας πανικός βέβαια εκείνες τις μέρες από κόσμο αλλά είναι όμορφα!! Φαγητό και καφέ έχει πολλά δεν θα δυσκολευτείτε (να πάτε στη Διαγώνιο πάντως για σουτζουκάκια και γύρο!!!!!!!!)

Α!! στο Cosmos υπάρχει και ένας παιδότοπος (ΠΑΙΖΩΤΟΠΟΣ λέγεται) που είναι πολύ καλά.

Επίσης στον Αγιο Ιωάννη( ούτε 2΄με το αυτοκίνητο) έχει και τον Peter Pan (Σαράφη είναι η οδός) επίσης πολύ καλά!!!

 

Αυτά.....

 

Ότι χρειαστείς ρώτα........

Φιλιά!!

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι θα φτιαξουν ζαχαρουπολη,αληθευει;Γιατι μπορει να ειμαι απο Θεσ/νικη αλλα δεν μενουμε εκει και θα ανεβουμε κι εμεις τις γιορτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα..μιας και εισαι τόσο κοντά να συναντηθούμε :wink:

Θα πάω σε όλα αυτα τα εμπορικα που μου αναφερατε καθως και στους παιδότοπους! Θα την σερνουμε που θα την σερνουμε την μικρη τοσα χιλιομετρα τουλαχιστον να το ευχαριστηθει! :lol::lol:

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ρεβεγιον.Συνήθως τα μεγάλα ξενοδοχεία διοργανωνουν ρεβεγιον για τη πρωτοχρονια..εκει που θα μεινουμε επειδη ειναι διαμερισματα δεν ισχυει κατι τετοιο.Οπότε θα πάμε κάπου έξω..αλλά με το παιδι που να πας! Φαντάζομαι ότι ο Δήμος Θεσσαλονίκης όπως και στην Αθήνα θα έχουν εκδηλώσεις πρωτοχρονιάτικες στο κέντρο της πόλης έτσι δεν ειναι???

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα οτι θα φτιαξουν ζαχαρουπολη,αληθευει;Γιατι μπορει να ειμαι απο Θεσ/νικη αλλα δεν μενουμε εκει και θα ανεβουμε κι εμεις τις γιορτες.

 

Ζαχαρούπολη?? :lol::lol: Ωραια θα ειναι!!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να συναντηθούμε..... αλλά εγώ έχω ΠΗΤ 25/12 να γεννήσω το μικρό μου λουκουμάκι!!!!!!!!!! Περιμένω πως και πως!!!!Άρα με βλέπω να είμαι στην κλινική ή στο σπίτι ...!!

Τώρα όσο για το ρεβεγιόν κάθε χρόνο γίνεται στην πλατεία Αριστοτέλους, αλλά πολύ πανικός δεν ξέρω αν θα καταλάβετε και τίποτα... :cry: Καλύτερα να κλείσετε κάπου για φαγητό... Θα προσπαθήσω να μάθω και θα σου πω....

Τωρα για την Ζαχαρούπολη δεν ξέρω..... Ωραια θα ήταν πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μακαρι να φτιαξουν ζαχαρουπολη :D:D:D:D Οσο για φαγητο.... που να σου πρωτο πω.....Ειναι πολυ ωραια την παραμονη της πρωτοχρονιας στο κεντρο αλλα η κατασταση δεν ειναι για παδια!Μονο να περασεις να δεις τι γινεται στο καπανι.Περαστε για χαβαλε μονο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Θεσσαλονίκη είναι πάρα πολύ ωραία και ειδικά τώρα στις γιορτές, σας την συστήνω ανεπιφύλακτα. Ο Αγ. Ιωάννης είναι μια ωραία περιόχη λίγο μακρια από το κέντρο, αλλά μην φανταστείς εδώ οι αποστάσεις δεν είναι τόσο μεγάλες όσο στην Αθήνα. Μην παραλέιψετε να πάτε στην Νέα Παραλία στα καινούργια θεματικά πάρκα, είναι πόλυ ωραία. Ο Ζωολογικός κήπος επίσης είναι ωραίος. Θα μου έρθουν και άλλα μέρη και θα σου πω.

Όσο για ρεβεγιόν, τα μεγάλα ξενοδοχία πχ Kempinski, Hyatt και μερικά στο κέντρο έχουν και μπορεί να πάει όποιος θέλει αρκεί να κάνει κράτηση.

 

Πάντως έχει πολλά να κάνεις στην Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elepet...

