Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαίωμα στην επιλογή φύλου... Η άποψή σας!


ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ  

702

  1. 1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ



Recommended Posts

Καλές μου διαδικτυακές φιλενάδες καλημέρα σας!!

 

Όταν ένα ζευγάρι περιμένει παιδί, το κύριο άγχος του είναι να έρθει στον κόσμο ένα υγιές μωρό. Αρκετά ζευγάρια όμως έχουν μια "αγωνία" για το φύλο του παιδιού. Ξέρω πως αρκετές από εσάς ίσως "εκνευριστείτε" με το θέμα, θεωρώντας το "υβριστικό", αφού υπάρχουν ζευγάρια που προσπαθούν χρόνια ολόκληρα για παιδί και το θέμα του φύλου είναι το τελευταίο που σκέπτονται. Δεν παύει όμως να αποτελεί κύρια σκέψη για εκατομμύρια ανθρώπους είτε είναι σε αναπτυγμένες χώρες είτε όχι.

 

Το γιατί προτιμούμε το ένα από το άλλο φύλο έχει να κάνει με παράγοντες πολιτισμικούς, οικονομικούς, κοινωνικούς. Δεν θέλω να σταθούμε στο γιατί προτιμούμε το κορίτσι από το αγόρι και το αντίστροφο. Άλλωστε κάθε φύλο έχει τα δικά του χαρίσματα και από πλευράς αντικειμενικής και τα δύο φύλα είναι απαραίτητα. Θέλω να σταθούμε στο αν χρειάζεται να υπάρχει επιλογή φύλου, προλαμβάνοντας κάποια δεινά.

 

Οι Ινδοί έχουν προτίμηση στα αγόρια. Είναι συνεχιστές όχι μόνο του ονόματος της οικογένειας αλλά παρέχουν δωρεάν εργατικά χέρια. Τα κορίτσια θεωρούνται πολυέξοδα αφού χρειάζεται η προίκα για να παντρευτούν. Θεωρείται γρουσουζιά να υπάρχει πάνω από ένα κορίτσι σε μια οικογένεια. Προκειμένου να ξεπεράσουν τον σκόπελο ενός ανεπιθύμητου θηλυκού βρέφους, οι εγκυμονούσες της ανώτερης κάστας βλέπουν στον υπέρηχο το φύλο και προχωρούν σε έκτρωση ακόμη και σε αρκετά προχωρημένη εγκυμοσύνη, ενώ οι εγκυμονούσες της κατώτερης κάστας γεννούν το μωρό κανονικά και την ίδια μέρα του δίνουν σταχτόνερο, ώστε να πεθάνει. Το ίδιο γίνεται και στην Κίνα. Οι λόγοι είναι οι ίδιοι. Η μέθοδος διαφέρει. Εκεί πνίγουν τα νεογέννητα κορίτσια και τα πετούν δηλώνοντας στις αρμόδιες αρχές -που φυσικά κάνουν τα στραβά μάτια- ότι γεννήθηκαν νεκρά.

 

Κι αν αυτά μας φαίνονται πολύ μακρινά ως προς την δική μας κουλτούρα, ας έρθουμε και στον αναπτυγμένο κόσμο. Από το 2004 έχει απαγορευθεί στην Αυστραλία η επιλογή φύλου μέσω εξωσωματικής. Από τότε χιλιάδες αυστραλιανά ζευγάρια καταφεύγουν στην Ταϊλάνδη, στο τελευταίο στάδιο της εξωσωματικής, ώστε να επιλέξουν το φύλο που επιθυμούν έναντι αδράς αμοιβής. Τα αυστραλιανά κέντρα εξωσωματικής έχουν απώλειες εκατομμυρίων δολαρίων. Ο κορυφαίος γιατρός εξωσωματικής Μάικλ Τσάπμαν έκανε προσφάτως έκκληση στην αυστραλιανή κυβέρνηση να καταργήσει τον απαγορευτικό νόμο.

 

Στις ΗΠΑ δεν απαγορεύεται η επιλογή φύλου κι έχουν μάλιστα αναπτυχθεί οικονομικά προσιτές μέθοδοι (microsort) για την επίτευξη του στόχου.

 

Στην Ελλάδα, σύμφωνα με πρόσφατη συνέντευξη του ιατρού εξωσωματικής Κωνσταντίνου Πάντου, πάρα πολλά ζευγάρια επιθυμούν συγκεκριμμένο φύλο και το ζητούν αλλά δεν τους γίνεται το χατήρι λόγω του αυστηρού νόμου που ισχύει. Μόνο σε περιπτώσεις φυλοσύνδετων νοσημάτων επιτρέπεται η επιλογή. Λοιπόν... ποιά η άποψή σας για το θέμα?

