Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η πρώτη μου δημοσίευση !!


gogga

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΜΟΛΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΚΑ ΩΣ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΩ ΣΩΣΤΑ....

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΩ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΖΗΤΑΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ...

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ 18 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΑ... ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΜΟΛΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ...ΑΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ...ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ, ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΚΑΝΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ...ΣΤΟ ΚΟΡΜΟ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΨΟΓΑ...ΓΕΝΙΚΑ 17 ΜΗΝΩΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΤΟ, ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ....

ΕΠΙΣΗΣ, ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ...ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΝΑ ΦΙΛΑΚΙ, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..ΛΕΕΙ ΜΑΜΑ, ΜΠΑΜΠΑ, ΓΙΑΓΙΑ, ΑΚΟΥΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΕΧΕΙ ΖΩΗΡΑΔΑ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ, ΞΕΚΑΡΔΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ, ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΣ, ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΣ.... ΒΕΒΑΙΑ, ΣΑΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΖΥΓΟ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ...

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕΙ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟ....ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΜΗ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ :?:

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και απο μένα! Το όνομα μου ειναι Ελένη και είμαι 31. Έχω επισκεφτεί το forum αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια και τώρα αποφάσισα να κάνω εγγραφή. Με το σύζυγό μου ήμαστε μαζί 8 χρόνια απο τα οποία τα δυο χρόνια παντρεμένοι και είμαστε στην προσπάθεια για ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας. Είμαι ολοκαίνουρια εδώ και πολύ αγχωμένη διότι η μικρή μου είναι ΄σημερα 4 μηνών και οι κολικοί της δεν λένε να υποχωρήσουν. Μετά από τα τεστ αλλεργιών, τα οποία δε δείξανε τίποτα (!) και μετά από 1,5 μήνα αποχής από τα γαλακτοκομικά, μοσχαριού και αυγού, διέκοψα για 5 μέρες τον αποκλειστικό θηλασμό και δίνω στη μικρή μου ένα υποαλλεργικό χωρίς πρωτεινη γάλακτος. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησε άπό την 2η μέρα. Με πιέζουν οι ιατροί, αλλά ακόμα και οι οικείοι μου να διακόψω το θηλασμό, μιας και δεν ξέρουμε πώς περνάει πια αυτή η πρωτεινη στο γάλα μου, αφού δεν τρώω σχεδόν τίποτα!!!! Σας παρακαλώ, ενημερωστε με εάν κάποια από εσάς είχε την ίδια περίπτωση. Οι κολικοί ξεκινούν καθημερινά στις 17.30 και σταματούν στις 20.30. Είναι δυνατόν να σχετίζονται με την πρωτεινη;;; κατά τα άλλα, ούτε αίμα έχει εμφανίσει ποτέ, ούτε έκζεμα. Πείτε μου γιατί θα τρελαθώ! Την Τρίτη είναι να απαντήσω στην παιδο-γαστρεντερολόγο τί αποφάσισα να κάνω ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας. Είμαι ολοκαίνουρια εδώ και πολύ αγχωμένη διότι η μικρή μου είναι ΄σημερα 4 μηνών και οι κολικοί της δεν λένε να υποχωρήσουν. Μετά από τα τεστ αλλεργιών, τα οποία δε δείξανε τίποτα (!) και μετά από 1,5 μήνα αποχής από τα γαλακτοκομικά, μοσχαριού και αυγού, διέκοψα για 5 μέρες τον αποκλειστικό θηλασμό και δίνω στη μικρή μου ένα υποαλλεργικό χωρίς πρωτεινη γάλακτος. Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησε άπό την 2η μέρα. Με πιέζουν οι ιατροί, αλλά ακόμα και οι οικείοι μου να διακόψω το θηλασμό, μιας και δεν ξέρουμε πώς περνάει πια αυτή η πρωτεινη στο γάλα μου, αφού δεν τρώω σχεδόν τίποτα!!!! Σας παρακαλώ, ενημερωστε με εάν κάποια από εσάς είχε την ίδια περίπτωση. Οι κολικοί ξεκινούν καθημερινά στις 17.30 και σταματούν στις 20.30. Είναι δυνατόν να σχετίζονται με την πρωτεινη;;; κατά τα άλλα, ούτε αίμα έχει εμφανίσει ποτέ, ούτε έκζεμα. Πείτε μου γιατί θα τρελαθώ! Την Τρίτη είναι να απαντήσω στην παιδο-γαστρεντερολόγο τί αποφάσισα να κάνω ...

