Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολιασμος


Recommended Posts

Καλησπερα, Θα ηθελα τη γνωμη ολων σας παρακαλω για τον εμβολιασμο, ειναι αληθεια οσα μας λενε για τον εμβολιασμο? για τα οφελοι κ τα καλα του? για τις παρενεργιες στις οποιες δεν αναφερετε κανενας παιδιατρος τι λετε? για τα συντηρητικα που εχουν μεσα (υδραργυρος κ αλουμινιο) που ειναι δυο βλαβερα μεταλα τα οποια το σωμα δεν μπορει με τιποτα κ ποτε να τα αποβαλει τι σκεφτεστε? αξιζει να εμβολιαζουμε τα παιδια μας η στην ουσια πληρωνουμε για να τα δηλητιριαζουμε ?εχω δυο μωρα κ εχω πελαγωσει ειληκρηνα, αν καποιος ξερει κατι ας μου απαντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξυνεις πληγη τωρα!

πριν μερικες μερες πηγαν την ανηψια μου στο παιδων για σπασμενο χερακι κ οπως ξεφυλλιζε ο γιατρος το βιβλιαριο ειπε απορημενος μα τοσα εμβολια γιατι τα κανετε?

σε 20 χρονια θα δειξει τι θα γινει στα παιδια με ολα αυτα τα εμβολια που τους κανουν!

η παιδιατρος της ανηψιας μου που ειναι η ιδια με του γιου μου ως τα 2 ετη μας εκανε ΚΑΘΕ μηνα εμβολιο.

δεν το ειχα ψαξει κ τωρα νομιζω ειναι λιγο αργα....

αλλα δεν ειναι τοσο απλο. αν θελεις ψαξε λιγο υπαρχουν ηδη αρκετα θεματα αλλα αν βγαλεις ακρη χλωμο το βρισκω.....

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια δεν εχω.Αλλα και εγω και ο αντρας μου ειμαστε κατα των εμβολιων.

Οταν ειχαν αγοραστει απο την Ελληνικη Κυβερνηση εμβολια κατα του ιου Η1Ν1 και σχεδον κανεις δεν ηθελε να εμβολιαστει,για να μην πανε χαμενα τοσα εμβολια τα ενσωματωσαν στο κοινο εμβολιο της γριπης.Οποτε μια χαρα!

 

Εχω συναδελφο που ειναι εδω και 2 χρονια στα δικαστηρια επειδη ο πατερας του πεθανε απο αυτο το εμβολιο.

 

Αν ψαξεις στο διαδυκτιο θα δεις και μια κοπελα που εξαιτιας καποιου εμβολιου εμεινε παραλυτη και τωρα μιλαει σε ολο το Κοσμο για τους εμβολιασμους.

 

Και επειδη πολλοι θα βγουν και θα με κραξουν οτι και καλα με τα εμβολια σωθηκαν ζωες,δεν ειχαμε επιδημιες...., εχω να πω το εξης.

 

Ο Βυθουλκας,γνωστος ομοιοπαθητικος γιατρος,στο ενα του βιβλιο αναφερει οτι οι επιδημιες,οι αρρωστειες και οι "λιμοι,σεισμοι,καταποντισμοι" σταματησαν οχι χαρη των εμβολιασμων αλλα χαρη στην υγεινη.Απο τοτε που αρχισε ο κοσμος να χρησιμοποιει σαπουνακι και νερακι,εξαφανιστηκαν πολλες αρρωστειες.

 

Οποτε γινω μανουλα -και δεν λεω αν - δεν θα κανω εμβολιο στο παιδι μου.

 

Παιδακι ή 5 ή 7 ετων πεθανε περυσι απο εμβολιο ,στην πολη της Μεσσηνης.

Link to comment
Share on other sites

ξυνεις πληγη τωρα!

πριν μερικες μερες πηγαν την ανηψια μου στο παιδων για σπασμενο χερακι κ οπως ξεφυλλιζε ο γιατρος το βιβλιαριο ειπε απορημενος μα τοσα εμβολια γιατι τα κανετε?

