Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι κάνει τόσα πολλά κακά?


Recommended Posts

Ο μικρός μου μόλις έγινε 6 μηνών. Ανέκαθεν έκανε πολλά κακά, λερώνονταν συνέχεια, ειδικά στην πλατη. Α!Θήλαζα αποκλειστικά, τωρα δίνω και στέρεες, ενα μήνα τωρα.

 

Παρότι τα κακά, εχουν αλλάξει σε υφή με τις τροφές, και δεν λερώνεται πια, συνεχίζει να κάνει ένα τόνο. Σχεδόν σε κάθε γεύμα κάνει κακα, κάνει και στη διάρκεια της νύχτας, που είναι μαρτύριο γιατί ξεξυπνάει και δεν κοιμάται μετά, κάθεται και παίζει.

 

Ειναι φυσιολογικό σ΄αυτή την ηλικία να κάνει το βράδυ? Εχω δυο νύχτες να κοιμηθώ, έστω και αυτόν τον διακεκκομμένο υπνο του θηλασμού. Υπάρχει τρόπος να ελεγχθει και να το σταματήσει? Αλλιώς να μην προσπαθώ να του φτιάξω προγραμμα, είναι μάταιο αν κάνει κακά και ξυπνάει από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


geia sou kiki..ki ego exo 2 didimakia proora men alla pame poly kala se kila san fisiologikou morou..kai emeis eimaste ston evdomo tora kai edo kai ena mina trone sterees trofes. apo tote pou arxisan arxise kai to thema me ta kaka, oxi toso posotita oso polles fores mesa sti mera.

kai mena mou fanike paraxeno kai rotisa tin giatro mou eipe oti einai logiko oso kai osa perissotera trone toso tha kanoun kai kaka.fysika gia tin arxi mexri na synithisi to enteraki tous.....oso gia to poly pou les an synexisei tha rotiseis giatro.....elpizo na voithisa

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κική και να σου ζήσει ο μπεμπούλης! Και μένα η δικιά μου έκανε και κάνει πολλά κακά! Έχουμε ξεκινήσει φρούτα κ λαχανικά εδώ και 20 μέρες και από τότε εκτός από το ότι τα κακά ''έσφιξαν'', κάνει τουλάχιστον 3-4 φορές τη μέρα, μπορεί και 5 και τις 2 είναι αρκετά! Ενώ το βράδυ είχε σταματήσει να κάνει από τότε που έγινε 3 μηνών, μόλις ξεκινήσαμε τις στερεές ξανάρχισε και το πρωί που την αλλάζω τα έχει κάνει! Στη συνέχεια, και μετά τα φρούτα- τις τα δίνω και ως δεκατιανό και το απόγευμα-αλλά και μετά τα λαχανικά κάνει κακά και μάλιστα αρκετά και μου κάνει εντύπωση πώς ένα μωρό 6 μηνών κάνει τόσα πολλά κακά! Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι ειναι απόλυτα φυσιολογικό, να μην ανησυχώ καθόλου, το αντίθετο μάλιστα! Τη δικιά μου βέβαια δεν την ενοχλούν το βράδυ και κοιμάται, ξυπνάει το πρωί. Γενικώς δεν την ενοχλούν τα κακά, μια χαρά ευδιάθετη είναι, εγώ αγχώνομαι μήπως την ενοχλούν κ την αλλάζω συνέχεια!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου μόλις έγινε 6 μηνών. Ανέκαθεν έκανε πολλά κακά, λερώνονταν συνέχεια, ειδικά στην πλατη. Α!Θήλαζα αποκλειστικά, τωρα δίνω και στέρεες, ενα μήνα τωρα.

 

Παρότι τα κακά, εχουν αλλάξει σε υφή με τις τροφές, και δεν λερώνεται πια, συνεχίζει να κάνει ένα τόνο. Σχεδόν σε κάθε γεύμα κάνει κακα, κάνει και στη διάρκεια της νύχτας, που είναι μαρτύριο γιατί ξεξυπνάει και δεν κοιμάται μετά, κάθεται και παίζει.

