Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΑΝΙΟ-ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα πολύ να μου πείτε συμβουλές και εμπειρίες για τα βρεφικά μπανάκια. Η μπουμπού μας είναι 4 μηνών και μέχρι τώρα είτε την κρατούσε ο μπαμπάς κι εγώ την σαπούνιζα είτε έμπαινα κι εγώ στο μπάνιο και την έπλενα. Ωστόσο καμμία από τις δύο μεθόδους δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Να πάρω παιδική μπανιέρα; Κι αν ναι, ποια; Μέχρι ποια ηλικία χρησιμεύει; Επίσης έχω ένα θέμα με τη δική μας μπανιέρα, η μία της πλευρά είναι αρκετά χωμένη στον τοίχο και δεν ξέρω εάν θα μπορέσω να βρώ κάτι που να στηρίζεται ασφαλώς. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Τα στηρίγματα για το μπάνιο, δηλ. αυτά που μπαίνουν απευθείας στην μεγάλη μπανιέρα (τύπου καθισματάκι, αρκουδάκι ή σύρμα με πετσετάκι) είναι καλά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη 2 -3 μηνες ακομη να καθεται το παιδι και μετα να επαιρνες ενα παιδικο καθισματακι απο αυτα που βεντουζαρουν στη μπανιερα και κλεινουν μπροστα για ασφαλεια. το παιδικο μπανακι αν δε το χεις παρει ακομα, δε νομιζω να σου χρειαστει, εμας στους 6 μηνες που αρχισαν οι μικρες να θελουν να καθονται δε το ξαναχρησιμοποιησαμε.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου έκανε μπάνιο στο παιδικό μπανάκι μέχρι την ηλικία των 2 ετών. Τον πρώτο χρόνο είχα μέσα και το ειδικό σφουγγάρι για την στήριξη αλλά μετά το έβγαλα.

Κατά την γνώμη μου είναι επικίνδυνο να κάνεις στον αέρα μπάνιο το μωρό γιατί μπορεί με τις σαπουνάδες να γλιστρήσει: και μεγαλώνοντας θα κάνει και πιο απότομες και επικίνδυνες κινήσεις οπότε καλό είναι να είναι το μωρό κάπου σταθερά.

Αν δεν μπορείς να βάλεις τα ειδικά στηρίγματα μπορείς να τοποθετήσεις το μπανάκι στο δάπεδο της μπανιέρας αλλά θα σου βγει λίγο η μέση:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να βάλεις τα ειδικά στηρίγματα μπορείς να τοποθετήσεις το μπανάκι στο δάπεδο της μπανιέρας αλλά θα σου βγει λίγο η μέση:rolleyes:

 

Ετσι εχω κανει εγω γιατι δεν μπορω να το στηριξω στη μπανιερα...αλλα για να μην με πιασει η μεση καθομαι με λιγισμενα ποδια οταν την πλενω και μετα σηκωνομαι για να την ξεπλενω μονο.

Μπανακι εχω αυτο που απο την μια ξαπλωνει το παιδι και οταν μεγαλωσει απο την αλλη να καθεται

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα πολύ να μου πείτε συμβουλές και εμπειρίες για τα βρεφικά μπανάκια. Η μπουμπού μας είναι 4 μηνών και μέχρι τώρα είτε την κρατούσε ο μπαμπάς κι εγώ την σαπούνιζα είτε έμπαινα κι εγώ στο μπάνιο και την έπλενα. Ωστόσο καμμία από τις δύο μεθόδους δεν μου αρέσει ιδιαίτερα. Να πάρω παιδική μπανιέρα; Κι αν ναι, ποια; Μέχρι ποια ηλικία χρησιμεύει; Επίσης έχω ένα θέμα με τη δική μας μπανιέρα, η μία της πλευρά είναι αρκετά χωμένη στον τοίχο και δεν ξέρω εάν θα μπορέσω να βρώ κάτι που να στηρίζεται ασφαλώς. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Τα στηρίγματα για το μπάνιο, δηλ. αυτά που μπαίνουν απευθείας στην μεγάλη μπανιέρα (τύπου καθισματάκι, αρκουδάκι ή σύρμα με πετσετάκι) είναι καλά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Μέχρι στην ηλικία σας κάναμε μπάνιο με το ειδικό σφουγγάρι στον νιπτήρα.Και μόνο όταν ήμαστε και οι δύο γονείς παρόντες.

Αλλά τότε ξεκίνησε η μικρή να κοπάνάει χέρια πόδια βρύσες δεξιά αριστερά και ψιλοχεσ....με.Είχαμε ένα μπανάκι τύπου γόνδολα.Αποδείχτηκε πανάχρηστο.

Έτσι πήρα με ένα μεγαλύτερο με στηρίγματα για να μπαίνει πάνω στην μπανιέρα.Το να σκύβω μες στην μπανιέρα μου φαινόταν εφιαλτικό.Αποδείχτηκε

μια από τις καλύτερες αγορές μας.Πάντως πήραμε ακριβό και όχι φτηνό Γιατί οι βάσεις ήταν πολύ πιο σίγουρες.Πλέον την κάνω μόνη μου μπάνιο και γίνεται ο χαμός από τα γέλια και τα χοροπηδηχτά μες στην μπανιέρα.Να σου πω πως έχει εσωτερικά σχήμα ώστε να συγκρατεί το μωρό.

Α,να συμπληρώσω πως οι βάσεις που πήραμε απαιτούν 2 εκ χείλος σε κάθε πλευρά.Και εμείς στην μια πλευρά οριακοί είμαστε.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι να γίνει 8 μηνών χρησιμοποιούσαμε αυτό το καθισματάκι με ανάκλιση και ήταν πολύ χαρούμενος στο "θρόνο" του. Από τότε χρησιμοποιούμε αυτή την πτυσόμενη μπανιερα η οποία είναι πολύ χρήσιμη και για ταξίδια. Δεν απαιτεί πολύ νερό για να γεμίσει κι έχει αρκετό χώρο ώστε να βάλουμε και τα επιπλέοντα παιχνίδια του :P

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει η μπουμπού!

