Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Αυτο που λες σκεφτομαι κι εγω! Κι αν παθει κατι το παιδι και δεν της εχω κανει το εμβολιο; μετα θα εχω τυψεις σ'ολη μου τη ζωη!

Έτσι σκέφτομαι και εγω! Προχθές είχε εδω στην τηλεόραση ενα νέο παιδί γύρω στα είκοσι που πήρε χρυσό στους Παραολυμπιακούς .. Έχασε το πόδι του οταν κόλλησε μυνηγγιτιδα οταν ήταν 5... Χ****κα πανω μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με αντιπυρετικο επεσε ο πυρετος ε;;

 

Α ναι αλλα αναγκάστηκα να δώσω και παρακεταμόλη και ibuprofen αλλιώς δεν έπεφτε

Έδωσα και ibuprofen λιγο πριν το εμβολιο και βοήθησε για αρκετές ώρες:-)

Link to comment
Share on other sites

Α ναι αλλα αναγκάστηκα να δώσω και παρακεταμόλη και ibuprofen αλλιώς δεν έπεφτε

Έδωσα και ibuprofen λιγο πριν το εμβολιο και βοήθησε για αρκετές ώρες:-)

 

Δεν το ξερω αυτο το φαρμακο που λες. Μονο depon και nurofen εχει παρει μεχρι στιγμης. Ειναι πιο δυνατο μαλλον αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μην ξεχνάμε και το δροσερό μπανιο για την καταπολέμηση του πυρετου των εμβολίων. Και η δικια μου εκανε πυρετο μετα την 2η δόση (γυρω στο 38.5) και έπεσε μόνο όταν κάναμε δροσερο μπανακι..με την παρακεταμόλη δεν είχε πέσει!

Και η παιδίατρος επέμενε να κάνουμε μπανάκι και να μην δώσω άλλο αντιπυρετικο! Είπε ότι δεν χρειάζεται. Θα πέσει με το μπανακι και ετσι έγινε!

Ο κίνδυνος αναπηρίας ή ακόμη και θανάτου μετα από νόσηση από μηνιγγιτιδόκοκκο β κάνει τον πυρετο μιας μέρας από εμβόλιο να φαίνεται αμελητέος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ξερω αυτο το φαρμακο που λες. Μονο depon και nurofen εχει παρει μεχρι στιγμης. Ειναι πιο δυνατο μαλλον αυτο..

 

Ναι το nurofen ειναι το ibuprofen .. Nurofen ειναι απλα η μάρκα:-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω αυτο το φαρμακο που λες. Μονο depon και nurofen εχει παρει μεχρι στιγμης. Ειναι πιο δυνατο μαλλον αυτο..

Το Depon είναι παρακεταμόλη και το Nurofen είναι ιβουπροφαίνη (αγγλιστί ibuprofen).

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μην ξεχνάμε και το δροσερό μπανιο για την καταπολέμηση του πυρετου των εμβολίων. Και η δικια μου εκανε πυρετο μετα την 2η δόση (γυρω στο 38.5) και έπεσε όνο όταν κάναμε δροσερο μπανακι..με την παρακεταμόλη δεν είχε πέσει!

Ο κίνδυνος αναπηρίας ή ακόμη και θανάτου μετα από νόσηση από μηνιγγιτιδόκοκκο β κάνει τον πυρετο μιας μέρας από εμβόλιο να φαίνεται αμελητέος!!

 

Ναι argini μου αλλα εμένα έκανε σχεδόν 40, δεν είχα χρονο για μπάνιο έπρεπε να δώσω ibuprofen :-( ούτε εμένα του έπεφτε με παρακεταμόλη :-(

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μην ξεχνάμε και το δροσερό μπανιο για την καταπολέμηση του πυρετου των εμβολίων. Και η δικια μου εκανε πυρετο μετα την 2η δόση (γυρω στο 38.5) και έπεσε μόνο όταν κάναμε δροσερο μπανακι..με την παρακεταμόλη δεν είχε πέσει!

