Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στερεές τροφές & θηλασμός από 7ο μήνα


Recommended Posts

Υπάρχει πιθανότητα, με το που θα ξαναφάει φρούτα, να επανέλθει η διάρροια. Αυτό οφείλεται στην αδράνεια στην οποία περιήλθε το έντερο, εξαιτίας της δίαιτας, και είναι και ο λόγος για τον οποίο, αν οι διάρροιες δεν είναι υπερβολικές, δεν κάνουμε κανένα σπουδαίο περιορισμό στη διατροφή (καλά, δεν είπαμε να φάει στιφάδο!), σύμφωνα με τις οδηγίες της τελευταίας πενταετίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Popi παρε στο παιδί τα optibac η τα tummy buddies probiotics απο το αμαζον .. Θα του φτιάξουν τα εντερα θα συνέλθει το παιδί

 

Όντως ο παιδο γαστροεντερολογος μάπας

Έτσι μου είχε πει και ο δικός μου οταν είχα παει τον μικρο μόλις 6 βδομάδων

Μου ειπε κόψε μητρικό και δωςε ειδικό ξένο... Αμ δε!

Link to comment
Share on other sites

Μα, είναι με τα καλά τους;; Έχουν πάρει χαμπάρι ότι το μητρικό γάλα δεν είναι σκέτο νερό με κάποια στοιχεία διαλυμένα μέσα; Δεν έχουν διαβάσει ΠΟΤΕ ότι περιέχει εκατομμύρια ζωντανά κύτταρα (ακόμα και προβιοτικά) και ένα σωρό άλλους παράγοντες που δρουν επουλωτικα για ένα έντερο που πάσχει;;;

 

Εδώ κυκλοφορούν και τα Ultralevure, BabyCute. Νομίζω πως είναι καλά (δεν έχω εμπειρία από άλλο σκεύασμα).

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω, μια φιλη μου που γεννήσαμε μαζι και το παιδί είχε ΓΟΠ, ο γαστρεντερολογος την ανάγκασε να σταματήσει θηλασμο και το έκανε η κοπέλα.. Βοήθησε; Οχι καθολου!

 

Εγω αρνήθηκα αμεςως και μάλιστα ξαφνιάστηκε .. Μου έδωσε πολυ βαριά φάρμακα για ΓΟΠ (omperazol το ξέρεις; ) .. Εγω τον αγνόησα έδωσα ατο παιδί προβιοτικα και συνέχισα θηλασμο και ούτε ΓΟΠ ουτε διαρροιες ουτε τιποτα απο τότε

 

Για το ultra levure δεν το ξερω καθολου δυστυχώς αλλα στον μεγάλο οποτε εχει διαρροια η απο αντιβιοτικά η απο ταξίδι η απο αρρώστια δίνω το tummy buddies και σε μια μέρα συνέρχεται

Και το optibac το δίνω καθε μέρα στο μωρο και εχει δυναμώσει και το ανοσοποιητικό

 

Και τα δυο έχουν και prebiotics μεσα που βοηθάει να αναπτυχθούν τα probiotics για αυτο ειναι καλυτερα απο τα αλλα .. Τα reviews ατο αμαζον τα λέει ολα :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Από την μια στενοχωριέμαι που έπεσα σε τέτοια περίπτωση παιδογαστρεντερολόγου (και είναι και γνωστή, τεσπα) από την άλλη χαίρομαι μόνο γιατί δίνεται αφορμή για συζήτηση. Λοιπόν, στείλαμε τις φωτο με τις κενώσεις και απάντησε σήμερα. Μας είπε ότι θέλει απελευθέρωση του διαιτολογίου, νέο ζύγισμα και τα λέμε μες στις αρχές της εβδομάδας. Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι ότι χτες είχαμε δύο κενώσεις, μια πολύ καλή και μια σαν πηχτή λάσπη (σορρυ για τις εκφράσεις μου). Σήμερα πάλι τα ίδια, μια κένωση σαν λάσπη και με πολύ άσχημη οσμή (το αποδίδω στο γάλα ή στο υποαλλεργικό ρυζάλευρο).

