Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ-ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


thessalonikia

Recommended Posts

φιλεναδες σοσ

 

εβαλα το θεμα και αλλου αλλα επειδη ηταν και αλλη φιλενας απο αθηνα που ρωτουσε ειπα να το ξαναματαρωτησω θα ανεβω σαλονικα αρχες σεπτεμβρη και θελω να παω τον ραφαηλ σε ομοιπαθητικο γιατι ολο το χειμωνα μεχρι και πριν 15 μερες εχει ασταματητο βηχα ειναι και η προωροτητα στην μεση και με αγχωνει διπλα θα ηθελα αν ξερετε καποιον καλο ομοιοπαθητικο να με βοηθησετε

 

υγ α!!!!!!!!!! επισης κανονιστε καμια συναντηση 2 με 10 σεπτεμβρη αν σας κατσει γιατι θα ηθελα πολυ να σας συναντησω ευχαριστω εκ των προτερων φιλουκια η τρελλοραφαηλομανα σαλονικια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω προσωπικα πηγαινα στον Κωνστανταρα στην Καμαρα, αλλα παιδιατροσ ομοιπαθητικος ειναι πολυ καλη η Ξανθακου επισης μου εχουν πει τα καλυτερα για εναν καλογερο στο Πανοραμα που ειναι και πολυ οικονομικος

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ο γιος μου εχει βρογχικο ασθμα και σκεφτομαστε να επισκευτουμε εναν ομοιοπαθητικο γιατρο μηπως ξεμπερδεψουμε με τα εισπνεομενα και τις αντιβιωσεις.

μπορειτε να μου προτεινεται καποιον για θεσσαλονικη η περιοχη γιαννιτσων?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Γεια σας κορίτσια.. Γνωρίζετε κάποιον καλό παιδίατρο-ομοιπαθητικό στη Θεσσαλονίκη; Μου πρότειναν την Κα. Πατσούρου. Έχετε κάποιον άλλον στα υπ'όψιν σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους!!!Εύχομαι υγεία και χαρά σε όλο τον κόσμο!!!Ονομάζομαι Μελίνα και έχω μία κόρη 4,5 χρονών και έναν γιο 1 χρονών.Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι αρρωσταίνουν και τα δύο συνεχώς και αναγκάζομαι να τους δίνω αντιβίωση κάθε μήνα.Θα ήθελα να μου συστήσετε έναν καλό ομοιοπαθητικό για την Θεσσαλονίκη.Γνωρίζω μόνο την Ξανθάκου αλλά μου είναι αδύνατον να ξεκινήσω θεραπεία εκεί γιατί είμαι μόνη σε αυτήν την πόλη και μένω δυτικά.Όποιος γνωρίζει έναν καλό ομοιοπαθητικό στην δυτική Θεσσαλονίκη ή στο κέντρο ας με βοηθήσει παρακαλώ πολύ!Επίσης,θα με βοηθούσαν πολύ οι γνώμες σας για τα αποτελέσματα θετικά ή αρνητικά σχετικά με κάποια αγωγή που έχετε ακολουθήσει στην ομοιοπαθητική.Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Παρακολουθώ πολύ καιρό το σαιτ καθως και το φορουμ και έχω βοηθηθεί πολύ και σε πολλά θέματα απ'όσα έχω διαβάσει εδώ και θέλω να σας ευχαριστήσω όλους και όλες για αυτό. Αποφάσισα σήμερα να γραψω εδώ , γιατί εδώ και καιρό έψαχνα ομοιοπαθητικό για τη μικρή μου που ταλαιπωρέιται με διάφορα αναπνευστικά ζητήματα. Πήγα λοιπόν πριν 3 μήνες περίπου στην Ξανθάκου, μιας που ήταν η μονη παιδίατρος -ομοιοπαθητικός και πραγματικά δεν βρήκα αυτά που περίμενα. έχω την γνώμη ότι η ομοιοπαθητική προσεγγίζει το κάθε άτομο διαφορετικά, αποκτά μια συνολική εικόνα, γενικά ενδιαφέρεται περισσότερο για το άτομο αυτο καθεαυτό. Εκεί συνάντησα μια γιατρό που με "ξεπέταξε" στο 20 λεπτο, που μου αφιερώνει περίπου 5 δευτερόλεπτα στο τηλέφωνο( και δεν την παίρνω κάθε τρεις και λίγο), που γενικά δεν δειχνει το παραμικρο ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει διαφορετική εμπειρία απτη συγκεκριμένη γιατρό, αλλά εγώ είμαι πραγματικά απογοητευμένη, αισθάνομαι ότι με αντιμετωπίζει απλά ως πηγή εσόδων και τίποτα παραπάνω. Δεν ξέρω τι να κάνω. Είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ικανοποιημενη απο την παιδίατρο που είχαμε μέχρι πρώτα, απλά ήθελα να δούμε και την ομοιοπαθητική, γιατί δεν θέλω άλλο το παιδί μου να παίρνει μάσκες και εισπνεόμενα... Αυτά..τα λίγα..Ελπίζω να μην ήμουν κουραστική, απλά μετά από άλλο ένα τηλεφώνημα τον 5 δευτερολέπτων και ενώ το παιδί μου είναι άρρωστο και με πυρετο, βρίσκομαι πραγματικά σε απόγνωση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω πήγα την μικρή μου στην Ξανθάκου κ δεν μου πολυάρεσε ούτε εμένα αλλά έλεγα έλα μωρέ υπερβολές....βρε κορίτσια αν είναι καμιά που πάει καιρό και είναι ευχαριστήμένη ας μας πει για να ξέρουμε να πάμε, να μην ξαναπάμε....δεν δίνουμε κ λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις, απο τοτε που γεννηθηκε το παιδι μας, το πηγαινουμε σε κανονικο ομοιοπαθητικο(απο οσο ξερω οι παιδοομοιοπαθητικοι "γδυνουν" οικονομικα χωρις να προσφερουν κατι παραπανω). Ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι!! Ειναι εξαιρετικος επιστημονας, νεος σε ηλικια και ανθρωπος!! Αν θελετε στοιχεια περισσοτερα, στειλτε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