σε 20 χρονια θα δειξει τι θα γινει στα παιδια με ολα αυτα τα εμβολια που τους κανουν!

η παιδιατρος της ανηψιας μου που ειναι η ιδια με του γιου μου ως τα 2 ετη μας εκανε ΚΑΘΕ μηνα εμβολιο.

δεν το ειχα ψαξει κ τωρα νομιζω ειναι λιγο αργα....

αλλα δεν ειναι τοσο απλο. αν θελεις ψαξε λιγο υπαρχουν ηδη αρκετα θεματα αλλα αν βγαλεις ακρη χλωμο το βρισκω.....

 

Στην Ελλαδα προκειμενου να παει το παιδακι σχολειο πρεπει να εχει κανει ενα καρο εμβολια.ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

Στην Γερμανια τα υποχρεωτικα εμβολια ειναι ενα.Ασχετα αν οι γονεις εθελοντικα τους κανουν ολα τα υπολοιπα.

Στην Αγγλια επισης το ιδιο.Αν ψαξεις θα δεις πολλες χωρες που δεν εχουν υποχρεωτικα εμβολια.

 

Επισης κατι πολυ σημαντικο.Δεν υπαρχει κανενας νομος που να επιβαλει στον γονιο με το ετσι θελω να κανει εμβολια στο παιδι του γιατι αλλιως δεν θα γινει δεκτο στο σχολειο.

Αυτη την στιγμη υπαρχουν γονεις που εχουν κινηθει νομικα εναντιον του "συστηματος" που υποχρεωνουν τα παδια να εμβολιαστουν προκειμενουν να γινονται δεκτα στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα προκειμενου να παει το παιδακι σχολειο πρεπει να εχει κανει ενα καρο εμβολια.ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

Στην Γερμανια τα υποχρεωτικα εμβολια ειναι ενα.Ασχετα αν οι γονεις εθελοντικα τους κανουν ολα τα υπολοιπα.

Στην Αγγλια επισης το ιδιο.Αν ψαξεις θα δεις πολλες χωρες που δεν εχουν υποχρεωτικα εμβολια.

 

Επισης κατι πολυ σημαντικο.Δεν υπαρχει κανενας νομος που να επιβαλει στον γονιο με το ετσι θελω να κανει εμβολια στο παιδι του γιατι αλλιως δεν θα γινει δεκτο στο σχολειο.

Αυτη την στιγμη υπαρχουν γονεις που εχουν κινηθει νομικα εναντιον του "συστηματος" που υποχρεωνουν τα παδια να εμβολιαστουν προκειμενουν να γινονται δεκτα στο σχολειο.

εγω δεν μιλαω για λιγα μιλαω για 21 εμβολια ως 24 μηνων!

ο παιδιατριος της κουμπαρας μου δεν τους κανει καθε μηνα.

το μαντου η δικια μας το κανει καθε χρονο. ενω αλλοι 3 δοσεις ως 12 ετων αν θυμαμαι καλα.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cooker Ο ΓΙΑΤΡΟΣ μαλλον θα εννοουσε οτι εχουν κανει παρα πολλα περαν των υποχρεωτικων γιατι υπαρχουν αυτα που υποτιθεται ειναι υποχρεωτικα και αυτα που ειναι προεραιτικα,,,,

 

τωρα προς την ερωτηση της θεματοθετριας κανε μια αναζητηση εδω στο φορουμ να δεις τι εχει γραφτει,,,πολλες σελιδες ευχομαι να βρεις μια ακρη το τι θα σου πει η καθεμια ειναι περιττο

 

