Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΤΡΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα μανουλες,

έχω ένα θέμα με τη μικρή μου, το έχω ξαναγράψει πριν λίγο καιρο, δεν στηριζει σχεδον καθολου το βαρος στα ποδια της. Οταν την κρατάω δηλαδη απο τις μασχαλίτσες μαζεύει τα πόδια, άντε να πατήσει για κλάσματα δευτερολέπτου. Και δεν θέλει κιόλας, όταν το κάνω γκρινιάζει και θέλει να τη βάλω να καθήσει. Να της πάρω μια στράτα μήπως μάθει εκει να παταει; Δεν ξερω τι να κάνω, εχω αρχισει να ανησυχω. 13/6 κλεινει 8 μηνων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν είναι φυσιολογικό το παιδί σας και δεν έχει κανένα πρόβλημα κάντε υπομονή , μην βιάζεστε να περπατήσει, δεν υπάρχει λόγος. Αυτό μπορεί να θέλει να περπατήσει και 18 μηνών . Δραστηριοποιήστε το εσείς κάτω στο έδαφος και αυτό όταν θα είναι έτοιμο θα σηκωθεί μόνο του.

Μην βιάζεστε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλες,

έχω ένα θέμα με τη μικρή μου, το έχω ξαναγράψει πριν λίγο καιρο, δεν στηριζει σχεδον καθολου το βαρος στα ποδια της. Οταν την κρατάω δηλαδη απο τις μασχαλίτσες μαζεύει τα πόδια, άντε να πατήσει για κλάσματα δευτερολέπτου. Και δεν θέλει κιόλας, όταν το κάνω γκρινιάζει και θέλει να τη βάλω να καθήσει. Να της πάρω μια στράτα μήπως μάθει εκει να παταει; Δεν ξερω τι να κάνω, εχω αρχισει να ανησυχω. 13/6 κλεινει 8 μηνων...

:shock:γιατι ανησυχει??/εμενα με 8 μηνων,μονο μπουσουλουσε!!με 15 μηνων περπατησε.....μην παρεις περπατουρα....ειναι επικινδυνη !!εμενα μου την φερανε δωρο και ειπα να την βαλω οταν ηταν 10 μηνων...

ξερεις τη εγινε???

βγηκε στο χολ(μεναμε 3 οροφο)και εφηγε απο της σκαλες!!12 σκαλοπατια ειχε,...και στααματησε στο 7 σκαλι...δεν επαθε ευτυχως τπτ!!

αλλα για φαντασου τη θα μπορουσε να παθει????:(

για αυτο μακρια απο περπατουρες!!

το παιδι σου θα περπατησει;)

Link to comment
Share on other sites

τσιζκεικ ειναι μικρο το μπεμπακι σου ακομη. θα ερθει η ωρα να δωσει βαρος στα ποδαρακια του και μονο του θα βρει τον δρομο του.

αν δεν ειναι ετοιμο ακομη και το βαλεις σε στρατα μπορει να δημιουργηθει κανενα προβλημα και στα ισχια του

 

δωσε του χρονο

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια σταθερη στρατα στα elc αν βρω τον συνδεσμο θα στον στειλω εχει παιχνιδακια και ειναι ακινητη και απλα το μωρο καθετε σε ορθια θεση, εγω παντως τα εβαλα και τα 2 μου παιδια στην στρατα 2 μηνες εκατσαν μην φανταστεις αλλαψ μου περπατησαν γρηγορα εμενα η γιατρος μου ειχε πει βαλτη αλλα με προσοχη δεν τα βαζουμε και τα αφηνουμε τα προσεχουμε και μεχρι ενα τεταρτο εγω τα ειχα στην σαλονοκουζινα και πειγαιναν περα δωθε εμενα με βοηθησε η αδερφη λογο ελειψης χωρου δεν τα εβαλε αλλα τις φυγαν τα χερια οτι θελει ο καθενας .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τσιζκεικ ειναι μικρο το μπεμπακι σου ακομη. θα ερθει η ωρα να δωσει βαρος στα ποδαρακια του και μονο του θα βρει τον δρομο του.

