Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβόλιο γαστρεντερίτιδας


mel

Recommended Posts

Η παιδίατρος με ενημέρωσε οτι κυκλοφόρησε στην αγορά ένα καινούριο εμβόλιο το οποίο είναι πόσιμο και προστατεύει τα παιδιά μέχρι την ηλικία των 5-6 ετών από γαστρεντερίτιδες.Γίνεται σε μωρά μέχρι 6 μηνών. Έχετε ακούσει κάτι σχετικά; Για να πω την αμαρτία μου δεν είμαι πολύ υπερ του ο,τι κυκλοφορεί να το κάνουμε. Έσας ποια είναι η γνώμη σας; Σας το έχουν αναφέρει οι παιδίατροί σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς το κάναμε πριν από 1 εβδομάδα στον μικρό.

Είναι για έναν συγκεκριμένο ιό γαστρεντερίτιδας τον ροταϊό (ή κάπως έτσι). Γίνεται σε 2 δόσεις οι οποίες πρέπει να γίνουν εώς 6 μηνών.

Επίσης είναι πολύ φρέσκο.... τώρα κυκλοφόρησε ... και δεν καλύπτεται από τα ταμεία. Κοστίζει 88,5 Ευρώ.

Αυτά.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sofia, το Rotarix, εννοείς; Κι εμείς το κάναμε μαζί με το τετραπλό (Tetravac) στους δύο μήνες και θα το ξανακάνουμε τον επόμενο μήνα. Δεν το 'ξερα ότι είναι καινούργιο.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρώτησα τον παιδίατρο μας πριν 2-3 μήνες.Είχα διαβάσει το καλοκαίρι σε ένα περιοδικό για το συγκεκριμένο εμβόλιο(σε πόσιμη μορφή δίνεται) και είναι τελέίως αρνητικός.Θεωρεί ότι δεν πρέπει να δοκιμάζουμε ότι κυκλοφορεί και δεν έχει δοκιμαστεί σε αρκετά παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα το ίδιο μου είχε πει και η Παιδίατρός μου....

 

Kαι εγώ είμαι αυτής της άποψης Νίκη μου.Ας μη φορτώνουμε τα πιτσιρικάκια μας με ότι εμβόλιο και φάρμακο κυκλοφορεί.Δεν είναι πειραματόζωα. 8)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο δικό μου το παιδί βρήκε; :evil:

 

'Ελα ντε?Εγώ δεν θα το επέτρεπα.Δικό σου είναι το παιδί και είχες το δικαίωμα να επιλέξεις.Δεν σε ρώτησε?Σου είπε ότι θα το κάνετε και το κάνατε? :?:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κανονικότατα. Δεν ήξερα ότι αυτό το εμβόλιο είναι κάτι εξτρά που θα μπορούσε και να μη γίνει. Πραγματικά δε ξέρω γιατί διάλεξε να το κάνει. Θα τη ρωτήσω την επόμενη φορά το σκεπτικό της. Και θα είμαι πιο προσεκτική από δω και πέρα και θα τη ρωτάω κάθε φορά γιατί πρέπει να γίνει ένα εμβόλιο, αν δεν είναι από αυτά που είναι υποχρεωτικά. Και να φανταστείς ότι ούτε και γω είμαι της άποψης να τα βομβαρδίζουμε τα παιδιά με εμβόλια και φάρμακα... :cry:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofia' date=' το Rotarix, εννοείς; Κι εμείς το κάναμε μαζί με το τετραπλό (Tetravac) στους δύο μήνες και θα το ξανακάνουμε τον επόμενο μήνα. Δεν το 'ξερα ότι είναι καινούργιο.[/quote']

 

 

 

 

rotarix και εμεις το καναμε 3μηνων.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι περίεργο που το εμβολιο γίνεται σε παιδια μέχρι 6 μηνων,αν το κανει δηλαδη ενα μωρό 7 μηνών κινδυνευει να πάθει κάτι ή μηπως εχουν γινει ελάχιστα πειράματα σε λιγο μεγαλυτερα μωράκια? Λιγο υποπτο μου φαίνεται.Επιπλεον αν ενα μωρο χασει τη μια δοση επειδή λ.χ. αρρωστησε σημαίνει οτι δεν μπορει να την πάρει λιγο αργότερα? Εχετε ακούσει στην Ελλάδα να κυκλοφορει ο ροταιος? Νομιζα οτι ειναι συχνη πάθισει μονο σε χωρες της Αφρικής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι περίεργο που το εμβολιο γίνεται σε παιδια μέχρι 6 μηνων,αν το κανει δηλαδη ενα μωρό 7 μηνών κινδυνευει να πάθει κάτι ή μηπως εχουν γινει ελάχιστα πειράματα σε λιγο μεγαλυτερα μωράκια? Λιγο υποπτο μου φαίνεται.Επιπλεον αν ενα μωρο χασει τη μια δοση επειδή λ.χ. αρρωστησε σημαίνει οτι δεν μπορει να την πάρει λιγο αργότερα? Εχετε ακούσει στην Ελλάδα να κυκλοφορει ο ροταιος? Νομιζα οτι ειναι συχνη πάθισει μονο σε χωρες της Αφρικής.

