Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΡΥΠΗΣ ΣΤΑ ΜΩΡΑ!!!!!!!!!!


erko

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΥΠΗΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ?

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΔΕ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!

ΜΟΥ΄ΠΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ?

ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ?

ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ΄ΚΑΝΕ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΑΡΡΟΗ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Χρονια πολλα και καλη χρονια!

Αν και σου απανταω αργα (δεν ετυχε να το δω νωριτερα). Θελω να σου πω πως το εμβολιο για την γριπη δεν ειναι χωρις παρενεργειες και ειδικα στα πολυ μωρα οπως το δικο σου. Η δικη μας παιδιατρος μου ειπε οτι αν χρειαστει θα μπορουσαμε να το κανουμε μετα το χρονο και μονο αν εγω το ηθελα (δηλ. αν επαιρνα την ευθυνη). Η ιδια μου προτεινε να μην το κανουμε καθολου εφοσον δεν υπαρχει εξαρση καποιας περιεργης ιωσης (των χοιρων κλπ). Αν και ξεκιναμε παιδικο με ολους τους φοβους των ιωσεων απαφασισα μετα απο πολυ ερευνα να μην το κανουμε... και θα δουμε... Οπως αρρωσταιναμε και εμεις ετσι θα αρρωσταινουν και τα παιδια μας και θα το αντιμετωπιζουμε με αντιστοιχες αγωγες.. Και ο Θεος Βοηθος

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς που πάμε παιδικό και κάναμε και το εμβόλιο πάλι συνέχεια άρρωστες είμαστε. Τώρα ειναι να κάνουμε τη δεύτερη δόση και τοσκέφτομαι.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εμας εδω δεν μας το προτινε η γιατρος ουτε για τον μικρο ουτε για τον μεγαλο..

Βεβαια ο μεγαλος επαθε γριπη (ιατρικη διαγνωση) πριν 2-3 εβδομαδες και μαλλον εχει ξανα και τωρα

Link to comment
Share on other sites

οχι γενικα αυτα τα ετησια εμβολια κατα της εκαστοτε γριπης δε τα εχω κανει ουτε στη μεγαλη εννοειται ουτε ση μικρη ουτε και κανεις μας δε τα εχει κανει ποτε...αλλωστε δε σε προστατεουν απο ολα αλλα απο καποια στελεχη ιων μονο οποτε δωρο αδωρον το θεωρω και επιβαρυνση τσαμπα του οργνισμου...γνωμη μου παντα .....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον μεγαλο μου δεν εκανα αλλα περυσι που γεννησα το μικρο του εκανα. Φετος δεν θα κανω...δεν ειναι νεογεννητο το μικρο και δεν φοβαμαι τοσο.

Αν τα παιδακια δεν εχουν προβλημα υγειας και γριπη να κολλσουν θα το αντιμετωπισουν μια χαρα..γιατι να κανουν εμβολιο??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!

ΚΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλή μου νομίζω ότι είναι και λίγο αργά να το κάνεις στο μωρό σου, Ιανουάριο μήνα την 1η δόση και Φεβρουάριο τη 2η. Αυτό το εμβόλιο το κάνουν όσοι το χρειάζονται μέχρι τον Νοέμβριο το πολύ. Επιπλέον, το συγκεκριμένο δεν υπάρχει λόγος να γίνεται στα υγιή παιδιά που δεν πηγαίνουν παιδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emas mas rotise i paidiatros an theloume na to kanoume, tis eipame oti i mikri (sxedon 7 minon tora) einai kirios sto spiti, den exei epafi me poli kosmo i alla paidakia kai mas eipe oti tote den to theorei aparaitito. ena isos xrisimo stoixeio pou mas eipe einai oti sinithos oi sobares epiplokes tis gripis emfanizontai se meri me megalo ipsometro, isos logo tou oti to oksigono ekei einai ligotero, alla epeidi stin periptosi mas pali den sintrexei tetoios logos, den xreiastike na to kanoume.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμάς μας είπε η παιδίατρος να το κάνουμε τώρα λόγω του ότι η κόρη μου πάει πρώτη χρονιά παιδικό κι αρρωσταίνει συχνά(έπαθε και 2 φορές ωτίτιδα)Μα να το κάνουμε τώρα?Φεβρουάριο μήνα?Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρακολούθησα από την αρχή το θέμα. Υπάρχουν παιδίατροι που συνιστούν για μωράκια και νήπια να κάνουν το εμβόλιο της γρίππης; Εγώ θα βασιστώ στη δική μου παιδίατρο η οποία όταν άκουσε ότι το 11μηνο, πριν τρεις μήνες, μωράκι μου θηλάζει ακόμη μου είπε το κλασσικό: άντε σιγά σιγά να το κόβεις, δεν έχει αρκετά συστατικά πλέον το γάλα. Οταν της είπα "τουλάχιστον για τα αντισώματα δεν αξίζει να θηλάζει;" μου απάντησε το υπέροχο: "άντε καλέ μεγάλο παιδί είναι πλέον, έχει τα δικά του αντισώματα". Οπότε αφού δε χρειάζεται το θηλασμό πλέον, φαντάζομαι ότι το εμβόλιο της γρίππης και όλα τα εμβόλια περισσεύουν. (Βέβαια η συγκεκριμένη συνιστά τα εμβόλια!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

