Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να "κάθεται" στο καρεκλάκι αυτοκινήτου??


Recommended Posts

Να σας ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει. Στο καρεκλάκι δε σας φαίνεται σαν να κάθεται? Και αυτό αφού δεν κάνει, τότε γιατί τα βάζουμε να κάτσουν??είμαστε 2,5 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι ακριβώς σε προβληματίζει; Τα καθίσματα αυτοκινήτου έχουν προδιαγραφές 0+. Δείχνει το μωρο να δυσανασχετει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε ότι δεν κάνει για ητ μέση τους να τα βάζουμε να κάτσουν? Όμως, στο καρεκλάκι αυτοκινήτου κάθεται κανονικά. Μήπως δνε κάνει να χρησιμοποιώ το καθισμα? Ναι, λέει 0+ , έχω αυτό που εί΄ναι από μωρό μέχρι τεσσάρων χρονών. Πού και πού όταν κλαίει για άλλους λόγους δυσανασχετεί και θέλει να βγει από το κάθισμα, τραβιέται προς τα μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα το αρχικο καρεκλακι αυτοκινητου που ειχα στην μικρη την ειχε σε 'ημι-ξαπλωτη' θεση με οπισθια κλιση. Μηπως κατι δεν γινεται σωστα?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα καθισμα στην μικρη 0+ μεχρι 36μ αλλα μεχρι 10 μηνων το ειχα με κλιση τοποθετημενο δλδ εγερνε προς τα πισω και φυσικα αναποδα το μωρο να βλεπει το πισω τσαμι του αυτοκινητου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω ειχα καθισμα στην μικρη 0+ μεχρι 36μ αλλα μεχρι 10 μηνων το ειχα με κλιση τοποθετημενο δλδ εγερνε προς τα πισω και φυσικα αναποδα το μωρο να βλεπει το πισω τσαμι του αυτοκινητου

 

Και εγω ετσι την βαζω οταν κουραζεται να καθεται να γερνει προς τα πισω.

Γενικα δεν της αρεσει να ειναι ξαπλωμενη θελει πιο πολυ να καθεται αλλα πχ οταν ειχαμε παει ταξιδι την ειχα ξαπλα να μην κουρεζεται τοσες ωρες.

 

Ποιο καρεκλακι εχεις????

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

klio την ίδια απορία έχω κι εγώ κι εμένα είναι σχεδόν 3 μηνών και την βάζω σε καθισματάκι απο 0-4 χρονών και φαίνεται σαν να κάθεται κανονικά το μωρό παρόλο που είναι σωστά τοποθετημένο.Η μικρή κοιμάται πάντα δεν φαίνεται να την ενοχλεί αλλα εμένα δεν μου πολυαρέσει..

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος λεει οτι τα μωρα δεν κάνει να κάθονται στο καρεκλάκι αυτοκινήτου; Αυτα δεν ειναι γραμμένα πουθενα! Αυτοσχεδιασμοι παιδιατρων ή παππουδογιαγιαδων; Τα εγκεκριμένα καρεκλάκια με προδιαγραφες 0+ ακολουθούν τη διεθνή βιβλιογραφία για τη σταση του σώματος του μωρου.

Δεν αφήνεις το μωρο να κάθεται στο πάτωμα πχ. Ειναι στο καρεκλάκι, υπάρχει υποστήριξη απο παντου! Όπως ειναι στην αγκαλια μας. Δηλαδη στο σπίτι που τα έχετε τα μωρα, ειναι ξαπλα συνέχεια; Δεν κάθονται σε ριλαξ, δεν κάθονται αγκαλια, είναι συνέχεια οριζόντια;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι 6 μηνών το καρεκλάκι του αυτοκινήτου πρέπει να είναι τύπου ρηλάξ, δηλαδή το μωρό να είναι ημιξαπλωμένο και όχι καθιστό. Είναι αυτά τα καθισματάκια που μπορείς να το μεταφέρεις το μωρό και μέσα σε αυτό.

