Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκανα το παιδι θαυμα?


Recommended Posts

οσοι ακουνε τι κανει το προωρο αγγελακι μου το αρνουντε μεχρι

να τριψουν τα ματια τους...

γεννηθηκε 36 κ 2..απο την δευτερη μερα γυρναει πλευρο μονο του!!!

την πρωτη απλα γκρινιαξε και το γυρισε ο αντρας μου..

μαρτυρας η πεθερα μου..μπαινει στο δωματιο..

-γυρνα το παιδι θα πιαστει..

-οχι θα κλαψει εξαλλου μονο του γυρισε απο εκει..

-ασε τισ βλακειες..(το γυρναει)

γκρινιαξε..

-ειδες ηθελε να γυρισει

-καλα περιμενε να δεις..

βαζει το μικρο μου μια τσιριδα γυρναει ανασκελα και μετα στο πλαι!!

εμεινε καγκελο!!!

μου το λεγαν αλλα δεν το πιστευα!!

τι παιδι εισαι εσυ λεει..!!! χαχαχα

γυρω στισ 10 μερες τ εβαλα μπρουμυτα..

εκει με τον αντρα μου μειναμε αφωνοι γιατι γυρισε τισ πατουσιτσες του και εσπρωχνε να μπουσουλισει!!!!!

δεν το συζητω για το κεφαλι..ηδη το σηκωνει...εχει απιστειτη δυναμη...

καπου διαβασα πως τα νεογεννητα δεν μπορουνε να βαλουν τα χερακια τους στο στομα εσκεμμενα..αυτο λοιπον το βαζει να νανουριστει να σταματησει να κλαιει...

και φυσικα μπιμπερο κ πιπιλα δεν θελουμε!!!

καταλαβαινει το πλαστικο!!! ( ναι την εχωσα και μεσα στο γαλα μου)

ρε κοριτσια μονο το δικο μου τα κανει ολα αυτα? περασαν πολλα μωρακια απο τα χερια μου..αυτα δεν τα εκαναν!!!

και ειδικα εκεινα που δεν ηταν προωρα!!

για πειτε μου τα δικα σας κατορθωματα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κάνε μου μια χάρη! Αν μπορείς αύριο δώσε του ένα στυλό και το Σκανδιναβικό της προηγούμενης εβδομάδας, στη σελ. 26 το 7 καθέτως με δυσκολεύει!!!!:lol::lol::lol:

 

να το παρω ως θετικο αυτο ετσι?

δηλαδη ειναι οντως αξιοσημειωτα ολα αυτα??

:rolleyes::oops:

Link to comment
Share on other sites

χαχα βρε πλάκα σου κάνω!

Εντάξει μου φαίνεται αδύνατον να έχει γυρίσει το νεογέννητο, όπως επίσης να ξεκινήσει μπουσούλημα 10 ημερών. Προφανώς υπάρχουν κάποιες ενστικτώδεις κινήσεις που ίσως τις κάνει λίγο πιο έντονα κάποιες φορές και το περνάτε για μπουσούλημα και κάτι τέτοιο. Μην σε αγχώνουν αυτά, είναι μικράκι ακόμα, δώστου ένα φιλάκι από'μένα και να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

χαχα βρε πλάκα σου κάνω!

Εντάξει μου φαίνεται αδύνατον να έχει γυρίσει το νεογέννητο, όπως επίσης να ξεκινήσει μπουσούλημα 10 ημερών. Προφανώς υπάρχουν κάποιες ενστικτώδεις κινήσεις που ίσως τις κάνει λίγο πιο έντονα κάποιες φορές και το περνάτε για μπουσούλημα και κάτι τέτοιο. Μην σε αγχώνουν αυτά, είναι μικράκι ακόμα, δώστου ένα φιλάκι από'μένα και να σου ζήσει!

 

οχι δεν μπουσουλησε !! προς θεου απλα εβαζε δυναμη στα χερακια του θα το εκανε..

δεν το λεω επειδη ειναι δικο μου..

πιστεψε με γυρναει..!!! θα το βγαλω βιντεο να το δεις..

εχω και με την πιπιλα που κανει γκριματσες αν θες να στο στειλω να το δεις!!

