Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts

Αυτό που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να καταλάβουν όσοι δεν αμφιβάλλουν καθόλου για τα εμβόλια και είναι πιστοί όλων των συμπερασμάτων που βγάζει η σύγχρονη δυτική ιατρικη είναι ότι δεν είναι όλοι οι ανθρώπινοι οργανισμοί ίδιοι.

Αυτό το καταλαβαίνουμε μια χαρά, δεν είναι δα και κανένα μεγάλο μυστικό που το γνωρίζουν μόνο οι σοφοί πολέμιοι των εμβολίων και κανείς άλλος :rolleyes:

 

Πιστεύω ότι το εμβολιαστικό πρόγραμμα πρέπει να προσαρμόζεται ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε παιδικού οργανισμού και ανάλογα να πηγαίνει πιο αργά ή και να παραλείπει κάποια εμβόλια.

Σωστά. Αυτή είναι η δουλειά του παιδίατρου. Να ακολουθεί μεν το προτεινόμενο πρόγραμμα αλλά να το προσαρμόζει στις ανάγκες του παιδιού αν υπάρχει αντέδειξη για κάποιο εμβόλιο ή καλύτερη χρονική στιγμή για να γίνει.

 

Αυτό όμως θέλει ένα σωστό γενικό σχεδιασμό που θα κάνει τη σωστή έρευνα σε όλο τον παιδικό πληθυσμό από τη γέννησή του για να διαπιστώσει πιο εμβολιαστικό πρόγραμμα είναι πιο ασφαλές για το κάθε μωρό-παιδί. Φυσικά πού γίνεται σχεδιασμός στην Ελλάδα για να γίνει και εδώ.

Σχεδιασμός γίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο και ανάλογα με τις γενικότερες συνθήκες η κάθε χώρα υιοθετεί διαφορετικό πρόγραμμα. Αυτό που δεν μπορεί να γίνει είναι συνεχής έρευνα σε όλο τον πληθυσμό από τη στιγμή της γέννησης σε κάθε χώρα του πλανήτη.

 

Όσο για όσους είναι τυφλοί πιστοί, τους εύχομαι να μην τους τύχει παιδί που να περεκλίνει του μέσου όρου γιατί τότε θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν. Τότε να δειτε πόση αμφισβήτηση θα πέσει.

Αυτό να το εύχεσαι και στον εαυτό σου και σε όλους τους γονείς του κόσμου γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σου υπογράφει ότι το παιδί σου δεν θα αντιδράσει άσχημα σε ο,τιδήποτε καταναλώσει, εισπνεύσει, ακουμπήσει από εδώ και στο εξής. Και φυσικά δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι το παιδί σου (ή το δικό μου) θα ανταπεξέλθει επιτυχώς αν αρρωστήσει από μια γρίπη, μια μηνιγγίτιδα, μια ιλαρά, μια ανεμοβλογιά.

 

Κίνδυνοι υπάρχουν και από τις δυο πλευρές. Αυτό που υποστηρίζει η ιατρική επιστήμη δεν είναι ότι τα εμβόλια είναι 100% ασφαλή σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά ότι αν δεν εμβολιαζόταν κανένα παιδί και αρρώσταιναν (σχεδόν) όλα, τα παιδιά που θα πέθαιναν ή θα έμεναν παράλυτα ή τυφλά ή με κάποιο άλλο κουσούρι θα ήταν πολύ περισσότερα από τα παιδιά που έχουν παρενέργειες λόγω του μαζικού εμβολιασμού. Ρίσκο παίρνεις από τη μια μεριά, ρίσκο παίρνεις κι από την άλλη. Το θέμα είναι πoιο ρίσκο θεωρείς μεγαλύτερο και με τι στοιχεία.

