Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Εγώ αναφερόμουν στο δημοσίευμα που ανέβασε η yogini και το οποίο είχα διαβάσει και εγώ στις ειδήσεις του yahoo.

 

Κοίτα, οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν, στο ενεργητικό τους, ουκ ολίγες ατασθαλίες. Μας έλεγαν στο μάθημα της Φαρμακολογίας, χαρακτηριστικά, για μία περίπτωση δοκιμών ενός φαρμάκου που, κατ'εξαίρεση (οι περισσότερες κλινικές δοκιμές γίνονται στην Αφρική) έγιναν στη Μ.Βρετανία, οπότε και πήρε έγκριση κυκλοφορίας. Μετά από λίγα χρονια, το φάρμακο αποσύρθηκε. Αιτία: είχε, ως παρενέργεια, σοβαρή φωτοευαισθησία. Η εταιρία κατηγορήθηκε ότι ήξερε την παρενέργεια γι'αυτό και διάλεξε την Αγγλία αντί της...ηλιόλουστης Αφρικής! Και πάλι, αναρωτιέται κανείς "δεν ήξεραν ότι θα έβγαινε στη φόρα και θα έχαναν την αξιοπιστία τους;". Έλα ντε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η εταιρία κατηγορήθηκε ότι ήξερε την παρενέργεια γι'αυτό και διάλεξε την Αγγλία αντί της...ηλιόλουστης Αφρικής! Και πάλι, αναρωτιέται κανείς "δεν ήξεραν ότι θα έβγαινε στη φόρα και θα έχαναν την αξιοπιστία τους;". Έλα ντε!

Αποκλείεται δηλαδή να μην το ήξεραν και να επέλεξαν την Αγγλία για κάποιον άλλο λόγο; Όχι φυσικά... αλλά όλοι είμαστε έτοιμοι να πιστέψουμε την συνωμοσία αντί για το λάθος, παρότι, αντικειμενικά, το λάθος είναι η πιο πιθανή εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Εχουμε τοσο θορυβηθει μ αυτα που ακουμε για τα εμβολια και πραγματικα δεν ξερουμε τι να κανουμε. Ο μικρος μου ειναι 6 χρονων κι εχει κατι υπολοιπες δοσεις απο HEXA και τριπλο να κανει. Ο αντρας μου επιμενει να μη τα κανουμε. Ο παιδιατρος λεει οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Σε λιγο καιρο θα χρειαστει να τον γραψω στο δημοτικο και ζητουν βεβαιωση απο παιδιατρο για τα εμβολια. Υποθετω οτι θα χουμε προβλημα! Εσεις τι λετε?

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ισπανία: 6χρονο αγόρι νοσεί με διφθερίτιδα, το πρώτο κρούσμα σε 30 χρόνια! Νοσηλεύεται στην εντατική και η κατάστασή του χαρακτηρίζεται ως "σοβαρή".

 

Το αγόρι δεν είχε εμβολιαστεί.

 

Το ποσοστό θνησιμότητας της διφθερίτιδας είναι 10%.

 

Η είδηση στα αγγλικά:

http://www.thelocal.es/20150602/spain-records-first-case-of-diphtheria-in-thirty-years

http://www.thelocal.es/20150604/health-minister-its-irresponsible-not-to-vaccinate

 

και στα ισπανικά:

http://ccaa.elpais.com/ccaa/2015/06/03/catalunya/1433345773_016051.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Οι γονείς από την Αλμπέρτα του Καναδά, ιδιοκτήτες εταιρείας συμπληρωμάτων διατροφής, σύμφωνα με την κατάθεσή τους "πίστευαν πως ο γιος τους είχε λαρυγγίτιδα ή γρίππη" και προσπαθούσαν να θεραπεύσουν το ανεμβολίαστο παιδί τους, που είχε υψηλό πυρετό επί 2,5 εβδομάδες, με πιπέρια, σκόρδα, κρεμμύδια και ένα σκεύασμα που τους προμήθευσε "a naturopathic doctor" (δεν γνωρίζω πώς μεταφράζεται αυτό), με σκοπό να ενισχύσει το ανοσοποιητικό του. Το πήγαν στο νοσοκομείο μόνο όταν σταμάτησε να αναπνέει.

