Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

11 μερες που κάναμε το MMR..Σήμερα άκεφος και εξαγωγές...Υπάρχει καμια σχέση;


candy1234

Recommended Posts

H παιδίατρος (πρώην) μας είπε οτι 30% εμφανίζει πυρετό.

Μας απαγόρευσε να το καθυστερήσουμε και μας έδειξε την πόρτα να μην ξαναπατήσουμε στο ιατρείο της, επειδή έφερα αντίρρηση.

Οι παιδίατροι μόνο εμβόλια κάνουν... αν τους τα κόψουμε και αυτά......

Εμείς θα το κάνουμε πολύ αργότερα

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η δική μου η πείρα με δίδαξε ότι ο χειρότερος συνδυασμός που μπορεί να σου τύχει, είναι το παιδί να έχει ήδη κολλήσει μια αρρώστα αλλά να μην την έχει εκδηλώσει ακόμα, και στο διάστημα αυτό, να κάνει και εμβόλιο. Το έπαθα στο δεύτερο, όταν έκανε το Prevenar (για τον πνευμονιόκοκκο). Το κάνουμε το απόγευμα, το βράδυ ανεβάζει 38,5. Παίρνω την παιδίατρο, μου λέει, λίγο απίθανο να εμφάνισε παρενέργειες μέσα σε τόσο λίγες ώρες, παρακολούθησέ τον και πάρε με να μου πεις. 7 η ώρα το πρωί, 40 ο πυρετός, σε 6 μηνών μωρό! Μιλάμε, μου κόπηκαν τα γόνατα. Τρέχει η γιατρός στο σπίτι, διαγνωση: ερπητική ουλοστοματίτιδα, που προφανώς την κουβάλησε ο μεγάλος από τον παιδικό. :evil: 4 μέρες με 40άρια, αλλά τουλάχιστον ήταν ίωση και πέρασε χωρίς αντιβίωση.

 

Δυστυχώς, αυτό είναι ένα ενδεχόμενο που δε μπορείς να αποφύγεις, μία ίωση μπορεί να εκδηλωθεί οποτεδήποτε και, ασφαλώς, αυτός, για μένα, δεν είναι λόγος να μην κάνεις εμβόλια στα παιδιά σου. Με εξαίρεση ένα παιδί που ζει αποκλεισμένο σε αποστειρωμένο περιβάλλον, όλα τα υπόλοιπα, μπορούν να κολλήσουν από οποιονδήποτε έρθει σε επαφή μαζί τους και μεταφέρει μια ίωση, χωρίς να νοσεί ο ίδιος, γονείς, παππούδες, αδελφάκια κλπ. Δεν παίζει ρόλο δλδ το αν πάει ή δεν πάει παιδικό ή αν είναι καλοκαίρι, όπως γράφτηκε παραπάνω (πχ ο μεγάλος μου πέρασε φέτος τον Αύγουστο ιογενή αμυγδαλίτιδα).

 

Όσο για το MMR, συγκεκριμένα, εμάς δεν μας έκανε ποτέ τόσο βαριές παρενέργειες. Στον μεγάλο μου, τίποτα απολύτως. Στον μικρό, ένα 38,3 την 10η ημέρα και δέκατα την επόμενη. Επειδή όμως περνούσε και ο μεγάλος ίωση με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα εκείνες τις ημέρες, δεν μπορέσαμε να πούμε με ασφάλεια αν ήταν από το εμβόλιο ο πυρετός. Το έκανα και στα 2 στους 15 μήνες, κανονικά, και ο μεγάλος έκανε και την επαναληπτική δόση. Εμάς πιο βαρύ, γενικά, μας έπεσε το Prevenar.

