Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολια και οπαδ


akridula

Recommended Posts

καλημερα,

ειμαι καινουρια στο φορουμ αλλα το παρακολουθω καιρο (απο την εγκυμοσυνη μου). τωρα ο μικρος μου ειναι 5 μιση μηνων. ξεκινησαμε τους εμβολιασμους κανονικα με τον παιδιατρο μας αλλα τωρα οι παιδιατροι της θεσσαλονικης εχουν προσβαλει τη συμβαση τους με τον οπαδ κι ετσι δεν τους επιτρεπεται να συνταγογραφουν ουτε φαρμακα ουτε εμβολια. κι αυτο γιατι ειναι μηνες απληρωτοι (ναι αλλα εμενα τα χρηματα για την περιθαλψη μου τα κρατουσαν κανονικα καθε μηνα:evil:)

τι γινεται τωρα; γνωριζει κανεις πως μπορω να παρω τα εμβολια του παιδιου μου; απο το πρωι παιρνω στον οπαδ να διαμαρτυρηθω και να ζητησω διευκρινησεις και δεν το σηκωνει κανεις. σκεφτομαι αυριο να παω απο εκει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι να σου πω...πριν 2 εβδομάδες της έκανα 2 εμβόλια..πέρασε η παιδίατρος ηλεκτρονικά την συνταγή..και πήγα και τα πήρα από το φαρμακείο κανονικότατα..βέβαια βρίσκομαι σε άλλη πόλη..μήπως πλέον ο παιδίατρός σας δεν είναι συμβεβλημένος?ρίξε μια ματιά εδώ..http://www.opad.gr/MedSupplier

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα υπήρχαν παιδίατροι που ναι μεν έπαιρναν επίσκεψη αλλά μπορούσαν να συνταγογραφήσουν, δηλαδή τυπικά ήταν στον ΟΠΑΔ αλλά έπαιρναν επίσκεψη γιατί από τον ΟΠΑΔ δεν πληρώνονταν. Τώρα είπαν από αύριο θα βγουν ΟΛΟΙ οι γιατροί από τον ΟΠΑΔ. Οπότε μάλλον θα τα πληρώνουμε ΟΛΑ.Και γω στην ίδια φάση με σένα είμαι, τόσες κρατήσεις και θα πληρώνουμε γιατρούς και φάρμακα. Περαστικά μας!!

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κορίτσια.

 

Η γιατρός μας είναι μέχρι το τέλος του χρόνου και μετά μάλλον όχι. Ρε, θα τους στύβουν λεμε. Θα πρέπει να κάνουν ιατρείο 5 μέρες την εβδομαδα και να βλέπουν 30 παιδιά την ημέρα για 80 λεπτά το παιδί !!!!!!!!

 

Θα πρέπει να προσλάβει κοπέλα για τις συνταγές, σιγά πως θα την πληρώνει ? Με τα 80λεπτα ?

 

Η λύση που έχω βρεί εγώ είναι να μου τα συνταγογραφούν σε κρατικό νοσοκομείο και να μου τα κάνει εκείνη. Μου είπε θα μου παίρνει επίσκεψη 20 ευρώ, ότι της έδινε και ο ΟΠΑΔ δηλαδή. Από ολότελα..........

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το άκουσα και στις ειδήσεις...θα αλλάξει το σύστημα...ελπίζω τουλάχιστον να τα πέρνουμε πίσω σε εύλογο χρονικό διάστημα...αν μάθει κάποια κάτι...να μας ενημερώσει...περαστικά μας κορίτσια..παροχές μετά σου λέει...και περίθαλψη!!!!!φτάνει πια..ειδικά εμάς τους μισθωτούς μας έχουν διαλύσει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα στον οπαδ. μου ειπαν οτι αγνωστο ποτε θα λυθει το θεμα, οτι δεν γινεται τιποτα γιατι αυτη τη στιγμη ολοι οι συμβεβλημενοι με τον οπαδ γιατροι είναι σε αναστολη της συμβασης τους και οτι ουτε καν δαπανη δεν μπορουμε να κανουμε, δηλ. να αγορασουμε εμεις κανονικα τα εμβολια και στη συνεχεια με τις αποδειξεις να μας τα επιστρεψει ο οπαδ. τιποτα! :evil:

η τελευταια λυση για μενα ειναι να παω στο παιδιατρικο καποιου νοσοκομείου, στα εξωτερικα και να μου τα γραψουν εκει. αυτο δεν εννοούσες chatziko? γνωρίζεις αν χρειαζεται ραντεβου για κατι τετοιο?