εγω για την Ξανθακου ειχα την καλητερη αποψη παλια γιατι την ακουγα απο πελατες σαν πωλητρια που δουλευα . ΜΙα μερα μια πολυ καλη φιλη και πελατισσα μου ζητησε τα στοιχεια της και πηγε. Περιττο να σας πω οτι μετα την δευτερη επισκεψη δεν ξαναπατησε και ηρθε και εφραξα με αυτα που μου ειπε για την συμπεριφορα της. Φυσικα εννοειται οτι την εστειλα στο επομενο σε δημοτικοτητα που ακουγα. Οσο για το γδερνουν Elma να σου πω την αληθεια εγω πηγαινα στον Κωνστανταρα και σε "γδυνει " . Ειναι πολυ καλος αλλα ρε κοριτσια φαρμακι ο ανθρωπος. ( φυσικα εχω να πατησω και 1,5 χρονο τωρα) τελευταια επισκεψη ειχα πληρωσει 70 ευρουλακι αν θυμαμαι καλα (κανονικη οχι πρωτη που παιρνουν παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω τα παιδιά μου στην Ξανθάκου, τον μικρό από τη γέννηση και τον μεγάλο από 2 ετών. Νομίζω ότι όταν κατονομάζουμε επαγγελματίες πρέπει να τους αξιολογούμε βάσει κάποιων κριτηρίων που θα πρέπει κάθε φορά να αναφέρουμε.

Τα κριτήριά μου: 1) αποτελεσματικότητα αγωγής που προτείνει, 2) επιστημονική κατάρτιση, 3) διαθεσιμότητα στα τηλέφωνα, 4) αντιμετώπιση του παιδιού κατά την εξέταση, 5) παιδιατρείο φιλικό προς τα παιδιά.

1) Αντιμετωπίσαμε λαρυγγίτιδες του μικρού, οστρακιά (που δίνουν αντιβίωση) και υγρό στο αυτί (μειωμένη ακοή=κορτιζόνη) του μεγάλου με 100% επιτυχία. Επίσης νιώθω ότι παίρνει πολύ υπόψη την ψυχική κατάσταση των παιδιών και τη δική μας, κάτι που φαίνεται πλέον στην οικογένεια. Και βλέπω ότι τα παιδιά δεν αρρωσταίνουν καθόλου συχνά.

2) Από αυτά που μπορώ να κρίνω, ως ομοιοπαθητικός την ψάχνει πολύ τη δουλειά.

3) Η διαδικασία είναι η γνωστή με τη γραμματέα και σου τηλ. αφού δει πρώτα τον φάκελο του παιδιού. Το θεωρώ άκρως λογικό. Αν πιστεύεις ότι κάτι είναι εξαιρετικά επείγον, πηγαίνεις στο νοσοκομείο και δεν τηλ. στον ομοιοπαθητικό ο οποίος στο κάτω-κάτω σε ενισχύει κυρίως προληπτικά. Επίσης, στο τηλ. είναι απότομη, αλλά δεν με νοιάζει εφόσον με εξυπηρετεί πάντα.

4) Τα παιδιά την συμπαθούν πολύ. Εμένα δεν είναι ο τύπος μου, αλλά δεν θα γίνουμε και φίλες.

5) Το παιδιατρείο είναι φιλικό προς τα παιδιά, φιλικό προς τον θηλασμό και χωρίζει τα άρρωστα από τα βρεφάκια.

