Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8 μηνων σηκωνεται, προσπαθει να περπατησει, μπουσουλαει αλλα δεν καθεται


Recommended Posts

κοριτσια (και αγορια, if any)

 

καλησπερα!

νομιζω ο τιτλος τα λεει ολα. τι φαση με τον μικρό μου; σημερα γινεται οκτω μηνων. απο επτα και μια βοδμαδα αρχισε να σηκωνεται και να ερπει. την επομενη βδομαδα να μπουσουλαει και να κανει πολυ μικρα βηματακια με στηριγμα τα επιπλα. και την αμεσως επομενη να στηριζεται απο το επιπλο και να σκυβει να παρει κατι που του εχει πεσει. ΑΛΛΑ δεν καθεται, λεμε! με τιποτα. αλλες φορες εχω την εντυπωση δεν καθιζει τον κ**ο του κατω για να κατσει και αλλες φορες βλεπω οτι ειναι ακομη αδυναμος, γτ αν κατσει καμια φορα πεφτει στο πλαι η μπρος. και ερωτω. τι ειναι αυτο ρε παιδια; τι συμβαινει; ε; εεεεε;

π.σ. μπορει να ακουγομαι λιγο φρικαρισμενη και η αληθεια ειναι οτι ειμαι αλλα εχω απηυδησει και με τους γυρω μου που μου λεν δεν ειναι τιποτα και δε με παιρνουν στα σοβαρα

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν κι εμείς είμαστε κοντά σε σας. Είναι 7 μηνών και 10 ημερών η μπέμπα μας. Στηρίζεται αν την αφήσεις κάπου αλλά δεν κάνει βήματα. Βήματα κάνει μόνο αν την κρατάς από τα χέρια. Μπουσουλάει αλλά βαριέται να σηκωθεί πολλές φορές και μένει κάτω μπρούμυτα να φωνάζει. Τώρα με το κάθισμα άστα να πάνε...λες και έχει σκουλήκια. Την πιέζω να καθήσει κι αυτή τεντώνει τα πόδια και τσουπ όρθια...Αυτό με κάνει να πιστεύω πως έχει δύναμη αλλά της αρέσει να είναι όρθια...από την άλλη όμως δεν μου δίνει το περιθώριο να την βοηθήσω να μάθει να ισορροπεί καθιστή...Όταν είναι κουρασμένη κάθεται αλλά πρέπει να την στηρίζω γιατί κουτουλάει μια αριστερά και μια δεξιά. Να την αφήσω? Ούτε λόγος γιατί κάποια στιγμή θα πέσει με το κεφάλι και θα χτυπήσει. Βέβαια παρακαλάω να μάθει να κάθεται γιατί έτσι θα μπορώ να την αφήνω να παίζει με τα παιχνίδια που έχει γύρω της και να απασχολείται περισσότερο χρόνο μόνη της. Γιατί μέχρι τώρα όλο παρέα είμαστε..Ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην αγχωνεστε, ολα τα παιδακια θα περπατησουν και απολα, το καθενα με την ωρα του. Ο δικος μου καθοταν απο 5 μιση μηνων, απο εξι στεκοταν σχεδον, 7 μηνων αρχισε να κανει βηματακια, και τωρα που κοντευουμε τους 8 μηνες περπαταει μονος του στηριζομενος απο επιπλο σε επιπλο. Της αδερφης μου η κορη που εχουν 2 βδομαδες διαφορα, δεν τα κανει αυτα, καθεται μεν και στηριζεται αν την κρατας αλλα μεχρι εκει. Δεν ειναι ολα τα παιδακια ιδια. Ας πουμε αλλα παιδακια 8 μηνων λενε σχεδον λογακια (τα δικα τους) ενω ο δικος μου απλα βγαζει φωνουλες. Ε, και; μην αγχωνεστε, ολα θα τα κανουν...

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με κανετε κ ανυσηχώ.Η ΄κορη μου είναι 7 μηνων κ 10 ημερων κ ούτε καν κάθετε χωρις να την κρατας.Κι εσεις λέτε οτι ηδη τα παιδιά σας στέκονται?

