Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θελει να παει σχολειο !!!


Recommended Posts

katerinabb, καλημέρα!

Θα σου έλεγα ούτως ή άλλως τη γνώμη μου, γιατί μετά το τελευταίο συμβάν και αφού μου είπε κατάμουτρα ότι δεν μπορεί ν' ασχοληθεί άλλο, την πήρα κι έφυγα. Αμέσως μίλησα με μια φίλη μου νηπιαγωγό διορισμένη και εννοείται πως κι εκείνη βρήκε απαράδεκτη την συμπεριφορά της. Με συμβούλεψε ως ειδικός να την στείλω ξανά σχολείο - εννοείται όχι στο ίδιο, γιατί δεν θα παίζουμε με τις ψυχούλες των παιδιών μας - είτε σε άλλο δημόσιο, είτε σε ιδιωτικό, γιατί αν τώρα μείνει σπίτι, έχοντας στο μυαλό της αποτυπωμένη μια άσχημη εικόνα για το σχολείο, του χρόνου που θα πρέπει να πάνε υποχρεωτικά, θα ζοριστούν διπλά.Δεν έμεινα μόνο στην άποψή της. Επισκέφτηκα κα μίλησα με την διευθύντρια νηπιαγωγό ενός άλλου σχολείου και μου είπε ακριβώς τα ίδια. Μίλησα και με μια πολύ καλή μου φίλη βρεφονηπιοκόμο που εργάζεται εδώ και μια δεκαετία περίπου σε έναν ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και συμφώνησε κι εκείνη. Ο άντρας μου κι εγώ αποφασίσαμε να την στείλουμε σε αυτό το ιδιωτικό, γιατί έχουμε ακούσει από πολλούς ότι είναι εξαιρετικό, ειδικά με τα παιδάκια πο έχουν πρόβλημα στην προσαρμογή τους. Δυστυχώς στην Ελλάδα, υπάρχουν κάποιες στο δημόσιο που έχουν βολευτεί και δεν θέλουν τα "δύσκολα". Ο ιδιωτικός τομέας είναι αλλιώς. Θα μου πεις στην εποχή που ζούμε που θα βρούμε τόσα λεφτά!! Θέλω να περνάει καλά το κοριτσάκι μου και όλα τα παιδάκια, κι αν αυτό σημαίνει πως πρέπει να πληρώσω γι αυτό, τότε θα το κάνω!!! Από ενδιαφέρον, όταν βρεις χρόνο στείλε μου, να μου πεις τι θ'αποφασίσετε κι εσείς!!!

kalhspera mareb. kai egw skefthka na pame sto allo sxoleio kai amesos arxeisa na psaksw, alla opos mou eipane den mporoume se allo dimothko nipiagwgeio, prepei na anikoume se ekeinh thn parioxh opou einai to sxoleio,

stenaxoretheika para polu, dusthxos den mporoume na peigenoume sto idiothko,

simfonw kai egw ayto pou les, sto idiwtho einai entelos diafoethka, perish pigename sto idiwtho paidiko stathmo, kai h mikth xairotane na paei,

fetos einai diaforethka ta pragmata. gia ayto apofaseisa na thn apasxolhsw me kati allo, kai twra peigenoume sto xoro kai thn aresei para polu.

me thn gnwmh mou,(mporei na kanw lathos), tou xrono tha einai pio megalh kai pistevw tha katanohsei perisotera pragmata.

me anisixei polu pou se ayth thn fash den mporw na kanw perisotero.

kai mallon parigorw ton eayto mou.:(:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην το βλέπεις έτσι.Είμαι σίγουρη πως θέλεις το καλύτερο για την κορούλα σου κι αυτό δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει!!!! Κάθε παιδάκι έχει το κουμπί του!!Σου εύχομαι πραγματικά να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα του χρόνου!!! Κι εγώ μη νομίζεις, θα ζοριστώ οικονομικά, αλλά ήταν τόσο ενθουσιασμένη που θα ξεκινούσε το σχολείο που δε θέλω να μείνει με αυτή την άσχημη εικόνα!!Καλό βράδυ!!!:D;)

