Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


mimika

Recommended Posts

Εχω μια απορια σχετικα με το στηθος. Ενω εχω μεγαλο στηθος η θηλη μου δεν ειναι αυτο που λεμε σκληρη και καταλληλη για θηλασμο και ειμαι στον εβδομο. Παιζει ρολο η ρωγα ή οχι?

Μεγαλωνει απο μονη της καποια στιγμη ή χρειαζεται βοηθεια?

 

Καποιες παλιες μου ειπαν να βαζω επανω επιθεματα με σοδονερο.

 

Ξερει καμια να μου πει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Xωρίς να είμαι και ειδική αλλά τουλαχιστον στη δική μου περίπτωση η θηλή έγινε διπλάσια μετά τη γέννα (άσε που γκαγκάνιασε...έγινε κατάμαυρη) και σκληρυνε κιόλας!

Ευτυχώς τώρα πλέον έχει έρθει στιη φυσιολογική της κατάσταση!

 

:D

 

για το σοδόνερο πρώτη φορά τ'ακούω!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως μετα τη γέννα αλλαζει η θηλη.. Προβλημα εχεις οταν δεν εχεις ουσιαστικα καθολου θηλή (δηλαδη ειναι εντελως μα εντελως πλακουτσωτη... δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω .. καταλαβατε) Αλλα αν καποια εχει τετοιο πρόβλημα καλό ειναι να το συζητησει με το γιατρο της εγκαιρα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα παίζει ρόλο η θηλή στον θηλασμό - εγώ επιμένω να μιλήσεις με τον γιατρό σου. υπάρχουν λύσεις και βοηθήματα...σε περίπτωση βέβαια που χρειάζεσαι!!

 

ο θηλασμός είναι παίδεμα αλλά και μεγάλη απόλαυση!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα οι οι θηλες μου δεν ειναι μεγαλες, μπορω να σου πω ειναι σχεδον ανυπαρκτες :lol: Αλλα κατα τιν διαρκεια της εγκυμοσυνης και οταν γεννησα αλλαξαν.Δεν εγινα και τεραστιες αλλα μια χαρα επινε το μωρακι μου.Η φυση τα εχει κανονισει ολα, μη φοβασαι και ανχονεσαι με πραγματα που εχουν καιρο ακομα για γεινουν, ολα θα πανε μια χαρα!! :D

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα οι θηλες μου ηταν σχετικα επιπεδες και δεν αλλαξαν και πολυ μετα τη γεννα.Την πρωτη φορα που θηλασα επιανε το στηθος το μωρο αλλα δυσκολευοταν.Η παιδιατρος μου τοτε μου εφερε ψευδοθηλες και δεν ειχα κανενα προβλημα,με βοηθησαν παρα πολυ.Για δεκα μερες περιπου θηλαζα με ψευδοθηλες κυριως,γιατι χωρις αυτες παιδευοταν πολυ το μπεμπακι μου.Μετα οι θηλες μεγαλωσαν σιγα-σιγα και δεν τις ξαναχρειαστηκα.

 

Οποτε μην αγχωνεσαι,υπαρχουν λυσεις για ολα!Μονο να θυμασαι αν εχεις δυσκολια να δοκιμασεις ψευδοθηλες,βοηθανε.Μια φιλη μου δεν της το ειπε κανεις και αναγκαζοταν να βγαζει καθε γευμα με θηλαστρο για το δινει με μπιμπερο!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο γυναικολόγος μου θυμάμαι μου είχε πεί, μετά τον 7ο να τις τραβαω ώστε να ερεθίζονται και να πετάγονται προς τα εξω. Δεν ξέρω αν εκανε όντως δουλειά αυτή η κίνηση, αλλά δεν είχα πρόβλημα με το θηλασμό (μάλιστα ο μικρός ξεκίνησε μετά απο 1 εβδομάδα να με θηλάζει).