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aν και πανω απο ολα γερο να ναι και ότι να ναι, το θεωρω ιεροσυλια να παρεμβεις στην φυση για να διαλεξεις το φυλλο του παιδιου ενα δεν συντρεχουν αλλοι ιατρικοι λόγοι. Και στο κατω κατω όλα μια ιδεα είναι, όταν κανεις ενα μωρακι, είτε αγορακι ειτε κοριτσακι, θα το αγαπησεις με ολη την δυναμη της ψυχης σου. Απο κει και περα, ολες μας γνωριζουμε περιπτωσεις που καποιοι προσπαθουν για τον γιο και εχουν φτασει να κανουν 6 κόρες!! Παντως για να απαντησω και στο παιδακι θελω, καθως ακομα δεν ειμαι μανουλα, γερο να ναι, και να κανει πιπι του όρθιο!! Απο κει και περα, και 2 κοριτσακια να χα, κανενα προβλημα..!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εγω δεν συμφωνω. Θα ηταν ρατσισμος απεναντι και στα δυο φυλα και παρεμβαση στη δουλεια της φυσης. Τι θα γινοταν αν ολοι επελεγαν ενα φυλο εις βαρος του αλλου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε οχι να διαλεξω και το φυλο! δωρο Θεου ειναι το μωρο... να πω δεν μ'αρεσει γυρνα το πισω? βεβαια σε καποιες περιοχες οπου επικρατει το "εχω ενα παιδι και ενα κοριτσι" θα ευδοκιμουσε το συστημα!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ήδη δύο γιους όταν έμεινα έγκυος στο τρίτο.

Αν και ήθελα πάρα μα πάρα πολύ και μια κόρη, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω επιλογή φύλου.

Τέλικα ήρθε η μπέμπα, αλλά και αγοράκι να ήταν θα το αγαπούσα εξίσου.

 

Σας έχω πει σε κάποιο ποστ μου ότι η αδερφή μου γέννησε 8 γιους...

τα σχόλια περιττά...

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω η φύση πρέπει να αφήνεται να κάνει τη δουλειά της! Εγώ είχα "διαίσθηση" ότι περιμένω κορίτσι και ήθελα να είναι κορίτσι. Όταν έμαθα ότι είναι αγόρι, αυτομάτως ήταν σαν απο πάντα να ήθελα αγόρι. Είναι λιγάκι προκλητικό να διαλέγουμε το φύλλο όταν υπάρχει τόσος κόσμος που θέλει και δεν μπορεί... Άσε που το τελικό φύλλο του μωρού φαίνεται στην εφηβεία όπως έχουμε γίνει :lol::lol::lol:

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Σας έχω πει σε κάποιο ποστ μου ότι η αδερφή μου γέννησε 8 γιους...

τα σχόλια περιττά...

 

σοβαρα μιλας τωρα????και πως τα βγαζει περα??με 8 παιδια???ωρε φανταρους που εχει να στειλει.....

 

 

με το θεμα....θελω η φυση να διαλεξει μονη της τι θα μου στειλει ....αν υπηρχε θεμα υγειας.....δε ξερω... εκει φανταζομαι διαλεγεις το εμβρυο που δεν εχει την αρρωστια και οχι το φυλο .....δε ξερω...αυτο φατναζομαι ειναι ειδικη περιπτωση που δε θα το κατεκρινα ποτε....αλλα μονο και μονο γιατι ετσι μου αρεσε να εχω γιους ή κορες...οχι δε το κανω...η εκπληξη ειναι καλυτερη.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο δεν με ενδιέφερε γι αυτό και στα δυο παιδιά μου φρόντισα επιμελλώς να μην μάθω τίποτα μέχρι να γεννηθούν.

Εχοντας 2 αγόρια πλέον αν πήγαινα για τρίτο θα διάλεγα κορίτσι και θα ήθελα να έχω την ευχέρεια να το διαλέξω.

Ο λόγος απλός.

Στα 5 αυτιστικά παιδιά τα 4 είναι αγόρια , συντρηπτική η "υπεροχή" των αγοριών σε αυτόν τον τομέα. Δεν θα ήθελα λοιπόν να μου ξανα τύχη :wink:

 

Όμως ψηφίζω κατά διότι κάτι τέτοιο θα διαταράξει τις ισσοροπίες ανεπανόρθωτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην οικογένεια μου είμασταν δύο κορίτσια και η μητέρα μου έμεινε έγκυος απρογραμμάτιστα όταν ήμουν 10 χρονών. Την εποχή εκείνη δεν είχε υπερήχους να μάθεις το φύλλο του παιδιου. Θυμάμαι λοιπόν πόσο εκνευριζόταν όταν της έλεγαν "πάτε για το γιό"! Τελικά όντως ήταν αγόρι ...

Almak αν αποφασίσετε για τρίτο νομίζω ούτε η στατιστική δεν θα το ήθελε να έχει το ίδιο πρόβλημα, ανεξαρτήτως φύλλου!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν διαβαζουν το τοπικ ολες οι κοπελες που προσπαθουν τοσο καιρο για ενα παιδακι το λιγοτερο που θα πουν θα ειναι η λεξη "αχαριστεια"...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω η φύση πρέπει να αφήνεται να κάνει τη δουλειά της! Εγώ είχα "διαίσθηση" ότι περιμένω κορίτσι και ήθελα να είναι κορίτσι. Όταν έμαθα ότι είναι αγόρι, αυτομάτως ήταν σαν απο πάντα να ήθελα αγόρι. Είναι λιγάκι προκλητικό να διαλέγουμε το φύλλο όταν υπάρχει τόσος κόσμος που θέλει και δεν μπορεί... Άσε που το τελικό φύλλο του μωρού φαίνεται στην εφηβεία όπως έχουμε γίνει :lol::lol::lol:

 

Συμφωνώ απόλυτα ειδικά με την τελευταία φράση.