 

Ειναι φυσιολογικό σ΄αυτή την ηλικία να κάνει το βράδυ? Εχω δυο νύχτες να κοιμηθώ, έστω και αυτόν τον διακεκκομμένο υπνο του θηλασμού. Υπάρχει τρόπος να ελεγχθει και να το σταματήσει? Αλλιώς να μην προσπαθώ να του φτιάξω προγραμμα, είναι μάταιο αν κάνει κακά και ξυπνάει από αυτό.

 

 

Κ εμεις θηλαζουμε κ κανουμε κ πολλα κακια κ ας κλεισαμε χρονο.Σπανια θα δεις δυσκοιλιο μωρο που θηλαζει:wink:.Να χαιρεσε κ εσυ κ εγω μαζι που ενεργουνται τοσο καλα....ειναι οτι καλυτερο!Αν θελεις να αποφευγεις τα κακα τη νυχτα,απευφευγε λιγακι τα φρουτα κ τα λαχανικα να τα δινεις αργα.

 

ΤΣο τελος δε καταλαβα τι εννοεις ακριβως...Αλλα θα προσπαθησω να σου πω...Δε φταιει ο θηλασμος,απλα οι νεες τροφες το εχουνε αυτο,αργουνε να χωνευτουνε.Μην αλλαζεις τιποτα απο οσα εκανες.

 

Οσο για την αυπνια επεσες στη περιπτωση....εχω να κοιμηθω βραδυ κ μερα...ενα χρονο(προχθες κλεισαμε) τη νυχτα κοιμαται κατα τις 12-1 κ ξυπναει 7-7.30 κ ολη νυχτα ξυπναει ανα μισαωρο το πολυ κ θελει..δε ξερει τι θελει!Ανεκαθεν:lol:.Μονη μου τραβαω το μαρτυριο αυτο τοσο καιρο οποτε να σκεφτεσε υπαρχουνε κ χειροτερα:-D:cool:

 

Ολα θα στρωσουνε μην ανχωνεσε..απλα να κοιτας αν ειναι ανταξει το παιδι κ τα αλλα θα φτιαξουνε,καποια στιγμη....:)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου λέει: Πολυφαγία πολυχεσία!! (επιτρέψτε μου!)

Να χαίρεσαι που δεν είστε δυσκοίλια. Να σου ζήσει. Η νυχτερινή κένωση είναι πιθανό να διαρκέσει για λίγο μέχρι να ωριμάσει το εντεράκι του και να την ελέγχει. Ούτε αυτουνού θα του αρέσει να ξυπνάει την νύχτα βρώμικος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πεθερά μου λέει: Πολυφαγία πολυχεσία!! (επιτρέψτε μου!)

αχ κοριτσι μου τι καλο που εισαι...με εβγαλες απο τη δυσκολη θεση,θα το ελεγα εγω αλλα :oops::oops:και εγω αυτο πιστευω;)
Link to comment
Share on other sites

Ει ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας!!!!!!!:lol:

 

Μεσα στο διάστημα αυτό, απ΄ την ώρα που εγραψα το post μέχρι σήμερα, έχουν αλλάξει τα πάντα!

Προχωρήσαμε με τις στέρεες, συνήθισε ο οργανισμός του και κάνει ποικίλες μορφές κακών. Εξακολουθούν να είναι πολλά αλλά δεν τ ακάνει βράδυ, εκτός και αν δείχνει να είναι λίγο κρυωμένη η κοιλίτσα του! - ξέρετε air condition, ανεμιστήρας, αστατος καιρός...

 

Εξάλλου δίνω πλέον κυρίως ξένο γάλα και βοηθάει!

 

Ευχαριστώ ξανα και ξανά όλες σας και να σας ζήσουν τα πιτσιρίκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...