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

.Η παιδιατρος μου τοτε μου εφερε ψευδοθηλες και δεν ειχα κανενα προβλημα,με βοηθησαν παρα πολυ.Για δεκα μερες περιπου θηλαζα με ψευδοθηλες κυριως,γιατι χωρις αυτες παιδευοταν πολυ το μπεμπακι μου.Μετα οι θηλες μεγαλωσαν σιγα-σιγα και δεν τις ξαναχρειαστηκα.

!

 

Εγώ θεωρούσα ότι δεν είχα πρόβλημα με τις θηλές μου και δεν είχα ασχοληθεί μέχρι που γέννησα. Όταν ήρθε η μαία να με βοηθήσει στο πρώτο θηλασμό τις είδε και μου είπε να πάρω και γω ψευδοθηλές.Έτσι και έκανα, πήρα από μαγαζί του μαιευτηρίου ψευδοθηλές από σιλικόνη. Εντομεταξύ ήρθε μια φίλη μου μαία και με είδε και μου είπε ότι κανένα πρόβλημα δεν έχουν οι θηλές μου και κακώς πήρα τις ψευδοθηλες. Ο Γιάννης μου όμως μόνο με αυτές έτρωγε και ήταν και μικρούλης (2580γρ)και το συνέχισα και εγώ έτσι για να μη ταλαιπωρείται και χάνει δυνάμεις...(βλακεία μου :!: ).Το αποτέλεσμα ήταν να τις χρησιμοποιώ μέχρι 7 μηνών που τον θήλασα!! :!::shock: Και με τρομοκρατήσανε με τις σιλικόνες και πήρα από καουτσούκ και χαλάγανε και δεν ήθελε τις καινούριες, και αποστηρώσεις...πολύ ταλαιπωρία!!!Προσέξτε κορίτσια...μάθετε από τα λάθη μας...!!! :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rosalita σιγουρα θελει προσοχη,συμφωνω!Εννοουσα οτι ειναι χρησιμες οι ψευδοθηλες για μια-δυο βδομαδες μεχρι το παιδι να μαθει να πιανει καλυτερα το στηθος!Μετα φυσικα πρεπει να πεταχτουν γιατι δε γινεται συνεχεια αυτη η δουλεια!Εγω μαλιστα στο τελος τις χρησιμοποιουσα στα πρωτα πεντε λεπτα του θηλασμου και μετα τις εβγαζα και συνεχιζα με το στηθος,μεχρι που τις πεταξα τελειως

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kοριτσια σας ευχαρισρω για τις συμβουλες!

 

Εν τω μεταξυ πριν απο τρεις περιπου μερες χτυπησα ελαφρα το δεξι μου στηθος και αρχισε να βγαινει λιγο κιτρινο υγρο 5-6 σταγονες. Η μαμα μου, μου ειπε πως αυτο ειναι το πρωτογαλα και ειναι εντελως φυσιολογικο και το ειδα και το επομενο βραδυ.

 

Την αλλη βδομαδα που θα παω στον γιατρο μου, θα του πω ολα οσα μου ειπατε!

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια σας ευχαρισρω για τις συμβουλες!

 

Εν τω μεταξυ πριν απο τρεις περιπου μερες χτυπησα ελαφρα το δεξι μου στηθος και αρχισε να βγαινει λιγο κιτρινο υγρο 5-6 σταγονες. Η μαμα μου, μου ειπε πως αυτο ειναι το πρωτογαλα και ειναι εντελως φυσιολογικο και το ειδα και το επομενο βραδυ. quote]

 

Οντως ειναι το πρωτογαλα μη σε τρομαζει αυτο.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν είχα ποτέ μεγάλες θηλές, ενώ έχω "πλούσιο" στήθος.

Γι'αυτό η μαία μου με είχε βάλει μετά τον 8ο να τρίβω με τα δάχτυλά μου τις θηλές για να πεταχτούν προς τα έξω κι άλλο.

Προσοχή όμως! Aυτό δεν κάνει να γίνεται συνέχεια και νομίζω ότι δεν πρέπει να γίνεται και νωρίτερα απ'τον 8ο. Tο τρίψιμο της θηλής προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο. Όσες έχετε ήδη κάνει παιδάκι, δεν νοιώθατε τη μήτρα να συσπάται όταν θηλάζατε? Oι πόνοι τότε είναι καμιά φορά αρκετά έντονοι σαν της περιόδου.