 

βρε κοριτσια εγω δεν τα εγραψα αυτα για να σας αγχωσω. τα εγραψα για να με ξεαγχωσετε εσεις ;)

τεσπα νομιζα οτι η κανονικη σειρα ειναι να πρωτα να κατσει να μπουσουλησει και μετα να σηκωθει. αλλα ο δικος μου τα εκανε ακριβως αναποδα. και ειναι οκτω μηνων αλλα δεν καθεται ακομη. τα δικα σας ειναι ακομη μικρα. 2 εβδομαδες ειναι τεραστια διαφορα στα μωρακια.

τι να πω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Ο δικος μου, χθες εκλεισε τους 8 μηνες.

Καθεται πλεον(για κανενα μηνα τον εβαζα κ οπως λες πηγαινε δεξια, αριστερα, μετα μπρος πισω....στο τελος τον εβαζα να καθισει κ του εδινα να παιζει κ με παιχνιαδακια κ καθεται μια χαρα τωρα) Αλλα δεν σηκωνεται μονος του προσπαθει κ φτανει μεχρι ενα σημειο.....δεν μπουσουλα καλα, τεντωνεται απλα κ δεν στηριζεται κ να σκυψει οπως λες....

Λοιπον, καθε παιδακι εχει δικο του ρυθμο αναπτυξης.Εγω θα ανησυχουσα αν δεν καθοταν κ παραλληλα δεν αναπτυσοταν κινητικα....ο δικος σου μια χαρα, μπουσουλα, στεκεται κλπ θα καθισει, ειναι θεμα ημερων.....να τον βαζεις στηριζομενο σε μαξιλαρια(την πλατουλα) κ θα καθισει.

Λογικο ειναι να σου λενε να μην ανησυχεις, αλλα αν αγχωνεσαι πολυ, ρωτησε το γιατρο σου.

Αν κ εγω μια χαρα το βλεπω το ζουζουνακι σου!Σε λιγο βλεπω να περπατα!Ολες αγχωνομαστε....λιγο, πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου καθεται κανονικοτατα αλλα δεν μπουσουλαει καθολου...μολις πεσει, κουτρουβαλαει, γυριζει μπρουμητα, ανασκελα. στεκεται ορθιος στο παρκο μονο αν τον βαλεις εσυ....καμαρωνει κιολας!!!ο παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι νωρις να περπατησει, αλλα αν καταφερει και σηκωνεται στο παρκο μονος του του τοτε πιθανον να προσπερασουμε το μπουσουλημα.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφω απο το οροσημα της αναπτυξης (απο το βιβλιο ο γιατρος σας απαντα)

Οπως το γραφει στο γραφω.(σελ 25)

Αν και ολα τα παιδια αποκτουν τις ικανοτητες με την ιδια περιπου σειρα, μερικες φορες καποιο σταδιο παραλειπεται.Καποια παιδια μπορει να περπατησουν χωρις να εχουν μαθει να μπουσουλουν.

(οπως ο δικος μου ο μεγαλος....περπατησε 14 μηνων εννοω οταν ειχε σταθεροποιηθει κ περπατουσε μια χαρα κ μετα μπουσουλησε )

και συνεχιζω απο το βιβλιο

Οι ηλικιες στις οποιες τα παιδια αποκτουν τις διαφορετικες σωματικες, διανοητικες και κοινωνικες ικανοτητες διαφερουν απο παιδι σε παιδι.

 

Στο διαγραμμα που βλεπω, απο 6 μηνων μεχρι 10 μηνων μπορει να μπουσουλαει , απο 6 μηνων μεχρι 10 μηνω μπορει να στεκεται στηριζομενο σε κατι, απο 5.5 μηνων μεχρι 9.5 μηνων καθεται χωρις υποστηριξη.(με αυτη τη σειρα τα γραφει) συμφωνα με το διαγραμμα, μεσα ειμαστε....αν κ ο δικος μου, πρωτα επαιξε με τα ποδια του(που συμφωνα με το βιβλιο ειναι μετα απο 6 μεχρι 8 μηνων) ,μετα καθισε κ ακομα δεν ,μπουσουλαμε καλα ουτε στεκεται καλα, αλλα εχουμε ακομα περιθωριο....

Link to comment
Share on other sites

κουκλες ευχαριστω.

ησυχασα καπως.

δευτερα ειναι να τον παω παιδιατρο. νομιζω θα ειναι ολα καλα.

θα σας ενημερωσω.