Όσο για την παιδίατρο, μιλήσαμε και μου είπε ότι κακώς δεν με ενημέρωσαν πιο πριν, μετά τον έβδομο μήνα κόβουμε τους θηλασμούς μόνο σε δύο (πρωί-βράδυ) γιατί το παιδί τρώει στερεές. Από δω και πέρα λοιπόν να κόψω τους θηλασμούς και να προσπαθώ για μπιμπερό. Έτσι κάνουμε, λέει, σε όλες τις μανάδες γιατί μετά τον χρόνο το γάλα τους δεν είναι ποιοτικά καλό και δεν καλύπτει τα παιδιά. Κοντεύω να σκάσω με αυτά που ακούω!! Όλοι μου λένε τα ίδια!!!!

Ξέχασα να σας πω ότι η γαστρεντερολόγος είχε σχολιάσει το χαμηλό βάρος του παιδιού και μου είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι ευθύνεται ο θηλασμός γι΄αυτό. Της απάντησα ότι το παιδί κάθε εβδομάδα έπαιρνε 50 (το ελάχιστο) ως 150 γραμμάρια (το πολύ) με τον θηλασμό, Συνήθως παίρνει 80 γραμμάρια. Με κοιτούσε με υποτιμητικό βλέμμα, λες και κάνω κάποιο έγκλημα σε βάρος του παιδιού. Ε, δεν αντέχω άλλο. Με έχουν διαλύσει. Εξάλλου σε δυο μήνες επιστρέφω στην δουλειά, το παιδί τι γάλα θα πίνει αν εγώ λείπω 7-3;

Όσο για τα ultralevure, ξέρω ότι είναι μόνο για ενήλικες, όταν παίρνουμε αντιβίωση. babyCute, δεν είναι παρακινδυνευμένο να τα παραγγείλω από το άμαζον; όσο για τα σχόλια, διάβασα και αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας! Από την μια στενοχωριέμαι που έπεσα σε τέτοια περίπτωση παιδογαστρεντερολόγου (και είναι και γνωστή, τεσπα) από την άλλη χαίρομαι μόνο γιατί δίνεται αφορμή για συζήτηση. Λοιπόν, στείλαμε τις φωτο με τις κενώσεις και απάντησε σήμερα. Μας είπε ότι θέλει απελευθέρωση του διαιτολογίου, νέο ζύγισμα και τα λέμε μες στις αρχές της εβδομάδας. Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι ότι χτες είχαμε δύο κενώσεις, μια πολύ καλή και μια σαν πηχτή λάσπη (σορρυ για τις εκφράσεις μου). Σήμερα πάλι τα ίδια, μια κένωση σαν λάσπη και με πολύ άσχημη οσμή (το αποδίδω στο γάλα ή στο υποαλλεργικό ρυζάλευρο).

Όσο για την παιδίατρο, μιλήσαμε και μου είπε ότι κακώς δεν με ενημέρωσαν πιο πριν, μετά τον έβδομο μήνα κόβουμε τους θηλασμούς μόνο σε δύο (πρωί-βράδυ) γιατί το παιδί τρώει στερεές. Από δω και πέρα λοιπόν να κόψω τους θηλασμούς και να προσπαθώ για μπιμπερό. Έτσι κάνουμε, λέει, σε όλες τις μανάδες γιατί μετά τον χρόνο το γάλα τους δεν είναι ποιοτικά καλό και δεν καλύπτει τα παιδιά. Κοντεύω να σκάσω με αυτά που ακούω!! Όλοι μου λένε τα ίδια!!!!

