Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tι γίνεται με τα εμβόλια το καλοκαίρι;


ster

Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 3 μηνών και μέχρι στιγμής έκανε δύο εμβόλια, το πενταβάκ στον 2ο μήνα και το πρεβενάρ 13 στον 3ο. Τώρα στον 4ο θα της κάνει η παιδίατρος το πενταβάκ πάλι. Ηθελα να ρωτήσω καταρχήν από που μπορούμε να δούμε το επίσημο πρόγραμμα του υπουργείου για την σειρά των εμβολίων και δεύτερον τι γίνεται με τα εμβόλια το καλοκαίρι; Δηλαδή κατά τον πρώτο χρόνο της ζωής της θα κάνει εμβόλιο κάθε μήνα; Πώς γίνεται; Δηλαδή άμα θέλουμε να πάμε διακοπές και είναι το διάστημα του εμβολίου της; Μπορεί να καθυστερήσει να γίνει ένα εμβόλιο; Ρωτάω γιατί η μικρή σε κάθε εμβόλιο τον σηκώνει τον πυρετούλι της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το προγραμμμα των εμβολιων υπαρχει στο βιβλιαριο.στο 1 ετος τα εμβολια ειναι καθε μηνα.καλο ειναι να μην αφηνεις να περασουν χωρις να τα κανεςι γιατι θα σε πανε πισω και θα αργησεις να τελειωσεις.μπορεις να τα κανεις 5-10 μερες μπρος πισω απο την ημερομηνια που λεει ο γιατρος,αν δηλαδη φευγεις στυις 20 του μηνα και εχεις εμβολιο στις25 π.χ. καντο στις 15 πριν φυγεις αν εχει περασει μηνας απο το προηγουμενο.βεβαια το καλοκαιρι καλο ειναι να αποφευγεις μερεςς με καυσωνα.ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε η Alikoula, στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού θα βρεις πληροφορίες για τους εμβολιασμούς. Υπάρχει και σε ψηφιακή μορφή εδώ: http://www.yyka.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy

 

Μπορείς να συζητήσεις με τον παιδίατρό σου τις ημερομηνίες των διακοπών σου ώστε να προσαρμόσει το πρόγραμμα ανάλογα, να καθυστερήσει κάποιον εμβολιασμό ή να τον κάνετε λίγο νωρίτερα. Μην το ψάχνεις μόνη σου γιατί κάθε εμβόλιο έχει τις δικές του προδιαγραφές. Άλλα μπορείς να τα καθυστερήσεις και για μήνες ακόμα, και άλλα πρέπει να γίνουν ακριβώς στην ώρα τους για να είναι πιο αποτελεσματικά, αναλόγως με το είδος του εμβολίου και τη δόση.

 

Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να πηγαίνεις πάντα στον ίδιο παιδίατρο, μπορείς να πας σε παιδίατρο εκεί που θα παραθερίζετε να σας κάνει τα εμβόλια ακριβώς στην ώρα τους και να σας παρακολουθεί γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ακόμη δεν έχω βιβλιάριο για το παιδί. Εχω μείνει με το προσωρινό από το ΙΑΣΩ που δεν γράφει τίποτα και όλο μου λένε ότι τα βιβλιάρια έρχονται και όλο έρχονται. Μακρύς αυτός ο δρόμος...

Δηλαδή οπωσδήποτε ένα εμβόλιο πρέπει να γίνει αφού περάσει μήνας από το προηγούμενο ή μπορεί να γίνει και νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλιάριο υπάρχει σε ψηφιακή μορφή στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας, σου έδωσα το λινκ πιο πάνω. Μπορείς να το διαβάσεις και να το τυπώσεις αν θες. Θα πάρεις και το κανονικό τους επόμενους μήνες, όλοι πήραμε. Υπομονή...

 

Το πότε μπορεί να γίνει ένα εμβόλιο εξαρτάται από το εμβόλιο και τη δόση. Λεπτομέριες θα σου πει ο παιδίατρός σου, ο οποίος θα συνυπολογίσει ενδεχομένως και άλλους παράγοντες όπως την ηλικία και τη γενικότερη υγεία του μωρού σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως μην τρελένεσαι...Εμένα η κόρη μου γενήθηκε Γεναρη.Το διαστημα 01/07-25/08 πέρυσι δεν κάναμε εμβόλια λόγω καλοκαιριού..Επίσης από τέλη Σεπτέμβρη μέχρι μέσα Νοέμβρη (λόγω του οτι ξεκινήσαμε παιδικό) πέρασε 3 εμπύρετες ιώσεις κι έτσι μείναμε πίσω στα εμβόλια γιατί λόγω του πυρετού δεν μπορούσαμε να τα κάνουμε..Δεν έγινε τίποτα, κάναμε 2 φορές διπλά τον Δεκέμβρη του 2011 και τον Γενάρη του 2012 και επανήλθαμε σύμφωνα με το πρόγραμμα του υπουργείου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...