Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος για τέλεση μυστηρίου στην εκκλησία;


Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;  

208

  1. 1. Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;

    • όχι, καθόλου
      58
    • δεν προτάθηκε άμεσα κάποιο ποσό απλώς ειπώθηκε "ότι έχετε" )
      74
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 10- 50 ευρώ
      12
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 50-200 ευρώ
      146
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 200 ευρώ και πάνω
      42


Recommended Posts

Πέρσυ που έγινα νονά, μου ζήτησαν 100? τα οποία και φυσικά έδωσα. Πρωταθλήτρια όμως είναι η εκκλησία μέσα στο πάρκο Τρίτση (Ιλιον) που ζήτησαν 700! ? .Είναι λέει για φιλανθρωπικό σκοπό. Αν υπάρχουν άνθρωποι να τα δίνουν, καλά κάνουν και ζητάνε. Το λένε νόμο προσφοράς και ζήτησης!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elina 78

    elina 78 6 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 4 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 4 δημοσιεύσεις

  • iouliana

    iouliana 4 δημοσιεύσεις

Κάποιες φορές και οι ναοί με μεγάλη....κίνηση κάνουν την έκπληξη. Βάφτισα τον γιο της φίλης μου το 2011 στον Άγιο Ιωάννη τον Ρώσο στην Εύβοια - πούλμαν με προσκυνητές κάθε μέρα και βαφτίσεις απ' το πρωί ως το βράδυ.

 

Παρ' όλα αυτά: ο ιερέας ευγενέστατος, τέλεσε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη λειτουργία (ήταν και βαρύς ο μπέμπης, ξεμεσιάστηκα), στην εκκλησία παρά τους προσκυνητές δεν ακούστηκε κιχ σε όλη τη διάρκεια και το καλύτερο, όταν ρώτησα για τις οφειλές μου ως νονά με παρέπεμψε στον νεωκόρο ο οποίος απλά με ρώτησε τι ποσό να συμπληρώσει στην απόδειξη, είπε να μας ζήσει ο νεοφώτιστος κι αυτό ήταν. Ο δε ιερέας (έχει πολλούς ο ναός) μετά τη βάφτιση εξαφανίστηκε, ούτε να τον χαιρετίσουμε δεν τον βρήκαμε. Μόνο στη νεωκόρισσα έδωσα κάτι ψιλά για την βοήθεια κι αυτή χρυσή την έκανα, δεν ήθελε με τίποτα να τα πάρει. Δεν κρύβω ότι εντυπωσιάστηκα.

 

Την ίδια ημέρα κατά περίεργη σύμπτωση καλή μου φίλη βάφτισε παιδάκι σε in ναό της Άνω Γλυφάδας. Ο ιερέας ζήτησε 150 ευρώ κι όταν είπε οτι δεν μπορεί να δώσει τόσα κρέμασε τα μούτρα, μέχρι που την προσέβαλε εν μέσω μυστηρίου αργότερα για τον σταυρό που επέλεξε!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πάντρεψα μια κουμπάρα μου σε κάποιο κτήμα (ούτε θυμάμαι ποιό), πριν 6 μήνες. Την ίδια μέρα βάφτισαν και την κορούλα τους. Η 'ταρίφα' ήταν 200? για κάθε μυστήριο!!!!!

Απόφαση της Μητρόπολης (τους εξήγησε ο ιερέας), προκειμένου να επιτρέψουν την τέλεση μυστηρίων στα κτήματα!

Τελικά με το χρήμα όλα επιτρέπονται!

 

Εμείς βαπτίζουμε το Μάιο στην Υψωση του Τίμιου Σταυρού στο Χολαργό.

Ρωτήσαμε για τις 'υποχρεώσεις' της νονάς και μας είπαν 100?, εκτός κι αν δεν έχει, οπότε θα δεχτούν ό,τι τους δώσει...

Και πως θα το κρίνουν αυτό;

Εγώ για παράδειγμα κλείνω το Μάιο 3 χρόνια άνεργη και όταν έγινα κουμπάρα δεν μου περίσσευαν τα 200? (τα οποία δεν έδωσα εγώ τελικά). Τί έπρεπε να κάνω;;;; Να μην παντρέψω; Να πως στα παιδιά, να πάνε να παντρευτούνε αλλου; να κόψω το λαιμό μου να τα βρω; να τους πω πως αφού θέλουν να παντρευτούν στο κτήμα να τα πληρώσουν αυτοί;...

