Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΓΡΙΠΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ


Sophia

Recommended Posts

Μπορουμε να κανουμε το αντιγριπικο εμβολιο σε παιδακι που εχει απλο συναχι,χωρις πυρετο δηλαδη,μονο μυτη βουλωμενη και ξεροβηχα;ή πρεπει να ειναι εντελως καλα για να το κανει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάποιοι γιατροί τα κάνουν, κάποιοι όχι. Εγώ τα δικά μου δεν τα πάω για εμβόλιο αν δεν είναι τελείως καλά.

 

 

 

και εμεις ολα τα αλλα εμβολια τα καναμε οταν ηταν εντελως καλα η μικρη,αυτο της γριπης δεν ξερω γιατι δεν το εχουμε ξανακανει.Παει πρωτη χρονια παιδικο και κολλαει συνεχεια κρυωματακια,και δεν ξερω ετσι οπως το παμε ποτε θα τα καταφερουμε να το κανουμε αν περιμενω να γινει εντελως καλα.Ειμαι και εγκυος και ..ψιλοκαιγομαι να το κανει να μην μου φερει καμια γριπη στο σπιτι.Τωρα ηταν να το κανουμε την Δευτερα,και σημερα η μυτη παλι τρεχει..:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Εχουμε ένα αγοράκι 14 ημερών και αναρωτιόμαστε εάν πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε οι ίδιοι αντιγριππικό εμβόλιο αλλά και οι άνθρωποι του στενού μας κύκλου που το συναναστρέφονται...

 

Ευχαριστώ...

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θέμα.. Μας σύστησε η παιδίατρος να κάνουμε αντιγριππικό εμβόλιο όλοι, γονείς και παππούδες για να προφυλάξουμε τον 3 μηνών μπέμπη μας. Ο μπαμπάς του έχει όμως αμφιβολίες... εσείς το κάνετε;

 

ΥΓ εγώ φέτος έχω άδεια ανατροφής, ο σύζυγος μόνο θα εργάζεται (άρα καθημερινή επαφή με αρκετό κόσμο σε κλειστό χώρο).

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις to ειχαμε κανει τοτε οικογενειακως....το μωρο είναι 3 τωρα η θα είναι τοτε? αν κανει τις δοσεις του πνευμονιοκοκου θεωρω ότι εχει μια καποια προστασια αν τυχον κολλησει κατι ;) αν θα είναι 3 μηνων τοτε, θα προτεινα να το κανετε....

Link to comment
Share on other sites

εμείς το κάνουμε όλοι με προτροπή της παιδιάτρου από τότε που ξεκίνησε το h1n1..να χτυπήσω ξύλο, ακόμη και στη μεγάλη έξαρση δεν έχει αρρωστήσει κανεις με ψηλο πυρετό το χειμώνα. πριν 15 μέρες το έκαναν οι κόρες μου 8 και 2, και εμείς οι γονείς...προσωπικά το θεωρώ μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα καινούριο εμβολιο κατα της γρίπης για τα μωρα (νομιζω ειναι σπρέι στην μύτη ), εμεις το κάνουμε σε ενα μήνα εδω

Ρωτά τον παιδιατρο σου αν κυκλοφορεί και εκει

Link to comment
Share on other sites

Οχι κάτσε λάθος δεν ειναι για μωρα ειναι για 2 και πανω, οπότε ο μεγαλος μου θα το κανει και εμεις κάνουνε τα δικά μας

Οπωσδήποτε να εμβολιαστείτε ολοι :-)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που τελευταία φορά το κάναμε το 2011, γιατί η παιδίατρος θεώρησε ότι πλέον τα παιδιά ειχαν μεγαλώσει, πάθαμε οικογενειακώς γρίππη τον περασμένο Μάρτιο και τα είδα όλα κωλυόμενα. Ειδικά εγώ γλίτωσα την πνευμονία παρά τρίχα. Θα τη ρωτήσω αν έχουμε αντισώματα για φέτος, αλλιώς να το κάνουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις-πήγαμε σήμερα και το κάναμε με τον άντρα μου, οι γονείς μου θα το κάνουν κι αυτοί εντός των ημερών.

 

Δε βρήκαμε λόγο να το ρισκάρουμε, ποτέ δεν ξέρεις. Τον περασμένο χειμώνα που ήμουν έγκυος αρρωστήσαμε και οι δύο με πυρετό για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, ποτέ δεν ξέρεις.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και γω έγκυος και στο σκέφτομαι γιατί ο μικρός ξεκίνησε παιδικό σταθμό και όταν γεννηθεί το μωρό θα θέλει πολύ προσοχή. Ρώτησα όμως τον παιδίατρο για τώρα που ξεκινήσαμε παιδικό και μου είπε όχι... γενικά είναι και ο δικός μου κατά των περιττών αντιβιώσεων - φαρμάκων κλπ δίνει μόνο όταν πραγματικά χρειάζεται αλλά αν του το ζητήσεις δεν θα σε πιέσει και δεν θα σου πει και όχι...

Τι να πω όταν πλησιάζει ο καιρός για την γέννα θα ξαναρωτήσω...

