Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ PREVENAR & NEISVAC- C ΜΑΖΙ


mama tou kostantinoulh

Recommended Posts

Κορίτσια αύριο ήρθε η ώρα να κάνουμε το επόμενο εμβόλιο δηλαδή για την ακρίβεια τα 2 επόμενα. Η παιδίατρος είπε ότι θα κάνουμε μαζί τα Prevenar και Neisvac -c. Σας εχει τύχει κάτι ανάλογο? Μήπως είναι επικύνδυνο να γίνονται όλα μαζί? Τυχόν περίεργες παρενέργειες?

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το neisvac-c δεν το ξερω γιατι πραγμα ειναι?

εμεις καναμε μαζι το prevenar με το rotarix της γαστρεντεριτιδας που ειναι ομως ποσιμο.

γενικα η παιδιατρος μου τονισε οτι αποφευγει τα 2πλα τσιμπηματα στην ιδια επισκεψη.δεν το συζητας μηπως μπορει να γινει αργοτερα?

εμενα δε μου λεει τιποτα αυτο το εμβολιο σαν ονομασια για διαφωτισε με ...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας και εγώ από τη συσκευασία γιατί δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες είναι για μηνιγγιτιδοκοκκο ομάδας C! Αν σου λέει κάτι! Είναι ενέσιμο όμως! Και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για τα δυο μαζί!

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Prevenar είναι για τον πνευμονιόκοκκο

και το

Neisvac -c είναι για τον Μηνιγγιτιδόκοκκο

Κι εμείς τα κάναμε και τα δύο μαζί μόλις κλείσαμε τον 3ο.

Μπορώ να σου πώ ότι δεν είχαμε τίποτα μετά. Ούτε πυρετό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς τα κάναμε και τα δύο μαζί μόλις κλείσαμε τον 3ο.

Μπορώ να σου πώ ότι δεν είχαμε τίποτα μετά. Ούτε πυρετό!!

 

Αχ τί καλά! Μακάρι να μας συμβεί το ίδιο.

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το κάναμε το prevenar μόνο του και το Neisvac μαζι με τη δεύτερη δόση του hexa. Βάλαμε πυρετό αλλά ήταν σίγουρα από το hexa. Είχαμε βάλει και στην πρώτη δόση του.

Link to comment
Share on other sites

Prevenar είναι για τον πνευμονιόκοκκο

και το

Neisvac -c είναι για τον Μηνιγγιτιδόκοκκο

Κι εμείς τα κάναμε και τα δύο μαζί μόλις κλείσαμε τον 3ο.

Μπορώ να σου πώ ότι δεν είχαμε τίποτα μετά. Ούτε πυρετό!!

Και εμεις ετσι τα καναμε,μαζι.Δεν καναμε ουτε εμεις πυρετο.Συνηθως δεν κανουν αυτα
Link to comment
Share on other sites

Τα κάναμε τα εμβόλια. Εμείς δυστυχώς κάναμε πυρετό 37.8 και ήταν πολύ ανήσυχος και ευερέθιστος. Βέβαια μόνο για το πρώτο 24ωρο και το ξεπεράσαμε με ντεπονάκι!Φοβήθηκε πολύ και τις απανωτές ενέσεις! Το ίδιο και η μαμά του!!! :roll:

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ROTATEQ,ΤΗ ΤΡΙΤΗ ΔΟΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΣΗ ΗΕΧΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ, ΓΚΡΙΝΙΑ, ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ,3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ROTATEQ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΗΜΕΡΕΣ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΗΜΑΣΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΩΡΑ ΥΠΝΟ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΜΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Ή ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' ότι κατάλαβα μόνο εμείς αντιδράσαμε με πυρετό και ανησυχία! Άσε που μας έκανε και δυσκοιλιοτητα αλλά το ήξερα γιατί αυτό το πάθαμε και στο πενταπλό!! Μπορεί και να ναι ψυχολογικο!

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!

 

Εμένα η γιατρός του ΙΚΑ μου τα έγραψε και τα δυο για να τα κάνω μαζί έξω σε άλλη παιδίατρο αφού δεν βρήκα ραντεβού για το ΙΚΑ.

 

Η παιδίατρός μας όμως δεν μου τα έκανε μαζί γιατί θέλει, λέει, να είναι σίγουρη ότι δεν θα κάνει κάποια παρενέργεια το ένα στο άλλο.

 

Μάλιστα το Prevenar το κάναμε στις 13 Νοεμβρίου και το Nasvac το φυλάω στο ψυγείο για να το κάνουμε στις 13 Φεβρουαρίου. Ούτε καν κοντά δεν θα μου τα κάνει.

 

Μάλλον είναι θέμα παιδιάτρου τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Kαλημέρα!Εμείς πριν 2 μέρες κάναμε τις πρώτες δόσεις των prevenar13 και neisvac-c,μαζί! Προς το παρόν δεν έχουμε καμιά ανησυχητική παρενέργεια, λίγη υπνηλία την πρώτη μέρα μόνο!Από ότι έχω διαβάσει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να γίνονται μαζί, αντιθέτως ενδείκνυται να γίνονται μαζί, απλά αρκετοί γιατροί προτείνουν να γίνονται ξεχωριστά για οικονομικούς λόγους και φυσικά οι τρομαγμένοι γονείς συμφωνούν.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε πόσες δόσεις γίνονται κ σε ποιές ηλικίες?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!Εμείς πριν 2 μέρες κάναμε τις πρώτες δόσεις των prevenar13 και neisvac-c,μαζί! Προς το παρόν δεν έχουμε καμιά ανησυχητική παρενέργεια, λίγη υπνηλία την πρώτη μέρα μόνο!Από ότι έχω διαβάσει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να γίνονται μαζί, αντιθέτως ενδείκνυται να γίνονται μαζί, απλά αρκετοί γιατροί προτείνουν να γίνονται ξεχωριστά για οικονομικούς λόγους και φυσικά οι τρομαγμένοι γονείς συμφωνούν.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε πόσες δόσεις γίνονται κ σε ποιές ηλικίες?

 

Αν δεις το βιβλιάριο υγείας του παιδιού λέει τις δόσεις του κάθε εμβολίου και σε ποια περίοδο πρέπει να εμβόλιαστει. Αυτη την οδηγία ακολουθούν όλοι οι παιδιατρο απλά ο καθένας ορίζει με μικρές διάφορες ποτε θα γίνουν οι δόσεις χωρις όμως να απο κλίνει απο το χρονοδιάγραμμα που βρίσκεται στις τελευταίες σελίδες αν θυμάμαι καλα...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αν δεις το βιβλιάριο υγείας του παιδιού λέει τις δόσεις του κάθε εμβολίου και σε ποια περίοδο πρέπει να εμβόλιαστει. Αυτη την οδηγία ακολουθούν όλοι οι παιδιατρο απλά ο καθένας ορίζει με μικρές διάφορες ποτε θα γίνουν οι δόσεις χωρις όμως να απο κλίνει απο το χρονοδιάγραμμα που βρίσκεται στις τελευταίες σελίδες αν θυμάμαι καλα...

Σ'ευχαριστώ ampeligi!Θα κοιτάξω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...