 

Τώρα πως θα αξιολογήσουν τη δική μου κουμπάρα;

Αφήστε που πήγε καιο νεοκόρος στον άντρα μου και του έλεγε να μην τον ξεχάσει στη βάπτιση, γιατί δεν πληρώνεται πολλά και από αυτά ζει...

Εμείς με τί ζούμε;...

 

και στην Αγία Φωτεινή στη Ν.Σμύρνη που παντρευτήκαμε, η κουμπάρα μας έδωσε κάποια χρήματα (& σίγουρα δεν τη λες τσιγκούνα!), και την κάλεσαν πάλι μέσα στο γραφείο να της που ότι αυτά που έδωσε δεν έφταναν και της ζήτησαν επιπλέον συγκεκριμένο ποσό...!!!!!!

Επεξεργάστηκαν by krinaki2004
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νευρίασα πολύ με αυτά που διαβασα περι ταρίφας. Και μετα σου λενε γιατι τα νεα παιδια επιλεγουν να κανουν μονο πολιτικό γαμο. Ε μα για να γλυτωσουν όλα αυτά, είναι αυτονοητο! Υποτίθεται ότι η εκκλησια πρέπει να ναι υπερανω χρηματων!

Κοριτσια, ξερετε ποσο παει η ταριφα στη μονη Πεντέλης; Θέλω να βαφτισω τον μικρό μου επειδή μενω κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Και έρχομαι πάλι να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου... βρε παιδιά καλά τα λέτε δεν λέω...υπάρχουν ομως κ αρκετές εκκλησίες που δεν ζητάνε ταρίφα κ απλώς δίνεις εσυ ότι θες κ μπορείς και αυτές πρεπει να βρίσκουμε. Αυτό που διάβασα παραπάνω ότι δήθεν εντολή της μητρόπολης η ταρίφα έπρεπε να τον έχετε δώσει τον παπά ή να παίρνατε επι τόπου την μητρόπολη για "διασταύρωση" της πληροφορίας να δείτε τι θα έκανε. Κακά τα ψέματα φταίμε κ εμείς που δεν μας απασχολεί απλώς να γίνει το παιδάκι μας Ορθόδοξο κ κοιτάμε την θέα, την πλατεία, τα δέντρα κλπ κλπ. Υπάρχουν οι ταριφοεκκλησίες στις οποίες ο κόσμος επιμένει να πηγαίνει για το ψώνιο του, γιατί εκει γουστάρει, γιατι εκεί έχει ονειρευτεί να γίνει. Για να μη ξαναπατήσει κανείς κ θα σου πώ εγω αν θα ξαναζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και έρχομαι πάλι να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου... βρε παιδιά καλά τα λέτε δεν λέω...υπάρχουν ομως κ αρκετές εκκλησίες που δεν ζητάνε ταρίφα κ απλώς δίνεις εσυ ότι θες κ μπορείς και αυτές πρεπει να βρίσκουμε. Αυτό που διάβασα παραπάνω ότι δήθεν εντολή της μητρόπολης η ταρίφα έπρεπε να τον έχετε δώσει τον παπά ή να παίρνατε επι τόπου την μητρόπολη για "διασταύρωση" της πληροφορίας να δείτε τι θα έκανε. Κακά τα ψέματα φταίμε κ εμείς που δεν μας απασχολεί απλώς να γίνει το παιδάκι μας Ορθόδοξο κ κοιτάμε την θέα, την πλατεία, τα δέντρα κλπ κλπ. Υπάρχουν οι ταριφοεκκλησίες στις οποίες ο κόσμος επιμένει να πηγαίνει για το ψώνιο του, γιατί εκει γουστάρει, γιατι εκεί έχει ονειρευτεί να γίνει. Για να μη ξαναπατήσει κανείς κ θα σου πώ εγω αν θα ξαναζητήσουν.

 

Επειδή και εμένα μου αρέσει να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αν και σε χριστανικό θέμα γράφοντας θέλω να πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.. δηλ. κάθε εκκλησία έχει τα λειτουργικά της έξοδα τα οποία φαντάζομαι ότι καλύπτονται από την κάθε μητρόπολη... ας μην συζητήσουμε τα έσοδα που έχουν.. πάμε στο προκείμενο.. εγώ θέλω να παντρευτώ σε όποια εκκλησία γουστάρω.... γιατί έτσι θέλω και γιατί ποτέ στα 7 μυστήρια δεν αναφέρεται πουθενά ότι στο μυστήριο του γάμου για να παντρευτεί κάποιος θα πρέπει να πληρώνει κιόλας!! οπότε που πάνε αυτά τα λεφτά της ταρίφας?