αν δεν ειναι ετοιμο ακομη και το βαλεις σε στρατα μπορει να δημιουργηθει κανενα προβλημα και στα ισχια του

 

δωσε του χρονο

 

 

α ξεχασα συμφωνω ειναι μικρο ακομα μην τρελενεσαι εγω τα εβαλα περιπου 10 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να το βάλεις στην στράτα. Δεν είναι πολύ μικρό. Και εγώ το γιο μου τον έβαλα 8 μηνών. Απλά θα προσέχεις πολύ. Να έχει χώρο να περπατάει και εσύ από κοντά. Θα το βοηθήσει να βάλει τα ποδαράκια του.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!μην αγχωνεσαι!!!η μικρη λιγο πριν τους 8 μηνες σηκωθηκε μονη της αλλα ειχαμε βρει ενα κολπακι...της βαλαμε τους κρικους που εχει το παρκο,απο την εξω μερια και την κρατουσαμε..επειδη ηταν η πρωτες φορες κουνιοταν ολοκληρη λες και βρισκοταν σε λεωφορειο,αλλαμετα σταθεροποιηθηκε..οταν σταθεροποιηθηκε την πιασαμε απο τις μασχαλες και εκανε βηματακια(σαν τσολιας:lol::lol::lol: τεντωνε το ποδι και πηγαινε!!)κ μετα μπουσουλησε...δες μηπως εχεις καπου να πιανεται το μωρουλι σου και βαλ'το..λιγο λιγο την φορα..η βαλε ενα "δολωμα"!!!την αφηναμε να πιαστει απο τον καναπε και για να κουνηθει λιγο μονη της βαζαμε σε μια ακρη το τηλεκοντρολ που το συμπαθει ιδιαιτερα κ εκανε κινησεις για να το πιασει..

 

καλη επιτυχια κ καλο κουραγιο οταν σταθει(γιατι μετα δεν καθονται με καμια δυναμη!!!!!!:lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε.Κάθε παιδάκι έχει τους χρόνους του.

Ακόμα και εάν δεν απαγορεύαν οι γιατροί την στράτα (οι περισσότεροι τουλάχιστον), νομίζω οτι δεν βοηθάει στον να σηκωθεί το παιδάκι.Ισως το κάνει να τεμπελιάζει κιόλας.

Αυτό που εμάς μας βοήθησε πολύ ήταν το πάρκο.Και μάλιστα πάρκο (οχι παρκοκρέβατο) με μεγάλο διχτάκι.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα είναι 10 μηνών και πριν μισό περίπου μήνα άρχισε να πιάνεται από τα τραπεζάκια και να σηκώνεται δειλά-δειλά.Καθε παιδί όσον αφορά το περπάτημα και την ομιλία έχει τους δικούς του ρυθμούς.Η στράτα δεν είναι η καλύτερη λύση, η παιδίατρος μου δεν μου την συνιστά.Αν όμως τελικά πάρεις, να την ρυθμίσεις στο σωστό ύψος έτσι ώστε να μην πατάει με τις μύτες και ούτε να λυγίζει τα ποδαράκια γιατί έτσι πιό πολύ ζημιά κάνεις παρά καλό.Α!Και από την πείρα μου από τον μεγάλο μου που χρησιμοποίησε στράτα,ΠΡΟΣΟΧΗ σε σκαλοπάτια όσο μικρά και να είναι και προς θεού όχι σαγιονάρες ή ξυπόλητη εσύ αντιμέτωπη με την φονική στράτα(αν σε τρακάρει με το κάτω πλαστικό βοήθειά σου!)