Ξέχασα να σας πω ότι η γαστρεντερολόγος είχε σχολιάσει το χαμηλό βάρος του παιδιού και μου είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι ευθύνεται ο θηλασμός γι΄αυτό. Της απάντησα ότι το παιδί κάθε εβδομάδα έπαιρνε 50 (το ελάχιστο) ως 150 γραμμάρια (το πολύ) με τον θηλασμό, Συνήθως παίρνει 80 γραμμάρια. Με κοιτούσε με υποτιμητικό βλέμμα, λες και κάνω κάποιο έγκλημα σε βάρος του παιδιού. Ε, δεν αντέχω άλλο. Με έχουν διαλύσει. Εξάλλου σε δυο μήνες επιστρέφω στην δουλειά, το παιδί τι γάλα θα πίνει αν εγώ λείπω 7-3;

Όσο για τα ultralevure, ξέρω ότι είναι μόνο για ενήλικες, όταν παίρνουμε αντιβίωση. babyCute, δεν είναι παρακινδυνευμένο να τα παραγγείλω από το άμαζον; όσο για τα σχόλια, διάβασα και αρνητικά.

Καταρχήν ναι όντως οταν το παιδί τρώει 3 γεύματα πινει γάλα μονο πρωί βράδυ , οποτε δεν χρειάζεται να δώσεις ξένο οταν λείπεις, τον θηλαζεις πρωί βράδυ αυτο θα κάνω και εγω που εχει ιδια ηλικία με τον δικό σου

 

Δεύτερον εννοείται οτι οταν ενα προϊόν ειναι τοςο δημοφιλές και χρησιμοποιείται πολυ θα εχει και αρνητικά σχόλια.. Εχεις βρει εσύ κανενα προϊόν με 60 reviews να εχει 5 στα 5;

Το ενα εχει 4.5 στα 5 και το άλλο 4.7 στα 5.. Αυτο εσένα τι σου λεει

Αν δεν θες δεν το παίρνεις, εμένα ολοι οι παιδιατροι που εχω γνωριςει ορκίζονται για αυτά τα προβιοτικα σε θέματα εντέρου η πολλών αρρώστιων

Στην θέση σου θα ρώταγα την γιατρό μου αν τα συνιστά και αν οχι γιατι οχι

Εσύ δεν τα θες μην τα δινεις απλό

Link to comment
Share on other sites

Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω!

 

Ποιος λέει αυτές τις βλακείες για πρωί-βράδυ;;;E;;;Ποιος;;; Σε ποια επιστημονική σελίδα διάβασαν ότι ο θηλασμός δεν είναι απρόσκοπτος; Πού στηρίχτηκαν και λένε ότι όλα τα μωρά κόβουν το θηλασμό και παίρνουν μπιμπερό;;; Δεν έχουν δει ΠOTE τους μωρό να πίνει νερό η αντλημένο γάλα, μετά τους 6 μήνες, με ανοιχτό ποτηράκι;;;

 

Αν το μωρό είναι καλόφαγο και θέλει να θηλάζει μόνο πρωί-βράδυ, μπράβο του, άριστα 10. Αν, ωστόσο (όπως η συντριπτική πλειοψηφία) θέλει να έχει το μητρικό γάλα ως την κύρια πηγή φαγητού, για όλο τον πρώτο χρόνο ζωής, ΟΠΩΣ ΟΡΙΖΕΙ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ, είναι μία χαρά και απολύτως φυσιολογικό. Επίσης, αυτό που ξεχνούν οι λάτρεις (και προωθητές) του ξένου είναι ότι ο θηλασμός δεν είναι μόνο τροφή, αλλά εγγύτητα, αγκαλιά, θαλπωρή και τόσα μα τόσα άλλα, τα οποία τα θεωρούν, προφανώς, υποδεέστερα (η καλοπροαίρετη εκδοχή, γιατί υπάρχει και η κακοπροαίρετη, που έχει να κάνει με οικονομικά συμφέροντα).

 

Για τη στασιμότητα βάρους, έχεις ένα ρεζουμέ των μετρήσεων, να τις βάλουμε στις καμπύλες;

 

Όταν γυρίσεις στη δουλειά, το μωρό θα τρώει φαγητό, αλλιώς αντλημένο γάλα (εννοείται όχι με μπιμπερό.