Link to comment
Share on other sites

Μην το βλέπεις έτσι.Είμαι σίγουρη πως θέλεις το καλύτερο για την κορούλα σου κι αυτό δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει!!!! Κάθε παιδάκι έχει το κουμπί του!!Σου εύχομαι πραγματικά να μην αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα του χρόνου!!! Κι εγώ μη νομίζεις, θα ζοριστώ οικονομικά, αλλά ήταν τόσο ενθουσιασμένη που θα ξεκινούσε το σχολείο που δε θέλω να μείνει με αυτή την άσχημη εικόνα!!Καλό βράδυ!!!:D;)

 

kalispera mareb.

to elpizw kai to xrono yha einai diaforetika,

h mikrh htane toso enthousiasmenh, prwtes meres peigene me polu xara.

me anisixei para polu, pou den kserw ti akrivos exei ginei, polles fores pwrhsa thn daskala kai den mou leei.

apo thn mikrh den einai mia aplh arnish, proxtes peigame mazi, me klama-klama katafera na thn paw, hthela na dw ti ginete, h mikrh edixne tromokrathmenh, eida pragmatiko fovo sto paidi, den mporw na katalavw ti fovate toso polu, mou leei, pws fivate to agoraki pou thn xtipaei, alla den mporei na einai ayto, apo thn daskala erxete, den eixe swsth andimetopish, ayto einai.

kai thimonw polu, tosh adiaforia sto sxoleio apo thn daskala?

kai egw den mporw na kanw tipota.

:(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας και παλι μετα απο παρα πολυ καιρο που ειχα να δω αυτο το θεμα που ειχα ανεβασει περυσι με το προβλημα αυτο που αντιμετωπιζαμε με το γιο μου...

Καταρχας να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους απο εσας απαντησατε...

Κατα δευτερον να πω πως λυθηκε η απορια μας για το τι ειχε συμβει περυσι με τον παιδικο του γιου μου...

Κατι φυσικα που δεν περιμεναμε ποτε να συμβει και ομως συνεβει...

Μαθαμε απο τριτο προσωπο που ειχε τυχει η κορη του να αντιμετωπισει ακριβως την ιδια κατασταση με το γιο μου στο συγκεκριμενο σταθμο μαλιστα...

Μετα απο πολυ σκεψη αλλα και οταν αρχισε κι εμενα ο μικρος να μιλαει καθαροτερα...οι εν τοτε λογω δακαλες του στον παιδικο τον εβαζαν τιμωρια στο τοιχο και δεν τον αφηναν για αρκετη να καθησει.,.με αποτελεσμα το παιδι να αλλαξει αρνητικα η σταση του για το χωρο αυτο...και οπως καταλαβαινεται 3 μηνες πηγε ολους κι ολους και απο τοτε δεν ξαναπατησε και το ποδι του..

Φετος που ξεκινησαμε στα νηπια...υπηρχε ο φοβος του απο το προηγουμενο και στην αρχη δυσκολευτηκαμε παρα πολυ να προσαρμοστουμε...αν και ηταν νεος χωρος...νεες δασκαλες...νεα παιδακια...ο μικρος επι ενα μηνα σπαραζε καθε πρωι....στο σχολειο οταν τον αφηνα εκλαιγε μεχρι και 2 ωρες...ωσπου στο τελος αναγκαζομουν μετα απο τηλεφωνημα της δασκαλας και πηγαινα και τον επαιρνα..

Ειχαμε καταλαβει πως το ψυχολογικο του τραυμα απο τις περσινες δασκαλες στον παιδικο του ειχαν δημιουργησει τετοιο φοβο που πιστευε οτι κι εκει θα περασει τα ιδια...

Η ψυχολογια ενος παιδιου ειναι τρομερα ευαισθητη,...δυσκολα ξεχναει και δυσκολα αποκταει και παλι εμπιστοσυνη..στο χερι μας ομως ειναι σαν γονεις να του δειξουμε πως ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο...απλα χρειαζεται υπομονη και επιμονη...