α) σε λειτουργικά εξοδα της εκκλησίας την 1 ώρα του μυστηρίου? ωραία ας κάνουν μία εκτίμηση πόσο ρεύμα θα κάψω και να μου πουν.. σε καθαρισμό? ωραία ας κάνουν μία εκτίμηση και να μου πουν

β) στην μητρόπολη? οι αποδείξεις που κόβουν νομίζω ότι γράφουν ότι κάνεις ένα είδους δωρεά... δωρεά δεν είναι αυτό που θα μου επιβάλλουν οι άλλοι, δωρεά είναι αυτό που θέλω εγώ να δώσω....

οπότε ο κάθε κουμπάρος για εμένα θα πρέπει να πάει να ρωτήσει που πάνε τα λεφτά και αναλόγως των βαλαντίων του να δίνει ότι μπορεί.... τόσο απλά!

Link to comment
Share on other sites

εμεις δωσαμε σε κάθε μυστηριο 150 ευρω με αποδειξη αλλα δε θυμαμαι η μαλλον δεν ειδα τι λεει επανω,,,,,,,σιγουρα τα χρησιμοποιουν για καποια εξοδα της εκκλησιας όπως καποιες τεχνικες βλαβες κτλ,,,αν είναι σωστο η όχι δε ξερω πραγματικα,,,,το θεμα είναι λιγο πολυπλοκο,,,αν πηγαινα (ειτε ως νυφη, ειτε ως μαμα,ειτε ως κουμπαρα) απλη,, λιτη και με πραγματικη ευλαβεια χωρις να εχω ξοδεψει για τα λουσα μου και για το φαινεσθαι ένα σωρο χρηματα θα με πειραζε ,,παντως εμενα μου φαινεται πολύ καπως το να παραπονιομαστε συνεχως για τα χρηματα που ζηταει η εκκλησια όταν ξοδεύουμε υπέρογκα ποσα για αλλα και αλλα...

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις δωσαμε σε κάθε μυστηριο 150 ευρω με αποδειξη αλλα δε θυμαμαι η μαλλον δεν ειδα τι λεει επανω,,,,,,,σιγουρα τα χρησιμοποιουν για καποια εξοδα της εκκλησιας όπως καποιες τεχνικες βλαβες κτλ,,,αν είναι σωστο η όχι δε ξερω πραγματικα,,,,το θεμα είναι λιγο πολυπλοκο,,,αν πηγαινα (ειτε ως νυφη, ειτε ως μαμα,ειτε ως κουμπαρα) απλη,, λιτη και με πραγματικη ευλαβεια χωρις να εχω ξοδεψει για τα λουσα μου και για το φαινεσθαι ένα σωρο χρηματα θα με πειραζε ,,παντως εμενα μου φαινεται πολύ καπως το να παραπονιομαστε συνεχως για τα χρηματα που ζηταει η εκκλησια όταν ξοδεύουμε υπέρογκα ποσα για αλλα και αλλα...

 

