Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδια που κανουν πυρετο μετα απο εμβολιο


nanana

Recommended Posts

Καλησπερα κ απ δω! Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν τα παιδάκια που κάνουν πυρετό ή έχουν άλλες αντιδράσεις μετά από εμβόλιο σημαίνει ότι έχουν λιγοτερο ισχυρό ανοσοποιητικό από τα παιδάκια που δεν έχουν αντίδραση. Έχω 2 παιδιά, ο πρωτος μου δεν είχε ποτέ καμία αντίδραση ουτε καν γκρινια μετά τα εμβόλια ενώ ο δεύτερος είναι μολις 5 μηνών έχει κάνει 3 εμβόλια κ στα 2 απ' αυτά είχε γκρινια κ 37,5 πυρετό ευτυχώς όχι παραπάνω οπότε ούτε ντεπον δεν πήραμε. Όμως εγώ κάθε φορα που έχουμε εμβόλιο τρέμω...φοβαμαι μήπως σημαίνει κάτι αυτή η αντίδραση κ μήπως το ανοσοποιητικό τ δεν "αντέχει". Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για την ηλικία του παιδιού σου το 37.5 δεν είναι πυρετός, πάνω από 38.3 θεωρείται πυρετός ;)

το ξέρω γιαυτο κ δεν εδωσα φάρμακο αλλά όπως κ να το κάνουμε μια αντίδραση είναι...αφου τις άλλες μέρες δεν έχει αυτά τα δέκατα.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω να σου πω επιστημονικη αποψη αλλα θεωρω οτι δεν εχει ιδιατερα σημασια το πως αντιδραει ο οργανισμος (εκτος και αν τιθεται σοβαρο ζητημα φυσικα) .....αν κολλησουν δυο παιδακια τον ιδιο ιό, δεν θα εκδηλωσουν με τον ιδιο τροπο την ασθενεια ετσι δεν ειναι? Γιατι να εκδηλωσουν την ιδια αντιδραση στον αποδυναμωμενο ιο?

Αυτο ομως δεν σημαινει κατι καλο η κατι κακο αντιθετα....υπαρχουν διαοφρες περιπτωσεις, ετσι πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω γιαυτο κ δεν εδωσα φάρμακο αλλά όπως κ να το κάνουμε μια αντίδραση είναι...αφου τις άλλες μέρες δεν έχει αυτά τα δέκατα.

 

Αυτά τα δέκατα δείχνουν ότι ο οργανισμός του πολεμά τον εισβολέα. Δεν σημαίνει όμως ότι όποιο παιδάκι δεν κάνει πυρετό δεν αποκτά και ανοσοποίηση, ούτε ότι το ανοσοποιητικό του ενός παιδιού είναι καλύτερο ή χειρότερο από του άλλου. Γενικά, άλλα κάνουν πυρετό κι άλλα περνάνε τόσο τα εμβόλια όσο και πολλές ασθένειες χωρίς να δώσουν συμπτώματα, δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα για το ανοσοποιητικό του κάθε παιδιού, οπότε μην σε προβληματίζει.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπαρχουν κι αλλα που δεν ανεβαζουν πυρετο αλλα συμπεριφερονται σαν να εχει μπει ο σατανας μεσα τους για αρκετο καιρο μετα το εμβολιο,,,κατι τους φταει

εμενα ο γιος δεν ανεβαζει ευκολα πυρετο, γενικα αυτο, περνα μια ιωση με λιγο εως καθολου πυρετο αλλα με πολλα νευρα, νευρα , νευρα,,,,καπως ετσι αντιδρα και μετα τα εμβολια με γκρινια και με ενα νευρικο συστημα στα κοκκινα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...