Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5 μηνών-κινήσεις


Recommended Posts

Ο μικρός μας είναι 5 μηνών και ακόμα δεν έχει αρχίσει να γυρίζει,δεν πιάνει ποδαράκια ούτε στηρίζεται στα χεράκια του καθιστός.Θα πάμε στον παιδίατρο την άλλη βδομάδα αλλά ως τότε αναρωτιόμουν αν είναι φυσιολογικό να είναι λίγο τεμπέλης.Είναι και γεματούλης,μήπως αυτό τον δυσκολεύει?:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού θα πάτε στον παιδιατρο θα πάρεις μια εμπεριστατωμένη απάντηση αλλα για να μην ανησυχείς μέχρι τότε να σου πω πως κι ο δικός μου στο τέλος του πεμπτου άρχισε να γυρίζει απο μπρουμυτα ανάσκελα κ τουμπαλιν κ πάλι δν τρελαινεται να το κάνει.όσο για το καθιστος ούτε εμένα στηρίζεται στα χέρια γιατί προσπαθεί να σταθεί μόνος του τεντωνει δλδ τον κορμό του για να κρατηθεί όρθιος λ τραβιεται απο τα παιχνιδακια του για να σηκωθεί κ είναι πολυ αδυνατουλης.οπότε νομίζω ότι το μωρακι σου είναι μια χαρα κ δν έχεις λόγο να ανησυχείς!να σου ζήσει!Α κ τα ποδαρακια του αρχές πεμπτου τέλος τέταρτου τα έβαλε πρώτη φορα στο στομα

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας είναι 5 μηνών και ακόμα δεν έχει αρχίσει να γυρίζει,δεν πιάνει ποδαράκια ούτε στηρίζεται στα χεράκια του καθιστός.Θα πάμε στον παιδίατρο την άλλη βδομάδα αλλά ως τότε αναρωτιόμουν αν είναι φυσιολογικό να είναι λίγο τεμπέλης.Είναι και γεματούλης,μήπως αυτό τον δυσκολεύει?:confused::confused:

 

 

 

Σιγουρα καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης κ ο δικος μου που ειναι γεματουλης (5 μηνων κ 3 εβδ) γυριζει μονο στο πλαι (οχι απο ανασκελα μπρουμιτα), ποδαρακια δεν βαζει στο στομα(ο μεγαλος που ηταν κ αυτος τοτε γεματουλης ποτε δεν τα εβαλε στο στομα), κ οταν τον βαζω να καθισει στα μαξιλαρια (στους 6 μηνες ειπε η γιατρος να τον βαλω να καθισει), στηριζεται για λιγο μονος του καθιστος.Μετα.......γερνει!!!!!!!!!Τα ποδια τεντωνει πολυ γερα σαν να θελει να πατησει....

 

Αυτο που με απασχολει (τη δευτερα θα παω στο γιατρο), ειναι οτι οταν ξαπλωνει τεντωνει τα χερια διαπλατα ανοιχτα, οταν τον παιρνεις αγκαλια παλι το ιδιο,μονο οταν του δινεις παιχνιδακια κανονικα παιζει κ κλεινει τα χερια....α!!!!!!1κ οταν παρατηρει τα χερακια του....:?:

 

Σας εχει συμβει αυτο??????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

Αυτο που με απασχολει (τη δευτερα θα παω στο γιατρο), ειναι οτι οταν ξαπλωνει τεντωνει τα χερια διαπλατα ανοιχτα, οταν τον παιρνεις αγκαλια παλι το ιδιο,μονο οταν του δινεις παιχνιδακια κανονικα παιζει κ κλεινει τα χερια....α!!!!!!1κ οταν παρατηρει τα χερακια του....:?:

 

 

 

Τι σου είπε ο γιατρός τελικά??

Εμάς μας καθησύχασε και μας είπε πως σύντομα θα καθίσει μόνος του και να μην αγχωνόμαστε.Σήμερα γύρισε πρώτη φορά από μπρούμυτα ανάσκελα!!!:eek:Και σηκώνει λίγο περισσότερο τα πόδια όταν είναι ανάσκελα.

Κακώς τελικά βιαζόμαστε, καάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του...

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο που με απασχολει (τη δευτερα θα παω στο γιατρο), ειναι οτι οταν ξαπλωνει τεντωνει τα χερια διαπλατα ανοιχτα, οταν τον παιρνεις αγκαλια παλι το ιδιο,μονο οταν του δινεις παιχνιδακια κανονικα παιζει κ κλεινει τα χερια....α!!!!!!1κ οταν παρατηρει τα χερακια του....:?:

 

 

 

Τι σου είπε ο γιατρός τελικά??

Εμάς μας καθησύχασε και μας είπε πως σύντομα θα καθίσει μόνος του και να μην αγχωνόμαστε.Σήμερα γύρισε πρώτη φορά από μπρούμυτα ανάσκελα!!!:eek:Και σηκώνει λίγο περισσότερο τα πόδια όταν είναι ανάσκελα.

Κακώς τελικά βιαζόμαστε, καάθε παιδάκι θέλει το χρόνο του...

 

 

Η παιδιατρος ειπε οτι ειναι χοντρουλης κ πρεπει να γυμνασει τα χερακια του, δηλαδη μπρουμητα.....κ παιχνιδι.....βεβαια κανενα 10λεπτο αντεχει μετα θελει ανασκελα!!!!Παντως, απο την τεταρτη που τον βαζω μπρουμητα να παιζει ειδα διαφορα!!!Τον παιρνω αγκαλια κ μερικες φορες τα εχει ανοιχτα, αλλες φορες με αγκαλιαζει!!!!!Σε 10 μερες θα παμε να τον δει κ ορθοπαιδικος μετα την γυμναστικη, οποτε, βλεπουμε.....αλλα ολα καλα πιστευω!!!!!

 

Σιγουρα, καθε παιδακι θελει το χρονο του....ο δικος μου χθες τραβουσε τα παδαρακια!!!οσο μπορει δηλαδη, ειναι λιγο μπουλουκος...;) οταν ειναι ανασκελα, προσπαθει να γυρισει μπρουμητα(δεν τα καταφερνει εντελως ακομα)...κ καθεται για δευτερολεπτα μονος, πρεπει να τον στηριζουμε!κ εγω ρωτησα την παιδιατρο κ αυτο μου ειπε....καθε παιδι θελει το χρονο του!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοπέλα μου 5 μηνών είναι το παιδάκι σου μήπως θέλεις και να περπατήσει σε λίγο?Τι βιασύνη είναι αυτή που μας πιάνει όλες τις μαμάδες να τα κάνουν όλα γρήγορα τα μωρά μας?Και θα γυρίσει,και θα καθίσει,και θα περπατήσει και όλα θα τα κάνει όταν ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ!!!Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία που "γυρνάνε" τα μωρά.Μην αγχώνεσαι άδικα.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

black_rose έχεις πολύ δίκιο!!:-D:-D

Κάνω το λάθος και τον συγκρίνω και με άλλα παιδάκια αλλά το πήρα απόφαση πως είμαστε ξεχωριστή περίπτωση!!

Και ο δικός μοου είναι γεματούλης,9,500 κιλά φτάσαμε με αποκλειστικό θηλασμό και τον βάζω μπρούμυτα κάθε μέρα από 2-3 μηνών για γυμναστική.

Γερά να είναι τα παιδάκια μας και όλα θα γίνουν!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...