Πολλά έγραψα θέλοντας απλά να πω ότι όπως και σε άλλα threads εκθειάζονται ή κατακεραυνώνονται επαγγελματίες χωρίς να αναλύονται τα κριτήρια αξιολόγησης και αυτό αποπροσανατολίζει. Επίσης, το οικονομικό θέμα είναι κάτι που μας καίει όλους, εφόσον η ομοιοπαθητική δεν καλύπτεται από τα ταμεία. Εύχομαι όποιον γιατρό και αν επιλέξει η καθεμιά μας, να είναι γερά και χαρούμενα τα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου Λίνα, επέλεξα να κατονομάσω την συγκεκριμένη επαγγελματία, όχι για άλλο λόγω αλλά για να μοιραστώ αυτή την εμπειρία με άλλους γονείς που έχουν επείσης πάει τα παιδιά τους στη συγκεκριμένη γιατρό. Αλλιώς θα μιλάγαμε γενικά και αόριστα και δεν ξέρω αυτό πως θα μας βοηθούσε. Διαβάζοντας τόσο καιρό το φόρουμ είχα δει πως ανταλάσσονται απόψεις , βιώματα αλλά και συναισθήματα. Και γιαυτό μου άρεσε και αποφάσισα και να γράψω εδώ και όχι κάπου αλλού. Θεωρώντας πως μπορώ να ακούσω τη συμβουλή ή την εμπειρία κάποιου άλλου. Αν έγραφα γενικά ότι είμαι απογοητευμένη με την ομοιοπαθητικό μου, δεν ξέρω πόσο γόνιμη συζήτηση θα μπορούσε να προκύψει. Και όπως το περίμενα συνέβει κιόλας, άτομα που είχαν εμπειρία, κακή ή καλή, από την ίδια γιατρό μπορέσαν να την μοιραστούν.

Αναφορικά με τα κριτήρια αξιολόγησης που έθεσες δεν ξέρω πώς ακριβώς τα έχεις ορίσει εσύ. Εγώ κρίνω ανάλογα με άλλους επαγγελματίες γιατρούς που έχω συναντήσει και φυσικά σύμφωνα με τις προσδοκίες μου και τα πιστεύω μου σαν άνθρωπος (τα οποία είναι υποκειμενικά και διαφορετικά για τον καθένα). Η προσέγγιση της στο παιδί εμένα μου φαίνεται το λιγότερο αδιάφορη, δεν μου φαίινεται ότι παίρνει υπόψην της την ψυχολογική κατάσταση, αντιθέτως νιώθω πως προσπαθεί απλά να την "κατατάξει" σε ένα στάνταρ καλούπι συμπεριφορών. Από την πρώτη επίσκεψη κιόλας δεν μου φάνηκε πως το ψάχνει πολύ το θέμα, όπως λες. Κάθε άλλο. Αισθάνθηκα σαν να συμπλήρωνα ερωτηματολόγιο για κάποια εταιρεία και όχι σαν να αντμετωπιζόμουν(εγώ αλλά και το παιδί μου) ως άνθρωπος από έναν άλλο άνθρωπο. Πηγαίνοντας σε έναν παιδίατρο, πόσο μάλλον ομοιοπαθητικό, δεν περιμένω απλά έναν επαγγελματία με καλή επιστημονική κατάρτιση. Περιμένω και έναν άνθρωπο με αγάπη και ενδιαφέρον για αυτό που κάνει. Πράγμα που φαίνεται και στις επισκέψεις νομίζω αλλά και στα τηλεφωνήμτα. Αναφορικά με το οικονομικό,και το λέω γενικά και για κάθε περίπτωση, δεν πιστεύω πως οποιοσδήποτε επαγγελματίας δικαιούται για οποιονδήποτε λόγω να εξαντλεί οικονομικά τους πελάτες του, να έχει τσιμπημένες τιμές, να σε γδύνει ή οτιδήποτε άλλο. Δεν κερδοφορούμε εις βάρος των συνανθρώπων μας υποτίθεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

οι ομοιοπαθητικοί που έχετε για τα παιδάκια σας λειτουργούν όπως και οι υπόλοιποι γιατροί? εννοώ θα έρθουν στο σπίτι μετά την γέννα για εξέταση του βρέφους, οδηγίες κλπ? ή αυτά τα βλέπουμε με κανονικό παιδίατρο και μετά μας παρακολουθεί ο ομοιοπαθητικός??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να σε πείθει εσένα ο γιατρός. Δεν νομίζω ότι υπάρχει "μαγική" συνταγή για να τον/την βρεις, απλά πρέπει να γνωρίσεις αρκετούς/ες μέχρι να σου "κολλήσει". H προσωπική μου άποψη για την ομοιοπαθητική και η πρόσφατή μου έρευνα στο θέμα είναι συγκεντρωμένη εδώ και συγκλίνει στο γεγονός ότι το πιθανό της αποτέλεσμα είναι σε τεράστιο βαθμό αποτέλεσμα της ψυχολογίας που χρησιμοποιεί ο γιατρός.