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα υγιεινής, τα εμβόλια σώζουν ζωές. Απλώς έχει παραγίνει το θέμα λόγω κέρδους. Αν δε θέλετε, μην εμβολιάζετε τα παιδιά σας, δικό σας το ρίσκο. Μη συγκρίνετε το εμβόλιο του H1N1 με της πολυομυελίτιδας, της μηνιγγίτιδας, του τετάνου, της διφθερίτιδας κλπ. Το οτι ένα παιδάκι στις τόσες χιλιάδες που εμβολιάζονται μπορεί να εμφανίσει υπερευαισθησία δε σημαίνει οτι τα εμβόλια είναι επικίνδυνα. Φανταστείτε πόσα νεογνά και νήπια θα είχαν επιπλοκές και θα κατέληγαν από τις παιδικές ασθένειες! Όσο για τον αριθμό των εμβολίων που γίνονται, με τις μικρές ηλικίες που πλέον πάνε τα παιδάκια σε βρεφονηπιακούς σταθμούς αυξάνεται και ο αριθμός των εμβολίων. Στην Αγγλία γίνονται ελάχιστα εμβόλια γιατί το σύστημα είναι καθαρά κρατικό και καλύπτει το ελάχιστο δυνατό κόστος. Γι'αυτό και στην εγκυμοσύνη γίνονται ελάχιστοι υπέρηχοι, γι'αυτό επίσης δε γίνονται χιλιάδες εξετάσεις. Εγώ, για παράδειγμα, για να κάνω β'χοριακή στην εγκυμοσύνη έπρεπε να πείσω τον οικογενειακό γιατρό οτι πρέπει να την κάνω λόγω προηγούμενης εξωμήτριας κύησης και αφού πρώτα είχα τη σύμφωνη γνώμη του τμήματος του νοσοκομείου που με είχε παρακολουθήσει στην εξωμήτρια και γενικά όταν χρειάστηκα κάτι ορμονικές έπρεπε να πείσω το γιατρό (και το κατάφερα λόγω επιχειρημάτων επειδή ανήκω στο χώρο και δε μπορούσε εύκολα να μου φέρει αντίρρηση). Γι'αυτό μην αναφέρετε έτσι απλά χώρες με διαφορετικό σύστημα υγείας. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Α, επίσης, για τον H1N1 κι εδώ υπήρχε οδηγία για εμβολιασμό στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία γίνονται ελάχιστα εμβόλια γιατί το σύστημα είναι καθαρά κρατικό και καλύπτει το ελάχιστο δυνατό κόστος.

Τα εμβόλια που γίνονται στην Αγγλία είναι λίγο-πολύ τα ίδια που γίνονται στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα γίνονται τα εξής: φυματίωσης, διφθερίτιδας, τετάνου, κοκκύτη, αιμοφίλου ινφλουέντζας Β, μηνιγγιτιδόκοκκου, πνευμονιόκοκκου, ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας, HPV και γρίπης. Ελάχιστα δεν τα λες. Αυτά που δεν κάνουν σε σύγκριση με μας είναι της ηπατίτιδας (αλλά δεν έχουν κρούσματα όπως εμείς) και της ανεμοβλογιάς.

 

Επιπλέον το αγγλικό σύστημα εμβολιασμού είναι πιο εντατικό, για παράδειγμα κάνουν το εμβόλιο της φυματίωσης σε νεογέννητα, ενώ στην Ελλάδα γίνεται πολύ αργότερα. Επίσης, στην ηλικία των 12 μηνών κάνουν ταυτόχρονα MMR, αιμοφίλου ινφλουέντζας Β, μηνιγγιτιδόκοκκου ΚΑΙ πνευμονιόκοκκου, και στους 15 μήνες πάλι ΜMR.

Link to comment
Share on other sites

Τα εμβόλια που γίνονται στην Αγγλία είναι λίγο-πολύ τα ίδια που γίνονται στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα γίνονται τα εξής: φυματίωσης, διφθερίτιδας, τετάνου, κοκκύτη, αιμοφίλου ινφλουέντζας Β, μηνιγγιτιδόκοκκου, πνευμονιόκοκκου, ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας, HPV και γρίπης. Ελάχιστα δεν τα λες. Αυτά που δεν κάνουν σε σύγκριση με μας είναι της ηπατίτιδας (αλλά δεν έχουν κρούσματα όπως εμείς) και της ανεμοβλογιάς.

