Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΤΩΜΑ ΜΥΤΗΣ


Recommended Posts

Πέρυσι για πρώτη φορά άνοιξε η μυτη της Αλκμήνης 2 φορές. Η γιατρός μου λέει να μην ανυσηχώ. Φέτος πριν 15 μέρες άνοιξε πάλι, εχθές πάλι και τώρα μου τηλεφώνησε η μητέρα μου και μου είπε ότι της ειχε ανοίξει και το βράδυ.....

 

Αρχίζω και ανυσηχώ! Γνωρίζετε κάτι; Θα μιλήσω με τη γιατρό μας το απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Pam mou ego exo megali istoria oso afora to matoma ths muths. Eixa problima apo moraki mexri kai 13 xronvn. Matone kathimerina kai eimouna sunexeia stous giatrous kai ta nosokomeia.

Pantos 2-3 fores pou matose i muth ths den einai kati anisixitiko, tora to kalokairi sumbainei pio suxna kai kalutera na apofeugei na einai ston hlio ..panta me kapelo. Mipos neuriase i stenaxorethike me kati?? Mipos otan paizane ths trabiksan ta malia ?

Pantos oso megalonei to paidi einai fusiologiko na matvnei i mutoula pou kai pou.

Perimenoume na mas peis ti tha pei kai o giatros!

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν ήμουν πολύ μικρή,άνοιγε συνέχεια και χωρίς λόγο,δηλαδή ακόμη και στο κρεβάτι το βράδυ.

Ο παιδίατρος είχε πει είναι μια ευαισθησία και θα περάσει.

Όντως πέρασε κάποια στιγμή και ποτέ ξανά δεν είχα πρόβλημα.

Μήπως κάθεται στον ήλιο,μήπως πειράζει τη μυτούλα της,μήπως κάνει..ακροβατικά?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια σας ευχαριστώ!

 

Δεν κάθεται σε υσηχία αυτό το παιδί, ποτέ ακόμα και όταν διαβάζει συνέχεια χοροπηδάει, ξαπλώνει ανάποδα με το κεφάλι προς τα κάτω....

απλά με ανυσήχησε πολύ το βραδυνό...

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς καλή μου.

 

ο αδελφός μου μικρός μέχρι 12 χρονών άνοιγε φρικτά η μύτη του....μας είχαν πέι οτι γύρω στα 15 (?) θα έπρεπε να κάνει μια επέμβαση...σταμάτησε μόνο του ΄΄ομως.

 

ο γιός μου έχει επίσης πρόβλημα,δυστυχώς. Πρέπει να συμβαίνει τα τελευταία 2 χρόνια...αρχίζει εντελώς ξαφνικά μόνο του,χωρίς να πειράξει τη μυτούλα του. Κάνει αρκετή ώρα να σταματήσει,έχει μάθει ο καημένος να μην τρομάζει,παέι στο μπάνιο,σκύβει πάνω απο την μπανιέρα,πιέζουμε το ρουθουνάκι όπως είπε ο γιατρός απαλά,αφήνουμε να τρέξει όσο είναι να τρέξει...έχω παρατηρήσει όμως οτι ανοίγει α) με τη ζέστη β) με σωματική κούραση (τρέχει όλη την ώρα...)

 

τώρα έχει πάρα πολύ καιρό να συμβεί,αλλά ξέρω οτι το περιμένω με τις ζέστες....

 

ρώτα παιδίατρο και αν χρειαστεί πάνε σε ΩΡΛ. Αν δε σταματούσε εμένα την προηγούμενη φορα θα πη΄γαινα για να είμαι ήσυχη,αλλά έχει μήνες να φανεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται τόσο συνηθισμένο που σχεδόν δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχείς!!! :lol:

Εγώ είχα πρόβλημα από πολύ μικρή, μεγαλώνοντας θυμάμαι κάτι καλοκαίρια που αιμορραγούσα κάθε μέρα, όταν ήμουν 10 ετών αιμορραγούσα από το Βόλο ως τη Χαλκίδα (όπου πήγα στο νοσοκομείο για καυτηριασμό, αλλά τίποτα δεν άλλαξε). Ο γιατρός είπε: "Ευαισθησία στα αιμοφόρα αγγεία στη μύτη. Με τα χρόνια θα περάσει μόνο του". Μάλλον είναι κληρονομικό γιατί και η μαμά μου και η αδερφή μου είχαν πάρομοιο πρόβλημα, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.