 

Το παιδάκι, δυστυχώς, υπέστη ανεπανόρθωτη εγκεφαλική βλάβη και πέθανε από μηνιγγίτιδα. Ήταν μόλις 19 μηνών και, αν είχε κάνει τα προβλεπόμενα εμβόλια για πνευμονιόκοκκο, αιμόφιλο της ινφλουένζας και μηνιγγιτιδόκοκκο, ή αν είχε έστω λάβει την προβλεπόμενη αντιβιοτική θεραπεία εγκαίρως, πιθανότατα θα ήταν ζωντανό.

 

Χθες, το καναδικό δικαστήριο απεφάνθη ότι είναι ένοχοι επειδή απέτυχαν να παράσχουν στο παιδί τους τα ελάχιστα απαραίτητα εφόδια για τη ζωή.

 

http://www.cbc.ca/news/canada/calgary/meningitis-trial-verdict-1.3552941

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Ένας Ιταλός αξιωματούχος των υγειονομικών υπηρεσιών κατηγόρησε το Κίνημα των Πέντε Αστέρων του Γκρίλο για την ανησυχητική αύξηση των κρουσμάτων ιλαράς στην Ιταλία.

 

Το Κίνημα- που μάλιστα προηγείται με αρκετή διαφορά στις τελευταίες δημοσκοπήσεις,- έχει αναπτύξει μια πλατφόρμα αντιεβολιασμών, υποστηρίζοντας ότι υπάρχει σχέση μεταξύ των εμβολών και των περιστατικών αυτισμού.

 

Σύμφωνα με το υπουργείο Υγείας, περισσότερα από 700 κρούσματα της εξαιρετικά μεταδοτικής ασθένειας έχουν καταγραφεί μέχρι στιγμής το 2017, σε σύγκριση με τα 220 την αντίστοιχη περίοδο του προηγούμενου έτους και 844 στο σύνολο του 2016. Η αύξηση αυτή ακολουθεί μια πτώση του ποσοστού για δυο έτη.

 

Το 2015 το κίνημα του Γκρίλο πρότεινε νόμο κατά των εμβολιασμών, υποστηρίζοντας ότι υπάρχει σύνδεση των εμβολίων με τη λευχαιμία, τη δηλητηρίαση, τις φλεγμονές, κ.α. ενώ κατηγορούν επίσης τους εμβολιασμούς ότι κληρονομούν γενετικές μεταλλάξεις, καρκίνο, αυτισμό και αλλεργίες». Γράφοντας στο blog του το ίδιο έτος, ο ηγέτης του κόμματος, ανέφερε: «Τα εμβόλια έχουν παίξει ουσιαστικό ρόλο στην εξάλειψη τρομερών ασθενειών όπως η πολιομυελίτιδα, η διφθερίτιδα και η ηπατίτιδα. Ωστόσο, φέρνουν τον κίνδυνο που συνδέεται με παρενέργειες που είναι συνήθως προσωρινές και υπερνικούνται αλλά σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, μπορεί να είναι σοβαρές…»

 

Το ξέσπασμα της ιλαράς συγκεντρώνεται κυρίως στις πλούσιες περιοχές του Πιεμόντε, του Λάτσιο, της Τοσκάνης και στην Λομβαρδία.

 

Πηγή: ΑΠΕ/ΜΠΕ Πηγή: www.lifo.gr

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 6/16/2013 at 10:32 PM, μητσουκο said:

 

Infarix,prevenar,meningitec και priorix

 

 