 

Δεν θα βρεις πουθενά "βαθμολογία" γιατρών παρά μόνο προσωπικές ιστορίες. Οι οποίες δεν θα σε βοηθήσουν και πολύ. Όσοι είναι ευχαριστημένοι το λένε σε όλους και όσοι έχουν κακές εμπειρίες δεν θα κάνουν τον κόπο να ξανασχοληθούν νομίζω. H επίσημη λίστα πάντως είναι εδώ.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ για περισσότερες πληροφορίες ή ακόμα καλύτερα γράψε σε αυτό το τόπικ. Υπάρχουν Θεσσαλονικιές που ίσως σου προτείνουν κάποιον.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67647&page=34

 

Να ξέρεις πάντως ότι δεν είναι απαραίτητο να πας σε ομοιοπαθητικό-παιδίατρο. Μπορεί να είναι απλά ομοιοπαθητικός γιατρός. Σχεδόν όλοι έχουν και παιδιά ασθενείς.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει ακομα εχω αυτον που παω την μικρη μου κ ειμαι απολυτα ικανοποιημενη.Ειναι στο Χολαργο κ λεγεται Χρηστοπουλος. Στειλε πμ για να σου στειλω το τηλ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εδώ και 2 χρόνια επισκεπτόμασταν την κα Ξανθάκου. Λόγω διαφωνίας μου πια με αγωγή στα παιδιά μου, (επιβεβαιωμένα λάθος αγωγή με τεράστιες ποσότητες ομοιοπαθητικών που μόνο καλό αποτέλεσμα δεν είχαν), παρακαλώ προτείνετέ μου ομοιοπαθητικό (είτε παιδίατρο είτε όχι) αλλά να έχετε παρακαλώ εμπειρία εσείς στα παιδιά σας.

Σας ευχαριστώ πολύ, όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ σημαντικό για μας!

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 2 χρόνια επισκεπτόμασταν την κα Ξανθάκου. Λόγω διαφωνίας μου πια με αγωγή στα παιδιά μου, (επιβεβαιωμένα λάθος αγωγή με τεράστιες ποσότητες ομοιοπαθητικών που μόνο καλό αποτέλεσμα δεν είχαν), παρακαλώ προτείνετέ μου ομοιοπαθητικό (είτε παιδίατρο είτε όχι) αλλά να έχετε παρακαλώ εμπειρία εσείς στα παιδιά σας.

Σας ευχαριστώ πολύ, όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ σημαντικό για μας!

 

Καλημέρα! Μία φίλη μου σύστησε τον Χαλκείδη Χάρη, ομοιπαθητικό παίδων & ενηλίκων στην Καλαμαριά (Τραπεζούντος 48, τηλ.231041004). Σκοπεύω να τον επισκεφτώ με το αγοράκι μου που είναι 7,5 μηνών. Η φίλη μου μου είπε τα καλύτερα, την βοήθησε με ομοιοπαθητική να αντιμετωπήσει τοξοπλασμάτωση που δυστυχώς την οδήγησε σε αποβολή πριν λίγους μήνες. Δεν έχω προσωπική άποψη ακόμη αλλά μπορείς να τον επισκεφτείς αν θέλεις. Μόλις πάω και εγώ θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας!

ψαχνω για ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ομοιοπαθητικο στην θεσσαλονικη ,θα ηθελα να ειναι ανθρωπος και να λυσει το προβλημα της μικρης μου που παθαινει βρογχιολιτιδες ειναι 9 μηνων.

Εχω κουραστει με τα aerolin και τις μασκες ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ!:evil:

ΕΛΕΟΣ !μου ειπε οτι αν συνεχιστει θα την δωσει και κατι φακελακια σε σκονη να μην αρρωσταινει για μηηηηηηηνες και αντιγριπικο εμβολιο ....:evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πηγαινω και τα 2 παιδια μου στην ξανθακου ειναι πολυ καλη σε γνωσεις και σε αποτελεσματικοτητα αλλα μεχρι εκει.

Ειναι αποτομη (συμπεριφορα απαραδεκτη), για επειγοντα περιστατικα ξεχαστε την (βασιλικοτερη τους βασιλεως), δουλευει μονο με ωραριο (ε συγγνωμη σε ιατρειο θελω να παω οχι σε κομμωτηριο)

νομιζω οτι παω για αλλαγη γιατρου κι εγω , καμμια προταση για θεσσαλονικη? (ομοιοπαθητικη παιδιατρο)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...