 

Τώρα όποιος θεωρεί "παρενέργεια" να έχει το μωρό λίγη γκρίνια ή λίγο πυρετό ή ανορεξία ή τοπικό πρήξιμο για 3-4 μέρες μετά το εμβόλιο, πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς φαντάζεται ότι θα είναι το μωρό του αν αρρωστήσει από μηνιγγίτιδα ή ιλαρά ή ανεμοβλογιά ή κοκκύτη ή διφθερίτιδα. Και δεν μιλάμε καν αν αρρωστήσει και δεν αναρρώσει πλήρως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sofiade και missirlou τα είπατε πολύ ωραία και δεν έχω κάτι να προσθέσω επί της ουσίας.

 

Σε κάθε περίπτωση αρμόδιος είναι ο παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδί και ξέρει το ιστορικό του, να αποφασίσει ποια εμβόλια πρέπει να γίνουν και πότε.

Αν όμως κάποιος αφορίζει τους παιδίατρους και τη σύγχρονη ιατρική εν γένει, τότε πραγματικά δεν έχει το δικαίωμα να φέρνει το παιδί του σε επαφή με τα υπόλοιπα, πράγμα που προφανώς δεν μπορεί να επιτευχθεί (Όχι μόνο για πρακτικούς λόγους, αλλά και επειδή ένας τέτοιος γονιός δεν συνειδητοποιεί ότι το παιδί του και ο ίδιος μπορεί να αποτελεί κίνδυνο για τους υπόλοιπους)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 3 1/2 και μετά από ψάξιμο δεν έχουμε κάνει το MMR. Τώρα επειδή θέλω να κάνω αίτηση στο προνήπιο είπα να της κάνω το τετραπλό priorix-tetra.

Ξέρει κάποια κοπέλα που το έχει ψάξει αν και αυτό περιέχει υδράργυρο και αν είναι το ίδιο επικίνδυνο με το MMR;

 

Πριν κανά μήνα έβλεπα ένα επεισοδίο από αυτές τις σειρές που βάζουν το βράδυ νομίζω το Νόμος και τάξη ή κάτι τέτοιο και είχε θέμα με μία μητέρα δεν είχε κάνει το MMR στη κόρη της για τους λόγους που ξέρουμε (όσοι έχουμε ασχοληθεί τέλοσπάντων με το θέμα αυτό, δε θα επεκταθώ...), και είχε πάει στο δικαστήριο δε θυμάμαι τώρα ακριβώς για πιο λόγο αλλά τελικά αθωώθηκε και είχε και γιατρούς αμερικάνους που λέγανε για τους κινδύνους του εμβολίου....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω για αλλη μια φορα οτι οταν γεννηθηκα εγω και οταν ειμουν παιδι ΔΕΝ ειχαν βγει τα εμβολια τοτε για τις παιδικες ασθενειες. Ημουν λοιπον τις ομαδας των παιδιων που το 70 τα ετρεχαν οι γονεις τους οπου ακουγαν παιδικη ασθενεια για να την περασω νωρις να μην ταλαιπωρουμε μετα. Ως αποτελεσμα εγω και εκατομμυρια κοσμος σημερα περασαν ΟΛΕΣ τις παιδικες ασθενειες μονοι τους χωρις καμια βοηθεια και ειμαστε μια χαρουλα. Αυτο για να σας δωσω να καταλαβετε οτι το τραβατε το σκοινι και απο τις 2 πλευρες και δεν κανει.

 

Οσο για μας εχουμε κανει ολα τα βασικα (σχεδον) πλην καποιον επαναληπτικων και του μμρ....ειναι 3.5 η μικρη και ακομα την παλευω με αυτο το εμβολιο. θα το κανουμε μεχρι τον Σεπ γιατι παει νηπιο. Αλλα εγω θα την φερνω σε επαφη με ολα τα παιδια και αμα σας αρεσει. Αλλιως να και εμενα...σκασιλα μου μεγαλη.........χοχοχο

 