Καλησπέρα, επειδή το ψάχνουμε και εμείς , τελικά κάνατε μόνο  αυτά; Χρειάστηκε κάποια ενίσχυση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Και όμως, εν έτη 2020 ήρθε η στιγμή που αποδεικνύεται τι θα συμβεί στον ΚΟΣΜΟ αν εμφανιστεί ποτέ κάποιος θανατηφόρος ή και όχι ιός στον οποίο δεν υπάρχει ιατρική θεραπεία και εμβόλιο. Θα θελα να ξερά όλοι αυτοί που δεν εμβολιαζουν τα παιδιά τους ή θεωρούν την φαρμακευτική αγωγή αποκλειστικά κέρδος των φαρμακευτικων εταιρειών, τι θα έλεγαν στους συγγενείς όσων νοσησαν και κατέληξαν από covid-19. Ότι ο ιός είναι ψεύτικος αλλά είναι λογικό όλοι οι γιατροί, νοσηλευτές κτλ σε όλο τον κόσμο να λένε ψέματα κ να καλύπτουν τον ψεύτικο αυτόν ιό;; Άσχετα για την αλήθεια που ίσως κρύβεται πίσω από την προέλευση του ή και το κέρδος που θα έχουν ορισμένοι από τις επιπτώσεις του, αν δεν ισχύουν τα όσα ξέρουμε βέβαια, δεν έχει καμία σημασία πως ξεκίνησε ή ποιος θα επωφεληθεί από αυτό, όταν πεθαίνουν υγιής αλλά και όχι, άνθρωποι διαφόρων ηλικιών. Τώρα παρακαλάμε για ένα φάρμακο και ένα εμβόλιο. Γνώστες των πάντων γίναμε όλοι. Απλά αφήνω αυτό το μήνυμα εδώ. Προς γνώση και συμμόρφωση μελλοντικών συζητήσεων για τον καθολικό αντί-εμβολιασμό. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Κατερινα22 said:

Και όμως, εν έτη 2020 ήρθε η στιγμή που αποδεικνύεται τι θα συμβεί στον ΚΟΣΜΟ αν εμφανιστεί ποτέ κάποιος θανατηφόρος ή και όχι ιός στον οποίο δεν υπάρχει ιατρική θεραπεία και εμβόλιο. Θα θελα να ξερά όλοι αυτοί που δεν εμβολιαζουν τα παιδιά τους ή θεωρούν την φαρμακευτική αγωγή αποκλειστικά κέρδος των φαρμακευτικων εταιρειών, τι θα έλεγαν στους συγγενείς όσων νοσησαν και κατέληξαν από covid-19. Ότι ο ιός είναι ψεύτικος αλλά είναι λογικό όλοι οι γιατροί, νοσηλευτές κτλ σε όλο τον κόσμο να λένε ψέματα κ να καλύπτουν τον ψεύτικο αυτόν ιό;; Άσχετα για την αλήθεια που ίσως κρύβεται πίσω από την προέλευση του ή και το κέρδος που θα έχουν ορισμένοι από τις επιπτώσεις του, αν δεν ισχύουν τα όσα ξέρουμε βέβαια, δεν έχει καμία σημασία πως ξεκίνησε ή ποιος θα επωφεληθεί από αυτό, όταν πεθαίνουν υγιής αλλά και όχι, άνθρωποι διαφόρων ηλικιών. Τώρα παρακαλάμε για ένα φάρμακο και ένα εμβόλιο. Γνώστες των πάντων γίναμε όλοι. Απλά αφήνω αυτό το μήνυμα εδώ. Προς γνώση και συμμόρφωση μελλοντικών συζητήσεων για τον καθολικό αντί-εμβολιασμό. 

Συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που λες, και εγώ αυτά σκεφτόμουν αυτές τις ημέρες.

Το να αφήνεις υπονοούμενα για το πως ξεκίνησε ο ιός είναι λίγο άστοχο όταν έρχεται παγκόσμιο κραχ στην οικονομία. Η παγκόσμια οικονομία δεν βασίζεται στις φαρμακευτικές μόνο αν αυτό εννοείς, βλέπεις χώρες οι οποίες είναι μεγάλα οικονομικά κέντρα να καταρρέουν. Αφήνεις το μήνυμα σου εδώ προς γνώση και συμμόρφωση για τους αντιεμβολιαστές ενω στην ουσιά τους δίνεις τροφή για σχόλια.

Δεν βοηθούν οι θεωρίες συνομοσίας αυτή την στιγμή.