 

Το Ultrαlevure δεν έχει κανέναν ηλικιακό περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να σταματήσω τον θηλασμό προς θεού, κι ας λένε. Εγώ εφάρμοζα το ότι το μωρό θηλάζει όσες φορές θέλει. Τώρα είμαστε το πολύ στις 6 φορές την ημέρα. Π.χ. μετά το μεσημεριανό θηλάζει μια φορά για πολύ λίγο και μετά τρώει το απογευματινό. Μετά από 2-2,5 ώρες θηλάζει και κοιμάται. Scratee, ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σου.

BabyCute, σχετικά με τα optibac θα ρωτήσω κι εγώ παιδίατρο, αλλά δεν νομίζω να τα ξέρουν. Εδώ ξέρουν μόνο το biogaia και ως εκεί. Τα δε φαρμακεία έχουν μόνο δύο-τρεις συγκεκριμένες μάρκες. Μακάρι να μπορέσω να τα αγοράσω, αλλά τώρα με τον χαμό που γίνεται θα στέλνει το amazon στην Ελλάδα; Μην ανησυχείς, κι εγώ θεωρώ ότι θα είναι πολύ καλά.

Καλό σας βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Alexia1985, τα έχω υπόψη, θα τα δοκιμάσω, αλλά προς το παρόν η παιδογαστρεντερολόγος μάς είχε πει να αφήσουμε το έντερο να επανέλθει μόνο του. Σήμερα πήρα πάλι την παιδίατρο που φωνάξαμε και μας έγραψε εξετάσεις να την ρωτήσω πότε θα αρχίσω το σίδηρο στο παιδί. Σας παραθέτω τον διάλογο:

-Γάλα χωρίς λακτόζη για πόσο καιρό να δίνω ακόμα; Τον βάζω στο ρυζάλευρο.

-Δεν σου είπα να κόψεις το θηλασμό και να δίνεις γάλα χωρίς λακτόζη με το μπιμπερό; ΄Όχι άλλο ρυζάλευρο, γιατί θα στουμπώσει το παιδί. Πάγωσα....

-Όχι, δεν τον έκοψα, γιατί το παιδί από την Παρασκευή δεν έχει κάνει διάρροια, πάει καλύτερα...

- Να δίνεις μόνο πρωί και βράδυ γάλα, όπως σου είπα. Όσο για το σίδηρο, να το δώσεις όταν δώσεις όλα τα φρούτα και λαχανικά στο παιδί, αχλάδι, κλπ.

- Αχλάδι δεν υπάρχει αυτή την εποχή για να δώσω.

- Ε, δώστου όλα τα φρούτα και λαχανικά πρώτα και μετά τον σίδηρο.

- Και γάλα χωρίς λακτόζη για πόσο;

- Τουλάχιστον για ένα μήνα ακόμα.

 

Αναρωτιέμαι αν κάνω λάθος που δεν την ακούω, αν είμαι τρελή ή αν πάνε να με τρελάνουν. Χθες έδωσα για πρώτη φορά ρυζάλευρο με γάλα χωρίς λακτόζη και λίγο μήλο. Σήμερα έβαλα 100 γραμμάρια μήλο-μπανάνα και 100 γραμμάρια ρυζάλευρο με γάλα. Είχαμε δύο κενώσεις, όχι τέλειες, αλλά σίγουρα όχι διάρροια. Αύριο λέω να δώσω μήλο-μπανάνα περισσότερο και λιγότερο ή καθόλου ρυζάλευρο (άνθος ορύζης).

Στο μεσημεριανό βάλαμε ζυμαρικό με πατάτα-μοσχάρι-καρότο. Το απόγευμα το ίδιο. Μήπως κινούμαι με πολύ αργούς ρυθμούς; Πότε θεωρείται ότι "στρώνει" το έντερο τελικά; Σημειωτέον ότι μετά από 15 μέρες είδαμε βελτίωση.

Το συμπέρασμα είναι ότι θα επικοινωνήσω με τον παιδίατρο που είχαμε για οδηγίες. Καλό βράδυ σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι και ξαφνικά μπιμπερό στους 9 μηνες απο το πουθενά.. Αντί να πηγαίνουμε μπροστά πηγαίνουμε πιςω!