ευχαριστω για την ανταποκριση σας

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε στον παιδιατρο μας και ολα καλα. δεν ενδιαφερεται να καθισει, γιατι βιαζεται να σηκωθει. θα υπηρχε προβλημα αν δεν σηκωνοταν. αυτος απλα πηδηξε ενα σταδιο. μαλιστα το αστειο ειναι τοι στον γιατρο εκατσε κανονικοτατα για κανα πενταλεπτο και με κοιτουσε καλα καλα ο γιατρος...:rolleyes:

αυτα ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emena koritsia h mpoumpou mou arghse polu na kanei ta prwta ths bhmatakia twra einai 13 mhnwn kai molis ksekinhse na perpataei an kai akoma thelei sthrigmata gia na synexizei.o paidiatros mou eipe na mhn anxwnomai kai einai thema xronou na perpathsei kanonika.to kathe paidi exei to xrono tou.mporei na paizei rolo oti einai kai ligo xontroula.trwme poluuuuu.xixi.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι δεν στεκεται μπρουμητα καθολου καθετε και κανει βηματα σημειωτεω οτι το εβαλα λιγο στρατα του αρεσει πολυ αλλα ξερω οτι δεν κανει πολυ κ νιωθω ασχημα που τον βαζω....αλλα πολλες φορες γκρινιαζει οταν ειναι κατω και γω πολλες φορες με τις δουλειες κ ολα αυτα που εχω να κανω τον βαζω γι αλιγο στην στρατα γιατι ετσι μονο δεν κλαιει παρκοκρεβατο ακομα τον βαζω καθιστο και οταν πεφτει κλαιει δεν ποιανετε να αναιβει απο πουθενα ενω γενκα ειναι δυνατο παιδακι τι να πω:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το να πηδάς στάδιο ανάπτυξης σίγουρα ξινίζει λίγο. Το μακρύ το κάθισμα sorry που το λέω έτσι αλλά επιβάλετε να κάτσει το παιδί. Οι λόγοι , μια ολόκληρη κουβέντα και μία ημερίδα. Υπάρχει και η πιθανότητα εσύ να μην μας τα μεταφέρεις σωστά , υποκειμενικότητα.

Πάντως σε περίπτωση που όντως δεν θα μπορέσει να κάτσει στον κώλο του σε μακρύ κάθισμα και σηκωθεί να περπατήσει απευθείας, θα βρείτε πολλές αποκλίσεις στο περπάτημα του όπως και στην συμπεριφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Το να πηδάς στάδιο ανάπτυξης σίγουρα ξινίζει λίγο. Το μακρύ το κάθισμα sorry που το λέω έτσι αλλά επιβάλετε να κάτσει το παιδί. Οι λόγοι , μια ολόκληρη κουβέντα και μία ημερίδα. Υπάρχει και η πιθανότητα εσύ να μην μας τα μεταφέρεις σωστά , υποκειμενικότητα.

Πάντως σε περίπτωση που όντως δεν θα μπορέσει να κάτσει στον κώλο του σε μακρύ κάθισμα και σηκωθεί να περπατήσει απευθείας, θα βρείτε πολλές αποκλίσεις στο περπάτημα του όπως και στην συμπεριφορά του.

 

παρις τι εννοεις; γιατι με φοβισες λιγο. τελικα καθισε το παιδακι μολις λιγες μερες μετα την δημοσιευση. τωρα καθεται κανονικοτατα. αλλα τι εννοεις; οτι επειδη πρωτα σηκωθηκε και μετα καθισε κατι δεν παει καλα;:roll:

Link to comment
Share on other sites

Ο φόβος είναι συνθήκη εγρήγορσης και είναι καλό όταν μεγαλώνουμε παιδιά :D

Προσπάθησε η υπόλοιποι κινητική ανάπτυξη να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στα φυσιολογικά όρια ( δες εδώ για την κινητική ανάπτυξη http://www.yyka.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy) αν θες την γνώμη μου ακολούθησε το πιστά για όσα λέει για την κινητική ανάπτυξη. Το αν πηδάει επίπεδα ανάπτυξης, σίγουρα για κάποιο λόγο η φύση δεν έδωσε την εντολή στα παιδιά να σηκώνονται όρθια από την πρώτην μέρα τις γέννησης τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...