 

Eπίσης η μαία μου είχε πει μετά το βραδινό μπάνιο, να τις τρίβω ελαφρά με μία μαλακή οδοντόβουρτσα (μάλλον για να σκληρύνουν λίγο) και μετά να τις περνάω με λίγο οινόπνευμα....(!). Δεν ξέρω αν όλα αυτά βοήθησαν, γιατί τα έκανα όλα κατά γράμμα.

Tο σίγουρο είναι ότι θήλασα κανονικότατα το μωράκι μου για 3.5 μήνες, παρόλο που ποτέ δεν απέκτησα τις τεράστιες θηλές που συνήθως αποκτά η γυναίκα μετά τη γέννα.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γι'αυτό η μαία μου με είχε βάλει μετά τον 8ο να τρίβω με τα δάχτυλά μου τις θηλές για να πεταχτούν προς τα έξω κι άλλο.

Προσοχή όμως! Aυτό δεν κάνει να γίνεται συνέχεια και νομίζω ότι δεν πρέπει να γίνεται και νωρίτερα απ'τον 8ο. Tο τρίψιμο της θηλής προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο.

 

Απαγορεύεται!!!

Μπορεί εσύ να μην είχες πρόβλημα, αλλά υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα.

 

Eπίσης η μαία μου είχε πει μετά το βραδινό μπάνιο, να τις τρίβω ελαφρά με μία μαλακή οδοντόβουρτσα (μάλλον για να σκληρύνουν λίγο) και μετά να τις περνάω με λίγο οινόπνευμα....(!). Δεν ξέρω αν όλα αυτά βοήθησαν, γιατί τα έκανα όλα κατά γράμμα.

 

Δεν βοήθησαν και είναι απαράδεκτοι χειρισμοί!

 

Κανένα θηλαστικό δεν προετοιμάζει τις θηλές του για να θηλάσει και θηλάζουν όλα κανονικά.

 

Το μόνο που ίσως χρειάζεται να κάνει μια μέλλουσα μητέρα, είναι να κυκλοφορεί για λίγο χωρίς σουτιέν κάθε μέρα, φορώντας ένα βαμβακερό ρούχο από πάνω.

 

ποτέ δεν απέκτησα τις τεράστιες θηλές που συνήθως αποκτά η γυναίκα μετά τη γέννα.

 

Το μέγεθος δεν παίζει κάποιο ρόλο εκτός από την περίπτωση που η θηλή είναι πολύ μεγάλη για το στόμα του μωρού, αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο και δημιουργεί πρόβλημα σε πρόωρα μωράκια που είναι ακόμη πολύ μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ aglaia!

Είδες τελικά, καμιά φορά σε συμβουλεύουν εντελώς λανθασμένα άνθρωποι που πιστεύεις ότι ξέρουν πολλά;

Τουλάχιστον σ'αυτή τη 2η εγκυμοσύνη θα ξέρω ότι δε χρειάζεται να κάνω όλα αυτά που έκανα στην 1η.

Ευτυχώς που σε έχουμε στην παρέα μας να μας κάνεις σωστές παρατηρήσεις.

Απ'την ειδικότητά σου, νομίζω πως μπορούμε να σε εμπιστευτούμε πολύ!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κι εγω που νομιζα οτι θα εχω προβλημα μια χαρα θηλασα... οσο θηλασα.

Δυσκολευτηκε πολυ λιγο να την πιασει αλλα τελικα μια χαρα την επιασε και μαλιστα δεν την αφηνε κιολας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης και από τις αρχές του 4ου παρατήρησα σταγόνες διαφανείς και στα 2 στήθη. Ακόμη και τώρα παρατηρώ λεκέδες στα φανελάκια και στα σουτιέν. Οταν πιέζονται κατά λάθος αισθάνομαι τις θηλές υγρές. Τέλοσπαντων, πρέπει να κάνω κι εγώ μασάζ για να μην πετρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Oχι βεβαια. Μην αγχωνεσαι γλυκια μου.