εχω λυσσαξει! απλα αρνουμαι να πληρωσω πραγματα που τα εχω προ-πληρωσει δεκαπεντε φορες και για δεκαπεντε ζωες.

κατι πρεπει να γινει. εντωμεταξυ, εστειλα και μηνυμα στο μπλογκ των παιδιατρων θεσσαλονικης. οι ανθρωποι φυσικα και εχουν δικιο και μου απαντησαν ευγενεστατα και ανθρωπινα. θα επενελθω με περισσοτερες πληροφοριες/ λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηγα στον οπαδ. μου ειπαν οτι αγνωστο ποτε θα λυθει το θεμα, οτι δεν γινεται τιποτα γιατι αυτη τη στιγμη ολοι οι συμβεβλημενοι με τον οπαδ γιατροι είναι σε αναστολη της συμβασης τους και οτι ουτε καν δαπανη δεν μπορουμε να κανουμε, δηλ. να αγορασουμε εμεις κανονικα τα εμβολια και στη συνεχεια με τις αποδειξεις να μας τα επιστρεψει ο οπαδ. τιποτα! :evil:

η τελευταια λυση για μενα ειναι να παω στο παιδιατρικο καποιου νοσοκομείου, στα εξωτερικα και να μου τα γραψουν εκει. αυτο δεν εννοούσες chatziko? γνωρίζεις αν χρειαζεται ραντεβου για κατι τετοιο?

εχω λυσσαξει! απλα αρνουμαι να πληρωσω πραγματα που τα εχω προ-πληρωσει δεκαπεντε φορες και για δεκαπεντε ζωες.

κατι πρεπει να γινει. εντωμεταξυ, εστειλα και μηνυμα στο μπλογκ των παιδιατρων θεσσαλονικης. οι ανθρωποι φυσικα και εχουν δικιο και μου απαντησαν ευγενεστατα και ανθρωπινα. θα επενελθω με περισσοτερες πληροφοριες/ λεπτομερειες

 

Η παιδίατρός μου μου τα έγραψε κανονικά και τα πήρα ήδη. Μου είπε ότι μέχρι τέλος του χρόνου, ισχύουν τα γνωστά. Μετά βλέπουμε.

 

Ναι αυτό εννοούσα, να στα συνταγογραφούν σε κρατικό νοσοκομείο.

 

Τι να πω.........

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα σημερα τη την παιδιατρο να ρωτησω ανα μας συνταγογραφει αλλα δεν την προλαβα. θα παρω ξανα τη δευτερα. για καθε ενδεχομενο βεβαια θα παρω τηλ και σε κανα δυο νοσοκομεια να ρωτησω τη διαδικασια.

 

αν μας καψουν τα εμβολια των παιδιων τι να πω. ειμαι εξοργισμενη απιστευτα με τις μειωσεις, παω να κανω ενημερωση στην τραπεζα και δεν ξερω τι εχει κοπει ακι γιατι, ειμαι σιγουρα 450 μειον και αλλα τοσα ο συζυγος.πληρωνουμε την επισκεψη στο γυναικολογο, στον παιδιατρο, μας κρατανε καθε μηνα πανω απο 400+400 για περιθαλψη... ε οχι να μας κοψουν και τα εμβολια. αυτο ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι για μενα προσωπικα. δηλαδη θα γυρισουμε στο '40 και σε ασθενειες που ειχαν εξαλειφθει; και αυτο γιατι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

ΜΙλησα χθες με την παιδιατρο και ειπε οτι συνταγογραφουν τα φαρμακα και τις εξετασεις, μονο την επισκεψη πληρωνουμε στο αντιτιμο του οπαδ (οπως εδω και τοσο καιρο). επομενως κανουμε κανονικα τα εμβολια. ευτυχως.