Ετσι λοιπον κι εμεις αφου φετος ξεκινησαμε ετσι,σκεφτηκαμε μαζι με την δασκαλα του να καθομαστε λιγη ωρα μαζι του μεσα στην ταξη...και ετσι να καθεται λιγη ωρα παραπανω καθε μερα...μεχρι να καταλαβει πως δεν εχει λογο να φοβαται και να αποκτησει αυτοπεποιθηση..

Ετσι κι εγινε...λιγο-λιγο καθε μερα,μαζι του,ποτε εγω ποτε ο πατερας του...ωσπου εφυγε ολος αυτος ο τρομος που του ειχε δημιουργηθει..μιλωντας του παντα τοσο ομορφα για το χωρο του σχολειου του και για τις παρεες που θα κανει εκει...και τελικα το παιδι απελευθερωθηκε...

Εχουμε φτασει σχεδον στο τελος της χρονιας,λιγοι μηνες εχουν μεινει ακομη εως και το καλοκαιρι και το παιδι μου λατρευει το χωρο του σχολειου...σηκωνεται με ορεξη το πρωι,ετοιμαζομαστε με χαμογελα...και οταν τον παιρνω το μεσημερι μου λεει και τι εκαναν και τις ωρες που ηταν εκει..

Με τις δασκαλες δεν εχει κανενα προβλημα..η αληθεια ειναι πως βοηθησαν και παρα πολυ με την προσαρμογη του...κοινος ηταν συνεργασιμες...ειδικα η μια που τυχαινει να ειναι και η διευθηντρια,μας βοηθησε απιστευτα και εδειξε ταιραστια υπομονη μεχρι να το παιδι να συνελθει στο χωρο...

Εκεινο που θελω να καταληξω ειναι πως οταν ενα παιδι ξεκιναει με ομορφες διαθεσεις σε ενα σχολειο και ξαφνικα αλλαζει 360 μοιρες...τιποτε δεν ειναι τυχαιο να το ξερετε..και ουτε του ηρθε ξαφνικα καποια αναλαμπη..στανταρ κατι εχει συμβει...οπως και εγινε και με το δικο μου παιδι...

Θελω να τονισω πως δυσκολευτηκαμε παρα πολυ τον πρωτο μηνα αυτης της χρονιας να τον συνεφερουμε...ειχε τρομερες φοβιες και αγχος...φανταστειτε πως το ειχε περασει στο μυαλο του τοτε ενα παιδακι 4 μολις χρονων...

Γιαυτο αγαπητοι γονεις,βλεποντας μια τετοια κατασταση να παρουσιαζεται και στην δικη σας οικογενεια ψαξτε το μεσα στο χωρο που πηγαινει το παιδι σας...αναλυστε τη ψυχολογια του και γιατι αλλαξε ξαφνικα...

Ελπιζω να βοηθησουν τα λογια μου οσους αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα τωρα...στο χερι μας ειναι ολα να τα διορθωνουμε...και μην ξεχνατε πως το παιδι μας,μας χρειαζεται παντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια καλησπερα! φετος ξεκινησα την μεγαλη μου που ειναι 4 προνηπιο, συγκεκριμενα την προηγουμενη εβδομαδα! την εγραψα στο ολοημερο διοτι εγω ψαχνω απεγνωσμενα για δουλεια και ηθελα να εχω εξασφαλισμενο το παιδι για οταν βρεθει δουλεια, διοτι σημαντικη βοηθεια δεν εχω. τις δυο πρωτες μερες ολα καλα, δεν ειχαμε κανενα προβλημα.την παρασκευη μονο εκλαψε λιγο την ωρα που ηταν εκει αλλα μονο αυτο. οταν την ρωτησα γιατι εκλαψε μου ειπε οτι ενα κοριτσακι την κοροιδεψε. σημερα το πρωι απο το σπιτι μου ελεγε οτι δεν θελει να παει στο σχολειο. με τα πολλα πηγαμε χωρις κλαματα αλλα οταν εφυγα απο εκει σπαραξε. γυρω στις 2 το μεσημερι με πηρανε τηλ. να παω να την παρω γιατι ηταν η τριτη φορα που εκλαιγε ασταματητα και το παιδι ειχε φρικαρει. μεχρι πριν απο λιγο που κοιμηθηκε μου ελεγε οτι δεν θελει αυριο να παει παλι στο σχολειο. τι να κανω? πως να το χειριστω? την παω ακομα και με τις πυτζαμες? δεν ξερω τι να κανω...