τωρα που το ανεφερα..σημερα ηταν λιγο ανησυχος..

δεν θα πιστεψεις τι εκανε!!!

το πηγα βολτα εβαλα την πιπιλα μπααας και κοιμηθει..

μετα απο λιγη αηδια την κρατησε μονο για τη βολτα..

μολις καταλαβε οτι αποκοιμηθηκε την εφτυσε!!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

σε ολη την εγκυμοσυνη λογω εμετων την εβγαλα μονο με γαλα..

λες να φταιει αυτο??????:P:p:p:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο αδερφός μου γυρνουσε απο τοτε που γεννηθηκε

περπάτησε 7,5 μηνώνν

9 μηνών έτρεχε

3 χρόνων είχε συμμορια( στη χώρα μου)

Τωρα ειναι ενα ζώων σκέτο (χωρίς παρεξήγηση)

 

ελπιζω να ισχυσουν ολα εκτος απο το τελευταιο σε μενα:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γυρνούσαν και αυτός απο νέογεννητο!4,5μηνών μπουσουλησε στα 4

9,5 μηνών περπάτησε

ο δεύτερος 8 μηνών έκανε το πρώτο του βήμα τωρα 9 περπατάει 10 15 βήματα και παρτον κάτω

Οχι δεν χαιρομαι αν πάρουν απο το θείο με βλέπω με χάπια..δύναμη εχουν αλλα απο μυαλό τα δικα μου...αστα!

Μην βιάζεσαι να μεγαλώνεις το παιδάκι σου!απολαυσε το! Ολα τα μωρα στο τέλος ολα θα τα κάνουν τι αργά τι γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γυρνούσαν και αυτός απο νέογεννητο!4,5μηνών μπουσουλησε στα 4

9,5 μηνών περπάτησε

ο δεύτερος 8 μηνών έκανε το πρώτο του βήμα τωρα 9 περπατάει 10 15 βήματα και παρτον κάτω

Οχι δεν χαιρομαι αν πάρουν απο το θείο με βλέπω με χάπια..δύναμη εχουν αλλα απο μυαλό τα δικα μου...αστα!

Μην βιάζεσαι να μεγαλώνεις το παιδάκι σου!απολαυσε το! Ολα τα μωρα στο τέλος ολα θα τα κάνουν τι αργά τι γρήγορα?

 

δεν ανησυχω ουτε βιαζομαι..

αντιθετα ειμαι περηφανη γιατι εκλεισαν τα στοματα και ζηλευουνε γιατι

με ειχαν κατωτερη και ελεγαν θα βγει το παιδι ετσι κ αλλιως..

τωρα ειναι στα αντα μου και στισ γλυκεσ..

περιμεναν να τους κανω ενα ρομποκοπ αλλα βγηκε να τους σφιξει το κωλο!!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα κανεις και εισαι περηφανη και να το χαιρεσαι το παιδακι σου...αλλα οχι γλυκεια μου δεν εκανες το παιδι θαυμα.Λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα το οτι το παιδακι σας ειναι δεμενο και δυνατο σωματικα παιδακι δε το κανει παιδι θαυμα.Και το δικο μου ετσι ηταν και ετσι εξακολουθει να ειναι...κινητικα παντα ηταν δυνατο και εκανε γρηγορα πολλα πραγματα σε αντιθεση με αλλους τομεις πχ ομιλια που εχουμε μεινει ακομα στο μαμα-μπαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που κάνει το παιδάκι σου είναι αξιοσημείωτα και να το χαίρεσαι!!Και κατα κάποιο τρόπο, ναι, είναι παιδί θαύμα!Πάντως γενικά το κάθε παιδάκι έχει τα δικά του χούγια!Πχ η δικιά μου σήκωνε το κεφάλι, ανοιγε τα μάτια και κοίταζε εσκεμμένα και κούναγε τα χέρια από το πρώτο δευτερόλεπτο της ζωής της!Από την άλλη περπάτησε σχεδόν 17 μηνών, ενώ λέει πάνω από 30 λέξεις!Κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που κάνει το παιδάκι σου είναι αξιοσημείωτα και να το χαίρεσαι!!Και κατα κάποιο τρόπο, ναι, είναι παιδί θαύμα!Πάντως γενικά το κάθε παιδάκι έχει τα δικά του χούγια!Πχ η δικιά μου σήκωνε το κεφάλι, ανοιγε τα μάτια και κοίταζε εσκεμμένα και κούναγε τα χέρια από το πρώτο δευτερόλεπτο της ζωής της!Από την άλλη περπάτησε σχεδόν 17 μηνών, ενώ λέει πάνω από 30 λέξεις!Κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις!!