ΥΓ: Ασχετο σχετικο, ενω ξερω οτι νοσησα απο ολες τις παιδικες ασθενειες και το βλεπω ως αποτελεσμα το θεμα σχετικα ψυχραιμα, στην μικρη αυτη η ψυχραιμια μου εξαφανιζεται! δλδ ξερω οτι περασα απο ιλαρα μεχρι ηπατιτιδα β (και ΟΛΑ τα αναμεσα), και παρολαυτα λεω 'η Παναγια να ειναι μακρια μας οι αρρωστιες' οσον αφορα το παιδι. Οποτε θελω να την καλυψω.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω για αλλη μια φορα οτι οταν γεννηθηκα εγω και οταν ειμουν παιδι ΔΕΝ ειχαν βγει τα εμβολια τοτε για τις παιδικες ασθενειες. Ημουν λοιπον τις ομαδας των παιδιων που το 70 τα ετρεχαν οι γονεις τους οπου ακουγαν παιδικη ασθενεια για να την περασω νωρις να μην ταλαιπωρουμε μετα. Ως αποτελεσμα εγω και εκατομμυρια κοσμος σημερα περασαν ΟΛΕΣ τις παιδικες ασθενειες μονοι τους χωρις καμια βοηθεια και ειμαστε μια χαρουλα. Αυτο για να σας δωσω να καταλαβετε οτι το τραβατε το σκοινι και απο τις 2 πλευρες και δεν κανει.

 

Οσο για μας εχουμε κανει ολα τα βασικα (σχεδον) πλην καποιον επαναληπτικων και του μμρ....ειναι 3.5 η μικρη και ακομα την παλευω με αυτο το εμβολιο. θα το κανουμε μεχρι τον Σεπ γιατι παει νηπιο. Αλλα εγω θα την φερνω σε επαφη με ολα τα παιδια και αμα σας αρεσει. Αλλιως να και εμενα...σκασιλα μου μεγαλη.........χοχοχο

 

Μα τώρα επιχειρήματα είναι αυτά?

Έτρεχαν οι γονείς παιδιών του ΄70 να τα κολλήσουν ασθένειες νωρίς για να μην τις περάσουν μεγάλοι?:confused:

Και εγώ έχω περάσει ανεμοβλογιά (δεν υπήρχε τότε το εμβόλιο) και ευτυχώς όλα καλά. Άλλα παιδάκια όμως έχουν πεθάνει από ανεμοβλογιά... Τώρα που υπάρχει το εμβόλιο δεν θα πάω να το κάνω στα παιδιά μου επειδή εγώ δεν έπαθα τίποτα όταν κόλλησα?

Λέω για τελευταία φορά πως μιλάμε για όσους καταδικάζουν εντελώς τα εμβόλια και δεν κανουν κανένα. Όχι για ιατρικούς λόγους ή οτιδήποτε, αλλά επειδή δεν τα εμπιστεύονται.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβασες ολο αυτο που εγραψα η σε χαλασε οτι οντως υπαρχει μια ολοκληρη και οχι μονο γενια που εζησε επαθε ασθενειες και μεγαλωσε καλα? Διαβασες οταν ειπα οτι το παιδι μου το εμβολιαζω ή απλα ηθελες να πεις την χαζομαρα σου?

 

Ηρεμησε.....το τιλιο ειναι καλο για τα νευρα......νταξ?

Καλή μου απάντησα σε συγκεκριμένα πράγματα.

 

Πρώτον σχολίασα το παιδιάστικο της απάντησής σου και δεύτερον τη δήλωσή σου ότι πέρασες ΟΛΕΣ τις αρρώστιες τα παλιά εκείνα χρόνια που δεν υπήρχαν εμβολιασμοί (κι όμως υπήρχαν... ίσως το βιβλιάριό σου να μην ήταν ενημερωμένο ή η μαμά σου να μην θυμάται, αλλά τελείως ανεμβολίαστη δεν είχες μείνει σε καμία περίπτωση, αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ).

 

Τώρα για το ποιος λέει χαζομάρες, τι να σου πω, οι γνώμες διίστανται. Αν εσένα σου φαίνονται σοφά αυτά που λες, πάω πάσο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για ΠΟΛΛΟΥΣ ειναι, εσενα αφου εμβολιαζεις τι σε πειραζουν?