 

 

Καλησπέρα!!!! Συγνώμη αν θα πω κάτι άσχετο, αλλα επειδή πολύ προσφατα ακουσα περίπτωση βρέφους με πολύ κλάμα, που τελικά είχε οισοφαγικη παλλινδρόμηση που κατέληξε σε οισοφαγίτιδα και ήταν αυτό που του προκαλούσε τους πόνους......Υπάρχει περίπτωση στο παιδάκι σου να είναι από το στομαχακι του και όχι κολικοι; Παντως και σε αυτή τη περίπτωση, η μαμα είχε διακόψει τον θηλασμό....Δεν ξέρω τι είναι σωστό, εγω είμαι υπερ του θηλασμού, θήλασα αποκλειστικά και τα τρία μου παιδιά για 8, 9 και 10 μήνες αντίστοιχα, αλλά....προτεραιότητα έχει το μωρό.... Αν είναι πιο ήρεμο οπως λες, γιατί να ταλαιπωρείται;;;; Θα μπορούσες να ρωτήσεις και τη γνώμη ενός δεύτερου γιατρού.Κ εγώ πάντως που μεγάλωσα με ξένο γαλα αποκλειστικά, μια χαρά μεγάλωσα....κανένα μας δεν έπαθε τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!! ειμαι 29 χρονων κ πολυ αγχωμενη...

εδω κ λιγες βδομαδες περιπου με τον φιλο μου προσπαθησαμε να μεινω εγκυος (ειχε επαναληφθει στο παρελθον χωρις αποτελεσμα).

εχω πολυ πολυ σταθερο κυκλο, μονο ραντεβου στην ωρα δε μου κλεινει η περιοδος μου... το θεμα μου ειναι οτι αυτον τον μηνα αδιαθετησα δυο φορες στις 08/05 και στις 26/05 με ωορηξια στις 23/05. πονους περιοδου κ ροη εχω κανονικα οπως παντα. τι μπορει να συμβαινει??? διαβασα πολλα αλλα σε καθεμια μας διαφερει...

μολις τελειωσει η περιοδος μου (εχω ακομα)θα επισκευθω γυναικολογο κ για εξετασεις, προς το παρων θα ηθελα τη συμβουλη σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας κορίτσια το ονομά μου είναι Τζωρτζίνα και είμαι και γω νέα στο forum. Ζω με τον σύζυγό μου στο εξωτερικό και έχω ένα κοριτσάκι που μις χθές έγινε 6 μηνών! Τη μεγαλώνω μόνη μου χωρίς βοήθεια παρα μόνο απο τον απνδρα μου ο οποιός τη λατρεύει και κάνει ότι καλύτερο μπορεί. Είναι έτκολο παιδάκι γενικά θηλάζαμε αποκλειστικά μέχρι τον 4 μήνα και σταματήςαμε λόγω ενδεχώνενης αλεργίας τώρα πίνουμε αλμιρον πέπτι και τα πάμε αρκετά καλά αν εηαιρέσεις λίγες γουλίτσες που μας ταλαιπωρούν . Έχω πολλά πράγματα που θέλω να ρωτήσω τις έμπειρες μανούλες αλλά ακόμα δεν έχω καυαλάβει ακριβώς τη λειτουργία του φόρουμ όποτε δε θέλω να δημοσιέυσω κάτι λάθος και να δημιουργήσω θέμα ! Καλώς σας βρήκα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!! Συγνώμη αν θα πω κάτι άσχετο, αλλα επειδή πολύ προσφατα ακουσα περίπτωση βρέφους με πολύ κλάμα, που τελικά είχε οισοφαγικη παλλινδρόμηση που κατέληξε σε οισοφαγίτιδα και ήταν αυτό που του προκαλούσε τους πόνους......Υπάρχει περίπτωση στο παιδάκι σου να είναι από το στομαχακι του και όχι κολικοι; Παντως και σε αυτή τη περίπτωση, η μαμα είχε διακόψει τον θηλασμό....Δεν ξέρω τι είναι σωστό, εγω είμαι υπερ του θηλασμού, θήλασα αποκλειστικά και τα τρία μου παιδιά για 8, 9 και 10 μήνες αντίστοιχα, αλλά....προτεραιότητα έχει το μωρό.... Αν είναι πιο ήρεμο οπως λες, γιατί να ταλαιπωρείται;;;; Θα μπορούσες να ρωτήσεις και τη γνώμη ενός δεύτερου γιατρού.Κ εγώ πάντως που μεγάλωσα με ξένο γαλα αποκλειστικά, μια χαρά μεγάλωσα....κανένα μας δεν έπαθε τίποτα!!!