 

Επιπλέον το αγγλικό σύστημα εμβολιασμού είναι πιο εντατικό, για παράδειγμα κάνουν το εμβόλιο της φυματίωσης σε νεογέννητα, ενώ στην Ελλάδα γίνεται πολύ αργότερα. επίσης, στην ηλικία των 12 μηνών κάνουν ταυτόχρονα MMR, αιμοφίλου ινφλουέντζας Β, μηνιγγιτιδόκοκκου ΚΑΙ πνευμονιόκοκκου, και στους 15 μήνες πάλι ΜMR.

 

 

κι εγω ετσι τα ξερω κι ετσι τα καναμε, επισης για της ανεμοβλογιας υπαρχουν ενστασεις για το ποσο αποτελεσματικο ειναι μια και δειχνει να αυξανει τα κρουσματα του ιου σε ενηλικες που εμβολιαζονται, οποτε ειναι και πιο επικινδυνο. Πληρη εικονα βεβαια γι'αυτο θα εχουμε μετα απο 15 χρονια απο τις χωρες που εμβολιαζουν συστηματικα κατα της ανεμοβλογιας

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειπα στην παιδιατρο να τα κανουμε ολα και τα υποχρεωτικα και καποια απο τα αλλα βασικα πχ για γαστρεντεριτιδα...:rolleyes:;)!!!

 

Επισης μου ειπε αν θελω να κανουμε ενα καθε μηνα μεχρι κοντα 2 ετων...η 2 εμβολια καθε μηνα μεχρι 7 μηνων διαλλειμα μεχρι 12 μηνων για τον οργανισμο του παιδιου και μετα να συνεχισουμε αλλα 2 καθε μηνα....

Δεν ξερω τι ειναι πιο καλο αλλα τις ειπα καλυτερα 2 τον μηνα να τελειωνουμε...

 

 

Εγω παιδια νομιζω πως τα εμβολια ειναι καλα δεν μπορω να φανταστω να μην εμβολιασω το παιδι μου τωρα δεν ξερω ειναι επειδη ''μαθαμε'' ετσι...δεν ξερω....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα εμβόλια που γίνονται στην Αγγλία είναι λίγο-πολύ τα ίδια που γίνονται στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα γίνονται τα εξής: φυματίωσης, διφθερίτιδας, τετάνου, κοκκύτη, αιμοφίλου ινφλουέντζας Β, μηνιγγιτιδόκοκκου, πνευμονιόκοκκου, ιλαράς-ερυθράς-παρωτίτιδας, HPV και γρίπης. Ελάχιστα δεν τα λες. Αυτά που δεν κάνουν σε σύγκριση με μας είναι της ηπατίτιδας (αλλά δεν έχουν κρούσματα όπως εμείς) και της ανεμοβλογιάς.

 

Επιπλέον το αγγλικό σύστημα εμβολιασμού είναι πιο εντατικό, για παράδειγμα κάνουν το εμβόλιο της φυματίωσης σε νεογέννητα, ενώ στην Ελλάδα γίνεται πολύ αργότερα. Επίσης, στην ηλικία των 12 μηνών κάνουν ταυτόχρονα MMR, αιμοφίλου ινφλουέντζας Β, μηνιγγιτιδόκοκκου ΚΑΙ πνευμονιόκοκκου, και στους 15 μήνες πάλι ΜMR.