Τρεις φορές σε δύο χρόνια μπορεί να είναι εντελώς τυχαίο. Μην ανησυχείς. Δείξε στο παιδί ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, γιατί θυμάμαι εγώ τρόμαζα περισσότερο όταν ένιωθα ότι οι γύρω μου ανησυχούν.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη μαμά μου πια μόνιμη στο σπίτι που φροντίζει να με κάνει να αισθάνομαι αναίσθητη. Αν και ΄γω πάντα χαλαρή με το θέμα των παιδιών εκείνη με πήρε τηλέφωνο στο γραφειο φωνάζοντας "Παναγια μου το παιδί, είχε ανοιξει η μύτη του το βράδυ..... δεν μπορείτε να φανταστείτε πως κάνει η μάνα μου. Μερικές φορές απορώ πως με μεγάλωσε!

 

Πάντως καταφέρατε να με ηρεμήσετε βρε κορίτσια! ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και της αδελφης μου ανοιγε συνεχεια. ειπε ο γιατρος να κανει εναν καυστηριασμο, τον εκανε αλλα αποτελεσμα μηδεν.. καποια στιγμη σταματησε μονο του..

Σε μενα συνεβαινε πιο σπανια (θυμαμαι να μου συμβαινει 1-2 φορες το χρονο οταν εκανε πολύ ζεστη)

πιστευω ομως οτι ειναι κατι που κατα τη διαρκεια της ζωης ενος ανθρωπου σιγουρα θα του συμβει καποια φορα..

Δεν νομιζω οτι ειναι κατι για να σε κανει να ανησυχήσεις.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικη μου μυτη τρεχει σε καθημερινη βαση και πολλες φορες πανω απο μια φορα μεσα στην ημερα οπως και του αδελφου μου και του παππου μου 79 ετων. Οσα χρονια θυμαμαι τον εαυτο μου τρεχει αιμα η μυτη μου ειμαι 27 χρονων και δεν λεει να σταματησει.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι έχω ακούσει πάντως ότι είναι λάθος να κάνουμε αυτό που κάναμε παλιά, όταν μάτωνε η μύτη να κοιτάμε προς τα πάνω. Λένε ότι πρέπει να φεύγει το αίμα. Ρώτησε το κι αυτό στον γιατρό. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ,και οταν σου πει ο γιατρος πες μου και ενα γιατι και μενα τρεχει που ειμαι και ολοκληρη μουλαρα και βαζω παγο,κανω πισω το κεφαλι(βαφει και το αιμα παιδια μην χαλασω και ολες τις μπλουζες :lol: )και χαρτια,πιεση κ.λ.πΓραψε εδω τι πρεπει να κανουμε να μην κανουμε και μπουρδες!!

Φιλακια και να δεις που δεν ειναι τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Mata έχεις δίκιο.

Το κεφάλι μπροστά και πιέζουμε το μαλακό κομμάτι(περίπου στη μέση της μύτης) για λίγα λεπτά.

Δεν καταπίνουμε το αίμα,δεν φυσάμε με δύναμη τη μύτη,δεν μπουκώνουμε με βαμβάκι.

Τώρα βέβαια αν σε μερικά λεπτά και με την πίεση δε σταματάει το αίμα,το ψάχνουμε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανέφερα παραπάνω, ε; Και μένα η μύτη συνεχίζει ακάθεκτη να ματώνει, απλώς όχι κάθε μέρα όπως όταν ήμουν μικρή. Εγώ σκύβω μπροστά αλλά κλείνω και με βαμβάκι το σχετικό ρουθουνάκι! Και περιμένωωωωω...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν μίλησα με τη γιατρό και μου είπε να μην ανυσηχώ καθόλου. Να κάθεται και λιγο ύσηχη και όχι να κάνει συνέχεια κατακόρυφα και ρόδες.

 

Ματα και gerakina όπως τα λέτε είναι!

 

Νινέττα μήπως κάνεις τίποτα ακροβατικά; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με τη γιατρό και μου είπε να μην ανυσηχώ καθόλου. Να κάθεται και λιγο ύσηχη και όχι να κάνει συνέχεια κατακόρυφα και ρόδες.

 

Ματα και gerakina όπως τα λέτε είναι!

 

Νινέττα μήπως κάνεις τίποτα ακροβατικά; :wink:

 

Aαααα! δεν μπορω να σου πω.......... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...