 

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι μπορεί να έχει πανινδρόμηση το μωρούλι σου. Πέρα απο αυτό όμως θα σου πω απο τη δικη μου εμπειρία οτι θεωρω πραγματικά αδύνατο να πραγματοποιηθεί στο ακέραιο η δίαιτα απο τα γαλακτοκομικά! Είναι παντού ακόμα και σε πράγματα που δε σου πάει το μυαλό όως το ζαμπόν γαλοπούλας και ακόμα και τα μακαρόνια. Η γλουτένη επίσης είναι κάτι πυ υπάρχει σε πολλά τρόφιμα και ίσως ενοχλεί το μωρό. Σε ότι αφορά τα αλλεργικά τεστ που ανέφερες ξέρω οτι σε τόσο μικρές ηλικίες δε δείχνουν κάτι . Εγώ περιμένω τη μικρή μου να γίνει 8 μηνών για να κάνουμε πρόκληση και να δούμε αν τελικά έχει αλλεργία . Αυτό που θέλω να σου πω είναι οτι ενδείξεις μόνο υπάρχουν σε αυτές τις ηλικίες . Πάντως οι κολικοί όως λες είναι ένδειξη . Εγώ διέκοψα το θηλασμό βάση δικής μου απόφασης γιατι με τη δίαιτα ειπα γίνει η σκιά του εαυτού μου σερνόνουν κυριολεκτικά και δε μπορούσα να τη φροντίσω . Πίνει αλμιρον πεπτι υποσλλεργικο γάλα μεσαίας προστασίας και μια χαρά είναι το μωρό. Υποστηρίζω το θηλασμό και να ξέρεις πως παρόλο που εγω σταμάτησα αποτελλεί τη καλύτερη δυνατή προστασία για το μωράκι σου στο λέω εγώ που τα κάβα και τα δυό. Τώρα αν θες όντως να δεις τι γίνεται η λύση που σου προτείνω είναι η εξης: Αντλησε το γαλατάκι σου συνεχίζοντας τη διαιτά σου και αποθήκευσε το στη κατάψηξη μέσα σε ειδικά σακουλάκια έτσι εξασφαλίζεις μητρικό γάλα για το μωράκι σου χωρίς να σταματήσεις την παραγωγή σου ίσως λίγο μειωθεί αλλαο αμέσως μίλις ξαναμπεί το μωρό στο στήθος θα επανελθει! Δώσε στο μωρό το υποαλλεργικό γάλα που σου προτείνουν για λίγες μέρες και μετά το δικό σου και τσέκαρε. Το ρίσκο της υπόθεσης είναι μοως πάθει το μωρό σύγχηση θηλών και μετά δε θέλει το στήθος. Εγώ αυτό έκανα πάντως και πρόβλημα δεν ειχα απλά δεν άντεχα άλλο μόνη χωρίς βοήθεια και να μη τρώω και τίποτα. Δε ξέρω τι άλλο να σου πω εγω είχα δει και δυο φορες αιματάκι στα κακάκια της αλλα ίσο με ένα κεφαλακι καρφιτσας , κοίτα ποοοοολύ προσεκτικά!