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια κ καλο κουραγιο οταν σταθει(γιατι μετα δεν καθονται με καμια δυναμη!!!!!!:lol::lol::lol:)

Με καμμία όμως!!:lol:

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 10 μηνών και πριν μισό περίπου μήνα άρχισε να πιάνεται από τα τραπεζάκια και να σηκώνεται δειλά-δειλά.Καθε παιδί όσον αφορά το περπάτημα και την ομιλία έχει τους δικούς του ρυθμούς.Η στράτα δεν είναι η καλύτερη λύση, η παιδίατρος μου δεν μου την συνιστά.Αν όμως τελικά πάρεις, να την ρυθμίσεις στο σωστό ύψος έτσι ώστε να μην πατάει με τις μύτες και ούτε να λυγίζει τα ποδαράκια γιατί έτσι πιό πολύ ζημιά κάνεις παρά καλό.Α!Και από την πείρα μου από τον μεγάλο μου που χρησιμοποίησε στράτα,ΠΡΟΣΟΧΗ σε σκαλοπάτια όσο μικρά και να είναι και προς θεού όχι σαγιονάρες ή ξυπόλητη εσύ αντιμέτωπη με την φονική στράτα(αν σε τρακάρει με το κάτω πλαστικό βοήθειά σου!)

 

χαχαχαχα!! αυτό μας έλειπε! απο αλλού να το περιμένουμε και απο αλλού να μας έρθει! ευχαριστώ για τη συμβουλή!:P

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έπρεπε όμως βρε κορίτσια έστω να κάνει πιο πολύ προσπάθεια να τα πατήσει??? αυτή την κρατάω όπως είπα απο τις μασχάλες και πάω να την χορέψω στα πόδια μου, καταλάβατε, καθιστή εγώ και η μικρή μαζεύει τα ποδαράκια της πάνω, άντε να τα πατήσει μια φορά. αυτό με ανησυχεί. Οτι δεν προσπαθεί καν, δεν θέλει βρε παιδί μου και γκρινιάζει κιόλας αν επιμείνω! Κάναμε 3 μηνών υπέρηχο ισχίων και ήταν όλα καλά.. τί να πω.. όπως έγραψα και σε άλλο ποστ η (μην τη χαρακτηρίσω) παιδίατρος όταν της το είπα μου είπε οτι είναι ένα θεματάκι αυτο και οτι το παιδί ειναι 2 μήνες πίσω στην ανάπτυξη, έπρεπε να πατάει τα πόδια της απο 5 μηνών... Να την βάζω μου είπε να πατάει (να κάνω αυτό που προσπαθώ δηλαδη) για να μην τρέχουμε άδικα σε νευρολόγο. Δεν είναι λίγο υπερβολική;;; λέω εγώ τώρα... Η αλήθεια είναι οτι δεν την έβαζα απο πιο πριν αλλά που να το ήξερα η καημένη, λες και έχω μεγαλώσει 15 παιδιά, δουλειά της δεν είναι να μου το πει;;; ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΑ! Θα κατέβω μου φαίνεται στο Σύνταγμα και είμαι και μακρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παλι μου φαινεται λιγο υπερβολικη η παιδιατρος.5 μηνων το μωρο δεν μπορει καλα καλα να στηριξει την μεσουλα του.Θα πατησει και στα ποδια.Θα συμφωνησω με τα κοριτσια οτι καθε παιδακι εχει τους ρυθμους του.Εγω θυμαμαι το γιο μου τον κοιμιζα στο παρκοκρεβατο με το στρωμα ψηλα μεχρι τον 9 γιατι δεν εκανε καμια αποπειρα να σηκωθει μονος του.Μπουσουλησε στους 11 μηνες και περπατησε στους 14.Τωρα στα 4 δεν τον προλαβαινουμε.Μηπως να παρεις και μια δευτερη γνωμη για να ηρεμισεις?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έπρεπε όμως βρε κορίτσια έστω να κάνει πιο πολύ προσπάθεια να τα πατήσει??? αυτή την κρατάω όπως είπα απο τις μασχάλες και πάω να την χορέψω στα πόδια μου, καταλάβατε, καθιστή εγώ και η μικρή μαζεύει τα ποδαράκια της πάνω, άντε να τα πατήσει μια φορά. αυτό με ανησυχεί. Οτι δεν προσπαθεί καν, δεν θέλει βρε παιδί μου και γκρινιάζει κιόλας αν επιμείνω! Κάναμε 3 μηνών υπέρηχο ισχίων και ήταν όλα καλά.. τί να πω.. όπως έγραψα και σε άλλο ποστ η (μην τη χαρακτηρίσω) παιδίατρος όταν της το είπα μου είπε οτι είναι ένα θεματάκι αυτο και οτι το παιδί ειναι 2 μήνες πίσω στην ανάπτυξη, έπρεπε να πατάει τα πόδια της απο 5 μηνών... Να την βάζω μου είπε να πατάει (να κάνω αυτό που προσπαθώ δηλαδη) για να μην τρέχουμε άδικα σε νευρολόγο. Δεν είναι λίγο υπερβολική;;; λέω εγώ τώρα... Η αλήθεια είναι οτι δεν την έβαζα απο πιο πριν αλλά που να το ήξερα η καημένη, λες και έχω μεγαλώσει 15 παιδιά, δουλειά της δεν είναι να μου το πει;;; ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΑ! Θα κατέβω μου φαίνεται στο Σύνταγμα και είμαι και μακρια!