Και η παιδίατρος επέμενε να κάνουμε μπανάκι και να μην δώσω άλλο αντιπυρετικο! Είπε ότι δεν χρειάζεται. Θα πέσει με το μπανακι και ετσι έγινε!

Ο κίνδυνος αναπηρίας ή ακόμη και θανάτου μετα από νόσηση από μηνιγγιτιδόκοκκο β κάνει τον πυρετο μιας μέρας από εμβόλιο να φαίνεται αμελητέος!!

 

Κανα δυο φορες που εχει ανεβασει πυρετο την εκανα και μπανιο,επεφτε για λιγο ο πυρετος αλλα μετα παλι ανεβαινε. Αν δεν κανω λαθος εισαι γιατρος;

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά δεν είμαι παιδίατρος. Η παιδίατρος ήταν κατηγορηματική για τον πυρετο των εμβολίων...όχι για πυρετο πχ από λοίμωξη. Θα την ρωτησω την επόμενη φορά γιατι ειδικα ο πυρετος των εμβολίων υποχωρέι με το χλιαρο μπανιο.

Babycute εσυ καλά εκανες και εδωσες αντιφλεγμονώδες αφου ειχατε περασει τους 40 βαθμούς...:(

Παντως εκει που χρειάζεατι προσοχη ιδιατερη είναι αν το μωρο εχει ιστορικο πυρετικων σπασμων...αν δεν εχει δεν χρειάζεται να φοβομαστε τον πυρετο του εμβολίου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:!:

Nαι αλλά δεν είμαι παιδίατρος. Η παιδίατρος ήταν κατηγορηματική για τον πυρετο των εμβολίων...όχι για πυρετο πχ από λοίμωξη. Θα την ρωτησω την επόμενη φορά γιατι ειδικα ο πυρετος των εμβολίων υποχωρέι με το χλιαρο μπανιο.

Babycute εσυ καλά εκανες και εδωσες αντιφλεγμονώδες αφου ειχατε περασει τους 40 βαθμούς...:(

Παντως εκει που χρειάζεατι προσοχη ιδιατερη είναι αν το μωρο εχει ιστορικο πυρετικων σπασμων...αν δεν εχει δεν χρειάζεται να φοβομαστε τον πυρετο του εμβολίου...

 

Εμενα η κορη μου εχει στο ιστορικο της δυο επεισόδεια πυρετικών απααμων. Να το καθυστερησω λες το συγκεκριμενο εμβολιο; Δεν εχει κλεισει ακομα τα 6 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξανακούσει ότι ειδικά ο πυρετός των εμβολίων υποχωρεί με το μπάνιο! Επίσης, καλό είναι να μη δίνουμε αντιπυρετικα πριν από τον εμβολιασμό, γιατί υπάρχει υποψία ότι, το depon τουλάχιστον (παρακεταμόλη), μειώνει την αποτελεσματικότητά τους, όταν δίνεται προληπτικά.

 

Οι πυρετικοί σπασμοί δεν είναι αντενδειξη για εμβολιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες κάναμε την πρώτη δόση του εμβολίου!! Ω ναι τα καταφέραμε! Το είχαμε προγραμματίσει νωρίτερα αλλά ως συνήθως αρρωστήσαμε, πήραμε αντιβίωση κλπ κλπ τα γνωστά..Χθες λοιπόν 8.30 το βράδυ είχαμε ραντεβού, τελικά με τη γνωστή καθυστέρηση της παιδιάτρου μας το κάναμε 9.45 το βράδυ, πονέσαμε, κλάψαμε, είχαμε γκρίνια, βέβαια η γκρίνια ήταν μάλλον και λόγω νύστας γιατί πήγε 10 το βράδυ. Το βράδυ όμως κοιμήθηκαν και τα τρία μια χαρά. Και σηκωνόμαστε το πρωί και αρχίζουν τα όργανα!! Και τα τρία παραπονιόντουσαν ότι πονάει πολύ το χεράκι τους, γκρίνιαζαν, κλαίγανε όλα μαζί (και ο μεγάλος!) γενικά δεν μας έχει ξανατύχει αυτό με άλλο εμβόλιο. Τελικά δώσαμε από μισή δόση στα αγόρια Depon και στη μικρή Gantil (γιατί δεν την πιάνει το Depon). Μέχρι αυτήν την ώρα δεν έχουν πυρετό ( βέβαια ίσως έπιασε και η μισή δόση ) άντε να δούμε την συνέχεια σήμερα- αύριο. Βέβαια ακολουθεί και επόμενο επεισόδιο σε 2 μήνες στην επαναληπτική δόση! Αυτά από εμάς.:)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι argini μου αλλα εμένα έκανε σχεδόν 40, δεν είχα χρονο για μπάνιο έπρεπε να δώσω ibuprofen :-( ούτε εμένα του έπεφτε με παρακεταμόλη :-(