 

Όσο για το ενδεχόμενο συσχετισης με δημιουργία αυτισμού, η δική μας η γιατρός (νεογνολόγος και καθηγήτρια Πανεπιστημίου), μας το απέκλεισε. Η δε παιδίατρος της μίας κουμπάρας μου, όταν της ζήτησε καθυστέρηση ή και ακύρωση κάποιων εμβολίων, της απάντησε ότι η ίδια, σαν επιστήμονας, δεν είναι αυτής της φιλοσοφίας και ότι, αν έχει αυτή τη στάση απέναντι στα εμβόλια ή και τα κλασσικά φάρμακα, γενικότερα, δε θα μπορέσουν να συνεννοηθούν και θα ήταν καλύτερο να αναζητήσει κάποιον άλλον παιδίατρο. Το συζήτησαν διαξοδικά, η κουμπάρα μου πείστηκε και έκανε και στα 2 παιδιά της όλο το εμβολιαστικό σχήμα, κανονικά. Είναι από τις τυχερές, που τα δικά της δεν έκαναν ποτέ καμια παρενέργεια, ούτε καν γκρίνια.

Link to comment
Share on other sites

πω πω διαβάζοντας τι έχετε γράψει έχω εξοργιστεί με τους γιατρούς! Οι μισοί σου λένε πυρετο την 10η μέρα, έτσι είπε και σε εμας και έτσι έγινε, και οι υπόλοιποι μετά το εμβόλιο.....ποιοι ειναι οι "έγκυροι" επιστήμονες οεο; εγω θεωρώ αυτοί που συμφωνούν και με το φύλλο οδηγιών του εμβολίου.

Καμιά φορά που κάνουμε εμβολιο μου λέει η γιατρός δεν θα κανει πυρετό και όμως κάνει, παίρνω τηλέφωνο μου αρνήται ότι ειναι απο το εμβόλιο παρόλο που το γραφει καθαρά στο φύλλο οδηγιών και μάλιστα το έχει σαν συχνή παρενέργεια! Δηλαδή έλεος!

Πως να τους εμπιστευτείς μετά; πως θα ξεχωρίσεις τον αξιόπιστο από τον μη αξιόπιστο;

ή αν θέλουν να σε τρομάξουν σου λενε ότι έχουν δει παιδί να αιμοραγει σε όλο του το σώμα απο ιλαρά κτλ....

δηλαδή η galat που πέρασε την ιλαρά και ο επιστημονάρας δεν το δέχεται τι είναι αυτό; εκεί πρέπει να κάνεις καμιά εξέταση να το επιβεβαιώσεις να τον ξεφτιλήσεις τον ξερόλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Εγώ και μόνο όσα έχω ακούσει για το ΜΜΡ και αφού μίλησα με τη γιατρό, θα το κάνουμε 4 ετών...

Όμως θέλω να σας ρωτήσω κάτι...μια φίλη μου που έχει ένα μωρό 13,5 μηνών, το έκανε και έχει το παιδί εδώ και δύο μέρες πυρετό, είναι γύρω στην 8η μέρα...οκ, αναμενόμενο...όμως βλέπει επίσης τα τελευταία δύο βράδια να έχει ξεραμένο αίμα μέσα στη μύτη του που συμβαίνει το βράδυ και όταν βάζει μπατονέτα βγαίνει η μυξούλα με αίμα...όμως αιμορραγία δεν υπάρχει εμφανής κατά τη διάρκεια της ημέρας...

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; είναι από το εμβόλιο ή άσχετο;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που κάνει πυρετό το μωρό? Μπορεί αυτό που λες να έχει σχέση με τον ίδιο τον πυρετό. Ή μήπως προσπάθησε να του βάλει φυσιολογικό ορό και του γρατσούνισε τη μυτούλα? (πολύ συνηθισμένο) Καλύτερα να πάρει τον παιδίατρο να του το αναφέρει, πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

 

Εγώ και μόνο όσα έχω ακούσει για το ΜΜΡ και αφού μίλησα με τη γιατρό, θα το κάνουμε 4 ετών...

Όμως θέλω να σας ρωτήσω κάτι...μια φίλη μου που έχει ένα μωρό 13,5 μηνών, το έκανε και έχει το παιδί εδώ και δύο μέρες πυρετό, είναι γύρω στην 8η μέρα...οκ, αναμενόμενο...όμως βλέπει επίσης τα τελευταία δύο βράδια να έχει ξεραμένο αίμα μέσα στη μύτη του που συμβαίνει το βράδυ και όταν βάζει μπατονέτα βγαίνει η μυξούλα με αίμα...όμως αιμορραγία δεν υπάρχει εμφανής κατά τη διάρκεια της ημέρας...

Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία; είναι από το εμβόλιο ή άσχετο;

 

Να μιλήσει στο γιατρό εννοείται, αλλά μια άλλη πιθανότητα για το αιματάκι είναι αν έχει ξηρή ατμόσφαιρα στο σπίτι λόγω καλοριφέρ ή θερμαντικών συσκευών, μπορεί να έχει σπάσει κάποιο αγγείο. Το είχε πάθει και η δική μου πέρυσι το χειμώνα. Ας βάζει υγραντήρα ή ένα μπολάκι με νερό πάνω στο καλοριφέρ τη νύχτα που κοιμάται το παιδί.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εμας το mmr μας το εχει βαλει να το κανουμε στον 12ο μηνα! Ολες το κανατε αργοτερα;

 

Αν θυμάμαι καλά συνιστάται μεταξύ 15-18, για τσέκαρε το βιβλιάριο τι λέει.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

12-15 γράφει το βιβλιάριό του! Μου κάνει εντύπωση

 

Τώρα που το λες τόσο είναι, γιατί το καλοκαίρι με διάφορα μπλεξίματα που είχα άργησα να την πάω και ήταν ή οριακά ή είχε περάσει και λίγος καιρός. Οπότε ναι, τότε είναι η πρώτη δόση.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H παιδίατρος (πρώην) μας είπε οτι 30% εμφανίζει πυρετό.

Μας απαγόρευσε να το καθυστερήσουμε και μας έδειξε την πόρτα να μην ξαναπατήσουμε στο ιατρείο της, επειδή έφερα αντίρρηση.

Οι παιδίατροι μόνο εμβόλια κάνουν... αν τους τα κόψουμε και αυτά......

Εμείς θα το κάνουμε πολύ αργότερα

 

αν ειναι δυνατον! καλε πανε καλα? τι γαιδαρα!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι δυνατον! καλε πανε καλα? τι γαιδαρα!

 

Είναι υπεύθυνη για τα παιδιά που παρακολουθεί μας είπε.

Μπορεί να έχει και δίκαιο αλλά ο ΤΡΟΠΟΣ της ήταν απαράδεκτος.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπεύθυνη για τα παιδιά που παρακολουθεί μας είπε.

Μπορεί να έχει και δίκαιο αλλά ο ΤΡΟΠΟΣ της ήταν απαράδεκτος.

Ο τρόπος ο δικός σου πώς ήταν; Εννοώ αν την έφτασες στο αμήν, τί να σου κάνει και αυτή.. :D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος ο δικός σου πώς ήταν; Εννοώ αν την έφτασες στο αμήν, τί να σου κάνει και αυτή.. :D

 

Της λέω είναι σήμερα να κάνουμε 2 εμβόλια αλλά θα κάνουμε το ένα (μαντού). Παθαίνει ένα σοκ. Πότε θα το κάνετε? Αργότερα τις λέμε.... τον Σεπτέμβρη πχ. γιατί θα είμαστε εκτός Αθηνών σε μία βδομάδα για 10 μέρες αλλά και πάλι έχω ακούσει τις λέω ότι μπορεί να ανεβάσει πυρετό για 1 βδομάδα και δεν μπορώ αυτό το διάστημα να είμαι διαθέσιμη κτλ.

μου είπε το χειρότερο περιστατικό με ανεμβολίαστα παιδιά και με παιδί που έκανε ομοιοπαθητική και δεν σηκωνόταν να κάνει το μαντού ή την γενική εξέταση που κάνουν. Ο σύζυγος κάπως κάλμαρε τα πράγματα, ότι συζήτηση κάνουμε κτλ, έκανε το μαντού και μετα απο 3 μέρες στον έλεγχο ξαφνιάστηκε που μας είδε και δεν μας μίλησε καν.