Σ' αυτό συμφωνώ απλώς ο ρόλος της εκκλησίας είναι διαφορετικός από τον ρόλο της κομμώτριας πχ. που θα ζητήσει ταρίφα.... από εκεί και πέρα κάθε μυστήριο έχει γίνει επιχείρηση από όλους τους εμπλεκόμενους.. εγώ πχ. θεωρώ υπερβολικό να δώσεις 300 και 400 ευρώ για τα μαλλιά που επί της ουσίας σου κάνουν ένα πολύ σοβαρό χτένισμα ενώ εάν πας ως καλεσμένη κάπου θα σου πάρουν 20 - 30 ευρώ για ένα πολύ σούπερ μαλλί... η κομμώτρια όμως είναι επαγγελματίας και σου ζητά μία τιμή (υπερβολική για εμένα όπως και ο φωτογράφος / ανθοπώλης κλπ) .. η εκκλησία όμως είναι free υποτίθεται για τους πιστούς.... οπότε δεν νομίζω ότι κάποιος λυπάται να δώσει αυτά τα λεφτά ενώ μπορεί να έχει ξοδέψει 20 χιλιάρικα για το γάμο... είναι ότι το έχει δει και η εκκλησία πως να το πω επάγγελμα ενώ δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' αυτό συμφωνώ απλώς ο ρόλος της εκκλησίας είναι διαφορετικός από τον ρόλο της κομμώτριας πχ. που θα ζητήσει ταρίφα.... από εκεί και πέρα κάθε μυστήριο έχει γίνει επιχείρηση από όλους τους εμπλεκόμενους.. εγώ πχ. θεωρώ υπερβολικό να δώσεις 300 και 400 ευρώ για τα μαλλιά που επί της ουσίας σου κάνουν ένα πολύ σοβαρό χτένισμα ενώ εάν πας ως καλεσμένη κάπου θα σου πάρουν 20 - 30 ευρώ για ένα πολύ σούπερ μαλλί... η κομμώτρια όμως είναι επαγγελματίας και σου ζητά μία τιμή (υπερβολική για εμένα όπως και ο φωτογράφος / ανθοπώλης κλπ) .. η εκκλησία όμως είναι free υποτίθεται για τους πιστούς.... οπότε δεν νομίζω ότι κάποιος λυπάται να δώσει αυτά τα λεφτά ενώ μπορεί να έχει ξοδέψει 20 χιλιάρικα για το γάμο... είναι ότι το έχει δει και η εκκλησία πως να το πω επάγγελμα ενώ δεν είναι...

 

δε διαφωνω με αυτά που λες αλλα νομιζω ότι πρεπει να αλλαξουμε και εμεις τον τροπο με τον οποιο αντιμετωπίζουμε τα μυστηρια γιατι εκει βρισκουν το πατημα,,,,το άλλο με κομμωτριες ,μακιγιεζ κτλ ασε μη μου το θυμιζεις,,,ποσο βλακας ημουν αλλα καλα να παθουμε

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα μου αρέσει να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αν και σε χριστανικό θέμα γράφοντας θέλω να πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.. δηλ. κάθε εκκλησία έχει τα λειτουργικά της έξοδα τα οποία φαντάζομαι ότι καλύπτονται από την κάθε μητρόπολη... ας μην συζητήσουμε τα έσοδα που έχουν.. πάμε στο προκείμενο.. εγώ θέλω να παντρευτώ σε όποια εκκλησία γουστάρω.... γιατί έτσι θέλω και γιατί ποτέ στα 7 μυστήρια δεν αναφέρεται πουθενά ότι στο μυστήριο του γάμου για να παντρευτεί κάποιος θα πρέπει να πληρώνει κιόλας!! οπότε που πάνε αυτά τα λεφτά της ταρίφας?

α) σε λειτουργικά εξοδα της εκκλησίας την 1 ώρα του μυστηρίου? ωραία ας κάνουν μία εκτίμηση πόσο ρεύμα θα κάψω και να μου πουν.. σε καθαρισμό? ωραία ας κάνουν μία εκτίμηση και να μου πουν

β) στην μητρόπολη? οι αποδείξεις που κόβουν νομίζω ότι γράφουν ότι κάνεις ένα είδους δωρεά... δωρεά δεν είναι αυτό που θα μου επιβάλλουν οι άλλοι, δωρεά είναι αυτό που θέλω εγώ να δώσω....

οπότε ο κάθε κουμπάρος για εμένα θα πρέπει να πάει να ρωτήσει που πάνε τα λεφτά και αναλόγως των βαλαντίων του να δίνει ότι μπορεί.... τόσο απλά!

 

Και εχετε υποψιν οτι η δωρεα ΔΕΝ φορολογειται οποτε η αποδειξη δεν ισχυει για μας ενω οι ιερεις δεν φορολογουνται και ο Θεος κι η ψυχη τους που πανε αυτα τα ΥΠΕΡΟΓΚΑ ποσα!!! Ουτε ρευμα πληρωνουν! Πρεπει να καταλαβουν οτι δεν κανουν επαγγελμα αλλα λειτουργημα..

Link to comment
Share on other sites

Και εχετε υποψιν οτι η δωρεα ΔΕΝ φορολογειται οποτε η αποδειξη δεν ισχυει για μας ενω οι ιερεις δεν φορολογουνται και ο Θεος κι η ψυχη τους που πανε αυτα τα ΥΠΕΡΟΓΚΑ ποσα!!! Ουτε ρευμα πληρωνουν! Πρεπει να καταλαβουν οτι δεν κανουν επαγγελμα αλλα λειτουργημα..