Αυτο ειναι πρωτογαλα και ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Ειναι μονο λιγες σταγονιτσες, δεν γεμιζει το στηθος οπως οταν θηλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω, θα μπορουσες να παρεις επιθεματα στηθους αν λερωνεις τα ρουχα σου.

Εχουν και στα φαρμακεια και στα μαγαζια με βρεφικα και ειδη εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σου πω, θα μπορουσες να παρεις επιθεματα στηθους αν λερωνεις τα ρουχα σου.

Εχουν και στα φαρμακεια και στα μαγαζια με βρεφικα και ειδη εγκυμοσυνης.

Είναι εντελώς φυσιολογικό δεν πρέπει να αγχώνεσαι . . .

Όσο για τα επιθέματα τα καλύτερα είναι της chicco έχουν ένα ειδικό κάλυμμα και δεν θα λερωθείς ποτέ στο εγγυώμαι!!!

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες αλλά μόνο με αυτά έμεινα ευχαριστημένη. :wink:

Με το καλό το μωράκι σου!!! :):)

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σήμερα πήγα στην κλινική που πρόκειται να γεννήσω και ανέβηκα να γνωρίσω τις μαίες. Μου είπαν διάφορα πράγματα και όταν το θέμα ήρθε στον θηλασμό και τις είπα ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό μου είπαν: ¨κοίταξε να δείς κοπέλα μου, το μωρό σου τα πρώτα 24 ωρα δεν πρόκειται να χορτάσει με το δικό σου γιατί δεν θα έχει κατέβει ακόμα καλά. Τι θέλεις δηλαδή να είναι νηστικό το μωρό σου? Γι αυτό θα το βάλεις και στο στήθος αλλά θα του δώσουμε και συμπλήρωμα να τρώει όσο θέλει¨.Κορίτσια δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω και να μαλώσω μαζί τους. Υποτίθεται ότι είναι οι άνθρωποι που σε βοηθάνε να φέρεις στον κόσμο το αγγελάκι σου. Αν πάρει μπουκάλι μήπως μετά δεν θέλει το στήθος μου? Πόσο ανεπανόρθωτη θα είναι η ζημιά? Θα μπορέσω να του δώσω αποκλειστικά μετά στο σπίτι όταν θα γυρίσουμε? Και βέβαια από την άλλη μου την δίνει αυτό το στυλάκι ¨έτσι κάνουμε εμείς εδώ, και φυσικά ξέρουμε καλύτερα από εσένα που άλλωστε είναι και το πρώτο σου¨ ( δεν ειπώθηκαν αλλά υπονοήθηκαν) . Άσε που προσπαθούν να σε γεμίσουν και με τύψεις ότι θέλεις να αφήσεις το μωρό σου να πεινάσει. Πάντως ευχαριστώ όλες τις μανούλες αλλά και τις ειδικούς όπως η Aglaia που διαβάζοντας τα posts σας κατάλαβα λίγο τι γίνεται με τις κλινικές και το θέμα θηλασμός. Αλλιώς με αυτά που μου είπαν σήμερα θα έλεγα ευχαριστώ και θα έφευγα.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα απαιτήσεις να μην του δώσουν τίποτα.......και απείλησε ότι θα πάς σε άλλη κλινική. Βασικά πάτα τις φωνές και βάλε και το γυναικολόγο να φωνάξει και αυτός. Στο μωρό φθάνει το γάλα απλά βαριούνται να στο φέρνουν συνέχεια όταν κλαίει..... αν μπορείς ζήτα να το έχεις συνέχεια μαζί σου...είναι η καλύτερη λύση. Αλλά μην τους ντρέπεσαι να απαιτήσεις... Εγώ που τον έβαλα στο στήθος αμέσως μόλις γεννήθηκε και πάλι μετά από λίγο σε λιγότερο από 24 ώρες που έκανα μπάνιο έτρεχε το γάλα κάτω..με καισαρική και επισκληρίδειο παρακαλώ για να μη σου λένε διάφορα!!!!!!!!

 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...