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι μπορεί να έχει πανινδρόμηση το μωρούλι σου. Πέρα απο αυτό όμως θα σου πω απο τη δικη μου εμπειρία οτι θεωρω πραγματικά αδύνατο να πραγματοποιηθεί στο ακέραιο η δίαιτα απο τα γαλακτοκομικά! Είναι παντού ακόμα και σε πράγματα που δε σου πάει το μυαλό όως το ζαμπόν γαλοπούλας και ακόμα και τα μακαρόνια. Η γλουτένη επίσης είναι κάτι πυ υπάρχει σε πολλά τρόφιμα και ίσως ενοχλεί το μωρό. Σε ότι αφορά τα αλλεργικά τεστ που ανέφερες ξέρω οτι σε τόσο μικρές ηλικίες δε δείχνουν κάτι . Εγώ περιμένω τη μικρή μου να γίνει 8 μηνών για να κάνουμε πρόκληση και να δούμε αν τελικά έχει αλλεργία . Αυτό που θέλω να σου πω είναι οτι ενδείξεις μόνο υπάρχουν σε αυτές τις ηλικίες . Πάντως οι κολικοί όως λες είναι ένδειξη . Εγώ διέκοψα το θηλασμό βάση δικής μου απόφασης γιατι με τη δίαιτα ειπα γίνει η σκιά του εαυτού μου σερνόνουν κυριολεκτικά και δε μπορούσα να τη φροντίσω . Πίνει αλμιρον πεπτι υποσλλεργικο γάλα μεσαίας προστασίας και μια χαρά είναι το μωρό. Υποστηρίζω το θηλασμό και να ξέρεις πως παρόλο που εγω σταμάτησα αποτελλεί τη καλύτερη δυνατή προστασία για το μωράκι σου στο λέω εγώ που τα κάβα και τα δυό. Τώρα αν θες όντως να δεις τι γίνεται η λύση που σου προτείνω είναι η εξης: Αντλησε το γαλατάκι σου συνεχίζοντας τη διαιτά σου και αποθήκευσε το στη κατάψηξη μέσα σε ειδικά σακουλάκια έτσι εξασφαλίζεις μητρικό γάλα για το μωράκι σου χωρίς να σταματήσεις την παραγωγή σου ίσως λίγο μειωθεί αλλαο αμέσως μίλις ξαναμπεί το μωρό στο στήθος θα επανελθει! Δώσε στο μωρό το υποαλλεργικό γάλα που σου προτείνουν για λίγες μέρες και μετά το δικό σου και τσέκαρε. Το ρίσκο της υπόθεσης είναι μοως πάθει το μωρό σύγχηση θηλών και μετά δε θέλει το στήθος. Εγώ αυτό έκανα πάντως και πρόβλημα δεν ειχα απλά δεν άντεχα άλλο μόνη χωρίς βοήθεια και να μη τρώω και τίποτα. Δε ξέρω τι άλλο να σου πω εγω είχα δει και δυο φορες αιματάκι στα κακάκια της αλλα ίσο με ένα κεφαλακι καρφιτσας , κοίτα ποοοοολύ προσεκτικά!

 

Καλή μου, αυτό ακριβώς κάνω .... Η κατάψυξη έχει τιγκάρει κυριολεκτικά από κυπελλακια!

Θέλω να συνελθει λίγο απο τους πόνους και θα αρχίσω να τη θηλάζω κάποιες φορές την ημέρα.

Την θηλαζα 2-3 φορές μέχρι και πριν από 3 ημέρες, απλά την πιάσανε ξανα οι πόνοι κ θεωρώ ότι δεν έχω καθαρίσει εντελώς από υποπτα συστατικά.