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα! φετος ξεκινησα την μεγαλη μου που ειναι 4 προνηπιο, συγκεκριμενα την προηγουμενη εβδομαδα! την εγραψα στο ολοημερο διοτι εγω ψαχνω απεγνωσμενα για δουλεια και ηθελα να εχω εξασφαλισμενο το παιδι για οταν βρεθει δουλεια, διοτι σημαντικη βοηθεια δεν εχω. τις δυο πρωτες μερες ολα καλα, δεν ειχαμε κανενα προβλημα.την παρασκευη μονο εκλαψε λιγο την ωρα που ηταν εκει αλλα μονο αυτο. οταν την ρωτησα γιατι εκλαψε μου ειπε οτι ενα κοριτσακι την κοροιδεψε. σημερα το πρωι απο το σπιτι μου ελεγε οτι δεν θελει να παει στο σχολειο. με τα πολλα πηγαμε χωρις κλαματα αλλα οταν εφυγα απο εκει σπαραξε. γυρω στις 2 το μεσημερι με πηρανε τηλ. να παω να την παρω γιατι ηταν η τριτη φορα που εκλαιγε ασταματητα και το παιδι ειχε φρικαρει. μεχρι πριν απο λιγο που κοιμηθηκε μου ελεγε οτι δεν θελει αυριο να παει παλι στο σχολειο. τι να κανω? πως να το χειριστω? την παω ακομα και με τις πυτζαμες? δεν ξερω τι να κανω...

 

Γιατί δεν θέλει να πάει; Πρώτα αυτό θα ψάξεις α βρεις.

Μήοως νομίζει ότι την "ξεφορτώνεσαι"; (δεν λέω ότι το κάνεις, αλλά τι μπορεί να περνάει από το μυαλουδάκι της)

Μήπως νομίζει ότι εσύ θες να μείνεις μόνη σου στο σπίτι και το παιδί σου είναι βάρος;

 

Προσπάθησε να της μιλήσεις και να της πεις ότι όπως ο μπαμπάς πάει τση δουελιά, όπως η μαμά πάει στη δουλειά (πες της ότι πας και εσύ, τουλάχιστ0ον στην αρχή) έτσι και τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν σχολείο. Αυτή είναι η δουλειά του παιδιού. ΆΛλωστε πώς θα μείνει μόνη στο σπίτι; Τα παιδιά δεν μένουν μόνα του στο σπίτι.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θέλει να πάει; Πρώτα αυτό θα ψάξεις α βρεις.

Μήοως νομίζει ότι την "ξεφορτώνεσαι"; (δεν λέω ότι το κάνεις, αλλά τι μπορεί να περνάει από το μυαλουδάκι της)

Μήπως νομίζει ότι εσύ θες να μείνεις μόνη σου στο σπίτι και το παιδί σου είναι βάρος;

 

Προσπάθησε να της μιλήσεις και να της πεις ότι όπως ο μπαμπάς πάει τση δουελιά, όπως η μαμά πάει στη δουλειά (πες της ότι πας και εσύ, τουλάχιστ0ον στην αρχή) έτσι και τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν σχολείο. Αυτή είναι η δουλειά του παιδιού. ΆΛλωστε πώς θα μείνει μόνη στο σπίτι; Τα παιδιά δεν μένουν μόνα του στο σπίτι.....

 

της τα εχω εξηγησει ολα αυτα. ξερει επισης οτι και η μαμα σε λιγες μερες θα παει για δουλεια και οτι ολα τα παιδακια πανε σχολειο φερνοντας της και παραδειγμα ολα τα παιδια φιλων και συγγενων που πανε σχολειο. αυτο που μου εχει πει η ιδια ειναι οτι την ενοχλει ενα συγκεκριμενο κοριτσακι στο σχολειο. και την ξερω οτι ειναι πολυ μι μου απτου σε αυτα και δεν νομιζω να λεει ψεματα. το ειπα χθες στην νηπιαγωγο και μου ειπε οτι πρεπει να σκληρυνει λιγο το παιδι για να συνηθισει σε αυτες τις καταστασεις. το γνωριζω αυτο αλλα αυτο θα γινει σταδιακα. παω να την ξυπνησω τωρα και ο θεος βοηθος...