 

εμας στο χωριο μας ο ιερεας παιρνει για το μυστηριο 45 ευρω,(30 για την εκκλησια και 15 για τον ψαλτη).,λογικο ποσο μου φαινεται.Απλα επειδη εχω μια σχεση με τον ιερεα ξερω απο πρωτο χερι οτι φορολογονται και οι ιερεις κανονικα , τα παγια εξοδα της εκκλησιας τα βγαζουν απο κερια και τα μυστηρια και τα πληρωνουν αυτοι ,οχι η μητροπολη.Μου ειπε οτι στην μητροπολη καθε τριμηνο αποδειδουν φορο αναλογα με τα εσοδα τους.

 

Τωρα τα ποσα που ακουω παραπανω ειναι οντως εξοπραγματικα. Απλα θελει να κοιταξετε και απλα αν κατι σας εκνευριζει μην χαλιεστε .Δεν αξιζει στο γαμο μας ή στη βαφτιση του παιδιου μας να σκεφτομαστε πραγματα που μας ανασταστωνουν.

 

Και οντως υπαρχουν και ιερεις που κανουν λειτουργημα αλλα ειναι ΣΠΑΝΙΟΙ

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν υπήρχε 'επίσημος τιμοκατάλογος των θρησκευτικών μυστηρίων', δεν θα το συζητούμε καθόλου.

Η υποκρισία είναι αυτό που μας αναστατώνει και η προσδοκία μας, ότι η Εκκλησία είναι κάτι ιδιαίτερο και δεν έχει να κάνει με το κέρδος.

 

Θυμάμαι πριν το γάμο μας, μας είχαν καλέσει όλα τα ζευγάρια που θα παντρευόμασταν το Μάιο στη συγκεκριμένη περιοχή (εμείς θα παντρευόμασταν στην Αγία Φωτεινή), στον Άγιο Σώστη να μας μιλήσουν...

Γεμάτη η εκκλησία... Ακούσαμε διάφορους παραλογισμός, και λίγα ουσιώδη.

Το παραλήρημα του ιερέα ήρθε όταν μια κοπέλα 'τόλμησε' να ρωτήσει γιατί πληρώνουμε στην εκκλησία.

Μόνο που δεν την έφαγε! Μας έπιασε όλους από τα μούτρα κι άρχισε να σχολιάζει τα υπόλοιπα έξοδα του γάμου.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι, ανέφερε πως κάποια μέρα περνώντας τυχαία από ένα κατάστημα με είδη γάμου, μπήκε να ρωτήσει πόσο έχει μια κανάτα, και του είπαν 200? και τα έχασε! (...μα πόσο αθώος... :oops: )

Μετά πρόσφεραν σε κάθε ζευγαρι την Αγία Γραφή (αν θυμάμαι σωστά), και μπροστά σε όλους έκανε αυστηρές παρατηρήσεις στις κοπέλες που είχαν παει χωρίς τους άντρες τους!

Ήταν καθημερινή, σχετικά νωρίς το απόγευμα και ο κόσμος πιθανόν να δούλευε.

Φοβερή εμπειρία!

 

Το επιχείρημα 'πληρώνεις τόσα για το γάμο', είναι στη βάση του λάθος, γιατί τα άλλα έξοδα είναι του ζευγαριού, ενώ η εκκλησία του κουμπάρου!

 

Άσε που δεν σημαίνει ότι όποιος κάνει ένα αξιοπρεπή γάμο, τον έχει χρυσοπληρώσει.

Για παράδειγμα, εγώ είχα πάρει παπούτσια από ένα κατάστημα stock, 20? (ναι! μια χαρά διαβάσατε!)

Τα μαλλιά μου (τα είχα κάτω) και το μακιγιάζ, μου τα έκανε ξαδέλφη μου κομμώτρια (δεν πλήρωσα δηλαδή, αλλά έτσι κι αλλιώς θα αρνούμουν να δώσω 300-400? για μαλλιά και μακιγιάζ)

Λαμπάδες είχα πάρει από χοντρική, όπως και όλα τα υπόλοιπα που τα έφτιαξα μόνη μου. Η καράφα θυμάμαι είχε στη χοντρική 25? και στην αγορά είχα βρει την ίδια ...187?!!!