Το ίδιο και εγώ εχω πάθει με τη δίαιτα. Είναι ανυποφορη η κατάσταση. Σκέφτομαι να ξεκινήσω κατσικίσιο γάλα κ γιαούρτι.

Όσον αφορά στην άλλη φίλη μου, η οποία ρωτάει σχετικά με την ισοφαγίτιδα, ξέχασα να αναφέρω ότι είχα κάνει τον υπέρηχο ΓΟΠ και δεν έδειξε οισοφαγίτιδα ...

ΚΟρίτσια, να σας ρωτήσω το εξής (επειδή το ακούω ολοένα κ συχνότερα από γονείς που ναι μεν σκοτωνόντουσαν τα παιδιά τους από κολικούς μέχρι τον 6ο μήνα, όμως ποτέ δεν το είχαν ψάξει και πολύ πιθανό να ήταν η αλλεργία στη μέση):

Όταν ξεκινήσουμε τις στερεες τροφές, μήπως θρέψει καλύτερα το εντεράκι και εξαφανιστεί η αλλεργία; ΄Το έχω δει σε πολλες περιπτώσεις μωρών που χτυπίοντουσαν μεχρι τον 6ο μήνα και οι γονείς τους απλά δεν το εψαξαν, όπως αναφερθηκα παραπάνω. τί λετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλες τις μανούλες και τις μέλλουσες!

επανέρχομαι στην παρέα μετά απο αρκετά χρόνια:roll: 21 για την ακρίβεια...

είμαι στην 20η εβδομάδα κύησης τώρα και ομολογώ δεν θυμάμαι και πολλα πράγματα οπότε θα μπαίνω εδώ για τις απορίες μου.Ο γιόκας μου μεγάλωσε και είπα να δοκιμάσω τώρα για το κοριτσάκι ..χαχαχαχα

 

φιλιά σε όλες!!!

ΕΛΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα στην παρέα!

Διαβάζω το φόρουμ πολύυυυ καιρό, έχω βρει πολλές απαντήσεις σε πολλά θέματα και θεματάκια, οπότε σκέφτηκα να συστηθώ κιόλας. Με λένε Ράνια, είμαι 39 χρονών (σχεδον :P ) και 25 εβδομάδων έγκυος στο πρώτο μας παιδάκι. Η εγκυμοσύνη ήρθε μετά από προσπάθειες 2,5 χρόνων, μια εξωμήτριο, 2 σπερματεγχύσεις και πάνω που ΟΛΟΙ μας έλεγαν (και σχεδόν μας είχαν πείσει) να τρέξουμε για εξωσωματική. Έλεγα ότι θα έπρεπε να δοκιμάσουμε πρώτα όλες τις άλλες λύσεις, κι από την άνοιξη θα το κοιτάγαμε, αλλά τελικά δε χρειάστηκε. Ο μπέμπης είναι προς το παρόν υγιέστατος και τον περιμένουμε τον Οκτώβρη με το καλό... Έχω αγχωθεί ομολογουμένως με την κατάσταση που επικρατεί (δεν έχουμε αγοράσει ούτε ένα ρουχαλάκι ακόμα, ούτε έπιπλα, λέγαμε «με τις εκπτώσεις», «νωρίς είναι ακόμα»...), προσπαθώ να είμαι ήρεμη και να μην τον φορτώνω κι αυτόν με το άγχος μου αλλά δεν είναι κι εύκολο. Ελπίζω όμως ότι όλα τελικά θα στρώσουν. Καλώς σας βρήκα(με)!