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να πω ένα ΜΠΡΑΒΟ στην anemos, που μπήκε έστω μετά από 1 χρόνο, να μας πει τι τελικά έγινε.

 

Αυτή η συνήθεια να προβληματιζόμαστε για κοινά θέματα, να τα εκθέτουμε, να ανταλλάσουμε απόψεις και στο τέλος να στερούμε από τους άλλους την γνώση, το αποτέλεσμα, τα συμπεράσματα... δεν το καταλαβαίνω! Και πάλι μπράβο anemos.

 

μαρια21 καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν κρυβέται κάποιου άλλου είδους ενόχληση ή συμβάν στο σχολείο, βέβαια λες και εσύ ότι είναι μη μου άπτου.. Αν η ενόχλησή της είναι το κοριτσάκι που θα την πειράξει σήμερα, ή το αγοράκι που θα την κοροϊδέψει αύριο, τότε θα πω και εγώ πως θα της κάνω καλό να "σκληρύνει". Για τον απλό λόγο, ότι δεν θα είμαστε πάντα δίπλα τους, να προλαβαίνουμε και να προστατεύουμε. Να κατακρίνουμε βεβαίως το συμβάν, να δείξουμε ότι είμαστε δίπλα τους, αλλά ότι πρέπει να έχουν το θάρρος να αντιμετωπίζουν τα όποια σχόλια, και να μάθουν να προσπερνούν όσα δεν αξίζουν...

 

Αν πάλι αυτό είναι 'βιτρίνα', θα πρέπει εσύ να ψυχολογήσεις το παιδί σου και να το καταλάβεις, οπότε και να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

'Οταν είχαν πάει τα δικά μου παιδικό, η κόρη έκλαιγε. Μου λένε ότι θα συνηθίσει. Αλλά συνέχιζε, δε συνήθιζε. Κάθε πρωί σπαρακτικά κλάμματα κ να μη θέλει να πάει με τίποτα.

Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν άθλιος ο δημόσιος παιδικός αυτός, με μια δασκάλα που άφηνε τη μαγείρισσα κ την καθαρίστρια να προσέχουν τα παιδιά κ αυτή έκανε βόλτες στη πόλη, με την καθαρίστρια να χτυπάει τα παιδιά κ μάλιστα στο κεφάλι. Επίσης να σχολούν τα παιδιά στις 1:30 κ επειδή αυτή καθάριζε απ'τις 1:00 για να είναι έτοιμη να φύγει αμέσως, δεν τα άφηνε να πάνε ούτε τουαλέτα ούτε να πιουν νερό μη της λερώσουν κ δε προλάβαινα να τα βγάλω απο την πόρτα κ κατουριόταν πάνω τους, εκτος του ότι πέθαιναν απ'τη δίψα...Χώρια που τα μανίκια τους ήταν πάντα γεμάτα μέχρι τους ώμους με λάδια, κάτι που στο σπίτι δε το έκαναν ποτέ κ όταν τα ρωτούσα μου έλεγαν ότι δε τους δίνει η "κυρία" χαρτί να σκουπιστούν.

Τσακωθήκαμε, γίναμε μπίλιες που λένε, τα'παμε κ σε δημοτικό σύμβουλο αλλά...αγρον ηγόραζε... Αυτή τη χώρα την έχει φάει η μονιμότητα.

Τελικά πήγαμε προνήπιο, νήπιο που περνούσαν υπέροχα με καταπληκτικές δασκάλες αλλά η φοβία στη κόρη μου έμεινε.

Ακόμα κ τώρα που πήγαμε πρώτη, έμενε γαντζωμένη πάνω μου κ έκλαιγε τις πρώτες μέρες μέχρι να νοιώσει ασφάλεια κ σ'αυτό το νέο σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...