 

Πολυ ενδιαφέρον που ειπε η γαστρεντερολόγος οχι σε προβιοτικα... Μήπως ξέρει οτι θα λύσουν το πρόβλημα αλλα θελει και άλλες επισκέψεις; Μήπως για αυτο να κόψεις και τον θηλασμο;; .. Λέω τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Scratee, έχεις τόσο δίκιο.....

BabyCute, έδωσα τα biogaia για 12-13 μέρες περίπου και μετά σταμάτησα, γιατί μου το είπαν και η παιδίατρος και η παιδογαστρεντερολόγος. Στις 15 μέρες η διάρροια σταμάτησε. Δεν ξέρω τι έπαιξε ρόλο, τα προβιοτικά ή η αλλαγή της διατροφής που έκανα για μια εβδομάδα.

Σήμερα έγινε κάτι που με ανησύχησε πολύ: Έφαγε μήλο-μπανάνα (200 γραμμάρια) με δύο κουταλιές ρυζάλευρο γιώτης ανακατεμένο με νερό. Όταν όμως πήγα να του δώσω νερό, όχι με το κουταλάκι αλλά με ανοιχτή κούπα, (κάνει μπουρμπουλήθρες) πνίγηκε με το νερό και έκανε εμετό. Θεώρησα το γεγονός τυχαίο, γιατί ουσιαστικά αναγούλιασε. Υπάρχει περίπτωση να τον πείραξαν τα φρούτα;

Από την άλλη, νερό δίνω με το κουταλάκι, γιατί όσα εκπαιδευτικά ποτηράκια έχει δοκιμάσει τα θεωρεί παιχνίδια. Πώς μπορεί να μάθει να πίνει με την κούπα χωρίς κίνδυνο πνιγμού;

Επίσης, πόσες φορές την ημέρα θηλάζει φυσιολογικά ένα μωρό 11 μηνών; Γιατί παρατηρώ μια τάση για μείωση (αλλά τρώει το φαγητό του κανονικά).

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω στην άποψή μου ότι οι 15 ημέρες είναι ορόσημο για την αυτόματη διακοπή των διαρροιών. Ποια άποψή μου, δηλαδή. Τα βιβλία το λένε (και το έχω δει στην πράξη).

 

Εγώ μισώ τα εκπαιδευτικά ποτηράκια. Η κλίση της κεφαλής του μωρού προς τα πίσω, σε συνδυασμό με την ελεύθερη ροή (σε αντίθεση με το μπιμπερό) τα κάνει επικίνδυνα να πνίξουν το παιδί.

 

Με το ανοιχτό ποτήρι, το παιδί έχει το κεφάλι σε ουδέτερη θέση (δεν το γέρνει πίσω) και εσύ φροντίζεις το νερό να ακουμπάει τα χειλακια του. Τώρα, αν το...παλιόπαιδο :D κάνει μπουρμπουλήθρες, μπορεί να πνίγει, γιατί παίρνει ανάσα ενώ ακουμπάει το νερό. Στην περίπτωση αυτή, ή θα τραβάς αμέσως το ποτήρι και θα ξαναδοκιμάζεις ή θα δίνεις με το κουταλάκι, μέχρι να μεγαλώσει λίγο και να...σοβαρευτεί!

 

Ένα μωρό 11 μηνών μπορεί να θηλάζει από πολύ συχνά ως 2-3 φορές τη μέρα, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Scratee, έχω αγοράσει 4-5 εκπαιδευτικά ποτηράκια και προσπάθησα μάταια να τα δοκιμάσουμε. Δέχεται μόνο κουτάλι για να πίνει το νερό και κούπα. Το θέμα είναι ότι προσπαθώ με την κούπα πολλούς μήνες τώρα και δεν διαπιστώνω καμία πρόοδο.