έτσι ήθελα κι εγώ κορίτσι και πίστευα ότι θα είναι κορίτσι, αλλά τώρα είμαι πανευτυχής με τον γιο μου!

είτε αγόρι είτε κορίτσι είναι μεγάλη ευτυχία που ο Θεός σου δίνει τέτοια ευκαιρία... :wink:

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω την μπουμπου και μαλλον και αυτο που ερχεται μπουμπου ειναι :D:D:D:D ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι η μικρη θα εχει αδερφακι :) Θα το ηθελα αγορι για να εχω το διαφορετικο και διαφορετικες εμπειριες αλλα δεν θα το διαλεγα επιτηδες σε καμια περιπτωση οπως επισης δεν θα εκανα ενα παιδι κατα παραγγελια δλδ μελαχροινο με πρασινα ματια κλπ!! Εκτος απο ιατρικες περιπτωσεις που εκει σηκωνω τα χερια ψηλα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Επιθυμώ να κάνω ένα κοριτσάκι, αν καταφέρω να μείνω έγκυος. Δεν θα έφτανα όμως ποτέ στο σημείο να καταφύγω σε μεθόδους επιλογής φύλου. Όπως είπαν τα κορίτσια και πιο πάνω, γερό να είναι.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Οι Ινδοί έχουν προτίμηση στα αγόρια. Είναι συνεχιστές όχι μόνο του ονόματος της οικογένειας αλλά παρέχουν δωρεάν εργατικά χέρια. Τα κορίτσια θεωρούνται πολυέξοδα αφού χρειάζεται η προίκα για να παντρευτούν. Θεωρείται γρουσουζιά να υπάρχει πάνω από ένα κορίτσι σε μια οικογένεια.

Η γρουσουζιά είναι λοιπόν στο σπίτι μας και μας αρέσει τρελά. Σε καμία εγκυμοσύνη μου δεν ενδιαφερφήκαμε για το φύλο ήταν το τελευταίο που μας απασχόλησε. Το μάθαμε βέβαια αλλά ήταν το τελευταίο που μας ένοιαζε. Η πλάκα είναι ότι ο γιατρός μας στο δεύτερο όταν μας είπε ότι έιναι κορίτσι ρώταγε συγκαταβατικά τον άντρα μου αν στεναχωρήθηκε γιατί έχουν δεί τα μάτια του πολλά, μέχρι και ξύλο έχει κοντέψει να φάει απ ότι μας είπε ακι του έχουν ζητήσει και έκτρωση για τρίτο κορίτσι (μάλιστα λέει τα δύο πρώτα κορίτσια τους ήταν από εξωσωματική δίδυμα μετά από χρόνια προσπαθειών ).

 

Αν αποφάσιζα να κάνω και τρίτο παιδί παρά του ότι έχω δύο κόρες ούτε που θα με ένοιαζε το φύλο του πάλι. το θεωρώ εξαιρετικά εγωιστικό από μέρους των γονιών να επιλέγουν το φύλο. Ωστόσο υπάρχει και μία άλλη παράμετρος, είχα δεί σε ένα ντοκιμαντέρ για μία κληρονομική ασθένεια από την οποία νοσούν μόνο αγόρια, τα κορίτσια απλά την μεταφέρουν στην επόμενη γενιά. Σε αυτή την περίπτωση ναι.

Link to comment
Share on other sites

Eννοειτε κατα..δεν το συζητω..παρα μονο οταν υπαρχουν ασθενειες που εχουν να κανουν με το φυλο του παιδιου ..εκει και μονο εκει ναι.

Ηθελα παντα να κανω κοριτσι...αλλα και αγορια να ειχα..επιλογη φυλου δεν θα εκανα...

Εαν θα κανω ποτε 4ο θα το κανω γιατι θελω κι αλλο παιδακι...και οχι για να κανω γιο (δλδ το διαφορετικο θα γινει...ειτε καποιος κανει κορη ειτε γιο..παιδια μας ειναι και τ αγαπαμε γι αυτο που ειναι)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Κατά! Ήδη χαλάμε την μαγεία της εγκυμοσύνης γνωρίζοντας από πριν το φύλλο, το να το επιλέγουμε όμως κιόλας παραπάει

συν το οτι εχουμε παρατραβηξει το σχοινι με την φυση και να δουμε τι αλλο θα ζηταμε ξανθο γαλανοματικο κατσαρο, μελαχρινο μια λιστα και τσουπ ετοιμο το παιδακι ....αλλες μανουλες προσπαθουν χρονια για ενα παιδακι αλλες ζουν με τον γολγοθα τους οταν το παιδακι τους εχει καποιο προβλημα και τωρα επιλογη φυλου επιλογη για να βγαινουν γερα μωρακια υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...