 

δες και εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=72090

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι γλυκιά μου. Άφησε τη μικρούλα σου να καθορίσει τους ρυθμούς. Προφανώς δεν νιώθει ακόμη έτοιμη και φοβάται. Δοκίμασε κάποια στιγμή αργότερα, κρατώντας την να την ακουμπήσεις για λίγο όρθια στον καναπέ. Βάλε και κάποιο παιχνίδι επάνω (λογικά θα της έρχεται στο ίδιο ύψος με το προσωπάκι της) και θα χαζεύει εκείνο.

Όλα θα πάνε καλά, απλά θέλει λίγο παραπάνω χρόνο και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με όσα σου έγραψαν και οι υπόλοιπες κοπέλες και θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι μπορεί να καθυστερήσει ένα παιδάκι σε κάποιο στάδιο αλλά να περάσει πιο γρήγορα τα επόμενα! είναι θέμα οργανισμού αλλά και χαρακτήρα του κάθε παιδιού... νομίζω ότι τα κοριτσάκια είναι και λίγο πιο επιφυλακτικά και προσεκτικά στις κινήσεις τους σε σχέση με τα αγοράκια ... θα το δεις κι εσύ αργότερα... να τη χαίρεσαι!!! και να μην αγχώνεσαι!!! τα παιδιά τα καταλαβαίνουν όλα...!

eNortjKzUjIyMjA2tVSyBlwwFW8C0g,,43.pngeNortjKzUjIyMjA2M1CyBlwwFVgCyg,,70.png

Link to comment
Share on other sites

....... θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι μπορεί να καθυστερήσει ένα παιδάκι σε κάποιο στάδιο αλλά να περάσει πιο γρήγορα τα επόμενα! ...!

 

 

θα τα περάσει αλλά δεν θα τα δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πρότεινα πρώτα να σηκωθεί μόνη της και μετά να τη βάλεις στη στράτα. Το καλύτερο είναι το πάρκο με το διχτάκι που μπορούν να πιάνονται μόνα τους και προσπαθούν να σηκωθούν μόνα τους. Εγώ την είχα εκεί μέσα με τα παιχνίδια της και μια μέρα γύρισα και την είδα όρθια (10 μέρες πριν κλείσει τους 8 μήνες). 2-3 εβδομάδες πριν σηκωθεί είχε αρχίσει να πιάνεται αν την έβαζες και έμενε για λίγο όρθια. Αλλά αν δεν είναι έτοιμα δεν κάνουν τίποτα. Πιο πριν δεν καταλάβαινε καν να πιαστεί. Ένα ένα. Δε χρειάζεται ούτε βιασύνη ούτε άγχος. Εγώ λέω σε όλους τους γνωστούς μου εκμεταλλευτείτε το όσο κάθονται και δε θέλουν να περπατάνε γιατί μετά θα κάθεστε μόνο όταν κοιμούνται:lol:

6dMcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...