Το "ελάχιστα" ήταν απάντηση στο ποστ που έλεγε οτι στην Ελλάδα κάνουν πολλά και προαιρετικά ενώ στην Αγγλία όχι, δεν ήταν κυριολεκτικό. Αν και δεν το έχω ψάξει πολύ γιατί όλα τα εμβόλια του γιου μου έχουν γίνει στην Ελλάδα (είτε όταν ζούσαμε εκεί είτε όταν ήρθαμε διακοπές και εδώ που πήγα το βιβλιάριο στον GP δε μου είπαν πότε θα πρέπει να γίνει το επόμενο βάσει του εθνικού προγράμματος. Προφανώς θα με ειδοποιήσουν, αν και βλέποντας το ποστ σου νομίζω οτι ο γιος μου έχει κάνει τα περισσότερα εμβόλια χρονικά όπως στο αγγλικό σύστημα) και γιατί δεν έχω ασχοληθεί πολύ με παιδιατρικά φάρμακα, στη δουλειά μου έβλεπα σχεδόν αποκλειστικά ενηλίκους. Και αν πρόσεξες, το τόνισα οτι εδώ κλήθηκαν οι ευπαθείς ομάδες να κάνουν εμβόλιο για τον H1N1. Από τη βιασύνη μου μάλλον δεν το έθεσα πολύ σωστά. Η ουσία είναι οτι ο εμβολιασμός σώζει ζωές, δεν είναι πολυτέλεια. Και όπως με όλα τα φάρμακα, κάποιοι εμφανίζουν υπερευαισθησία. Ας μην παίρνουμε λοιπόν κανένα φάρμακο και η λοίμωξη θα υποχωρεί με προσευχή και ματζούνια αν φοβόμαστε τις παρενέργειες.

Η υπερβολή και το κέρδος έπαιξαν ρόλο σε κάτι αντιγριππικούς εμβολιασμούς πριν μερικά χρόνια που για να γίνει κατανάλωση εμβολιάστηκαν μέχρι και οι πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει μέτρο. Είναι κρίμα τα παιδάκια να κολλήσουν ηπατίτιδες. Καθυστερημένος εμβολιασμός με λιγότερες δόσεις. Τυχαία κοίταξα τις οδηγίες του πενταβακ και αναφέρει λιγότερες δόσεις με άλλο σχήμα.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

κουκ συγνωμη αλλα εαν ενας γονιος θελει να προστατεψει το παιδι του και κανει και τα προαιρετικα εμβολια ειναι θεμα επιλειψημο δηλ???:?::?::?::?::?: (τη σκοτωα την ορθογραφια τεσπα)δε καταλαβαινω γιατι να το ξεχωριζουμε προαιρετικα εμβολια ή υποχρεωτικα εμβολια,,,,το θεμα ειναι ΚΑΝΩ ΕΜΒΟΛΙΑ Ή ΟΧΙ,,,,και εχει συζητηθει εκτενως

 

αμα καποιος θελει να μη κανει εμβολια καθολου παλι στο παιδι του ειναι επιλογη του,,,οπως και να κανει μονο τα υποχρεωτικα ή περισσοτερα ή τελοσπαντων ο καθενας αποφασιζει και πορευεται με τις επιλογες του

 

οπως και αλλοι γονεις μεγαλωνουν με τζανκ φουντ ταπαιδια τους αλλοι με ειδικες γκαπσ διατροφες αλλοι συμβατικα και απλα κ,ο,κ,

 

 

αλλοι τα κλεινουν σε μια γυαλια αλλα τα αφηνουν ελευθερα να αλωνιζουν να ανακαλυψουν το κοσμο

 

το τι κανει ο καθενας με τα παιδια του γιατι πρεπει απο καποιους αλλους να κρινεται συνεχεια???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Νο, Γιασεμακι κανενα προβλημα.Ο καθε γονιος κανει οτι καλυτερο θεωρει για το παιδι του.

 

Ειπα, και δεν το καταλαβες καλα,οτι αλλο ειναι η εκφραση Υποχρεωτικα Εμβολια (προκειμενου να γραφτουν τα παιδια στο σχολειο)και αλλο δεν υπαρχει νομος και κανουν οι γονεις οτι θελουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νο, Γιασεμακι κανενα προβλημα.Ο καθε γονιος κανει οτι καλυτερο θεωρει για το παιδι του.