Τόσο μωρούλια και στο σπίτι ακόμα δεν τα αφήνουμε να κάθονται ούτε στο καρεκλάκι φαγητού και το ρηλαξάκι τους είναι ξαπλωμένο δεν είναι σε γωνία 90 μοιρών.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι σε ημιξαπλωμένη θέση μέχρι να είναι πλήρως ανεπτυγμένοι οι μύες του αυχένα και να μπορούν να συγκραττούν το κεφαλι χωρις να καμπουριάζουν..Διαφορετικά θα έχουν σαν ενήλικες μυοσκελετικά προβλήματα..Η κόρη μου πχ αυτό το έκανε από 4 μηνών, ένα άλλο παιδάκι μπορεί να χρειαστεί περισσότερο χρόνο..Απλά σκέψου τι μπορεί να πάθει 1 παιδάκι που δεν στηρίζει το κεφαλάκι του και κάθεται σε καρεκλάκι σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος..:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να είναι σε ημιξαπλωμένη θέση μέχρι να είναι πλήρως ανεπτυγμένοι οι μύες του αυχένα και να μπορούν να συγκραττούν το κεφαλι χωρις να καμπουριάζουν..Διαφορετικά θα έχουν σαν ενήλικες μυοσκελετικά προβλήματα..Η κόρη μου πχ αυτό το έκανε από 4 μηνών, ένα άλλο παιδάκι μπορεί να χρειαστεί περισσότερο χρόνο..Απλά σκέψου τι μπορεί να πάθει 1 παιδάκι που δεν στηρίζει το κεφαλάκι του και κάθεται σε καρεκλάκι σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος..:shock::shock::shock:

 

Γι αυτο και πρέπει να κάθονται σε ΑΝΑΠΟΔΑ καθίσματα μέχρι τουλάχιστον 1 ετους. Αυτο που περιγράφεις δεν έχει να κάνει με το αν θα ειναι καθιστο ή όχι, κι απο ημιξαπλωμενη θέση ειναι εξίσου επικίνδυνο εφόσον οι μύες του αυχένα δεν ειναι ανεπτυγμένοι ώστε να συγκρατούν καλα το κεφάλι μέχρι 10-12 μηνών.

Η συζήτηση ανοίχτηκε για το αν κάνει να κάθεται στο καρεκλάκι κι όχι τι θα συμβεί σε περίπτωσης ατυχήματος ή φρεναρισματος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Εμένα δεν είναι σε ημιξαπλωτή θέση, είναι σε καθιστή θέση και ο αυχένας όταν κοιμάται της πέφτει μπροστά. Αυτό είναι το πρόβλημα μου! Το κάθισμα είναι της chicco. Δεν είναι το τύπου ριλάξ γιατί είναι μέχρι τεσσάρων χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Εμένα δεν είναι σε ημιξαπλωτή θέση, είναι σε καθιστή θέση και ο αυχένας όταν κοιμάται της πέφτει μπροστά. Αυτό είναι το πρόβλημα μου! Το κάθισμα είναι της chicco. Δεν είναι το τύπου ριλάξ γιατί είναι μέχρι τεσσάρων χρονών.

 

Τα καθισματάκια που είναι για μικρά μωράκια 0+ στα οποία όντως δεν είναι εντελώς καθιστή η θέση είναι για μωρά μέχρι 1 έτους περίπου (συνήθως αναφέρονται σε 13 κιλά).

Τα καθισματάκια που είναι από 0 έως 18 κιλά (περίπου παιδί 3 ετών αναφέρει η εταιρεία). Αυτά συνήθως ρυθμίζονται με κλίσεις ανάλογα με την ηλικία και το βάρος του μωρού.

Αν έχεις πάρει καθισματάκι 9-18 και άνω τότε μάλλον έχεις κάνει λάθος επιλογή.

Φυσικά πάντα σε αυτή την ηλικία η τοποθέτηση του καθίσματος πρέπει να είναι ανάποδα! Δηλαδή το μωράκι να κοιτάει το πίσω μέρος του αυτοκινήτου.

Επεξεργάστηκαν by FamilyGuy
Ξέχασα να αναφέρω την ανάποδη τοποθέτηση
Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω καθισματακι chicco...μηπως δεν το εχεις ρυθμισει?

το δικο μου τωρα ειναι σαν ριλαξ και αργοτερα θα την σηκωσω να καθεται πιο ορθια...

ειναι παλιο μοντελο...