 

Πως λοιπόν έρχεται να απαιτήσει χρήματα από τον κουμπάρο; ...ιδίως μάλιστα όταν πρόκειται για δωρεά;

 

Τώρα έχουν αρχίσει άλλο... Πολλοί δεν βαφτίζουν τα παιδιά όσων έχουν κάνει πολιτικό γάμο!

Link to comment
Share on other sites

Πειτε οκ για το μυστηριο της βαπτισης και του γαμου που θα αναψουν εναν πολυελαιο παραπανω και θα καθαρισουν και την εκκλησια (λεμε τωρα).. τα 100 ευρω για 40ημερο μνημοσυνο κυριακη κατα την διαρκεια της θειας λειτουργιας, χωρις καφεδες, πολυελαιους ή εκτος ωραριου ιερεα,δεν ειναι παραλογο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζωη σε αυτό που γραφεις συμφωνω μαζι σου και πολύ απλα αρνηθηκα να πληρωσω για το μνημοσυνο,,ομορφα και ευγενικα,,,

 

 

krinaki2004 o πολιτικος γαμος και η βαφτιση δεν είναι βιτσιο των παπαδων,,ουτε τιμωρια,,,εχει να κανει με την αρνηση των γονιων να τελεσουν ένα από τα μεγαλύτερα μυστηρια κτλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για βίτσιο... Θα το θεωρούσαα ασέβεια. Έχω την άποψή μου, αλλά σέβομαι ότι η Εκκλησία έχει τους κανόνες της.

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που κυριαρχεί (προσωπική μου θέση) ο παραλογισμός.

Ας πούμε πως σε ένα ζευγαρι είναι ο ένας Χριστιανός και ο άλλος αλλόθρησκος και θέλουν να παντρευτούν , δεν μπορούν παρά μόνο με πολιτικό γάμο (απ' όσο γνωρίζω).

Οι ίδιοι άνθρωποι για κάποιους λόγους επιλέγουν να βαπτίσουν το παιδάκι τους Χριστιανό.

Μπορούν;

Σύμφωνα με πολλούς ιερείς (δεν ξέρω αν έχει επίσημη θέση η Εκκλησία αφού ο καθένας κάνει ό,τι θέλει), δεν γίνεται αν δεν παντρευτούν πρώτα με θρησκευτικό γάμο οι γονείς...

Και για να γίνει αυτό πρέπει να βαπτιστεί Χριστιανός ο αλλόθρησκους του ζευγαριού...

 

Εμένα ειλικρινά δεν θα με ενοχλούσε να είχαν κάποιο είδους 'τιμοκατάλογο' για τα μυστήρια. Το βρίσκω τίμιο και ξεκάθαρο. Αυτή η υποκρισία που συναντάμε σε αρκετούς ναούς όμως δεν μου αρέσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για βίτσιο... Θα το θεωρούσαα ασέβεια. Έχω την άποψή μου, αλλά σέβομαι ότι η Εκκλησία έχει τους κανόνες της.

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που κυριαρχεί (προσωπική μου θέση) ο παραλογισμός.

Ας πούμε πως σε ένα ζευγαρι είναι ο ένας Χριστιανός και ο άλλος αλλόθρησκος και θέλουν να παντρευτούν , δεν μπορούν παρά μόνο με πολιτικό γάμο (απ' όσο γνωρίζω).

Οι ίδιοι άνθρωποι για κάποιους λόγους επιλέγουν να βαπτίσουν το παιδάκι τους Χριστιανό.

Μπορούν;

Σύμφωνα με πολλούς ιερείς (δεν ξέρω αν έχει επίσημη θέση η Εκκλησία αφού ο καθένας κάνει ό,τι θέλει), δεν γίνεται αν δεν παντρευτούν πρώτα με θρησκευτικό γάμο οι γονείς...

Και για να γίνει αυτό πρέπει να βαπτιστεί Χριστιανός ο αλλόθρησκους του ζευγαριού...

 

Εμένα ειλικρινά δεν θα με ενοχλούσε να είχαν κάποιο είδους 'τιμοκατάλογο' για τα μυστήρια. Το βρίσκω τίμιο και ξεκάθαρο. Αυτή η υποκρισία που συναντάμε σε αρκετούς ναούς όμως δεν μου αρέσει καθόλου.

 

 

δεν αντιλεγω ότι υπαρχει υποκρισια και ότι δεν με εχουν <εκνευρισει> πολλοι παπαδες απλα θελω να είμαι δικαιη και να κοιταω πρωτα τη δικη μου υποκρισια αλλα αν κατι με ενοχλεί αληθινα το ψαχνω,,ρωταω και το <παλευω>....