Το σίγουρο είναι πως πράγματι οι περισσότεροι αυτές τις ημέρες βλέπουμε πόσο τυχεροί είμαστε που έχουμε την επιστήμη με το μέρος μας πλέον και πόσο απαραίτητα μας είναι τα εμβόλια, αν και είμαι σίγουρη πως ο άνθρωπος που δεν θέλει  να εμβολιάσει το παιδί του πάλι θα βρει από κάπου πάτημα για να δείξει πως όλα γίνονται για να βγάλουν χρήματα οι φαρμακευτικές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι λάθος κατάλαβες. Αν μη τι άλλο συνωμοσιολογος δν είμαι. Το είπα για να προλάβω αυτούς τους λίγους που θα απαντήσουν ότι είμαι πρόβατο που πιστεύω αυτά που μου λένε στην τηλεόραση κτλ κ να μην πάει εκεί το θέμα, απλά σχόλιασα ότι αυτό που θέλω να πω είναι άσχετο και με το πως ξεκίνησε και με τις φαρμακευτιξεσ εταιρείες. Είναι τα 2 πράγματα που έχω βαρεθεί να ακούω και για να μην ξανά ειπωθούν εδώ απλά ήθελα να τα αποκλείσω από στην συζήτηση. Καμία συνωμοσία κανένα υπονοούμενο, κανενα προσωπικό πιστεύω για τις φαρμακευτικες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κατερινα22 said:

Όχι όχι λάθος κατάλαβες. Αν μη τι άλλο συνωμοσιολογος δν είμαι. Το είπα για να προλάβω αυτούς τους λίγους που θα απαντήσουν ότι είμαι πρόβατο που πιστεύω αυτά που μου λένε στην τηλεόραση κτλ κ να μην πάει εκεί το θέμα, απλά σχόλιασα ότι αυτό που θέλω να πω είναι άσχετο και με το πως ξεκίνησε και με τις φαρμακευτιξεσ εταιρείες. Είναι τα 2 πράγματα που έχω βαρεθεί να ακούω και για να μην ξανά ειπωθούν εδώ απλά ήθελα να τα αποκλείσω από στην συζήτηση. Καμία συνωμοσία κανένα υπονοούμενο, κανενα προσωπικό πιστεύω για τις φαρμακευτικες. 

Παρανόηση μου τότε! σορυ! Όπως κατάλαβες και εγώ τα έχω ακούσει όλα αυτές τις ημέρες και ειλικρινά έχω χάσει πάσα ιδέα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέπουμε οικονομικά δυνατές χώρες να "καταρρέουν", άνθρωποι πεθαίνουν κ ορισμένοι ακόμη ασχολούνται με το αν ο ιός φτιάχτηκε σε εργαστήριο, αν υπάρχει όντως και ποιος θα μπορούσε να επωφεληθεί ώστε να τον περάσουν δικαστήριο :'(   κάθε χώρα παίρνει σκληρά για την οικονομικό κοινωνική ζωή μέτρα και σε λίγο καιρό θα φτάσουμε τα 2εκατ κρούσματα, παρ όλα αυτά. Νομίζω πιο τρανταχτη απόδειξη της έλλειψης εμβολιου και φαρμάκων έναντι ενός ιού, που η θνησιμότητα του δεν είναι μεγάλη και μάλιστα όχι σε όλους (ηλικιωμένοι ευπαθείς ομάδες κυρίως), δεν υπάρχει. Όλες αυτές οι μητέρες που στην ασφάλεια των άλλων εμβολιασμών παιδιών, δεν εμβολιαζουν τα δικά τους, αν τώρα άνοιγαν τα σχολεία θα έστελναν το παιδί τους χωρίς κανένα φόβο στο σχολείο; Και δεν θέλω να διανοηθώ να ήταν θανατηφόρα ασθένεια στα παιδιά, πρώτοι πρώτοι θα πήγαιναν να πάρουν εμβόλιο. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Κατερινα22 είπε:

Όλες αυτές οι μητέρες που στην ασφάλεια των άλλων εμβολιασμών παιδιών, δεν εμβολιαζουν τα δικά τους, αν τώρα άνοιγαν τα σχολεία θα έστελναν το παιδί τους χωρίς κανένα φόβο στο σχολείο; Και δεν θέλω να διανοηθώ να ήταν θανατηφόρα ασθένεια στα παιδιά, πρώτοι πρώτοι θα πήγαιναν να πάρουν εμβόλιο. 