Link to comment
Share on other sites

τελικά βρήκα τι φταίει. οι θέσεις του αυτοκινήτου δεν είναι ίσιες και γέρνει το καθισματάκι και σπρώχνει το μωρό μπροστά με αποτέλεσμα να της πέφτει το κεφάλι. εννοείται ότι έχω το κάθισμα να βλέπει προς τα πίσω. σηκώσαμε το καρεκλάκι ώστε ν αέρθει σε ευθεία σφηνώνοντας ένα μαξιλαράκι εκεί για να είναι και σταθερό το κάθισμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βλέπω ότι στις περισσότερες τα καθισματάκια είναι από 0+ έως 36 μηνών ή 4 χρονών.. μόνο εγώ πιάστηκα κορόιδο βρε κορίτσια? γιατί εμείς αγοράσαμε βρεφικό κάθισμα, σκάσαμε 200 ευρώ για 3 μήνες και μετά τους τρεις μήνες πήραμε το μεγαλύτερο άλλα 250 ευρώ που υποτίθεται είναι μέχρι 4 χρονών!!! στην απορία της κοπέλας πάντως όντως σε τόσο μικρές ηλικίες το μωρό πρέπει να μην "κάθεται" στο καθισματάκι και να γέρνει το κεφαλάκι μπροστά όπως περιέγραψε... αλλά να είναι ημιξαπλωμένο στο καθισματάκι.. από ότι είδα όμως το αυτοκίνητο είχε το θέμα έχει το κάθισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο και πρέπει να κάθονται σε ΑΝΑΠΟΔΑ καθίσματα μέχρι τουλάχιστον 1 ετους.

 

Ασφαλεστερο ειναι να καθονται σε αναποδα παιδικα καθισματα μεχρι 4-5 ετων(18-24 κιλα).

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλεστερο ειναι να καθονται σε αναποδα παιδικα καθισματα μεχρι 4-5 ετων(18-24 κιλα).

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

 

Ναι φυσικα γι αυτο κι έγραψα "τουλάχιστον"!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
βλέπω ότι στις περισσότερες τα καθισματάκια είναι από 0+ έως 36 μηνών ή 4 χρονών.. μόνο εγώ πιάστηκα κορόιδο βρε κορίτσια? γιατί εμείς αγοράσαμε βρεφικό κάθισμα, σκάσαμε 200 ευρώ για 3 μήνες και μετά τους τρεις μήνες πήραμε το μεγαλύτερο άλλα 250 ευρώ που υποτίθεται είναι μέχρι 4 χρονών!!! στην απορία της κοπέλας πάντως όντως σε τόσο μικρές ηλικίες το μωρό πρέπει να μην "κάθεται" στο καθισματάκι και να γέρνει το κεφαλάκι μπροστά όπως περιέγραψε... αλλά να είναι ημιξαπλωμένο στο καθισματάκι.. από ότι είδα όμως το αυτοκίνητο είχε το θέμα έχει το κάθισμα :)

 

Καλησπέρα ,

 

επειδή τυχαινει να δουλευω σε μεγάλο καταστημα με βρεφικά , και ειμαι στο τμήμα καροτσια-καθισματα.

 

υπαρχουν τα εξης

 

- 0-13 κιλά . το μικρό καθισμα με το χερουλι. δενεται αναποδα

- 0-18 κιλά. εως 13 κιλα δενεται αναποδα μετα γυριζει μπροστα. εχουν την μεγαλυτερη ανακλιση εφοσον ειναι απο νεογεννητα και εξτρα στηριξη για την μεση τους . ειναι ημιξαπλωμενα

- 9-18 κιλά , κοιταει μπροστα, με μικρη ανάκληση

- 9-36 κιλα, κοιταει μπροστα , χωρις ανακληση , εκτος 1-2 εξαιρέσεων. απο 15 κιλα το παιδι δενεται με την ζωνη του αυτ/του

- 15-36 κιλά , κοιταει μπροστα κ το παιδι δενεται με την ζωνη του αυτ/του

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κανενα καθισμα 0-36 κιλά !!!!!!!!

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μήπως έχετε συγκεκριμένες μάρκες που δεν έχουν τέτοια;

 

Και το δικό μου είναι για 0 ώς 18 κιλά. Εχει έξτρα υποστήριξη για νεογέννητα και 3 θέσεις ζώνης. Ζώνη 5 σημείων και ρυθμίζεται και η κλίση. Ως 6 μηνών νομίζω σε θέση ρηλάξ (εγώ έτσι το έχω ακόμη). Μετά το κάνεις πιο όρθιο. Γράφει έως 9 κιλά ή 8 μηνών νομίζω να είναι ανάποδα στο κάθισμα του αυτοκινήτου.