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφία, το μωράκι σου θα γεννηθεί, με το καλό, κατά τα τέλη Φεβρουαρίου-αρχές Μαρτίου, σωστά; Τότε η γρίππη θα είναι σε έξαρση στην Ελλάδα, με τα δεδομένα των προηγούμενων ετών. Επιπλέον, τόσο οι έγκυες όσο και οι λεχώνες ανήκουν στην ομάδα υψηλού κινδύνου. Άρα, μήπως να ξανασκεφτόσασταν το ενδεχόμενο να εμβολιάσετε το μεγάλο παιδί και όποιον ενήλικα μπαινοβγαίνει συχνά στο σπίτι σας; Έτσι θα προστατευτείτε και εσύ και το νεογέννητο. Πάντα σε συνεργασία με τον παιδίατρό σας, εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Έχω ένα μωρό 2 μηνών και έχω δει δύο παιδιατρους μέχρι τώρα& οι δύο είπαν να κάνουμε όσοι ερχόμαστε σε επαφή με το παιδί το αντιγριππικο εμβόλιο. Εγώ που θηλάζω κάνει να το κάνω?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα μωρό 2 μηνών και έχω δει δύο παιδιατρους μέχρι τώρα& οι δύο είπαν να κάνουμε όσοι ερχόμαστε σε επαφή με το παιδί το αντιγριππικο εμβόλιο. Εγώ που θηλάζω κάνει να το κάνω?

 

Καλησπερα!Εγω μενω εξωτερικο κ ειναι υπερ οι παθολογοι κ οι παιδιατροι εδω.Εγω θηλαζω κ προσπαθω να μεινω κ εγκυος.Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Το εκανα εδω κ 2 μηνες.Κ δεν ειδα καμια αλλαγη στο γαλα ουτε στο παιδι.Το τρελο ηταν οτι μετα απο 3 εβδομαδες αρρωστησα ασχημα με πολυ πυρετο κ ημουν χαλια για 2 εβδομαδες.Αν δεν το εκανα ποιος ξερει τι θα γινοταν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Έχω ένα μωρό 2 μηνών και έχω δει δύο παιδιατρους μέχρι τώρα& οι δύο είπαν να κάνουμε όσοι ερχόμαστε σε επαφή με το παιδί το αντιγριππικο εμβόλιο. Εγώ που θηλάζω κάνει να το κάνω?

 

Ναι κανει να το κανεις... Το εκανα και εγω:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εν έτη 2016, ακομα οι γνώμες των γιατρών για το εμβόλιο για τον Η1Ν1 διίστανται. Καποιοι γυναικολογοι για την εγκυμοσύνη ειναι θετικοί, καποιοι αλλοι απλα δεν παιρνουν την ευθυνη της απόφασης. Υπαρχουν εδω κορίτσια που το εκαναν τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Τα φετινά νέα: http://www.iatropedia.gr/eidiseis/choris-antigripiko-emvoliasmo-fysiko-einai-na-eimaste-protoi-se-krousmata/51180/

 

Εγώ φέτος το έκανα και μετάνιωσα που δεν έκανα και στα παιδιά. Η παιδίατρος ήταν αρνητική.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να λαμβάνουμε τα μέτρα μας. Το εμβόλιο δεν είναι καινούργιο, έχει δοκιμαστεί και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Κάντε το οι ιώσεις πλέον είναι δυνατές.

Link to comment
Share on other sites

εμείς το κάνουμε οικογενειακώς όλοι. μικροί μεγάλοι. τα τελευταία χρόνια. και όντως μας έχει προφυλάξει δλδ τα περνάμε ξώφαλτσα. είμαι κάθετα υπέρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Να ρωτήσω, όσων τα παιδάκια έχουν κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο, παρουσίασαν παρενέργειες? Εμείς το κάναμε χθες το μεσημέρι, και από το πρωί έχει δέκατα, μπούκωμα και βήχει λίγο. Μέχρι την ώρα που το κάναμε δεν είχε τίποτα. Η γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι από το εμβόλιο. Έψαξα και στο google και λέει οτι μπορέι να εμφανιστούν συμπτώματα κοινού κρυολογήματος. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί χθες η γιατρός μου είπε οτι σπάνια τα παιδιά εμφανίζουν παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Να ρωτήσω, όσων τα παιδάκια έχουν κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο, παρουσίασαν παρενέργειες? Εμείς το κάναμε χθες το μεσημέρι, και από το πρωί έχει δέκατα, μπούκωμα και βήχει λίγο. Μέχρι την ώρα που το κάναμε δεν είχε τίποτα. Η γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι από το εμβόλιο. Έψαξα και στο google και λέει οτι μπορέι να εμφανιστούν συμπτώματα κοινού κρυολογήματος. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί χθες η γιατρός μου είπε οτι σπάνια τα παιδιά εμφανίζουν παρενέργειες.

Οχι .δεν είχε παρενεργειες.το έκανα κ εγω την Παρασκευή.μονο τοπικό ερεθισμό εχω.περισσοτεεο για ιωση μου φαινεταο αυτο που περιγραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Οχι .δεν είχε παρενεργειες.το έκανα κ εγω την Παρασκευή.μονο τοπικό ερεθισμό εχω.περισσοτεεο για ιωση μου φαινεταο αυτο που περιγραφεις.

Χθες που τον εξέτασε η γιατρός ήταν πεντακάθαρος. Καθαρός λαιμός και ούτε μισή μύξα. Εκείνη μου είπε χωρίς να είναι σίγουρη βέβαια ότι είναι από το εμβόλιο μάλλον. Στο paidiatros .com αναγράφονται επίσης ως παρενέργειες όλα τα συμπτώματα κρυολογήματος. Οπότε η λογική πάει προς τα κει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Χθες που τον εξέτασε η γιατρός ήταν πεντακάθαρος. Καθαρός λαιμός και ούτε μισή μύξα. Εκείνη μου είπε χωρίς να είναι σίγουρη βέβαια ότι είναι από το εμβόλιο μάλλον. Στο paidiatros .com αναγράφονται επίσης ως παρενέργειες όλα τα συμπτώματα κρυολογήματος. Οπότε η λογική πάει προς τα κει. 

Εντάξει τότε.θα δεις κ απο αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...