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτη φορα μπαινω σε ενα τετοιο φορουμ κ ειλικρινα δεν το περιμενα οτι θα το κανω.η αληθεια ειναι οτι πολυ καιρο διαβαζω ερωτοαπαντησεις ολων των ειδων εδω μεσα αλλα πιο πολυ σε γυναικολογικα θεματα.ηθελα να αφησω κ εγω το ερωτημα μου σε κατι αν υπαρχει περιπτωση να εχει συμβει σε καποια κατι παρομοιο.ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλες μου .θα ήθελα να εκφράσω την πρώτη μου δημοσίευση μαζί σας . με το αγόρι μου είμαστε μαζί εδώ και ένα χρόνο και δεν θα θέλαμε ένα μωράκι από τώρα γι αυτό χρήσιμοποιούμε πάντα προσφυλακτικό.Ομως μετά την πράξη ,αφού είχε τελειώσει σκουπίστηκε με το πανάκι και μετά απο κανά μισάωρο μπήκε μέσα μου για πολύ λίγο και βγήκε και μετά σκουπιστηκαμε και έκανα και μπάνιο.Ξερω ειναι λίγο ακατόρθωτο αλλα θα ήθελα την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλες μου .θα ήθελα να εκφράσω την πρώτη μου δημοσίευση μαζί σας . με το αγόρι μου είμαστε μαζί εδώ και ένα χρόνο και δεν θα θέλαμε ένα μωράκι από τώρα γι αυτό χρήσιμοποιούμε πάντα προσφυλακτικό.Ομως μετά την πράξη ,αφού είχε τελειώσει σκουπίστηκε με το πανάκι και μετά απο κανά μισάωρο μπήκε μέσα μου για πολύ λίγο και βγήκε και μετά σκουπιστηκαμε και έκανα και μπάνιο.Ξερω ειναι λίγο ακατόρθωτο αλλα θα ήθελα την γνώμη σας
:!::!::!::!::!::!::-P:-P:-P:-P:-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως το είπες κι εςυ ειναι λόγο ακατόρθωτο, αλλα καμία κοπέλα δεν πρόκειται να σου οτι βάζει το χέρι της στη φωτιά οτι έγκυος δεν πρόκειται να είσαι.

αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι αν ειναι δυνατόν να επέζησε το σπέρμα ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι αν ειναι δυνατόν να επέζησε το σπέρμα ?

 

Όταν λοιπόν κανεις ενα σπερμοδιαγραμμα εχεις 45 λεπτά το πολυ να το μεταφέρεις με το κυπελλάκι στο εργαστήριο, που θα ειναι ζωντανό και θα δουν την κινητικότητα του.

Τώρα αν σκουπίστηκε ή τρίφτηκε δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να επιζήσει.

Βάλε οτι κατα την εκσπερμάτωση προωθείται και πολυ πιο μεσα. Εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς. :-)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν κανεις ενα σπερμοδιαγραμμα εχεις 45 λεπτά το πολυ να το μεταφέρεις με το κυπελλάκι στο εργαστήριο, που θα ειναι ζωντανό και θα δουν την κινητικότητα του.

Τώρα αν σκουπίστηκε ή τρίφτηκε δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να επιζήσει.

Βάλε οτι κατα την εκσπερμάτωση προωθείται και πολυ πιο μεσα. Εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείς. :-)

 

σε ευχαριστώ πολύ :):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειναι η πρωτη μου δημοσιευση και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Αν οι δυο γονεις εχουν ομαδα αιματος Α+ καο ο ενας απο τους δυο εχει ΑαΑ(αυτο δε ξερω τι ειναι το βρηκα στα χαρτια)το παιδι μπορει να εχει ομαδα αιματος 0+?????Πειτε μου λιγο τη γνωμη σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα.είμαι καινούργια κ άσχετη.δεν ξέρω αν έχω κάνει διπλή καταχώρηση κ πως θα γραφτω σε ομάδα.είμαι 39 κ προσπαθούμε γ παιδάκι από το 2012 χαλαρά.πίστευαν ότι είναι πολύ εύκολο να μείνω έγκυος όμως διαπίστωσα με λύπη ότι δεν είναι έτσι.τον Γενάρη του 2014 απεβαλα χωρίς παρέμβαση στην 5η εβδομάδα.τον περασμένο Γενάρη κ πάλι αλλά αυτή τη φορά στον τέταρτο με πρόκληση τοκετού.δεν ξέρω τι να κάνω έχω απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα.είμαι καινούργια κ άσχετη.δεν ξέρω αν έχω κάνει διπλή καταχώρηση κ πως θα γραφτω σε ομάδα.είμαι 39 κ προσπαθούμε γ παιδάκι από το 2012 χαλαρά.πίστευαν ότι είναι πολύ εύκολο να μείνω έγκυος όμως διαπίστωσα με λύπη ότι δεν είναι έτσι.τον Γενάρη του 2014 απεβαλα χωρίς παρέμβαση στην 5η εβδομάδα.τον περασμένο Γενάρη κ πάλι αλλά αυτή τη φορά στον τέταρτο με πρόκληση τοκετού.δεν ξέρω τι να κάνω έχω απογοητευτεί.