 

Το επιχείρημά σου ήταν πως τη δεκαετία του 70 οι γονείς προσπαθούσαν να κολλήσουν τα παιδιά τους παιδικές ασθένειες όταν ήταν μικρά, για να μην ταλαιπωρούνται μεγάλα. Και τα παιδιά αυτά δεν έπαθαν τίποτα, οπότε μια χαρά μπορούμε και χωρίς εμβόλια.

 

-Καταρχήν έχεις στη διάθεσή σου στοιχεία ότι όλα αυτά τα παιδιά δεν έπαθαν τίποτα?

-και εγώ της δεκαετίας του 70 είμαι, αλλά και τότε μια χαρά φοβόντουσαν τις παιδικές ασθένειες. Δεν ξερω κανέναν που να επεδίωκε να κολλήσει όπως είπες.

- επίσης, δεν είπα ότι με πειράζει τίποτα. Συζήτηση κάνω. Εσύ για ποιο λόγο ακριβώς εκνευρίζεσαι και βρίζεις?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου απάντησα σε συγκεκριμένα πράγματα.

 

Πρώτον σχολίασα το παιδιάστικο της απάντησής σου και δεύτερον τη δήλωσή σου ότι πέρασες ΟΛΕΣ τις αρρώστιες τα παλιά εκείνα χρόνια που δεν υπήρχαν εμβολιασμοί (κι όμως υπήρχαν... ίσως το βιβλιάριό σου να μην ήταν ενημερωμένο ή η μαμά σου να μην θυμάται, αλλά τελείως ανεμβολίαστη δεν είχες μείνει σε καμία περίπτωση, αυτό μπορώ να στο εγγυηθώ).

 

Τώρα για το ποιος λέει χαζομάρες, τι να σου πω, οι γνώμες διίστανται. Αν εσένα σου φαίνονται σοφά αυτά που λες, πάω πάσο :rolleyes:

 

Ακριβώς. Μια χαρά υπήρχαν (εκτός της ανεμοβλογιάς και δεν θυμάμαι ποιο άλλο).

Αλλά και πριν 100 χρόνια που δεν υπήρχαν, τι επιπτώσεις είχαν αυτές οι αρρώστιες στους νοσούντες...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένοι γονείς την δεκαετία του 70 επιδίωκαν να περάσουν τα παιδιά τους κάποιες αρρώστιες όπως η ιλαρά, η ανεμοβλογιά και η παρωτίτιδα, για τις οποίες δεν υπήρχαν εμβόλια, επειδή ήταν ευκαιρία κατά τη διάρκεια κάποιας έξαρσης / επιδημίας να αρρωστήσει το παιδί τους μαζί με όλα τα άλλα για να μην χάνει σχολείο σε άσχετο χρόνο ή σε μεγαλύτερη ηλικία (και οι επιδημίες ήταν συνηθισμένες τότε, μπορεί να αρρώσταινε μαζί το μισό σχολείο). Κυρίως όμως το επιδίωκαν όταν είχαν παραπάνω από ένα παιδί, για να αρρωστήσουν όλα μαζί και να ξεμπερδεύουν με την κάθε ασθένεια μια κι έξω.

 

Όχι όμως ότι επιδίωκαν τα παιδιά τους να νοσήσουν από αρρώστιες που μπορούσαν να αποφευχθούν μέσω του εμβολιασμού π.χ. κοκκύτη ή πολυομυελίτιδα ή διφθερίτιδα, και σαφώς δεν επεδίωκαν να περάσουν τα παιδιά τους ασθένειες με δύσκολη ίαση ή που δεν προσέφεραν ανοσοποίηση όπως η ηπατίτιδα ή η γρίπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τo θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι την απόδοση καρτών ειδοποίησης με τις αντίστοιχες κυρώσεις εάν κάτι τέτοιο κριθεί απαραίτητο, και την απομάκρυνση των δημοσιευσεων που αντιβαίνουν στους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ της ΕΕΕΓ.

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...