Μετά το γυρνάς κανονικά. Κι εμείς είχαμε το πρόβλημα με την "κλίση" του καθίσματος και βάλαμε μαξιλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε συγκεκριμένες μάρκες που δεν έχουν τέτοια;

 

Και το δικό μου είναι για 0 ώς 18 κιλά. Εχει έξτρα υποστήριξη για νεογέννητα και 3 θέσεις ζώνης. Ζώνη 5 σημείων και ρυθμίζεται και η κλίση. Ως 6 μηνών νομίζω σε θέση ρηλάξ (εγώ έτσι το έχω ακόμη). Μετά το κάνεις πιο όρθιο. Γράφει έως 9 κιλά ή 8 μηνών νομίζω να είναι ανάποδα στο κάθισμα του αυτοκινήτου.

Μετά το γυρνάς κανονικά. Κι εμείς είχαμε το πρόβλημα με την "κλίση" του καθίσματος και βάλαμε μαξιλαράκι.

 

αν εννοεις καθισματα 0-36 , ειναι σιγουρο οτι δεν υπαρχουν οσο και να ψαξεις. ειναι απλο....ειναι αδυνατον να υπαρχει καθισμα που να ειναι καταλληλο για ενα νεογέννητο που ειναι 3 κιλα και για ενα παιδι 10-12 χρονων (γιατι εκει μιλαμε για 36 κιλα).

 

κανένα καθισμα δεν παει με μηνες , όλα ειναι με τα κιλα , γιατι καθε παιδάκι εχει διαφορετικό βαρος. πχ αν το μωρο ειναι 7 μηνων και 9 κιλα , δεν σημαινει οτι το βαζουμε σε μεγάλο καθισμα.

 

το καθισμα που εχεις και ειναι 0-18 , μπορει το μωρο εως 13 κιλα να κοιταει αναποδα. αλλα συνηθως στα 9-10 κιλα , το γυριζουμε μπροστα, αρκει οπως ειπα να εχει και την καταλληλη ηλικια.:-P

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

επειδή τυχαινει να δουλευω σε μεγάλο καταστημα με βρεφικά , και ειμαι στο τμήμα καροτσια-καθισματα.

 

υπαρχουν τα εξης

 

- 0-13 κιλά . το μικρό καθισμα με το χερουλι. δενεται αναποδα

- 0-18 κιλά. εως 13 κιλα δενεται αναποδα μετα γυριζει μπροστα. εχουν την μεγαλυτερη ανακλιση εφοσον ειναι απο νεογεννητα και εξτρα στηριξη για την μεση τους . ειναι ημιξαπλωμενα

- 9-18 κιλά , κοιταει μπροστα, με μικρη ανάκληση

- 9-36 κιλα, κοιταει μπροστα , χωρις ανακληση , εκτος 1-2 εξαιρέσεων. απο 15 κιλα το παιδι δενεται με την ζωνη του αυτ/του

- 15-36 κιλά , κοιταει μπροστα κ το παιδι δενεται με την ζωνη του αυτ/του

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κανενα καθισμα 0-36 κιλά !!!!!!!!

 

 

Επειδη ειμαι ''κολλημενη '' με την ασφαλεια στο αυτοκινητο ξαναβαζω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

 

που μιλαει για τα αναποδα παιδικα καθισματα ,οπου το παιδι κοιταει πισω μεχρι 4 ετων και ειναι ασφαλαστερα ολων .

Συγγνωμη αλλα ετσι οπως το γραφεις δειχνεις σαν να μην υπαρχουν αλλες επιλογες ....

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ''κολλημενη '' με την ασφαλεια στο αυτοκινητο ξαναβαζω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

 

που μιλαει για τα αναποδα παιδικα καθισματα ,οπου το παιδι κοιταει πισω μεχρι 4 ετων και ειναι ασφαλαστερα ολων .

Συγγνωμη αλλα ετσι οπως το γραφεις δειχνεις σαν να μην υπαρχουν αλλες επιλογες ....

 

δεν διαφωνω καθολου , το ασφαλεστερο ειναι να ειναι το παιδι αναποδα μεχρι 4 ετων. εγω απλως ανεφερα τις κατηγοριες που υπαρχουν και πιο πολυ για να πω οτι δεν υπαρχει καθισμα 0-36. στις σκανδιναβικες χωρες ειναι γνωστο δεν υπαρχουν καθισματα να κοιτανε μπροστα.οντως τα be safe ειναι τα καλυτερα , αλλα απ οτι ξερω απο τον αντιπροσωπο δεν φερνουμε στην Ελλαδα καθισματα που κοιτανε αναποδα εως 4 ετων. εδω βλεπεις 4 ετων , τα βαζουμε μεχρι και σε μηχανακια

 

εδω υπαρχουν πελατες που οταν λεω οτι το παιδι πρεπει να βγει με το καθισμα αυτοκινητου απο το μαιευτηριο , πεφτουν να με φανε........