Παρότι θεωρώ εντελώς απαράδεκτο να μην εμβολιαζεις τα παιδιά σου, έχοντας συζητήσει με γονείς που προβληματίζονται σχετικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως δεν είναι όλοι "τρελοί" ή "ανεύθυνοι".... Υπάρχουν γονείς που τους έχουν τύχει τραγικά πράγματα μετά τον εμβολιασμό των παιδιών τους, χωρίς εννοείται να ευθύνονται τα εμβόλια για αυτά, ωστόσο οι ίδιοι ήταν πολύ σκεπτικοί μετά από όλο αυτό... Οπότε θεωρώ πως θα πρέπει να δείχνουμε κατανόηση απέναντι στους συνομιλητές μας και πολύ καλά επιχειρήματα εάν θέλουμε να τους "πείσουμε"...

Όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση, νομίζω είναι αυτονόητο πως ο καθένας μας, θα έφερνε τον κόσμο Τούμπα εάν κινδύνευε το παιδί του, οπότε ναι θεωρώ πως θα έτρεχαν να κάνουν οι περισσότεροι στα παιδιά τους το εμβόλιο εάν κινδύνευαν τα ιδια... Εδώ υπάρχουν γονείς που βάζουν τα παιδιά τους σε πειραματικές θεραπείες, εγκεκριμένο φάρμακο δεν θα χορηγούσαν?? Όσον αφορά την επιστροφή στο σχολείο, νομίζω πως όλοι, αργά ή γρήγορα θα το κάνουμε, ακόμα και χωρίς εμβόλιο, το οποίο εννοείται δεν θα βγει για κάνα χρόνο ακόμα ή τουλάχιστον μέχρι το τέλος του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα είπες δεν έχω κάτι να προσθέσω και ναι δυστυχώς υπάρχουν περίπτωσεις που τα εμβόλια είχαν παρενέργειες, παρ όλα αυτά τα ποσοστά και οι οι γιατροί κάτι παραπάνω θα ξέρουν από τους γνωστές των πάντων και του ίντερνετ που γίναμε όλοι. Εγώ αναφέρθηκα στον καθολικό αντί εμβολιασμό και τις συνέπειες που θα ειχε οπως δυστυχώς βλέπουμε στις μέρες μας. Και το έγραψα προς γνώση και συμμόρφωση. Μακάρι ποτέ να μην ζήσουμε κάτι παρόμοιο ξανά με νέους ή παλιούς ιούς. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Κατερινα22 είπε:

Συμφωνώ με όσα είπες δεν έχω κάτι να προσθέσω και ναι δυστυχώς υπάρχουν περίπτωσεις που τα εμβόλια είχαν παρενέργειες, παρ όλα αυτά τα ποσοστά και οι οι γιατροί κάτι παραπάνω θα ξέρουν από τους γνωστές των πάντων και του ίντερνετ που γίναμε όλοι. Εγώ αναφέρθηκα στον καθολικό αντί εμβολιασμό και τις συνέπειες που θα ειχε οπως δυστυχώς βλέπουμε στις μέρες μας. Και το έγραψα προς γνώση και συμμόρφωση. Μακάρι ποτέ να μην ζήσουμε κάτι παρόμοιο ξανά με νέους ή παλιούς ιούς. 

Καλημέρα!!! Αν διαβάσεις το γράφω δεν μιλάω για παρενέργειες εμβολίων... Προφανώς για να κυκλοφορουν ελεύθερα, προκαλούν περισσότερο καλό παρά κακό... Αλλά όταν κατηγορουμε έναν αντιεμβολιαστη για τις απόψεις του, καλό θα ήταν να ακούσουμε προσεκτικά τι έχει να μας πει και όχι να αρχίσουμε να τον βομβαρδίζουμε με κατηγορίες περί δημοσίου κινδύνου κλπ... Στην τελική, κάθε άνθρωπος το δικό του παιδί θα βάλει ως προτεραιότητα και όχι το δικό μου παιδί ή το γονιό μου ή τον παππού μου...