Εγώ απο πολύ μικρή που ήταν η κορούλα μου χρησιμοποιούσα πλαστικό μπανάκι που μπαίνει στην μπανιέρα μας.Έχει 2 θέσεις,μία που την έβαζα σε ημικαθιστή θέση ( όταν ήταν πολύ μικρή )και άλλη μία καθιστή θέση που την έβαζα όταν πια είχε μεγαλώσει και μπορούσε καλύτερα να κάτσει μόνη της.Με είχε βολέψει αρκετά..να φανταστείς όταν θέλει και τώρα να πλατσουρίσει, πάλι την βάζω στο μπανάκι της και παίζει..:P:p

Link to comment
Share on other sites

το flexibath έχουμε κι εμείς και ο γιος μου που ειναι 3 μπαινει ακόμα

όταν ήταν πιο μικρά εβαζα μεσα στο μπανακι αυτό για υποστήριξη.

 

όταν ο γιος μου ήταν πιο μικρούλης ειχαμε κάτι τέτοιο, στην αρχή τον επλενα εκεί μεσα (μεχρι 12 κιλα αν δεν κανω λάθος), αλλά εβγαινε και το μπανάκι από τη βάση και εμπαινε μεσα στη μπανιέρα, το χρησιμοποιούσα κι ετσι.

 

όταν πηγαιναμε στα πεθερικά μου, ειχα παρει ενα μπανάκι από τον Ζαχαριά 10 ευρώ αν θυμαμαι καλά με μεγάλο άνοιγμα ετσι ωστε τα πλαϊνα από το μπανάκι ακούμπαγαν πάνω στη μπανιέρα, πολύ βολικό ήταν κι αυτό.

 

οι επιλογές πολλές... δες τι σε βολευει :wink:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει!!!

Να πάρεις μπανάκι που να στηρίζεται στα πλάγια της μπανιέρας!!!Θα το χησιμοποιήσεις τουλαχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια και θα σε βολέψει για απειρα παιχνίδια που θα κάνετε όταν το μωράκι σου αρχίζει να κάθεται και να ανεξαρτητοποιείται κινητικά, ώστε το μπανιο να γίνει ευχάριστη ρουτίνα!!Όσο για την μπανι'ερα μη σκας, κι η δική μου έτσι χωμένη είναι, αλλά στεκεται μια χαρά!!!Απλά να πάρεις ένα μεγάλο κιας είναι πιο ακριβό..Προσοχή σε αυτά του jumbo, στην δική μας μπανιερα, παρότι δεν είναι και τεραστεια, δεν στεκόνταν στο πλάι και αναγκαστήκαμε να ξαναπληρώσουμε για να πάρουμε ένα από το Λητώ που αποδείχτηκε υπέροχο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι 5 μηνών τον έκανα μπάνιο στο νιπτήρα σε ένα "μαξιλαράκι" μεγάλο και χοντρό. Το έιχα πάρει από το Jumbo 5 ευρώ. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας μεγάλος νιπτήρας και μία ψηλή βρύση για να χωράει το μωρό από κάτω. Όταν άρχισε να κάθεται μόνος του πήρα ένα καθισματάκι που βεντουζάρει στη μπανιέρα και κλείνει από μπροστά (πάλι από το Jumbo 15 ευρώ). Ακόμα εκεί τον έχω και το ίδιο καθισματάκι. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα!!!!

Iqvfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με βολεψε πολυ ενα καθισμα στο οποιο το μωρο ειναι λιγο ξαπλωμενο. Γονατιζα μπροστα στη μπανιερα και τον επλενα πολυ ανετα. Οταν εγινε 18 μηνων ηθελε να σηκωνεται οποτε τα καταργησα ολα και απο τοτε τον κανω μπανακι κανονικα ορθιο μεσα στη μπανιερα μας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα πάρει ένα μπανάκι που μέχρι 6 μηνών έμπαινε το μωρό από την μία πλευρά γιατί είχε μια ειδικη κλήση σαν θεσούλα και από 6 μηνών από την άλλη πλευρά... και σήμερα που είναι 20 μηνών εκεί τον κάνω μπάνιο.. συμβουλή μου πάρε τα μέτρα της μπανιέρας ακριβώς και μετά κοίτα και τις διαστάσεις για μπανάκι...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Πραγματικά υπάρχουν πολλές επιλογές κι έχω μπερδευτεί... Μάλλον τελικά είναι τι βολεύει τον καθένα.

Και μία επιπλέον ερώτηση: αυτά τα μπανάκια πωλούνται συσκευασμένα ή όχι; Αν όχι, ένα πλύσιμο με σαπούνι είναι αρκετό πριν την χρήση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ μετα από καθε χρήση τα μπανάκια τα πλενω με το αφρόλουτρο που χρησιμοποιώ για να πλύνω τα παιδιά, ξυδι και στο τελος ρίχνω ζεματιστό νερό. και τα στεγνώνω ανάποδα. το ίδιο εκανα και πριν την πρωτη χρήση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού η μικρή σου είναι 4 μηνών δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος και για αποστείρωση :) συνήθως τα πιο πολλά δεν είναι συσκευασμένα αλλά και να είναι σίγουρα την σκόνη τους την έχουν... το θέμα είναι και από που θα το αγοράσεις .... ένα πλύσιμο με ζεστό νερό και το βρεφικό σαπούνι νομίζω ότι είναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...