 

Ειπα, και δεν το καταλαβες καλα,οτι αλλο ειναι η εκφραση Υποχρεωτικα Εμβολια (προκειμενου να γραφτουν τα παιδια στο σχολειο)και αλλο δεν υπαρχει νομος και κανουν οι γονεις οτι θελουν!

 

 

οκ γραψε λαθος ,,,δε καταλαβα καλα,,,,(ξενυχτι με πυρετο η μικρη χεστα :evil:)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εδω στο Βελγιο υποτιθεται οτι υποχρεωτικο ειναι μονο το εμβολιο για την πολυομυελιτιδα. Μας δινει βεβαιωση ο γιατρος και την καταθετουμε στο τμημα εκπαιδευσης του δημου. Απο εκει και περα γινονται πολλα αλλα εμβολια και σε αρκετες δοσεις. Περιπου τα ιδια με την Ελλαδα απο οτι μου ειπε παιδιατρος που κοιταξε τα βιβλια τους. Και για να γραφτεις ακομη και σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο οπως και σε προνηπιο και σχολειο ειναι υποχρεωτικο τελικα να τα εχεις κανει ολα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!

Ειναι κατι που με προβληματιζει αρκετα και θα θελα τη γνωμη σας...Πλησιαζει ο καιρος που θα πρεπει να γινει το MMR....Που απο οτι μου χει πει ο παιδιατρος ειναι υποχρεωτικο για τα παιδια στην Ελλαδα...Μεχρι ομως να παει η μικρη σχολειο ειναι πολυ πιθανο να εχουμε φυγει μονιμα για Ιταλια οπου υποχρεωτικα εμβολια ειναι αυτα για Πολιομυελίτιδα, διφθερίτιδα, τέτανο, κοκίτη και ηπατίτιδα Β...Ο γιατρος επιμενει να τα κανουμε ολα...εγω νευριαζω με τον εαυτο μου που δεν ενημερωθηκα πιο πριν..Αν τελικα κατι στραβωσει και μεινουμε Ελλαδα και δεν εχει κανει τα προβλεπομενα για εδω εμβολια τι γινεται?Της τα κανουν μετα?Σε πιο μεγαλη ηλικια?

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σήμερα θα κάνουμε τα δεύτερα εμβόλια των διδύμων μας, Neisvac-c και

Prevenar-13 .....μου μυρίζει κλάμα το απόγευμα αλλά τα εμβόλια είναι σημαντικά το ίδιο όπως και η τροφή των παιδιών κατά τη γνώμη μας πάντα και χωρίς να θέλω να διαπληκτιστώ με καμία και κανέναν.

Η γνώμη μας είναι σταθερά υπέρ των εμβολίων όταν αυτά υπάρχουν,καλύπτουν θανατηφόρες ασθένειες ή ασθένειες που με τις ενδεχόμενες επιπλοκές τους μπορεί να οδηγήσουν ακόμα και στον θάνατο.

Το έχω ξαναγράψει ......η χρήση εμβολίων είναι θέμα σωστής "ζύγισης" των θετικών και αρνητικών παραγόντων και επιπτώσεων.

Αν για παράδειγμα οι εμβολιασμοί έχουν ένα ποσοστό να δημιουργήσουν πρόβλημα χρόνιο στους λήπτες (μωρά-παιδιά,ακόμα και ενήλικες) αλλά που αυτό το ποσοστό είναι ελάχιστο σε σχέση με το ποσοστό που τα ίδια τα άτομα θα κινδύνευαν περισσότερο από την μη χρήση των εμβολίων και άρα του μη εμβολιασμού τους, τότε σίγουρα (και αυτό υποστηρίζουμε ως γονείς) πρέπει να τα κάνουμε σύμφωνα με το πρόγραμμα του ελληνικού προγράμματος εμβολιασμού ,του Αγγλικού και αμερικάνικου και κυρίως του προγράμματος εμβολιασμών που καταρτίζεται και καθορίζεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...