 

 

ilonka μου μην το ψάχνεις...Όλα είναι θέμα κέρδους....Στην Ελλάδα ζούμε.Μη το λησμονείτε! :x

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ειναι συχνη πάθισει μονο σε χωρες της Αφρικής.

 

Εδώ κάνουν στα βρέφη εμβόλιο ηπατίτιδας Β που είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα, στους ιούς της Αφρικής θα κολλήσουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι αυτό το εμβόλιο είναι κάτι εξτρά που θα μπορούσε και να μη γίνει.

 

Τα υποχρεωτικά εμβόλια αναγράφονται στο τέλος του βιβλιαρίου του παιδιού...

 

Πραγματικά δε ξέρω γιατί διάλεξε να το κάνει.

 

Για να κάνει πειράματα; Δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται... Κάτι σίγουρα θα της έταξε η εταιρεία που το παράγει...

 

Θα τη ρωτήσω την επόμενη φορά το σκεπτικό της.

 

Δεν θα σου το πει...

 

Και θα είμαι πιο προσεκτική από δω και πέρα και θα τη ρωτάω κάθε φορά γιατί πρέπει να γίνει ένα εμβόλιο' date=' αν δεν είναι από αυτά που είναι υποχρεωτικά. Και να φανταστείς ότι ούτε και γω είμαι της άποψης να τα βομβαρδίζουμε τα παιδιά με εμβόλια και φάρμακα... :cry:[/quote']

 

Δεν ρωτάς ποτέ. Εσύ σύμφωνα με το νόμο αποφασίζεις τι θα κάνεις στο παιδί σου. Ο γιατρός προτείνει, εσύ αποφασίζεις. Ο γιατρός δεν έχει εκτελεστική εξουσία, δεν είναι δικαστής.

 

Δες τις τελευταίες σελίδες και καλύτερα περιορίσου στα υποχρεωτικά. Τα πειράματα άφησέ τα για άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Rotarix εννοώ.

Εμάς ο γιατρός μας έδωσε την επιλογή να το κάνουμε ή όχι, και αποφασίσαμε να το κάνουμε.

Τον συγκεκριμένο γιατρό, του έχω πολύ εμπιστοσύνη.... έχει φανεί ιδιαίτερα αξιόπιστος και σωστός τόσα χρόνια....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς το κάναμε το εμβόλιο, όταν η μπέμπα ήταν 45 ημερών. Η αλήθεια είναι ότι εμείς είμαστε της άποψης να κάνει το παιδί μας όλα τα δυνατά εμβόλια.

 

Για να κάνει πειράματα; Δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται... Κάτι σίγουρα θα της έταξε η εταιρεία που το παράγει...

Θα τη ρωτήσω την επόμενη φορά το σκεπτικό της.

 

Δεν θα σου το πει...

 

Όταν δεν γνωρίζουμε ένα γιατρό προσωπικά, καλύτερα να μην εκφράζουμε προσβλητικές απόψεις γι'αυτόν... :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ειναι συχνη πάθισει μονο σε χωρες της Αφρικής.

 

Εδώ κάνουν στα βρέφη εμβόλιο ηπατίτιδας Β που είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα, στους ιούς της Αφρικής θα κολλήσουν;;;

"Σχεδόν όλα τα παιδιά του πλανήτη εμφανίζουν κάποια λοίμωξη από ροταϊό μία τουλάχιστον φορά στη ζωή τους· η νόσος, όμως, σπάνια αναγνωρίζεται. Τα συμπτώματα της νόσου αποδίδονται συνήθως, ακόμη και από τους θεράποντες, σε κάποια άσχετη λοίμωξη του στομάχου ή του εντέρου.

 

Ωστόσο, ο ροταϊός ευθύνεται για πολλή οδύνη. Κάθε χρόνο, δεκάδες χιλιάδες μικρά παιδιά περιθάλπονται εξαιτίας του σε κάποιο νοσοκομείο στις χώρες της ΕΕ και τις ΗΠΑ, ενώ 600.000 τουλάχιστον πεθαίνουν αβοήθητα στα φτωχότερα κράτη.

 

Στα 30 χρόνια που ακολούθησαν την ανακάλυψη του ιού, οι ερευνητές αποκάλυψαν πολλά από τα μυστικά του, συνειδητοποιώντας ότι μόνο με τη χρήση εμβολίων θα μπορέσουν να περιορίσουν την εξάπλωσή του.