δεν ξερω αν η θεσ/νικη θα εχει ζαχαρουπολη ... παντως η Δραμα εχει την ονειρουπολη! μηπως να κανατε εκει ενα ταξιδακι? δες κι εδω...

http://www.oneiroupolh.gr/

νομιζω οτι θα περασετε πολυ ωραια ... και εχει και αλλα διαφορα μερη να δειτε τριγυρω... :wink:

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και η Καβαλα,Μου θυμιζει τη Θεσ/νικη ετσι πως ειναι τοποθετημενη.Πισω απ'τη πολη το βουνο και μπροστα η θαλλασα!Τωρα και με την Εγνατια και γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

οντως ωραια η Καβαλα.. το λεω εγω που ειμαι απο την Δραμα και μενω τα τελευταια χρονια εδω...πολυ γραφικο μερος... :)

τα τελευταια χρονια στολιζουν πολυ ωραια για τα χριστουγεννα... στην κεντρικη πλατεια εχουν ήδη βαλει παγοδρομιο (κανονικο!) και ενα καρουζελ! πανεμορφο!!!!!! σε λιγες μερες θα φωταγωγησουν την πολη.. :)

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

μη ξεχασεις να ανεβειτε στην Ανω πολη! η ''καστρα'' οπως αλοι το λενε. ειναι πολυ διαφορετικα απο το κεντρο. εγω εκει γεννηθηκα και ακομα εκει μενω. τα καστρα,οι φυλακες,το πυροβολειο ειναι εντυπωσιακα.τα στενα σοκακια και οι μονοκατοικιες που θυμιζουν αλλη εποχη θα σε ταξιδεψουν.. ασε η ΘΕΑ της πολης. αυτην ευτυχως την εχω και στο μπαλκονη μου. ολη η πολη πιατο.τυφλα ναχει το πανοραμα :wink::wink:

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

elepet νομίζω πως η Θεσσαλονίκη αξίζει να έρθεις. Είναι μια υπέροχη πόλη στην οποία μένω και μάλιστα στην περιοχή του Αγ. Ιωάννη. Είναι ωραία περιοχή ήσυχη και όχι πολύ μακριά απο το κέντρο, με αυτοκίνητο έχε υπ'οψιν πως οι αποστάσεις καμία σχέση με Αθήνα. Είναι τέλεια στολισμένη για υπέροχες βόλτες με πολλά πράγματα για τα παιδιά στο κέντρο, στην παραλία και στην νέα παραλία, αλλά όπως σου είπανε ο ΑΓ.ΙΩΑΝΗΣ με το εμπορικό COSMOS είναι κοντα για βότες και ψώνια και events για τα παιδιά, το JUMBO, και ο παιδότοπος PETER PAN στην Σαράφη είναι κοντά ο οποίος διοργανώνει Χριστουγεννιάτικο πάρτυ στις 23/12 και ξέρω ότι το ζουζουνάκι σου θα περάσει τέλεια και εκεί. Στο ζωολογικό κήπο μπορείς να πας αλλά γενικώς αξίζει να έρθεις αφού δεν έχεις έρθει ποτέ. Α!!! ναι, και μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε και αν μάθω κανένα άλλο happening εκείνες τις ημέρες θα σου το πω! Καλώς να μασς έρθεις λοιπόν :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις πληροφορίες που μου δώσατε..είσαστε φοβερες! :D

Τελικά τα σχέδια άλλαξαν και δεν θα πάμε Θεσσαλονίκη.

Θα πάμε στη Καρδίτσα..λίμνη Πλαστήρα συγκεκριμένα :)

Δεν εχουμε ξαναπάει..αν και έχω πάει πολλές φορές στις γύρω πόλεις Τρικαλα..Καρδίτσα..Λάρισα κτλ..και μου άρεσαν πολύ.

Θα δείξει..ελπίζω να περάσουμε ωραία!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπου κι αν πας θα περασεις ωραια γιατι θα εισαι με την οικογενεια σου.Λιμννη πλαστηρα ε;;;;;;;; ωραια!Να παρεις ζεστα ρουχα γιατι εκει κανει και κρυο!!!!!!Και μονο που θα πατε εκδρομουλα φτανει.Θα αλλαξεις παραστασεις!Σου ευχομαι να ειναι οι ωραιοτερες γιορτες σου

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! εμείς θα ανέβουμε Θεσσαλονίκη το Σάββατο κι ακόμα δεν έχουμε κλείσει κάποιο ξενοδοχείο, βασικα θα θέλαμε κάπου στο κέντρο και συγκεκριμένα κοντά στην Αριστοτέλους, μήπως έχετε κάποιο υπόψη σας που να μην είναι τόσο ακρινό όσο το Electra??

Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο τα περισσοτερα ειναι ακριβα.Για ρωτα και τσιμισκη προς Βαρδαρη ομως.Δεν εχω στο μυαλο μου καποιο συγκεκριμενο αλλα αν θα ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις σιγουρα.Αν βρεις πες μας να σου πουμε ποσο καλο ειναι και τι θα εχει εκει κοντα....Ηλεκτα και Μακεδονια Παλλας μακρια.Ναι ειναι πανακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οταν πηγαινουμε με τον αντρα μου (λογω της δουλειας του) μενουμε Plaza Art , ABC ή Mandrino.Απο τιμες δεν εχω ιδεα γιατι πληρωνει η εταιρεια του,αλλα και τα τρια ειναι κεντρικα και αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...