 

Καλησπέρα, σου έχω απαντήσει στο προηγούμενο θέμα που έγραψες...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και ολες , ειμαι η Βικυ , παλαιο μελος του φορουμ , αφου λοιπον ξεχασα κωδικους , ακυρωθηκε το παλιο μου μειλ , ξαναβρηκα το σαιτ και αποφασησα να ξαναγινω μελος . Πολυ καλως σας βρηκα ξανα . Ειμαι απο Θεσσαλονικη , φλερταρω με τα 40 και εχω 3 ζουζουνελια που μου ομορφαινουνε και κανουνε τελεια τη ζωη μου . Ηλικες 8μιση σχεδον ο μεγλος κοντευει τα 7 η Κορακλα μου και ο λιλιπουτιος μας θα κλεισει τα 3 σε 1 μηνα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες-ολους!Γραφω πρωτη φορα και θέλω την γνωμη σας:confused: ειμαι 29 ετων και εχω σταθερο κυκλο 30 ημερων τελευταια περιοδος ηταν στις 16 ιουνιου και με τον συντροφο μου ειχαμε ελευθερη επαφη στις 5/7.Υπαρχει πιθανοτητα συλληψης;ποτε ακριβως εχω γονιμες μερες;Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος γονιός εδω που να εχει το παιδί του συγγενές μεγακολο; Η κόρη μου διαγνωστηκε τον Μάιο και Ιούνιο κάναμε χειρουργειο της έγινε κολοστομια και εχει τα γνωστά σακουλάκια(για όσους έχουν περαΣει τα ιδια ξέρουν τι εννοώ) επειδή δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω για το επόμενο χειρουργειο Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει; Πχ τι να περιμένω πόσες ωρες περίπου κρατάει,με φόβισαν κάπως στο νοσοκομείο

Γιατί

Μου ειπαν οτι διαρκεί πολλες ωρες και μπορεί το παιδί να χρειαστεί εντατική(η μικρή μου ειναι 12 μηνών)

Επίσης κάπου διάβασα οτι χρειάζεται και τρίτο χειρουργειο συνήθως ατο μεγακολο; Εγω νόμιζα γινεται μόνο η κολοστομια και μετα η σύγκλιση..... Help please :shock:

Link to comment
Share on other sites

ιο ι

καλησπερα σε ολες-ολους!Γραφω πρωτη φορα και θέλω την γνωμη σας:confused: ειμαι 29 ετων και εχω σταθερο κυκλο 30 ημερων τελευταια περιοδος ηταν στις 16 ιουνιου και με τον συντροφο μου ειχαμε ελευθερη επαφη στις 5/7.Υπαρχει πιθανοτητα συλληψης;ποτε ακριβως εχω γονιμες μερες;Ευχαριστώ !!

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας έδωσες οι γόνιμες σου μερες ηταν από δευτέρα 29 ιούνη μέχρι 4 ιούλη ημέρα σάββατο .Αν τύχει και δεν είσαι εγκυος που πολύ λυπάμαι καλό θα ήταν να δοκιμάσετε απο 29 ιούλη μέχρι 3 αυγούστου ,δηλαδη στον επόμενο κύκλο σου αλλα μην σταματησεις τις προσπαθειες απο εκει που δεν το περιμενεις μπορει να σου έρθει

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...