Πχ υπάρχουν γονείς των οποίων τα παιδιά διαγνώστηκαν με καρκίνο μετά από κάποιο εμβολιασμό. Προφανώς δε φταίει το εμβόλιο, αλλά το γεγονός πως η πλειοψηφία των κακοηθειών στα παιδιά εκδηλώνεται ανάμεσα στα 2-5 έτη, όπου τα παιδιά εμβολιάζονται συστηματικά, οπότε όλο και κάποιο εμβόλιο θα έχουν κάνει... Ένας γονιός, όμως, αντιμετωπίζει κάτι τέτοιο, τον κόσμο τούμπα θα φέρει για να δει τι έφταιξε, ακόμα και τν εαυτό του θα κατηγορήσει που μια φορά πχ αγόρασε κάτι έτοιμο, αντι να μαγειρέψει... Σε αυτό το γονιό λοιπόν δεν μπορείς να επιρριψεις ευθύνες για δημόσιο κίνδυνο και ανοσία της αγέλης κλπ.. Αυτό, απλά.... Όσον αφορά τις συνέπειες απουσίας εμβολίων, εννοείται το ζούμε και σήμερα, αλλά υπάρχουν και εικόνες στο διαδίκτυο από ασθένειες που πλέον έχουν εξαφανιστεί και οι οποίες είχαν τραγικές συνέπειες ακόμα και στα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λοιπόν εδώ φαίνεται ότι διαφωνούμε. Ναι θεωρώ ανευθυνότητα το να μην εμβολιαζεις το παιδί σου και να βάζεις σε κίνδυνο τόσο το ίδιο όσο και τα υπόλοιπα παιδιά. Και το απλό ντεπον μπορεί να έχει παρενέργειες, ολα τα φάρμακα και τα εμβόλια έχουν από έναν απλό πυρετό έως και θάνατο. Όταν τα βάλεις όλα κάτω και τα ζυγίσεις η ζυγαριά γέρνει στην μια μεριά και αυτό δεν μπορούμε να το παραβλεψουμε με τις προσωπικές μας απόψεις. Όταν ζεις σε ένα σύνολο που λέγεται κοινωνία υπάρχουν τυπικοί και άτυποι νόμοι. Μέχρι πριν κάποιους μήνες θεωρούσες την ελευθερία ΣΟΥ και των παιδιών ΣΟΥ δικαίωμα ΣΟΥ και για το καλό ΟΛΩΝ το κράτος ήρθε και στην στέρησε σε πολλούς τομείς (μην πάρεις προσωπικά το β ενικό, γενικά μιλάω) . Οπότε όχι δεν δέχομαι ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει όταν αφορά το σύνολο. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε περίπτωσεις αλλεργιων ή όταν ο γιατρός κρίνει ότι δεν πρέπει να κάνει το εμβόλιο ένα παιδί. Είμαι σίγουρη οτι αυτό που έγραψες για την ηλικία των εμβόλιων και τον παιδικό καρκίνο το έχουν σκεφτεί ειδικοί στο θέμα καιρό πριν το διαπιστώσουμε εμείς και σίγουρα το γνώριζαν και το μελετήσαν πριν πάρουν απόφαση να είναι αυτήν η ηλικία των εμβολίων. Δεν μπορούμε εμείς με μηδαμινη γνώση ιατρικής να ξέρουμε αν πρέπει και πότε πρέπει να κάνει ένα παιδί εμβόλιο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κατερινα22 είπε:

Καλημέρα. Λοιπόν εδώ φαίνεται ότι διαφωνούμε. Ναι θεωρώ ανευθυνότητα το να μην εμβολιαζεις το παιδί σου και να βάζεις σε κίνδυνο τόσο το ίδιο όσο και τα υπόλοιπα παιδιά. Και το απλό ντεπον μπορεί να έχει παρενέργειες, ολα τα φάρμακα και τα εμβόλια έχουν από έναν απλό πυρετό έως και θάνατο. Όταν τα βάλεις όλα κάτω και τα ζυγίσεις η ζυγαριά γέρνει στην μια μεριά και αυτό δεν μπορούμε να το παραβλεψουμε με τις προσωπικές μας απόψεις. Όταν ζεις σε ένα σύνολο που λέγεται κοινωνία υπάρχουν τυπικοί και άτυποι νόμοι. Μέχρι πριν κάποιους μήνες θεωρούσες την ελευθερία ΣΟΥ και των παιδιών ΣΟΥ δικαίωμα ΣΟΥ και για το καλό ΟΛΩΝ το κράτος ήρθε και στην στέρησε σε πολλούς τομείς (μην πάρεις προσωπικά το β ενικό, γενικά μιλάω) . Οπότε όχι δεν δέχομαι ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει όταν αφορά το σύνολο. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε περίπτωσεις αλλεργιων ή όταν ο γιατρός κρίνει ότι δεν πρέπει να κάνει το εμβόλιο ένα παιδί. Είμαι σίγουρη οτι αυτό που έγραψες για την ηλικία των εμβόλιων και τον παιδικό καρκίνο το έχουν σκεφτεί ειδικοί στο θέμα καιρό πριν το διαπιστώσουμε εμείς και σίγουρα το γνώριζαν και το μελετήσαν πριν πάρουν απόφαση να είναι αυτήν η ηλικία των εμβολίων. Δεν μπορούμε εμείς με μηδαμινη γνώση ιατρικής να ξέρουμε αν πρέπει και πότε πρέπει να κάνει ένα παιδί εμβόλιο. 