Απο την αρχή δεν την συμπάθησα αλλά ένα εμβόλιο έκανε, δίπλα το ιατρείο,δεν πληρώναμε λόγω ταμείου, ούτε αρρωστήσαμε ούτε τίποτα

 

Ρωτάω μια άλλη παιδίατρο απο το τηλ άν είναι συμβεβλημένη, δεν είναι και την ρωτάω πόσο χρεώνει την επίσκεψη και μου λέει είναι αξιοπρεπή το ποσό, δεν λέγονται στο τηλέφωνο. :confused: Της λέω δεν έχω πληρώσει επίσκεψη δεν γνωρίζω, αυτή ανένδοτη.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό πια ότι θα πεθάνουν τα παιδιά αν κάνουν ομοιοπαθητική ή αν δεν κάνουν εκείνη την μέρα το εμβόλιο είναι άνω ποταμών! Πάνε καλά τα άτομα; είναι αντιμετώπιση αυτή; Λες και μπλοκάρει ο εγκέφαλος αν τους πεις οτι δεν θα κάνεις κάτι τόσο δεδομένο γι' αυτούς....παθαίνουν κοκομπλόκο λέμε! Θα έπρεπε να διδάσκονται και ηθική καθώς και καλούς τρόπους στην ιατρική πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπεύθυνη για τα παιδιά που παρακολουθεί μας είπε.

Μπορεί να έχει και δίκαιο αλλά ο ΤΡΟΠΟΣ της ήταν απαράδεκτος.

 

ειναι υπευθυνη για τα παιδια αλλα κι εσυ εισαι υπευθυνη για το παιδι σου

τελος καλα θα κανουν οι γαιδαρες τετοιου τυπου να μην παριστανουν τους θεους και να σεβονται την μοναδικοτητα του καθε παιδιου,,αντε λες και ειναι κοπαδι με προβατα τα παιδια μας

 

διαβαζοντας τα χαρτακια με τις παρενεργειες υπαρχουν ποσοστα με ανεπιθυμητες ενεργειες,,ποτε δεν ξερεις σε ποιο ποσοστο θα εναι το δικο σου παιδι και η γιατρος πρεπει να το εκτιμησει με βαση το προσωπικο ιστορικο του καθε παιδιου, αρα πρεπει να συνεργαζεται με τους γονεις κι οχι να επιβαλλει την λυση του μεσου ορου

 

αλλιως δεν θα πηγαιναμε στο γιατρο, θα αγοραζαμε τα φαρμακα απο το φαρμακειο και θα καναμε τις εκτιμησεις μονοι μας

 

η ιατρικη για μενα ειναι πανω απ ολα ηθικη, πρεπει να ξερεις να ακους την δυναμικη ολης την οικογενεια ως παιδιατρος,,γιατι αλλιως αργα η γρηγορα καποιος θα την πατησει

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπεύθυνη για τα παιδιά που παρακολουθεί μας είπε.

Μπορεί να έχει και δίκαιο αλλά ο ΤΡΟΠΟΣ της ήταν απαράδεκτος.