με δεδομενο οτι τα διδυμα δεν εχουν φαει ακομα αβγο.

κ με δεδομενο οτι η μεγαλη κορη ειναι 31 μηνων κ δεν παει παιδικο,

να κανω το εμβολιο της γριπης?

ρωτησα τον παιδιατρο κ ειπε αν το θελω να το κανω.

κ στα τρια παιδια, αλλα να εμβολιαστω κ εγω.

 

απλα φοβαμαι, γιατι τον νοεμβρη-δεκεμβρη του 2010, που κ παλι δεν πηγαινε παιδικο η μεγαλη, τα κολλησε 2 φορες.

παιζει να κανουν καμια αλλεργια? (κατι για αβγο εχω ακουσει)

η μεγαλη ειχε ιστορικο με το αβγο.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

με δεδομενο οτι τα διδυμα δεν εχουν φαει ακομα αβγο.

κ με δεδομενο οτι η μεγαλη κορη ειναι 31 μηνων κ δεν παει παιδικο,

να κανω το εμβολιο της γριπης?

ρωτησα τον παιδιατρο κ ειπε αν το θελω να το κανω.

κ στα τρια παιδια, αλλα να εμβολιαστω κ εγω.

 

απλα φοβαμαι, γιατι τον νοεμβρη-δεκεμβρη του 2010, που κ παλι δεν πηγαινε παιδικο η μεγαλη, τα κολλησε 2 φορες.

παιζει να κανουν καμια αλλεργια? (κατι για αβγο εχω ακουσει)

η μεγαλη ειχε ιστορικο με το αβγο.

 

της γρίπης είναι το μόνο που έχει θέμα με το αυγό γιατί έχει πρωτεΐνες αυγού μέσα. Οπότε αν έχετε ιστορικό αλλεργίας, θα έλεγα να το τσεκάρεις πρώτα πριν πράξεις το οτιδήποτε.

 

για την ιστορία, εγώ δεν της το έκανα πέρυσι γιατί ήταν κυρίως σπίτι και δεν είχε πολλές επαφές με κόσμο, οπότε μας είπε και η παιδίατρος ότι δεν χρειάζεται να το κάνουμε. Αλλά αυτό που πρέπει να διευκρινίσεις είναι το θέμα του αυγού.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

της γρίπης είναι το μόνο που έχει θέμα με το αυγό γιατί έχει πρωτεΐνες αυγού μέσα. Οπότε αν έχετε ιστορικό αλλεργίας, θα έλεγα να το τσεκάρεις πρώτα πριν πράξεις το οτιδήποτε.

 

για την ιστορία, εγώ δεν της το έκανα πέρυσι γιατί ήταν κυρίως σπίτι και δεν είχε πολλές επαφές με κόσμο, οπότε μας είπε και η παιδίατρος ότι δεν χρειάζεται να το κάνουμε. Αλλά αυτό που πρέπει να διευκρινίσεις είναι το θέμα του αυγού.

 

ευχαριστω κινκα!

με βλεπω να μην το κανω εντελει!

ποτε περιπου βγαινουν τα καινουργια?

κατι ακουγεται οτι εχει μεσα κ το στελεχος του η1ν1.

ξερεις κατι? ή ειναι μυθος?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κινκα!

με βλεπω να μην το κανω εντελει!