Όσο για τους θηλασμούς ανησυχώ πολύ γιατί η μείωση της ζήτησης θα φέρει και μείωση της παραγωγής. Σε δύο μήνες γυρίζω στην δουλειά και κάποια σύμβουλος θηλασμού μου είπε ότι θα πρέπει να αντλώ στην δουλειά για να διατηρήσω την παραγωγή μου. Αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο (προβλέπεται να γυρίζω σε δυο-τρία σχολεία) και αναρωτιέμαι αν μπορεί τις ώρες που λείπω (7-3) να παίρνει το παιδί άλλες τροφές και να θηλάζω μετά. Υπάρχουν τροφές ισοδύναμες με το γάλα (π.χ. γιαούρτι και τυρί;).

Υ.Γ. Θα σας διηγηθώ κάτι που είπε η πεθερά μου πριν δύο μέρες και μου σηκώθηκε η τρίχα. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που δεν αντέδρασα, αλλά ο "πόλεμος" κατά του θηλασμού ξεκινά από το ίδιο μας το σπίτι, δυστυχώς. Κάθε απόγευμα πάμε τον μπέμπη στην γιαγιά για να παίξουν. Άρχισε λοιπόν να του μιλάει, αλλά για να ακούω εγώ, αν καταλαβαίνετε. "Λοιπόν, μπέμπη, τώρα θα σου μάθω μπιμπερό γιατί η μαμά σου θα γυρίσει στην δουλειά και δεν θα σου δίνει γάλα". Τρελάθηκα αλλά δεν ήθελα να φωνάξω μπροστά στο μωρό και την αγνόησα. Μετά από αυτό τι εμπιστοσύνη να έχεις για να αφήσεις το παιδί σου στη γιαγιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα διαφωνήσω με τη σύμβουλο. Το παιδί είναι ενός έτους. Μπορείς να αντλείς οποτεδήποτε μέσα στην ημέρα, όχι υποχρεωτικά στη δουλειά. Εκείνο που ίσως χρειαστείς, όσο είσαι στη δουλειά, είναι να αποσυμφορήσεις το στήθος με το χέρι, τις πρώτες μέρες.

 

Ένα παιδί 1 έτους χρειάΖεται 3 μερίδες γαλακτοκομικά την ημέρα. Κάθε μερίδα ισοδυναμεί με ένα ποτήρι γάλα ή ένα κεσεδακι γιαούρτι ή ένα κομμάτι κίτρινο τυρί σε μέγεθος σπιρτόκουτου. Υπάρχουν, βέβαια, και εναλλακτικές πηγές ασβεστίου, αλλά πόσο μπρόκολο ή αμύγδαλο ή σαρδέλα με κοκκαλα (!) να φάει το μικρούλι!

 

Καλά, απαιχτη η πεθερά!

Link to comment
Share on other sites

Popi σας ειπε ο γιατρος σας γαλακτοκομικά μετα το έτος;

 

Scratee και εσύ αυτο συστηνεις;

Εμείς ηδη δίνουμε γιαούρτι τυρι τυρόπιτες κλπ

Αν δώσεις γαλακτοκομικά απλα θηλαζεις πρωί βράδυ και το παιδί παιρνει όλες τις βιταμίνες

Και εννοείται η παραγωγή σου θα μειωθεί αλλα δεν ειναι νεογέννητο, οποτε ειναι φυσιολογικο και αναμενόμενο

 

Πλακα πλακα να εχεις την πεθερά απο κοντά μην δώσει μπουκάλι στο παιδί σε αυτη την ηλικία ήμαρτον!

 

Εχεις δοκιμάσει ποτηράκι tommee tippee free flow? ειναι τελεια δεν κάνουν κακο στα δόντια γιατι δε ν χρειάζεται να ρουφηξει, αλλιώς επέμενε με το ανοιχτό ποτηράκι (ρίξε και κανα χώρο καθε φορα που πινει :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Ποιο βυζι, καλέ, είναι προφανές ότι η πεθερά περιμένει πώς και πώς να κόψει τομωρό θηλασμούς και αηδίες και να πιει μπιμπερό, όπως όλα τα μωρά του κόσμου...