 

Καλημέρα!εχεις πολυ δίκιο παντως!εμενα περπάτησε κάπως νωρίς αλλα τωρα στα 28 μηνών κάνει ολοκληρωμένες προτάσεις!πιο πριν μουγκος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα και το κινητικο ευφυια ειναι,,ολοι καπου την εχουμε περισσοτερο μαζεμενη

να χαιρεσαι το παιδακι σου κουκουβαγια:lol::lol:

 

κι εγω κουκουβαγια μην ανησυχεις

 

ΝΑ σου πω οτι εγω 8 μηνων περπαταγα...αλλα παιδι θαυμα δεν ημουνα...μαλλον γυριστρω θα με ελεγα...γι'αυτο βιαστηκα να περπατησω...χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα παιδακια ειναι ενα μικρο θαυμα;);)

Αυτα που λες τα κανει και ο δικος μου εκτος απο το να γυρναει τωρα αρχισε να γυρναει μονος του....εννοω απο μπρουμητα ανασκελα;)

 

Το κεφαλακι το κραταει απο την 3η μερα που ηρθαμε σπιτι εννοω πως τον σηκωνεις η τον κρατας αγκαλια και το κεφαλι του δεν μπαλαντζαρει το κραταει και το γυρναει σταθερα οπου αυτος θελει....

 

Πλεον στο κρεβατι αν τον βαλω μπρουμητα βαζει δυναμη στα ποδια σαν βατραχακι και ανεβαινει εχει πολυ γελιο...:P:p

 

Καλα για τα γελακια δεν το συζητω ελεγα σε ολους το μωρο μου γελαει συνειδητα και μου μιλαει αποκειεται ολοι λεγαν ετσι νομιζεις....και μολις τον ειδαν δεν ξαναμιλησαν....ναι του μμιλαω και γελαει ξεκαρδιστικα με φωνη....μου κανει φωνουλες ααααααουυυυ και διαφορες εδω και 2 βδομαδες σχεδον....

 

Α επισης....βαζει και βγαζει την πιπιλα μονος του...αν δηλαδη την τραβηξει και του μεινει στο χερι πεδευεται λιγο αλλα την ξαναβαζει ο σκατιαρης:D

 

Ειμαστε ολες κουκουβαγιες και εχουμε ολες παιδια θαυματα χαχαχα!!!

 

Μπραβο στο μικρουλι σου να το χερεσαι....Εγω πιστευω πως ολα τα παιδακια κανουν ασυλληπτα πραγματα απλα ισως καποια θελουν περισσοτερο η λιγοτερο χρονο....να τα χαιρομαστε ολες:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει! Εμένα μου φαίνονται συνηθισμένα όσα λες, δεν έχω μεγάλη εμπειρία με παιδιά, είναι το πρώτο μας, έχω και 3 ανήψια.

Δίνε ερεθίσματα στο παιδί σου και μην ασχολείσαι και τόσο με το να αξιολογείς τις αντιδράσεις του. Οχι δεν είναι το παιδί θαύμα σίγουρα, σόρρυ που σε προσγειώνω!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

. Προφανώς υπάρχουν κάποιες ενστικτώδεις κινήσεις που ίσως τις κάνει λίγο πιο έντονα κάποιες φορές και το περνάτε για μπουσούλημα και κάτι τέτοιο.

 

ακριβώς αυτό είναι...