ποτε περιπου βγαινουν τα καινουργια?

κατι ακουγεται οτι εχει μεσα κ το στελεχος του η1ν1.

ξερεις κατι? ή ειναι μυθος?

 

λογικά πρέπει να το έχει, συνήθως βάζουν μέσα το περσινό πιο διαδεδομένο στέλεχος και αυτά που περιμένουν ότι θα είναι τα επικρατέστερα τη φετινή χρονιά.

 

Μην μπερδεύεσαι όμως ότι θα έχει μέσα το περσινό εμβόλιο, που είχε κατηγορηθεί για διάφορα (τώρα δίκαια ή άδικα είναι άλλο - μεγάλο - θέμα). Απλά θα περιέχει στελέχη του ιού, δεν παίρνουν τα παλιά εμβόλια και τα ανακατεύουν για να βγάλουν ένα καινούριο ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εμείς το κάναμε πρώτη φορά προχθες... Μας το έφερε ο γιατρός και μας το έκανε... και ξέχασα να τον ρωτήσω αν έχει στελέχη της η1ν1:confused::confused::confused: Πάντως είναι το χειρότερο εμβόλιο που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής... ο μικρός σήκωσε πυρετό, είναι κακοδιάθετος και γενικότερα έχει ταλαιπωθεί υπεροβολικά και ακόμα δεν τον βλέπω να συνέρχετε!!! Μετάνιωσα που το έκανα......

είναι 16 μηνών αλλά δεν έρχετε σε επαφή με άλλα παιδάκια κλπ...

 

Καμιά άλλη μανούλα το έκανε;;;

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εμείς το κάναμε πρώτη φορά προχθες... Μας το έφερε ο γιατρός και μας το έκανε... και ξέχασα να τον ρωτήσω αν έχει στελέχη της η1ν1:confused::confused::confused: Πάντως είναι το χειρότερο εμβόλιο που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής... ο μικρός σήκωσε πυρετό, είναι κακοδιάθετος και γενικότερα έχει ταλαιπωθεί υπεροβολικά και ακόμα δεν τον βλέπω να συνέρχετε!!! Μετάνιωσα που το έκανα......

είναι 16 μηνών αλλά δεν έρχετε σε επαφή με άλλα παιδάκια κλπ...

 

Καμιά άλλη μανούλα το έκανε;;;

 

το να έχει στελέχη του περσινού ιού δεν είναι κακό, σημαίνει ότι παρέχει μια έξτρα προστασία από αυτόν...

 

μπορεί να έκανε περισσότερες αντιδράσεις το παιδάκι επειδή είναι εμβόλιο με ζωντανούς ιούς, οπότε είναι σαν να περνάει την πάθηση, απλά κάπως πιο ελαφριά (ανάλογα και με τον οργανισμό πάντα). στην ουσία δλδ περνάει μια μίνι γρίπη...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Άστα! Άλλο πράγμα σου λέω... αυτό δεν είναι μινι γριπη, αλλά γρίπη με τα όλα της!!!! Τεσπα, για να δούμε πόσες μέρες θα ψηνόμαστε ακόμη;;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Άστα! Άλλο πράγμα σου λέω... αυτό δεν είναι μινι γριπη, αλλά γρίπη με τα όλα της!!!! Τεσπα, για να δούμε πόσες μέρες θα ψηνόμαστε ακόμη;;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

meta απο αυτο το ευλογο χρονικο διαστημα που εχει περασει...

τελικα πως ειστε τωρα?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

κινκα,

εδωσα αυγο, βραστο, σφηχτο.

πρωτα τον κροκο μεσα στη φρουτοκρεμα (μπλιαχ!)

κ μετα λιγο λιγο κ ενα ασπραδι.

δυστυχως κατι κολλησε η μεγαλη απο μια μινι επισκεψη που καναμε σε ενα παιδικο κ δεν εχω ξαναδωσει εδω κ μια εβδομαδα.

τι λες?

 

ο ντοκ λεει οκ, μπορουμε να το κανουμε. κ εχω αργησει να δωσω αυγο γενικοτερα. (φοβηθηκα επειδη στην αναπτυξη ειναι πιο πισω τα διδυμα, απο την μεγαλη, σε σχεση με την αντιστοιχη ηλικια)

 

κ θα εχεις πμ σε λιγο.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...