 

τι ??? σιγα ...θα το κραταω αγκαλια, θα το βαλω σε καλαθουνα κλπ κλπ

ειδικα παππουδες κ γιαγιαδες

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω καθολου , το ασφαλεστερο ειναι να ειναι το παιδι αναποδα μεχρι 4 ετων. εγω απλως ανεφερα τις κατηγοριες που υπαρχουν και πιο πολυ για να πω οτι δεν υπαρχει καθισμα 0-36. στις σκανδιναβικες χωρες ειναι γνωστο δεν υπαρχουν καθισματα να κοιτανε μπροστα.οντως τα be safe ειναι τα καλυτερα , αλλα απ οτι ξερω απο τον αντιπροσωπο δεν φερνουμε στην Ελλαδα καθισματα που κοιτανε αναποδα εως 4 ετων. εδω βλεπεις 4 ετων , τα βαζουμε μεχρι και σε μηχανακια

 

εδω υπαρχουν πελατες που οταν λεω οτι το παιδι πρεπει να βγει με το καθισμα αυτοκινητου απο το μαιευτηριο , πεφτουν να με φανε........

 

τι ??? σιγα ...θα το κραταω αγκαλια, θα το βαλω σε καλαθουνα κλπ κλπ

ειδικα παππουδες κ γιαγιαδες

 

εννοεις τον αντιπροσωπο της besafe??αν ναι,τοτε δεν σας τα λεει καλα...σαφως και φερνουν στην Ελλαδα καθισματα που κοιτανε πισω μεχρι 18 κιλα δηλαδη 4 ετων και μαλιστα με isifox. Αν θες να τα γυρισεις μπροστα τοτε απλα το δενεις με ζωνη.Ειναι το besafe Izi Combi Isofix. Εμεις αυτο το καρεκλακι εχουμε οποτε μαλλον καλο θα ειναι να ενημερωθειτε.

 

Τωρα σχετικα με το θεμα της ηλικιας-κιλων.

Εχει ξαναγραφει οτι το ΣΩΣΤΟ στο θεμα αυτο που μιλαμε για ασφαλεια ειναι τα καρεκλακια να μην εχουν μεγαλο ηλικιακο ευρος.Δηλαδη να ξεκιναμε απο καρεκλακι 0-13 (δηλαδη το βρεφικο που ειναι μεχρι περιπου ενος ετους),μετα στο 9-18(περιπου μεχρι 4 ετων) και επειτα στο 15-36 που ειναι και το τελευταιο.Τα κιλα ειναι βεβαια σχετικα διοτι μεγαλο ρολο παιζει και το υψος του παιδιου..η κορη μου ας πουμε εμεινε στο βρεφικο μεχρι 7 μηνων μονο οχι επειδη ηταν 13 κιλα αλλα επειδη ηταν ψηλη και το κεφαλακι της ξεπερναγε το πισω μερος-την πλατη δηλαδη του βρεφικου καθισματος.

Πολλοι γονεις ομως για θεμα εξοικονομησης χρηματων αγοραζουν καρεκλακια με μεγαλυτερο ηλικιακο ευρος π.χ 0-18 κιλα ή 9-36.Αυτα τα καθισματακια ειναι πιο καθετα και η ανακλιση τους δεν ειναι πολυ μεγαλη αρα και το κεφαλακι των βρεφων(γιατι εκει ειναι το προβλημα με μεση και αυχενα) δεν στηριζεται παντα καλα,οσα μαξιλαρακια κι αν εχουν απο κατω.Εδω σε περιπτωση που κοιμηθουν δεν στηριζεται τελεια το κεφαλι των 2χρονων,3χρονων τα βρεφη θα τα καταφερουν???

 

Τελοσπαντων,ο καθενας κανει οπως νομιζει το σιγουρο παντως ειναι μεχρι 13 κιλα παντα να κοιτα πισω το καθισμα,απο εκει και περα γυριζει μπροστα..αν και δυστυχως αρκετα συχνα δεν υπαρχει καθισματακι:|

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...