 

α επισης επειδη εκανα λαθος εκ παραδρομης, και τωρα το ειδα, στο προηγουμενο ποστ να διορθωσω οτι οι κρατησει εινια λιγοτερες για περιθαλψη μονο. εινια γυρω στα 500 συνολο με συνταξη εφαπαξ κτλ (χωρις κανενα δανειο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε εμας η παιδιατρος εχει σταματησει απο τον σεπτεμβρη να δεχεται οπαδ. ετσι τα σκαω κανονικα. θα μου πειτε να παω αλλου αλλα δεν θελω. την ξερω 11 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενη. στο τελος ομως θα παω σε νοσοκομειο να γραψω εμβολια γιατι η μοναδικη παιδιατρος της περιοχης που δεχεται οπαδ ή τουλαχιστον δεχοταν, αρνειται πλεον, οποτε δεν γραφει εμβολια.

καποτε μας παρακαλουσαν οι γιατροι και τωρα δεν εχουμε την δυνατοτητα να εχουμε ιατρικη περιθαλψη δωρεαν. αισχος!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

προφανως η δικη σας παιδιατρος εφυγε τελειως απο τον οπαδ, γι' αυτο και δεν συνταγογραφει. και πως κανεις εμβολια αμα χρειαζεται; τα πληρωνεις; μερικα (αν οχι ολα) ειναι παρα παρα πολυ ακριβα.

 

σ' εμας παντως (θεσσαλονικη εννοω) η δικη μας ειπε οτι κανονικα συνταγογραφει απλα πληρωνουμε την επισκεψη.

Link to comment
Share on other sites

εντελως γενικα μιλωντας, εγω προσωπικα δεν τα εχω με τους γιατρους. γιατι οταν πας μαρκετ, λαικη, χασαπη, εφορια, δεη, οτε κτλ δεν δινεις χαρτακια, ευρω δινεις.

 

εχω εκνευριστει απιστευτα με τις αυθαιρετες και παραλογες μειωσεις και τις κρατησεις, οι οποιες ενω γινονται δεν καταβαλονται τουλαχιστον στους δικαιουχους ωστε να εχουμε περιθαλψη. δωστα μου στο χερι στην τελικη να πληρωνω το γιατρο, να ειμαι και κυρια. τι μου τα κρατας καλα καλα και δεν πληρωνεις κιολας το γιατρο (και τον πληρωνω και απο την τσεπη μου και απο τον κουτσουρεμενο μισθο) και στο τελος κοβεις και το εφαπαξ και τη συνταξη και ολα.

Link to comment
Share on other sites

μας εστελνε σε αλλη παιδιατρο που δεχοταν οπαδ και γραφαμε τα εμβολια. τωρα ομως;;; οπως λες και εσυ μονο οι κρατησεις να γινονται γιατι απο περιθαλψη ... τιποτα. καταλαβαινεις φανταζομαι ποσα χρηματα χρειαζομαι σημερα για να παω στην παιδιατρο τα 3 παιδια μου!! απο το πρωι το σκεφτομαι και με πιανει δυσπνοια.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη με ενδιαφερει κι εμενα απιστευτα αυτο.. (Εχω παιδιατρο που δεν θελω να τον αλλαξω ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ αλλα δεν μπορω πλεον να πληρωνω εμβολια εκει).

Miriki εννοεις ιατρεια του δημου που ανηκουμε;

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Επίσης τα ιατρεία του ΠΙΚΠΑ (λέγεται κάπως αλλιώς τώρα). Ακόμη δεν το δοκίμασα γιατί ο μικρός είναι σχεδόν συνέχεια άρρωστος οπότε τα εμβόλια έχουν πάει περίπατο, αλλά κάνε ένα τηλέφωνο να το διαπιστώσεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Ασχημα τα νέα για τους ασφαλισμένους του δημοσίου.

Από ότι είδα από την λιστα που ανακοινώθηκε http://www.opad.gr έχουν βγει πάρα πολλοί γιατροί. Για παράδειγμα στην περιοχή μου έχει μόνο 4 παιδιάτρους που υπέγραψαν νέα σύμβαση. Άρα θα γίνεται χαμός για το ποιος θα πρωτογράψει εμβόλια σε αυτούς!!!!

 

Από το κακό στο χειρότερο πάμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος πληρώνετε την επίσκεψη αλλά τα γράφει τα εμβόλια.Αλλά η φαρμακοποιός μου είπε οτι απο 1/1/12 δεν θα δέχοντε συνταγές τα φαρμακεία οπότε ούτως ή αλλως θα τα πληρώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...