Έχουν πλάκα οι γιατροί. Από τη μία λένε ότι είναι υπέυθυνοι για το παιδί, εγκυο, ασθενή από την άλλη όμως κανένας δεν σου υπογράφει χαρτί ότι σε περίπτωση σοβαρών παρενεργειών του εμβολίου θα εξακολουθήσουν να είναι υπεύθυνοι. Ακόμα και η επισκληρήδιος ή η καισαρική γίνονται με ευθύνη της εγκύου. Και εννοείτε ότι μόλις δουν τα δύσκολα σε στέλνουν κατεθείαν νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και εμενα με απασχολει πολυ αυτο το θεμα...δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα γιατρο πια....ετσι λεγαν και για το εμβολιο γριπης και τοσοι πεθαναν....εμας εχει διαγνωστη το πρωτο παιδακι με asperger και δεν θελω να κανω στο δευτερο το εμβολιο αυτο...ειναι 15 μηνων τωρα και οταν το ειπα στον γιατρο φυσικα μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο,αλλα σιγα μην τον πιστεψω....δεν ξερω τι να κανω...επισης μου ειπε οτι ειναι υποχρεωτικο εμβολιο και αμα λεει ο εισαγγελεας εχει καταγγελια οτι δεν το εχω κανει παμε αυτοφορο γιατι βαζουμε σε κινδυνο αλλα παιδια...αλλα παρολα αυτα ΑΝ τελικα το κανω θα το κανω γυρω στα 4 λεω... τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κ εδώ μια σχετική συζήτηση με πολλές παραπομπές κ άρθρα σχετικά με τα εμβόλια...http://www.managaia.gr/forum/17-%CE%95%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/654-%CE%95%CE%BC%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και εμενα με απασχολει πολυ αυτο το θεμα...δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα γιατρο πια....ετσι λεγαν και για το εμβολιο γριπης και τοσοι πεθαναν....εμας εχει διαγνωστη το πρωτο παιδακι με asperger και δεν θελω να κανω στο δευτερο το εμβολιο αυτο...ειναι 15 μηνων τωρα και οταν το ειπα στον γιατρο φυσικα μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο,αλλα σιγα μην τον πιστεψω....δεν ξερω τι να κανω...επισης μου ειπε οτι ειναι υποχρεωτικο εμβολιο και αμα λεει ο εισαγγελεας εχει καταγγελια οτι δεν το εχω κανει παμε αυτοφορο γιατι βαζουμε σε κινδυνο αλλα παιδια...αλλα παρολα αυτα ΑΝ τελικα το κανω θα το κανω γυρω στα 4 λεω... τι λετε?

 

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά αυτό με τον εισαγγελέα μου φα'ινεται πολύ μπαρούφα. Κατ αρχάς ποιος να σε καταγγείλει? Θα σου ζητήσει ποτέ η αστυνομία το βιβλιάριο εμβολιασμού του παιδιού? Μονο στον παιδικό λογικά το ζητάνε ως προϋπόθεση. Από εκεί και πέρα πρόβλημά σου τι θα κάνεις με τον εμβολιασμό των παιδιών σου. Πολύ φαντασία έχουν οι παιδίατροι τελευταία!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κ εμάς η μικρή 15 μηνών έκανε το mmr και μετά από 8 ημέρες έκανε πυρετό από 37,1- 38,3. Πολλές φορές με 37,5 το έριχνε μόνη της . Είναι η τρίτη μέρα σήμερα...Να δούμε πως θα πάει. Επίσης έχει μια ανησυχία την τελευταία εβδομάδα και εδώ και 4 ημέρες δε θέλει να πίνει πολύ νερό..... Μα τι εμβόλιο είναι αυτό.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ 1,5 ΕΤΩΝ Κ ΕΧΟΥΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΠΑΣΜΩΝ ΛΟΓΩ ΓΟΝΙΔΙΟΥ ΕΠΙΛΗΨΙΑΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.Ο ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ Κ ΟΧΙ ΤΡΙΠΛΟ?ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας κι απο μενα. Η κορη μου ειναι 14 μηνων και καναμε το mmr πριν απο 8 μερες. Χθες εμφανισε πυρετο 38,5 μεχρι και σημερα κλεινει 24ωρο. Μια κανει δεκατα, μια 38,5 κ την νυχτα εκανε υποθερμια νομιζω 35,6(αν θεωρειται υποθερμια). Αλλα συμπτωματα δεν εχει.

Γενικα ποτε με κανενα εμβολιο δεν ειχαμε θεμα γιαυτο μου κανε εντυπωση. Επισης εχει κ πρησμενο ουλο, ετοιμαζεται το πισω δοντι κι ολο βαζει το χερι της.

Ο γιατρος μας ειπε πως αν συνεχισει ο πυρετος πανω απο δυο 24ωρα, τοτε δεν ειναι απο το εμβολιο.

 

Τι να πω.. Υπομονη κανω.. Κι αυτα τα καημενα, στομα εχουν κ μιλια δεν εχουν να μας πουν....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...