 

 

στα ερωτήματα που θετεις χωρις να είμαι 100% σιγουρη,,είναι η επισημη θεση της εκκλησιας και φυσικα μπορεις να απευθύνεις πχ στην Μητροπολη για να εισαι σιγουρη,,,πολλοι παπαδες είναι αμόρφωτοι και δεν γνωριζουν (η δεν ερμηνευουν) καλα τα κειμενα της εκλησιας ,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εχετε υποψιν οτι η δωρεα ΔΕΝ φορολογειται οποτε η αποδειξη δεν ισχυει για μας ενω οι ιερεις δεν φορολογουνται και ο Θεος κι η ψυχη τους που πανε αυτα τα ΥΠΕΡΟΓΚΑ ποσα!!! Ουτε ρευμα πληρωνουν! Πρεπει να καταλαβουν οτι δεν κανουν επαγγελμα αλλα λειτουργημα..

 

Που το ξέρεις ότι δεν πληρώνουν ρεύμα? Και ρεύμα πληρώνουν και δημοτικά τέλη και τους ψάλτες τον νεοκορο φόρο στην Μητρόπολη κάθε τρίμηνο ανάλογα με τα έσοδα κάθε νάσου.Αυτά πληρώνονται απο τα κεριά και τα μυστήρια που γίνονται. Οποίος κανει ενα μυστήριο μπορεί να δώσει οτι μπορεί για τα λειτουργικα έξοδα του ναού.Και βέβαια υπάρχουν ενορίες που έχουν ταρίφα. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε εκεί. Δεν σάς κοιτούν όλοι οι παπάδες στήν τσέπη. Υπάρχουν και ιερείς που πραγματικα κάνουν λειτούργημα .Ψαξτε και βρείτε τους..

Link to comment
Share on other sites

 

Που το ξέρεις ότι δεν πληρώνουν ρεύμα? Και ρεύμα πληρώνουν και δημοτικά τέλη και τους ψάλτες τον νεοκορο φόρο στην Μητρόπολη κάθε τρίμηνο ανάλογα με τα έσοδα κάθε νάσου.Αυτά πληρώνονται απο τα κεριά και τα μυστήρια που γίνονται. Οποίος κανει ενα μυστήριο μπορεί να δώσει οτι μπορεί για τα λειτουργικα έξοδα του ναού.Και βέβαια υπάρχουν ενορίες που έχουν ταρίφα. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πάμε εκεί. Δεν σάς κοιτούν όλοι οι παπάδες στήν τσέπη. Υπάρχουν και ιερείς που πραγματικα κάνουν λειτούργημα .Ψαξτε και βρείτε τους..

 

Σε λιγο βρε κοριτσι μου θα μου πεις οτι δεν εχουν να φανε κιολας!! Φυσικα και δεν μιλαω για ολους και σιγουρα καπου,καποιος θα υπαρχει που να εκτελει λειτουργημα αλλα εδω στην περιοχη μου δεν τον εχω βρει.. ε, δεν θα ερθω τωρα και στο νομο Ηλιειας να παντρευτω....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν πληρωσαμε τιποτα για τη βαπτιση, ουτε μας ζητησαν.

 

Στο γαμο μας (αλλη εκκλησια) δε θυμαμαι αλλα αν ηταν ενα μεγαλο ποσο θα μου ειχε μεινει, δεν μπορει...

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδη πραγματικα δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να ερχομαστε σε αντιπαραθεση, η δημοσκοπηση πιο πανω δειχνει περιτρανα τι ισχυει στην πλειοψηφια...

Link to comment
Share on other sites

τα χρηματα δεν τα παιρνει ο παπας,αλλα τα δινουν στην μητροπολη.οποτε τα παραπονα σας στον μητροπολητη,οχι στους πατερες.

αν σκεφτει κανεις οτι δινουμε π.χ.500 ευρω για νυφικο,200 ευρω για τριχες,

τα 100 ευρω του μυστηριου μας πειραξαν?

ειρωνικο....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα που θα δωσει ο καθενας τα λεφτα του ειναι δικαιωμα του. Δεν εχει κανεις δικαιωμα να μου τα απαιτει με το ζορι! Αλλωστε τα χρηματα αυτα που απαιτουν δεν ειναι του ζευγαριου..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...