 

Τόσο πολύ πυρετό από εμβόλιο; Είσαι σίγουρη ότι αυτή ήταν η αιτία;

 

Εμάς λέει η παιδίατρος ότι το εμβόλιο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη και ότι το περιμένουμε (εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά). Έχει κυκλοφορήσει τελικά στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Εμάς λέει η παιδίατρος ότι το εμβόλιο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη και ότι το περιμένουμε (εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά). Έχει κυκλοφορήσει τελικά στην Ελλάδα;

 

Ε μα εσύ ποιο εμβόλιο λες να κάναμε, τόσος κόσμος που έχουμε γράψει στα σχετικά θέματα; :cool: Το πιο απλό: μπες στο πρώτο φαρμακείο που θα βρεις στο δρόμο σου και ρώτα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τόσο πολύ πυρετό από εμβόλιο; Είσαι σίγουρη ότι αυτή ήταν η αιτία;

 

Εμάς λέει η παιδίατρος ότι το εμβόλιο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη και ότι το περιμένουμε (εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά). Έχει κυκλοφορήσει τελικά στην Ελλάδα;

 

Ναι φιλενάδα απο εμβολιο!!! Την αλλη μέρα ολα μια χαρα λες και δεν έγινε τιποτα! Αλλα να πω την αληθεια με προειδοποίησε η γιατρος που το έκανε (δεν ειναι Παιδιατρος του μωρου) οτι ο πυρετός μπορεί και να φτάσει τα ύψη τις επόμενες 12 ώρες

 

Ναι ειναι Ελλάδα.. Δεν θα το κανετε; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και σηκωνόμαστε το πρωί και αρχίζουν τα όργανα!! Και τα τρία παραπονιόντουσαν ότι πονάει πολύ το χεράκι τους, γκρίνιαζαν, κλαίγανε όλα μαζί (και ο μεγάλος!) γενικά δεν μας έχει ξανατύχει αυτό με άλλο εμβόλιο.)

 

Ο πόνος στο χέρι, που διαρκεί, είναι από τις πιο συχνές παρενέργειες του εμβολίου. Το έκανα και εγώ στον εαυτό μου και το διαπίστωσα.:? Το χέρι μου πονούσε για μέρες μετά, λες και είχα τενοντίτιδα! Αλλά και με το που μπήκε το φάρμακο μέσα στον μυ, ένιωθες να εξαπλώνεται σε όλο το χέρι...Έχουν δίκιο τα μικρούλια! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν μια εβδομάδα πηγα στην παιδιατρο και μας επει για το εμβολιο τις μηνιγγίτιδας,σκεφτειτε μας λεει εαν θελετε να το κανετε η οχι δεν το χορηγούν τα ταμεία κανει 115 ευρω κ γινεται σε 3 δοσεις.. ο μικρος μου ειναι 9 μηνων.. 3 δοσεις γιατι? Τι κενο διαστημα εχουν μεταξυ τους με μηνες?? Mπορω να το κανω κ μετα το ετος η τωρα??