 

Εγώ συστήνω γαλακτοκομικά μεταξύ 7 και 8 μηνών. Όχι ότι δεν μπορεί να φάει από 6 μηνών το μωρό, αλλά μέχρι να δοκιμάσει κρέας, 3-4 λαχανικά και 3-4 φρούτα, θέλει πάνω από μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο μήνες γυρίζω στην δουλειά

 

 

Οι μητέρες εκπαιδευτικοί απαλάσσονται από εξωδιδακτικές εργασίες μέχρι να πάει το παιδί τους 2 ετών. Οπότε ίσως να μπορείς σε κάποιο διάλειμμα να βγάζεις γάλα. Αρκεί να συνεννοηθείς με τη διευθύντρια και να κανονίσετε σε ποια αίθουσα θα πηγαίνεις. Μπορεί όμως και να μην χρειαστεί, γιατί το μωρό ως τότε μπορεί να πίνει γάλα μόνο πρωί-μεσημέρι-βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

xristas, έχω πάρει την άδεια ανατροφής τέκνου και σε αυτή την περίπτωση δεν δικαιούμαι μειωμένο ωράριο και δεν απαλλάσσομαι από εξωδιδακτικές εργασίες. Διάβασα μόνο ότι πρέπει να καταβάλλεται πρόσπάθεια από την διεύθυνση για συνεχές ωράριο.

Scratee, BabyCute, ευχαριστώ για τις επισημάνσεις. Όσο για το tommee tippee, αγόρασα το explora easy drink, και δεν έμεινα ικανοποιημένη. Μήπως να πάρω κάποιο με καλαμάκι; Όσο για τα γαλακτοκομικά, όχι, δεν μου έχουν πει κάτι, έχω δώσει μόνο γιαούρτι, αλλά μου είχε πει ότι μπορώ να δώσω και κασέρι.

BabyCute, την τυρόπιτα πώς την φτιάχνεις;

Link to comment
Share on other sites

xristas, έχω πάρει την άδεια ανατροφής τέκνου και σε αυτή την περίπτωση δεν δικαιούμαι μειωμένο ωράριο και δεν απαλλάσσομαι από εξωδιδακτικές εργασίες. Διάβασα μόνο ότι πρέπει να καταβάλλεται πρόσπάθεια από την διεύθυνση για συνεχές ωράριο.

Scratee, BabyCute, ευχαριστώ για τις επισημάνσεις. Όσο για το tommee tippee, αγόρασα το explora easy drink, και δεν έμεινα ικανοποιημένη. Μήπως να πάρω κάποιο με καλαμάκι; Όσο για τα γαλακτοκομικά, όχι, δεν μου έχουν πει κάτι, έχω δώσει μόνο γιαούρτι, αλλά μου είχε πει ότι μπορώ να δώσω και κασέρι.

BabyCute, την τυρόπιτα πώς την φτιάχνεις;

 

Οχι το explora γιατι πρεπει να ρουφηξει, το first cup θες που ειναι free flow

 

Κάνω τυρόπιτακια μικρα για να τα βαζω και στην κατάψυξη και για να τα πιάνει και να τα μασάει μόνος του.... Λιωνεις λιγη φέτα (οχι πολυ γιατι ειναι αλμυρη) και λιγο ανθότυρο και μισο χτυπημένο αυγό και τα ανακατευεις. Παίρνεις έτοιμη σφολιάτα, και κόβεις με ενα ποτήρι κυκλικα κομμάτια. Βάζεις γεμίση στην μέση και τα κλείνεις ενα ενα.. Τα περνάς με λιγο αυγό απο πανω και στον φούρνο για κανα μισάωρο... Ειναι πολυ εύκολο και γρήγορο μεσημεριανό ..βάλε μερικα στην κατάψυξη και βγάλτε μια μέρα πριν πταν τα θες και περνατα 40 δευτερα στον φούρνο μικρο κυμάτων!