Μην παρεξηγηθω... Δεν είπα ότι ο καθένας κάνει ότι θέλει... Ούτε υπέρ του αντιεμβολιαστικου κινήματος ειμαι!!! Το αντίθετο μάλιστα!!!

Απλά, λέω πως εγώ, αν ήμουν στη θέση ενός τέτοιου γονιού (φτου φτου μακριά), το να μου πεις για κοινωνική ευθύνη και υπευθυνότητα δεν θα με έπειθε. Αν όμως μου μιλούσες με επιστημονικά δεδομένα και για τη σημασία του εμβολιασμού στην υγεία, τότε ναι, θα ήταν καλό επιχείρημα.. Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χρόνια τώρα η επιστημονική κοινότητα έχει πάρει θέση με επιστημονικά δεδομένα για την σημασία του εμβολιασμού. Σίγουρα εγώ δεν είμαι αρμόδια να πείσω κάποιον με τέτοιους είδους δεδομένα. Ο ΠΟΥ όμως το έχει κάνει παρ όλα αυτά μητέρες, που χωρίς κανέναν προφανή λόγο (αλλεργία σύσταση γιατρου κτλ), δεν πείθονται από τους επιστήμονες και νομίζουν ότι αυτές ξέρουν καλύτερα και συμβουλεύουν κιόλας στο διαδίκτυο. Κάθε μαμά ξέρει το καλύτερο για το παιδί της έως εκεί που φτάνουν οι γνώσεις της. Αλλιώς να σκισουν τα πτυχία τους οι γιατροί να τους διδαξουμε ξανά εμείς που έχουμε "ανησυχίες". Θεωρώ ότι μέσα σ όλο αυτό δυστυχώς κρύβεται και κάποιο επανάστατικο κίνημα αλλά δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι θα ήταν αυτό κριτήριο για την ζωή και την υγεία του παιδιού σου. Γενικά μιλώντας πάντα. Τέλος πάντων ελπίζω με την συζήτηση μας, μελλοντικά κάποια μαμά που αμφιβάλλει, να καταλάβει ότι εδώ δεν θα βρει απαντήσεις και ούτε συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και σε αυτό το θέμα (όπως και σε όλα) πάντα πρέπει να έχουμε τον νου μας για τους αυτοαποκαλούμενους ειδικούς, οι οποίοι με διάφορα κίνητρα (ημιμάθεια, οικονομικά και ποιος ξέρει τι άλλο) ψάχνουν να βρουν ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την ανθρώπινη αγωνία και τον ανθρώπινο πόνο, με βαρύ κόστος πολλές φορές.