θα μου μείνει αξέχαστο παλιά που συζητούσα με μια μαία που μου έδειχνε πως ένα νεογέννητο όσο απίθανο και αν μας φαίνεται μπορεί να πέσει από τον καναπέ...μου έδειχνε και εξηγούσε συγχρόνως την ενστικτώδη κίνηση και είχα σοκαριστεί...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι να σου ζησει το μωρακι σου ,,,προφανως ειναι το πρωτο σου και μαλλον και στο περιγυρω σου και για αυτο ολοι το θαυμαζουν και απορουν με ολα αυτα που κανει,,,πανω κατω ολα αυτα τα κανουνε και αλλα μωρακια απλα οταν κανουμε δικο μας παιδακι ειδικα στο πρωτο μας φαινονται ολα πρωτογνωρα και τοσο σημαντικα ,,,σιγα σιγα με το καιρο το ξεχναμε αυτον τον ενθουσιασμο ,(ειδικα οταν ερχονται και τα δυετερα τριτα κ,ο,κ,)

 

σιγουρα το θαυμα ρε κοριτσια το λεει χαριτολογοντας,,,,για θυμηθειτε λιγο πως εισασταν και ειμασταν ολες τις πρωτες μερες του πρωτου μας παιδιου,,,,και πως μεχρι και το μικρο αγου που εκανε μας φαινοτανε οτι το παιδι μιλησε ουαου,,,,,μη πεσφτετε να την φατε,,,,,μια μανουλα μου φαινεται εμενα που απλα επαθε ερωτα με το πρωτοτοκο παιδι της ειναι ,,,,και μη μου πειτε οτι εσεις στο πρωτο εισασταν χαλαρες και οκ δε τρεχει τιποτα,,,,αιντε κουκουβαγιες,,,,,παω να δω τα βλασταρια μου τωρα κουκουβα κουκουβα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το θαυμα ρε κοριτσια το λεει χαριτολογοντας,,,,για θυμηθειτε λιγο πως εισασταν και ειμασταν ολες τις πρωτες μερες του πρωτου μας παιδιου,,,,και πως μεχρι και το μικρο αγου που εκανε μας φαινοτανε οτι το παιδι μιλησε ουαου,,,,,μη πεσφτετε να την φατε,,,,,μια μανουλα μου φαινεται εμενα που απλα επαθε ερωτα με το πρωτοτοκο παιδι της ειναι ,,,,και μη μου πειτε οτι εσεις στο πρωτο εισασταν χαλαρες και οκ δε τρεχει τιποτα,,,,αιντε κουκουβαγιες,,,,,παω να δω τα βλασταρια μου τωρα κουκουβα κουκουβα

 

ευθρασώς δηλώνω ότι δεν άνηκα στην παραπάνω κατηγορία:-D

έτυχε να μην είμαι η πρώτη μωρομάνα στον κύκλο μου;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι να σου ζησει το μωρακι σου ,,,

 

σιγουρα το θαυμα ρε κοριτσια το λεει χαριτολογοντας,,,,για θυμηθειτε λιγο πως εισασταν και ειμασταν ολες τις πρωτες μερες του πρωτου μας παιδιου,,,,και πως μεχρι και το μικρο αγου που εκανε μας φαινοτανε οτι το παιδι μιλησε ουαου,,,,,μη πεσφτετε να την φατε,,,,,μια μανουλα μου φαινεται εμενα που απλα επαθε ερωτα με το πρωτοτοκο παιδι της ειναι ,,,,και μη μου πειτε οτι εσεις στο πρωτο εισασταν χαλαρες και οκ δε τρεχει τιποτα,,,,αιντε κουκουβαγιες,,,,,παω να δω τα βλασταρια μου τωρα κουκουβα κουκουβα

 

 

Συμφωνω. Μαλλον και εγω σε λιγες μερες πρωτα ο Θεος τα ιδια θα σκεφτομαι για το δικο μου αλλα μπορει απλα να μην τα γραψω...(πιθανοτατα) ...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσουν τα μπουμπουκάκια σας. Αλλά 36+2 δεν είναι προωράκι! Κι εμείς βγήκαμε 36+1. Εντάξει, δεν μπουσουλήσαμε ούτε γυρίσαμε πλευρό - παρά μόνον κατά λάθος, αλλά πιπίλα ως 6 μηνών δεν την θέλαμε με τί-πο-τα και χεράκια βάζαμε στο στόμα από την πρώτη ημέρα (λόγω πείνας υποθέτω;)

Και το κεφάλι το κρατούσαμε από τις πρώτες ημέρες και έκανε και εντύπωση και στην παιδίατρο.Οπως και ότι κρατιόταν από τα δάχτυλα της και την σήκωνε.