 

Σήμερα, ύστερα από πολλές προσπάθειες, αποτυχίες και καθυστερήσεις, κάποια εμβόλια ―τα οποία έχει αποδειχθεί ότι είναι ασφαλή και αποτελεσματικά― είναι έτοιμα να «ριχτούν» στον αγώνα κατά του ροταϊού."

 

http://www.sciam.gr/topics.asp?action_id=topic_analysis&issue_id=406&topic_id=764

 

"...και στη χώρα μας το πενταδύναμο εμβόλιο κατά της οξείας γαστρεντερίτιδας, που οφείλεται στο ροταϊό και ταλαιπωρεί εκατομμύρια παιδιά μέχρι πέντε ετών σε όλο τον κόσμο. Οι επιστήμονες αισιοδοξούν ότι η λοίμωξη αυτή θα καταπολεμηθεί ιδιαίτερα αποτελεσματικά, καθώς το νέο εμβόλιο περιέχει και τους πέντε ορότυπους που ευθύνονται για τη σοβαρή αυτή μορφή παιδικής γαστρεντερίτιδας.

 

Σύμφωνα με μελέτες, όλα τα παιδιά θα μολυνθούν τουλάχιστον μία φορά κατά την παιδική ηλικία...

 

...Στις αναπτυσσόμενες χώρες ο ροταϊός ευθύνεται και για περισσότερους από 500.000 θανάτους σε παιδιά ηλικίας κάτω των πέντε ετών..."

 

http://kpm.pblogs.gr/2007/03/embolio-kata-ths-gastrenteritidas.html

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό αλλά έχω εγγραφεί πρόσφατα στο forum.

 

Πιστεύω ότι είναι ένα πολύ χρήσιμο forum που μπορεί να δώσει πολλές ιδέες και πιθανόν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα που παρουσιάζονται σε μια σύγχρονη οικογένεια.

 

Πολλά από τα θέματα που ζητούν λύση, καλώς ή κακώς, αφορούν θέματα υγείας όπως και το συγκεκριμένο (π.χ. άλλα πιθανά θέματα θα ήταν: άραγε το παιδί μου έχει αμυγδαλίτιδα ή είναι απλά μια ίωση, θά 'πρεπε να πάρει αντιβίωση ή όχι, κλπ κλπ).

 

Νομίζω πως εμείς ως γονείς, που δεν είμαστε γιατροί θα ήταν καλύτερα να μην δίνουμε συμβουλές ή να κάνουμε κρίσεις για θέματα που δεν γνωρίζουμε επιστημονικά.

 

Πιστεύω πως και αν ένας γιατρός ήταν μέλος αυτού του forum θα δίσταζε να δώσει σαφή απάντηση σε κάποιον χωρίς να έχει μια σαφή κλινική εικόνα, χωρίς να εχει δεί τον "άρρωστο".

 

Είναι νομίζω κρίμα να τρομοκρατούμαστε μεταξύ μας και να μας μπαίνουν αμφιβολίες για την επιστημονική κατάρτιση του παιδιάτρου μας επειδή κάποιος "άσχετος" με την ιατρική ,όπως κι εγώ άλωστε, μας έδωσε μια ιατρική συμβουλή σε ένα forum.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον mimis...

 

Συμφωνώ επίσης να αμφισβητούμε τους γιατρούς και να ενημερωνόμαστε και εμείς από μόνοι μας.

 

Ωστόσο, δεν μπορεί πάντα να τα αντιμετωπίζουμε όλα με τόση καχυποψία.

Από ότι καταλαβαίνω, και δεν είμαι ειδική, όλα τα ιατρικά θέματα που αφορούν σε εμβόλια κλπ, βασίζονται σε μελέτες... όπως και παρα πολλά πραγματα σε αυτήν τη ζωή.

 

Εγώ προσωπικά, θέλω το παιδί μου να είναι όσο πιο προστατευμένο γίνεται από ιούς και μικρόβια. Υποτίθεται πως η επιστήμη προχωρά και γι'αυτό έχει καταπολεμηθεί η βρεφική και παιδική θνησιμότητα, οι βλάβες από ασθένειες, κλπ.

 

Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ προσωπικά, θέλω το παιδί μου να είναι όσο πιο προστατευμένο γίνεται από ιούς και μικρόβια. Υποτίθεται πως η επιστήμη προχωρά και γι'αυτό έχει καταπολεμηθεί η βρεφική και παιδική θνησιμότητα, οι βλάβες από ασθένειες, κλπ.

 

Γνώμη μου πάντα.

 

 

Ναι κοπέλα μου,συμφωνώ.Όμως η πολλή προστασία καμιά φορά φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...