Οι επαγγελματίες υγείας θα πρέπει να βρίσκονται δίπλα στον ασθενή, την οικογένεια, την κοινότητα, να εμπνέουν εμπιστοσύνη, δύναμη, ρεαλισμό και να δίνουν κατάλληλες οδηγίες αντιμετώπισης του προβλήματος. Του κάθε προβλήματος, που τώρα αντιμετωπίζει ο συνάνθρωπος μας, αύριο εμείς και η οικογένεια μας. Το κακό δεν ξορκίζεται, αντιμετωπίζεται με γνώση και ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν είναι όλα άσπρο μαύρο στο θέμα αυτό. Όταν έχεις το φυλλάδιο με τις παρενέργειες και φτάνουν μέχρι εγκεφαλίτιδα σημαίνει ότι κάποιο παιδακι κάπου κάποτε την πάτησε. Ακόμα και αν ήταν αυτό το ένα στα εκατό εκατομμύρια. Επίσης σου λένε αν έχει αλλεργία στο αυγό πχ απαγορεύονται κάποια. Επίσης από ασπιρίνη μπορείς να δεις τα θυμαράκια ανάποδα. Επίσης μόλις πέρσυ εδώ στην Ελλάδα παιδάκι πέθανε μετά από αντιβίωση. Και μία λεχώνα πρόσφατα από αντιβίωση μετά τη γέννα. Τώρα τι θέλω και μπλέκω φάρμακα εμβόλια κλπ; Όλα είναι τεχνητά. Όλα δεν γίνονται αποδεκτά από όλους. Έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια εκτός από ένα τρίτης δόσης γιατί στην δεύτερη δόση η αντίδραση και η ανάρρωση ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Αν είχε αυτή την αντίδραση στο πρώτο που κάνουμε δύο μηνών πιστέψτε με δεν θα είχα κάνει κανένα από τα επόμενα. Και ας είμαι φουλ υπέρ της επιστήμης. Πλέον με το διαδίκτυο η πιο ακραία παρενέργεια μαθαίνεται σε χρόνο dt. Για αυτό και οι γονείς αντιδρούν. Αν τύχει και στο παιδί μου; Οπότε παίρνουν το ρίσκο για μια ασθένεια που δεν έχουν δει τις παρενέργειες. Αν τις έβλεπαν και αυτές γύρω μας ίσως ζύγιζαν τα πράγματα. Πχ πολυομελιτιδα κλπ. Τεσπά. Μεγάλο θέμα. Αυτά. Αφού δεν είναι 100% ασφαλή δεν μπορεις κανένα να πείσεις κάντο για την αγέλη. Το παιδί σου κοιτάς πρώτα. Τους καταλαβαίνω (;) 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Και πριν λίγο καιρό πέθανε ένα παιδί εδώ από διφθερίτιδα γιατί δεν είχε κάνει την 3η δόση του εμβολίου. Κανείς δεν είπε ότι τα εμβόλια δεν έχουν παρενέργειες, όπως και τα φαρμακα. Αν διαβάσετε την παραπάνω συζήτηση αν μη τι άλλο το χιλιο είπαμε. Η λογική σας είναι λοιπόν, κάποια παιδιά έχουν πεθάνει ή έχουν πάθει σοβαρή ζημιά από εμβόλια άρα εγώ φοβάμαι και δεν το κάνω στο παιδί μου, σωστά; . Και σας ρωτάω εγώ, πόσα παιδιά έχουν πεθάνει ή έχουν πάθει σοβαρές ζημιές από αρρώστιες ιούς κτλ που τις προλαβαίνει ένα εμβόλιο; Θα ξανά πω λοιπόν, αν τα βάλεις κάτω και τα ζυγίζεις η ζυγαριά γέρνει στα εμβόλια. Μας αρέσει δεν μας αρέσει. Και όχι επειδή εγώ και εσείς που είμαστε άσχετοι με την ιατρική νομίζουμε ότι δεν είναι έτσι. Επειδή με έρευνες και μελέτες έχει αποδειχθεί ότι τα εμβόλια είναι απαραίτητα και κάνουν περισσότερο καλό πάρα κακό. Και υπενθυμίζω ότι όταν πρόκειται για το καλό της κοινωνίας, συγγνώμη που θα εκφραστώ έτσι, κανένας δεν θα λάβει υπόψη την προσωπική σου άποψη ούτε για τα εμβόλια ούτε για τα φάρμακα. Όπως τώρα κανένας δεν μας ρώτησε αν μας πειράζει να μας στερούν τις όποιες ελευθερίες. Οπότε όχι δεν είναι άσπρο μαύρο γιατί δεν έχει να κάνει μόνο με το τι θέλει κάθε γονιός προσωπικά εφόσον η απόφαση του εν τέλει θα επηρεάσει και άλλους. Η ελευθερία σου ξεκινάει εκεί που τελειώνει του άλλου. (το β ενικό πάντα όχι για προσωπική επίθεση, γενικευω απλώς) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...