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα εμβόλια θέλουν κάποιες επαναλήψεις για να εξασφαλιστεί η ανοσοποίηση, άλλα 1 όπως το mmr άλλα 4 όπως το infarix.

 

Έχε υπόψη σου πως 115 ευρώ κάνει η κάθε δόση ξεχωριστά, όχι όλες μαζί.

 

Για τα υπόλοιπα, καλύτερα να ρωτήσεις την παιδίατρό σου. Οι περισσότεροι που γράψαμε σε αυτό το θέμα, πάντως, το έχουμε ήδη κάνει στα παιδιά μας από πέρυσι.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα πηγα στην παιδιατρο και μας επει για το εμβολιο τις μηνιγγίτιδας,σκεφτειτε μας λεει εαν θελετε να το κανετε η οχι δεν το χορηγούν τα ταμεία κανει 115 ευρω κ γινεται σε 3 δοσεις.. ο μικρος μου ειναι 9 μηνων.. 3 δοσεις γιατι? Τι κενο διαστημα εχουν μεταξυ τους με μηνες?? Mπορω να το κανω κ μετα το ετος η τωρα??

 

Αν το κανεις τωρα θελει δυο μηνες μεταξύ τους και μετα ενα επαναληπτικό μεταξύ 12 και 23 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μετά απ πόσο καιρό γίνεται η 2η δοση;Έχει μπει στο πρόγραμμα να γίνει και θα το συζητήσουμε τον άλλο μήνα με το παιδίατρο.Μου είπε τώρα μετά τους 12 μήνες είναι δύο δόσεις μόνο. Μετά από χρόνια αυτό επαναλαμβανεται;

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Μετά απ πόσο καιρό γίνεται η 2η δοση;Έχει μπει στο πρόγραμμα να γίνει και θα το συζητήσουμε τον άλλο μήνα με το παιδίατρο.Μου είπε τώρα μετά τους 12 μήνες είναι δύο δόσεις μόνο. Μετά από χρόνια αυτό επαναλαμβανεται;

 

Ωχ συγνώμη τώρα πρόσεξα πιο καλά παραπάνω που λέτε για τις 2 δόσεις...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να σας ρωτησω κι εγω κατι,μηπως και ξερετε.Εκανε το εμβολιο η μικρη 2,5 ετων,το ιδιο βραδυ ανεβασε ξαφνικα πυρετο,μεχρι 38,7 εφτασε, ο γιατρος μου ειπε μπορει να είναι από το εμβολιο,και να δινω αντιπυρετικα.Εδωσα algofren μια φορά και depon μια φορα.μετα ουτε δεκατα!!αρα ειπα θα είναι το εμβολιο,μια μερα μετα όμως αρχισε καταρροή και μπούκωμα.Αρα ο πυρετος μπορει και αν ηταν από το κρυωμα .προσπαθησα οσο μπορω να μην δωσω τιποτα,αλλα τωρα εχει λιγο βηχα,ξερετε αν κανει να δωσω Mucosolvan?ειμαστε στην 5η μερα μετα το εμβολιο.εχει τυχει σε καποια από εσας να σας αρρωστησει το παιδι μετα το εμβολιο και να χρειαστεί να παρετε καποιο φαρμακο;ετσι μπορει να επηρεαστεί η δραση του bexstero? επισης ,πριν το εμβολιο,ποσες μερες θα πρεπει να μην εχει παρει το παιδι καποιο άλλο φαρμακο,(όχι αντιβιωση,αλλα aerious,mucosolvan ),για να μην επηρεασει την δραση του εμβολίου;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως παίζουν κάποιο ρόλο αυτά τα φάρμακα που αναφέρεις στη δράση του εμβολίου. Εμένα μου έχει τύχει να πάθει ο μικρός στοματίτιδα με 40 πυρετό, αμέσως μετά το prevenar, ήταν ίωση που έφερε ο μεγάλος από τον παιδικό και συνέπεσε απλά με το εμβόλιο. Το αντιμετωπίσαμε με αντιπυρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...