Αλλά καθώς εξελίσονται ακολούθούν όλα τα μωράκια την πεπατημένη.

 

Μην σκέφτεσαι τόσο μπροστά γιατί θα απογοητευτείς αν δεν έχει την εξέλιξη που φαντάζεσαι. Απλά απόλαυσέ το!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι να σου ζησει το μωρακι σου ,,,προφανως ειναι το πρωτο σου και μαλλον και στο περιγυρω σου και για αυτο ολοι το θαυμαζουν και απορουν με ολα αυτα που κανει,,,πανω κατω ολα αυτα τα κανουνε και αλλα μωρακια απλα οταν κανουμε δικο μας παιδακι ειδικα στο πρωτο μας φαινονται ολα πρωτογνωρα και τοσο σημαντικα ,,,σιγα σιγα με το καιρο το ξεχναμε αυτον τον ενθουσιασμο ,(ειδικα οταν ερχονται και τα δυετερα τριτα κ,ο,κ,)

 

σιγουρα το θαυμα ρε κοριτσια το λεει χαριτολογοντας,,,,για θυμηθειτε λιγο πως εισασταν και ειμασταν ολες τις πρωτες μερες του πρωτου μας παιδιου,,,,και πως μεχρι και το μικρο αγου που εκανε μας φαινοτανε οτι το παιδι μιλησε ουαου,,,,,μη πεσφτετε να την φατε,,,,,μια μανουλα μου φαινεται εμενα που απλα επαθε ερωτα με το πρωτοτοκο παιδι της ειναι ,,,,και μη μου πειτε οτι εσεις στο πρωτο εισασταν χαλαρες και οκ δε τρεχει τιποτα,,,,αιντε κουκουβαγιες,,,,,παω να δω τα βλασταρια μου τωρα κουκουβα κουκουβα

 

καλη μου yasemi μαλλον μιλας για τον ευατο σου ... πιστεψε με ενω ειμουν μια τρισευτισμενη μανουλα ποτε μου δεν υπηρξα κουκουβαγια και ουτε ειμαι και τωρα. Μου λενε πχ τι ομορφα παιδακια εχεις η τι εξυπνα που ειναι και τους απανταω με ολη την ειλικρινια οτι ολα τα παιδακια ετσι ειναι. Οποτε σιγουρα εγω δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια. Αλλα εδω η κοπελα το εχει πιστεψει πραγματικα οτι εχει κανει παιδια θαυμα και προκειται για παιδακι ημερων!!!!!! και δεν εχω καταλαβει ακομα που ποιο ειναι ακριβως το θαυμα που κανει το μικρακι :confused::confused::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

καλη μου yasemi μαλλον μιλας για τον ευατο σου ... πιστεψε με ενω ειμουν μια τρισευτισμενη μανουλα ποτε μου δεν υπηρξα κουκουβαγια και ουτε ειμαι και τωρα. Μου λενε πχ τι ομορφα παιδακια εχεις η τι εξυπνα που ειναι και τους απανταω με ολη την ειλικρινια οτι ολα τα παιδακια ετσι ειναι. Οποτε σιγουρα εγω δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια. Αλλα εδω η κοπελα το εχει πιστεψει πραγματικα οτι εχει κανει παιδια θαυμα και προκειται για παιδακι ημερων!!!!!! και δεν εχω καταλαβει ακομα που ποιο ειναι ακριβως το θαυμα που κανει το μικρακι :confused::confused::cool::cool:

 

 

σωτηρια και εγω δε κομπαζα και δε το διαλαλουσα απλα το εγραψα ετσι γιατι ειδα οτι μερικα κοριτσια λιγο δυσανασχετησαν και ηθελα να εξηγησω γιατι μαλλον η κοπελα ανοιξε το συγκεκριμενο ποστ,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...