Απλα πρόσεχε μην τα φας ολα εσύ!! Παχαινουν :wink:

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, εννοείς ότι το μωρό σου μασάει τα τυροπιτάκια; Εγώ του δίνω τις τροφές μόνο σε μορφή πουρέ. Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό, αλλά αν μέσα στον πουρέ βρει ένα ελάχιστο κομματάκι π.χ. μήλου ή πατάτας το βγάζει έξω από το στοματάκι του μόνο του. Έτσι δεν τολμώ να του δώσω κομματάκια. Π.χ έλιωσα λίγο πεπόνι με το πιρούνι και του έδωσα και το έβγαλε από το στόμα. Ο σύζυγος επίσης δεν θέλει να του δώσω κομματάκια, γιατί φοβάται και αυτός τον πνιγμό. Επίσης δεν έχει ακόμη δόντια, μόνο τα δύο μπροστινά πάνε να βγουν. Πάλι κάνω λάθος; Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

popi76 δε χρειάζεται να φοβάστε μην πνιγεί αν φάει μία μαλακή τροφή π.χ. τυροπιτάκι. ρίξε μια ματιά στο google για τη μέθοδο baby led weaning. Εδώ στην Αγγλία που μένω οι περισσότερες μαμάδες που ξέρω αυτήν ακολουθούν και δεν έχουν δώσει καθόλου πουρέ στα παιδάκια τους. Εγώ είμαι της παραδοσιακής τακτικής του πουρέ, αλλά όταν ξεκίνησα να τους δίνω ολόκληρες τροφές γύρω στιυς 9 μήνες, τους έδινα όχι λιωμένο με το πιρούνι αλλά ολόκληρο το κομμάτι τροφής, π.χ. μπισκότο, ψωμί, κομμάτι φρούτου να το πιάσουν μόνα τους και να το μασουλήσουν. Το παιδί δεν χρειάζεται να έχει δόντια για να φάει μαλακές τροφές. Μπορεί να τις πολτοποιήσει και με τα ούλα του. Γνώμη μου είναι πάντως ότι δε χρειάζεται να ανησυχείς για το πότε το μωρό θα ξεκινήσει να τρώει κανονικά. Θα το κάνει κάποια στιγμή. Άπό τη στιγμή που θα βγάλει και τους τραπεζίτες άλλωστε θα είναι σε θέση να τρώει τα πάντα όπως ένας ενήλικας.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, εννοείς ότι το μωρό σου μασάει τα τυροπιτάκια; Εγώ του δίνω τις τροφές μόνο σε μορφή πουρέ. Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό, αλλά αν μέσα στον πουρέ βρει ένα ελάχιστο κομματάκι π.χ. μήλου ή πατάτας το βγάζει έξω από το στοματάκι του μόνο του. Έτσι δεν τολμώ να του δώσω κομματάκια. Π.χ έλιωσα λίγο πεπόνι με το πιρούνι και του έδωσα και το έβγαλε από το στόμα. Ο σύζυγος επίσης δεν θέλει να του δώσω κομματάκια, γιατί φοβάται και αυτός τον πνιγμό. Επίσης δεν έχει ακόμη δόντια, μόνο τα δύο μπροστινά πάνε να βγουν. Πάλι κάνω λάθος; Καλό βράδυ.

 

Σορυ πόπη μου δεν είχα χρονο να γράψω!

Λοιπόν το παιδί κάπου δεν πρεπει να αρχίζει να ταιζεται; Και εγω που του τα έδινα ολα με το κουτάλι ξαφνικά του βαζω μια λουκάνικοπίτα μπροστά του και την τάραξε!

Ρωτα την παιδίατρο αου τι κανεις αν του κατςει καμμια τροφή.. Βασικά τον βάζεις μπρουμητα στα ποδια σου και του χτυπάς την πλάτη με δύναμη για να το φτυσει- δες και YouTube

Δωςε στον μικρό μερικα μακριά κομμάτια απο βούτυρο με ψωμί, αβοκαντο μπανάνα τυρόπιτα κλπ να δεις τι θα κανει

Μην αγχωνεσαι θα σε εκπλήξει :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...